STADSNIEUWS. DE VLOOTWET. Dc Gcuverneur-rreneraal toch tegenstander Naar aanleiding van de weigering van den minister van Koloniën om het oordeel open baar te maken van den Gouverneur-Generaal van Ned-Indic over het aanhangige entwerp- vlootwet en de daaruit voor Indiè voortvloei ende geldelijke gevolgen, wordt aan de Tel. in aansluiting aan gelijkluidend© berichten, des" tijds uit Indië ontvangen, ophieuw met de groot" ste stelligheid verzekerd, dot de heer Fock po sitief tegen het ontwerp vlootwet is gekant en dat hij ook niet nagelaten heeft, daarvan op ondubbelzinnige wijze te doen blijken Een motie van den raad van LeeuwrardcradeeL De gemeenteraad van Leeuwarderadee! heeft met 8 tegen 5 stemmen besloten zich tct de Tweede Kamer te wenden met het verzoek de Vlootwet tc verwerpen. DE DIRECTIE DER AMST. HANDELS INRICHTINGEN. „In de vacature van directeur der Gemeente lijke Handels-inrichtingen te Amsterdam, ont staan door de gedwongen ontslagname van den heer Roegholt, is nog altijd niet voorzien. Wel zijn reeds verschillende sollicitatiebrie ven van gegadigden naar -deze functie bij het gemeentebestuur van de hoofdstad ingekomen. Naar wij irit goede bron vernemen, behoort ook dc Rotterdamsche hoofdcommissaiis van politic, de heer Sirks. tot de sollicitanten. De Rotterdamsche Hoofdcom missaris van politie candidaat De „Voorwaarts" meldt De voordracht van B. en W. tot benocm:ng van den nieuwen functionaris zal nog wel eeni- gen tijd op zich laten wachten, aangezien de Commissie van Bijstand met de ingekomen sol licitaties nog niet in kennis is gesteld." Naar aanleiding van het bovenstaande hoeft de correspondent te Rotterdam van de T e ach tot den heer Sirks om inlichtingen gewend. De heer Sirks deelde mede, dat hij naar deze betrekking niet gesolliciteerd heeft, wijl geen sollicitanten daarvoor zijn opgeroepen. Intus- schén is dc heer Sirks, dre twee jaar geleden bij een ongeval aan den voet werd gewond, ten gevolge waarvan het loopen hem steeds moei lijk is gebleven, wel voornemens als hoofdcom missaris te Rotterdam ai te treden, wanneer hij een functie vindt, die hem aanstaat. Dit laatste zou inderdaad met de betrekking van directeur der Gem. Handels-inrichtingen te Amsterdam wel het geval zijn. NEDERLAND EN RUSLAND, Een Nederlandsch-Russisch Hondclsconcem gevormd. Naar wij vernemen is er een concern van Nederlandsche fabrikanten gevormd, ten doel hebbende het drijven van ex- en importhandel met Rusland. Het initiatief tot het oprichten van dit Ne- derlandsch-Russische Handelsconcern is geno men door de volgende firma's Oliefabrickcn ,.Calvc", Delft; N V. Neder landsche Vliegtuigcnfabriek „Fokker" te Am sterdam Internetionale Handel- en Crediet- maatschappij (Thee en Rubber), Amsterdam Firma Scheurleer (Haringvisscherij), Den Haag; Biscuitfebriek „Victoria" te DordrechtAlbert Spanjaard te ScheveningenBankiersfirma Pierson en Co. te Amsterdam C. J. van Hou ten en Zn. te Weesp „Hollandia", fabriek van Melkproducten te Vlaardingcn Tot directeuren zijn aangezocht de heer E. W. Hendrikse, te Amsterdam, voor het kantoor in Nederland en dr. Milner voor het kantoor in Rusland. DE FINANC1EELE TOESTAND VAN DE GEMEENTE 's GRAVENHAGE. De verklaringen van den heer De Wilde. De Res.bodc is bij den wethouder van finan ciën van 's Gravenhage, den heer Dd Wilde, gaan informeeren omtrent den financieel zoo gunstigen toestand van de gemeente, zulks in verband met zijn optimistische verklaring Maan dagavond (volgens het V a d.) in de vergade ring der anti-revol. kiesverecniging gedaan. De heer De Wilde, deelde echter mede, dat hij Zelf eenigszins verbaasd heeft gestaan van die mededeeling in de pers, want een dergelijke verklaring heeft hij nooit afgelegd. In zijn inleiding tot de vergadering, waar over ort. 40 gesproken werd, heeft hij als zijn meening te kennen gegeven, dat salarisverla ging voor hem het alleruiterste middel was, omdat daardoor het gezin ten zeerste getroffen wordt. Daaraan voegde hij toe, dat de finan- cieele toestand van het njk zóózeer geschokt is, dat z i een salarisverlaging nier te vermijden zal zijn. En hierop liet hij toen volgen, dat de financiecle toestand van de gemeente 's Gra venhage gelukkig niet zóódanig was en hier tot dit uiterste middel van salarisverlaging nog riet behoefde te worden overgegaan. De heer De Wilde is van oordeel, dat zoo ieng de burgerij nog onder zulke zware ge meentebelastingen zucht, er geen enkele reden is, zóó optimistisch tc zijn als uit de woorden, hem in den mond gelegd, zou blijken, ook al is er dan een sluitende begrooting. Integendeel, er zal nog krachtiger moeten worden bezuinigd, de arbeidsduur von het ge- meentepersoneel zal moeten worden verlengd, alles om de uitgaven naar beneden te krijgen en de financieele lasten der burgerij te vermin deren. Alleen het middel der ioonsverlaging achtte de heer De Wilde in de huidige omstan digheden niet gemotiveerd. NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE LOOD SEN VOOR DE SCHELDE Doeltreffende maatregelen der Nederlandsche regccring. Het Hbld. van Antw. schrijft naar aanleiding van de concurrentie tusschen Hollondsche en Belgische loodsen: „Ingevolge de doeltreffende maatregelen, door de Hollandsche regeering genomen, is het percentage der schepen, door onze Belgische loodsen bediend, afgenomen en dat is blijkbaar maar een begin. Dat moet niemand verwonderen, die weet dat het getal Hollondsche loodsbooten in de Wie lingen het dubbele der Belgische bedraagt, ter wijl in het Oostgat het plontsen der loodsen oan boord der goelet van Brouwershaven ook niet zonder succes bleef. Het hoeft niet verder betoogd dat onze lood sen in ongunstige voorwaarden verkeeren wat betreft het getal schepen en de hoedanigheid van het materieel. 't Is daarom dat wij ce. aandacht van, de re gccring trekken op de noodzakclij'kheid van het nemen van tegen-maatregelen. Zoo blijft, ter hoogte van Dungeness, het Belgisch wachtschip soms dagen afwezig: van als het gaat aflossen te Vlissingen, tot won neer het terug is bij Dungeness; in dien tus- schentijd vallen groote stoomboóten in handen van vreemde loodsen. De post van .,De Wandelaar" is ook nog niet verdubbeld. Het feit dat de Belgische boot ook de schepen voor Oostende van een loods moet voorzien, dwingt haar ter plaatse te blij ven en zij* bevindt zich dus in de onmogelijk heid schepen tegemoet te varen, wat de Hol landers wel kunnen doen. Men mag er nog bijvoegen, dat er nog altijd een Belgische loodsboot met averij in de haven van Vlissingen ligt. De scheepvaart is drukker dan ooit en het aantal loodsen is onvoldoehde vooral het. aan tal rivierloodsen is ontoereikend, zoowel hot aantal te Antwerpen als het aantal te Terncu- zen Het gebeurt dus dikwijls dot er te Vlissin gen geen enkele rivierloods meer beschikbaar is en dot zelfs Belgische schepen de hulp van Hollandsche loodsen moeten inroepen; de ver meerdering van het aantal loodsen is, bij het naderen van het winterseizoen, hoogst noodza kelijk. Een ander gevolg van de schaarschte aan rivierloodsen is de onmogelijkheid waarin men zich bevindt om te voldoen aan de vragen der scheepvaart-maatschappijen, die vaste loodsen voor hun schej>en vragen. Reeds is een Duitsche lijn, wier groote sche pen terug op Antwerpen varen, in handen ge vallen van de Hollandsche loodsen, die heel be grijpelijk profijt trekken van het ontoereikend getal onzer "rivierloodsen. Stellen wij tenslotte vast dat de toestand op de reede te Vlissingen niet veranderd is; het Nederlandsche Loodswezen beschikt nog steeds over snellere motorbooten dan dc onze, wat hen toelaat eerder aan boord van de schepen te ko men dan de Belgische loodsen," INVOER VAN VEE IN BELGIE Het B. T. A. seint ons uit Brussel Herkauwende dieren uit Nederland mogen al leen worden ingevoerd, wanneer daarbij wordt voorgelegd een certificaat, afgegeven door een Nederlandsch districts-veearts, waarbij voor elk dier verklaard wordt, dat het afkomstig is uit een streek, waarin niet mogen ingevoerd wor den herkauwende dieren en varkens, afkomstig uit streken in Holland, die door mond- en klauw zeer besmet zijn. RUSSISCHE UNIFORMEN. Het proces over dc provisie. Voor het gerechtshof te Den Hoog is ge pleit in de procedure tusschen de maatschappij of vennootschap „Poolsch-Hollondsche Hon- dclssocieteit" ook genaamd „Het Poolsch-Hol- lnndsch Syndicaat", gevestigd te Rotterdam, appellante (oorspronkelijk eischeres) en den Staot der Nederlanden, geïntimeerde, inciden teel appellant (oorspronkelijk gedaagde). De advocaat van appellante, mf. P. Rink wèes er op, dat de vordering van eischer strekt tot het verkrijgen ven betaling van een zeker bedrag aan provisie voor bemiddeling bij den verkoop van klceding door het Bureau der Rijksklce- dingvoorziening aan Polen. De advocaat van den Staat, tevens incidenteel appellant, mr. A. F. Telders, merkte op, dat de eischende partij nooit heeft bekend gemaakt, wie zij eigenlijk is en dat de eischende pirtij in de stukken telkens weder anders wordt ge noemd. In verband hiermede trachtte pi. de nietigheid van de dagvaarding aan te toonen. Conclusie van het O. M. op 5 Nov. o.s, ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR EEN AUTOMOBILIST. Een Nieuw onderzoek. Vergeten getuigen. Het Gerechthof te A'dam wees Donderdag arrest in de zaak van den 26-jarigen W. G., agent von een levensverzekeringmaatschappij, die op 16 Sept. 1922 op de Koninginnegracht te 's-Gravenhage als bestuurder von een auto een agent van politie had aangereden. De auto reed in woeste vaart en de agent deed po gingen hem te doen stoppen. De agent liep daarbij een beenkneuzing en andere lichte kwetsoren op. De Rechtbank te 's-Grnvenho- ge veroordeelde hem tot 2 maanden, het Haagsche Hof tot 3 maanden gevangenisstraf. Door den Advocaat-Generaal bij het Hof tc Amsterdam waarheen de zaak door den Hoo- gen Psad verwezen was, werd zes maanden ge vangenisstraf'geeischt. Ifct Hoi meende thans in zijn arrest, dat het onderzoek niet volledig is geweest en stelde een nader onderzoek vest cp 22 November a.s. Er zullen dan vijf getuigen gehoord worden o.a. een tramconducteirr die het geval gezien zou hebben, maar niet als getuige weid opge roepen Omtrent dit laatste feit lezen wij nog in de Nieuwe Courant: Na de publicatie van het ongeluk in de dag bladen het kan niet ontkend worden dat de berichten eenigszins tendentieus gesteld waren, daar zij van een der belanghebbenden in deze zaak, nl. de politie zelf, afkomstig waren, ontving de beklaagde, de heer G., herhaalde lijk aanbiedingen van menschen, die beweer den het ongeluk te hebben gezien en die als getuigen wilden optreden. De heer G. is daar op nooit ingegaan, omdat hij de waarde van dergelijke getuigen begreep. Toen later een trambeambte hem een soortgelijke mededee ling deed namens een zijner collega's, die oog getuige zou zijn geweest, hechtte hij ook daar aan geen woorde, ondanks het feit, dot men hem het nummer von den trambeombte noem de. Toen echter tijdens de laatste behandeling (voor het Amsterdamsché Hof) van do zaak een der agenten de opmerking mookte, dat op het oogenblik, waarop het nogeluk plaats had, zich een tramwagen van lijst 9 op de Koningin negracht bevond herinnerde beklaagde zich plotseling het gesprek met den trambeambte. Hij heeft doarop, zich het hem opgegeven nummer herinnerende, bij de Haagsche Tram weg Maatschappij navraag gedaan, waaruit hem bleek, dat inderdaad de man, wiens num mer hij opgaf, als bestuurder van lijn 9 op het oogenblik, waarop het ongeluk was geschied zich op de Koninginnegracht moet hebben be vonden. De heer G. heeft zich daarop met den be trokken bestuurder in verbinding gesield, die de verrassende verklaring aflegde, dat hij 's avonds na het ongeluk, toen hij zijn tram wagen naar de remise hod gebracht, en met den personeel wagen naar huis zou gaan, doo r een agent van politie was opgehaald, die hem verzocht mede te goan naar het bureau Ge vers Deynootweg. waar hij voor den aldaar aanwezigen brigadier oen verklaring moest af leggen van. hetgeen h»j gezien hid De politie was dus op de hoogte van her feit, dut deze trambestuurder getuige was ge weest van het ongeluk! Maar desondanks hreft zij veigetcn bij de-verdere behandeling von dc zaak g.:!>-vh te maken von zijn verklaringen, en heeft zij hem evenmin doen dagvaarden voor de rechtbank. Ofs- huon wij geen cekei verband willen leg gen tusschen deze nie'-dagvaarding en het fori cn* de verklaringen van den trambestuur der lifnrecht in strijd wa-en met die der poli tiemannen, mocter wij toch onze verwonde ring uitspreken, dat men een zoo voorname getuige eenvoudigweg heeft vergeten. Dat lijkt ons voor een eerlijke en rechtvaardige behan deling van een zaak, waarbij voor den be klaagde een gevangenisstraf van een half jaar dreigt, onverantwoordelijk. En het is te onverantwoordeÜjker,, waar de verklaringen van den trambestuurder een heel ander licht op deze zaak werpen don de getui genissen der politie-beombten. Wij hebben dezer dagen een langdurig onderhoud gehad met den vergeten, getuige die inmiddels den advocaat van beklaagde reeds uitvoerig op de hoogte heeft gebracht die ons zijn lezing van het ongeluk gaf, een lezing welke hij den bewesten avond ook aan den brigadier van poiitie en thans ook aan beklaagdes advocaat verschafte. Volgens deze getuige, die het geval schuin voor zich, op zeer korten afstand heeft zien afspelen, bevend de agent zich, toen de auto met vrij groote snelheid naderde, aan den rech- terkar. van de Koninginnegracht nabij Laan Copes. Hij sprong toen plotseling naar het midden van den weg en stak dc hond op om den bestuurder van de auto te doen stoppen. Deze was inmiddels zoo dicht genad'.\d, dat stoppen niet meer mogelijk was. Volgens den trambestuurder heeft de automobilist al het mogelijke gedaan om langs den agent heen te rijden, hij wierp zijn stuur naar links en toen de agent inplaats van te blijven staan, in welk geval hem waarschijnlijk niets zou zijn gebeurd ook naar links sprong, trachtte hij weer naar rechts uit te wijken. Het is mogelijk dat bij die manoeuvre de wagen is geslipt half September kunnen de temperatuurswis selingen nog al eens vochtige straten veroor zaken cn de agent door den achterkant van de auto is geraakt De agent viel op den grond, stond echter weer op en liep naar het vlucht- heuveltje, waar hij in elkaar zakte. Vn den Raamweg kwamen twee agenten aanloopen, d:c aan den huizenkant aldaar hadden gestaan en door den grooten afstand dus'niet hebben kun nen zien, wat er was geschied. KORTE BERICHTEN. Zijn. -stiefvader doodgeslagen. De T8-jarige jongeling uit Ambt Hardenberg, die op 14 Augustus: j.l. met een ijzeren staaf zijn.- stiefvader doodgeslagen heeft,, is door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek von den tijd in voorarrest doorgebracht. Dc eisch was drie jaar. Vrijgesproken Het gerechtshof tc Leeuwarden heeft Donder dag, overeenkomstig den eisch, vrijgesproken den 32-jarigen kastelein te Lecns, verdocht van diefstal ten huize van een landbouwer, wiens hoeve daarop in brond werd gestoken door een der dienstboden. De Groninger rechtbank had hem tot tweo jaar veroordeeld. Een big als merktgcld. E boer moest Donderdag te Hoogcveen als marktgeld C.47M offeren. Och, zei hij tegen den gaarder, pok er maar een big voor uit En zoo geschiedde. Het kwaad geweten. Op he'. hoofdbureau van politie tc Amsterdam hc-eft zich een handelsreiziger gemeld, met de mededeeling, dat hij pl.m. 11? jaar geleden 1400 ten nndeelc van een firma in de War- moesstraot had verduisterd. Dit bleek bij on derzoek inderdaad waar te zijn. Doodelijke val. De 27-jarige Versevcld uit Ingen kwam Zaterdag van zijn wagen te vallen. Hij bekwam daerbij een oogenschijnlijk kleine wonde aan het hoofd, tengevolge waarvan hij echter Don- derdog is overleden. School- cn Kerknieuws. G. TIEMERSMA HZN. f Te Veendem overleed op 80-jarigen leeftijd de heer G. Tiemersma Hzn., oud-hoofd ecner o. 1. s. te Wildervank. De overledene was in dertijd zeer bekend als schrijver von verschil lende rekenboekjes Ook op het gebied van het zangonderwijs heeft de heer Tiemersma zich zeer verdienstelijk gemaakt. Verschillen de zangboekjes verschenen van zijn hand. Tot aan zijn dood gaf de heer Tiemersma nog les ïn de verschillende vakken van het lager onder wijs. ONGEHOORZAAM OP LAST DER OUDERS. Een kind dat het „wij leven vrij" niet zingen wil. In een openbare lagere school te Arnhem wei gerde een leerling op nadrukkelijk verlangen van zijn ouders te voldoen aan.de opdracht om het versje Wij leven vrij op te schrijven. Het hoofd der school heeft dnarop het kind wegens hardnekkige ongehoorzaamheid voor zeven da gen geschorst krachtens art. 25 van de veror dening op de regeling van het openbaar lageT onderwijs. Een andere leerlinge der school uit hetzelfde-gezin moet om dezelfde reden een ge lijke staf dreigen. Het bestuur van de ofdeeling Arnhem van De Dageraad heeft nu in een adres aan B. cn W. tegen het optreden von het hoofd der school geprotesteerd en verzocht daartegen maatre gelen te nemen. DOODGEVONDEN. Ds. Koopmnns te Raamsdontsveer. Gistermorgen is, naor het dagfelad v. N. Brab. meldt, ds. .Koopmans, predikant te Raamsdonks- vcer, dood gevonden op den weg naar Drimme- len. De heer Koopmans was den avond tevoren op bezoek geweest cn is op weg naar het sta tion, loopende tegen den sterken wind, door een hartverlamming getroffen en overleden. Toen men hem gistermorgcif in de vroegte vond, had hij een lantaarntje en een paraplu in de hand Ds. Koopmans is ruim 63 jaar oud ge worden. Hij studeerde te Kampen. Op 14 Febr. 1886 aanvaardde hij de bediening des Woords te Heerjansdam. Voorts stond hij te Naald wijk (1891), te Heinkcnszand (1896), Grijps- kerke (1901) en nu sinds 5 Maart 1916 te Raamsdonk. Politie- en Kinderrechte! s. Te dezer stede heeft plöats gehad in het Rijks-opvoedingsgesticht de tweede bijeen komst van politic- en kinderrechters, officieren van justitie en griffiers óf hunne plaatsvervan gers. uit 17 arrondissementen. Slechts de ar rondissementen Maastricht, Roermond, Zut. phen en 's-Grovcnhagè waren niet vertegen woordigd. De voorzitter der commissie van voorberei ding, mr. H de Bie, kinderrechter tc Rotter dam, opende de vergadering met een kort woord von welkom cn uitte zijn vreugde over de aanzienlijk grootere opkomst vergeleken bij die van verleden jaar. Hierin meende spreker te mogen zien een bewijs, hoe er behoefte be- Seat aan dit soort bijeenkomsten. Nadat aan de vergadering was medegedeeld, dat de com missie was uitgebreid met een lid voor de zui delijke provincies, als hoedanig jhr. mr. E. A. E. van Meeuwen, 's-Hortogenbosch, er zitting in had genomen, was het woord aan den di recteur von het R. O. G. te Amersfoort, ds. J. Visser, die een inleiding hield over het onder werp „het bij de rijksopvoeding gevolgde sys" teem en van de huidige regeling der distributie van de ter beschikking der regeering gesteldo minderjarigen over de •verschillende gestich ten", speciaal don over de Rijksgestichten voor jongens Spreker wees er op, hoe bij de invoering der Kinderwetten men eerst gepoogd had de oude gebouwen bij de nieuwe ideeën te doen aanpas sen, moor hoe dat een onmogelijkheid bleek :e zijn en men toen deze twee groote nieuwe be ginselen ging toepassenle. ieder gesticht zooveel mogelijk een bepaalde bestemming, cn 2e in ieder gesticht toepassing van het groep-systeem, waarbij in ieder gesticht de minderjarigen weer zooveel mogelijk in groe pen van circa 16 werden ingedeeld, waardoor praktisch de opvoeding veel intenser werken kan dan bij meer massale behandeling moge lijk is. Voornamelijk zou inleider echter spre ken over het sub le genoemde. Daarvoor zijn thans de volgende gestichten met hunne meer speciole bestemming in gebruik le. de Kruis berg te Doetinchcm, waar alle regeeringskin- deren heengaan, die verwezen zijn lot dwang opvoeding in een regeeringsgesticht. Daar vindt de eerste groote schifting plaats cn wel tusschen hen, die als zwakzinnig moeten wor den beschouwd cn zij die „verder op" kunnen gaan. Voor do eersten is een speciole afdee- lirvg in dat gesticht, omtrent de anderen wordt1 nu na énkele maanden beslist of ze hetzij voor een particulier gesticht, hetzij voor een gezins verpleging, dan wel voor een R. O. G. voor verdere opvoeding toegewezen moeten of kun nen worden. Zij wier opvoeding in een R. O. G. noodig is gebleken, goan nu zoo hun onderwijs on voldoende is geweest, of wel zoo ze nog in den leerplichtigen leeftijd vallen, naar het R. O. G. te Amersfoort, terwijl voor vakopleiding de gestichten te Avereest en Leiden zijn be stemd, waarbij dan de oudsten naor Leiden gaan, waar ook een afdceling is voor hen die onder de zeer ernstige gevallen gerekend moe ten worden en zij die hier bijv. na voorwaar delijk ontslag of na plaatsing in particuliere zorg, zich weer misdragen hebben. Een deel hiervan wordt ook wel teruggezonden naar hun gesticht ven herkomst. In Leeuworden is nog een kleine afdeeling voor ambachtsonder- wijs, echter in liquidatie, terwijl Harderwijk cn Alkmaar ingevolge de bezuiniging reeds opge heven zijn. Na cenige zeer interessante mede- deelingen meer speciaal over het werk in het R. O. G. te Amersfoort, werd een rondgang door het huis gemankt, waarbij gelegenheid was voor de bezoekers zich ervan te overtui gen, hoe goed het zangkoor h capella zingt, hoe fraai het turnen ging, hoe het onderwijs gegeven wordt, hoo de door iedere groep be woonde kamers onberispelijk door de jongens zelf worden onderhouden en hun tuintjes er welverzorgd uitzien, hun tuintjes, waar ze ook duiven, kippen en konijnen mogen Voorts bleek uit een groote verzomeling penningen, hoo do jeugdige bewoners van dit gesticht zich oók duchtig konden weeren in voetbal- en zwemwedstrijden, gehouden in competitie tegen andere clubs uit Amersfoort cn omgeving, gevolg von het prachtige idee, de jongens uit het gesticht toch zooveel moge lijk met „gewone" jongens omgang te doen hebben, waarvan ook het 's zomers goan kam peeren een mooi gevolg is. Tijdens dc lunch bracht het fanfare-corps der jongens, onder leiding van een der ver pleegden, enkele nummers ten gehoore. 's Middags hield mr. P. LJssel de Schepper, politie-rechter te Rotterdem, een lezing over „Strofsoort en strafmaat, inzonderheid bij de politie-rechtspraak", waarbij inleider naging, hoe tc gebruiken de ter beschikking zijnde strafsoorten, boete en gevangenisstraf en de voorwaardelijke vcroordeeling. Een recepten boek is in dit opzicht niet te geven, maar in-, leider wilde wel als door hem gehuldigde algc- meene beginselen aangeven Ie. geen V(oorwoordelijke) V(eroordeeling) zonder toezicht, noch ook zonder voorofgoand rapport eener reclasseeringsverccniging of ambtenaar; 2e. geen V. V. zonder bekentenis 3e. geldboete zoo min mogelijk, daar de gelde lijk© nood in vele gezinnen zoo groot is, dat boete treffen zou niet slechts veroordeelde, maar vooral de vrouw en de kinderen 4e de gevangenis slechts als ultimum remedium 5c. indien mogelijk, geen straf, doch „partijen" tot elkaar brengen, wat bij beleedigingen e. d. nog wel eens mogelijk blijkt. Immers veel beter dan een College dit doen kan, kan de alleen recht sprekende politierechter sterker accent leggen op de opvoedende kracht welke tot uiting kan komen door de behandeling der zaak ter te rechtzitting. Wat de strafmaat betreft, dienaan gaande is inleider van oordeel, dat de groot ste indruk bij gedetineerden aanwezig is tij dens ongeveer de eerste drie maanden van hun verblijf in het strofgesticht, waarna er een periode van reactie volgt, tijdens welk© de gedetineerden min of meer ongevoelig zijn, v/elko period? eindigt na weer ongeveer drie maanden, zoodat inleider bij de keuze van straf maat in geval van opleggen eener gevangenis straf, bij voorkeur oplegt straffen korter dan drie moanden of anders zes maanden. Een geanimeerde discussie volgde op dez© inleiding. Daarna was er gelegenheid om van gedach te te wisselen over eenige in de oproepingscir culaire genoemde onderwerpen, waarna tot slot behandeld werd de vraag, of men zou overgaan tot het oprichten van een vcreeniging gewijd aan kinder- en politierechtsproak. Met op twee na algemeene stemmen werd inderdaad hier toe besloten, het vaststellen der statuten en huishoudelijk reglement echter werd, wegens 't vergevorderd uur, tot de volgende vergade ring aangehouden. Hierop werd deze bijeenkomst gesloten. Nieuwe uitgaven, De Koningin der Modcbadplasts van Dr. Edw. Stilgebauer. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s Uitg. Mij. Utrecht. Micheline Bonnard staat als 16-jarige wees haar lot te overdenken op dc Pont de la Con corde als het ongeluk haar treft, dat ze op zijde wordt geduwd en onder de hoeven komt der paarden gespannen voor den jachtwagen van Lord Arthur Blight. Deze brengt haar bij zijn moeder thuis, waar zij zorgvol verpleegd wordt. Het beeldschoone meisje verovert het hart van den jongen lord, tot schrik van zijn moeder, die alles in het werk stelt de geliefden te scheidén. Arthur wil met Micheline vluch ten en als deze lady Blight daarvoor waar schuwt, besluit zij haar mede te nemen naar Baden-Baden, terwijl Arthur een verre reis maakt. Daar verovert zy stormenderhand aller harten. Een Russisch schilder Tscherkoff trouwt haar, even voor rijn dood, om haar, al is zijn bezit niet groot, althans eenig inkomen te verschaffen. Dan komt zij als gezelschaps juffrouw by een schatrijk Hollander, die haar zijn kasteel en ettelijke millioenen vermaakt. Maar nog is Micheline niet, waar zy wezen wil; zij wil ook een naam uit de groote wereld hebben en daartoe trouwt ze „op contract" met markies de Chhtaignier, een gelukzoeker er. valsch speler. Micheline's lot is niet benij denswaard, maar op het juiste moment komt lord Arthur in Baden-Baden en zijn liefde is nog even groot. Ten slotte viert ze als lady Blight haar triomfen in de seasons van Lon den. Een aangenaam vlot geschreven boek dat we met bijzonder genoegen gelezen hebben. De strijd om de Indische ven nootschapsbelasting, door J. L. Vle- ming Jr. Uitg. N. V. Indonesische Druk kerij, Weltevreden. Deze brochure is een overdruk uit „De In dische Courant" waarin schrijver antwoord geeft op de „Nadere beschouwing over dg Indische Vennootschapsbelasting" door Mr, W. F. Treub. Fel becritiseert Vleming het op treden van Mr. Treub als Voorzitter van don Ondernemingsraad, waarbij «hy Treub's verle den als in scherpe tegenstelling brengt met zijn standpunt als bezoldigd voorzitter van den Ondernemingsraad. Vuistrecht of Ethische Politiek, door R. Bossinade Hzn. Uitg. J. v. d. Veen, Hallum (Fr.) In deze brochure wordt van Christelijk standpunt de vlootwetpolitiek van ons Chris telijk Kabinet veroordeeld. Schrijver komt tot deze conclusies: Het door de regeering gewenschte vloot- apparaat kan niet dienen voor de Indische de fensie, omdat zijn weerbaarheid onvoldoende cn ondoelmatig is. De Vlootwet drukt het zwaarst op de Javanen en indirect op onz© volkswelvaart. In tijden van noodwendige be zuiniging lette men vooral op de" kleintjes en bedenke, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Defensie politiek is niet te onderkennen van offensie-politiek, zoodat by ongelijkheid der machtsverhoudingen het gevaar der defen sie niet bestaat in het niet afleiden van den oorlog, maar in het „aantrekken" van den oorlog. Uit staatkundig ethisch oogpunt is de weer loosheid van ons land en onze koloniën te ver kiezen boven het „vuistrecht", dat aan geen zedenorm getoetst kan worden. Ons Boekenplankje. Uitg. v. Holkema en Warendorf, Amsterdam. Als no. 13 van deze serie goede jongens- en meisjesboeken is verschenen „Lionel Lincoln" door J. F. Cooper en als no. 14 „Aan den wa terkant" door Nannie van Wehl. In het eerste wordt den strijd behandeld van de Amerikanen om Boston, dat nog in han den der Engelschen is. Lionel Lincoln, hoewel Amerikaan van geboorte, strijdt aan de zijde der Engelschen. Een uitstekend boek voor jon gens van 1315 jaar. Nannie van Wehl beschrijft een familio te Hellevoetsluis, toen het kanaal van Voorne nog den waterweg naar Rotterdam was. Het leven der jongens, en meisjes van Riet is aar dig verteld, zoodat dit boek wel in den smaak onzer jongelui zal vallen. t Rasverbetering en bewuste aan talsbeperking door dr. J. Rutgers. Uitg. N. V. Gebr. Graauw's Uitg. My., Amsterdam. Dr. Rutgers is een ijverig vorscher en weet daarbij de resultaten zijner onderzoekingen in goed leesbaren vorm te gieten. Dit, gevoegd bij den ernst van zyn betoogtrant, die hij bij de behandeling van welk vraagstuk ook, geen oogenblik uit het oog verliest, maakt zijn ove rigens ook goed gedocumenteerd werk van niet geringe betc-ekenis. Trouwens net ver schijnen eener tweede druk bewijst wel, dat het boek zijn weg gevonden heeft, D© hoo- gere eischen, tegenwoordig aan de statistiek gesteld, hebben tal van wijzigingen noodza kelijk gemaakt, terwijl aan het slot van het boek een belangwekkend hoofdstuk is gewijd aan de tegenwoordige opvatting van 'het be volkingsvraagstuk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6