AiVfERSFOORTSCH DAGBLAD „de e em lander" zaterd»a 13 °ot-l92* DERDE BLAD. BINNENLAND. 22e Jaargang No 89 Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Vergadering van 12 October 1923. Geopend te I uur. Voorzitter dr. D. A. P. N. Kooien. Interpellatie-Boon. De heer Boon (V. B.) verzoekt aan de Ka mer verlof tot de Regeering vragen te mogen richten omtrent de werking van den post- chèque- en girodienst en de stopzetting van dit bedrijf. Over dit verzoek zal Dinsdag bij den aon- vong der vergadering worden beslist. Interpcllatie-Troelstra. Aan de orde is de voortzetting van de inter- pellotie-Troclstra over de oorzaak en de op- Jpssing der crisis, mede in verband met den financieclen toestond van Nederland en Neder- londsch-Indië. De heer Troelstra repliceert. Spr. klaagt er over, dot het antwoord der Regcering blijk baar van te voren is klaargemaakt en dus zoo goed als geen verband houdt met de rede van den interpellant. Spr. betoogt voorts verwacht te hebben, dat de meerderheid van den ministerraad meer con flicten had gehad met minister De Geer, waar door die tot heengaan werd gedwongen. Was men het misschien niet eens met zijn bezuini ging; was mest het niet eens met zijn veel min der drastisch ingrijpen? Dat de Regcering daar over niet meer wil mededeelen, acht Spr. schending van haar constitutioneelen plicht en hij protesteert daartegen. Het protest geldt eveneens het niet-beantwoorden der vrong over gouverneur-generaal Fock. De beraadslagingen it> den Volksraad zijn reeds lang achter den rug en de vraag betrof juist de uitvoering der wet. Staat de heer Fock niet aan den kant van mr. Trip, die ook voor de vlootwet was, maar tegen de invoering op dit finoncieel-ongunstige tijdstip? De vraag is dus niet juist begrepen en daardoor ook niet beantwoord. Wat den nieuwen bezuinigingskoers betreft men wil het zwaarst nemen wat inderdaad het zwaarst weegt, maar wat weeg dan het zwaarst? Er zijn zaken waarin op heel andere wijze kon worden voorzien don* thans gebeurt. Spr.'s toelichting op de vraag betreffende de kosten der wet is vrijwel heelemaal overgesla gen. Over de kosten der bases e.d. is niets na ders medegedeeld, ofschoon daarvan de finan- cieele consequenties goeddeels afhangen. Met de meening van verschillende marine- autoriteiten wordt geen rekening gehouden. Noemt de heer van Rossum de plannen betref fende de vlootbases niet volkomen misleidend Töudjong Priok moet ministens 5 milliocn per jaar kosten cn ook daarvoor wil men het „lek- ke-dak"-systcem maar volgen. Van Riouw wil men een vast bedrijf maken, dot zijn eigen kos ten. zal moeten dekken, waardoor de vlottende schuld enorm zal toenemen., Door dergelijke hin ten in dc Regceringsmededeelingen mist de Kamer eiken financieelen basis voor conse-' quenties en beschouwingen. Zeer belangrijk komt de regeering te kort, doordat zij spreekt over de vloot en zwijgt over de urgentie, die ten slotte het onderwerp der interpellatie was. De handhaving der souverei- niteit bepleit de regeering met een beroep op den Russisch-Japanschen oorlog. Als dat voor dc Regeering een dringende waarschuwing was, don heeft zij wel lang gewacht met daaraan ge volg te geven. Hoe staat dot precies? Heeft Japan toen gevraagd, of wij neutraal zouden blijven of zijn er stappen gedaan, die de Regee ring tot dezen (zij het laten) stap hebben ge noopt. Met genoegen heeft Spr. gehoofd, dat de spanning in de Stille Zuidzee is verminderd. Van eenig grooter gevaar is dus geen sprake. Maar waarom moet er don zoo'n haast worden gemaakt? Wat zit er achter? Zijn er dan mis schien binnenlondsche belangen mee gemoeid? Het is te begrijpen, dat men aan onti-militairis- tischc zijde het niet verkroppen kan, dat deze Vlootwet ten koste van bekrimping op cultureelc uitgaven moet worden doorgevoerd. Zij, die dochten dat de zaak urgent was, kunnen zich thans niet aan dit argument vastklampen,«om vóór te stemmen. De tweede ï.iillioenerede von den minister van Financiën ademt een geheel anderen geest dan do eerste. Het was noodig optimistisch te zijn. Spr. wenscht den minister toe, dat zijn opti misme zal worden bewaarheid. Of is dc minister aüecn, pessimist wanneer het ambtenaren, werk- loozenzorg cn onderwijs betreft Spr. herin nert. aan de bezuiniging op de ambtenaren en de nieuwe belastingen, waarvan het nog de vraag is of zij rullen gelukken I De Vloot- cocnmissie-voorwaarde, dot. eerst een sluitend budget moet worden verkregen, is niet vervuld, zoodat er thans van een Vlootwet-bohandeling nóg geen sprako kan zijn. Tot de kosten komende, herinnert spr. onn de 86,000, die het eerste jaar door de Vloot wet zullen worden overgehouden. Om die 03,000 gaat het echter niet, ook niet om een coevullig klein voordeelig saldo, maar ojn het feit dat men thans bij elke nieuwe begrooting zal gebonden zijn aan de annuïteit en de rcgecring bij eventueele protesten zal zeggen dat de vlootwet toch eenmaal is aan genomen.. Wat de regeering met de vloot doet is niet onders dan wat men huishoudelijk noemt „koopen op afbetaling". De last daarvan zal men na jaicn steeds meer voelen en zulk een systeem aanvaardt dan een minister van Finan ciën I Wanneer men 's ministers bezuinigingen onder diezelfde loupe beziet laat men don de crisis-werkloosheid ook op afbetaling gaan be handelen, dan zal men door het onnuïteiten- geld kunnen overhouden De verwerping van Spr.'s voorstel wes een kwestie van boven recht, waardoor de behondc— ling der zaak zeer ernstig is benadeeid. Nu zal men vo'gende- week moeten stemmen over een zaak, waarvan men niet voldoende afweet. De cijfers van minister Colijn zijn voor een deel beslist onjuist, dc Indische inbegrepen. Nu wij echter nolens volens tot de behandeling moeten komen (vroolükheid) zal Spr die cijfers eens bezien. De heer De Geer zag de onmogelijkheid in van het royaal uitgeven aan den eonen kant cn sterk bezuinigen aan den anderen. Er moest iemand komen met twee aangezichten, en de heer Ruys, bekwaam als hij 'is (vroo;ijkheid) is daarin geslaagd. Eerst was het in de millioenen- notn de heer Colijn qui pleurc en nu is het de heer Colijn qui rit I De Nederlandsche be grooting sluit cn de Indische zal vanzelf slui ten I Een tekort is er eigenlijk nooit geweest I We hebben 127 millioen gespaard. Waarom is nooit eens iets daorvan gezegd? Dot het lee- ningsfonds zoo rijjc was wist men niet. Spr. vraagt of het financieel mogelijk is dat het Nederlandsche volk en het Parlement zich ver binden tot dc consequenties van deze vlootwet. Deze vlootwet is een bezuinigingswet en do Chr.-Hist. „Nederlander", die blijkbaar veel geestelijke vlootwijn heeft gedronken, verpand haar hart op een dergelijke uitspraak (groote' vroolijkheid). Maar vergist de minister zich niet? Men houdt ieder jaar een dosis geduld over na het betalen der annuïteit I Minister C o 1 ij n De rente van de 80 millioen is in de annuïteit inbegrepen De heer Dresselhuvs meentd at het feit blijft bestaan dat onn het eind van den termijn f 160 millioen schuld opgehoopt is, waarvan de helft voor Nederlandsche rekening komt. Dit is een fonds op papier I Do Nederlandsche Staat denkt door koopen op afbetaling de zoak voor niets te hebben De heer De Wilde (a.r.) dat is expres de zaak -verkeerd voorstellen I (Rumoer van links. Do voorzitter hamert.) Het geldt hier zoo gaat dc heer Dressel- huys voort permdnmente uitgaven, die niet leiden tot een zeker doelDeze uitgaven blij ven bestaan tot in der eeuwigheid I Wat zal nu do aanneming der zaak kosten Er zal niet al leen over den vioolbouw de eerste zes jaar worden beslist, maar over den bouw der ge- hecle minimumvlootDe heer Westerveld zal dat moeten toegeven en als zeeman zijn woord moeten houden 1 (Gelach.) Wil men dat nu ontkennen Blijkbaar zijn de ministers hot hiermee niet allen eens I Spr. citeert nu uit dc stukken passages, waaruit blijkt, dot de ge- lveele minimumvloot wordt bedoeld. Over de eerste zes jaar zal een uitdiukkelijke beslissing worden gevraagd, die later door con wettelijke voorziening kan worden aangevuld. Een vloot met drio kruisers is nog slechts een verken- ningsvlootZou men dan denken, dat men met twee kruisers voor de gchcele vloot zou wil len volstaan Alle vliegtuigen, alle mijnenleg- gers enz. worden nu aangevraagd. Het zou een dwaasheid zijn indien men nu alles ging votee- ren cn na zes jaar den bouw niet.zou voortzet ten Tot stavink dezer meening haalt spr. het rapport der Indische defensie-commissie aan, die de deskundige commissie bij uitnemend heid is. Deze beslissing betcekent dus voort bouwen na zes jaar. Spr. beschouwt staat 6 der bijlagen, waar de kosten worden berekend. Per jaar wordt dat tot in lengte van dagen 17.8 millioen, wat dus na 6 jnar 130 millioen gulden wordt vermeerderd met de schuld van 100 millioen, die overblijft. Na 12 jaar is dit bedrog dus 520 millioen. Langs andere berekening komt spr. tot 400 millioen met 100 millioen voor het Vlootbasisfonds samen f 500 millioen. Dan begint men echter pos. De exploitatiekos ten bedragen minstens na 12 jaar 110 mil lioen, waardoor spr. tot een totaal bedrag van 730 millioen komt. Moeten onze bruine broe ders dat betalen Die zullen echter toch al de exploitatiekosten van 120 millioen en de vernieuwing der halve vloot om dc zes jaur moeten betalen Met die kosten echter is men er nog niet, omdat het landleger behoorlijk moet worden gereorganiseerd wil men de vlootbases beteekenis geven 1 Dan zou er dus 5 millioen per jaar voor het leger moeten worden uitgetrokken, alsmede 60 millioen voor een fonds. Een bedrag van 800 millioen no 12 jaar, exploitatie inbegrepen, is dus zeker niet te weinig gerekendhoe kan men dan zeg gen dat de zaak bezuiniging betcekent Men zal voor altijd vastzitten aan de kruisers tot den bouw waarvan men thans besluit. Men dacht bij den bouw var», de „Java" en de „Sumatra" dat men zich verder tot niets zou verbinden. Voor den bouw van de „Cele bes" zou de Kamer opnieuw machtiging moe ten geven De commissie-Pop zou toen een bouwplan ontwerpen, waarbij eohter de twee kruisers nooit zijn voorgesteld als uitgangs punt voor verderen bouw. De bouw der twee kruisers loopt af en een belangrijke besparing zou kunnen volgen, indien de Regeering thans niet op net standpunt stond, dat met dubbele snelheid verder moet worden gebouwd Dat bc- teckent bouwkosten van 34 millioen per jnar, een vlottende schuld van 200 millioen en een totaal can exploitatiekosten van 100 milliocn. Spreker neemt Indië en Nederland samen en beschouwt ac omoordeelige uitkomsten voor de eerste even goed van toepassing op de laatste. Spreker weigert verder op de zaak door te gaan voor zoover Nederland betreft, omdat Spr. den Minister van de Millioencnnota meer ge looft dnn dicri, van gisteren I De Minister van Binncnhndsche Zaken acht bij zooveel millioe- nen die poar von niet veel belang. De heer De Graaff moet hier kunnen verklaren op eer en geweten, dat Indië de lasten zal kunnen drogen. Dat moet niet de heer Ruys zeggen! De In dische gulden is al gedeprecieerd tot 96 cent. Kon de heer De Grnaff nu die verantwoorde lijkheid dragen Hoe denkt de gouverneui- generon! over de zaak Volgens den heer Mor- chant zou hij speciual tegen het vlootbosis- ae uitvoering van thans afwijzend Spreker dringt nogmaals aan op bekendmeking van dat advies, vooral in verband met de nieuwe om standigheden, waarin dé gouverneur-generaal volgens de nieuwe wet zal worden gepladtst. Als men dus de zaak niet meedeelt, doet de Regeering een onverantwoordelijke daad Spre ker betoogt, dat hij niet geheel tegen vloot- bouw is. Zonder schade aan de morine, zonder vlootliquidatic zou het mogelijk zijn de vloot te doen bestaan met normole middelen, die niets zullen bevatten voor nieuwbouw. Ook voor het personeel is er voldoende perspectiefmet deze Vlootwet echter gaat Spr. niet mede. Men moet beginnen met de financiën en dan zeggen wat er gedaan kon worden cn niet omgekeerd, zoo als d<} Regecring doet. De marine wordt daar door impopulair. Deze eischen echter komen in strijd met het belang der natie, maar ook met het gezond verstand. Spreker zal daarom zeker op finoncie«le gronden tegen de Vlootwet stem men. De heer Merchant (V. D.) stelt twee vra gen lo- Betreffende het advies van den gou verneur-generaal wil de Minister wel onder scheiden het vóór of tegen de Vlootwet, of vóór of tegen den datum van invoering. 2o. Aan den Minister van Marine om te wil len mededeelen, wat het bedrag van de bouw- rekening der „Java" en „Sumatra" precies heeft bedragen, en welk bedrag daarvoor oorspron kelijk is uitgetrokken. De heer Hugenholtz (S. D.) oordeelt dc cijfers van den heer Colijn gegoochel, dat niet kan worden gecontroleerd. De vloot zou min stens 545 millioen kosten. In plaats van bezui nigen voert men de kosten na den oorlog op. De buitcnlondsche toestand maakt de vloot niet UTgent. De heer Gerritsen (V. B.) beschouwt den Indischen financiëelcn toestand. De heer van Ravcsteyn (C. P.) critiseert de weigering van dc S. D. A. P. om mede te werken tot een buitengewone Kamerzitting cn hekelt de dictatuur van Colijn, die een koning is. Dc Minister van Binnenlondsche Zoken, de heer Ruys de Beerenbrouck, zegt toe dat opgaven zullen worden verstrekt over dc bouwkosten von de Java en Sumatra. Van de dictatuur die cr heet te bestaan, heeft spreker niets ontdekt. De verstandhouding is zeer goed cn Spr. hoopt dat ze nog long zóó blijve. (Ge lach). Vervolgens herhaalt spreker dat het con flict met minister de Geer alleen liep over de uitvoering .van de Vlootwet. Dc G.-G. heeft zich indertijd vcreenigd met de invoering van de Vlootwet in Januari 1923 en dus a fortiori in Januori 1924. Wat de heer Dresselhuys wil is doorsjokken met de Marine en dat acht spreker geen systeem. Er moet vastheid van lijn zijn in de voorziening van onze Marine. Vroeger zijn wel plannen gemaakt voor 25 jaar cn dc Vlootwet gaat slechts over zes jaar. Spr. ontkent dat er gejaagd wordt om de Vlootwet door te drijven. Zc is reeds een jaar uitgesteld en dus is er van doorjagen geen sprake. Ten slotte beroept spreker zich op den heer Struveken, die vóór de Vlobtwet was. De Minister van Financiën; de heer C o 1 ij n, verzoekt nog slechts eenige opmerkingen te ma ken. Zijn gegevens over Indië woren iets gun stiger dan die van Nederland, maar dat is ook zóó. Aan sprekers cijfers heeft men niet getwij feld, maar men heeft andere cijfers genoemd, die bij een andere vloot passen. De Regeering heeft precies opgegeven wat zij vraagt; heeft zij meer noodig, dan zal een nieuwe wet noodig zijn. De Vlootwet bindt slechts voor zes jaar cn daarna moet een nieuwe beslissing vallen. Men stelt deze wet telkens verkeerd vast; het is niet een meerdere uitgave van 300 milliocn, want men vergeet dat zonder Vlootwet ook geld zou worden uitgegeven voor de vloot. De heer Troelstra (S. D.) antwoordt nog kort. De interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdog cén uur. Dan is aan de orde de Vlootwet systeem ook nog Dan zouden tenminste de menschen door zoo'n I fonds zijn cn Spr. stelde daarom een vraag aan fonds worden geholpen, die dc dupe werden var. den minister van Koloniën, waarop de bekende de Europecsche debacle. Laat men ook een weigering volgde. In 1911 was er eenzelfde ambtenarensalansfonds stichten I Dat doet men wel voor een totaal waardclooze vloot 1 Al d:e cijfers geeft Spr. cadeau: het is niets dan ca mouflage inderdaad eer. opeenstapeling van ge weld, die den cultureelcn opbouw van ons volk onmogelijk maakt! Wet de heer Co'ljn aan dc Standaord-lezers durft opdisschen. kan hij niet doen slikken aan do volksvertegenwoordigers 1 Dc heer Dresselhuys (V. B) protesteert er tegen, dat dit debat zal worden beschouwd als een voorbereiding voor dc vlootwetdiscussie. kwestie met minister De Waal Malefijt en gou verneur-generaal ldenburg. De gouverneur is een eigen cutoriteit en geen ambtenaar1 oen is den ook het advies overgelegder is dus een antecedent I» De Kamer heeft beslist en een verwante minister moet dus evenzoo handelen. Weet de Regcering wel, dat de Memorie van Toelichting de mccning van mr. Fock aanhaalt Daarmee beveelt zij het wetsontwerp aan 1 En nu zou die meening verboden text zijn. De con clusie ligt voor -de hand, dat het advies voor Be rich te». H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Haar verblijf te Valkenburg. De Koningin-Moeder heeft het voornemen 16 October Valkenburg te verlaten rn zich naar het Loo te begeven. Hare Majesteit zal vergezeld zijn van de Hofdame Barr» .esse van Ittcrsum cn den Kamerheer Jhr. van Tets. Dezer dagen verwacht de Koningin-Moeder voor ecni- gedagen 't bezoek van Haor Zuster dc Vorstin ari ErbachSchónbeig. Oratrent het verblijf te Valkenburg kan nog -medegedeeld worden, dut het verbliif aldaar, vooral de eerste week, door mooi weder werd begunstigd. Hare Majes teit was veel in de open lucht, maakte wan delingen en verschillende automobieltochten in de omstreken. Te Maas'richt bracht de Konin gin-Moeder een bezoek ten huize van den Com missaris der Koningin. Te Heerlen werd de „Wilhelminaschool", kweekschool voor vroed vrouwen, bezocht cn Jiad Hare Mejesteit in het Christelijk Tehuis een onderhoud met de Dia- konessen, die in de wijkverpleging werkzaam zijn; omtrent dit werk liet de Koningin-Moeder zich nauwkeurig inlichten. Voorts werd het St. Joseph Ziekenhuis aldaar bezocht. DE VLOOTWET. Een hulde aan oud-minister De Geer. Te Arnhem is Donderdag een vergadering gehouden tegen de Vlootwet, uitgaande van het Anti-Vlootwetcomité. Als sprekers traden op mr. A. R. van de Laar en mr. P. Arts uit Tilburg. Na afloop van de vergadering bega ven de bezoekers, ongeveer 600 in getal, zich op uitnoodiging van mr. Van de Laar in op tocht nnar de woning van oud-minister De Geer aan den Velperweg, om dezen hulde te bren gen voor zijn houding. De menigte stelde zich voor het huis op, terwijl mr. Von dc Laar met den voorzitter, dr. Ribbius, zich nnar den heer De Geer begaven, om hem de gevoelens van de vergadéring over te brengen. De oud-minister verklaarde zich door deze huldc-manifestatie zeer getroffen, doch deelde mede, dat hij het in de gegeven omstandighe den beter achtte zich thans niet naar buiten te begeven. De menigte, die liedjes tegen de Vlootwet zong, verspreidde zich dearop spoedig. CHEQUE- EN GIRODIENST. DE STOPZETTING BU DEN POST- Ecn comité van octSe der rekeninghouders. Gemeld wordt dot ten einde de belangen der rekeninghouders bij den postcheque- cn giro dienst te behartigen, zich een Algemeen Comité heeft gevormd, waarvan de heer Mr. J. Anker man, oud-lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad van den Ha3g, voorzitter is cn de heer F. Berkhout secretaris Er is een groote openbare vergadering uit geschreven tegen Vrijdag 19 October o. s., 8 uur 's avonds, in hot Feestlokaal Willemstraat te den Haag, waar de heer Ankerman als spre ker zal optreden. Een voorstel vanwege dc middenstandsbont. Het V a d. maakt melding van een voorstel von de zijde der middenstandsbanken non het bestuur van den postcheque- en girodienst. De bij die banken bekende of aangesloten girohou ders zouden aan het bestuur der banken hun toestand openleggen en hun geldbehoefte ken baar maken, en de besturen zouden, bij accoord- bevinding, aan l\ct girobestuur laten -weten het bedrag, dat de girohouder beslist noodig heeft Het bankbestuur zou dit ineens kunnen doen voor olie betrokkenen. Het girobestuur zou op deze wijze van lange en moeilijke controle zijn ontslagen en men zou een soort moreelcn borg in de verklaring van het bankbestuur krijgen. DE SALARISVERMINDERING. Een adres van dc vijf centrales van overheidspersoneel. Namens de vijf samenwerkende overheidscen- trales (de Centrale van Hoogere Rijksambtena ren, het Permanent Comité van Christelijke or ganisaties van personeel in publiekcn dienst, de Roomsch-Katholieke Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, het Comité van Neutraal Overheidspersoneel en het Comité ter behar tiging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel) is een adres aan de Tweede Ka mer gezonden waaraan wij het volgende ontlee- ncn Wij kunnen niet met elkander in overeenstem ming brengen de verklaring der Regeering (in de millioencnnota red.), dat overleg wordt ge pleegd, met de mededeeling, „dot op 1 Januari 1924 alle salarissen en loonen van hoog tot laag met 10% worden verminderd." Wanneer de Regcering overleg wil plegen met de Centrale Commissie, dan ligt het voor de hand, dat men uitvoeringsmaatregelen op schort tot het resultaat van dat overleg bekend is, en dan vragen wij ons af waarom de grove vermindering, op 1 Januari 1924 gedacht, niet uitgesteld kan worden tot na dc herziening van het Bezoldigingsbesluit, welke èn door de Re gcering, èn door de organisaties, zij het beide op verschillende motieven, wordt noodzakelijk geacht. Voorts wijzen adressanten er op. dat het Overheidspersoneel reeds offers bracht, immers werd 1. allerwege de arbeidstijd verlengd 2. het garantie-loon voor gehuwden inge trokken 3. de kinderbijslag voor groote groepen bui ten werking gesteld 4. de plaatselijke loonstandaard voor talrijke categorieën hulppersoneel en werklieden, inge voerd, (personeel ontslagen en op veel lagere belooning teruggenomen) 5. vele anderen aan de werking der Pen sioenwet onttrokken, en, of aanmerkelijke sala risverlaging aan hen opgelegd 6. de regeling der verplaatsingskosten ver slechterd 7. de vacantietoeslagen afgeschaft 8. de vergoeding voor waarneming hoogere functies ingetrokken 9, de jcugdaftrek aanmerkelijk verhoogd, ctc„ etc., cn ten slotte 10. per I Januari 1923 voor het geheele rijkspersoneel een premieheffing ad 8*4 in gevoerd. En zij stellen dan deze vraag Waarom mag men von een ambtenaar, die 3000 verdient, wel 20% van zijn inkomen afnemen, en niet van een burger, die eveneens 3000 blijft ver dienen Het Overheidspersoneel een extra heffing op te leggen is dan ook onrecht vaardig, te noemen, tenzij dit personeel een salarispositie zou inne men, die ver uit gaat boven die van de parti culiere bedrijven, doch ook dit laatste, aldus het adres, is niet waar. Wat het voornemen der Regeering betreft om het loon der Rijkswerklieden meer in over eenstemming te brengen met den plnatsclijken loonstandaard, doen adressanten opmerken, dat daarmede in cén slag zou worden vernietigd, wat jaren van onverpoosden arbeid hebben op gebouwd, want het wos juist de wensch naar uniformiteit, die tot dc huidige regelingen van de arbeidsvoorwaarden der werklieden heeft ge leid. Een staalkaort van loonen en een voort durende actie om plaatselijk tot verandering te komen, worden onvermijdelijk het gevolg. Achten zij dit nadeel op zichzelf reeds groot genoeg om te waarschuwen tegen het voorstel, daar komt nog bij, dot men, door uitvoering te geven aan het voornemen, de belangen van het Overheidspersoneel zal gaan koppelen aan die van den arbeider in het vrije bedrijf. Het aan zetten tot het gebruik van de strijdmiddelen, waarover de arbeider in het vrije bedrijf be schikt, zal dus een belang worden voor het Overheidspersoneel, m.a.w. zij zullen een direct belang krijgen bij stakingen, welke ten doel hebben verhooging von loom.... Het adres eindigt„Dat men nu meent dit eenzijdig en op grove wijze te kunnen bewerk stelligen, is een opvatting, welke zich nood wendig moet wreken. Slechts overleg zal uitkomst kunnen bren gen. Wij weten niet of het dit ook zal doen, doch men zal het in ieder geval moeten be proeven De organisaties zijn daartoe bereid, mits het Overleg voldoende waarborgen biedt, dat aan do resultaten de noodige aandacht wordt geschonken De wijze waarop de Re geering tot nu toe heeft gemee.d het instituut te moeten henteeren, achten wij onjuist Door verbetering van het overleg, door het ter be schikking stellen van volledig materiaal, door wederzijds bevorderen van den drang om tot overeenstemming te komen, en vooral door hot kweeken van onderling vertrouwen, kon veel bereikt worden. Doch met al deze voorweerden in strijd is de wijze, waarop de Regeering in deze materie is opgetreden. In het belang zoowel van het Overheidsper soneel als van den Staat, dus in het algemeen belang, doen wij een beroep op U om het doorheen te leiden, dat de Regeering, geleid door dc waordeering van een gezond overleg, er toe kome, de door haar beraamde maat regelen op te schorten tot dot door eene her ziening van het Bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke Rijksambtenaren is gebleken of en zoo ja in hoeverre een gemeenschappelijk overleg tot een voor beide partijen bevredigende op lossing kan worden gekomen." LUITENANT-GENERAAL MULLER MASSIS. In den Hang terug. Luitenant-generaal Muller Massis, comman dant van het vqjdleger en majoor Schuurman, chef van den staf van het Hoofdkwartier van het veldleger, die in Zweden de manoeuvres, welke onder leiding van den Zweedschen koning plaats hadden, hebben bijgewoond, zijn te 's-Grovcnhage teruggekeerd. Luit.-gen. Muller Massis moakte gister zijn opwachting bij den minister van Oorlog. MARINE IN INDIË. De luitenant ter zee Te klasse H. Fcrwcrdn, werkzaam bij den Marinestaf en die secretaris was van de Vlootwet-commissie, is bestemd voor den dienst bij het Ncderlandsch Eskader in Ncdcrlandsch Indië, waarheen hij voornemens is 5 Januari e.k. per s.s. Johan de Witt, te vertrekken, JAN VAN ZUTPHEN 60 JAAR. Een huldeblijk van het N. V. V. Donderdag werd door een delegatie van het N. V. V., bestaande uit do heeren Stenhuis, Bruens, Kupers en v. d. Wallc, den heer Jan van Zutphen, die de vorige week zijn 60en ver jaardag herdacht, een'bronzen beeld aangebo den, voorstellende „Le chemin parcouru". Het beeld is van den beeldhouwer G. Coling. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Proefnemingen met de ent stof van prof. Pfcfler. In de Vee- en Vleeschhandel deelt de heer Hoefnagel mede, dat hier te lande proeven zullen worden genoemen, betreffende de ent stof van prof. Pfeiler uit Jena. Na 'n langen tijd van voorbereiding is de zaak thans zoo ver ge vorderd, dat een hoeveelheid entstof, noodig voor de behandeling van 15 runderen, is afge zonden aan dr. H. W. Ovorbosch, dierenarts te Gouda, die zich van den beginne levendig heeft geïnteresseerd voor deze enting. Vooraf moest echter vergunning worden aangevraagd met deze entstof te mogen werken, daor het verboden is met levende entstoffen dieren in te spuiten zondeT vergunning van den burgemees ter der gemeente, waarin de te behandelen die ren verblijf houden. Deze vergunning is thans verleend, daar de directeur van den Vecortse- nijkundigen Diénst terstond bereid was deze proefnemingen te steunen. Do heer Overbosche heeft voor eigen reke ning vijftien pinken gekocht, ofkomstig uit vee beslagen, waar tot heden het mond- en klauw zeer niet voorkwam. Deze dieren werden door hem gestald in een stol te Gouda. Vrij zeker zal in den loop der volgende week met de proefnemingen worden aangevangen. DE VERDWIJNENDE NOODUITKEERING. Gemeenten in ongelegenheid. Het fedt, dat thans niet weder een nood- uitkeering van het Rijk is te verwachten voor do gemeenten, brengt naar we in het Hbld. lezen vele gemeenten met name in Fries land, in ongelegenheid. Verschillende ge meenten zullen tot enorme verhooging dcT Plaatselijke Inkomstenbelasting moeten over gaan. In de gemeente Dontumadeel, dio 100 op centen op de Rijksinkomstenbelasting heeft plus een niet progressieve inkomstenbelasting, zal het vermenigvuldjgingscijfer vermoedelijk van 4 stijgen tot 8. NED. BOND VAN HUIS^ EN GROND EIGENAREN. Vergadering van het Centraal- Ccmité. Noor wij reeds berichtten, werd Woensdag ccne buitengewone Centraal-Comité-vergade ring van den Ncderlandschen Bond van Huis- en Giondeigenoren en Bouwondernemers ge houden, waarin do delegatie naar het Interna tionaal Congres van Huiseigenaren gemachtigd werd namens Nederland een voorstel ta doen tot stichting van een „Internationaal Verbond van den Onroerenden Eigendom". In aansluiting daarop wordt ons nog mede gedeeld, dat de officiecle delegatie uit het bondsbestuur bestaat uit de heeren mr. B. H. Vos, algemeen voorzitter; F. van Beers, voor zitter bouwondernemersscctie, mr. Stcinmetz, rechtsgeleerd adviseur en mr. E. Hollander, se cretaris van het bondsbestuur, terwijl de Haag- sche, Rottcrdamsche en Utrechtsche efdeelin- gen, zoomede de Fransch-Hollandsche weder- opbouw-ondememingen gedelegeerden zijn toe gevoegd, wier leiding de heer F. J. van der Vlugt op zich heeft genomen. Het Instituut voor Volkshuisvesting, uitge- noodigd door den Nederlandschen Bond, heeft geen afgevaardigde kunnen aanwijzen. Besloten werd het Bureau van den Ned. Bond naar 's-Gravenhoge te verplaatsen. Een der Centraal Comitc-ledcn noodigdo het bondsbestuur uit stelling to nemen tegen uitlatingen, volgens welke Amstcrdamsche Overheidspersonen de mosso-onbewoonboarver- klaring als dreigement tegen den minister Van arbeid hadden gebruikt, teneinde dezen van zijn beslissing, dat de uitzonderingstoestand ten opzichte van de Huurcommissiewet zoude ein digen 1 Mei 1924, terug te brengen. De voor zitter deelde mede, dat deze zaak aanhangig was in do Amsterdamsche ofdeelingen, doch dot het bondsbestuur allen steun aan de plaat selijke besturen had toegezegd. DE MOORD TE VEENDAM Arrest van het Hof te Leeuwarden. Het gerechtshof te Leeuwarden bevestigde het vonnis von de rechtbank te Winschoten, waar bij de 31-jorige landbouwer W. B. uit Vcendam veroordeeld werd tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid .oan moord en velsch- ■heid in geschrifte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9