AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMlandeRm DERDE BLAD. BINNENLAND, 22e Ja»rgang No 95 BUREAU VOORBEREIDING IN AMBTENAARSZAKEN. Een opdracht oan oud'-ministcr Van IJsselsteijn Naar „De Ambtenaar" mededeelt is minister Cclijn er niet erg mee ingenomen, dat het Bureau van Voorbereiding in Ambtenaarsza ken onder het departement ven Justitie res- soiteerd. Hij is, volgens het blad, do meening toege- doan, dat minister van Financiën meer di rect invloed op de werking van het Bureau moet kunnen uitoefenen en hij heeft om dit te bei eiken oan den ministerraad het voorstel voorgelegd om het Bureau niet langer onder het beleid van minister Heemskerk te loten, maar om het bij zijn departement onder té brengen. W ij kunnen hieraan nog toevoegen, zegt voort „De Ambtenaar", dat de heer Colijn reeds zijn verzoek ingewilligd kreeg, dat oud minister Van IJsselsteijn aan bovengenoemd Bureau wordt toegevoegd. De heer Van IJsselsteijn zou een geheel zelfstandige opdracht gekregen hebben in ver band met .de voorbereiding van de herziening van het Bezoldigingsbesluit. DE VLOOTWET IN DE TWEEDE KAMER. De heer Nolens gaat niet naar Genève. Naar wij vernemen zal dc Minister van Staat, Mgr. Nolens, lid der Twcedo Kamer, die be noemd is tot afgevaardigde der Nederlandschc Regcering, naar de, de volgende week geopend wordende 5e zitting der Internationale Arbeids- conferentie te Genève, voorloopig nog niet daar heen vertrekken, in verband met de behandeling der Vlootwet, welke nog in de volgende week zal voortduren. GEN. MAJOOR C A. PRINS. De begrafenis.» Donderdagmiddag had x<s Oosterbeek de ter aardebestelling plaats van den gep. gen.-moj. b. d. Marechaussee C. A. Prins. Aan de groe.-e stonden honderden belang stellenden geschaard. Allereerst werd duor het wooid gevoerd door Overste Eekhout, die het werkzame leven en de gioote kunde van den overledene schetste. Verder sprak nog Overste van Minnen, die namens de Marechaussee aan de geopende groeve getuigde von dc eerbied, die zij voor hun chef gevoeld hadden en hem dank te zeg gen voor hetgeen hij voor hen geweest was. Gesproken werd nog door Majoor Meibcom, Comm. District Arnhem, den heer de Bruyn, namens het dep. Oosterbeek van Mij. tot Nut van het Algemeen, den heer G. Romijn, namens de Ver. Volksbond tegen Drankmisbruik, den heer v. Walcheren, namens de Vcrceniging Dierenbescherming, den heer Westre, namcr.s de'Rem. Kring, den heer Jhr. Beelaerts als oud-wethouder tot zijn collega oud-wethouder, tevens sprekendo namens het gemeentebestuur en raadsleden en oud-raadsleden, den heer W. de Vos, als oud-marechaussee en ten slotte door Dr. v. d. Brug, als predikant, die hem vooral in de laatste jaren veel bezocht. Een zoon van den overledene dankte voor de eer aan zijn overleden vader bewezen. Tijdens de rede van Dr. v. d. Brug, viel een van de manschappen van het corps Marechaus see voorover ter aarde. Hij werd weggedragen cn per auto naar een ziekenhuis vervoerd. HOOFDARBEIDERS. Internationale verbinding. Het Internationaal Verbond van Hendels- en Kantoorbedienden en Technici verzoekt ons het volgende op te nemen: De vertegenwoordigers van de beide grootste federaties van Hoofdarbeiders in Engeland en Duitschland, The National Federation en de Duitsche A.F.A. Bund, zijn te Amsterdam bij eengekomen met het Internationaal Verbond van Handels- en Kantoorbedienden en Technici om zich over de positie der Hoofdarbeiders en den besten orgonfcatievorm uit te spreken. In deze conferentie, waaraan G. Lathan en W. C. Keay, van de Engelscho federatie, Aufhauser en O. Urban, van de Duitsche, zoomede G. J. A. Smit Jr., secretaris van het Intern. Verbond van Handels- en Kantoorbedienden cn Technici deelnamen, werd in het algemeen volledige overeenstemming bereikt. in de beide landen is tusschen de Federaties van Hoofdarbeiders en het Vakverbond een organisatorische verbinding gelegd en het was de opvatting van alle deelnemers der confe rentie, dot deze solidariteit van de hand- en hoofdarbeiders in het belang is van alle werk nemers. Eveneens was men overtuigd van de noodzakelijkheid van intern, verbinding op den zelfden gTondslog. RADIONIEUWS. Het radio-station Sambeek. Een gerucht gaat, dat het radio-station Som- beek verplaatst zou worden naar Wassenaar. In derdaad is Sambeek provisorisch gebouwd en ir verband daarmede is er ook wel eens over ge sproken het station te verplaatsen en in dat verband is ook wel Wassenaar genoemd, maar definitief is, naar wij vernemen, daaromtrent nog niets besloten. Alle besprekingen zijn steeds voorloopig geweest. Ccn omroepstnlion te Groningen. Radio Expres meldt, dot sinds eenige weken te Groningen een zendstation voor telefonie werkzaam is op pl.m. 1100 M. golflengte. Het is n.l. het zendstation der N.V. Groningschhe Electriciteiis-maatschappij „Gemo". De werk uren van dit station zijn de volgende lederen cvond van 7 tot 7.15 uur weerbericht van het K. M. I. te de Bilt, telefonisch herhaald des Maandags van 89 uur n.m. pianomuziek des Zaterdags van 7YtöK uur n.m. eveneens pianomuziek. Radio-rede en concert Dc afdeel ing 's Grovenhnge van den Nation a- len Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius houdt Vrijdag 26 Oct. in de zaal van de Theosofische Vereeniging in de De Ruijter- straat 67 te den Huog, behoudens goedkeuring van oen minister, ecne openbare vergadering voor kantoorbedienden var» allo gezindten. Als spreker zal optreden de heer W. Ch. v. Dealen, die spreekt in de Nederlandschc Seintoestellen- fabrick te Hilversum. De rede zal door middel van een loud-speaker in de zaal hoorbaar zijn evenals hel concert, hetwelk ook te Hilversum gegeven wordt Dit is iets nieuws op het ge bied van openbare vergaderingen. EEN ENGELSCH OORDEEL OVER DE HOLLANDSCHE INDUSTRIE. Een zeer wnardeerend artikel. Uit Londen wordt gemeldDe „Tailor and Cutter", een bekend Engcisch vakblad, bevatte dezer dagen een zeer waardeerend artikel over de Nederlandsche industrie van de hond van den heer W. Rines, J. P., uil Londen, die een bezoek heeft gebracht oan Nederland. Na zijn bezoek aan de N. V. Hollandia Fabrie ken, Kattenburg en Co- te Amsterdam, schrijft hij, dot het niet te verwonderen is, dat deze firma een wcreldreputotie geniet. Waar hier de meest moderne machines aanwezig zijn, hebben wij tevens kunnen constateeren dot dit bedrijf al het mogelijke doet in het belang van de ge zondheid, gerieflijkheid cn hygiëne van de ar beiderspers). Overal is op schitterende wijze rekening ge houden met licht en lucht. In dit opzicht heb ben wij inderdaad nooit iets beters gezien. Tij dens de werkzaamheden werden de mannelijke en vrouwelijke arbeiders zoo veel mogelijk ge scheiden gehouden. De vrouwen bewerkten de lichtere fabrikaten, terwijl dc mannen de zwaar dere grondstoffen behandelden. De schrijver bespreekt nu uitvoerig de werkwijze en de fa briek- De kleedingstukken worden naar alle werelddeelen geëxporteerd en daarom wordt ge durende de fabrikatie bijzondere aandacht ge schonken aan die stukken, welke voor andere klimaten bestemd zijn. Ons werd medegedeeld, dot de meeste stoffen urt Engeland geïmporteerd dorden en wij her kenden dan ook vele stoffen welke door bekende fabrieken uit Engeland gefabriceerd worden. De zijden en voerings komen uit Frankrijk en Enge land, terwijl het linnen en de knoopen van Hol- landsch fabrikaat zijn. Het artikel heeft een internationaal karakter. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, j De copie wordt niet teruggegeven. Ingezonden. Onveilig Amersfoort, Nu de lange avonden komen en het vroeg donkert, begint weer de echte tijd voor de straatjeugd om allerlei baldadigheden uit te voeren. Vooral het terrein Leusderweg, ter hoog te van Verhoeven- en van Bemmelstraat schijnt voor een groep opgeschoten jongens een vrij gevochten terrein te zijn. Tengevol ge van het weinige politietoezicht aldaar is de baan volkomen veilig. Voor dc etalages van de aldaar gevestigde winkelzaken komt de jeugd bijeen, waardoor het niet doenlijk is vooral voor dames om die uitstal lingen rustig te bezien, zonder zich bloot te stellen aan banale opmerkingen of vulgaire taal te moeten aanhooren. Zoodra het don ker is durft men op den Leusderweg dan ook geen kind om boodschappen uit te zen den, omdat de jongens zich niet ontzien zelfs kinderen lastig te vallen. Af en toe vliegen bedoelde jongens als wilden over de straat, waardoor het gevaar van omvef- geloopen te worden verre van denkbeeldig is. En men moet hij avond te Amersfoort toch al bijzonder goed uitzien, wil men niet omvergereden worden door een wielrijder met onverlicht wiel. Zelfs politieagenten rij den maar raak zonder licht als zij naar het bureau in dienst gaan of uit dienst zich naar huis begeven. Ook in dienst rijden alle agen ten zonder licht en ik betwijfel of door den heer Burgemeester als Hoofd der Poli tie hiervoor wel afwijking is toegestaan, als bedoeld in het Kon. Besluit van 6 Nov. 1905 St.bl. no. 294, art. 25 sub. 2,lo voor het gcheele corps en toch zeker niet onbeperkt, want zulks kan nimmer de bedoeling van den wetgever geweest zijn. Het is dan ook te wenschcn dat onze Poli tie op de naleving van de Motor- en Rij- wielwet wat scherper toezicht zal houden en bij den Leusderweg eenige avonden wat meer toezicht zal uitoefenen. Het publiek heeft recht op behoorlijke bescherming tegen baldadigheid en overlast. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, Uw abonne, J. J. COMBéE. Naar aanleiding van bovenstaand stuk hebben wij ons ter noegdcr plaatse om in lichtingen gewend. Wij kunnen den geachten inzender mcdedeelcn. dat dagelijks door de politie processen-verbaal worden opgemaakt tegen personen, die 's avonds zonder licht rijden. Wat het rijden van politic-agenten zelf zonder licht betreft, kunnen wij mede- deelen, dat door den Burgemeester de door inzender bedoelde afwijking van de Motor en Rijwielwet is toegestaan. Agenten van politie, hetzij in uniform, hetzij in burger, mogen altijd zonder licht rijden. RED. A. D Nieuwe uitgaven. Het leiïen begint... door Guida da Verona. Uitg. v. Holkema en Wa- rendorf, Amsterdam. Andrea Ferento, een beroemd professor, bemint Novella, de vrouw van zijn ernstig zieken vriend Giorgio Fiesco. Zijn liefde wordt beantwoord en als de gevolgen niet uitblijven, duurt de worsteling met den dood voor de geliefden te lang. Andrea, die den zieke behandelt, wordt nu voor dc vraag ge plaatst ot hij het recht heeft om den dood te brengen. Want als hij moet leven dan heeft dat leven een doode noodig. Niet een maar twee, twee onafscheidelijke levens staan op het spel. De vrouw, die hij lief heeit, de'zoon, die geboren zal worden en zijn eigen lot, dat hem toestraalt, een sterke levenskrachtige groep, die zoo moet blijven bestaan... en aan den anderen kant, een stervende, die niet sterven wil. De vraag wordt opgelost, als de zieke, die alles \ermoedt, hem vraagt, de daad te doen. Tancredo Salvi, de stiefbroeder van Giorgio komt achter het geheim en weet een aanklacht uit tc lokken, maar daar geen sporen van ergift in het lijk worden gevon den, blijft Andrea viij. Nu drukt hem nog slechts het alleen zijn met zijn geheim en om de kracht te hebben voort te gaan maakt hij Novella er deelgenoot van. Hij had ge streden om te kunnen dooden en hij was ertoe in staat geweest; hij had gestreden oin zijn misdaad te verbergen en hij was er toe in staat geweest; hij had gestreden om zijn grootschc leven op te offeren hij was ertoe in staaf geweest. Alaar wat hij niet kon, dat was met eeuwig stilzwijgen den kreet te versmoren, die oprees uit zijn ziel. En als Novella alles weet. kan hij het „giste ren afsluiten. „Gisteren dat is de dood. Maar alles wat zich noemt, licht, zon, lief de, schoonheid, mogelijkheid., dat noemt zich morgen. Het leven is niets anders dan het Oosten, waarheen men zich wendt, de zon, dïe morgen zal verrijzen. De geweldige en grootsche nutteloosheid van alles ligt juist hierin, dat het leven begint voor ons uit, dat het „morgen" begint. Dit bock, machtig van conceptie en visie, is van een aangrijpende schoonheid, zooals we in geen tijden een boek gelezen hebben. Misdadiger volgens de wet door Zane Grey. Uitg. N. V. Joh. Muller, Amsterdam. Buckley Duane, de laatste van een oude familie van vdchters op Texas, stond niet zoo gauw klaar om te schieten als zijn vader. Maar als een dronken dwaas hem te lijf wil, schiet, hij hem neer, en nu volgt voor hem een leven van ontberingen en el lende, waarin zoovele vogelvrijen in het land van de Rio Grande verkeeren. Het verkeer onder de roovers en \eedieven bederft hem niet, nimmer trekt hij zijn wapen uit lust tot dooden. Niettemin komt hij nog al eens in de noodzakelijkheid zijn ongeëvenaarde behendigheid als schutter te toonen. De roep van zijn bekwaamheid is ook doorgedron gen tot Mac NeUy, den kapitein der Ran gers, die Buckley een kwijtschelding ter hand stelt, hem weer vrij man maakt, onder beding dat hii in Raugers dienst treedt, om de gevaarlijkste aller benden, die van Che- seldine onschadelijk te maken. Buck neemt die taak op zich en weet na ontzaglijke moeilijkheden in dat land, waar een menschenleven niet geteld wordt, dc bende van roovers en veedieven te vernie tigen en zoodoende het nut van den Rau- gersdienst Voor Texas te bewijzen. Zijn lief de voor Cheseldine's dochter brengt aan 't slot eenige andere romantiek dan die der vogelvrijen. Het bloedige in het beek mag somwijlen tegenstaan, dat neemt niet weg, dat Zane Grcij met veel kleur het ruwe leven dier ver worpene teekent, waardoor het verhaal in vele opzichten belangwekkend wordt. De schildering der verdorven samenleving aan de Rio Grande is vol gloed en verve en boeit dan ook in niet geringe mate. De Nationale Levensverzekering Bank te Rotterdam zendt ons een geschriftje „Tien jaren van oorlog en economische onrust," waarin een vergelijking wordt gemaakt tus schen den toestand der „Nationale" in 1912 en 1922. In dien tijd steeg de wiskundige reserve van 19 millioen tot 62V2 millioen en de boven het bedrag der wiskundige reserve voor hare dekking beschikbare ac tiva van f 841.00.0 in 1912 tot f 3.748.000 in 1922. Het maatschappelijke kapitaal bedroeg in 1912 1 millioen cn in 1922 3 millioen. Ver der valt over dat tijdsverloop te constatee ren: de vorming van fondsen voor studie en bevordering der gezondheid, een belangrijk hrrogere uitkeering aan de verzekerden „met recht op winst" en een stijging'van het divi dend voor aandeelhouders van 33% pCt. tot 36% pCt. Wij ontvingen een door de gezamenlijke kaascontróle stations in Nederland uitgege ven drukwerkje, ten doel hebbende het pu bliek op onpartijdige wijze in te lichten om trent de beteekenis van het Rijkskaasmerk. Belangstellenden kunnen een exemplaar aanvragen bij het kaascontrólestation, Wes terstraat 16, Utrecht. De Internationale Vereeniging voor de Rubber-Cultuur in Ncd.-lndië, Noord-Einde 39. den Haag heei't een brochure uitgegeven, getiteld „Eenige gegevens over Zooirubber- Crêpe" door Ir. J. G. Fol. Financieel Overzicht. Er doet zich op internationaal economisch terrein een merkwaadig feit voor, dat bij zondere belangstelling verdient. In het vrij*- handelsgezinde en anti-inflationistische Groot-Brittannië wordt ernstig gesproken zoowel over protectie van de nationale nij verheid als over een opzettelijke inflatie van het ruilmiddel. Als symptoom vap de econo mische verwording, onder den invloed van de steeds verder schrijdende ontwrichting in het zakenleven is dit ongetwijfeld van groote beteekenis, al mag men verwachten dat ook' in dit geval de soep niet zoo heet zal worden gegeten als zij wordt gekookt en dat er op zijn minst nog heel wat tijd zal verloopen eer het eventueel in Engeland ernst wordt met plannen als de bovenbedoelde. Geheel nieuw is trouwens wat Groot-Brit- tannië aangaat slechts een van de beide punten waarop wij de aandacht vestigden, namelijk het openlijk aanprijzen van een in- flatie-polititk. Het streven naar protectie is daarentegen ouder. Het is het eerst opgeko men in een vroegere depressie-periode, na melijk in die welke op de Zuid-Afrikaan- schcn oorlog is gevolgd, die Engeland in geld en m'anschappen zoo duur te staan is gekomen, al warerv die groote offers ten slotte slechts kinderspel, in vergelijking met de lasien welke de jongste wereldoorlog op het Britsche Rijk heeft gelegd. Joe Chamberlain, de sluwe aanstichter van der. oorlog met den Transvaal zocht na het einde van dien strijd een nieuwe „ijry", teneinde te voorkomen, dat de ontevreden heid, die door de economische inzinking in het leven werd geroepen, zich tegen het borlogs-kabinet zou keeren. Hij meende zulk een wapenkreet te hebben gevonden in de malaise zelf. In een felle campagne bezwoer hij ae kiezers om over te gaan tot een politiek van voorkeurrechten voor de koloniën, dat wil zeggen tot protectie met een idealistisch manteltje omhangen, om dat de handel van Engeland anders ten gronde dreigde te gaan. Wie weet welke gevolgen deze agitatie zou hebben gehad, indien nial de loop der gebeurtenissen Chamberlain al te duidelijk in het ongelijk had gesteld. De inzinking na den Zuid-Afrikaanschen oorlog bleek slechts van betrekkelijk korten duur tc zijn geweest. Terwijl Chamberlain den ondergang van Engeland's handel voorspelde, begonnen de in- en uitvoer statistieken hoe langer hoe meer een herleving van de handelsbeweging aan te toonen. Die opleving maakte de krin gen van handel en nijverheid immuun voor de protectionistische propaganda. En daar ook de arbeiders niets moesten hebben van protectie waardoor de „breakfast table" zou wörden belast, was het eind van het lied, dat Chamberlain een smadelijke nederlaag leed en dat Engeland den vrijhandel ge trouw gebleven is. Gelijke oorzaken hebben echter maar al te vaak ook gelijke jgevolgen. W ederom ver keert Engeland in een tijdperk van depres sie als gevolg van een zegevierend gevoer- den oorlog. De2e keer ziet het er helaas niet uit, als of die depressie slechts van voor- bijgaanden aard zal zijn. Opnieuw steekt thans het protectionisme in Egeland den kop op en de beweging is thans gevaarlijker dan vroeger, niet alleen omdat de malaise zooveel intenser is dn de bevolking derhalve ontvankelijker kan worden geacht voor hen die een nieuw middel aanprijzen tot herstel van de welvaart, maar ook omdat de vijand thans reeds binnen de veste is. Het'-tegen woordige Engelsche Kabinet is sterk gepor teerd voor bescherming en voor preferen tieele tarieven ten bate der koloniën. Het heeft deze tot dusver niet zoo openlijk dur- \en aanprijzen als destijds Chamberlain het deed, omdat men door de vroegere ervarin gen is afgeschrikt en dc zaak thans liever langs lijnen van geleidelijkheid v/i! behan delen. Daarvoor kan de Rijksconierentie goede diensten bewijzen, welke thans te Londen wordt gehouden. Naast besprekingen om trent de verdediging des Rijks, samenwer king ten aanzien van handels statistieken, bevordering der emigratie etc. heeft deze bijeenkomst ook het denkbeeld van voor keurrechten besproken. Natuurlijk zijn de koloniën hiervan groote voorstanders, om dat zij hopen dat het moederland zal zijn te bewegen tot het heffen van hooge invoer rechten op stapelproducten, zooals graan etc., voor zoover deze van elders in Enge land worden ingevoerd, met vrijstelling van uit haar eigen rijen. Er zullen groote bedragen beschikbaar wo». steld voor werkverschaffing etc., mac. zal niet geschieden door middel der ba>. biljettenpers, doch op de soliede wijze van het sluiten van leeningen, zoodat hierdoor geen additioneele koopkracht zal worden geschapen. Daarentegen blijft in Duitschland het scheppen van nieuwe betaalkracht nog steeds snelle vorderingen maken. De berg nieuwe bankbiljetten stijgt eiken dag met 10 en 100 tallen van milharden. Dc intren- sieke waarde van het papier daalt naar evenredigheid. Nochthans is in de afgeloo- pen week de markenkoers, na de ontzaglijke depreciatie van den jongsten tijd wat meer stabiel geweest Dit was eenerzijds te dan ken aan het feit. dat de regeering krachtens haar nieuwe dictatoriale bevoegdheden de wet op de munthervorming heeft afgekon digd, zoodat men thans spoedig het in om loop komen van de „rentemark" verwacht, cn anderzijds aan den krachtigen steun die de Rijksbank plotseling weder aan de wis selkoersen is gaan verleenen, doch die zij thans, evenmin als vroeger, zal kunnen vol houden, indien geen einde wordt gemaakt aan het voortdurend overstroomen der markt met nieuwe hoeveelheden ruilmidde len. De Berlijnschc beurs blijft onder den in vloed der gebeurtenissen op de valutamarkt nog steeds een buitengewoon vast aanzien behouden, terwijl daarentegen elders de beurs veel meer terughoudendheid aan den dag legt. Men hoopt, dat er iets goeds zal voortvloeien uit het besluit om de Belgische voorstellen inzake de Duitsche oorlogs schatting aanhangig te maken bij de Com missie van Herstel. Voorloopig is hierom trent echter een goede dosis scepticisme ge wettigd, waar er geen reden is om aan te nemen, dat de Fransche regeering plotse ling afstand zal gaan doen van de eischen, waaraan zij tot nu toe met hand en tand heeft vastgehouden. De Amsterdamsche beurs heeft een vrij vast verloop gehad. Vooral suikerwaarde zijn aanmerkelijk gestegen, o. a. Handelsver. Amsterdam cn Javasche Cultuur met meer .dan 20 in verband met de berichten om trent nieuwe suikerafdoeningen uit oogst 1924 en een verhooging van de Visp limi- tes. Onderstaand staatje geeft een ovèfzicht van dc voornaamste wijzigingen op dit ge bied. Daarentegen hebben oliewaarden een aan vankelijke rijzing niet krachtig kunnen door zetten, ondanks een bericht omtrent een verhooging der prijzen voor geraffineerde opetroleurrt in de Ver. Staten. Het.is de vraag den import uit°dc koloniën. Deze laatste I nien hierbij niet met een onjuiste mede zouden op die wijze een gemakkei ijken afzet tot hoogcr prijzen verkrijgen en zouden hier tegenover natuurlijk volgaarne Engeland een voordeeltje gunnen ten aanzien van den invoer van industrie-producten. Echter durft de regeering na dc ervarin gen van Chamberlain het voorstellen van zware invoerrechten op artikelen van volks voeding niet ineer aan. Daarmede is de basis voor dc prcferenticele politiek cenigs- zins ondergraven. Men wil het thans pro- beeren met zulke rechten voor gedroogde vruchten en enkele andere producten. In vr.iihandelskringen ziet men hierin „the thin end of the wedge" cn kondigt men scherpen strijd tegen deze plannen aan. Het verder verloop van deze campagne zal ook voor ons land van groote beteekenis zijn. Voorshands valt er de aandacht op le vestigen, dat geen voorkeursrechterr voor suiker of thee worden voorgesteld, wat voor onze Indische cultu res bijzonder heuglijk is. Tegen theerechten verzet zich blijkbaar Australië, waar thee een volksdrank bij uitnemendheid is gewor den. En het zwaarder belasten van buiten- landsche suiker is in strijd met ae belan gen van de groote Engelsche suikermarkt en van de Engelsche suiker-industrie. Voorloo pig kunnen wij dus hier te lande nog be trekkelijk gerust zijn. Bijzondere opmerkzaamheid verdient ook het andere punt, waarop hierboven werd ge doeld, namelijk de strijd over inflatie ot deflatie in Groot-Brittannië. Alen wijst er op, dat dc Britsche biljetten-omloop sinds 1620 gedaald is van 356 millioen tot 283 millioen en schrijft hieraan voor een groot deel de plaatsgevonden prijsverlagingen en de industrieele depressie toe. Die crltïek is stellig eenzijdig. De malaise is internatio naal en is ook opgetreden in landen die al lerminst een opzettelijke deflatie politiek hebben gevoerd. Zij is voornamelijk toe te schrijven aan de naweeen van den oorlog en van de wijze, waarop Europa door de vre- dcsl^actatcn in vijandelijke kampen is ver deeld. De daling van den biljcUenomloop is niet voorafgegaan aan dc prijsverlaging, maar is er iniegedeel op gevolgd. Deze prijs verlaging, is zei is de rechtstreeksché oor zaak geweest van de inkrimping'der circu latie, in zooverre een mindere bedrijvigheid in zaken met een kleiner hoeveelheid ruil middelen kan worden gefinancierd. Dit neemt echter niet weg, dat men langs den weg van gewelddadige uitzetting of inkrimping der circulatie wel degelijk in vloed kan uitoefenen op het prijsniveau en op de stemming in het zakenleven. Dat is afdoende gebleken zoowel bij dc dcflatie- politiek in Tseeho-Slowakije als bij de in flatie-politiek in Duitschland. Echter is daarbij tevens onomstootelijk komen vast tc staan, dat het einde de lasten moet dragen, wanneer men ruw gaat ingrijpen in den geldomloop. Wat men thans in Engeland predikt is „een beetje" inflatie, in de hoop dat hieruit wel de voordeden zullen voort vloeien van een prikkeling der bedrijvigheid, maar niet de nadeelen van een sterke prijs verheffing, een ontwrichting van dc begroo ting enz. De eerste dosis is echter als men ze toepast al spoedig uitgewerkt. Zij moet dan voor het beoogde doel worden gevolgd door ccn tweede en sterkere. En zoo gaat het langs lijnen van geleidelijkheid van kwaad tot erger. Het is te hopen, dat men dit in Engeland tijdig zal inzien en dat men den eersten stap op den slechten weg ach terwege zal laten. De regeering schijni trou wens niet van plan te zijn aan deze inbla zingen liet oor te lecnen. ondanks een paar onvoorzichtige bewoordingen van sympathie deeling te doen heeft gehad. Immers is een dergelijke prijsverhefting geheel in strijd met de berichten omtrent de groote overproduc tie van olie :n de Unie en ook met de ver dere verlaging in de prijzen van ruwe olie, die nog weder in de laatste dagen hebben plaats gevonden. Men zal dus dienaangaan de nadere berichten moeten afwachten. In- tusschen is hel echter te begrijpen, dat bij de heerschende onzekerheid omtrent dit punt, de beurs eenige terughoudendheid aan den dag legt, ten aanzien van het tempo der verbetering voor pctroleuinvvaarden. Ook tabakken zijn niet zoo heel veel in prijs vooruit gegaan, blijkens onderstaande noteeringen. De in de afgeloopen week ge publiceerde eindcijfers omtrent de opbrengst der dit jaar bij inschrijving aan de markt gebrachte Sumatra tabakoogst heeft geen verrassingen gebracht, daar deze cijfers reeds in hoofdzaak als bekend mochten worden verondersteld. Rubberaandeelen z,ijn eerder lets in prijs afgebrokkeld in verband met een kleinen teruggang in den prijs van het ruwe pro duct. Daarentegen hebben scheepvaartwaar den weder een goede week achter den rug. In aandeelen en obligatiën Hollandsche Stoomboot Mij. heeft een snelle rijzing plaats gevonden, die echter slechts voor een deel behouden kon blijven. De aandeelen stegen van 16 tot 20, doch liepen in het midden der week weder terug tot 16%. De obligatiën kwamen van 49 op 59van wel ken vooruitgang echter reeds Woensdag het grootste deel weder verloren was, toen dc prijs tot 51 \'2 daalde. Over het geheel is dc stemming in deze afdeeling echter beslist wat beter geworden, dank zij de vastere stemming op de vrachttenmarkt, die een ge volg is van de vraag naar schcepvaartruimte voor het vervoer van graan uit overzeesche landen cn van orders op constructiemateri aal etc. ten behoeve van den wederopbouw in Japan. Aandeelen Philip's Gloeilampenfabr. zijn van 248 op 2561/2 gekomen. Jurgens hebben de rijzing voortgezet, die in verband met het bericht omtrent een winst van eenige millioenen guldens der Duitsche Jurgens- werken tengevolge van een voordeelige af lossing van preferente aandeelen was inge treden. Van de wisselkoersen waren ponden aan vankelijk flauw, maar later beier toen het bleek, dat de regeering de plannen van de inflatie van het ruilmiddel niet steunt. 433' STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Zeventiende Lijst. Trekking rnn 19 October. Premie van 1 3UU0 No. 11369. -I0!> >7o. 21633. 1UU No. KMO. PRIJZEN VAN 70. 340 4777 7196 11969 15704 18-540 20. ^10* 711 4; 73 9221 12040 16920 laSol zV.'u 2238 V» U»£"9 12931 17703 193(13 20530 21C8S 81GU 5527 11414 11-517 177-10 19901 31105 22461 -1604 5551 1I68S 16365 N1 LIEN. •132 3090 5901 927y 125SO 26528 19159 20705 HOS 3?14 6000 93IS 14C07 17079 19235 -'U/23 1166 4057 69? 10l9t) 14061 17745 19999 «>1200 1237 4165 7729 10548 14413 17623 201S7 21377 135(1 4332 R191 10757 15140 17S28 202.50 22133 2222 5130 8340 11532 1,5737 J7S70 203.-7 22236 2372 5147 8136 llftPU 16151 18967r203SS 22317 3553 rSS2 92CO 12165 1G403 I11 do vorigo lijst stond: 131S9. f 70. m. z. 13180 f70: 15,389. tn. z. 153«4 19706, m, z. 19708 212-56, f 70, m. z. 21289. f70 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3