WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander"20 (inderkleeam Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— TWEEDE BLAD. Willem Groenhuizen EIKEN HANGKLOKKEN KEI KWARTIERSLAG FEUILLETON. ZELFBEDROG. BINNENLAND. Magaz. „De Dom". Maison de Coiffure Katoenen en Flanellen. JOH. \/m DIJK 22e Jaargang No 95 1923 CTB. STRAAT 17 TELEFOON 115 Per flesch Per Anker 9os mooie Amersfoort. H erfstwandeling. We hebben samen dezen zomer heel wat afgewandeld of -gefietst. Dit zal onze laatste wandeling zijn. Misschien is er dezen win ter nog gelegenheid om samen hier of daar een kijkje te nemen, dat is hcelemaal niet onmogelijk, maar voorloopig zal dit onze Jaatste tocht zijn. Als ik zoo de ramen van m'n kamertje, waar ik dit zit te schrijven uitkijk, dan be hoef ik heusch geen kalender, die me ver telt, dat het midden October is. Hoe loeit de herfstwind, hoe zwiepi hij de regenvlagen in het gezicht der tobbende fietsers en fietsters op den weg. Maar ook hoe strooit hij al de bladeren over de al meer en meer afkoe lende aarde. Let eens op dat afgevallen bladl Hoe prachtig is dat soms gekleurd! Niet alleen de wilde wingerd aan uw woning kleurt zijn blad in den nazomer en herfst rood. Lijster bes, braam, etc. kunnen het ook prachtig doen. En dan vooral: die roodc eik, welke de menschen gewoonlijk Amerikaansche eik noemen. Ge kunt ze op den Utrechtschen weg bij Sint Louis in allerlei nuances be wonderen. Als ik echter van mooie Roode eiken wil genieten en de kleurenweelde der bladeren in den herfst genieten, dan weet ik nooit mooiere plek dan de laan, die van den Leus- denveg rechtuit op het Huis „Nimmerdor" aanloopt. Daar staat een bordje op met dat akelige artikel 461 Wetboek van Strafrecht. Maar op verzoek geeft de eigenaar wandel- kaarten af en ik geloof niet,, dat de toezicht houder ook zonder kaart een rustig wan delaar zal lastig vallen. Hier in deze laan bewonder ik ten eerste de mooie tegenstellingen van het bruin tegen het groen der hooge dennen, waarvan links en rechts van de laan mooie collecties staan. Hier varieert de kleur der bladeren van lecr- bruin, reebruin, kastanjebruin tot roze en rood. Ook het geel laat zich gelden en ik vind om dezen tijd van het jaar de laan oo z'n mooist. Dit is één herfstgenoegen. Een ander is, bij flinke forsche windvla gen onder de ruischende dennen te genieten van den frisschen herfstwind. Dat kunt ge hier in Nimmerdor ook te kust cn te keur evengoed als in hel Hooge Mikkenbosch van Birkhoven. Maar wc zijn nu eenmaal op stap naar Nimmerdor en Birkhoven bezoeken we later wel weer! Voorbij het huisje, dat aan den tol zoo schilderachtig langs het eikengroen komt gluren, is een plek met beuken beplant. Let eens op dat bruine dek, dat het beukenblad vormt op den bodem, die daardoor tegen al te strenge vorst gevrijwaard wordt. Als men het tenminste laat liggen, want het wo.rdt uit het bosch soms al te veel weg gehaald. Is daar in de dennen niet iemand aan het naaldenharken of is het mos, dat weggehaald wordt? Voor het bosch is geen van beide gevallen een voordeel. We laten dc dennenrijtjes echter links lig gen en stappen door de mooie beukenlaan op het hecre'nhuis aan. We zeggen daar: mooie beukenlaan, doch we vreezen, dat de mooiste tijd al voorbij is. De laan vertoont veel dood hout cn sommige booinen zijn be zet geweest met de prachtige porcelein- zwammetjes. prachtig voor den natuurmin naar. misschien minder voor den eigenaar, die weet, dat zijn boonien er door worden opgeruimd op den langen duur. Aan 't eind van de laan rechtsaf. Langs den zandweg, die in de sloot nog de resten heeft van de mooie Koningsvaren, eenig in deze streek, komen we dicht bij de school voor wijsbegeerte. Hier zwerven we nogeens de dennenbosschen door, komen op het fiets pad naar de Treek, doch trekken op den LllEmlr. A3. Tel. 852. l'oalr. 75821 GOUD- ZILVER en UURWERKEN. VANAF t 33 naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logeman—van der Willigen. 31 Indien dominee Borring nu alleen en niet onder den invloed van het oogcnblik ge weest was, zou hij geantwoord hebben: „Maar al is Christus nu voor jouw zonde gestorven en al kom jij nu in liet Konink rijk der hemelen, dan komt Wangen er door jouw zonde toch niet beter af!" Dit zweefde hem nu ook voor. Maar opzien en die oude, angstige oogen ontmoeten dat was iets anders. „Gelooft de dominee, dat er genade voor mij is?" klonk het eindelijk uit liet bed. En nu moest Borring antwoorden. „Ja," zeide hij cn keek op. „Wil de dommee voor mij bidden?" zeide Lars, terwijl hij zijn pruim verhuisdo. Borring stond op en vouwde de handen, Maar waar zou hij om bidden?. Hij dacht aan Wangen. toren van Oud Leusden «aan, vol waardee ring voor het heerlijke groen der dennen, dat ook in den winter blijft! Hoe 't komt? Erg eenvoudig: de dennennaalden vallen eerst na 2 of 3 jaar af en dus zitten er altijd een paar jaargangen groen aan. Frisschen we meteen de kegelkennis in de Soesterduinen opgedaan nog eens op? Nog een enkele paddenstoel prijkt op den mosbodem in vollen fleur. Hier en daar aan gevreten door konijnen of eekhorens, die, let er maar eens op, om giftigheid ook al niet veel bekommerd zijn. Zij schijnen er andere magen op na te houden dan homo sapiens. Ook de vogels pikken de zwammen aan. Dat zal wel meest zijn om de larven der in secten, die ze bevatten. Hier en daar is in den mosbodem een ondiep kuiltje gekrabd. In den winter kunt ge daar heel wat van vinden in ons oude bekende'Reebosch, waar dc hertentruffels soms zoo veel voorkomen. Wie dat doen, moet ge eens zien uit te vis- schen. De geleerden zijn het er niet erg over eens of herten, konijnen of eekhorens het doen. We wandelen bij Oud Lcusdens kerk langs en het fietspad op, dat bij „Vleugel slag" aan Laan 1914 uitkomt. Keer u zoo nu en dan eens om! Wat variaties van groen en geel en bruin! Wat heerlijke vergezichten. De adelaarsvarens bovenaan het pad z-ijn aJ. crg geel, tenminste, voor zoover ze er nog zijn. Ze worden er erg weggehaald en voor bedvulling gebiuikt, zonder de stengels dan. Hebt ge zoo'n stengel aan zijn voet weieens doorgesneden en den dubbelen adelaar, die bijv. in het Duitsche en Groningsche wapen voorkomt, opgemerkt. Vandaar de naam, nietwaar? Moeten we nu huiswaarts of nog een boschje om? Waar eiken staan, let eens op de eikels. Zijn ze gestreept, nog al flink en op een langen gemecnschappelijken steel gezeten, soms wel 7 bij elkaar, dan hebben we met den meest gewonen, den Zomereik te doen. De Wintereik heeft bosjes van hoogstens 3 eikels met erg korte steeltjes. Hij houdt zijn blad tot ver in den winter soms, als de andere reeds lang blader loos is. Even wat beukenootjes rapen, die er, als de vorst de iongc beukenbloesem in Mei niet heeft vernield, om dezen tijd altijd zijn. We knabbelen er al loopende een paar op, den ken even aan de olieschaarschte in de mobi lisatie. toen we mudden hebben verzameld cn steken er wat in den zak om thuis te poffen. We waren op dezen tocht dubhel cn dwars in de gelegenheid de verschillen tus- schen zomer en. herfst, herfst en voorjaar op te teckcnen. En nu letten we nog alleen maar op dc planten. Zagen we naar omhoog naar de trekkende vogels, die Zuidwaarts, de bonte kraaien, die uit het Noorden komen? Laten wc veel van zulke frissche tochten maken! Naar dc Stompert, de Soesterdui nen, Birkhoven, de Eeinpolders, Hoogland, 't is al om 't even. Overal en altijd is wat aardigs op te merken terwijl we er gezond heid bij op doen. Wc hopen, dai u er lustig op los kuiert en roepen u een tot-weerziens toe, in den win ter, misschien; in 't voorjaar, bij leven en wel zijn, zeker! gegevens bedragen: tekorten: 119,179,000, 15,644,000, buitengew. dienst f 91,761,000, vlootuitbreiding f 9,814,000, voedselvoorzie ning 1,960,000. De uitkomsten zijn derhalve voor den ge- heelen dienst ongeveer 130 milliocn gunstiger dan de raming en wel voor den gewonen dienst ruinjx 102'/S millioen en voor den buitengewo nen dienst bijna 2914 millioen; daarentegen eischte de voedselvoorziening rond 2 millioen, waarop niet gerekend was. Voor zooveel den gewonen dienst betreft, is gemeld resultaat, ondanks de 'zeer belangrijke tegenvallers op de bedrijven en de producten voornamelijk te danken aan een aanzienlijke be sparing op de uitgaven (74 millioen), zoomede aan een vermeerdering van de inkomsten, (on geveer 28,4 millioen.) Evcnbedoelde besparing van 74 millioen stelt ten duidelijkste de goede gevolgen in het licht van de aan het einde van 1921 aangevangen stelselmatige bezuiniging. Uit een overzicht der ontvangsten blijkt, dat de belastingen rond 145J4 millioen meer hebben opgebracht don de raming. Dit resultaat is, niet tegenstaande tegenvallers, tot een totaal-bedrag van rond 10 millioen op enkele andere belas tingen, vooral te danken aan de hoogere op brengst van de inkomstenbelasting, die de ra ming met ruim 105K millioen heeft overtroffen, cn aen de baten van rond 50 millioen uit de overige belastingen, waarvan 43.4 millioen al leen uit de Nederlandsche en de Indische oor logswinstbelasting. die voor memorie geraamd was. De aanzienlijk hoogere opbrengst der in komstenbelasting is uitsluitend het gevolg van betalingen ter zake van de aanslagen over vroegere jaren. De lagere opbrengst der monopolies en 'der bedrijven is hoofdzakelijk het gevo'g van de minder gunstige economische omstandigheden en, voor zooveel de producten betreft, van de prijsdaling en den geringeren afzet. Wat de monopolies aangaat, bleef de opbrengst van het opiummiddel bijna 9 millioen, die van het zout- middel bijra I millioen beneden de raming; daarentegen overschreden de ontvangsten uit de pondhuizen dc raming met ruim 2.6 mil lioen. Van de producten bleven Boschwezen bijna 15.5 millioen cn steenkolen rond 14.7 millioen beneden de raming, terwijl van de bedrijven havens bijna 10 milliocn, post-, tele graaf- en telefoondienst ruim 6 millioen en spoor- en tramwegen bijna 34 millioen bij de raming achter bleven. Op den buitengewonen dienst is een meeval ler te constateeren van 29Y< millioen. Dit is het gevolg van een besparing op de uitgaven van rond 34 millicen, waartegenover echter staat een derving van inkomsten ad ƒ4'? mil lioen. Deze besparing is te danken aan het door de bezuiniging noodzakelijk geworden langzamer tempo van uitvoering van reeds ondernomen werken cn ven het prijsgeven van uitbreidings plannen, welke niet of eerst na geruimen tijd rendabel zijn. Aldus is het mogelijk gebleken om op de spoor- cn tramwegen bijna 25 mii- liocn, op de havens bijna 5 millioen en op den post-, telegraaf- cn telefoondienst ruim 4 mil licen te besparen. --- Voor de vlootuitbreidmg behoefde slechts weinig meer te worden uitgegeven dan geraamd werd. Verwachtingen vcor T925. Met inachtne ming van verschillende na de vaststelling van de begrooting aangenomen cn ingediende wet ten, zullen de eindcijfers van de bdgrooting voor 1923 bedragen Ceheelen Gewone Buitengew. Vloot- dienst dienst dienst uitbreid. 1000 gl. TOCOgl. TOOOgl.TOOOgl. Ui'g.tven 795,502 69-^408 91,075 9,82! Middelen 613,610 608,182 328 5,100 rekend is, dan mag derhalve voor 1923 een overschot op dien dienst worden verwacht van rond 6V, millioen. De op den buitengewonen dienst te verwach ten meevaller van 9)4 millioen zal voornamelijk zijn te danken aan bezuiniging op de uitgaven van bedrijven als de landsdrukkerij, de post-, telegraaf- en telefoondienst, cn de spoor- en tramwegen, waarvan de opbrengsten in de laat ste jaren ernstig teleurstelden. Ontwerp-begTooting voor 1924. Het voorlig gend ontwerp tot definitieve vaststelling der be grooting voor 1924 wijst de volgende cijfers aan: Middelen totaal 637,398,717 Ned. Indie 629,251,247, Nederland ƒ8,147,470. Tekort totaal 81,315,655 Ned. Indië Ne derland ƒ145,481,019. Overschot totaal Ned. Indië 62,165,364, Nederland Uitgaven totaal 718,714,372, Ned. Indië 567,085,883, Nederland ƒ151,628,489. Het thans aangeboden ontwerp wijst bijna 3 ton meer oan uitgaven en rond 3.8 millioen minder aan middelen aan dan de voorloopig vastgestelde begrooting, waardoor het eind resultaat 4.1 millioen ongunstiger wordt. Dit verschil spruit in hoofdzaak voort uit de ver laging van de raming der opbrengst van de aardoliebelasting met 3 millioen. Naar de gebruikelijke hoofdgroepen gesplitst c-rtoond de ontwerp-begrooting voor 1924 het volgend beeld (in duizenden guldens): Geheele Gewone Buitengew. Vlootuit- dienst dienst dienst breid. Uitgaven ƒ718,714 ƒ654,643 ƒ58,356 ƒ5715 Middelen 637,399 ƒ631,853 446 ƒ5100 Tekort 101,692 86,225 90,745 4,721 LNDISCHE BEGROOTING. Bij dc Tweede Kamer ingediend. Ingediend is de begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1924. Hieraan wordt het volgende ontleend Uitkomsten over 1922 Terwijl dc raming voor 1922 de volgende cij fers aanwees: tekorten: totaal ƒ249,171,000, gew. dienst ƒ118,210,000, buiteng. dienst ƒ121,221,000, vlootuitbreiding ƒ9,740,000, hebben de uitkomsten volgens de voorloopige Blijkens de verwachtingen voor 1923 zal het tekort van den gehcclcn dienst ongeveer 3 millioen tegenvallen. Het deficit van den ge wonen dienst zal waarschijnlijk rond 12.4 mil lioen ongunstiger worden, waartegenover staat dat het slot van den buitengewonen dienst ver moedelijk rond 9)4 millioen zal meevallen. De tegenvaller op de ontvangsten spruit tot een beloop van bijna 18 millioen voort uit min dere baten tengevolge van den minder gunstrgen economischen toestond, en voor 12} millioen uit een mindere opbrengst der belastingen. Wordt evenwel in aanmerking genomen, dat de inkomstenbelasting, de productenbelastingcn en de oorlogswinstbelosting in dit jaar aanzien lijk hoogere baten zullen geven don waarop ge- Tekort 81,315 22,790 ƒ57,910 615 Uit een vergelijking met raming voor 1923 blijkt dat voor den gewonen dienst bijna 63 J4 millioen, voor den buitengewonen dienst 32.8 millioen, en voor de vlootuitbreiding ongeveer 4.1 'millioen gunstiger is dan de cijfers der over eenkomstige diensten voor 1923. De uitgaven voor den gewon«?n dienst voor 1924 zijn ruim 39% millioen loger geraamd dan voor 1923. Deze verlaging vloeit voort uit de omstandigheid dat voor 1924 minder geraamd is: voor monopolies 5.2 millioen, voor produc ten 1.2 millioen, voor bedrijven 9.9 millioen an dere landsuitgaven 23.5 millioen. De meerdere opbrengst der middelen van den gewonen dienst voor 1924 ad bijna 23.7 mil lioen, houdt verband met de verwachting dat meer zullen opbrengen: belastingen 30.3 mil lioen, producten 7.7 millioen, ontvangsten rechtstreeks tegenover uitgaven staande daaren tegen minder 13.7 millioen. monopolies 2.5 millioen, bedrijven 25.4 millioen. Tot de doling ad 32.7 millioen van de uitga ven op den buitengewonen dienst voor 1924 dragen inzonderheid bij: bedrijven: voor 27.1 millioen, bestuursuitgavenr'voor 8.6 milliocn. Hiertegenover staat, dat voor monopolies ruim 1.8 milliocn, en voor producten ruim 1.1 millioen meer noodig wordt geacht dan in 1923. De lagere raming der uitgaven voor de Vloot uitbreiding ten bedrage van rond 4.1 millioen hcudt voornamelijk verband met geringere kos ten van oankoopen van kruisers en onderzee booten. Gelijk te voorzien was, is het voor 1924 nog niet mogen gelukken, evenwicht te brengen tus- schen de inkomsten en de uitgaven voor den ge wonen dienst. Nochtans stelt de opmerkelijke vermindering van het voor 1923 geraamd te kort op dien dienst van 86.2 milliocn tot 22.8 millioen voor 1924 of met rond 65.5 millioen, duidelijk in het licht dot bij de samenstelling van de onderhorige begrooting ernstig gestreeft is t«">t terugkeer tot gezonder budgetoerc ver houdingen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Enormiteiten cn bureaucratie. Een lezer meldt aan de N. R. Ct. het vol gende geval Hij heeft een rij wiel overtreding begaan. Ten einde strafvervolging te voorkomen, transigeert hij met den ambtenaar van het O. M. Hij heeft 10 boete te betalen. 28 Augustus gireert hij door middei van den Postgirodienst het bedrag ten behoeve van den ontvanger der registratie. Hij ontvangt daarvan bewijs van afschrijving, in den vorm van den gccentraliseerden dienstgeperforeerd 30. 8. 23. Door den ombtcnonr van het openbaar mi nisterie aan zijn verplichting herinnerd, met dreigement dat bij verzuim van betaling toch nog tot vervolging zal worden overgegaan, schrijft de lezer, dat hij per giro betaald heeft. In antwoord ontvangt hij bericht, „dot bij den Varkengmarkt - Amersfoort- Speciale atdecllng: RH oieAlt j RTJERSSTRAAT 14. - Tel. 205 Speciale behandeling tegen nlt n vallen en albreken ran bet haar. BTaarzalt - Raarzeep voorkomt I de roos en het vet werden van het haar. heer ontvanger der registratie geen bericht is ■ingekomen van de per postgiro betaalde 10 transactie". Op verzoek van den ambieninr O. M. zendt hij nu zi;n bewijs van afschrijving aan dien ambtenaar in- Tot zijn verbazing ontvangt hij nu zijn be- wijsje terug „met beleefde opmeiking, dat dit nöch is geteekend, nöch is afgestempeld en dus niet als bewijs van storting kan worden be schouwd, nu bovendien de ontvanger van ont vangst of overschrijving niets afweet. Uwe zaak wordt 19 dezer verder behandeld". De lezer een bankdirecteur, het is na het briefje van het O. M., dat het zaakje niet best schijnt te vertrouwen, niet onaardig dit erbij te weten schrijft ons „M. a. w. de Staat, die onrechtvaardig den rekeninghouders hun geld onthoudt, ontkent bo vendien de waarde van zijn eigen bewijzen van kwijting. In „het burger" zou men dergelijke practijken als onbeschaamde chicane kwalificee- ren. Wat moet er van het toch al zoo poovere rechtsbewustzijn der massa terecht komen als de overheid blijft voortgaan het zelf op zoo'n ergerlijke wijze te verkrachten Men kon er een vraag bijvoegen Wat moet er toch worden van onze rechtsbedeeling, als de vervolgende ambtenaren zich door zulk ver gedreven formalisme loten leiden, als deze amb tenaar O. M. Een burgemeester schrijft ann het blad Er zijn altijd personen, die halsstarrig vast houden oan 't geen eenmaal is besloten. Zoo zendt de minister van binnenlandsche za ke» en landbouw thafvs, door bemiddeling van de Gedeputeerde Staten op 17 October 1925, een schrijver van 22 Februari 1923 aan de ge meentebesturen, waarin bepaald wordt d8t uit-' keeringen wegens gemeentelijke inkomstenbe lasting etc. zullen plaats Kebben per post giro aan het eind van de maanden Juli tot en met Maart. Zou men in Den Haag niot weten, dat de g:ro :s stopgezet NEDERLAND EN HET SUEZKANAAL, De Hollandsche vlag goed vertegenwoordigd. De N. R. Ct.-correspondent te Parijs schrijft d.d. 17 October: Sinds den oorlog is de Nederlandsche vlag op den weg van Suez telkens ruimer vertegen woordigd. In 1922 vertoonde ze een vooruit gang met 875.000 ton of 68 procent, verge leken met 1915. In dit jaar was die netto ton nage 1.287.000, in 1922 2.161.000. Het bulle tin der maatschappij herinnert eraan, dat vóór den oorlog slechts drie geregelde Nederland sche diensten, 92 procent van de gansrhe vaart onder die vlag vertegenwoordigend, daarin voorzagen: de Rott. Lloyd (44 procent) de Ne derland (43 procent) en de Oceaan Mij. met 5 procent. Soms zorgden tot de eerste twee meotschappijen behoorende vrochtbooten voor de verbinding met Britsch-Indië. De Oceaan was alleen door handelsschepen vertegenwoor digd, alle op den weg naar Batavia. Buiten die diensten vervoerde de Ind. Lloyd op de heen reis kolen naar Britsch Indië, vanwaar zijn schepen, met inheemsche voortbrengselen bela den, terugkwamen. Stoomschepen van de Kon. Pakctvoort Mij. gingen naar Ned. Indie om er een plaatselijken dienst uit te voeren en keer- Dc zon scheen zoo vriendelijk op den met dennegroen bestiooidcn vloer en wierp ook eenigc stralen over dc oude deken en het hemd van den zieke. Het leek een bode van Hem, die Zijn zon laat stralen over boozen en goeden, dacht dc predikant. En het. was hier zoo armoedig en hulpbehoe vend in het kleine kamertje en de twee arme, oude luidjes wekten zulk een drang naar barmhartig wezen in zijn gemoed op; dat bij God ook begon te bidden om barm hartig te zijn. Toen hij gedaan had, huilde de vrouw en snoot weer haar neus met haar vingers. De stervende lag met dc handen gevouwen op de deken, terwijl zijn oogen dwaalden cn hij vergat te pruimen. Toen de predikant weer ging zitten, spuwde dc man en zeide: „Wil de dominee mij de heilige sacramenten toedienen?" Borring stond machinaal op en opende zijn valies. Hij hoorde de zwaluwen in den lichten dag buiten voorbij het venster vlie gen en de spreeuwen in de dakgoot. Dit scheen weer een boodschap, dat het leven grootcr was dan de menschclijke opvatting van recht en onrecht. Toen hij zijn priesterklccren nan on wijn in den altaarbeker gegoten had, zeide hij met gezonken hoofd: „Lars het verhoor voor de jury heeft de volgende weck plaats. Zou' je je vrouvV niet vrajgen er heen te gaan en in jou plants te getuigen? Ik kan be krachtigen wat jij nu gebiecht hebt." „Zeker," zeide de oude man, die verlan gend naar den beker keek. De vrouw zucht te op haar bank maar ging toen naar haar man, haalde de pruim uit den mond cn l*gde die op de vensterbank. Toen de predikant gereed was met de sacramenten en de priesterkleeren weer had ingepakt bleef hij bij het bed van den ster vende zitten. Het scheen of Lars slechts ge wacht had op de sacramenten en de ver geving van zijn zonden want hij zakte nu plotseling in elkaar en zijn oogen begonnen dicht te vallen. Maar hij opende ze weer en keek zijn vrouw aan. Zij begreep hem, ging naar het venster en stak hem dc half uitgekouwde pruim weer in den mond. Lars keek haar aan alsof hij zeggen wilde: „Ja, dat was het!" De predikant stond op en zeide góeiendag. Toen zaïg dc stervende eerst weer hem en toen liefderijk zijn vrouw aan en fluisterde: „Neen, laat ze maar niet gaan getuigen, want dan ontneemt hij haar het huisje.' „Goed," zeide Borring een weinig onze ker, maar bleef staan. vanaf f 3.S0. Langestraat 116 Tel. 70 De oude Lars glimlachte, omdat nu alles zoo merkwaardig opklaarde zoowel het tildelijke als het eeuwige en zonk diep in de kussens. Toen wilde hij het'hoofd opheffen alsof hij spuwen wilde, maar kon niet, ver slikte zich aün de tabak, kreeg een hoest aanval en begon te rochelen. Een oogenblik later hield ook dat op. De vrouw stond hem even aan te staren, maar ging toen beslist naar het bed en drukte ziju oogleden toe. Toen wendde zij zich tot den predikant. „Goddank" zeide zij bewogen „nu weet ik ten minste dat Lars zalig gestorven is." Toen Borring met het valies in zijn hand naar huis wandelde, bleef hij buiten op den berg even staan ging daarna op een steen zitten het hoofd in de hand en keek naar het dorp. Altijd als hij de vergeving der zonden had uitgesproken, voelde hij zich vreesclijk ongelukkig. Ten eerste was hij niet over tuigd. dat God hem opgedragen had zonden te vergeven en ten tweede geloofde hij vol strekt niet in vergiffenis. En toch had hij in den loop des tijds zijn hand op duizenden hoofden gelegd en hun die gevaarlijke troost in het gemoed gelogen. En thans? Nu was hij weer ongelukkig. Nooit had hij helder der dan nu het onbeduidende gezien van vergeving en vergiffenis schenken. Al ver gaf God nu Lars Kleven, was het hem ook opgedragen uit Wangen's naam te ver geven? Niettegenstaande alle vergiffenis zou Wangen misschien toch onschuldig ver oordeeld worden. En Wangen's huisgezin, dot het trof..."' Neen, een slechte daad is iets dat eenmaal in beweging misschien nooit stil blijft staan. En er is vervolg, en voortzetting, die ver spreidt zich als een besmettelijke ziekte cn niemand weet wanneer en waar die op houdt Zelfs aan ons oog onttrokken, toch wordt de weg vervolgd. Wie zal hier ver geven? God? Is het Hem opgedragen ook uit naam van de onschuldige menschen te vergeven? Zoo dacht de predikant, terwijl hij daar zat. En toen hij naar huis iging was hij be droefd en beschaamd, zooals zoo dikwijls door het uitoefenen van een ceremonie, waar hij niet sterk genoeg voor was zich aan te onttrekken. Maar wat viel hem nu te doen? De biecht van een stervende is heilig. V. Mevrouw Wangen had ongeduldig öp (Ie stoet van do werklieden gewacht De mid delen, die zij eerst bij haar man veracht had, had zij- nu zelf te baat genomen en er zich aan vastgeklampt, juist als iemand in wanhoop ik weet met wat zou doen. Maar sinds dien dag. dat de consul de werklieden zoo dronken had gemaakt, dat zij de heclc streek schrik aanjoegen, begre pen Wangen cn zijn vrouw beiden, dat hun zoogenaamde lotgenooten hun meer schado dan goed gedaan hadden. Want iedereen begreep, dat Wangen er de hand aan had en nu begonnen zelfs Norby's ergste vij anden sympathie voor hem te gevoelen en zich van Wangen af te wenden. En naar mate dc zitting der jury nader de werd de angst alleen te staan bij Wan gen steeds grooter. Hij moest getuigen heb ben en nu vertrouwde hij de getuigen niet langer, hij vermoedde dat iedereen hem haatte. Maar als hij 's nachts zijn eigen onschuld blank poetste, zag hij het tooneel in het Grand Hotel, waar het stuk ondertcekend word, steeds levendiger voor zich. Eerst was hij niet zoo heel zeker geweest dat het wel daar was. Maar nadat hij het eens gezegd had, werd hot waarschijnlijker cn hoe meer hij het zeide des te zekerder werd hij er van, dat het daar gebeurd was en nergens anders. Nu herinnerde hij zich zelfs, waar zij zaten. Norby, Haarstad cn hij dronken na 't eten een kopje koffie. Maar waren er geen anderen? Gesteld, dat er nu nog iemand bij geweest was, die alles gezien had? (Wordt vervolgd), J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 7