AMERSFOORTSCH DAGBLAD Firma NIEWEG VAN HARTEN Electro-Tecliniscli Bureau "iiiliioiT INNREMEITSPRUS rj DE EEMLANDER" BUITENLAND. Licht - Kracht - Radio - Installatiën „L'HIRONDELLE" PEIGNOIRS DIREGIGIRS GEHEEL SOL SLAAP80KKEH Christofie Zilver B. NIEWEG FEUILLETON. ZELFBEDROG. gatoenen en Flanellen. JOH. VAN DIJK 22e Jaargang nw. 97 tooet 1 2.10. Idem fcranco per peet f I-, f i—per week (met gratis verrekering oagelokken) f 0.17*, afzonderlijke nummers 1 0.05. ff DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N*47910. TEL. INT- 513. DUITS INLAND. DE MINISTER VAN VOEDSEL VOORZIENING. Graaf Konitz, tot voor kort Diritsch-natio- naal rijksdaglid, wordt benoemd tot rijksminis ter van voedselvoorziening. Hij is enkele dagen geleden uit de Duitsch-nationale partij getreden De graaf is uit de Duitsch-nationale partij getreden, daar hij zich niet kon vereenigen met de obstructie der Duitsch-nationalen tegen het kabinet-Stresemann. HET RDNLANDSCHE SEPARATISME. Matthes stelt de Rijnlandcom missie in kennis van de vor ming der Rijnland-regeering. DusseId or p, 2 2 Oct. (B. T. A.) Matthes heeft aan de hooge Rijnlandcommissie een schrijven gericht, waarin hij kennis geeft van de vorming eener voorloopige regeering, welke onmiddellijk met de bezeïtingsautoriteiten in onderhandeling zal treden. De toestand in Aken. Brussel, 22 Oct (B. T. A.) Volgens hier ontvangen berichten heeft het separatisti sche comité te Aken onderhandelingen ge opend met vertegenwoordigers van industrie en handel alsmede met de vakvereenigingen der ar beiders. De president van politie te Aken is door de separatisten gearresteerd. Het raadhuis te Brachelen is bezet. De algemecne situatie. Uit Aken wordt d.d. gisteren aan de Tel. ge mold In Aken is het hedenavond woeliger. De be sprekingen tusschen de separatistische regee ring en de vertegenwoordigers der arbeiders hebben niet tot het door de separatisten ge- wenschte resultaat geleid. De arbeiders zullen voorloopig aan den arbeid blijven en eene af wachtende houding aannemen. Geruchten over een proteststaking van 24 uur bleken bij nader onderzoek door ons op het arbeiderssccretariaat onjuist te zijn. De vraag is thans wat de arbei ders zullen doendoor blijven werken of niet. Op het arbeiderssecretariaat deeelde men ons mede, dat de Belgische bezettingsautoriteiten Zaterdag een vijftal bestuursleden der arbei dersverenigingen hadden uitgewezen. Natuur lijk, zeide men ons, is dat met opzet gedaan, opdat de arbeidersbestnren onmachtig zouden zijn- De arbeidersorganisaties kunnen zich met de putsch van de separatisten niet vereenigen, doch wat moeten wij doen. Wij kunnen mets anders dan een afwachtende houding aannemen, omdat achter de separatisten de Belgische en Fransche geweren staan. De separatistische regoering heeft heden een oproep tot de rijks- en stadsbeambten gericht om het werk voorzoover dit nog niet geschied is, te hervatten. Zoodra de rust geheel hersteld was, zou men de bezetting uit de officieele ge bouwen terugtrekken. Intusschen heeft de oude regeering ook van zich laten hooren en laten aanplakken, dat de wettige regeering voorloopig in het centTaal bureau van politie zetelde. Met dit bericht van de regeering wordt de tegenstand van een deel der bevolking, dat daarop steunt grooter. Spe ciaal de studenten zijn tegen de separatisten en op het oogenblik, dat wij dit schrijven, trek ken ze in groepen door de stad. De Akensche politie die zich tot nog toe afzijdig gehouden heeft, trekt ook in patrouilles rond, doch komt tot dusver niet in de nabijheid van de door de separatisten afgezette terreinen voor de offi cieele gebouwen. Er heerscht een nerveuze stemming. Men ver wacht, dat hedenavond in Aken onlusten zul len uitbreken. Uit Gladbach bericht men ons, dat ook daar de separatistische vlag op de officieele gebou wen geheschen is. Dit geschiedde hedenmiddag twee uur onder tegenstand der politie, die ver scheidene malen vuurde, doch zich ten slotte terugtrok. Een gevecht ontstond tusschen bur gers onderling. Waarbij hevige klappen vielen en verschillende personen licht gewond werden. In geheel Rijnland heerscht een paniek stemming de banken worden bestormd om buitenlondsch geld te koopen. De koers van den gulden steeg vandaag van 8 milliard op de 10 tot 15 milliard. De straathandel betaalde soms nog meer. Uit Duisburg vernemen wij, dat de separa tisten daar ieder oogenblik verwacht worden. De arbeiders hebben daar besloten zich tegen hen te verzetten. 9 uur 's avonds: Groote groepen studenten en opgeschoten jongens trekken door de stra ten, Duitscho volksliederen zingende. Onop houdelijk manifesteeien zij voor de bezette ge bouwen en voor het algemeen secretariaat aan de Elisenbrunnen. Enkele separatisten, die al leen van het station kwamen, werden afgeran seld. Wij vreezen, dat er vanavond nog bloe dige onlusten zullen uitbreken. Het centrum der stad is zwart van volk, burgers en arbeiders, die echter zelf aan de tegenmanifestatie niet mededoen, doen uit nieuswgierigheid gedreven worden. Tegen 8 uur zag een aantal studenten kans de republikeinsche vlag van de Elisenbrunnen af te halen en wat later ziet een jongen kans op het dak van de bank van Micheels, een bekenden separatist, te komen en de vlag af te nikken. In triomf wordt de jongen rond gedragen en de vlag verscheurd. Het woonhuis van den leider Deckers werd met steenen gebombardeerd. Als de studenten troep op de Theaterplatz naar het regeerings- gebouw, den hooidzetel der separatisten, wil trekken, voeren deze een charge uit en ver strooien de studenten. Hoewel de voorstanders der Rijnlandsche republiek een stormtroep hebben, die over schietwapenen beschikt, treden zij tegen de manifestanten niet op. „Wij wenschen geen broedermoord en slechts in het uiterste geval willen wij van de wapenen gebruik maken, maar wij houden de macht in handen, wat ook gebeure", zoo verzekerde men ons. „De bevol king is op onze hand en do schreeuwers bui ten zijn niets dan jonge menschcn, die zelf geen verantwoordelijkheid behoeven te dragen en door enkele Pruisische professoren opge hitst zijn". Rustig blijven de bestuursleden in het regee- ringsgebouw aan den arbeid, terwijl wij buiten hooren schreeuwen onder gejoel en gefluit Weg met de Rijnlandsche republiek I De oude regeering, die op het Polizei- praesidium zetelt, brachten «ij ook een bezoek. Het gebouw is sterk door zwaargewapende politie bewaakt. De regeeringspresident is reeds long uitgewezen, doch een zijner secre tarissen deelde ons mede, dat men het ge beurde aan Berlijn gemeld had, doch daar het telegraafverkeer gestoord was, had men dit langs een omweg moeten doen. Bevelen hoe te handelen, had men nog niet ontvangen en men nam daarom een afwachtende houding aan. De separatisten te Duren. Düren, 2 2 Oct.. (W. B.) Vanmiddag werd op het raadhuis alhier de rood-wit-groene vlag door de separatisten geheschen. Het burgemees tershuis, het gebouw van den landraad, het postkamoor en olie banken werden bezet, maar het verkeer moest doorgaan. In de stad is het rustig. Ook Münchcn-Gladbach in handen der separatisten. Munchen-Gladbach, 2-2 Oct. (W. B.) Ook hier hebben de separatisten op het raad huis de rood-wit-groene vlag geheschen. Schild knecht, de secretaris van een vakvereeniging, is door hen tot burgemeester benoemd. Aan de kranten is vandaag verboden te verschijnen. Te Trier wordt onderhandeld. Trier, 22 Oct. (W. B.) Vanochtend even over elven hebben de separatisten getracht de openbare gebouwen te bezetten. Deze waren echter stevig ofgesloten, zoodat zij er onmoge lijk konden binnendringen. Op het oogenblik hebben er onderhandelingen plaats. Uitbreiding der beweging. Mayen, 22 Oct. (W. B.) In de straten vin den samenscholingen plaats, waaraan echter vrijwel alleen werkloozen deelnamen. De menig te trok naar het huis van den leider der separa tisten alhier, die daarop de Rijnlandsche repu bliek afkondigde. In zijn toespraak legde hij er den nadruk op, dat er goed gezorgd was voor Dinsdag 23 October 1923 PROS M ADVERIENTlFH met Inbegrip van esa bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dicnstaanbie» dingen en Liefdadigheids-advertentiën toot de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen voor het advci tccxcn- Ecne circulaire, bevattende de voorwaaiden, wordt api aanvraag toegezonden. levensmiddelen en dat hij 7an plan was samen te werken met de bestaande autoriteiten. Aken, 22 Oct (B.TA.) De Rijnlandsche troepen rukken geleidelijk in de Belgische zone en de Eifel op. Men vreest een nationalistische tegenbeweging van den kant van de Schupo, wier onzijdigheid slechts camouflage zou zijn en die versterkingen verwacht C o b J e n z, 2 3 Oct (B. T. A.) De separa tisten hebben een aantal plaatsen bezet met name Duren en München-Gladbach. Te Crefeld, Montjoie, Aken, Erkelenz werden proclamaties aangeplakt; in Trier, Coblenz en Bonn valt van de beweging niets te bespeuren. Do houding der Belgen. Parijs, 2 3 Oct. (B. T. A.) Het linker Rijn- oevercomité en het Belgische politiek-nationole comité hebben zich verstaan omtrent een ge meenschappelijke Rijnland-politiek. Elke directe of verkapte annexatie-formule wordt afge keurd, doch voorgestaan wordt een Rijnland- confederatie, los van het Duitscho rijk. De rol von Deckers. Dusseldorp, 22 Oct. (B.T.A.) Matthes, de leider der onafhankelijke partij, van welker Akensche afdecling Deckers de voorzitter is) is dadelijk, nadat hij het gebeurde te Aken had gehoord, uit Wiesbaden naar Dusseldorp terug gekeerd en van hier naar Duren vertrokken. Daar heeft hij de leiding der beweging op zich genomen, die hij van plan is over het geheele Rijnland uit te breiden. Te Dusseldorp is men van meening, dat bijal dien de beweging een gunstigen invloed heeft op den economischen toestand, de geheele be volking zich aan de zijde de separatisten zal scharen. Dameshoeden- en MantelmagazUn I6JI8 Langestraat, Amerstoert. GEGLQEMD OF EFFEN 13.5010.508.90 II DIVERSE KLEUREH 2.75 - 2.50 IH FffEH HATIHÉ HET SiAAL KRAAG 6.90. Pa r ijs, 2 2 Oct. (B. T. A.) Uit Dusseldorp wordt aan de Intransigent bericht, dat de actie der afschcidingsgezincen eveneens is gelukt te Bac-Err.s, Trier, Coblenz en M unchen-Glcdbach. De beweging van weinig gcv.icht? B e r 1 ij n, 2 2 Oct. (W. B.) Het Berliner Tageblatt verneemt van den waarnemenden Re- gierungsprësident te Dusseldorp, dat men er niet op moet rekenen, dat de separatistische putsch een grooten omvang zal aannemen. Te Dusseldorp zelf zijn 2300 separatisten buiten gevecht gesteld. In het district Dusseldorp is het rustig. De toestand te Bonn. B er 1 ijn, 2 2 Oct. (W. B.) De Fransche eer-> ste gedelegeerde deelde gisteren aan het ge meentebestuur van Bonn mede, dat de politie vóór vier uur 's middags alle schietwapens moest inleveren. Toen het gemeentebestuur pro testeerde, werd dit bevel ten slotte ingetrokken. Vanmiddag om vier uur kreeg het gemeente bestuur opnieuw van den Franschen gedele geerde de mededeeling, dat er niet geschoten mocht worden op de separatisten. Aan de Fran sche gendarmerie was opgedragen de gebeur tenissen te Bonn te controleeren, om vast te stellen, wie bij eventueele botsingen het eerst zou schieten. Volgens betrouwbare berichten zijn de sepa ratisten van plan hun troepen te verzamelen en met karabijnen te bewapenen om zich vannacht om 2 uur van alle openbare gebouwen te Bonn meester te maken. Tengevolge van het verbod tot schieten is de Duitsche politie machteloos. Geen relletjes te Gross Gerau. Frankfort a. d. M., 22 Oct. (W.B.) In te genstelling met Fransche berichten hebben er te Gross Gerau geen separatistische onlusten plaats gehad. Botsing tusschen commu nisten en separatisten. Parijs, 2 2 Oct. (B. T. A.) Men meldt uit Dusseldorp aan de Intransigent, dat het te Wanne tusschen de separatisten en de commu nisten tot een vechtpartij is gekomen. Twee se paratisten sneuvelden en tien communisten wer den gewond Het oordeel van Lloyd George. Louosville (Kentucky), 22 Oct. (R.) Toen Lloyd George vemam van de afkondiging van de Rijnlandsche republiek verklaarde hij: Er be staat geen twijfel, of er zit Fransch geld achter de beweging. Hij voegde eraan toe, dat hij van het begin af aan had geloofd, dat de inval in de Roer tot eerste doel had: de verbrokkeling van hot Duitsche rijk te forceeren. DE BINNENLANDSCHE POLITIEKE TOESTAND. Berlijn, 22 Oct. (W. B.) Op initiatief van Hieber, den Wurtembergschen staatspresident, heeft Woensdag een bijeenkomst van vooraan staande leden van den rijksraad plaats ter be spreking van den binnenlendschen politiekeri toestand BEIEREN EN HET RIJK. 4 Zitting van den rijksraad. De zitting van den rijksraad tot behandeling van het geschil tusschen de rijksregeering en Beieren, heeft Woensdag of Donderdag plaats. SAKSEN EN HET RIJK. Rijksweer-efdeelingon naar Leipzig. Volgens de Duitsche bladen zijn gisterenoch tend groote afdeelingen Pruisische rijksweer, uit infanterie, cavalerie en artillerie bestaande, Leipzig binnengetrokken. Een deel der troepen werd verder naar Chemnitz en Plauen overge bracht. HET KÜSTRIN-INCIDENT. Het proces begonnen. Te Kottbus is gisteren het proces begonnen tegen 14 leden van de geheime organisatie Buchrucker, die enkele weken geleden getracht heeft de vesting Küstrin te overrompelen. Men zal zich herinneren, dat de onderneming mis lukte ten gevolge van het vastberaden optreden van de rijksweertrcepen te Küstrin. Aangezien men vreesde, dat van rechts-radicole zijde een peging zou worden ondernomen om dc beklaag den te bevrijden, moesten buitengewone veilig heidsmaatregelen worden getroffen. Dientenge volge kon het proces ook niet in het gebouw van de rechtbank plaats vinden. Men gaf de voorkeur aan een zeer veilige plek, namelijk de kerk van de centrale gevangenis der stad. Voor het altaar staat thans de tafel, waarachter de rechters zitten. De beklaagden, hun verdedigers, de deskundigen en dc getuigen zitten op de kerkbanken. De meeste beklaagden zijn in uni form. Zij treden erg zelfbewust op en hebben vrijwel allen een monocle in het oog geklemd. Majoor Buchrucker, de voornaamste beklaagde, is in burger. Bij het begin van de zitting gaan de ver dedigers onmiddellijk tot den aanval over. Zij trekken de bevoegdheid van deze buitengewone rechtbank in twijfel. De rechters zelf zijn echter niet van hun meening en als nu een lange ge- dachtenwisseling dreigt te volgen, maakt de voorzitter een einde aan het debat met de ver klaring, dat uit den loop van het proces wel zal blijken of de rechtbank bevoegd is of niet. Als dan het proces zal beginnen, stelt de ver tegenwoordiger van het openbaar ministerie voor de zittingen met gesloten deuren te hou den. Publiek en pers moeten daarop de zaal verlaten. Over den loop van de eerste zitting kan door den Berlijnschen correspondent der N. R. Ct. intusschen nog het volgende worden gemeld: Majoor Buchrucker, die toevallig te Kottbus een belangrijke rol speelde tijdens den putsch van Kapp, heeft tot einde September 1920 bij de rijksweerbaarheid gediend. Hij werd ontsla gen toen, tengevolge van het verdrag van Ver sailles, de militaire macht tot een minimum moest v/orden gereduceerd. Hij sloot zich toen aan bij de Orgesch, die op dat oogenblik nog niet verboden was, en nam deel aan de expe ditie in Opper-Silezië. In de buurt van Küstrin telde hij vele vrienden en bekenden. Met hun hulp heeft hij later een geheime organisatie in •het leven geroepen. Volgens zijn bewering ver nam hij op 30 September, dat rijksminister Gessier bevel tot zijh arrestatie had gegeven. Hij vermoedde, dat een actie tegen zijn orga nisatie zou worden gericht en wilde juist ver hinderen, dat zijn aanhangers in hun veront waardiging daden van geweld togen de rijksre geering zouden plegen. Hij wilde daarom een betooging tegen het departement van verdedi ging op touw zetten. Hij hoopte daardoor Gessier te kunnen bewegen, zijn actie tegen hem en zijn aanhangers te staken. Hij vond Küstrin buitengewoon geschikt voor een derge lijke betooging en begaf zich op 30 September naar deze stad, om er de noodige voorbereidin gen te treffen. Op 1 October liet hij nu door zijn medewerker majoor Herzer de voornaamste militaire punten der stad bezetten. Ook liet hij uit de omstreken versterkingen naar Küstrin komen. Alhoewel al zijn aanhangers zwaar ge wapend waren, beweert Buchrucker, niet aan geweld te hebben gedacht. Hij meent, dat dit bewezen wordt door Het feit, dat hij en majoor Herzer ongewapend wa ren, toen zij zich naar den commandant van do rijksweerbaarheid begaven. Maar uit de dag vaarding blijkt ook, dat hij aan zijn aanhangers het bevel had gegeven, tot den aanval over te gaan, indien hij op «en bepaald uur niet zou ia prijs verlaagd £ie etalage. Vraagt prijscourant Langestraat 39 - - Tel. 462 zijn teruggekeerd. Een deel zijner aanhangers, onder leiding van den beklaagde Hayn, is ook in den loop van den dag met een revolver in de hand met geweld het vertrek van den commandant binnengedrongen. De gesloten deur werd met geweerkolven ingeslagen. De of ficieren van de rijksweerbaarheid hadden zich in de kamer verschanst en de commandant plaatste zich zelf voor de deur, toen deze werd ingeslagen. Intusschen had echter de rijksweer- baarheid versterking ontvangen. Herzer was d" eerste die zich overgaf. Buchrucker poogde nog een oogenblik den commandant van de rijks- wcer voor zijn standpunt te winnen, maar gaf den stnjd op toen hij zag, dat zijn pogingen tevergeefsch waren. Buchrucker zou o. a. tegen den commandant hebben gezegd, dat op 1 Oct. nationalisten in het gansche Duitsche rijk han delend zouden optreden. Bij de ontwapening der opstandelingen wrerd een hunner gedood en eenigen gewond. Een aanhanger van Buch rucker verdronk bij een poging om te ontvluch ten. De rijksweerbaarheid had geen verliezen te betreuren. ENGELAND. DE RIJKSCONFERENTIE. De verdediging. Londen, 22 Oct. (N. T. A. Draadloos). Hedenmiddag heeft de rijksconferentie zich verder bezig gehouden met de verdediging des rijks. De verschillende problemen van leger, vloot en luchtvaart waren de vorige week reeds in groote lijnen aangeduid door de drie mili taire ministers, terwijl de markies van Salis bury als president der staatscommissie voor de nationale verdediging de mcening van laatst genoemd lichaam heeft uiteengezet Op grond dier mededeelingen hebben thans de besprekin gen der rijksconferentie plaats. Men verwacht, Aan vriendelijke menschen reikt dc natuur reeds bij hun geboorte de sleutel tot andere harten. naar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logoman—van der Willigen. 36 Een maand lang had hij in een heerlijke rust geleefd. Zijn gezelschap bestond uit de oude melkmeid, de hond en de kudde. Hij moest, melk drinken, wandelen, zorgen dat hij droge voeten had, goed sliep en at. En terwijl do dagen verginjgen, liep hij als een echte boer In wollen kleeren cn op klompen rond. Het was heerlijk. Maar nu was het uit. Dat verhaal over de jury was een messteek geweest. Oude won den werden opengereten en hij voelde een wanhoop naderen, waartegen hij niet be stand zou zijn en waartegen hij onwille keurig opstond om die met geweld van zich af te houden. Had hii misschien nog niet genoeg geleden voor die zaak'? Toen hij 's avonds slapeloos in bed lag, haalde hij zich voor den geest hoe goed zijn vader altijd geweest was. Maar toen dit niet. hielp, dacht hij aan het jongemeisje, dat hier nu ook ergens in de berglucht ver blijven moest. Wat was zij mooi toen zij met Kerstmis samen dansten. Men had ge fluisterd en naar hen gewezen. Maar waar om had hij daarna zoo .weinig aan haar gedacht? „Je bent oud \oor ie tijd, Einar. Je leeft in boeken en houdt je met allerlei hoog dravende denkbeelden bezig. En ondertus- schen verloopt de tijd en heb je niets van je jonge jaren genoten. Je moet heusch eens bedenken dat er ook voorspoed, geluk en zonneschijn m de wereld is!" Die gedachte hielp hem om meer betee- kenis aan haar verblijf op de bergen te geven en hij sliep eindelijk in, terwijl hij met haar danste zooals met Kerstmis. Toen hij den volgenden dag een wandeling naar de vlakte maakte bleef hij gedurig staan om naar de Bu\ ik-boerderij te kijken, die aan den anderen kant van het water lag, te midden \an het eeuwige sneeuwveld en misschien slechts op een halve mijl afstand. „Vandaag zit hij misschien al in de ge vangenis!" sneed het hem door dc ziel. hij keek steeds met meer belangstelling naar de Buvik-boerderij, die nu plotseling een geheel andere beteckenis voor hem ge kregen had dan vroeger. Uit de kleine, grijze hutjes steeg er rook omhoog. Misschien maakte zij nu haar eten gereed. Langzamerhand werden zijn gedachten meer van het jongemeisje vervuld en zoo doende had hij geen gelegenheid zich met iets naars en slechts bezig te houden. Hij was hier nu niet meer alleen. Zij en hij waren hier beiden op de bergen. Het was of twee oogen van iets heel moois vlak in de buurt voortdurend op hem rusten.41 Zij waren zoo dicht bij elkaar juist omdat zij vele mijlen van de bewoonde wereld af waren. Hij zou haar wel eens kunnen be zoeken, maar het liefst wilde hij haar toe vallig ontmoeten, misschien zou dat wel eens aan het water gebeuren. Hij zat. dikwijls aan den anderen kant van het water te visschen. Maar hij zag haar nooit En als hij naar huis roeide lachte hij, omdat hij zich teleurgesteld en bedroefd gevoelde. Hij moest haar voortdurend in de gedach ten hebben om zich kalm te kunnen voelen. Er kwam een soort feeststemming over de bergvlakte. Op zekeren avond roeide hij naar een eilandje en ontstak er oen groot vuur. Maar ook toen kwam er geen boot aangeroeid. Alleen de zwijgende oevers keken er naar. Maar hij liep niet langer op klompen en hij zorgde altijd een net. sporthemd aan te hebben en voor schoone handen. Niet omdat hij iemand wachtte. Maar omdat er voort durend iets moois in hem was, waarvoor hij zich netjes móest maken. Daar komt een man met een pakpaard uit het dorp vünaf f 3.90. Langestraat 116 Tel. 70 en voor hij het kan verhinderen vertelt hij Einar, dat Wangen tot ee"h jaar tuchthuis straf veroordeeld is. De straf werd verhoogd omdat hij het gerecht een valsch stuk voor legde. Einar hoorde het voor de deur gezeten aan. Hij verborg het gezicht in de handen en bleef onbewegelijk zitten. „En je denkt je studies met 't najaar voort te zetten? Jij. die de menschcn nooit weer in de oogen zult kunnen zien!" Het was een heerlijke dag met hoogen hemel over de bruine vlakte en in de verte blauwende bergketens. De eeuwige sneeuw velden schitterden als zilver in de zon. Tegen den avond ging Einar naar het wa ter en stiet de boot af. Een oogenblik dacht hij, dat de wereld voor hem vergaan was, en hij in het water moest springen, omdat hij te geschandvlekt was om voort te leven. Maar uit gewoonte haalde hij zich weer het jongemeisje voor den geest en juist om dat hij nu zelf zoo vreeselijk laag stond scheen zij hem zóó hoog, zóó hoog en was het of zij de handen naar hem uitstrekte om hem te redden. En nu roeide hij langzaam het blanke water over, waarin de roodachtige hemel zich weerspiegelde. De schemering hulde de zwijgende stranden in lichte sluiers. De boerderij van Norby weerspiegelde er zich in met haar groene hellingen en zijn riemen lieten twee rijen kringen in het water achter. Het was alsof hij een heilig land naderde en op 't laatst haalde hij de riemen in en liet de boot, drijven. De wereld werd plotseling zoo groot en stralend. Dc bergen zagen hem glimlachend aan. Eigenlijk wa ren alle menschen toch gelukkig. „Lieve hemel!" dacht hij. „Nu begint het mij duidelijk te worden wat liefde is." VII. Op een Zaterdag namiddag loopt Thora van Lidarende langs do Sond. Het is mid den in den maaitijd en de werklieden leg gen het hooi op hoopen voor den avond. Een frissche hooilucht zweeft in de lucht De Mjösen is geheel doorschijnend, zoodat Thora in de diepfe den steenachtigen bodem ziet. Zij draait dé allee ln, die naar den grooten tuin van de hoogere volksschool voert, treedt den tuin binnen en haast zich de trap op, want er zijn ook nog anderen, die zij heden bezoeken moet. Hoewel de directeur'op liet oogenblik een., paar leerlingen Nieuw Noorsch onderwees, ging zijn vrouw hem toch halen, toen zij hoorde dat Thora een gewichtige boodschap had. En weldra zaten zij alle drie om een tafel in de groote, gezellige kamer met een flesch port voor zich. De directeur Heggen was een man van in de vijftig, kaal en met een grooten, vol len, bruinen baard en een bril op. Zijn voor hoofd was hoog en mooi, zijn oogen goedig. Hij was bekend om zijn warm hart en daar hij zoo weinig achterdochtig was, was cr zooveel waarvan hij hield. Hij was op gods dienstig gebied ccn warme voorvechter van een nationaal Christendom. „Ja heden heb ik een gewichtige bood schap," zeide Mevrouw Thora, terwijl zij even de lippen aan het glas zette. De directeur en zijn vrouw keken haar opmerkzaam aan. Zij ging glimlachend door, terwijl zij van den een naar den ander keek: „Naar aanleiding van de laatste ge beurtenissen. Het is een treurige tijd en een schande voor de gemeente geweest," „Ja!" zeide Mevrouw Heggen, schudde het hoofd en ging door met breien. „Maar wij, die hier bij elkaar zitten, rijn er toch vrij goed afgekomen. Ik heb alleen een paar hatelijkheden in de krant gelezen, omdat ik zoo ongemanierd was een oogen blik een van de kinderen bij mij te willen nemen. En u hebt 't een en ander moeten hooren, Heggen, omdat u zich neutraal ge houden heeft!" Thora lachte. „Arme man!" zeide de directeur en plukt® aan zijn baard. „Tja jammer ls het voor hem, en wij zullen Wangen zeker niet vcroordeelen," zeide zij. „Maar zoo lang we in een welge ordende maatschappij loven, hebben we toch wel recht op eenige bescherming. En het. gaat toch niet aan je te gedragen zooals Wangen gedaan heeft." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1