AMERSFOORTSCH DAGBLAD buitenland. "binnenland. feuilleton. DE EEMLANDER" ZELFBEDROG. 22e Jaargang No. 98 ABONKEMEIIÏSPHIIS 73 7"* toorf f 2.10, idem Iran co per oost f 3.per week (met gratis verzekering (ago oa ge lukken) 0.17s, afzonderlijke nummers f 0.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF, ARNHEMSCSHUER|^RTWAL 3A. POSTREKENING «•.47910. TEL-INT. 513. Woensdag 24 October 1923 PRUS DER ADVEST£MTlEM act inbegrip van ee» bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbia dingen en Iicfdadigheids-adveitentiên voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeclige bepalingen voor het adveriecren- Ecnc circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. HET RIJNLANDSCHE SEPARATISME. De politieke partijen in 't Rijnland kanten zich tegen de separatisten. Keulen, 23 Oct. (W. B.) De vereenigde politieke partijen in het Rijnland hebben de Rjjnlanders opgeroepen om weerstand te bieden aan de gewapende benden der separatisten. München, Gladbach en Aken van de separatisten bevrijd. München-G ladbach, 23 Oct (W. B.) Diritsche arbeiders zijn het raadhuis binnenge drongen, rukten de separatistische vlag af en verjaagden de separatisten, die enkele personen roet schoten verwondden, daarna door de politie werden ontwapend en de stad verlieten. De Bel gische bezetting kwam niet tusschenbeide. Ook Aken is van de separatisten bevrijd. Een groote menigte haalde de separatistenvlag naar beneden. De separatisten schoten op de bevol king, waarbij 25 persoren werden gewond. De Duitsche politie kon, niettegenstaande het ver bod tot schieten, de orde herstellen. Ook het postkantoor is van separatisten bevrijd. De houding der Belgische troepen. Luik, 2 3 Oct. (B. T. A.) Om half elf van morgen begonnen te Aken en München-Gled- bach relletjes tusschen nationalisten en separa tisten, waarbij werd geschoten. De Belgische troepen namen een afwachtende houding aan. Deckers geeft zich met zijn aanhang over aan den bur gemeester van Aken. Uit Brussel wordt d.d. gisteren aan de N. R. Ct. gemeld, dat gisterenmiddag de burgemees ter van Aken Deckers gesommeerd heeft zich over te geven, aan welke sommatie Deckers tegen vier uur met zijn aanhang gehoor heeft gegeven Hij wordt gevangen gehouden. De separatisten in Coblenz. Coblenz, 23 Oct (B. T. A.) De sepa ratisten hebben zich van het kasteel meester gemaakt. De burgemeester cn de prefect van politie hebben zich verbenden de politie geen order te geven om van de wapenen gebruik te maken. Keulen, 23 Oct. (W. B.) De separa tisten hadden in den laten namiddag in Coblenz de Rijnrepubliek uitgeroepen en hun vlaggen op de regeeringsgebouwen geheschen Avonds gelukte het hen weer uit de regee ringsgebouwen te verdrijven- Volgens hier ontvangen berichten is ook Rheydt wederom van separatisten bevrijd Bij de gevechten werden verscheiden personen ge dood, onder wie de separatistische burgemees ter van München-Gladbach. In Düren is de toestand nog onveranderd. De openbare gebouwen bevinden zich nog in handen der separatisten, die dc bevolking met revolvers van de straat verdrijven. Ook to Erkelcnz moeten dc separatisten het veld nemen. Erke 1 enz, 23 Oct. (W. B.) Hier werd vandaag op het gebouw van den landraad en op het raadhuis de vlag der separatisten door de politie naar beneden gehaald. In den dis trictsdag, die vandaag vergaderde, hebben alle partijen besloten tot een protest tegen het op- treen van de separatisten. In de stad is alles rustig. De heerschappij van de separatisten is hier gebroken Gespannen toestand in Mainz. Mainz, 23 Oct. (W. B.) In de stad heerscht groote opwinding. Sinds vanochtend zijn aan de muren biljetten, op den 23en ge dateerd, aangeplakt, waarin staat, dat de Rijn- landsche republiek is uitgeroepen. Waarschijn lijk zal vanmiddag de algemeene staking worden afgekondigd. Vanmiddag hebben voor het stad huis hevige vechtpartijen plaats gehad tusschen separatisten en de zeer opgewonden bevolking. Alle wjnkels zijn gesloten. Dc toestand is on zeker. Mainz, 23 Oct. (W. B.) Het vijfde politie district werd onder gejuich van dc bevolking weer door de politie bezet. In arbeiderskringen is men tot den uitersten tegenstand besloten. De schietpartij duurt voort Het economische leven staat stil. Naar verluidt heeft de Fransche bezetting aan de politie, die zich had samen getrokken op het stadhuis en het hoofdcommis- soriaat, verboden tegen de separatisten op te treden. Mainz, 23 Oct. (B. T. A.) Een nieuwe poging om dc Rijnrepubliek te vestigen is niet gelukt, daar zij op de vijandigheid der door de vakvereenigingen bewerkte arbeidersbevol king afstuitte. Bij een betooging werden schoten gelost. Onder de nieuwsgierige toeschouwers werden ecnige personen gedood cn gewond. De staat van beleg te Wiesbaden afgekondigd. Wiesbaden, 23 Oct. ((B. T. A.) In Wiesbaden is de staat van beleg afgekondigd. Het verkeer is van acht uur 's avonds tot zes uut 's ochtends verboden. Nadere bijzonderheden uit verschillende plaatsen. Brussel, 23 Oct (B. T. A.) Volgens hier om vijf uur ingekomen berichten hebben natio nalistische en communistische elementen het stadshuis te Aken belegerd, dat sinds Zondag in handen van de separatisten was. In de stad hebben die zelfde elementen zich meester ge maakt van de persoon van verscheidene Rijn landers, wat tot ernstige relletjes aanleiding heeft gegeven. Daarbij zijn tal van menschen gekwetst cn drie Rijnlanders zijn gedood. Ook wordt melding gemaakt van de plundering van verscheidene woningen, waaronder die van een bewoner, -die als het hoofd der separatisten beschouwd wordt. De houding van de Duitsche poiitie blijft zeer dubbelzinnig. Naar aanleiding van den on- zekeren toestand heeft de gedelegeerde in de hooge commissie der geallieerden te Aken het verkeer van acht uur 's avonds tot vijf uur 's morgens verboden. Er rirculeercn patrouilles door Aken om de orde te doen eerbiedigen. Te München-Gladbach is het ggmeentehuis door nationalistische elementen bezet. Ook in deze stad zijn ernstige onlusten uitgebroken. Aan de zijder der separatisten wordt een doode gemeld. Tevens wordt gemeld, dat in deze stad verscheidene huizen, door separatisten be woond, geplunderd zijn. Te Montjoie hebben dc nationalisten zich van het gemeentehuis meester gemaakt, waarin de separatisten zich gisteren gevestigd hadden. Incidenten deden zich niet voor. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Zal Duitschland in een nota ver mindering van de schuld ver zoeken Parijs, 2 3 Oct (B. T. A.). De commissie van herstel heeft door bemiddeling van de „Kriegslastenkomroission" mede dee ling gek-i gen van een te wachten nota, die ongetwijfeld i*anmiddag zal worden overhandigd. Men ver wacht, dat de nota een verzoek tot verminde ring van de Diritsche schuld zal bevatten. Voor de vergadering van de C v. H. staat slechts het onderzoek op de agenda van ver schillende kwesties, de leveringen in natura door Duitschland betreffende. DE NATIONALISTISCHE ORGANISATIES IN BEIEREN. Maatregelen in Oostenrijksch Tirol. Uit Weenen wordt blijkens het B. T. A. ge meld, dat de Oostenrijksche autoriteiten in Ti- rol maatregelen hebben genomen, dat leden van de Hitler-organisaties, met name van de „Ober land" te Salzburg en in Tirol niet de grens zul len overschrijden. SAKSEN EN HET RIJK. Do rijksweertroepen trekken DrcsJen binnen. B er 1 ijn, 2 3 Oct. (W. B.) Naar de Berliner Lokal Anzeiger "it Dresden verneemt is de ijksweerboarheid da6r vanochtend met muziek voorop de stad binnengerukt. Er hadden daarbij geen incidenten plaats. In Pirna kwam het hedenmiddag tot soortge lijke botsingen, als gisteren te Meissen plaats hadden. Op de binnentrekkende troepen werd geschoten. De troepen beantwoordden het vuur. Hierbij werd een werklooze gedood, terwijl ver scheidene personen gewond werden. Op het oogenblik heerscht in de stad wéér rust DE ECONOMISCHE CRISIS. Minister Kanitz dringt er bij de boeren op aan het Duitsche volk van levensmiddelen te voorzien. Berlijn, 23 Oct (W.-B.). De pasbenoemde minister van voedselvoorziening, graaf Kanitz, die zelf landbouwer is, heeft de Duitsche land bouwers uitgenoodigd, mot het oog op den vreeselijken nood der steden, het Duitsche volk zooveel mogelijk van levensmiddelen te voor zien. De duurte In Berlijn. Berlijn, 23 Oct. (W. B.) Vandaag zijn de prijzen op de Berlijnsche levensmiddelenmarkt weer geweldig de hoogte ingegaan. Verdubbe ling van de milliardenprijzen van gisteren was regel. De moeilijkheden, die vastzitten aan de voorziening der Berlijnscho bevolking met brood worden gestadig grooter. Plunderingen te Schöningen. Brunswijk, 23 Oct. (W. B.) Te Schönin gen in het Brunswijksche kolenbekken werden hedenmiddag bakkers- en andere levensmidde lenwinkels geplunderd. Uit Brunswijk werd po litie ter versterking gezonden. Gebrek overaf De hoofdredacteur van het „Psychiatrisch- Neurologische Wochenschiift" zond aan het Hbl. onlangs ter kennismaking een afdruk van een open brief aan het Amerikaansche volk, „H:t einde van de dollar." Aan dit artikeltje was Dameshoeden- en Hanteimagazijn „L' HiROI^DELLE" I6|i8 Langestraat, Amersfoort. PEI6N0IKS GEBLOEMD CF EFFEN 13.5010.508.90 DIRECTOIRS IN DIVERSE KLEUNEN GEHEEL WOL 2.75 - 2.50 IN EFFEN R A T1N HET SJAAL KRAAG 6.90. SLAAPS8KKEH •astgehecht een papiertje, waarop het volgende gedrukt staat .Please Sir, to support my scientific work by sending tot me at least some cents (registered)". Volgt onderteekening, adresKreuzburg Do utsch- Oberschl esien- Het Hbl. schrijft verdeti, Eenig commentaar op dezen wanhoopskreet, waarin met enkele woorden wordt aangegeven, dat het onmogelijk is om op eigen krachten de wetenschappelijke studie in Duitschland voort te zetctn, is wel overbodig. In aansluiting aan dit verzoek om hulp laten we hier eenig© ruilaanbiedingen eenigo uit velen volgen, die per advertentie in de Duit sche bladen worden gedaan. Iice nijpend het gebrek van de stellers dezer advertenties wel moet zijn, blijke uit het volgende Iemand biedt een winterjas, jachtcostuums en andere kleeren aan in ruil voor aardappelen of andere levensmiddelen. Een ander wil zijn ligstoel geven voor 200 K.G. aardappelen. Een derde tracht een naai machine tegen aardappelen in te wisselen. Juchtleeren schoenen worden aangeboden tegen aardappelen en appels, terwijl verschil lende huisvrouwen allerlei keukengerei ivcn- schen in te wisselen voor aardappelen, meel of boter. Dergelijke advertenties kan men dagelijks in de Duitsohe bieden lezen. DE GESPANNEN TOESTAND TE HAMBURG. De stakingsactie. Hamburg, 23 Oct. (W. B.) Nadat de onderhandelingen over de loonen mislukt wa ren, besloten de haven-arbeiders vanmorgen den arbeid niet te hervatten. Ook het grootste gedeelte van het sleepbootpersoneel legde den arbeid neer, zoodat het werk in de haven van Hamburg en Altona vandaag bijna geheel stil ligt Alleen do sleepbooten, die zeeschepen naar zee of naar de haven moesten sleepen en de veerbooten bleven aan het werk. Hamburg, 23 Oct (W. B.) Nadat giste renmiddag de ploegen op de werf van Blohm en Voss het werk neerlegden, werd door de di rectie van de werf het bedrijf gesloten. Straffen op stoking gesteld. Hamburg, 23 Oct (W. B.) Het uitvoe rend bewind heeft het neerleggen van het werk in de onmisbare bedrijven verboden en daarop zware straffen gesteld. Verder is bepaald, dat alle vensters aan den straatkant tot nader orde gesloten moeten blijven. Ook openstaande ven sters moeten worden gesloten. De toegangen tot de vrijhaven zijn afgezet en worden bewaakt Er hebben herhaaldelijk plunderingen plaats gehad. Gevechten in <Ie straten. Hamburg, 23 Oct. (W.-B.). De officiecle persdienst deelt med©De strijd om wachtpost 42 te Eimsbtittel was zeer hevig. De oproerlin gen schoten uit de huizen, van de daken en uit de tuinen. Voor zoover thans bekend is, werd er bij deze gevechten één man van de politie gedoodtal van politie-mannen werden zwaar gekwetst. Herhaalde aanvallen op de politie- wachtposten 36 en 39 werden krachtig afge slagen. Samenscholingen in de binnenstad wer den uiteengedreven. Ter beveiliging van de haven zijn bijzondere maatregelen gtroffen. Om 12 u. 40 werd wachtpost 32 genomen. Het ziriveringswerk woidt voortgezet. Van de politie werd hierbij één man gedoodverscheidene politie-agenten werden gekwetst Een politiepost bestormd. Hamburg, 23 Oct. (W. B.) Hedenmor gen werd het politieposthuis te Wandsbeck door ca. 50 personen bestormd. De politie trad krachtig op. Er werd een arbeider gedood en een gewond Vele personen zijn gearres teerd MIJNWERKERSSTAKINGEN. Beuthen, 23 Oct. (\\7. B.) In een groot aantal Opper-Silezische mijnen staken de mijn werkers. Kottbus, 23 Oct. (WB.) In het bruin- kolengebied van Senftenberg is vanochtend de algemeene staking uitgebroken. ENGELAND. LEENINGEN DER DOMINIONS. Uit Londen d.d. 23 OctoberDe in Londen uitgeschreven leening 5)4 van 9 millioen pond tegen den koers van 99)4 voor de Zuid- Afrikaansche Unie is meer dan volteekend. Ge durende de laatste maanden hebben nog 2 an dere leeningen voor de overzeesche dominions succes gehad, nl. eene van 7)4 millioen voor het gemcenebcst van Australië cn eene andere van 9 millioen voor den staat Victoria in Australië. Op de rijksconferentie werd onlangs betoogd door Bruce, den Australischen premier, en an deren, dat financieele samenwerking een der eerste vereischten was voor de ontwikkeling der dominions. Het resultaat dezer leeningen geeft een spoedig cn bevredigend bewijs, dat zulk een financieele samenwerking is verzekerd Gravin Warwick candidate voor het parlement. Volgens de bladen zal de parlementszetel van Warwick en Lomington, waarvoor een tusschen- tijdsche verkiezing moet plaats hebben, betwist worden door gravin Warwick, die zal strijden als candidate der arbeiderspartij, waartoe zij lang heeft behoord. Het kiesdistrict is echter grootendeels conservatief en Sir Ernest Pollock, die aftreedt, omdat hij tot rechter is benoen\d, werd zonder tegenstand gekozen bij de laatste verkiezing. SCHIPBREUK. De gchcele bemanning van een Engelsch stoomschip veronge lukt? Newport News, 23 Oct. (R.) Het En- -gtlsche stoomschip Westmoreland, dat uit Boston kwam met een bemanning van 80 offi cieren en raatrozen, heeft draadloos geseind, dat het in nood verkeerde in een orkaan bij de pier van Delaware. Het seinde, dat de zeeën over het schip heensloegen en dat de booten waren weggeslagen en VToeg hulp. Daarna zweeg de draadlooze telegTaaf. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen. OOSTENRIJK. DE VERKIEZINGEN. Weenen, 23 Oct (W. B.) De uitslag der verkiezingen voor den Nationalen Raad isge kozen 79 christ.-socialen, 65 sociaal-democra ten, IT groot-Diritschers en 4 agrariërs. T© Weenen werden nog gekozen 2 groot-Dirit schers, 3 soc.-dem. en I chr.-soc. De uitslag voor de 6 Stierroarksche zetels is nog niet b«* kend. GRIEKENLAND. DE OPSTANDIGE MILITAIRE BEWEGING. Athene, 23 Oct (B. T. A.) Gemeld wordt, dat in verschillende garnizoenen do muiters tot de orde terugkeeren. D© meest© garnizoenen blijven trouw aan de regeering, o.a. Saloniki en Lharissa. Ook de oorlogsvloot blijft trouw. Op het oogenblik is de beweging beperkt tot en kele garnizoenen in den Peleponesus. De regeering heeft een zeer korten termijn gesteld aan de oproerige garnizoenen om tot den ouden toestand terug te keeren. Generoal Metaxas, de leider van de oppositie en de directeuren van de oppositiebladen heb ben vannacht Athene verlaten. Hun verstand houding met den leider der beweging is vast gesteld. In regoeringskringen verklaart men, dat do orde binnen 24 uur hersteld zal zijn. Alle oppositiebladen zijn voorloopig geschorst Qhristofle Zilver in prys verlangd Zie etalage. Vraagt prijscourant B. MBEWEG langestraat 39 - - Tel. 462 KOLOIMSEf^. OOST-INDIE. RAAD VAN INDIË Benoeming vice-president Naar wij vernemen is de benoeming te ver wachten van den heer W. Frijling, lid van den Raad van Indië, tot vice-president van dien Raad, cn zal in diens plaats tot lid worden benoemd mr. K. F. Creutzberg, directeur van onderwijs. Kameroverzicht TWEEDE KAMER. Dinsdag was aan de orde de voortzetting be handeling van het ontwerp-Vlootwet. De heer Nolens (v.b.) ontkent, dat hij door mede te werken aan uitstel van behande ling het ontwerp op de lange baan wilde schui ven. Er bestond geen noodzakelijkheid bij de erkiezingen ove^-de Vlootwet te spreken, het onttverp lag klaar. De regeering komt waan dcering toe, omdat zij het ontwerp heeft door gezet Zoolang gevaar dreigt mag het land niet weerloos worden. Spr. bespreekt verder de groep der tegen standers en betoogt, dat onder hen de voor standers van een internationalen vrede de fout maken, dat wij nationaal willen toepassen, wat internationaal moet beginnen. Ook in de inter national© rechtsverhouding moet politie en justitie zijn cn zonder machtsmiddelen kan het recht niet bestaan. Hij verdedigt het pauselijk schrijven van Augustus 1917, waarin gelijktijdige en weder- kecrige ontwapening en verplichte arbitrage worden voorgesteld. Nederland kon slechts ter. kost© van het riskeeren der national© zelfstan digheid het voorbeeld geven. Niets is voor het oog zoo schoon als de waar heid der ziel. WiJ'em Groenhuizen Langcstr. 43. Tel. 882. Poslr. 75821 GOÜD- ZILVER en UURWERKEN. EIKEN HANGKLOKKEN MET KWART1EHSLA0 VANAF t 33.— ^aar het Noorsch van JOHAN BOJER door D. Logemanvan der Willigen. 37 Mevrouw Heggen schudde weer het hoofd. „Neen," zcide zi.i haar aanziend. „Maar Norby is er het slechtst van allen aan toe geweest en nu hom ik voorstellen rein op de een of andere manier een \er- goeding te gevep." Heggen stond op om een, pijp te'stoppen, stak die langzaam aan en ging weer zitten. Buiten was dc zon aan het ondergaan en zond door de kronen der hoornen gouden strepen naar binnen. „Ja, op welke wijze bijvoorbeeld?" vroeg Heggen eindelijk, terwijl hij beproefde zijn pijp aan den gang te brengen. Thora bloosde onwillekeurig even. zij had hier tegenstand venvacht daarom was zij 'teerst hier gekomen. Maai zij herstelde zich en ging moedig door: „Wij zien bijvoorbeeld hoe onze groote politici doen als een van hen het voorwerp is geweest van een onrechtvaardigen aan val. Dan houden zij feest loor hem. En ik vind, dat we voor Norby ook wel een klein ieestje van sympathie konden houden, het zou immers zoo eenvoudig mogelijk kunnen zijn Heggen en zijn vrouw keken elkaar aan. „Tja,zcide hij met een verlegen glimlachje. Er ontstond een kleine pauze, die Thora niet te lang durfde laten duren. „Om over de kern van de zaak te praten," zeide zij, ,",u gelooft toch ook dat Norby in zijn recht was?" „Jawel," zeide Heggen een weinig hoofd schuddend. Het was of hij iets niet zeggen wilde. „Zeker," zeide zijn vrouw, „hij heeft van den eersten dag af gezegd, dat Wangen schuldig was. En Heggen heeft een bizon- de re gave om over iets dergelijks te oor- deelen." „Wel," zeide Thora, „ik hoop dat dc oude \ete het nu niet verhinderen zal. We moeten toch eindelijk eens beginnen ook andere menschen naar waarde to schatten, dan juist degenen waar we het mee eens zijn." „Ja. ja lieve," zeide Heggen haastig. „Maar wie dacht je nog meer te laten mee doen?" Thora legde haar mooie hand op de tafel om haar woorden meer nadruk te geven. „Allen, die maar willen. De overheid, boe ren, allen zonder onderscheid. Zou het niet mooi zijn als ambtenaren en groote en kleine boeren eens een enkele maal elkaar de hand reikten en zeiden: Een van onze beste mannen is hiér vervolgd cn belasterd. Ilier zijn wij pezamelijk om hem weer rein te wasschen. Hier moeten we nu eindelijk eens het voorbeeld geien, dat Christendom en nationaal gevoel niet alleen woorden zijn, maar dat we werkelijk een broeder helpen als hij in nood is." „Heeft Norby het zich aangetrokken?" vroeg Heggen met een medelijdend gezicht. „Dat weet ik niet. Hij is immers zoo trotsch. Klagen zal hij wel niet. Maar onder- ♦usschen schreef mijn broer uit Bergen, of het werkelijk waar was, dat Norby die we duwe bedrogen had wier belangen hij be hartigde. Op die manier gaat de laster rond. En een man verliest lieel wat door zulke praatjes." „Ja er zijn altijd voeten, die het kwade verder weten te brengen," zuchtte Mevrouw Heggen. „En we zijn het er toch zeker allemaal over eens, dat er geen beter huisvader en meester in de heele buurt is dan Norby," ging Thora door. „Wie handelt er nog meer zoo met zijn oude werklui cn gedienstigen?" Dat vond de directeur ook. En het warme gevoel van Norby voor zijn arbeiders deed hem zóó aan dat hij de laatste bezwaren overwon. „Ik wil met genoegen meedoen," zeide hij. „Maar wie zal de speech houden?" dacht hij in stilte. „Goed," zcide Thora en dronk weer een klein 3lokje uit haar glas, „maar zoo komt u er niet af. U moet ook de speech houden. Niemand kan het zoo goed als u." „Ik?" zcide Heggen en bloosde. Maar ten laatste werden zij het toch eens. Als er paar woorden voor Mevrouw Norby gesproken moesten worden dan kon Thora dat mis schien wel eens beproeven. Toen zij heenging voelde zij zich opge lucht en blij, dat het haar hier gelukt was nu viel de rest gemakkelijk te ordenen. En levendig als een jongmeisje haastte zij zich de allee uit, terwijl dc laatste zonne stralen door het loof op haar lichte japon vielen. Zonder iets van Mevrouvr Tliora's plan to vermoeden, was Norby dien dag druk niet zijn rekeningen in de weer. Eindelijk was hij weer in de oude plooi gekomen. Hij had zooveel tijd verdaan met al dat gedoe over Wangen, dat het nu genoeg was. Nu moest hij aan den gang om het verzuimde in to halen. Hij was de laatste maanden wat grijzer geworden en zag er bleek en moe uit. Maar zoo iets kon je dan ook licht aanpakken. Toen hij klaar was en met de pijp in den mond de trap opliep, kwam Ingeborg naar hem toe en vertelde met tranen in de oogen, dat de oude koewachtster gestorven was. Norby stak de pijp in zijn vestjeszak en ging mee naar het hutje. De twee oude mannetjes zaten bij het bed met de groote, grove gevouwen handen tusschen de knieën voor zich uit te staren. De oude man, die herhaalde malen met de koeivachtster ver loofd was geweest had vochtige oogen. Norby bleef ook met trillende mondhoe ken naar de oude, gestorven dientsmeid kijken. Maar denzelfden namiddag ging hij over de bergen naar de oude woning waar de weduwe van Lars Kleven woonde. Toen hij binnen kwam en bukken moest zat de oude vrouw bij haar spinne wiel en stond verschrikt op. Zij dacht toen zeker: „Nu komt hij mij toch mijn huisje ontnemen." „Hoe gaat het?" vroeg Norby en ging zit ten met den stok tusschen dc beenen. „Over mijn gezondheid kan ik goddank niet klagen," zeido zij verlegen „maar ik zie tegen den winter op „Nu is dc koewachtster van ons heenge gaan en staat haar kamertje leeg. En als jo het or mee doen wilt, mag je cr al je levensdagen blijven. Ik denk wel, dat,ze hot vandaag schoon maken dan kan je er mor gen intrekken. En dc koe en de kippen tja' Die kan je meenemen. Er zal wel plaats zijn." De oude vrouw .vouwde de handen en staarde hem een oogenblik aan alsof zij uit de lucht igevallen was, voordat zij in elkaar zakte en m tranen uitbarstte. Maar toen ging Norby heen. Van tranen hield hij niet. En toen hij naar huis ging, had hij vol strekt niet het gevoel van iets-goed gedaan te hebben. Hij had alleen maar iets op de jilaats gezet waar het hoorde. Haar man had zich zeker wel door Wangen en zijn aanhangers laten bepraten. Maar nu lag de stakkert in zijn graf daar viel dus niet meer over te redeneeren. Hii ging even op den berg zitten, en staarde naar het dorp. dat nu in dc stralen der ondergaande zon lag, die lange, blauwe schaduwen over het meer wierp. Hij bleef met de handen op zijn stok gedrukt zitten. Het was of hij na een langdurigen storm eindelijk dc haven was binnen geloopen. Het waren slechte dogen en slapelooze nachten geweest. Maar men kon ook niet verwachten het altijd goed te hebben. En zij hadden alles gedaan om hem aan te vallen. Leugens en kwaadsprekerijen, krantenpraatjes, volksoptochten op zijn hoeve en Einar bepraten. Enfin, de jon gen zou tenminste nooit de minste toespe ling op de zaak hooren. Maar om één ding moest Norby bijna lachen. Dat hij zelf werkelijk eens geloofd had, dat hij niet zulk geheel onvervalscht meel in zijn zakken had. En hij glimlachte dan ook en schudde het hoofd. Dat was al te komiek. Ilij herinnerde zich - ook, dat Wangen dien keer onder het eten hem ge vraagd had to garandeeren. Maar dat zij toen naar het Grand Café gegaan waren en onderteekend hadden neen de bruta liteit om dit te beweren was toch wat al te erg v (Wordt vervolgd^,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1