AMERSFOORTSCH DAGBLAD FOTOGRAAF LEOPOLD ÜB0NNEMENTSPSIJS rl T THZ DE EEMLANDER BUITENLAND. 't LAANTJE 3 ,,L' HIRONDELLE" 16.50 17.50 BINNENLAND. Christofle Zilver B. NIEWEG 22e Jaargang No. ICO foort f 2JQ, Idem traoco per post f 1per week (mei gratis verzekering Üyia ottgelokken) f 0.17s, afzonderlijke mmnen 1 005. DIRECTEUR-UITGEVER: ff J. VALKHOFF. ff BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTNEKEM1MG H*. 479t0. TEL 1MT. 81*. DUITSCHLAND. DE ACTIE DER SEPARATISTEN. De gebeurtenissen te Aken. Brussel, 25 Oct. (B. T. A.) Volgens al hier ontvangen berichten, heeft de Duitsche po litic vanmorgen om zeven uur een aanval ge daan op het districtsgebouw te Aken, woar.de separatisten thans zitten opgesloten. Deze maak ten gebruik van hun wapens en sloegen den aanval af. Er vielen dooden en gewonden. De politie trok ten slotte terug, zoodat de separa tisten meester van het gebouw bleven. Volgens de loatste berichten zijn vijf Duitsche politie mannen en 2 separatisten gedood. Er zijn tal rijke gewonden35 politiemannen vluchtten in een Belgische wachtpost, waar zij aanboden ont wapend te worden. De algemecne staking te Aken geproclameerd. Brussel, 25 Oct. (B. T. A.) Volgens de Soir is te Aken hedenmiddag te algemeena staking afgekondigd. Proclamatie der republiek ta verschillende plaatsen. C o b 1 e n z, 2 5 Oct (B. T. A.) De Rijn- landsche republiek werd geproclameerd in ver scheidene plaatsen van de districten Coblenz, Wiesbaden, enz. De beweging in de Belgisch» zóne verlamd. Luik, 25 Oct (B, T. A.) De politie gaat door met te Aken de orde te handhaven onder toezicht van de Belgische gendarmen. De toe stand aldaar moet voor de Rijnlanders als ver loren worden beschouwd. In de andere steden van die zóne, waar de republiek is afgekondigd, hebben de Rijnlanders zich moeten terugtrek ken, behalve te Montjoie. Alles te zamen schijnt in de Belgische zóne de beweging op het oogenblik verlamd. De toestand te Dusseldorp. Dusseldorp, 25 Oct. (B. T. A.) Giste renavond hebben de separatisten zich meester gemaakt van het hoofdbureau van politie, van het stadhuis en het districtsgebouw te Trier. De rust werd niet verstoord. Een comité zorgt er voor, dat de zaken loopen. De separatisten te Bonn. Coblenz, 25 Oct. (B. T. A.) Een separa tistisch comité van actie en een Rijnlondsch economisch comité zijn te Bonn gevormd. Een Fronsch leeraar te Mainz gedood. Malnz, 25 Oct. (W. B.) De Echo du Rhin bericht, dat bij de gevechten, welke plaats had den tusschen de separatisten, die een tijdlang het „Kreisamt" bezet hadden en de vakvereeni- gingen een Franschmnn, de onderwijzer (een ander bericht zegt: professor) Constant werd gedood. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het stopzetten der bedrijven. Keulen, 25 Oct. (W. B.) Naar de Köln. Ztff. uit Essen meldt, hebben de troostelooze economische omstandigheden een groot deel van de vrij groote en groote bedrijven in het district Oberhausen gedwongen tot stopzetting der bedrijven over te gaan. De kleine bedrij ven b'ggen reeds sedert verscheidene dugen stil. Te Hamborn zijn 15.000 en in Dinslaken 4000 personen werkloos. Behalve in de mijnen In het district Ob'er- hausen-Hamborn, is reeds in een groot aantal mijnen den arbeid stopgezet, wuardoor onge veer 30.000 mijnarbeiders broodeloos zijn ge worden. Krupp en andere directeuren voorloopig in vrijheid gesteld. üit Essen wordt d.d. gisteren aan de N.R.C gemeld Krupp von Bohlen und Halbach en do drie andere directeuren van Krupp, die te Dussel dorp gevangen zittenHartwig, Bruhn en Oesterlen, zijn voor dringende zakelijke aan gelegenheden voor 7 dagen uit de gevangenis ontslagen en naar Essen gegaan. Naar ver luidt hebben er Maandag onderhandelingen plaats over de vrijlating van de andere poli tieke gevangenen. Men vermoedt, dat het „verlor van de directeuren van Krupp de in leiding zal zijn tot definitieve vrijlating. DE ECONOMISCHE CRISIS. Oostcnrijkscho hulp. Weenen, 25 Oct. (W. B.) Dc vereeniging van Weensche banken heeft besloten 2 milliard Oostenrijksche kronen ter verlichting van den levonsmiddelennood in Duitschland ter beschik king te stellen. FRANKRIJK. Philippe Millet, f De bekende journalist en publicist Philippe Millet is overleden. ENGELAND. DE REDE VAN BALDWIN. De premier bepleit een inter nationale herstel-conferentie. Londen, 2 5 Oct. (N. T. A_ Draadloos.) In een belangrijke rede, op dc vergadering der Nationale Unionisten, die te Plymouth wordt gehouden, uitgesproken door den premier Baldwin, heeft deze melding gemaakt van den tegenwoordigen stand der onderhandelingen betreffende een internationale conferentie over het vergoedingsvraagstuk, aan welke conferen tie de Ver. Staten bereid zijn deel te nemen. Baldwin deed een rechtstrceksch beroep op Poincaré om zoon conferentie niet to verhin deren, De eerste-ministei zeide, dat steeds sedert Bonor Law in Januari 1.1. naar Parijs was ge gaan, de Britsche regeering over een vaste po litiek had beschikt en die had gevolgd nopens de vergoedingen, de schulden, de waar borgen voor de latere veiligheid der geallieer den en de vervulling door Duitschland van zijn verplichtingen. Die politiek was zherhaal delijk uiteengezet, dat er geen twijfel kon be staan over haar hoofdpunten, die in het bui tenland even goed bekend waren als in Enge land. Behalve de noodzakelijkheid van een vaste politiek was er behoefte om een eensge zinde actie te verkrijgen van de mogendheden om de politiek ook door te zetten. Het was de wensch geweest van de regce- ring om te trachten die eensgezindheid te verkrijgen door gemeenschappelijk overleg en zoodoende tot gemeenschappelijke actie te ko men. De Britsche regeering was vruchtbaar ge weest aan voorstellen, zonder het verderag te overschrijden of iets te doen dat met het ver drag onvereenigbaar was. Er was gevraagd waarom, na de Britsche nota van TT Augustus, tot de daarin als mogelijk alternatief aange kondigde afzonderlijke actie niet was overge gaan. Het antwoord op die vraag was aldus Baldwin eenvoudig. Wij waren er van over tuigd, dat tegen den tijd, dat de antwoorden der geallieerden zouden worden ontvangen, het lijdelijk verzet door Duitschland zou zijn gestaakt en de Britsche regeering twijfelde er nauwelijks aan, of op dat moment zou een nieuwe fase zijn aangebroken, die een blijven de en spoedige oplossing mogelijk zou ma ken. Bovendien waren te dien tijde de eerste ministers van de Britsche „dominions" naar Londen onderweg en de regeering wos van ge voelen, dat het niet behoorlijk zou zijn een be langrijk besluit te nemen, zonder hen eerst te raadplegen. En ten slotte zeide Baldwin was hij op dot oogenblik in het vooruitzicht van een ontmoeting met Poincaré, bij welke ontmoe ting hij ernstig hoopte, dat verdere stappen naar een gemeenschappelijke overeenkomst zouden kunnen worden gedaan. Baldwin over Amcrikaansch- Europeesche samenwerking. Een overzicht gevend van de geschiedenis der laatste paar weken, herinnerde Baldwin aan de verklaring, door president Coolidge ge daan, dat de Amerikaanschc regeering bereid was aan een internationale discussie deel te nemen. Het Britsche parlement had een waar- deerend telegram naar Amerika gestuurd en aan de Europeesche bondgenooten verzocht zich aan te sluiten bij een uitnoodiging aan de Ver. St. Sindsdien hadden de Ver. St. aan de Britsche regeering meegedeeld, dat, indien zij door alle geallieerden zouden worden uit- genoodigd. zij bereid waren aan een conferen tie van de geallieerden deel te nemen, of als alternatief bereid zouden zijn zich te loten vertegenwoordigen in een enquêtecom missie van deskundigen, onder de auspiciën van de commissie van herstel Engeland had er sterk bij de geallieerden op aangedrongen met haar mee te doen in de uitnoodiging aan de Ver. Staten, welker medewerking van de grootste waarde zou zijn. Frankrijk cn de Duitsche scha devergoeding. Voortgaande zeide Baldwin„Eenigcn tijd geleden had ik het genoegen, Poincaré te ont moeten en betrekkingen met hem aan te knoo- pen, die het misschien niet al te moeilijk voor mij maken tot hem te zeggen, wat ik thans zal verklaren. Hij vertegenwoordigt op het oogen blik de meening van zoo goed als geheel Frankrijk en ik verzoek hem dringend om voor zichzelf, voor zijn natie, voor ons en voor de wereld twee, ja driemaal te overwe gen aleer hij dit verzoek afwijst". Wat betreft de Duitsche vergoedingen zoo ging de premier voort Duitschland moet een rechtvaardige boete betalen voor den oor log maar om vergoedingen te betalen moet het in de gelegenheid worden gesteld om te be talen. Zijn munt moet worden gestabiliseerd, zijn financiën onder toezicht geplaatst en cr moeten behoorlijke waarborgen zijn, als er be taling verzekerd moest worden. En, rekening houdend met dc gebeurtenissen van de twee laatste jaren, moet het bedrag van de schade vergoeding opnieuw worden vastgesteld in het licht van de tegenwoordige en toekomstige be talingen. Met betrekking tot het beroep, dat Enge land had gedaan op zijn Europeesche bondge nooten tot een voorgestelde conferentie, zeide de premier, dot dc antwoorden, die tot dusver waren binnengekomen, verre van ontmoedigend waren. Binncnlandsche kwesties. Hij sprak uitvoerig over het vraagstuk van dc werkloosheid en zeide, dat de regeering van plan was door te gaan met het bouwen van verschillende lichte kruisers om die van een verouderd soort te vervangen, dat gebruikt wordt voor de bescherming van de koopvoar- dij-wegen. Deze maatregel daar legde hij den nadruk op was volkomen in overeen stemming met de bepalingen van dc conven tie van Washington en bedoelde alleen het vervroegen van werk, dat in elk geval binnen den tijd van twee jaaT had moeten worden gedaan. HET PLAN INZAKE EEN INTERNATIONALE HERSTEL-CONFERENTIE. Amerika en de Europeesche crisis. Londen, 25 Oct (N. T. A. Draadloos). Belangrijke documenten zijn gepubliceerd, die tusschen de Engelsche en Amerikaanseche re- gceringen zijn gewisseld over de mogelijkheid eener Amerikaonsche deelneming aan een con ferentie tot onderzoek der middelen, die zouden kunnen leiden tot een oplossing van het vraag stuk der schadevergoeding. Een brief van Curzon. Het eerste dier documenten Is een brief van Curzon aan de regeering te Washington, waarin de Britsche minister van buitenlandsche zaken zegt: De berichten, die Amerika bereiken, zullen de Amerikaanschc rogcering op de hoogte hebben gebracht van den buitengewoon critieken toe stand op economisch gebied, die in Europa is ontstaan door de onmogeb'jkheid een oplossing te vinden voor het vraagstuk der schadeloos stelling. Dit vraagstuk wordt van dag tot dag ingewikkelder, naarmate de financieele en poli tieke toestand in Duitschland slechter wordt. Er schijnt bij de Europeesche mogendheden niet de eenheid van gedachten to bestaan, die een eensgezind optreden mogelijk zou maken of zou kunnen leiden tot het spoedig vinden eener op lossing. De Engelsche regeering heeft in de laatste 9 maanden een aantal voorstellen aan de bondgenooten gedaan om deze moeilijkhe den te boven te komen, maar geen enkel dier voorstellen bracht het zoover, voldoende onder steuning te vinden om een gemeenschappelijke actie in te leiden. Toch zal zonder zulk een actie niet slechts Duitschland, maar Europa eco nomische rampen tegemoet gaan. In deze om standigheden is de Engelsche regeering sedert geruimen tijd van meening, dat de medewerking der Ver. Staten een levensvoorwaarde is om nader tot een regeling te geraken. Op grond van ligging cn geschiedenis is Amerika minder ge ïnteresseerd dan een der Europeesche landen, maar tezelfder tijd is de oplossing van het Euro- peesch probleem een zaak, die Amerika direct en zeer ernstig raakt, reeds alleen wegens het belang dat dc Ver. St. hebben bij de onderlinge schulden. Curzons brief zegt dan verder Toen Hughes, de Amerikaonsche secretaris van Staat, verle den jaar November zijn bekende verklaring aflegde, hebben Engeland en Duitschland dui delijk te kennen gegeven, dat zij de aangeboden medewerking gaarne welkom zouden heeten. Telkens als dit plan weer te berde kwam, heeft de Engelsche regeering hett me ingenomen heid begToet. De Fransche regeering heeft tot dusver van een andere meening blijk gegeven en dit gebrek aan overeenstemming is voor zoover de Engelsche regeering weet, de eenige reden waarom er met het Amerikoansche plan geen voortgong is gemaakt. De Engelsche re geering juicht de verklaring van president Coo lidge van harte toe dat do regeering der Ver. St. blijft bij haar voorstel van December j.l. en zij hoopt gerechtigd te zijn tot het trekken der conclusies, dat, als de Europeesche mogendhe den gemeenschappelijk willen overgaan tot zulk een onderzoek, Amerika daaraan zal willen medewerken. Als de Engelsche regeering de verklaring van den president juist heeft opge vat en mag rekenen op een gunstig onthaal daarvan, zal hij niet aarzelen onmiddellijk dc Dames-Hoeden- en HantelmagazLjn I6|i8 Langestraat, Amersfoort lm. lideien REGENMANTELS voor Jongens en Meisjes 50 cM. lang 50 10; en 75 cent hoogor voor iedore 5 cM. langer Wollen Japonnen Mantel Costumes Wol- Gabardine REGENMANTELS 45-37.50-32.50 in Covorcoat Gabardine 17.50-12.50 samenwerkgin te vragen van de Europeesche bondgenooten om de Amerikoansche regeering uit te noodigen tot deelneming aan het voorge stelde onderzoek door, officieel of niet officieel, een vertegenwoordiger te benoemen om deel te nemen in dit onderzoek. Als anderezijds zou worden voorgesteld zulk een onderzoek in te leiden, zonder dat nog volkomen eensgezind heid dienaangaande was bereikt, zouden don de Engelsch© regeering en de meerderheid der bondgenooten toch mogen hopen op Ameri kaonsche samenwerking Anders gezegd ais een voorstel werd gedaan een dergelijk onder zoek op te dragen aan de commissie van herstel of aan een lichaam, door die commissie be noemd, zou dan Amerika eveneens nog bereid zijn tot deelneming? In volle overtuiging, dat de Amerikoansche regeering het in hoor macht heeft een grooten dienst te bewijzen aan veilig heid en vrede in de wereld, wenscht de Engel sche regeering, sprekend in naam van het ge- hcele Britsche rijk, zoools dit vertegenwoordigd is in de rijksconferentie, thans te Londen bijeen, zich non te sluiten bij het hernieuwde voorstel van president Coolidge cn gaarne zal zij van de Amerikaanschc regecring elk denkbeeld ter ken nis nemen, dat laatstgenoemde in antwoord op de vragen, die ik hierboven heb gesteld, aan de hand zal willen doen. Het Amerikoansche antwoord. In antwoord hierop uit de Amerikaonsche sec retaris van staat zijn meening, dot de tegen woordige toestand het dringend noodzakelijk maakt een bruikbaar financieel plan te ontwer pen, teneinde een economische ramp in Europa te voorkomen, waarvan de gevolgen over de gehcele wereld zouden worden gevoeld. Hij hoopt, dat de omstandigheden gunstig zullen zijn voor het in overweging nemen van het plan, in zooverre het staken van het verzet door de Duitsche regeering de gelegenheid en tevens de onmiddellijke noodzakelijkheid aangeven voor het vaststellen van een economische con ferentie, waaraan alle Europeesche bondgenoo ten, voornamelijk die, welke belang hebben bij de Duitsche draagkracht in verband mot de schadeloosstelling te overwegen en een brulk baar financieel plan vast te stellen tot het ver zekeren dier betalingen. Hij legt echter den na druk op de navolgende punten (I.) De Amerikaansche regeering wenscht geenszins Duitschland ontslagen te zien van zijn aansprakelijkheid voor den oorlog of van zijn billijke verplichtingen. Er mag geen plaats blijven voor de meening, dot de Londensche conferentie, zoo zij Bijeenkomt, een dergelijk doel heeft of dat het verzet van Duitschland tot nakoming zijner verplcihtingen ecnigen steun vindt Het moet duidelijk zijn, dat bij het po gen om do gestelde oogmerken te bereiken, rekening moot worden gehouden met het Duit sche draagvermogen en met de principieele voorwaarden eener Duitsche rehabilitatie, zon der welke er vap schadeloosstelling niets kan komen. (2.) Een dergelijke conferentie zal een ad- viscerend karakter moeten hebben en zou niet de regceringen moeten binden, die natuurlijk niet bereid zouden worden gevonden reeds bij voorbaat hun instemming met do beslui ten te betuigen, maar veeleer om geschikte denkbeelden te laten formuleeren door een wel ingelicht en onpartijdig lichaam, dat zich ten doel stelt de moeilijke, hangende vraagstukken op te lossen op de eigen mérites der problemen zelf. (3). De regeering der Ver. St heeft voort durend volgehouden, dat eT een werkelijk ver schil bestaat tusschen de vraagstukken van Duitschlands betaalkracht en de mogelijkheid der invordering der betalingen van Duitschland cn der voldoening door de geallieerden van hun schulden aan Amerika, hetwelk allo verschil lende verplichtingen zijn. Hughes zegt dan, dat de regeering der Ver. St. niet in staat is een lid te benoemen in de commissie van herstel, aangezien zulk een be noeming alleen kan geschieden met toestem ming van het Congres. Hij twijfelt echter geens zins, of er zal een alleszins bekwaam Ameri- kaansch burger bereid worden gevonden deel te nemen aan het economisch onderzoek naar de bedoelde punten door een raadgevend lichaam, benoemd door de commissie van herstel, even tueel in te stellen ingeval zulks na voldoende overweging wenschelijk zou worden geacht Wat de vraag betreft, of zulk een deelneming van Amerika zou kunnen worden verwacht, als er geen eenstemmigheid bij de Europeesche mogendheden zou kunnen worden verkregen, stelt Amerika zich opnieuw op het standpunt, dat de aanhangige kwestie nooit finaal zal kun nen worden geregeld zonder overeenstemming der Europeesche regeeringen, die er direct bij zijn betrokken. Andere regeeringen kunnen niet uit hun naam mede beslissen. De Amerikaan sche regeering hoopt, dat het plan van zulk een onderzoek, dat als adviseerend is gedacht in stemming zal pinden bij al deze mogendheden en dat de opgeworpen vraag niet feitelijk zal be hoeven te worden gesteld. Mocht echter die vraag wel aan de orde komen bij gebrek aan eenstemmigheid der Europeesche regeeringen, dan moet die der Ver. St zich haar beslissing voorbehouden ten aanzien van haar gedragslijn om den gang van zaken in zulk een geval ten volle te overwegen en zulk een beslissing te nemen, waardoor het uiteindelijk succes tot ver zekering van den vrede van Europa en het economisch herstel het best wordt gediend. Om dit doel te bereiken wenscht de regeering der Ver. St. op elke mogelijke manier de helpende hand te reiken. GRIEKENLAND. DE OPSTANDIGE MILITAIRE BEWEGING. Pa rijs2 5 Oct. (B. T. A.) De Grieksche legatie deelt een telegram mede, inhoudende, dat de laatste muitende afdeelingen te Xanthi zich hebben overgegeven. Morgen beginnen de operaties tot schoonvegen van den Peloponesus, waar de muitende strijdkrachten niet meer dan 1500 man bedragen. De stad Kavalla is her overd door generaal Tsimikalis. Vrijdag 26 October 1923 PBUS DEB AOVERTEMTIEN Inbegrip van tem bewijsnummer, elke regel meet f 0.25, dienstembie» tiingm en Urfdadirlirldi advyitrn^^n voor de helft der prijs. Voor handel cn bedrijf bestaan zeer voordedige bepalingen voor het adverteexen. Eeno circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. m Kameroverzicht TWEEDE KAMER. Bij dc voortzetting op Donderdag van het Vlootwetdebat betoogt minister dc Graaf f, dot de Indische financiën een goede toekomst tegemoet gaan. Voor 1923 en 1924 wordeh sluitende begrootingen verwacht. Door den lee- ningsdienst. de pensioenlasten en het Vlootwet fonds zullen de uitgaven van 1923 tot 1933 toenemen met 20 tot 60 millioen gulden. De uitvoering der Vlootwet valt beslist binnen de financieele grenzen van Indië. Minister Co lijn betoogt dat het ontwerp slechts voor de halve vloot bindt, anders zou hij het ministerambt niet hebben aanvaard. Hij bestrijdt de becijfering van den heer Oud, hij handhaaft volkomen de bij de interpellatie- Troelstra gegeven cijfers en getrokken conclu sies betreffende de lasten voor Nederland en koloniën. Minister Colijn antwoordt den heer v. Schalk dat dc maritieme uitgaven zijns inziens de toe laatbare grenzen niet overschrijden. De mari tieme uitgaven zijn gedaan en blijven gelegen heid bicden voor bezuiniging daar de bedrijfs kosten Yi van de maritieme uitgaven uitmaken. Hij antwoordt den heer Kuiper, dat het tegen woordig vlootsysteem voor de toekomst lasten meebrengt, evengoed als het vlootstelsel. Zelfs wanneer thans de vloot werd afgeschaft zou men aan de bouwcontracten vastzitten. Minister van Karnebeek betoogt, dot Nederland dezelfde neutrale verplichtingen heeft als elke neutrale Staat in een conflict tusschen andere Staten. De zelfstendigheidspolitiek brengt mee, dot de zelfstandigheid wordt gehandhaafd. Verlaten van dit standpunt brengt mee, dat Nederland politiek afhankelijk wordt De Vol kenbond schrijft in artikel 8 de nationale vei ligheid voor. Het ontwerp gaat niet tegen den Volkenbond in. Regeling van werkzaamheden. Do Voorzitter deelt mede, dat de Kamerzit ting morgen om II uur aanvangt en de eind stemming is bcpqold in den namiddag. Woensdag om II uur komt aan de orde de interpellatie-Boon. Van Woensdagmiddag tot 7 November gaat de Kamer op reces. Daarna wordt behandeld de Indische belastingwet en de Staatsbegrooting. Vootwef. .De replieken over de Vlootwet beginnen met den heer Dresselhuys. Spr. vraagt of Nederland een uitnoodiging heeft ontvangen voor de voor-conferentie ter bespreking van de vlootbeperking. Minister Van Karnebeek antwoordt bevestigend. Da pruschrijving yan het dool der conferentie in het persbericht is echter niet geheel juist Daarna repliceert de heer Hugenholtz, 3ie klaagt geen antwoord op zijn vragen te hebben ontvangen, en volhoudt, dat wij buiten staat zijn ons te verdedigen. Vervolgens repliceert de heer Merchant. Spreker constateert dat kleine mogendheden op het gebied van macht en geweld niet kunnen meedoen, en meent dat de groote mogendheden zich thans toch storen aan het recht en zich schamen als zij het recht met voeten treden. Hij bestrijdt uitvoering het betoog van den heer Rutgers dat wij verplicht zijn onze neutraliteit te handhaven. Onze marine zal uitsluitend moe ten dienen voor politie. Spreker houdt vol dat de Vlootwet hier wordt doorgedreven tegen het uitdrukkelijk advies van den Gouverneur-gene raal. De vergadering wordt te 6.15 verdaagd tot heden II uur. Berichte*, DE KONINKLIJKE FAMILIE. Keert Zaterdag naar het Loo terug. Do Prins komt hedenavond laat in do Residen tie terug na zijn bezoek aan 's-Hertogenbosch cn zal Zaterdagmiddag met de Koningin, die inmiddels Vrijdag te 's-Gravenhage zal aangekomen, naar het Loo terugkeeren. XACHyGRAFISCHE INRICHTING TWEEDE KAMER. J. E. van der Wielen. Naar het Hbld. verneemt, zal de heer J. E. van der Wielen, redacteur bij de Tachigrafische Inrichting der Tweede Kamer, met ingang van I Nov. e. k. dien dienst met pensioen verlaten. TURKIJE BESMET VERKLAARD. Door den minister van arbeid. De minister van Arbeid, H. en N. heeft Turkije besmet verklaard wegens pest er pokken. DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING TE ZAANDIJK. De belasting afgeschaft In de Dinsdagavond te Zaandijk gehouden gemeenteraadsvergadering is besloten met ingang van 1 Januari 1924 de zakelijke belas ting op het bedrijf in te trekken. Vóór stemden I anti-rev., 2 vrijheidsbonders en de afgevaar digde van de arbeidersvereeniging. Tegen stemden de drie soc.-democreten. In prl)a verlaagd te etalage* Vraagt prijscourant Langestraat 39 - - Tel. 462 DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS VAN ROTTERDAM. Mr. M. Smeding. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis termiddag benoemd tot secretaris van de ge meente mr. M. Smeding, administrateur ter ge meente-secretarie aldaar. Voor zijn indiensttreding bfj de gemeente Rotterdam is hij ambtenaar geweest bij het hoofdbestuur van de posterijen. Mr. Smeding is 36 jaar oud. EDO FIMMEN. Blijft in de internationale vakbeweging. Edo Fimmen, die per 1 November zijn functie als secretaris van het I. V. V. neerlegt, is tot internationaal secretaris van de Zeeb'eden- sectic der L T. F. gekozen. Hij zal dus, zij het ook op een andere plaats, (Fimmen is ook olgemeen secretaris der L T. F.) zijn werkzaamheden in de internationale vakbeweging voortzetten. J. J. WENTINK. f Directeur van het brandweren to Arnhem. Op 65-jarigen leeftijd is to Arnhem over leden de heer J. J. Wentink, directeur van het brandwezen aldaar. DE BRAND TE ROTTERDAM. Kwaadwilligheid Men herinnert zich den brand, die Dinsdag avond heeft gewoed in het kantoor-pond Wijn straat 138, te Amsterdam, waarbij do zolder verdieping, waarop het archief der in liquida tie zijnde bankiersfirma Davidson en Spier ge borgen was, door het vuur vernield werd. In verband daarmede is thans door de politie aangehouden de concierge A. F. W, FABRIEKSBRAND Te Helmond. Omstreeks zeven uur gisteravond ontdekte do wachte van do spoorbrug te Helmond brand in de houtwol fabriek „Wilhelmina" alhier. De geheel e fabriek met zijn grooten voorraad brandbare stoffen, brandde uit Slechts de muren bleven staan. Omstreeks half negen was men den brand meestor. Gebouwen en inventaris rijn op bourspob's verzekerd. ONTPLOFFING.- In 'Pope's MetaaldraodlampenfcbrfclÈ, Hedenmorgen heeft ln do Metaaldraadlam- penfabriek der N. V. Pope te Venlo ©en ont ploffing plaats gehad. Een ketel voor geperste lucht is uit elkaar gesprongen. Een gedeelte van den ketol Is over een hoogte van 12 Meter weggeslagen en kwam achter de fabriek op een stuk bouwland terecht Vele ruiten zijn gespron gen. Het werk ln fabriek ondervindt belang rijke stagnatie,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1