GROOTE OPRUIMING van Soek- ei Plaatwerken- SPON „I.V.O." „DE FAAM" J. MEIJER8 Boekhandel „Patria" ZIE OE ETALAGE - BEZOEK DEN WINKEL - ENTREE VIII STADSNIEUWS. Advertentiên W. WILLING Jr. van Pr.Jnlianalaan4 HOOGEWEG zelfst. Keukenmeid. Bedrijfsinstellingen V. P.N. Denkt aan Uw eigen voordeel gj Stukgoederen Speciale afdeeling Stoffen Groote voorraad Tricot goederen GEMAAKTE GOEDEREN, garen en band Heiligenbergerweg 21 Telefoon 876 J. MEUERS. OOOOCXJOOOCOOOOOQOOOOeOOOOOOOOOOO Prijzen uitsluitend a contant. niouwe vervangen, zoodat de Iroostelooze aan- Garnizoen. blilc, dien de Brink van het dorp een paar maan-j Op Donderdag I Nov. a.s. (Allei heiligen), is den heeft opgeleverd, weder voor een groot het den geheclen dag Zondagsche dienst voor deel is verdwenen. (Tel.) DE VERBINDING NEDERLAND -ZUID- DUITSCHLAND. Geen directe D-trein. Uit Dusseldorp wordt aan het Hbld. be richt, dat de tegen begin November aange kondigde wederinvoering ven de directe D- treincn van Nederland naar Zuid-Duitschlandop wachtgeld gesteld, over Emmerik en door het Roergebied voor- loopig niet zal kunnen doorgaan, daar tusschen de bezettingsautoriteiten en de spoorwegregie geen overeenstemming is bereikt omtrent de behandeling van het traject Emmerik—Wescl, dat tot dusver niet door de regie is overge nomen. de R.-K. militairen. Examens. Heden slaagde onze stadgenoot de heer P. J- van Eendenburg, voor het gehouden Land metersexamen te 's Gravenhoge. Personalia. De heer B. Th. Kleine Staarman, opvoedend ambtenaar aan het Rijks-opvoedingsgesticht alhier wordt met ingang van 1 December a.s. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De staking te Enschede. Gistermorgen vergaderden de stokende we vers van de fabri°k Krcmersmaten in Ons Huis te Enschede. Er werd besloten, dat de onge organiseerden met ingang van Woensdag met steunlijsten zullen gaan werken. De organisaties zullen een manifest uitgeven, dat huis aan huis zal worden verspreid. Van de stokers zijn 56 aangesloten bij de Eendracht, '20 bij St. Lam- bertus, 20 bij Unitas en 7 bij de Vrije Organi satie. Van de ruim 100 ongeorganiseerden zijn pl.m. 30 volslagen werklieden, de overige jeug dige personen van 18 jaar en jonger. BROEKHUYS VRIJGESPROKEN. Van overtreding der loterij wet. De kantonrechter te Rotterdam heeft gister morgen W. H. Broekhuys, die terecht had ge staan wegens overtreding van dc loterijwet, vrij gesproken, daar de door hem uitgegeven Pre- mieleeningen voldeden aan art. 1 van de loterij- wet. Het O. M. zal in hooger beroep gaan. AUTOBUS-ONGELUK. Autobus omgevallen. Gistermorgen is een autobus ZwolleMeppel nabij het Lichtmiskanaal omgevallen. Verschei dene passagiers werden min of meer ernstig gewend. ONTSPORING. Van een stoomtram. Maandagavond ontspoorde onder Numonsdorp van de stoomstram, welke ongeveer te half zeven daar moet aankomen, twee postwagens, een goederenwagen en een personenrijtuig le klasse. Een der postrijtuigen werd in den goederen wagen gedrukt. De goederenwagen kwam in de sloot terecht. De postbeambte, die zich in het andere rijtuig bevond, kwam er zonder letsel af. Evenmin werden andere personen gewond. De meterieele schade is vrij aanzienlijk. SCHIP GEZONKEN. Een vrouw en twee kinderen verdronken. Gistermorgen is het met bieten geladen schip „De Twee Gebroeders" van schipper van Driel van Werkendam bij het uitvaren van de haven te Numansdorp gezonken. De 27-jarige vrouw en twee kinderen (van 9 weken en 2 jaar) ver dronken. Een derde kind kon met meoite wor den gered. KORTE BERICHTEN. Bedriegelijke bankbreuk. Naar Ket huis van bewaring te Middelburg is overgebracht een commissionair uit yzendijke, die zich in Juli en Augustus aan bedriegelijke bankbreuk schuldig maakte, en de vlucht had genomen naar België, dat hem thans heeft uit geleverd. Stoking geëindigd. Een werkstaking der kleermekers in eenige confectie-bedrijven te Groningen is thans ge ëindigd. Er wordt een nieuw collectief contract gesloten, waarvan het tot nu toe geldende loon met 10 procent zal worden verlaagd. De werk gevers hadden 20 procent verlaging verlengd. Het nieuwe contract zal gelden tot I Maart 1925. Moordaanslag. Zondagavond zat te Evclingen (gem. Beilen) Ket gezin van den landbouwer K. Koerts om den tafel, toen op eens de ruiten werden stuk ge slagen. Even daarna werd er met een revolver geschoten. De vrouw en de kinderen gingen op da vlucht Terwijl Koerts zich ook wilde ver wijderen, werd er weer geschoten, het schot raakte de bol van de lamp, doch stuitte terug en trof K. in den buik. Er volgden nog zes schoten, waerdoor K. een schampschot aan arm en beert kreeg. De politie heeft den 21-jarigen zoon van Koerts gevangen genomen als verdacht van dit misdrijf. V r ij zinnig Cristelijke Jongere nbond. De aangekondigde lezing voor leden van den Vrijzinnig Christelijken Jongerenbond van den I heer Spelberg over Godsdienst en Muziek" op Donderdag 1 November a.s. in „Amsvorde" kan wegens; ongesteldheid van de pianiste niet doorgaan. In de plaats hiervan zal een lezing gehouden worden over gedichten van „Adamo van Scheltema". Ook deze lezing zal a.s. Don derdagavond om 8 uur in „Amsvorde" gehou den worden. MUZIEK. Christelijk Mannenkoor „Jubal". Indien het zeker aan den eenen kant te be treuren valt, dat in een kleine stad als de onze. Je muzikale krachten zich te veel verdee- len en zich te zeer in kleine kringetjes afzon deren, in plaats van zich te conccntreeren tot een groot geheel, er staat tegenover, dat elke >ging om op serieuze wijze de toonkunst te beoefenen moet worden toegejuicht, aan gezien een dergelijk streven niet anders dan verheffend en veredelend kan werken. Van zulk oen ernstig streven nu heeft de christelijke zangvereeniging „Jubal" wel getuigenis afge- K- Het zou natuurlijk hoogst onbillijk zijn aan een zangkoor, dat, naar wij meenen, nog niet eens een jaar bestaat, hooge eischen te gaan stellen; men dient zich met een beschei den resultaat te vergenoegen. En we hebben kunnen constctecren, dat er onder de degelijke leiding' van den heer G. van den Burg goed gewerkt is, en dat althans dit ts bereikt, dot van stugge, ongeschoolde mannenstemmen een geheel is gevormd, hetwelk niet al te zeer in strijd was met onze begrippen van klankschoon heid. Wel is er in dat opzicht natuurlijk nog zeer veel te winnen, maar over het algemeen heeft de dirigent de klip weten te ontzeilen van ruwheid en onbeschaafdheid. Hij heeft zich zeer zeker een zeer zware taak gesteld door alles a-cappella te later, zingen en een enkele maal bleek het dan ook, dot die opgave te zwaar was, zooals in Psalm 25 van H. B. Klein, waar in de zuiverheid veel te wenschen overliet. Dit werk ging blijkbaar boven de krachten van het koor, dat ons beter kon voldoen in eenvoudiger geschreven werkjes als „des Herders Zondags lied" van Kreutzer en de Hymne van Beetho ven. Alles saamgenomen kan de heer v. d. Burg zeker met voldoening op dezen eersten avond terugzien. De koornummers werden afgewisseld door solozang van mej. Jeanne Ruygrok, sopraan zangeres te Utrecht. De stem van deze jeug dige zangeres is niet groot en ook nog niet geheel „ausgeglichen", maar heeft toch zeer goede kwaliteiten, die het best uitkomen als zij liederen kiest in het meer lichte genre, als de tenslotte door haar gezongene Hollandsche. Voor liederen als „Feldeinsamkeit" van Brahms, met z'n geweldige climax, ontbreekt haar ech ter het expressievermogen, en zouden.we hoor dus gaame den rand willen geven haar talent niet te forceeren. Dc broeder van den dirigent, Jac. J. van den Burg, begeleidde de zangeres op zeer muzikale wij?e. KENNISGEVING. Vleeschkeuring. B. en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat artikel 7, lid 2 en art. 20 der Verordening op den Keuringsdienst van vee en vlcesch in de gemeente Amersfoort met ingang van I November 1923 in werking treden. Genoemde bepalingen behelzen de verplich ting tot vervoer van gestorven en in nood ge- doode slachtdieren, uiterlijk binnen 12 uren na den dood en langs den koristen weg noar en de keuring van die dieren in het Gemecnte- Jceurlokaal. Amersfoort, 29 October 1923. B. en W. voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. Huldeblijk van den Bijz. Landstorm a a n H. M. d c K o n i n g i n. In de étalage van de firma H. Bokking en Zoon, sigarenmagazijn 't Sporthuis, Langestraat 80 A, is geplaatst een welgeslaagde foto van het huldeblijk aan H. M. de Koningin aange boden ter gelegenheid van hoar regeeringsjubi- leum door den Bijzonderen Vrijwilligen Land- Sl<Het huldeblijk bestaot uit een chamoiskleu- rig kalfslederen gebonden 5-deelig album, waarin voorkomen vier en dertig duizend hand- teekeningen van Bijzondere Vrijwilligers en van leden van Plaatselijke en Gewestelijke Land stormcommissies, Sportclub I. V, O. t)e Sportclub I. V. O. (Instituut voor Oefe ningen) zal op Donderdag 1 November a.s. haar eerste jaarvergadering houden in de zaal der schietvereeniging „Prins Hendrik" (Stoove- straat). De bijeenkomst zal een feestelijk karak ter hebben, terwijl een keurig programma met muziek en voordracht is samengesteld. De bij eenkomst vangt aan orn half acht. Voor bij zonderheden verwijzen wij naar de desbetref fende advertentie in dit nummer. T. B. C. De belangstelling voor de actie ten behoeve der T B. C. lighallen is steeds groeiend. Ter ver gadering Dinsdagavond waren zeker ruim 100 personen aanwezig, zoodat de eetzaal nu als vergaderzaal ingericht tot in alle hoeken gevuld was. Reeds was besloten om als eerste inzet, in de week van 5 tot en met 10 Nov. eene algemeene collecte te houden. Met het oog doarop werden nu, volgens wijksgewijze indeehng der stad, officieel geteekende lijsten door de aanwezigen in ontvangst genomen. Om aan dit werk zooveel mogelijk bekendheid te geven, zal Zaterdagmid dag 3 Nov eerst nog huis aan huis een circu laire bezorgd worden. Een aantal jonge menschcn heeft zich daar voor beschikbaar gesteid. Wie evenwel hieibij nog een handje wil helpen, wordt vriendelijk uitgenoodigd, Zaterdagmiddag 2 uut, in de lig hallen te komen. Kantongerecht. Vanochtend voor het kantongerecht wederom overtredingen van artikel 1 van de Warenwet en van de Uitvet. Een melkverkoopcr had karnemelk vervoerd van ondeugdelijke samenstelling. De melk was, volgens verklaring van den getuige-deskundige erdund met 40 deelen water. Beklaagde was •en meening onschuldig te zijn, aangezien op de melkbus door het woord „Veevoeder" duide lijk was kenbaar gemaakt, dot de karnemelk niet vodr de consumptie geschikt was. Het openbaar ministerie was echter van oordeel, dat de melk, door toevoeging van kleurstof of anderszins on bruikbaar gemaakt moet worden, en eischte een geldboete van 100, subsidiair 40 dagen hech tenis. Uitspraak over 8 dagen. Een andere mclkslijter had eveneens els vee- ocder karnemelk verkocht, die aangelengd was met 60 deelen water. Ook deze melk was niet op zichtbare wijze kenbaar als ondeugdelijk voor de consumptie. De ambtenaar van het O. M. eischte ook voor deze overtreding 100 subs 40 dagen. De plaatsvervangend kanton rechter, Mr. Stadig veroordeelde beklaagde tot een boete van 25, of 7 dagen hechtenis. Een winkelierster had hare gewichten niet aan de laatste ijking onderworpen. Zij verklaarde de gewichten alleen voor huiselijk gebruik te be zigen. Alle gewichten moeten echter op tijd j geijkt worden, en waar het hier 10 gewichten gold, hoorde de juffrouw een boete van 10 maal 0.50 of 10 maal I dag hechtenis tegen zich eischen met verbeurdverklaring der gewichten. Uitspraak overeenkomstig den cisch. Eveneens werd een persoon terzake overtre ding der ijkwet overeenkomstig het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. veroordeeld tot J 0.50 boete of I dog hechtenis. Een inwoner van Baarn, die volgens zijn zeg gen nooit sterken drank gebruikte was met vrienden meegegaan, en had zich laten verlei den enkele glaasjes te drinken. Hij was daardoor in overspannen toestand gekomen. Het gevolg wasproces-verbaal wegens openbare dronken schap. Beklaagde kon niets anders dan beken nen. Het O. M. requireerde 10 boete of 10 dagen, terwijl de uitspraak luidde 5 subs. 5 dagen. Een huisvader hod zijn kind enkele dagen zonder reden van school thuis gehouden. Het was de tweede maal dat beklaagde wegens het zelfde feit terecht stond, zoodat een hechtenis- straf gevraagd moest worden. Beklaagde be weerde, d^t andere kinderen van gelijken leeftijd wel thuis mochten blijven. Hij begreep niet waarom zijn zoon dat niet mocht. De ambtenaar van het O. M. vroeg een voorwaardelijke hech tenis van 1 dog. Uitspraak over 8 dagen. Vervolgens eenige zaken van personen, die hun kinderen van school hadden thuis gehou den. De kinderen hadden met goed gevolg de 6 klassen doorloopen, terwijl aan de betrokken scholen geen 7de leerjaar verbonden was. Het pokkenbriefje was door de school-hoofden te rug gegeven, terwijl de kinderen van de lijst der leerlingen waren geschrapt. Dc kinderen waren thuis gehouden, omdat zij anders, zonder dat zulks noodig was, de 6de klasse moesten dou- bleeren. De ambtenaar van het O. M. vroeg voor dc eerste zaak een boete van 0.50. De kantonrechter verklaarde het ten laste gelegde bewezen, doch een geldige reden aanwezig voor schoolverzuim, en sprak daarom beklaagde vrij. Tenslotte stond nog terecht een eigenaar van een hondenkar, wiens wagen te Baarn niet was ingeschreven, terwijl ook geen drinkbak aanwe zig geweest zou zijn. Daar beklaagde evenwel beweerde dat er wel een drinkbak in den kar lag, werd deze zaak aangehouden tot de vol gende weck, om alsdan den verbalisant ook te kunnen hooren. NacKtver b 1 ij f. Aan een persoon is in het politiebureau nachtverblijf verleend. Bekeurd. Een persoon is bekeurd wegens overtreding der trekhonden wet. AGENDA. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2. R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Leeszaal Handelsregister. Arnhemscheweg 23, Theosofische Bibb'otheek. Laentje 3. Museum Flehite, Westsingel, Bioscoop Langestraat Zondag en Maandag Bioscoop „de Arend". 51 Oct. Rem. Kerk. Herdenking Hervorming. 3 Nov. Amicitia. Tste uitvoering Amersf. Kunstkring. 4 Nov. Amicitia. Tooö.eeluitv. gezelschap Jan Nooy. 4 Nov. Bijeenkomst „Deutscher Verein." 5 Nov. Loge-gebouw. Gen. v. Zed. Volks- poÜtick. Voordrachtde heer O. Gunning. 6 Nov. Amicitia. 'Volksavond Nut van 't Algemeen. 8—14 Nov. de Valk. Bioscoop. De Ontdek- king van de Zuidpool. 8 Nov. Amicitia. HolL Tooneelver. (Dir. W. de Blauw). 9 Nov. Rem. Kerk. Nederl. Prot. Bond. 10 Nov. Amicitia. Dramatische Voordracht avond Ds. Josten. 12 Nov. Amicitia (foyer). Ver. v. Staatsbur geressen. Voordracht: Mevr. Bakker—Nort. 13 Nov. Amicitia. Kamermuziekvereeniging. 14. Nov. Amicitia. Amersf. Kunstkring. Ma rionetten Theater Münchener Künstler (Paul Bronn). WfciS 15 Nov. Amicitia, Nutslezing. 15, 16 en 17 November „De Valk". Fancy Fair. Chr. Padvinders Organisatie. 17 -Nov. Amicitia. 2de Abonn. Concert Au- gustin. 18 Nov. Bijeenkomst „Deutscher Verein." 21 Nov. Amicitia. Evangelische Mij. Voor dracht Ds. v. Wijngaarden. 23 Nov. Amicitia. Iste Concert Meyer— Pusch. 24 Nov. de Valk. Feestavond Friesche Seis» kip. 25 Nov. Arbeid. 26 Nov. Amicitia. Uitvoering Soli Gloria. 28 Nov. de Valk. Amersf. Drankweer-comité. 29 Nov. Amicitia. 2de Abonn. Concert de Koos. 2 Dcc. Bijeenkomst „Deutscher Verein." 11 Dec. Amicitia (kleine zaal): Conceit Goraeds. 14 Dec. Rem. Kerk. Nederl. Prot Bond. 14 Dec. Opera Norma .(Volksuitvoering). 15 en 17 Dec. Opera Norma. 15 Dec. Kerstfeest viering „Deutscher Verein." 29 Dec. Amicitia. Nutsvoordracht voor kin deren. 12 Jan. Amicitia. 3de Abonn. Concert Au- gustin. 18 Jan. Rem. Kerk. Nederl. Prot. Bond. 18 Jan. Amicitia. 3de Abonn. Concert de Koos. 21 Jan. Amidtia, Nutsavond. 26 Jan. Amicitia. Amersf. Kunstkring, lezing Herman Teirlinck. 14 Febr. Amidtia, Nutsavond. 22 Febr. Rem. Kerk. Nederl. Prot. Bond. 29 Febr. Amicitia. 2de Concert Meyer— Pusch. 10 Maart. Rem. Kerk NederL Prot Bond. 12 Maait. Amidtia. 4de Abonn. Concert de Koos 19 Maart. Amidtia, Nutsavond. 12 April. Amidtia. 4de Abonn. Concert Au- gustin. Ge vonden Voorwerpen. Een handschoen. Rechthebbenden kunnen zich tot het verkrijgen van inlichtingen ten politiebureele vervoegen. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen vanï 81 October 1023. Verwachting tot den avond van 1 November Zwakke tot matige Z.W. tot N.W. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder. Wielrijders. Fietslantaarn aansteken 5 uur 1 min. WISSELKOERSEN. Off. Not. Niet Off. No 30 Oct. 81 Oct. *3 12 uur Londen t 11.55'/« 11.54$ Berlijn. 0.00000 Zwitserland 45.85 45.90 vYeenon 0.0036»/« 0.0036Vi Kopenhagen 44.60 44.30 Christian» 89.25 89.— tJOwr-YorV 2.57»/. 2.67'/, Brieven onder nnmmer. Voor rechthebbenden lig gen op ons bureau brieven onder de nos. 5205, 5445, 5468, 6968, 6082, 6135, 6382, 8398, 6468, 6506, 6604 en 7300. 0000 006 0000 VERHUISD: Vert. Amersf. Dagblad nanr hoek Bandenbrcekerweg. Tel. 820. 00000000000 0 Gevraagd of vast voor Noodhulp Z. a. t ra. Snoekheuvel, Stort 14, Arnh. weg. AMERSFOORT. KROMMESTRAAT 63. Steeds voorhanden in prima soorten: Ochtondvoer voor hoenders per K.G. 22 ets.; per 100 K.G. 20.-» Gemengd Graan per K.G. 13 ets.; per 100 K.G. 12.50. Versche Eieren 14 ets. per stuk Geconserveerde Eieren 8 ets. per stuk. Geslachte Braadhocnders panklaar 75 ets. per pond Soepkippen 60 ets. per pond. J. KOOIMAN, Directeur. Bovengenoemde club houdt DONDERDAG 1 NOVEMBER 's avonds V/% uur in „PRINS HENDRIK", Stoovestraat haar IS STEEDS ONS SYSTEEM Uitgebreid programma. Mnzlek - Voordrachten. Programma's tevens bewijs van toegang 40 cent's av. aan de zaal. UITGEBREIDE SORTEERING APARTE AFDEELING. BEODEN EN TAPIJTEN SLAAPKAMER-MEUBELEN Ziel steeds onze flalïjei 0 rtedt er ellql iele eilrt't Amersfoortsche Manafaetorenhandel Langestraat 5 bij de Varkinimarkt AMERSFOORT OQOOOOOÖOOOO E. Handel in Boter Kaas en Eieren Alhier. Hiermede berichten wij enze geachte clien tèle, dat onze zaak verplaatst is van GR. NACHTEGAALSTRAAT 16, naar OFFIGIEELE OPEKIRG 1 NOVEMBER '8 AVONDS 6 UUR BELEEFD AANBEVELEND; Amicitia. Uitvoering Kunst na j Deo Utrechtscheweg 46 - AMERSFOORT. VAN 1 NOVEMBER-8 NOVEMBER Burgerlijke Stand ran 30 October 1923. Geboren: Gerardine d. v. Gerrit Wellert en Elisabeth SnijdersJacobus Lambertus z. v. Jan van Hoeyen en Johanna Bouwman. Johannes Philippus z. v. Jacob Gerrit Fijnvandraat en EÜsabpth Henriette ludermauer. Overleden: .Wou ter us van den Ham oud 17 jaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3