WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Voor Centrale Verwarmingen BINNENLAND. Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— is een uitstekende brandstof en veel goedkooper dan gietcokes ANTHRACIET 1 (Afmeting 50|80 m m.) FIRMA L. VAN ACHTERBERGH BRANDSTOFFENHANDEL Tirol protesteeren in de pers tegen dit besluit, waardoor vierhonderd Duitsche scholen ten on dergang gedoemd worden. TURKIJE. DE NIEUWE TURKSCHE REGEERING. Een verklaring van den premier. Constantinopel, 31 Oct. (B. T. A.) Nadat de Nationale Vergadering te Angora met algemecnc stemmen de lijst van ministers goed gekeurd had, heeft Ismet pasja een rede ge houden. Hij zeide, dat het programma der re geering bestond in het krachtig handhaven van het bestaan en de integriteit van de republiek Turkije, het uitbreiden en bevestigen van rust en vrede in overeenstemming met de aangren zende staten, waarmede Turkije een verdrag ge sloten heeft en met de staten, waarmee Turkije nog niet in betrekking getreden is. De republi- kcinsche regeering zal al het mogelijke doen om het vertrouwen van de natie te winnen door daden, niet door woorden. Ferid bey, minister van binncnlandsche zaken, verklaarde, dat zijn programma zou bestaan in het verzekeren van de veiligheid en het aan moedigen van den arbeid. De Nationale Vergadering heeft besloten de wet op het eindigen der mobilisatie onmiddellijk in behandeling te nemen. GRIEKENLAND. ZAL GRIEKENLAND EEN REPUBLIEK WORDEN Athene, 31 Oct. (B. T. A.) Volgens de bladen hebben de regeering en de leidende per sonen naar aanleiding van zekere aanwijzingen, die gebleken zijn bij de instructie inzake de opstandige beweging, de noodzakelijkheid er kend van de geheele binnenlandsche politiek te herzien. Er is een groote raad, waaraan hooge militaire en burgelijke personen zullen deelne men, bijeengeroepen, die advies zal uitbrengen over de wenschelijkheid van het veranderen van den regeeringsvorm. Een mogelijke afkondiging van de republiek wordt levendig overwogen. Veroordeeb'ngcn. Athene, 31 Oct. (B. T. A.) De krijgsraad te Saloniki heeft een majoor ter dood, een kapi tein tot dwangarbeid en vier officieren tot tijde lijke detentie cn degradatie veroordeeld. Tien beklaagden zijn vrijgesproken. De procureur des konings is gevangen gezet, omdat hij de dag vaarding had gegispt. Twee adjudanten van den koning zijn gearresteerd. De Staatscourant van 31 October bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen wegens overbo dige werkzaamheden H. G. G. Schreiner, com mies aan het departement van Oorlog; op verzoek eervol ontslagen wegens lichaams gebreken P. C. Struy, als commies aan het de partement van Oorlog; benoemd tot paardenarts le klasse de paar denarts 2e klasse F. A. van Driest; benoemd tot burgemeester van Doniawerstel G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek Jr.; tot burgemeester van Hoogeveen mr. J. A. Boume; tot burgemeester van Soest jhr. P. P. de Beaufort, met eervol ontslag als burgemees ter van Abcoude, Abcoude-Proostdij en Ab- coudc-Beambrugge; op verzoek eervol ontslagen prof. dr. G. A. F. Molengraaf, te Delft, als lid der Commissie van Toezicht op de Geologische Dienst, en is als zoodanig benoemd prof. dr. Eu. Dubois, te Haarlem; benoemd tot directeur van het Telegraafkan toor te Breda H. Barneveld, thans te Zevenaar; tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Aalsmeer W. van Knaape, thans commies der Posterijen en Telegrafie; op verzoek eervol ontslagen J. M. Lietz, thans directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Ginneken; J. W. L. van Hengelaar en H. W. F. Janssen, hoofdcommiezen der Telegrafie met den titulairen rang van adjunct-directeuren bij den dienst der Telegrafie; eervol ontslagen J. H. Rooy als leeraar aan de R. H. B. S. te Purmerend. aan den reserve-eerste-luitenant A. H. W. Sclleger, van het regiment vesting-artillerie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, oen eer vol ontslag als zoodanig verleend uit den mili tairen dienst ou hunne aanvragen een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den reserve kapitein H. J. v. Leusen en don reserve-rit meester R. B. Canters, onderscheidenlijk van het 8ste regiment infanterie en het Iste regiment huzaren op zijne aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-kapi tein van het 2de regiment infanterie, eerder ge pensioneerd kapitein van het Nederl.-Indische leger C. J. Ipenburg aan de reserve-eerste-luitenants W. J. J. de Haan en H. Dieterman, onderscheidenlijk van het 22ste regiment infanterie en van het 15de regiment infanterie, op hunne aanvrage, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. HERTOG ADOLF FRJEDRICH VAN MECKLENBURG. Zal 24 November Indic verlaten. Naar wij uit Indische kringen vernemen zou Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broe der van Prins Hendrik, die naar men weet reeds sedert geruimen tijd een reis door Neder- landsch-Indië onderneemt, 24 November e.k. Indic verloten. DE DUITSCHE EX-KROONPRINS. Het Engelsche standpunt om trent zijn terugkeer. Reuter seint ors uit Londen Reuter verneemt naar aanleiding van de indi recte mededeelingen uit Holland, dat de Duit sche ex-kroonprins pogingen doet om verlof te krijgen Holland te verlaten en naar Duitsch- land terug te keeren Met stelligheid wordt gemeld, dot deze po gingen in het verk zijn gesteld en dat de regee ring niet gekant is tegen den terugkeer van de vroegeren kroonprins, echter onder de strenge bepaling, dat de gewezen troonopvolger rustig op zijn landgoed in Silezië zal gaan leven. In verband met het verzoek van den ex-kroonprins zouden in Nederland oificiee! inlichtingen inge wonnen zijn. DE KABINETSCRISIS. Dc heeren Nolens, Schokking en Troclstra op het Loo. H. M. de Koningin heeft gister ten Paleize Het Loo ter conferentie ontvangen dr. W. H. Nolens, mr. Schokking en mr. P. J. Troelstro, voorzitters respectievelijk van de Roomsch-Ka- tholieke cn Christelijk-Historische fracties en van de fractie der S. D. A. P. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. H. P. Marchont naar Het Loo. Naar de Tel. verneemt, is mr. H. P. Mer chant, leider van de vrijzinnig-democraten, uit- genoodigd, in verband met de politieke situate, morgen op „Het Loo" te komen. Mr. Troclstra naar Het Loo. Gelijk reeds gemeld is, werd ook mr. Troelstra gisteren in verband met de regeeringscrisis door de Koningin op het Loo ontvangen. De leider der S. D. A. P. arriveerde te 6.58 te Apeldoorn. Aan het station stond een dichte menigte be: langstellenden, meerendeels leden van de Apcl- doornsche S. D. A. P.-afdeeling. Alvorens de heer Troelstra in den gereed- staonden hof-auto stapte, bood, naar aan de Tel. gemeld wordt, namens de genoemde afdeeling mevrouw K. van Trigt-Van der Veen hem een bouquet oranje(f)-dahlia's versierd met een rood lint aan. Onder begeleiding van een muziek korps zongen de aanwezigen de „Internationale". Nadat de heer Troelstra, die „den hoogen hoed" op had, dat lied aangehoord had, reed hij naar het buitenverblijf der Koningin. Het adres van Dr. Verviers. Naar de Leidsche Ct. meldt, adviseert dr. E. Verviers te Leiden in zijn Dinsdag aan de Ko ningin gezonden adres, ditmaal niet het oor te leenen aan parlementaire raadgevers, doch op eigen gezag een buiten-parlementair kabinet van bekwame mannen te vormen. Voorts advi seert hij, dit kabinet zoo noodig met koninklijke autoriteit te steunen tegen de aanmatigingen van de parlementaire partijen. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Zaterdag 3 November a.s. niet plaats hebben. DE INDISCHE BEGROOTING. Het afdeelingsonderzoek be ëindigd. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben Dinsdag het afdeelingsonderzoek van verschil lende wetsontwerpen, inbegrepen de Indische be grooting 1924, geheel beëindigd. C1TR. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker De productie in onderscheidene fabrieken neemt thans weder allengs" toe en in verbond daarmede gaat dejwerkloosheid een minder on rustbarend aanzien krijgen. Toonen de cijfofs van hét verloop der werk loosheid van verleden jaar een stijging, die over September 1923 geven eon belangrijken ach teruitgang. Waor tusschen aanvang Augustus en einde September 1922 de werkloosheid de lederindustrie met ruim 40 pet. steeg, is deze in het overeenkomstig tijdvak van dit jaar gelijk gebleven en' thans gestadig afnemende. Het laat zich verstaan, dat do verbetering in den toestand, waarvan thans de eerste symp tomen kunnen worden waargenomen, zich slechts zeer geleidelijk voltrekt. Het zoeken van nieuwe verbindingen, het plaatsen van bestel lingen vereischt, gelijk vanzelf spreekt, den noodigen tijd. Daarbij komt, dat de gTOotc voor jaarsorders eerst in deze en de komende maand worden geplaatst. Kwam het invoerverbod met ingang van 1 Januari 1924 te vervallen, don zou niet onwaarschijnlijk een groot gedeelte van de orders, waarop de inlandsche nijverheid zich thans spitst, deze ontgaan en, wanneer de grenzen weder geopend zijn, in het buitenland terechtkomen. Blijven de bestellingen evenwel hier in het land, dan'is de kans groot, dat de werkloosheid binnen korten tijd tot normole af metingen is teruggebracht. Voor zoover de voorsteller heeft kunnen no- goan, zijn de door sommigen van het invoer verbod verwachte nadeelige gevolgen geheel en al achterwege gebleven. Van prijsstijging valt tot heden niets te bespeuren. Ook van een handel in consenten, waarvoor zoozeer gevreesd werd, is hem niets bekend. De heer Fleskens, meent met het voorstellen van een korten termijn te kunnen volstaan, aangezien hij het niet uitgesloten acht, dat vóór 1 Juli 1924 de toestand in de schoenindustrie zich voldoende zal hebben hersteld om verdere bescherming onnoodig te maken. Mochten dc omstandigheden van het tegendeel doen blijken, dan kan alsnog door een nadert wettelijke voor- trect nnn te gaan met de Provinciale Geldersche Electriciteitsmaatschappijbetreffende de stroomlevering aan de gemeente Arnhem. Reeds geruimen tijd geleden heeft de P. G. E. M. met het gemeentebestuur onderhandelin gen aangeknoopt eerst over overneming van de gemeentelijke centrale door de P. G. E. M., later, toen dit niet gelukte, over samenwerking. Resultaat hiervan is nu een overeenkomst, waarbij wordt bepaald dat de P. G. E. M. aan Arnhem stroom gaat leveren wanneer het ver bruik in de gemeente stijgt boven 4800 K.W.U.; tot dat doel wordt een aftakstation gebouwd. Eveneens zal de P. G. E. M. stroom leveren bij een storing der Arnhemsche cen trale tegen een prijs van 2\<t cent per K.W.U., welke prijs verhoogd wordt met een bijslag van 0.015 cent voor elke 10 cent hooger prijs der te Nijmegen nan de P, G. E. M. per kalenderjaar verstookte kolen, dus 10 per 100 K.G. bij een gemiddelde verbrandingswaarde van 7500 calo rieën per K.G. De P. G. E. M. mag op ge meentelijk gebied geen stroom leveren zonder toestemming der gemeente. De gemeente be houdt het onverkort recht hoar centrale in be drijf te houden in den huidigen toestand. Het tegenwoordig'vermogcn der centrale rhag echter niet worden uitgebreid. Partijen verbinden zich tevens te onderwerpen aan de wijzigingen, welke te eeniger tijd door den minister van Waterstaot in deze overeen komst (ook wat den tijdsduur betreft) wensche- lijk of billijk mochten worden geacht. Hoewel verscheidene raadsleden aanvankelijk bezwaar maakten tegen het feit, dat de minister arbiter is, en zij de kwestie door een deskun dige nogmaals onderzocht wenschten te zien, weid het voorstel ten slotte z. h. s. aangeno men. BENOEMING VAN OEN WACHTGELDER. Bij de uitbreiding van Delft werd de heer H. Th. Klein, die gemeenteontvanger was te Vrijenban (en tevens mede-directeur is van de Ver. van Ned. Gemeenten) op wachtgeld ge steld. Nu is sinds I September te Delft de betrek king vacant van hoofdcommies op het kantoor Neemt proef. Ia voorraad bij: KOESTEEG 5-7 b|d. VARKENSMARKT DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Het totaal bedrag der voor-i schotten. Blijkens een mededeeling in de „Staats-1 crt." was op 29 October aan rekeninghouders' van den Postchèque- en Girodienst uit 's Rijks kas bij wijze van voorschot een bedrag uitbe-! taald ven 31.246.819.91. Een communiqué aan het publick. In overleg met den directeur-generaal der P., T. en Tv den heer König, en den secretaris der Nederlandsche Bank, den heer Delprat, heeft naar o.a. het Hbld. meldt de minister van Waterstaat, de heer Van Swaay, besloten in een zeer uitvoerig communiqué aan de dag bladen mededeeling te doen van hetgeen hij had willen zeggen in antwoord op de interpel latie van mr. G. A. Boon, zoo deze in de Tweede Kamer ware doorgegaan. HET SCHOENENWETJE. Een wetsvoorstel tot wijziging van den heer Fleskens. De heer Fleskens. heeft een voorstel van wet ingediend tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. In de memorie van toelichting wordt opge merkt, dat, gelijk bekend bij de regeering reeds eenigen tijd het voornemen bestond een wets ontwerp in te dienen tot verlenging van den tijdsduur deT wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Van het kabinet, dat thans zijn ontslag aan de ko ningin heeft aangeboden kan intusschen indie ning van verdere wetsontwerpen kwalijk worden verwacht, zoodat wil de invoerbeperking van schoenwerk niet met ingang van I Januari 1924 een einde nemen, het initiatief tot deze verlenging van de Komcr dient uit te goon. Naar de meening van den voorsteller bestaat er alle aanleiding de mogelijkheid te openen het verbod tot invoer van schoenwerk, welk verbod in verband met het voorschrift^ van artikel 6 dier wet met ingang van 1 Januari 1924 auto matisch zou komen te vervollen, ook na dien datum nog eenigen tijd te handhaven. De omstandigheden wijzen aan, dat van be doeld invoerverbod, niet zoodanige resultaten zijn te venvachten, dat de schoenindustrie na 1 Januari a.s. reeds voldoende op krachten zou zijn gekomen om het zonder de huljj van een beschermenden maatregel te kunnen stellen en evenmin geeft de economische toestand in het algemeen aanleiding tot het vermoeden, dat een verdere bescherming dezer industrie na dien datum overbodig zou kunnen heeten. Voor zoover reeds thans valt te constateeren, Is de uitwerking van het invoerverbod op den toestond der schoennijverheid een gunstige. De invoer is tot normaler verhoudingen terugge bracht. Bedroeg de waarde van den import van schoenen, voor zoover die binnen de werking van het invoerverbod vallen, in de maand Juni van dit jaar, de laatste maand van onbeperkten invoep> nog c.a. I millioen gulden, in Juli 1923 was deze invoer teruggebracht tot ca 230.000 ziening verdere verlenging van het invoerrecht mogeb'jk worden gemaakt. AFSCHEID VAN MR. A. H. J. HEyNSIUS. Als gemeente-secretaris van Rotterdam. In een buitengewone raadszitting heeft de raad van Rotterdam gisteravond afscheid genomen van den vertrekkenden secretaris mr. A. R J. Heynsius. Nadat mr. Heynsius door burgemeester Wijte- ma en de wethouders was binnengeleid in de raadszaal, waar vele belangstellenden uit alle kringen der burgerij achter de raadsleden had den plaats genomen, en waar om den zetel van den secrtearis vele bloemstukken waren opge steld, nam de burgemeester het woord. Na het schitterende werk, dat mr. Heynsius te Rotterdam had verricht herdacht te hebben, verzekerde spreker den scheidenden secretaris, dat de beste wenschen van gansch Rotterdam hem en de zijnen vergezellen. De spreker over handigde hem daarna een zilveren en een bron- zon penning, beide voorzien van het wapen van Rotterdam. Het geschenk was het bewijs van de waardeering, die de heer Heynsius heeft verwor ven. Vervolgens sprak de heer Van der Hoeven als wethouder van Financiën. Deze dankte mr. Heynsius voor het zeer vele, dat deze voor dc stad -gedaan heeft, voor zijn trouw, zijn plichtsbetrachting, zijn oprecht heid en klare eerlijkheid. Mogen, zoo eindigde spreker, nog vele jaren U geschonken worden, niet om stil te zitten, maar om nu eens rustig en niet gejaagd te arbeiden. Ten slotte sprak m r'. Heynsius, om allen te danken, in het bijzonder den burgemeester. De scheidende secretaris herdacht zijn arbeid, die dateert van 1902, toen hij op raad van wij len burgemeester Vening Meinesz Amsterdam verliet, om te Rotterdam te gaan werken. Spr. zeide zijn plicht te hebben gedaan naar het voorbeeld van zijn leefmce'ster. Hij wees verder alle vleiende woorden van de hand. Zijn rede werd, evenals alle voorgaande, lang durig toegejuicht In de burgerzaal Was daarna receptie. Vele hoofdambtenaren maakten van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van hun chef. Mr. Heynsius werd hier nog toegesproken door den oud-wethdbder mr. Van Aalten. In een har telijke rede nam hij afscheid van het verzamel de gemeente-personeel. CARNEGIESTICHTING. Benoeming van een bibliothecaris. Het bestuur der Cernegiéstichting heeft aan dr. A. G. van Hamel, die op grond van zijn benoeming tot hoogleeraor aan de Rijksuniver siteit te Utrecht ontslag heeft gevraagd als bibliothecaris van het Vredespaleis, op de meest eervolle wijze ontslag verleend en in zijn plaats met ingang van I Januari a.s. benoemd dr. Jacob ter Meulen, bibliothecaris aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotterdam. ELECTRICITEJTSVOORZIENING TE ARNHEM Door de Prov. Gld. £1. Mij. De gemeenteraad van Arnhem is meegegaan met een voorstel van B. en om een con- van den gemeenteontvanger op een salaris van 32003600. Er werden advertenties ge plaatst, doch de heer Klein reflecteerde daar niet op. B. cn W. hebbben hem toen medege deeld, dat de betrekking nog vacant bleef, opdat hij nog zou kunnen sollidteeren. Doch de heer Klein antwoordde dat de post van gemeente ontvanger te Vrijenban door hem en zijn voor ganger steeds als een bijbetrekking was waar genomen, cn dat de functie van hoofdcommies geen bijbetrekking is zoodat hij daarvooT niet ir aanmerking kan komen. Het dag. bestuur van Delft is het met die op vatting niet eens. De onderscheiding in ambt en bij-ambt vindt het niet ter zake dienende. De vraag is, of de betrekking van hoofdcom mies gelijkwaardig, en niet minder bezoldigd is dan die van ontvanger. Als ontvanger genoot de heer Klein 1800. Daarom stellen B. cn W. den gemeenteraad thans voor den heer Klein met ingang van 15 November e.k. te benoemen tot hoofdcommies. UIT DEN ZAANDAMSCHEN GEMEENTE RAAD. De wcthouderspcnsiocncn behouden. In de jongste raadszitting werd tot wethouder (vacature Kruyver A. R.) met II stemmen ge kozen de heer K. Kan (A. R.), terwijl 8 stem men werden uitgebracht op den heer K. Pruis (S. D. A. P.) en 2 blanco. Een voorstel-Pruis, om de vacante wethou derszetel niet te doen bezetten, werd te voren met 1110 stemmen verworpen (socialistisch tegen burgerlijk bloc). Besloten werd een subsidie van 140 toe tc kennen aan den folklorist D. J. v. d. Ven te Oosterbeek, als tegemoetkoming in de kosten van een vertooning van de film „Neerlonds volksleven in den zomer" te Zaandam voor leer lingen van diverse inrichtingen van onderwijs. Een tweede stemming van het voorstel-Pelt (V. B.), strekkende de wethouders-pensioenen af te schaffen, waarvoor in een vorige zitting dc stemmen staakten, had thans het resultaat, dat het met 8—12 stemmen werd verworpen. Vóór stemden 8 burgerlijke leden en tegen de leden der S. D. A. P.-fractie, de heer Kelder (S.D.), de heer Bolhoeve (C.P.), de heer Bnak- nia (V. D.), cn de heer v. Vclzen (R. K.). Beide laatstcn wethouders. De heer van Vclzen mo tiveerde zijn tegenstemmen, omdat hij de de batten in de laatste zitting de rechtsgrond der pensioenen niet onder de oogen was gezien. Een voorstel Bolhoeve (C. P.), om de wet houderspensioenen in overeenstemming te bren gen met de rijkswetten werd wegens staking der stemmen (1010) aangehouden. VRIJHEIDSBOND. Algemeen secretariaat. Naar wij vernemen, zog de heer H. P. N. van der Kuil, directeur van de Nieuwe Arn hemsche Courant te Arnhem, zich onlangs we gens drukke bezigheden genoodzaakt om te be danken als lid van het Algemeen Secretariaat en het Dagelijksch cn Hoofdbestuur van den Vrij heidsbond. De heer Van der Kufl ging bij de bekende samensmelting der vrijzinnige partijen In zijn kwaliteit van algemeen secretaris van den Eco- nomischen Bond naar den Vrijheidsbond over. MISLUKTE SPECULATIE In thee. De Voorwaarts meldt: Verschillende thee-firma's te Rotterdam heb ben, naar men ons mededeelt, in de laatste we ken groote hoeveelheden thee aangevoerd en opgeslagen. Zulks met het oog op de aangekon digde verhoogïng der thee-invoei rechten. Natuurlijk ligt het in de bedoeling der thee handelaren, om deze thee, waarvan de lagere invoerrechten zijn betaald, voorloopig niet in den handel te brengen, maar te wachten totdst de verhooging is ingetreden. Alsdan zullen de theeprijzen beduidend stij gen het invoerrecht immers stijgt van een kwartje tot een gulden per K. G en de prijs zal dus wel minstens met 75 cents per K.G. om hoog gaan en de heeren handelaars zullen met een zoet winstje gaan strijken. Wij vernamen, dat een der groote theefirma's te Rotterdam reeds een millioen K. G. op deze wijze heeft opgeslagen. Waarbij zij dus een extra winstje van 750.000 gulden in het verschiet had. Intusschen heeft de verwerping der Vlootwet de theehandel leelijk roet in het eten gegooid. Colijn is verdwenen en het is de vraag, of zijn opvolger de verhooging der thee-belasting zal hondhaven. De thee-handelaren zitten in zak en ascK. Hun speculatie loopt gevaar van mislukking. Maar de huisvrouw is nog net het mes van den vilder ontsprongen. Tenminste voorloopig. EEN SPAARBANK IN MOEILIJKHEDEN. De R. K .Spaarbank in Gaan- deren. Naar wij vernemen verkeert de R. K. Spaar bank tc Gaanderen in financieele moeilijk heden en heeft zij hare betalingen gestaakt Verschillende instellingen en particulieren zijn tot belangrijke bedrogen bij deze bank betrok ken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog moor reeds schijnt vast te staan dot aJgeheele liquidatie zal moeten volgen. Nader meldt men ons r Wij vernemen dat gister een vergadering is gehouden met de beleggers op welke vergade ring een accountant nadere mededeelingen heeft gedaan. Op die vergadering is gebleken I dot de moeilijkheden zijn ontstaan door het j waardeloos worden van Russische, Hongaarsche j en Oostenrijksche effecten die in den loop van I het bijna 50-jarig bestaan zijn aangekocht Krachtens do statuten der bank diende een deel I der winst tot steun der R. K. kerk te Gaande ren. In het belang van de spaarders heeft de kerk zich bereid verklaard de haar in den loop der jaren toegekende bedragen in de kas te rug te storten. Hierdoor is het mogelijk geworden dat zij die niet voor 24 Juli hun geld hadden opgezegd op volle restitutie kunnen rekenen. De overige inleggers ontvangen 80 van het tegoed te rug. DOOD DOOR SCHULD. Op 4 Maart, des avonds tegen half negen, Verd te Gulpen nabij de tramhalte Wïjlre— Vaals een 20-jarig meisje, A. C. M. genaamd, door een auto overreden. Het werd bewuste loos opgenomen en overleed eenige weken later tengevolge van de aanrijding, in het ziekenhuis. De zaak diende Dinsdag voor de rechtbank te Maastricht Ter zake dood door schuld had zich te verantwoorden G. J. B., arts te Simpelveld. In deze zaak werden 11 getuigen gehoord cn vier getuigen b décharge. Uit het verhoor bleek, dat beklaagde aan den verkeerden kant van den weg reed en het ver ongelukte meisje met haar zuster en verloofde aan den goeden. Beklaagde zeide gewoon gereden te hebben, hij had niets gezien, waarschijnlijk is hij door rookwolken uit de stoomtram van richting ver anderd en is daardoor het ongeluk te verkla ren. Getuigen verklaarden, dat, toen het ongeluk plaats gTeep, geen rookwolken voor de auto hingen. Het O. M. was van oordeel, dot het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen was en vroeg een maand hechtenis. Mr. Folkers uit Amsterdam, hield een uitvoe rig pleidooi en concludeerde, waar het overtui gend bewijs niet geleverd is, tot vrijspraak. Uitspraak 13 November. OPLICHTERS. Nederlandsche „boterhande- laors" in Antwerpen. Men seint ons uit Antwerpen Reeds eenige dagen verschenen in de Fran- sche bladen advertenties, waarin Hollandschc boter werd aangeboden tegen gunstige condi ties. De personen die zich op deze advertentie aanmeldden werden ontvangen in een hotel door een 2-tal Hollanders, zekere H. M. uit Den Haag en W. D. uit Amsterdam. Deze twee op lichters eischten een voorschot op de boterleve- rnntie. Zij maakten op deze wijze talrijke slachtoffers voor aanzienlijke sommen. Toen de politie een inval in het hotel deed waren de oplichters reeds verdwenen. OPENLIJKE GEWELDPLEGING. In het dorp Rockanje. Drie inwoners vnn Rockanje stonden gisteren, naar de „N. R. Ct." meldt, voor de rechtbank aldaar terecht wegens openlijke geweldpleging, ter gelegenheid van de Jubileumfeesten, tegen den chef-veldwachter van dat dorp en den rijks veldwachter, toen dezen bij het sluitingsuur een café ontruimden. Zij hebben daarbij de veld wachter mishandeld of bereigd met mishan deling, gestompt en geslagen, ten gevolge waaT- van da gemeenteveldwachter lichamelijk letsel kreeg, bloeduitstortingen aan hoofd en gelaat, een poos bewusteloos is geweest en 13 dagen geen dienst heeft kunnen doen. De drie beklaagden ontkenden. Een der ge tuigen a charge, een getrouwde vrouw, hoorde ter zake verdenking van mpineed, gevangen neming tegen zich eischen, toen zij haar verkla ring, in instructie afgelegd, herriep en integen deel beweerde, dat de gemeenteveldwachter haar bewusteloos had geslagen. Na het hooren van een groot aantal getuigen charge cn décharge eischte de ambtenaar van het O. M. tegen ieder der gedetineerde be klaagden een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. van Os, trok het pro ces-verbaal van den gemccnte-veldwochler sterk fn twijfel, óók omdat dit afweek van het pro ces-verbaal van don rijksveldwachter. PI. deel-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2