AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" woensda97 Nov-,S2 'TWEEDE BLAD." BINNENLAND, "STADSNIEUWS. 22e Jaargang No 110 DE POSTCHEQUE EN GIRODIENST. De brief van de M. A. B. O. Deelden wij den hoofdinhoud van dezen brief in een vorig nummer medef zoo achtten wij het niet oninteressant hier ook de anderen door de Mabo besproken punten te vermelden. Waarom de machines stagneer den. H$t feit, dat de machines stagneerden is hier aan te wijten, dat men, ondanks waarschuwin gen van M. A. B. O., een onbekwamen werk tuigkundige heeft gehandhaafd. De brief vervolgt don In dc oefenperiode is dan ook inderdaad de stagnatie der machines voor den gang van za ken noodlottig geweest. Op dringend verzoek van den directeur van den dienst, om hem door de moeilijkheden heen te helpen, zijn onze werktuigkundige en eenige monteurs van het oogenblik der centralisatie af behulpzaam ge feest bij de verzorging der machines. En al leen, die hierover een oordeel kunnen vellen, de hooger zoowel als de lager geplaatsten, die met de machines gewerkt hebben, kunnen verkla ren, dat Ket een onwaarheid is, dat stagnatie der machines zelfs in de geringste mate een oorzaak der ontreddering zou zijn geweest De interne contróle overboord. De mededeeling van den Minister, „dat er natuurlijk personeel aanwezig was voor het op sporen van fouten, doch dot men het aantal van die fouten bij den opzet onderschat heeft", noemt M.A.B.O. in dezen vorm wel zeer mislei dend. Vrijwel onmiddellijk no de centralisatie is n.l. na lange beraadslagingen door het bestuur van den Postgiro het besluit genomen, ongeveer de geheele interne contróle overboord te gooien. Dit besluit, dat voor ieder, die de beteekenis van een dergelijke contróle beseft, volmaakt on- begrijpelijk moet zijn, is genomen niettegen staande een verzet onzerzijds, dat van meer dan gewone heftigheid niet is vrij te pleiten. Het moet Uwe Excellentie duidelijk zijn, dot bij den opzet niet gerekend was met een aantal fouten, als nu in onbeperkte hoeveelheid kon worden gemaakt. En de mededeeling „het aantal fouten dat aan de contróle (die n.b. voor het grootste deel niet werd uitgeoefend) ontsnapt, was le gio", doet, in dit licht bezien, wel grappig aan. 15 September heeft M. A. B. O. hare mee ning te dien aanzien aan den directeur van den Postgirodienst in een uitvocrigen brief kenbaar gemaakt, waarvan een afschrift bij het adres aan dcV Minister is toegevoegd. Deze brief werd aldus besloten „Een rustige overweging van al het boven staande moge U er toe leiden tot de conclusie te komen, dat het uiterst noodzakelijk is, dat U geheel zelfstandig een werkplan vaststelt met behulp waarvan op de snelst mogelijke wijze de achterstand wordt ingehaald, dat U de nauw keurige uitvoering daarvan oplegt aan de on middellijk onder U werkende chefs cn dat U persoonlijk daarbij op krachtige wijze dc lei ding neemtWij hebben dc vaste overtuiging, dat er onder Uwe lagere ambtenaren velen zijn, die onder zulke omstandigheden en nadat zij tot het besef zijn gebracht, dat hun arbeid wer kelijk" er toe bijdraagt vlug tot normale toestan den te geraken, hun arbeid met de toewijding het enthousiasme zullen geven, die stellig noodig zijn, om dc moeilijkheden te overwin nen." Een onjuiste mededeeling. Betreffende het derde punt haalt M. A. B. O. de volgend? dedeeling aan uit de publicaties van den Minister „Niet vermelding van den naam van den re keninghouder naast de nummers op de stor tingsformulieren, chèques- cn girobiljetten vindt alleen zijn oorzaak in het gebruik van pons- en boekhoudmachines". Van deze mededeeling kan zonder eenig voor behoud gezegd worden, aldus merkt de M.A.B.O. 0. op, dat zij fout is. Al of niet vermelding hangt niet samen met het systeem. Men is vrij, al of niet de biljetten naast de nummers de namen te vermelden. Voor de niet-vermelding der bedra gen in letters geldt precies hetzelfde. Het vierde punt geeft de M. A. B. O. aanlei ding op te merken, dat de adviseurs van den minister* door de opmerking over de ponsfouten i de beginsoldi blijk hebben gegeven, den gc- heelen opzet van het systeem niet te hebben be grepen. Ieder, die het systeem van meer nabij kent, weet, dat het een eerste vereischte is, dat op het ponsen ^er kaarten een controle moet plaats hebben, voordat de geponste kaarten ver der gebruikt worden ter verwerking in dc ma chines. Deze contróle geschiedt niet van de hand der geponste kaarten zelf, doch volgens een afdruk van het geponste, welke door machi nes daartoe wordt vervaardigd. In het ontwerp is dan ook een speciale groep ambteneren op genomen, uitsluitend voor dit werk. En al is het waar, dat het percentage der ponsfouten hoo ger is dan wenschelijk, de mededeeling, dat met foutieve saldo's is begonnen als gevolg van pre- mièn voor ponswerk, moet komen van iemand, die de werkwijze niet kent De adviseurs. Verbazingwekkend is, wat er in de ministeri- eele verklaring staat onder Misleidende Verkla ringen, nl.„Een oogenblik scheen het, dat de fouten tot staan waren gekomen. Gedurende een paar dagen had men een sluitende controle per duizend, een bewijs, dot het aantal fouten niet was toegenomen. Op grond daarvan werd in overleg met het Departement van Financien besloten, de zaak nog eenige dagen aan te zien; de hoop bleek ijdel, het aantal fouten nam we derom toe, sluiting was onvermijdelijk. Wij hebben, zegt de M. A. B. O., niet vaak gelegenheid gehad met uwe adviseurs in aan raking te kunnen komen. 27 Sept. deed de heer Smits ons enkele me- dedeelingen, waaruit bleek, dat hij niet op de hoogte was van de controle. Wat wij 27 Sept. den heer Smits over de be doelde contróle hebben gezegd, hebben wij 9 Oct. herhaald tegenover dezen heer en mr. t Hooft. Mr. 't Hooft, thans directeur van den Giro dienst, toonde echter tijdens een gesprek op 3 Nov. van deze controle niet alleen aanvankelijk geen begrip te hebben zij bleek op dat oogen blik voor hem wederom geheel nieuw te zijn. Niettegenstaande uwe adviseurs niet voldoen- op de hoogte zijn van de interne controle (het be langrijkste in het systeem) matigen zij zich een oordeel aan over zaken, waarvoor deze kennis absoluut noodzakelijk is. Wij mcenen dan ook, oan het feit, dat wij zoozeer de dupe worden van het boven uiteen gezette, de vrijheid te mogen ontleenen, de vraag op te werpen, of de keuze uwer adviseur wel een gelukkige is geweest Behalve andere eigen schappen, die hier buiten het geding kunnen blijven, wordt von adviseurs toch verondersteld deskundigheid. Wij veroorloven ons de vraag te stellen Waar hebben deze adviseurs hunne erva ring op dit gebied, nl. met de systemen en ma chines, die bij den Girodienst worden toege past, verkregen En juist deze ondeskundigheid in het algemeen moet ook de verklaring er van zijn, dat deze heeren zich mecningen vormen cn deze ook geven, zonder zich voldoende van de bijzonderheden op de hoogte te hebben ge steld. Toch heeft het aan bereidwilligheid, althans onzerzijds, om inlichtingen te geven niet ont broken. 9 Oct, toen de heeren der Ned. Bonk reeds eenige weken aan het werk waren cn de Dienst was stopgezet, werd ons, na herhaald verzoek, een onderhoud toegestaan. Wij hebben mr. Del- prat op zijn verzoek toen vele inlichtingen ge geven, waarvan hij verklaarde, dat zij het be langrijkste vormden van wat hij betreffende deze zaak gehoord hod en hij moest het onder houd afbreken, niet uit gebrek aan belangstel ling, doch omdat het hem te zeer had aange grepen. Wij moesten ons echter bereid verkla ren, dit zoo belangrijk onderhoud voort te zetten. Tot op heden zijn wij, aldus de M. A B. O., niet in de gelegenheid gesteld den heer Delprat opnieuw te ontmoeten. Toch heeft hij blijkbaar aanleiding gevonden, zich positief in ongunsti- gen zin uit te spreken over de M. A. B. O. in verband met den Girodienst Opgemerkt moge hier worden, dat desalniettemin bij het eenige onderhoud, dat wij dus met uwen adviseur heb ben gehad, verschillende bezwaren niet naar vo ren zijn gebracht en door ons. op zijn verzoek, dan ook niet getracht is, een verdediging van ons beleid te leveren. Wij zijn nog verder gegaan en hebben een dezer dagen den tegenwoordigen directeur van den Girodienst aangeboden, hem geheel be langeloos als adviseur ter zijde te willen staan. Ook hiervan is echter geen gebruik gemaakt. Een adres der K. v. K. tc Leiden. De R v. K. te Leiden heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat adhaesie betuigd met dat van de K. v. K. te Groningen inzake het verzoek om 5 rente te vergoeden aan hen die niet kunnen beschikken over hun saldo op de Giro. Echter meent zij, dat, waar over het al gemeen dc betrokkenen eene rente van 6 fnoeten betalen, ook de Postcheque- en Giro dienst 6 zal moeten vergoeden. De Middenstcndsbanken cn de Girodienst. De gisteren te Amsterdam gehouden vergade ring van Middenstandsbanken heeft besproken de vraag of ook daar ter stede de regeling kan worden ingevoerd, welke de Haagsche Midden standsbanken hebben verkregen van den Post- girodienst, t-v?. dat zij bij de uitbetaling van een deel van het tegoed der rekeninghouders niet alleen moreel maar ook financieel borg blijven voor den girohouder, na onderzocht te hebben, hoeveel de op vrager beslist noodig heeft, zoodat de Giro niets meer te onderzoeken heeft en staat kan moken op de opgaaf dor dc Middenstands- bank omtrent zijn cliënt gedaan. Er is besloten ook in de hoofdstad een derge lijke regeling te treffen, doch tevens is ter ver gadering mcdrgedeeld, dat de girodienst deze regeling algemeen wil treffen met de Midden standsbanken over geheel het land. TEKORT AAN SPOORWAGONS. Vrogcn van het Eerste Kamerlid Van der Lande. De heer Van der Lande, lid vnn de Eerste Kamer, had aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend I. dot de Nederlandsche spoorwagons, die in grooter getale dan voorheen naar het buiten land vrzonden worden met producten der Lim- burgsche steenkolenmijnen,- eerst na langen tijd van daar terugkomen II. dat daardoor een tekort oan spoorwagons ontstaat III. dat dit ernstige schade berokkent aan de Nederlandsche landbouw, nijverheid en handel, vooral wanneer in de komende maanden groote cischen aan het vervoer gesteld worden IV. Is de minister bereid, bij de directie der Nederlandsche spoorwegen er op aan te drin gen, dat het vervoer van de steenkolenmijnen- naar het buitenland in Nederlandsche spoorwa gons zoodanig beperkt wordt, dat de landbouw, nijverheid en handel voldoende spoorwagons ter beschikking hebben De minister heeft op deze vragen thans het volgende geantwoord Het gestelde in de vragen I en II is juist. Mede ter vermijding van schade, als bedoeld in vraag III, en ter voorziening in wagengebrek voor binnenlandsch vervoer, werden reeds mant- regelcn genomen in den geest von die, in vraag IV bedoeld. DE ACTIE TEGEN DE VLOOTWET. Een postambtenaar buiten rijn boekje. Op de vragen van den heer Keïsten betref fende het door een ambtenaar ten postkantore te lerseke aan bezoekers van dit kantoor aan het loket ter teekening aanbieden van het adres tegen de Vlootwet, luidt het antwoojd van den heer Van Swaav, Minister van Wa terstaat, als volgt Uit een onderzoek is het volgende gebleken. Iemand, die zich aon het loket van het post- kontoor te lerseke vervoegde voor postaanga- legenheden, begon na de afdoening daarvan met den loketambtenaar een gesprek over het Vlootwet-ontwerp. Als gevolg daarvan gaf hij dón ambtenaar zijn wcnsch te kennen om zijn hondteekening te plaatsen op een lijst, die dien ambtenaar door zijn vakvereeniging was toe gezonden. Hetzelfde geschiedde in aansluiting aan dit gesprek nog door een onder persoon. Uit het bovenstoande blijkt, dat ae ambte naar het onti-Vlootwet-odres niet aan het pu bliek ter teekening heeft ongeboden. Niette min is de handelwijze van den ambte naar het in diensttijd door gesprekken met 't publiek zich bezighouden met politieke aan gelegenheden ontoelaatbaar. Hij is deswege ernstig onderhouden. HET ONTSLAG BIJ DE ARBEIDS INSPECTIE. Terwijl er geen overcompleet is. De heer H. J Scholte, hoofdinspecteur van den arbeid, meldt aan „De Centrale", dat niet 25 technische cn 15 administratieve ambtena ren, maar 25 administratieve en 15 controlec- rende ambtenaren werden ontslagen, cn dot dio ambtenoren niet borden ontslagen als over compleet, maar als gevolg' van den opdracht van boven of om op dezen dienst meer dan -100.000 te besparen. Er was bij do arbeids inspectie niemand overbodig. EEN INTERNATIONALE RECLAME TEN TOONSTELLING. Te Amsterdam. Van 4 April tot 4 Mei 1924 zal te Amster dam in het Paleis voor Volksvlijt een groote In ternationale Tentoonstelling gehouden worden. Een eere-comité van verschillende vooraan staande industrieelcn heeft zich voor dit doel reeds gevormd. De Directie van de „Recla" is in honden van de heeren Max van Gelder en Tob. Groen, terwijl bovendien reeds een dage- lijksch bestuur is gevormd, waarin zitting heb ben de heeren J. B. von Ligten, M. Lindenbaum, en Dr. I. H. J. Vos. UIT HET HAVENBEDRIJF. De verlenging von den aroeidstijd bij de Scheepvaartvereenigingcn „Noord en Zuid Maandag her ft de afd. Rotterdam van den Centralen Bond van Transportarbeiders een tweetal vergaderingen belegd, waar door het hoofdbestuur van genoemden Bond met de le den de houding werd besproken, die de orga nisaties zullen innemen tegenover de voorstel len, betreffende de arbeidsvoorwaarden en dc verlenging van den arbeidstijd, van de Scheep- vaartvereeniging „Zuid" en „Noord." Het resultaat van de zeer uitvoerige bespre kingen was, dat besloten is stelling te nemen tegen de plannen van de werkgeversverenigin gen, wat betreft de verlenging van den arbeids tijd, zoodat de invoering van den 10-urendag in het machinebedrijf, zooals de werkgevers wil len, wel niet zal worden aanvaard. De houding van het hoofdbestuur v/erd door beide vergaderingen goedgekeurd. Tevens werd oan het hoofdbestuur opgedragen de onderhandelingen met de patroons voort te zetten. Bovendien zal nog overleg werden ge pleegd met de andere organisaties. DE BRUSSELSCHE BANK. Het faillissement aangevraagd. De Officier van Justitie bij de Amsteidam- sche rechtbank Mr. van Heynsbergen, heeft hedenmorgen voor de le kamer der arrond.- rechtbank het faillissement aangevraagd van de Brusselsche bank. Voor de bonk trad op Mr. F. Kokosky. Deze verklaarde dat het faillisse ment nog niet kan worden uitgesproken, daar de bank niet verkeert in een toestond dat zij heeft of '■•ouden te betolen. Nader meldt men onsDe rechtbank heeft de zaak betreffende de faillissements aanvrage van de Brusselsche bank aangehouden. W. H. B. Briedé Jr. op vrije voeten. De heer W. H. B Briedé Jr., accountant tc Noordwijk aan Zee, die de vorige week op last van den officier van justitie te Middelburg werd gearresteerd, is gister op vrije voeten gesteld. DE BEROOVING VAN DEN ROTTERDAM- SCHEN KANTOORLOOPER. Uitspraak der Rotterdamschen rechtbank. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uit spraak in de zonk tegen den 31 jarigen J. M. beklaagd een aanslag gepleegd te hebben op den kantoorlooper van de coop. „Vooruitgang" en dezen man van 7000 te hebben beroofd. De rechtbank veroordeelde beklaagde thans overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie tot 7 jaar gevangenisstraf. VANDALISME. Voor ongeveer f 5000.— vernield. In eene villa, in dc gemeente Overschie heb ben vandalen op schrikbarende wijze huisge houden. Terwijl de familie J. de G. eenigen tijd afwezig was, hebben „vrienden" hiervan ge bruik gemaakt, om een bezoek te brengen aan de vrij afgelegen woning. Zij hebben alle meu belstukken, zoowel groot als klein, totaal ver nield; zittingen werden open gesneden, pooten stuk geslagen; in de eikenhouten tafels sneden de vernielzuchtigen het woord „wraak". Klee- den, loopers en zeilen werden geheel vernield, lampen totaal stuk geslagen. Dit was echter nog niet genoeg naar de mea ning der „heeren". Eene gT0ote boeveelheid suiker, thee en koffie, die zij in huis vonden, werd door de geheele woning uitgestrooid. Fles- schen met boerenjongens werden in de piano uitgestort, zoodat deze absoluut onbruikbaar werd. Schilderijen en familie-portretten be smeerden zij met boter en vet, zoodot er let terlijk niets gespaard werd. Om de kroon op het werk te zetten, sneden zij een kleinen hond den hals af en stopten het stervende dier onder de dekens. Toen dc bewoners even over 10 uur thuis kwamen, waren de vandalen nog maar pas weg, want een speeldoos, die 10 minuten ach tereen kan speien, tingelde nog vroolijke wijs jes. Naar schatting is voor ruim 5000 gulden vernield. De politie stelt een nauwgezet onder- roek in. BRAND IN EEN BADHOTEL Te Katwijk aon Zee. Gisteravond, is brand uitgebroken in het groote badhotel aan den Noord-boulevard te Katwijk aan Zee. De brand ontstond in het woonvertrek van den directeur, vermoedelijk door het vlam vatten von het behang tengevolge van hitte van een kachel. De vlammen sloe gen het dak uit, dooh de brandweer was het vuur binnen één uur meester. Eenige vertrekken zijn uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. KORTE BERICHTEN. Een gelukkige gemeente. B. en W. van dc gemeente Blokker nabij Hoorn stellen den gemeenteraad voor, voor 1924 geen plaatselijke inkomstenbelasting tc heffen, alsmede de opcenten op de personeel© belasting te doen vervallen. Het vorig jaar werd totaal 7000 plaatse lijke inkomstenbelasting geheven en bedroegen genoemde opcenten 1519.48. Ook het electrisch bedrijf in deze gemeente staat er zoo gunstig voor, dat voorgesteld wordt cn den stroomprijs èn de lichtpuntcnbe- lasting beiden te verlagen. Een begeerd baantje. Voor de betrekking van gemeente-veldwach ter van Rijssen hebben zich niet minder dan 183 sollicitanten aangemeld. Branden. Gisteren is in Tcrhaar (gem. Vlagtwedde) een boerderij, behoorende aan de gemeente Gro ningen en bewoond door Kenning, tot den grond toe afgebrand. Tijdens een onweer is een molen bij Sneek door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Edam is brand ontstaan in een sigaren- werkplaats van H. S. in de Borstelsteeg. Het vuur testte het naast gelegen woonhuis van A. de B. en een schuur van R. van E. aan. Alle perceclen brandden of. Een cn ander was ver zekerd. Te Enkhuizen is gisternacht brand uitge broken in de zaoddrogerij, tevens pakhuis van T. Zwiep, in gebruik bij A. Sluis. Alleen dc buitenmuren zijn overgebleven. De schade is groot. Aanslag op een jachtopziener. Gisternacht heeft een strooper een schot ge lost op den jachtopziener M. Teupissen Jr., te Walderveen, bij Barneveld. Gelukkig werd de beambte r.iet getroffen. De doder, de 44-jarige A. B. J. B-, uit Arnhem, die reeds 10 jaar te Leeuworden heeft gezeten, is gevonkelijk naar Utrecht gebracht Kind onder een auto. Het 12-jarig zoontje van Gcerlings te Wier den, dat Zaterdagmiddag door een auto uit Deventer werd aangereden, is in het Ziekenhuis te Almelo aan de gevolgen overleden. de Grave, secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat. Onder de genoodigden waren, behalve de leden der conferentie, de En- gclsche gezant, sir Charles Marling; de Duit- sche gezant, de heer von Lucius; de Deensche gezant, de heer Nörgaard; de chef van den marine-stof, kapitein ter zee Sluys; de chef van den generalen staf, gencroal-majoor Forbes Wels; de directeur-generaal der P. T. T., de heer König; de commandant van het vlieg kamp te Soesterberg, majoor Hardenberg; gep. generaal C. J. Snijders, voorzitter van den raad van bestuur van de Kon. Nederl. Luchtvaart maatschappij; de heer Plesman, directeur van die maatschappij; de heer Van den Berch von Heemstede, secretaris van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, de heer Fokker, verschil lende persoonlijkheden uit de luchtvaartwereld, marine- en luchtvaartofficieren, alsmede ambte naren en hoofdambtenaren van departementen. TE SNEL VLIEGEN. N e w-y o r k5 Nov. (V. D.) Luitenant A. J. Williams von den marine-vliegdienst vloog Zondag met een officieel vastgestelde snelheid van 266.6 mijl per uur. Luitenant Harold A. Brow, eveneens van de marine, maakte een proefvlucht met een snel heid van 274.2 mijl per uur. Deze snelheid be reikte hij gedurende de laatste drie dagen zes maal. Schout bij nacht Moffett van het Bureau van den marine-vliegdienst, heeft bevel gege ven, dat de proefvluchten moeten worden ge- staat, omdat naar zijn meening de maximum snelheid om zonder gevaar te vliegen, is be reikt. Luchtvaart. LUCHTVAARTCONFERENTIE. De deelnemers. Aan de gistermiddag in Den Haag geopende luchtvaartconferentie tusschen Engeland, Ne derland, Noord-Oost-Duitschlond, Denemarken, Zweden en Noorwegen, namen deel de heeren Geheimer Regierungsrat Fisch, Vortrogend der Legationrat Moroht, Ministerialrat Thilo en de directeur ven den Deutschcr Aero Lloyd Wronsky, afgevaardigden voor Duitschland; Knud Gregersen, sous-chel de bureau van het ministerie van openbare werken; P. A. Holck Colding, departementschef van het ministerie van openbare werken, O. L. Hollnogel-Jensen, secretaris-generaal der posterijen, luit.-kol. J. P. Koch, chef van den luchtvaartdienst van het Deensche leger en Willie Wolff, directeur van de Dansche Luftfart, afgevaardigden van Dene marken; generaal Festing, Noel Smith, F. H. Williamson, directeur van den dienst der poste rijen, afgevaardigden van Engeland; K. Hclsing, chef de bureau bij de directie der posterijen, kapt.-luit. ter zee J von der Lippe, chef van don marine-luchtvaartdienst, afgevaardigden van Noorwegen; luit.-kol. der genie K. A. B. Amundson cn J. Juhlin, directeur-generaal van de administratie der Zweedschc posterijen, af gevaardigden van Zweden; L. K. Arkemo, chef van het bureau van verkeerswezen van het hoofdbestuur der posterijen en telcfrofie, jhr. L L. van den Berch van Heemstede, secretaris-ge neraal van de Kon. Nederlandsche vereeniging voor Luchtvaart, A. Plesman, directeur van de Kon. Ncd. Luchtvaartmaatschappij, mr. J. -■ Schönfeld, administrateur van het departement van waterstaat, L. P. J. M. Truffino, inspecteur van het hoofdbestuur van de posterijen en tele grafie en E. Th. de Veer, referendaris van het departement van waterstaat, afgevaardigden van Nederland. Algemeen secretaris van de conferentie is de heer H. Ch. E. von Ede van der Pols, hoofd commies van het departement van waterstaat De openingszitting. Omtrent de openingszitting van de lucht vaartconferentie de zittingen zijn niet voo: de pers toegankelijk valt nog mede te deelen, dat aanwezig waren alle /vertegenwoordigers van Duitschland, Denemarken, Engeland cn Nederland. De gedelegeerden van Noorwegen en Zweden waren verhinderd de openingszit ting bij te wor.en. Na de openingsrede van den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat, dr. Salvcrda de Grave, hield de Nederlandsche ge delegeerde, dr. Schönfeld, nog een toespraak, waarin hij het doel van de conferentie om schreef. Op voorstel van den heer Holck Colding, Deensch afgevaard:gdc, verkoos de conferentie mr. Schönfeld daarop tot haar president. Na eenige discussie werd besloten, dat de conferentie zich in twee subcommissies zal splitsen, t. w. een voor de posterijen en een voor da vertegenwoordigers van de regceringen en de luchtvaartmaatschappijen. Tot voorzitter van de eerstgenoemde subcommissie werd be noemd de brigadier-generaal Williamson (En geland) cn tct voorzitter der tweede subcom missie de heer Holck Colding (Denemarken). De be;de subcommissies zullen vandaag haar ver gaderingen aanvangen. Onfc half vijf werd de openingszitting geslo ten. Receptie in de Rclraal. In de Rolzaal heeft de Nederlandsche regec- ring gisteravond aan de leden van de lucht vaartconferentie een receptie aangeboden. Aan gezien de minister van waterstaat, van wien de invitaties voor deze receptie waren uitgegaan, verhinderd was tegenwoordig te zijn, werden de honneurs waargenomen door dr. Salverdo Raadsverslag. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 6 Nov., des avonds 7 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren v. Veen en Magnin. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering vastgesteld zooals ze ter visie hebben gelegen. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken cn mcdedeelingen Adres d.d. October 1923 van de R. K. Ver eeniging „Moederschnpszorg" te Heerlen, waar bij verzocht wordt een subsidie te verlecnen van 25 over het jaar 1924 cn volgende jaren. Advies Burgemeester en Wethouders. Adres d.d. 25 October 1923 van de afd. Amersfoort der S. D. A. P., houdende verzoek aan schoolgaande kinderen van ouders, die niet in de gemeentelijke inkomstenbelasting zijn aan geslagen en geen andere bronnen va.» inkom sten hebben dan crisissteun, gedurende vijfmaal per week éénmaal per dag een warm middag maal te verstrekken en daarnaast klompen, kousen, onder- en bovenkleeding. Verzocht wordt dit adres zonder prae-advies van Burgemeester en Wethouders in behande ling te nemen. De heer M u i I w ij k betreurt, dat B. en W. thans reeds niet met een prae-advies zijn ge komen en verzoekt zoo spoedig mogelijk daar mee te komen, opdat ook dezen winter er van geprofiteerd kan worden. De Voorzitter: Uw bedoeling is dus niet het hedenavond te behandelen? Do hoer Muilwijk: Neen, Mijnheer de - Voorzitter. De heer Schrijver kan zich daarmee niet! vercenigen. Hem zijn voorbeelden bekend, dat kinderen reeds thuis worden gehouden bij ge brek aan voedsel en kleeding. Hij stelt daarom voor het voorstel thans te behandelen. Het voorstel-Schrijver wordt verworpen met 9 tegen 11 stemmen. Schrijven d.d. 27 September 1923, no. 145, van het bestuur der Christelijke Nationale Scholen te Amersfoort, gericht oan Burgemees ter en Wethouders van Amersfoort, houdende mededeeling, dat niet erkend wordt uit hoofde vnn den bouw der school aan de Micreveld- straat iets aan de gemeente schuldig te zijn. De heer Noordewier had niet anders verwacht dan dat B. en W. dit schrijven voor kennisgeving zouden aannemen. Wij" gaan ech ter met dit schrijven niet occoordL Het heeft ons te meer bevreemd, daar de heer Stadig wel op de hoogte van dit schrijven zal zijn geweest, dat het schoolbestuur bruut alles af wijst, terwij) de heer Stadig in de eerste com missie-vergadering erkent heeft, dat er wel renteverlies is. Ik dien daarom het voorstel in langs rechtelijken weg het schoolbestuur te dwingen zijn verplichtingen na te komen. De Voorzitter: Het is zeker de bedoeling het in de volgende vergadering te behandelen? De heer Noordewier stemt hierin toe. Adres d-d. 12 October 1923 van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, afd. Amers foort. houdende verzoek bij het weder in dienst stellen van onderwijzers op wachtgeld, een neder omschreven regeling te volgen. Advies Burgemeester en Wethouders. Adres d.d. 5 October 1923 van het Kerk- en Schoolbestuur der Parochie St. Ansfridus, hou dende verzoek do voor de uitbreiding der bij zondere jongensschool aan de Jacob Catslaan met één leslokaal en één lokaal voor genees kundig onderzoek benoodigde gelden te ver strekken. Advies Burgemeester en Wethouders. Adres d.d. 11 October 1923 van J. C. Schoe- meyer als voorzitter van den Ned. Bond var» Tabaksvergunninghouders, houdende verzoek den verkoop von tabaksfabrikaten in drankver- gunning gelegenheden te verbieden. Advies Burgemeester en Wethouders. Adres d.d. 12 October 1923 van het Kerk- en schoolbestuur der Parochie St Ansfridus, hou dende verzoek medewerking t© verlecnen tot het inrichten van een terrein voor onderwijs in lichamelijke oefening en daarvoor de benoodig de gelden beschikbaar te stellen. Advies Burgemeester en Wethouders. Adres d.d. 22 October 1923 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gelder- sche Vallei te Amersfoort, houdende verzoek om, in verbond met allerlei klachten, bijzon derlijk uit winkelierskringen, omtrent minder gewenschte marktpraktijken over te gaan tot reorganisatie van het marktwezen. Ao\ies Burgemeester en Wethouders. Adres, ingekomen 5 November 1923, van de afd. Amersfoort von den Bond van Technici en van de plaatselijke groep Technici in over heidsdienst, waarin uiteengezet worden hun be zwaren tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Raad betreffende de wij-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5