WIJNHANDEL J. A. SCHOTtrtMAN Zn. ALLE SOORTEN Ie KWALITEIT BINNENLAND, Fa. L. v. ACHTERBERG» de, bij de aanvaarding van het presidentschap „Wij houden in deze moeilijke dagen vast aan het centrale bestuur. Dc rijksgrondwet is voor ons geen speelgoed". Voorts sprak hij de ver wachting uit, dat de rijksregeeriDg met krach tige hand het voortbestaan des rijks zou be schermen en zonder aanzien des persoons zou ingrijpen om de grooto economische gevaren te overwinnen. Het Zuid-Westen van het rijk zal hen, die aan den Rijn en de Roer om het bestaan des rijks kampen, broederlijk bescher men. Met een oproep tot eendracht besloot de president zijn toespraak. SAKSEN EN HET RIJK. Het geschil tusschen Zeïgner en Berlijn voor het Staats- gercchtshof. Uit Berlijn wordt d.d. gisteren gemeld De Saksische regeering heeft naar aanleiding van het optreden van de rijksregeering, den rijkspresident en den rijkscommissaris dr. Heinze tegen de regeering-Zejgner de beslissing van het Staatsgerechtshof ingeroepen. DE TOESTAND IN THÜRINGEN. Erfurth, 7 Nov. (W. B.) De militaire be velhebber in het 5de commando heeft, met het oog op het voortbestaan van de communisti sche honderdschappen in Thüringen en de door hun gepleegde gewelddaden en ingrijpen in het economische leven, aan den bevelhebber van de 3de divisie cavallerie opgedragen met de hem ter beschikking staande troepen de voor de handhaving van de orde noodzakelijke maat regelen te treffen. De Thuringsche londspolitie is daarom aan hem ondergeschikt gemaakt. DE RIJKSMARK. Een verordening van de rijks- regeering. Berlijn, 7 Nov. (W-B.). Een verordening over de verplichtng tot het accepteeren van rijksmarken bij binnenlandsche handelstrans acties verbiedt het afsluiten of de uitvoering van overeenkomsten inzake de levering van waren of het doen van prestaties te weigeren, indien in rijksmarken zou worden betaald. Bveneens verplicht de verordening tot afgifte van waren tegen rijksmarken overeenkomstig 'bestaande overeenkomsten. De verordening bepaalt verder, dat de rijks mark in betaling moet worden aangenomen tot die waarde, die zij volgens de officieele notce- ring van de Berlijnsche beurs heeft. Het afsluiten van transacties in strijd met deze verordening is nietig en wordt met zware straf fen bedreigd. De verordening is niet van kracht bij transacties, waarbij volgens de deviezen- wetgeving in bratenlondsche woorden mag wor den betaald. De verordening treedt in werking op den dag van afkondiging in de pers. HET INDEX-CIJFER. B e r 1 ij n, 7 Nov. (W. B.) Het rijksindex cijfer voor de kosten van levensonderhoud is, vergeleken met dat van de vorige week, met 620.5 pet. gestegen. Het gemiddelde voor October is, vergeleken met dat voor Septem ber, met 24.280 pet. gestegen. DE ECONOMISCHE CRISIS. Bizonderhcdcn over de nnti-sesniti- sche plunderingen te Berlijn. D.d. gisteren wordt rat Berlijn aan het Hbld. gemeld Volgens mededcelmg der politie te Berlijn hebben de maatregelen der politie tegen de plunderaars succes gehad. In het geheel zijn 530 personen gearresteerd, waarvan er 117 voor den rechter van instructie zullen worden gebracht wegens land vredebreuk. Onder de ge arresteerden is een groot eantnl misdadige ele menten. Ook in den afgeloopen nacht wordt nog van enkele gevallen van plundering en poging tot plundering melding gemaakt Ofschoon heden ochtend van nieuwe onrust slechts weinig te merken was, zal de politie voorloopig in „höchster Alarmbereitschaft" blijven. In de Jodenwijk is de afgeloopen nacht rustig voorbijgegaan. Ook heden zorgt een sterke po litiemacht daar voor de handhaving van de orde. De toegangen der straten zijn door sterke wachtposten afgezet. De bewoners ven dit kwar tier blijven meest in hun huizen. Met uitzon dering der bakkerswinkels 2ijn alle winkels hieT ook heden gesloten. Volgens de berichten, die vanavond om 7 uur bekend waren, hebbc. vandaag nergens te Ber lijn plunderingen van noemenswaardigen om vang plaats gehad. Overal valt een verminde ring van de onrust vast te stellen. Cok in de Jodenwijk is het rustig. De kleine Galiclsche winkeliers en handarbeiders, die daar wonen, openen langzamerhand hun winkels weer, of schoon :n de aangrenzende straten nog samen scholingen plaats hebben, die echter meer aan nieuwsgierigheid don aan kwade bedoelingen haar ontstaan re danken hebben. In totaal zit ten op het oogenbltk nog 300 ttijdens de plun deringen gearresteerde personen op het politic- presidium gevangen. Het wordt hoe langer hoe waarschijnlijker, dat de misdadige elementen van de begrijpelijke opwinding der bevolking over het duurder worden der levensmiddelen profijt hebben getrokken en dat grootc geor ganiseerde benden de menigte stelselmatig heb- ben opgeruid om hun slag te kunnen slaan. Deze ervaring heeft men in het bizonder ln den afgeloopen nacht opgedaan in Moebit en in het centrum der stad, waar misdadigers met be hulp van moderne inbrekersverktuigen niet al leen levensmiddelenzaken, doch ook juweliers- zaken poogden te plunderen, waarbij dc politie echter tusscheribcide kwam. Wanneer de onge regeldheden zich mochten herhalen, dan zal in geval van nood ook de rijksweer tegen de plun deraars optreden. Totnogtoe is de veiligheids politie voor het onderdrukken van de ongere geldheden geheel voldoende gebleken. Ook in den loop van den avend zijn er geen verdere plunderingen van zaken voorgevallen. In 't geheel zijn er vandaag slechts 10 a 15 ge vallen van plundering van winkels bij de politie aangegeven. In het „Scheunenviertcl" heerschtc volmaakte rust. De politie wordt om nieuwe incidenten te voorkomen gereed gehouden, zij blijft In z.g. „erhöhter Alarmbereitschaft". Gisteren geen herhaling der Berlijnsche relletjes. D.d. gisteren wordt uit Berlijn bericht De maatregelen, door de Berlijnsche politie genomen tot voorkoming van plunderingen, fc«dden volledig succes, zoodat behalve eenige •laatselijke buitensporigheden in den nacht, ge durende Woensdag in het algemeen rust heerschtc. Dinsdag zijn bij de plunderingen 530 personen gevangen genomen. De stemming der Berlijnsche bevolking is door het verder stij gen van de prijzen der levensmiddelen t.og steeds zeer opgewonden. Heel dreigend is de steeds ongunstiger wordende arbeidsmarkt en de toeneming van het aantal werkloozen, van wie tot heden meer dan 200,000 zijn inge schreven. ENGELAND. HET STREVEN NAAR PROTECTIE. Algcmecnc verkiezingen aanstaande? Londen, 7 Nov (N. T. A. Draadloos). Al gemeen acht men het zeker, dat een algemeene verkiezing, met „bescherming van de nationale nijverheid" tot leuze, voor de deur staat. In middels heeft de regecring nog geen definitief besluit genomen. Men meldt, dat er verschil van meening bestaat in conservatieve kringen of de regeering haar beroep op het volk reeds in December moet doen don wel of zij moet wachten tot eind Januari. Zij, die aan den laatst genoemden tijd dc voorkeur geven, zeggen, dat er zoodoende meer tijd zal kunnen worden ver kregen om de voornaamste punten van de fis cale politiek der regeering aan het publiek dui delijk te maken, terwijl het overigens ook moge lijk zou worden een parlement met een doartoe strekkend mandaat samen te stellen, voor mid den Februari de nieuwe zitting begint. Het be long der laatstgenoemde overweging ligt hier in. dat het parlement van midden Februari tot einde Maart zich steeds in hoofdzaak bezig houdt met de bcgrooting voor het a.s. fir.an- cieele jaar, terwijl deze midden April steeds wordt ingediend. Deze werkwijze zou ernstig de gevolgen ondervinden van een verandering der fiscale politiële. Aanstaande week komt het parlement bijeen in slotzitting van het tegen woordig jear en men vermoedt, dat teger. dien tijd de conservatieve leiders het over den da tum eens zullen rijn geworden. Inmiddels zijn de deskundigen van het de- departement van handel bezig met het vraag stuk van het atrief van invoerrechten te onder zoeken. Het resultaat van dit onderzoek zal worden voorgelegd aan een commissie van ad vies, die één dezer dagen benoemd zal wor den en waarin zoowel zakenlieden als econo-' misten en statistici zullen worden benoemd. Associted Portland Cement Cy. Londen, 7 Nov. (R.) Een nieuwe .maat schappij, verbonden met de Anglo Atlantic Corporation en met een kapitaal van f 1,000,000, verkreeg de controle over de Associated Portland Cement Cy. Naar gemeld wordt, zijn verschillende groe pen gevormd voor de ontwikkeling der industrie in het Brjtsche Rijk. ITALIË. Mussolini over Jlalië's luchtpolitiek. Rome, 7 N o v. (V. D.) Mussolini heeft een bezoek gebracht aan het vliegveld van Ciampino, ter gelegenheid waarvan hij een rede hield, waarin hij o. m. het volgende zcide Ik weet niet of dc toekomstige oorlog ge voerd zal worden in de lucht, op Zee of te land. Wij moeten echter afwachten wat de an dere naties zullen doen. Als de anderen zich wapenen in de lucht, don zal Italië dit ook doen. De schitterende Italiansche tradities op luchtvaartgebied slonn geboekt in de harten der Italiaansche vliegers. Op 31 October heb ben 300 vliegmachines boven Rome gedemon streerd zonder dat zich eenig incident heeft voorgedaon. Het volgend jaar zullen dit er zeker 1000 zijn. Wij zijn dit aan ons zelf ver plicht Om deze luchtpolitiek te rechtvaardi gen, heeft men slechts de kaart 'van de wereld voor zich te nemen, om te zien, dat Italië nooit genoeg vliegmachines kan hebben om zich te verdedigen. POLEN. DE STAKINGSACTIE. De stand der staking. Warschau, 6 Nov. (P. T. A.). De alge meene staking, afgekondigd voor Maandog door de Poolsche socialistische partij ten teeken van protest tegen de gedeeltelijke militarisatie der spoorwegen is mislukt. Met uitzondering van Warschau, Wilna en Krakau, waar de ar beiders in enkele fabrieken den arbeid neerleg den, heersch't in de andere declcn van Polen, met name in het industrieele centrum Lodz en in Opper-Silezië, een normale toestand, terwijl de treinenloop bijna normaal is. Verscheidene pogingen om het spoorwegverkeer met War schau en op enkele plaatsen op hel platteland te belemmeren misluktqn. Socialistische afge vaardigden wendden zich tot minister Korfanty om hem om zijn tusschenkomst bij de regee ring te verzoeken. Korfanty legde de eischen der stakers aan den ministcraad voor, die na beraadslaging besloot, bij zijn tegenwoordige houding te volharden. Ernstige botsing tusschen arbeiders cn militairen* Warschau, 7 Nov. (B. T. A.) In den loop der relletjs, die gisterenmiddag te Krakau plaats hadden, zijn 25 personen gedood. 49 ernstig gewond en 29 licht. Des avonds keerde de rust terug. Krakau, 7 Nov. (V. D.). Heden hebben tc Krakau weer ernstige botsingen plaats ge had. De arbeiders raakten slaags met de po litie en de militairen. Gemeld wordt dut de orbeiders een massavuur op dc militairen open den. De cavalerie en pantserauto's moesten den militairen te hulp snellen. Ook uit het naphta- gebied van Borislof wordt melding gemaakt van ernstige gevechten tusschen arbeiders en militairen. BULGARIJE. HET ZUÏD-SLAVISCHE ULTIMATUM. De inwilliging der eischen. B e 1 g r a d o, 7 Nov. (B. T. A.) Overeen komstig de bepaling in het ultimatum van Zuid-Slovië heeft een Bulgaorsche legerafdee- ling met vaandel hedenmorgen de eerbewijzen gebracht aan de Zuid-Slavische vlag voor de legatie te Sofia. Ook can de andere eischen is voldaan. RUSLAND. DE RUSSISCHE GRONDWET. Moskou, 7 No^. ;\V. B.) Heden is ir het Kremlin de derde zitting van het centraal uit voerend bewind van den sovjetbond geopend onder voorzitterschap van Tsjeofjskof, den pre sident van het comité van Wit-Rusland. Men is begonnen met de behandeling van de grond wet voor den bond. CTR. STBAA T 17 - - - TELEFOON 14.*> Per ffSesch Per Anker Gewas 1920 Raymond SVèsoau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emiüon F 1.60 F 65.— De Staatscourant van heden 3 November bevat o.a. de volgende Kon. besluiten eervol ontslagen wegens overbodigheid D. W. Binken als commissie der Landsdrukkerij bevorderd bij het ministerie van Financiën tot adiunct-commies J. H. van Zwijndrecht, klerk. ontbonden met dank de commissie inzake het vraagstuk der samenstelling van de dienst vakken der directe belastingen en registratie, cn de toegevoegde secretaris Mr. A. H. Seyl- houwer tc Amsterdam, eervol ontslagen met dnnk. DE EX-KROONPRINS. Een weinig zeggend bericht uit Londen. Reuter meldt uit Londen, d-d. 7 Nov., dat aanwijzingen zijn als zou het vertrek van den ex-kroonprins naar Duitschland niet zoo spoe dig geschieden als men aanvankelijk vermoedde. Ofschoon dc geallieeidcn tot dusverre officieel 'geen stappen hebben gedaan, kunnen die geno men worden wanneer de zaak van urgent be lang wordt. Het is echter twijfelachtig, of de Nederlandsche regeering den ex-kroonprins kun weigeren heen te gaan onder zekere voorwaar den. DE KABINETSCRISIS. Minister Colijn aan het woord. Dinsdagavond zal minister Colijn, naar dc Stand, meldt, in de Raamkerk op de Hugo de Grootkade te Amsterdam op uitnoodiging van dc Centrale Antirev. kïesverecniging Nederland en Oranje spreken over het onderwerp: Rond om de crisis. KOESTEEU 5 7 b. «1. Varkeusutarkt BESTELKANT08R: LAXCESTSHT 10 Een rede van mr. Marchant. Voor de Vrijz.-Dem. Vcreeniging te Am sterdam heeft gisteravond het Kamerlid mr. H. P. Marchant gesproken over de gevolgen van de verwerping van de Vlootwet en ovei de ministerieele crisis. De drukbezochte vergade ring werd geopend door prof. Kranenburg, die mr. Marchant en de V. D. Kamerfractie dank bracht voor hun werk inzake de actie tegen de Vlootwet. Mr. Marchant noemde in den aanvang vnn zijn rede de beantwoording van de vruag: wat nu van groot gewicht voor de V. D partij en wel omdat hét purlementuire stelsel de laatste jaren zoo ontzaglijk veel in ons land bedorven heeft. Aan de V. D. is thans de taak orn de praktijk van het parlementaire stelsel weer te brengen in het rechte spoor I Spr. her innerde er aan, dat toen in T9I3 de onvergete lijke Bos belast was met de formatie van een kabinet, deze de onderhandelingen in het open baar gevoerd en de desbetreffende brieven ge publiceerd heeft Hij was de ceiste die dit in 't openbaar deed en helous ook de laatste. (Applaés.) Hoeveel waarde zou 't hebben ge had nis in den zomer van 1922, toen Colijn de Zwitsersche bergen beklom, de onderhandelin gen von den kabinetsformateur Ru va publie kelijk waren gevoerdDe eerste eisch voor het herstel is don ook de openbaarheid, pu blieke behandeling von de publieke zaak Spr. stelde deze vraagmoeten we de staat kundige groepeering van thans houden of met onderen te zamen die veranderen Hij zeide cr van overtuigd te zijn dut bij nieuwe ver kiezingen de V. D. in de Kamer vooruit zou den gaan Maar dat is thans niet liet voor naamste. Aan de orde is allereerst de kabi netscrisis. Haar voorgeschiedenis ging spr. na. De leider van een kabinet moet de drager zijn van een program, betoogde spr. Maar dat was bij den leider van het „zet-ministerie"-Ruys, welks roomoamste kracht in zijn continuïteit lag, niet het geval. De V D Bond betreurt geenszins het aftreden van het kabinet, slechts dut 't zoo laat geschied is. Van enkele mi nisters verheugt ons zelfs het heengaan bijzonder, aldus spr., en spr. zeide dit niet om dien ministers een trap na te geven, mear uit vrees dat ze nog eens op hun besluit mochten terugkomen. (Gelach.) Ook het verdwijnen van den appendix van het kabinet verheugde spr. zeer, nml. het nu noodzakelijk heengaan van oud-minister Van Usselsteyn, die belast was met de herziening van de bezoldiging der ambtenaren. Wat nu Bij de beantwoording van die vraag kantte spr. zich allereerst tegen dege nen, die om een soort Mussolini-regeering roepen. Nederland moge bespaard blijven voor een revolutionnaire beweging om een Musso lini te krijgen en voor de dan noodzakelijke nieuwe revolutionnaire beweging om hem weer kwijt te ruken. Neen, we moeten een nieu we parlementaire regeering krijgen. Maur hoe Colijn zeide spr. zal spijt hebben van zijn advies om Troelstra kabinetsformateur te maken. Spijtomdat hij zijn advies als een on mogelijkheid heeft bedoeld. Hij wilde jaaar vo ren schuiven den man van November 1918 op dat men loter bij een eventueel optreden van een ministerieï-TroelstTa zou zeggen Geef ons Colijn terug I Is iemand, die zulk een advies geeft, een ernstig man T e heterogene be- standdeelen zouden zulk een ministerie moe ten steunenWijnkoop cn mej Van Dorp, enz. (Hilariteit.) Wat de tegenwoordige coalitie betreft stel de spr. Colijn de vroag, of Colijn enkele jaren geleden niet oordeelde dat er een andere meer* derheidsformatic moest zijn dan de coalitie tei rechterzijde en dat die vervangen moest wor den door een democratische meerderheids- groepeering von rechts cn links. De Roomschen zijn de coalitie meer trouw gebleven dan de Protestanten, betoogde spr aan de hand ven feiten uit de Kamer. Den 9en Nov. '22 heeft Colijn in de Komcr (bij de Ie- gc-rdebotten) de stem van de 10 Roomschen tegen de Vlootwet voorbereid I Op 9 Nov. '22 was Colijn bezig het gro? te delven van Colijn van 26 Oct. 1923, toen met het „tegen", „tegen", „tegen" Colijn zachtjes in de kuil zakte en den dood vond Spr. ging na hetgeen in de Kamer bij de be handeling van de Vlootwet geschied isde heer de Savornin Lohman noemde in een particulieren brief het Kamervotum misselijk, maar spr. wilde op grond von een 23-jarigen ervaring wel verklaren., dat de verdediging von de Vlootwet door de regeering het aller- misselijkste is geweest, dat spr. ooit beleefd hed. (Applaus.) Nu de Vlootwet verworpen is, weet men aan de rechterzijde niets dan het slechtste van do oppositie te vertellen. Doch spr. protesteerde er tegen, dot men to rech terzijde thans niets beters weet te doen dan de oppositie voor te stellen als bestaande uit slechte vaderlanders. Thans het nieuwe kabinet Er moet nu, een meerderheid zijndat is voor de toekomst dè eerste eisch. En, ten tweede, moet die meerderheid, ook wat de mi litaire zaken betreft, een program hebben, waarop het vertrouwen van hot volk steunt. In de derde plaats moet het zeker zijn, dat het nieuwe kabinet vasten grond onder de voeten cn afstand gedaan heeft van het vast houden aan een coalitie ter rechterzijde. Sa menwerking van alle democraten, van welke afstamming ook, is de eisch der vrijz. dem. Moor geen gevaarlijke proefnemingen I Erkent eerlijk, dat ge niet meer samen kunt gaan dat is de eisch, welken de vrijz. dem. de rech terzijde thans hebben te stellen. Een program van samenwerking der democraten is dnn na der te formuleeren. Het sluitend maken van het budget blijft dan het eerst noodzakelijke er moet bezuinigd worden allereerst op de uit gaven, waar de volkskracht buiten staat Er moet op de militaire uitgaven in de eerste plaats bezuinigd worden. Bij het oplossen van het vraagstuk van do kabinetsformatie moet men niet profiteeren van op 't oogenblik juist gunstige omstandig heden. Goed en secuur, aldus eindigde spr., moet een kabinet gevormd worden op de door spr. geschetste grondslagen kon dat niet gelukken dan moeten dc vrijz. dom. zich ont houden van medewerkingzij die gelooven haasten niet. (Applnus). TWEEDE KAMER. Bijeengeroepen op Woensdag cls. Do 1 weedc Kamer is thans bijeengeroepen legen Woensdag 14 dezer, des namiddags te 1 uur. In die vergadering zal mededeeling wor den gedaan van het besluit der Centrale Sectie om het door den heer Fleskens ingediende wetsvoorstel, tot verlenging vnn den geldig heidsduur van het Schoenenwetje, dadelijk na afloop van deze vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken. HET KIESSTELSEL VOOR DE TWEEDE KAMER. Een initiatief-voorstel van mej. Van Dorp. Ingediend is een voorstel van wet van mej. Van Dorp, „tot nadere regeling van de ver kiezing van leden von de Tweede Kamer der Staten-Generoal door de daartoe bevoegd ver klaarde kiezers en de toepassing op die verkie zing van het stelsel van evenredige vertegen- •cordiging." Blijkens de Memorie vnn Toelichting heeft de indiening van dit wetsvoorstel ten doel, een vergelijking uit te lokken tusschen het daarin uitgewerkte stelsel van evenredige vertegen woordiging en het thans geldende. De schrijfster der memorie schelst allereerst het thans geldende stelsel en de daartegen ge rezen oppositie. Zij meent, dot de door haar voorgestelde regeling beter is in de erkenning van de be- teekenis van het kiezen. Zij meent, dat de door haar voorgestelde regeling beter is in dc erkenning van de be- teckenas von het kiezen. Kiesrecht vestigt een band tusschen den kiezer en den condidaat, waarbij de eerste vertrouwen schenkt, dat de laatste bij hem heeft gewekt De candidaat- stelling gaat bij het voorgestelde stelsel uit v veertig kiezers, die met goedvinden van den ccndidaat oen verklaring inleveren in het kies district Dat veertigtal wordt verwacht ook bij dc nieuwe regeling gewoonlijk zijn oorsprong te hebben in een tot een partij behoorende kies- vereeniging, maar juist bij deze krijgt zulke candidaatstelling een geheel andere betcekcnis. 1 De candidaat wordt niet voorgesteld nan hoo- gcr partijbestuur, muar rechtstreeks aan de kie zers, en door de bepaling, dat de candidaat slechts nog cendideturen in de andere kies districten van denzclfden kieskring mag aan nemen, wordt de goede verhouding tusschen kiezer en candidaat hersteld. Of hij gekozen wordt, hangt enkel af van het stemmental, dat direct of indirect op hem wordt uitgebracht of overgedragen. Om ''o beteekenis van de voorgestelde ver andering juist te beoordeclen, stelle men zich de samenstelling van de partij bij beide stelsels voor oogen. Bij het bestaande stelsel zijn de hoofdbesturen, die de partijlijsten opmaken en zich natuurlijk op de eerste plaatsen stellen, inderdaad eenige van herkiezing en leiding ver zekerde souvereine machthebbers, wier betrek kelijke macht en invloed ofhangt van het aan tal partijleden, dat de kiezers hun toevoegen, zonder dat dezen werkelijken invloed kunnen oefenen op de personen dier leden. Bij het nieuwe stelsel zullen ook die leiders zelf in een der 18 kieskringen gekozen moeten worden en weer gelijkwaardige leden der partij zijn, die, om leiders te kunnen blijven, door de leden als zoodanig gekozen moeten worden. Von hun persoonlijk standpunt beschouwd zullen zij geen zoo vaste, maar werkelijk hoo- gere stelling erlangen, indien zij èn het vertrou wen van kiezers èn dat hunner partijleden door op hen persoonlijk uitgebrachte stemmen kun nen bewijzen. De reusachtige ciifors, die in het proces-vcr- baal der verkiezingen achter hun nomen zijn te vinden, bewijzen slechts het aantal hunner partijgenooten. Wilden zij bij het tegenwoordige stelsel bewijs von persoonlijk vertrouwen erlan gen, dan zouden zij een voorstel moeten steu nen, dat bij verwerping van het bij dit ontwerp in overweging gegevcne in aanmerking zou kun nen komen, om de rangorde der namen op de partijlijsten bij loting te bepalen en de toeken ning ven de aan de partij toegewezen zetels naar mate van de op de candidaten persoonlijk uitgebrachte stemmen. Het technische deel van het voorstel ver- eischt weinig bijzondere toelichting. Een verdeeling des lands in 18 kieskringen, in welke 5 a 6 vertegenwoordigers der kiezers met toepassing van het beginsel van evenredige vertegenwoordiging gekozen worden, past vol komen in het voorgedragen stelsel. Dit aantal \vordt dan behouden, doch de in deeling des lands daarin behoeft wijziging, welke na aanneming van het voorstel bij na dere wet zal behooren te worden gemaakt. Bij dit voorstel wordt de grootte von een kieskring gelimiteerd tusschen 4/100 en ca. 7/100 van 's lands bevolking. Rotterdam kan dan ongedeeld blijven, doch Amsterdam moet worden verdeeld. De verhoo ging von het aantal kiezers, dat een candidaat kon voordragen, tot 40, wordt voorgesteld, om dat dit cijfer onder de werking der Kieswet 1896 geen aanleiding tot bezwaar heeft gege ven. Het is onnoodig, het optreden van niet- ernstige candidaten te gemakkelijk te maken. Mocht de voorgedragen wijziging van het verkiezingsstelsel voor de Tweede Kamer in gang vinden, dan zal zij voor de Provinciale Staten en gemeenteraden moeten volgen. Het wordt echter onnoodig geacht die wijzi gingen reeds nu te formuleeren. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Mr. Delprat hervat z'n werk zaamheden aan de Ned. Bank. Naar het Hbld. verneemt, zal mr. G. H. M. Delprat nog deze week Den Hoog verloten en zijn werkzaamheden aan de Nederlandsche Bank hervatten. M. A. B. O. en Postgiro. In verband met den open brief van den bi A. B. O. ann den minister van Waterstaat schrijft de heer A. W. Kymmell, directeur van den postcheque- en girodienst in een ingezon den stukje in de N. R. Cti o.m. „De courant is nu eenmaal voor een amb tenaar niet de plaats om polemiek te voeren. Alleen wensch ik te waarschuwen tegen het maken von gevolgtrekkingen uit de gegeven eenzijdige voorstelling. Die eenzijdigheid moge alleen reeds daaruit blijken, dat de machani- cien van den leverancier der machines uit drukkelijk heeft verklaard, dut het personeel van den girodienst met het onderhoud en het bedrijfsvaordig houden der machines belast alleszins daartoe bekwaam was." Hoogere rentevergoeding ge vraagd. De Vereenïging van Provinciale Bankiers en Commissionairs in Effecten (Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie, voor zitter de heer O. J. Engelberts, secretaris mr. F. Del Campo) heeft in zake den Postcheque- en Girodienst den volgenden brief gericht aan den Minister van Waterstaat: „Tn onze bestuursvergaderingen zijn herhaal delijk d* misstanden besproken, in het leven geroepen eerst door de ontreddering, later door stopzetting van den Postcheque- en Giro dienst Ten gevolge van deze betreurenswaar dige gebeurtenissen hekben de rekeninghou ders bij dien dienst de beschikking over hun, aafi denzelve toevertrouwde gelden gedurende langcren of korteren tijd verloren en lijden zij daardoor ernstige schade. Het komt ons voor, dat de dienst, die deze schade veroorzaakt heeft, al het mogelijke moet doen om daarvoor vergoeding te geven en wij wenden ons daarom tot Uwe Excellentie met het verzoek te bevorderen, dat de rente, welke de dienst aan zijn rekeninghouders vergoedt, zal zijn de wettelijke interest in dc pluuts van 1J^ pCt, zulks van het oogenb'ik af, waarop de reke ninghouder door de stopzetting of daarvoor de beschikking over zijn tegoed zijns ondanks ver loren heeft tot op den datum waarop hij over zijn tegoed weder geheel op gewone wijze heeft kunnen beschikken. Door dezen maatregel zal zeker nog lang niet alle schade, welke dc Girodienst heeft te weeggebracht, geheel kunnen worden vergoed, doch dat hij genomen wordv, is wel het minste, wat de rekeninghouders van dien dienst mogen eischen. Het zal ons aangenaam zijn, van Uwe Excel lentie te mogen vernemen, dat hij bereid is een beschikking in den door ons gewenschten zin te nemen". BEGRAFENIS F. A. R. PADBERG. In leven majoor-aalmoezenier. Op het roomsch-katholieke kerkhof te Ede is gistermorgen begraven het stoffelijk overschot van den heer F. A. R. Padberg, pastoor vnn de gornizoenskerk aldaar, majoor-oaimoezenier,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2