WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. BINNENLAND. -X- M- F 65.- pen om de verklaring van Baldwin, dat de voor gestelde tarieven iets hebben te maken met de werklooheid, tegen te spreken en Baldwin te zeggen, dat, als hij zoo iets voorstelt, hij niet alleen zijn belofte nopens de tarieven verbreekt, maar ook de belofte, dat hij de meerderheid, die hij bij de laatste verkiezingen heeft verkregen, uitsluitend zou gebruiken om den VTcdc in Euro pa te vestigen. De labour-party staat klaar. Waarlijk, zeide Macdonald, ik heb nooit de par tij zoo'n enthousiasme voor den strijd zien toonen, want zij is beu en misselijk van de bin nen- en buitcnlandsche politiek van de regee ring. ITALIË. KERKBRAND. Kunstschatten teloor gegaan. Napels, 12 Nov. (B. T. A.) Tengevolge van kortsluiting brak brand uit in de San Carlo- kerk, waardoor verscheidene kostbare kunst werken zijn vernield. GRIEKENLAND. DE REPUBLIKEINEN EN HET KONING SCHAP. Athene, 12 Nov. (B. T. A.) De toestand ïs onveranderd. Het gerucht, dat de koning het besluit van de republikeinsche partij heeft aan vaard en besloten is te vertrekken, wordt tegen gesproken. CHINA. WOE-PEI-FOE Peking, 12 Nov. (R.) Woe-pei-foe is be noemd tot inspecteur-generaal der provincies Tsjili, Sjantoeng en Honan. Hij volgt als zoo danig Tsao Koen, den nieuwen president van China op. ZUID-AFRIKA. De verkiezingen voor den Transvaalschen Provincialen Raad. Kaapstad, 12 Nov. (R.) Bij de verkiezin gen voor den provincialen raad in Transvaal hebben de Zuid-Afrikaansche en unionistische partijen vier zetels gewonnen. Het eindresultaat is, dat de Zuid-Afrikaansche partij thans over 20 zetels, de nationalistische partij over 21 zetels en de arbeiderspartij over negen zetels beschikt. De Staatscourant van heden 12 Novem ber bevat de volgende Koninklijke Besluiten: benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlendschen Leeuw mr. G. T. J. de Jongh, al gemeen voorzitter van het Nedcrlandsche Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering van Ge vangenen te Amsterdam, en J. F. Hendriks, ge- pensionneerd officier der infanterie te's Graven- ha ge; op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst met dank M. T. van Lith, referendaris bij het de partement van Koloniën; benoemd tot registratie-ontvanger te 's Her togenbosch J. C. Vcrsluijs, thans ontvanger der registratie no. 1 en successie aldaar; benoemd tot landmeter van het kadaster A. J. H. Meertens, F. J. Edenburg, C. G. Daleboudt, J. F. Ilsen, A. G. Wijtkemo, H. Meindersma, W. van Russen, G. J. Brouwer, W. Nikkels, allen thans adspirant-landmeter van het kadaster; eervol ontslagens wegens verandering in de inrichting van het dienstvak C. C- C. Warmolts, als controleur der waarborg en belasting op gouden en zilveren werken, te Alkmaar; Op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst J. H. Dols als verificateur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam. STEUN VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Een belangrijke gift van H.M. de Koningin. Hare Majesteit de Koningin heeft aan het Centraal Comité tot steun van Nederlanders in den Vreemde een belangrijk bedrag doen toekomen ten bate van de hulpbehoevende Ne derlanders in Duitschlond. HET VERTREK VAN DEN VOORMALI- GEN DUITSCHEN KROONPRINS. Onderbreking van de reis. De ex-Kroonprins heeft zijn reis, die hij ge heel per auto maakt, onderbroken tot het brengen van een bezoek aan het buitenverblijf van Graaf von Bassewitz te Platten in Mecklen burg. Hier had hij een ontmoeting met zijn oudsten zoon, den 18-jarigen Friedrich Wil helm. Prins Oscar, de zwager van den ex-Kroon prins, begroette hem eveneens op dit landgoed. Een interview met Jhr. Loudon. Jhr. Loudon, de Nederlandsche gezent te Pa rijs, heeft in een interview verklaard, dat geen enkele Nederlandsche wet het vertrek van den kroonprins had kunnen verhinderen. Het karakter van den Ncderlandschen mi nister van buitenlandschc zaken zoo voegde Jhr. Loudon er aan toe is van dien aard, dat men niet mag zeggen, dat hij ^on het ver trek op de hoogte was, toen hij de geallieerde gezanten ontving. De houding van minister van Kamebeek. Betreffende de wetenschap van het vertrek deelde men aan de „Tel." mede, dat toen minis ter van Kamebeek de gezanten ontving, hij in den loop van den ochtend vernomen had, dat de ex-kroonprins van plan was dien dag (10 Nov.) te vertrekken, doch hij wist niet, dat de kroonprins al onderweg was het land te ver laten. Het feit, dat de ex-kroonprins Wieringen had verlaten, kwam eerst ter kennis van den minis ter, toen de gezanten zijn kabinet reeds hadden verlaten. De indruk te Parijs. Voor zoover ons land er bij betrokken wordt geven wij hieronder nog het een en ander weer over de commentaren der Parij- sche pers. Men kan voorzien, volgens den Parijschcn correspondent van het Hbld., dat dc klachten en de verontwaardiging over het laten heen gaan van den ex-kroonprins door de Neder landsche regeering niet long zullen duren. Gisteravond betoogde Gauvain in de „Dé- bats" nog naar Engelsch voorbeeld, dat het Nederlandsche betoog, dat de regeering zich zelf niet tegen het vertrek van den ex-kroon prins mocht verzetten, niet strookt met de toezeggingen in T920 door het kabinet in Den Haag gedaan betreffende de bewaking van den ex-keizer cn zijn familie en voegde daar bij „De Nederlandsche regeering schijnt er meer op gesteld te zijn zich van lastige gas ten te ontdoen dan aangenaam te zijn aan de Alli's of mee te werken aan vermindering van het risico van de Europeesche verwarring". Vanmorgen toont de correspondent van do „Motin" te Amsterdam aan, dat de ex-kroon prins vertrokken is met volledige medewer king van de Nederlandsche regeering, terwijl die van de „Petit Parisien" oordeelt, dat men de zaak in Holland bekijkt met volstrekt ge brek aan begrip en van zuiver egoïstisch standpunt en zich verontwaardigd toont over de uitlating van het „Alg. Handelsblad", dat de Franschen, als dc eerste woede voorbij is, de hecle zaak wel als een goede grap zullen beschouwen. Grosclaude in de „République Fran^aise" be weert, „dat Nederland zich steeds platter toont tegenover Duitschlond", maar daartoe bepalen zich commentaren voor zoover ons land betreft. Wat België zegt De „Nation Beige", het blad der Belgische nationalisten bespreekt natuurlijk ook de vlucht van den Duitschen-ex-kroonprins en kan niet nalaten eenige hatelijkheden over de Nederlandsche regeering en Nederland te uiten. Men leest o.a. in het blad Door de vervloeking van de geheele we reld achtervolgd, heeft hij (de kroonprins) op Hollandsch grondgebied een gastvrijheid ge vonden, die geen beschaafd volk hem onge twijfeld zou gegeven hebben. „De geallieerden betalen thans heel duur hun zwakheid ten aanzien van een, regeering, die zich de medeplichtige heeft gemaakt van twee misdadigers, een regeering, die door een beetje energie van onzen kant genoodzaakt zou geworden zijn om zich te buigen". „De Nederlandsche regeering sloot de «ogen en liet de dingen op hun beloop" Dc „Matin" (Belgische) schrijft in zijn arti kel over het vertrek van den ex-kroonprins o.a. dit „De kroonprins van Duïtschland heeft Wie- ringen kunnen verlaten. Holland door kunnen trekken, de Hollandsche grens kunnen berei ken en die kunnen overschrijden, zonder dat ergens een ambtenaar of Hollandsch soldaat klaar is gevonden om hem den weg te ver sperren. Die feiten zijn zóó onwaarschijnlijk, dat het woord „medeplichtigheid" ons op de lippen brandt". Wie mocht verwacht hebben meldt den Brussclschcn berichtgever van het Hbld. j dat dc Brusselsche pers in verband met het vertrek van den gewezen Duitschen kroonprins heftig tegen Nederland zou hebben uitgeva ren, komt vooralsnog bedrogen uit. De mees te bladen bepalen zich bij de mededeeling von de bijzonderheden, die in de Nederlandsche pers zijn te vinden. De „Nation beige" deelt in een verslag over I de gisteren gehouden vergadering von den i ministerraad alleen mede, dat men te Brus- sel, evenals te Parijs, van meening is, dat men I zich niet langer straffeloos mocht loten voor den gek houden, maar dat, daar de te Berlijn en Den Haag gedane stappen op voorstel van Londen werden gedaan, men ook veronderstelt, dat Engeland het initiatief tot nieuwe voorstel len zal nemen en dat België zich zal aanslui ten bij een actie, waardoor Duitschland zou worden verplicht, maatregelen tegen den ge wezen kroonprins te treffen. Het nationalisti sche blad voegt hier aan toe, dat minister Van de Vijvcre als naar gewoonte nadere inlichtin gen heeft gewcnscht. De „Independence beige" wijst in een trou wens bezadigd stukje, onder de hoofding „Holland en de Kronprinz" op, dat Nederland niet heeft gemeend ean de Europeesche vrc- deszaak den dienst te kunnen bewijzen,' om den kroonprins te beletten op dit oogenblik van verwikkelingen naar Duitschland terug te keeren, terwijl Nederland nochtans het recht had hem zijn wil op te dringen. Volgens het blad verkeerde men zelfs in de meening dat de Nederlandsche regeering, toen zij den ex- kroonprins in Nederland toeliet, er voor had gezorgd den vluchteling in kennis te stellen met haar wil, want Nederland bewees den kroonprins, die niet wenschte naar Duitsch land te gaan, een zeer grooten dienst en de Ne derlandsche rcgcering had dan ook het recht, voorwoorden op te leggen. Niet alleen het recht doch ook den plicht, daar zij tegenover de geallieerden de verantwoordelijkheid op zich nam om den man van Verdun te onttrek ken aan gerechte straf en hem in staat te la ten schade te berokkennen aan Europa en aan zijn eigen land. En het blad denkt te mogen besluiten uit het feit, dat aan den kroonprins een bepaalde woonplaats werd aangewezen, dat Nederland aan zijn plicht niet tekort was gekomen. Want, aldus de „Independence", waarom een bepaalde verblijfplaats en al dit toezicht, als de kroonprins naar de opvatting van de Nederlandsche regeering het recht had zoo moar te vertrekken om den vrede te gaan verstoren Men krijgt den indruk uit de moei lijke uitleggingen, die de Nederlandsche re geering geeft, uit al die geleerde vertoogen over internationaal recht, dot Nederland nog niet weet wat een oorlog is Nochtans werd ook Nederland bedreigd. Hedden de keizer en de kroonprins overwonnen, dan was Antwer pen Duitsch geworden cn lang zou het niet hebben geduurd eer dc monden van de Schel de in Duitsche honden waren overgegaan, noar den wensch van den koning van Beieren. In die voorwaarden, zoo besluit het blad, verba zen de serene onverschilligheid van Neder- I land cn zijn neutraliteit, die zoover wordt ge- dreven, dat Nederland de avontuurlijke droo- I men van den kroonprins weigert te dwarsboo- I men, temeer, daar men waarlijk niet kon ge- looven, dot zooveel zachtmoedigheid uit sympathie wordt bewezen. Ook België wenscht zijn uitlevering. De Belgische ministerraad heeft gisteren be sloten, dat de Belgische regeering zich zal aan sluiten bij alle stappen der geallieerde mogend heden om dc uitlevering van den ex-kroonprins te eischen. Wat Londen zegt Volgens een Reuter-telegram uit Londen wordt de terugkeer van den ex-kroonprins van Duitschland daar vrij kalm opgenomen. In goed-ingelichte kringen is men van mee- ning, dat de aonwezigheil van dien Hohenzol- lern in Zuid-Duitschland wellicst verdeeldheid onder de monarchisten zal wekken. Zelfs wordt de mogelijkheid overwogen, dat de terugkeer van den ex-kroonprins een listige zet is van CTB. STRAA T 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1,F 40.— Gewas 1917 St. Emiiion F 1.60 den rijkskanselier Stresemann om gebruik tc maken niet slechts van den ouden twist tus- schcn de dynastieën van Wittelsbach en Ho- henzollcrn, maar tevens van den persoonlijken onmin, die tusschen prins Rupprecht en den kroonprins bestaat. Slechts eenige bladen be spreken het geval. De „Daily Chronicle" vindt het feit, dat de Nederlandsche regeering de geallieerden niet in kennis stelde van het voorgenomen vertrek in strijd met de afspraak, welke tot nu toe tusschen Nederland en de geallieerden be stond, en waarbij Nederland zijn verantwoor delijkheid erkende ter verhoeding dat Neder- landsch gebied als basis voor de Hohenzol- lernactio in Duitschland werd gebruikt. Vol gens het blad is het moeilijk de Nederlandsche regeering van kwade trouw vrij te pleiten en acht het 't noodig, waarborgen te verkrijgen tegen eenzelfde dubbelzinnig optreden in ver band met den ex-keizer De „Westminster Gazette" daarentegen ver dedigt Nederland's houding. Nederland, zegt het blad, was gedurende den oorlog onzijdig en het werd gevraagd terug te komen op die on zijdigheid. Tweemaal is Nederland gevraagd dat te doen, doch beide keeren heeft het dit verzoek van de hand gewezen. Het blad ver wijt de Britsche regeering gebrek aan onaf hankelijkheid door zich wat betreft de nota non Nederland bij andere geallieerden aan te sluiten. Britannie is in den loop der tijden een toevluchtsoord geweest voor menig belangrijk vluchteling en van de Britsche regeering kon worden verwacht, dot zij correct zou handelen in zulk een aangelegenheid, wat haar bondge- nooten daar ook van mochten denken. Wat New-York zegt. Van de New Yorksche bladen noemt de „Tribune" het vertrek van den kroonprins naar Duitschland een daad van „Hohenzollem- bravade". De New York Times" acht de bcteckcnis, die aan den terugkeer van den ex-kroonprins wordt gehecht, overdreven. De gezontenconfcrentie niet het bevoegde ressort voor do kwestie. Het B. T. A. seint ons uit Parijs d.d. 12 Nov. De gezantenconferentie zal heden niet bij eenkomen. De Britsche regeering heeft Poin- caré doen weten, dat zij van meening is, dat de terugkeer van ex-kroonpiins naar Duitsch land niet door de gezantenconferentie moet worden behandeld, doch moet worden gere geld langs den gewonen diplomatieken weg in den vorm van gedachtenwisseling tusschen de kanselarijen der geallieerden. DE EX-KEIZER. Sensationneclc geruchten. B. T. A. seint ons uit Brussel: Volgens hier uit verschillende bronnen van Doorn ontvangen berichten, zijn den ex-keizer 12 paspoorten voor Duitschland overhandigd en heeft tusschen hem en de voornaamste personen van zijn omgeving een belongrijk onderhoud plaats gehed. Naar de Gazette meldt, voorziet men tegen 4 December het herstel der Hohcnzollem-mo- narchie en zou öf de kroonprins of zijn vader den Pruisischen troon bestijgen. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij onn be richten als het bovenstaande slechts onder het grootste voorbehoud plaatsing verleenen. De bron waaruit het voortkomt, geeft daar aanlei ding toe. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 15 November e. k. niet plaats hebben. DE KABINETSCRISIS. De pogingen van Mr. Koelen. In vervolg op het bericht uit het Hbl. ver neemt de N. R. Ct-, dat mr. Kooien waarschijn lijk w e 1 een poging zal doen, een kabinet te formceren, maar dAarin vrij zeker geen zitting zal nemen om de eerder genoemde (persoon lijke) redenen. De anti-revolutiorinairen zouden zich bereid hebben verklaard, een rechtsch ministerie te steunen, op voorwaarde, dat "de bezuinigings plannen van minister Colijn onverkort (dus met int ekking van art. 40 van het Bezoldigingsbe- sl it voor rijksambtenaren) woiden overgeno men. Nog geen overeenstemming onder do R.-K. Kamerfractie. De Tijd noemt het bericht van het Hbld., als zou in de R.-K. Tweede Kamerfractie overeen stemming zijn bereikt op het stuk der ge- wenschte bezuinigingen, voorbarig. DE WONINGBOUW. Nu er een nieuw kabinet komt. Het Hbld. verneemt, dot van gemeentewege te Amsterdam, zoodra een nieuw kabinet zal zijn opgetreden, de pogingen zullen worden hervat om met medewerking der regeering een regeling te treffen, waardoor op vlotte wijze kapitaal voor woningbouw kan worden verkre gen. Het plan zou zijn, dat de drie grootste gemeenten een instituut zouden stichten, dat onder hare garontie en die van het Rijk gelden voor woningbouw zou kunnen verstrekken. EEUWFEEST GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Plechtige bijeenkomst in de Walenkerk to Amsterdam. In de Walcnkerk op de Keizersgracht te Am sterdam werd gistermiddag een plechtige bij eenkomst gehouden, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Genootschap tot Ze delijke Verbetering van Gevangenen. De voorzitter van het Genootschap, mr. G. T. J. dc Jongh, sprak daar een feestrede uit, nadat eenige liederen waren gezongen. In deze rede herinnerde de voorzitter er o.m. aan, dat tot de oprichting van het Genootschap het initiatief is genomen door W. H. Suringar, J. L Nierstrasz Jr. en W. H. Wamsink Bzn., die alle drie tot den koopmaj\stand behoorden. Zij sympahiseerden met hot werk van den be roemden Engclschman John Howard, die vele gevangenissen had bezocht cn zijn ervaringen op schrift stelde, waarvan dc mcnschen de ha ren te berge rezen. De drie mannen hadden succes. Van niet minder dan 3500 personen uit al lerlei steden, vlekken en dorpen werden be tuigingen van sympathie ontvangen en spoedig daarop zou het aantal leden de 4000 over schrijden. Nederland behoorde tot de eerste landen, waar het lot van ontslagen gevangenen w^rd behartigd. Na de geboorte te hebben geschilderd, ging Spr. de levensloop van het Genootschap na. Er kan gerust verklaard worden, dat gedurende deze honderd jaren door het werk van het Ge nootschap onnoemelijk veel leed is verzacht dot er in het gemoed van talrijke gevange nen, waarin alle hoop was uitgedoofd, waarin alle levensvreugde en levenslust was uitgestor ven, een nieuw vuur is ontstoken, waardoor de man weder met zekere opgewektheid zijn levenstank heeft opgevat; dat door zijn toedoen menige traan van bitter berouw is gewekt, die het geweten heeft gelou terd en den zondaar weer heeft leeren opzien naar het Opperwezen en vertrouwen doen schenken in zijn goddelijke barmhartigheid; dat door den invloed van het Genootschap menig werkman na zijn ontslag weer in staat is gesteld een betrekking te vinden, waar hem dat zonder deze hulp onmogelijk ware geweest en dat daardoor menig gezin bewaard is ge worden voor honger cn gebrek; dat talloozen hunne slechte neigingen en ge woonten hebben overwonnen en rustige burgers zijn geworden in ploots van lastige booswich ten. Hoevelen aldus op andere wegen zijn ge bracht, is niet te schatten. Of dat 10 of 20 duizend of 100.000 zijn, is uit de jaarverslagen niet op te diepen. Moar hun aantal moet wel zeer groot zijn. Ook zijn er op tijden van groo- tere krachtsontwikkeling wel eens inzinkingen gevolgd, doch in het algemeen woei er in het Genootschap een frissche wind cn volgde op een tijdperk van malaise spoedig weer een van grootere levendigheid. Spr. behandelde nu het tijdperk in de reclas- scering, dat hij een nieuwe periode van ople ving „de renaissance" zou willen noemen. Spr. noemde dit tijdperk een tijdperk van glans, moor tevens van harden arbeid. In dezen tijd volgen de gebeurtenissen elkaar snel op, doch zij zijn alle voortgevloeid uit de zelfde beginselen dat dc rec'asseering van het misdadige indi vidu moet geschieden op intensiever wijze, dan tot nu toe; dat dit werk moeilijker is, en dat er meer aan vost zit, dan aanvankelijk voorgesteld werd; dat de misdaad in den regel niet is een ziekte van voorbijgaanden, acuten aard, doch dat zij meestal was een uiting van een chronisch defect, von een levenswijze, van een gewoonte, die diep in het wezen van den misdadiger zich heeft ingevreten en met groote moeite kan worden verwijderd; dat dit zuiveringsproces ook is van langen adem en taai geduld; dat de gevangenis in vele gevallen dc kwaal eer verergert, dan verbetert; dat het genezingsproces moet geschieden in de vrije maatschappij, doch onder toezicht, on der patronaat van voortreffelijke lieden; dat dit alles niet meer was dilettantenwerk, doch menschen van groote toewijding zich daar van een levenstaak moesten maken. Uit deze en dergelijke beginselen sproten voort het patronaat en het benmbtenstelsel. Komende tot dezen tijd en zich afvragende of het Genootschap in dit honderdjarig bestaan zijn taak tot een einde heeft gebracht, ant woordt Spr.: „Neen, en nog eens neen". In plaats van verouderd en vergrijsd, is het even frisch en even krachtig als een eeuw ge leden. En in plaats dat zijn arbeidsveld is ingekrom pen, zien wij dat het zich verbreed en verdiept heeft. Zoowel in de gevangenis als daarbuiten ligt het werk nog bij hoopen op ons te wachten, j Aan het slot van rijn rede wekt Spr. op tot steun aan het Genootschap. In de plechtige bijeenkomst ter gelegenheid van het eeuwfeest van bovengenoemd genoot-' schap werd door den heer R c n van Ouwer aller in een „overdenking" een overzicht go- geven van het ontstaan von het Genootschap cn zijn arbeid. Hij gewaagde daarbij van het groote werk, dat volbracht werd, zoowel voor het individu als voor het gevangeniswezen. Ook tekortkomingen zijn aon te wijzen, zegt spr., daarom hoopt hij, dat in den komenden tijd het genootschap de kracht moge gegeven werden, met alle gaven, die zijn bestuurders bezitten, een nieuw tijdvak voor te bereiden. Door den heer D. H u d i g Lzn. werd als voorzitter van de huldigingscommissie ver volgens het woord gevoerd. Namens een zeer groot aantal landgenooten werd door hem als waardecring voor het groote werk een gedenk boek aangeboden, waarin de namen van alle leden vcorkomen, die bezig zijn voor het Ge nootschap een inzameling te houden, ter ver sterking van de geldmiddelen, nu het subsidie der regcering niet meer zoo groot is als te voren. Mr. Kranenburg, penningmeester, dank te voor dc pogingen van de huldigingscom missie. Hij wees erop, dot het noodig is, nu de regcering haar subsidie belongrijk inkrimpt, dat endere middelen worden verschaft, opdat het werk van het Genootschap niet zal blijven lig^- gen. Spr. hoopt, dot het Nederlandsche volk zooveel belangstelling zal hebben om het be schavingswerk van het Genootschap voort te zetten. Vervolgens werden nog een tweetal boek werken aangeboden. Aan het slot van de bijeenkomst nam het woord de heer S. L. Veenstra, inspecteur van de reclasscering, die het departement van justitie vertegenwoordigde. Deze bracht <le gelukwer schen over van het departement. Daarna he innerde spr. aan de gewichtige diensten, die h Genootschap aan het departement heeft bew. zen. De overheid heeft ervoor te zorgen, de zij de gevangenen opsluit, maar niet kwelt.- Z heeft daarbij evenzoo te bedenken, dat de/ personen weer in de wereld terugkeeren. Hier bij heeft het Genootschap vele malen voorlich ting gegeven. Op "dezen dag post het hulde -te brengen. Het departement doet dat, door der voorzitter, Mr. De Jongh te schenken de Ofd in den Ned. Leeuw (applaus). Verder zeide spr nog een bijdrage tc hebben. De gereclassee;- den van het Genootschap hebben hun dank baarheid willen betuigen. Spr. biedt dan eer teekening von een boekenkast aan, bestem' voor de bibliotheek van het „Groote Woud huis". De gelden werden door kleine bijdrager bijeengebracht. Dc voorzitter zeide in zijn dankwoord, dat di laatste geschenk het schoonste was, dat op dezen dag werd oongeboden. No afloop van dc bijeenkomst werd in Mai- son Couturier een receptie gehouden, wao toespraken werden gehouden o.m. door de ver tegenwoordigers der reclosseeringsgenool- schappen. HET NED. ROODE KRUIS. Ontvangen giften. In de week van 4 tot en met 10 November is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandschr Roode Kruis aangiften ingekomen met be stemming voor Japan f 1.814.96Nederlanders in Duitsch- lend/ 126.25 Duitschland 11.642.70; Geld bons 92.25Duitsche Universiteiten 5.898.75. Benevens talrijke fondsen en cou pons bestemd voor Oostenrijk cn Hongarije. EEN MAAND ETEN VOOR 5. Geldzendingen naar Berlijn. Een aantal lezers vraagt ons, hoe ze het geld, dat ze aan mej. C van Oosterzee, Rankestrasse 19, Berlin W 50, willen' zenden voor de spijzi ging van hongerenden, het veiligst kunnen over maken. j Het Voderland, dat het stuk van Cornelie ven Oosterzec ook opnam, kreeg dezelfde vraag ge steld en antwoordt daorop j De aangewezen weg is, dunkt ons, verzending als aangctcckcnde brief met aangegeven gelds waarde. Naar ons bij navrage aan het postkan toor is gebleken, komen die brieven naar Berlijn tot nog toe goed over. Het postkantoor heeft er geen klachten over gehad. 1 Intusschen kunnen wij melden, dat ook mej. Post, Maliebaan 131, te Utrecht, zich met dc inzameling wil belasten, ten einde afzonderlijke verzendingskosten te besparen. DE HUUR VAN WINKELWOONHUIZEN. Een belangrijke beslissing. De Hooge Raad heeft een belangrijke beslis sing genomen in zpkc dc huurvaststelling var winkelwoonhuizen. Beknopt saamgevat is dc kwestie deze: De huizen-exploiteerende Maatschappij Ge meenschappelijk Eigendom te den Haag he< voor verscheiden harer perccelen splitsing van winkel en woning door de Haogsche Huurcom- missie aangevraagd. Zij verzocht uitsluitend schatting van het woongedeelte, waardoor zij vrij zou zijn om voor het winkelgedeelte een ongelimiteerde huur te bedingen. De Huurcommissie weigerde deze splitsing, maar de aanvraagster ging in beroep bij den kantonrechter en deze vernietigde de uitspraak der huurcommissie. Hij bepaalde een huur vooi het woongedeelte cn liet de aanvraagster in de vaststelling van een huur voor het winkelge- deelte vrij. De kantonrechter grondde deze, voor d9 huurders ongunstige beslissing, op een arrest van den Hoogen Raad. De Haogsche Huurcc-nmissie heeft het daor- I bij echter niet laten zitten. Zij wees opnieuw een aantal aanvrage tot splitsing af, omdat de gesplitste winkel- en woongedeelten aan één en denzelfden huurder werden verhuurd en van afzonderlijke verhouding in den zm van art. I3a sub 2 der Huurcommissiewet geen sprake was. Haars inziens was het perceelgedeelte waarvoor verzoekster schatting vroeg dus niet te beschouwen als een woning I Ook deze uitspraak heeft de kantonrechter vernietigd. Maar de huurcommissie heeft toen in het belang der wet cassatie aangevraagd j en thans heeft de Hooge Raad het kanton- rechterlijk vonnis gecasseerd en de Huurcom- missie in het gelijk gesteld. Voortaan zal dus zoodanige splitsing, waar door de huiseigenaar in 't bepalen van afzon- I derlijke winkelhuur volledig vrij zou zijn, niet meer kunnen plaats vinden. (Volk.) ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Door den zoon van het Staphorstcr Boertje. In hooger beroep is voor de rechtbank te Assen behandeld de zaak tegen L. S-, timmer man te Staphorst, zoon van het bekende Staphorster boertje. Het O. M. eischt wegens het onbevoegd uitoefenen van dc geneeskunde 150 boete subs. 3 maanden hecht. De kantonrechter te Hoogeveen had bekl. tot 30 dagen hechtenis veroordeeld. NEDERLANDSCHE BANKIER VOORTVLUCHTIG. Uit Parijs. De „Petit Parisien" bericht, dat de Neder landsche bankier Boers, uit de Rue Vivienne, tegen wien vele klachten waren ingekomen we- gens oplichting door toeëigening van cauties, naar Nederland gevlucht is. De bank, een wei nig beteekenend huis, is Zoterdag gesloten. Het blad voegt erbij, dat de bank gesticht was door Boers' vader, die in Juli 1919 uit I Frankrijk uitgezet werd. Hij werd toen door zijn zoon opgevolgd. JEUGDIGE DUITSCHE BOEFJES. Door de Maastrichtsche politic gearresteerd. De recherche te Maastricht heeft in den diefstal van 1000 gld., welke ten nadeele van den logementhouder Dacnen in de Bassin al hier op 9 October j.l. werd ontvreemd uit een kast in de slaapkamer, vrij spoedig licht ge bracht en de daders en helers aangehouden en tot bekentenis gebracht. De* beide daders zijn de Duitsche zwervers, de 17-jarige W. K. en de 15-jarige J. L. Zij hadden in het logement den nacht doorgebracht en vermoedden, waar

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2