JURGENT "VOOR ALLE ANDEt STANDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN in de begrooting genoemde besparin? van 50 millioen za! waarschijnlijk niet veel hooger worden voornamelijk uit bezuiniging op de mi- b'taire uitgaven. De storting van 18millioen in het invaliditeitsfonds kan tot 1937 worden opgeheven en daarna worden hervat uit gel den, vrijkomend door verminderde aflossing van de oorlogslccningen. Dit alles is echter niet genoeg. Tot vermindering van de salarissen moet men ten slotte oveTgaan. Iets anders was niet meer mogelijk. Spreker heeft een grief, namelijk dat men niet het geduld heeft gehad te wachten tot de regecring haer plannen volledig had uiteen ge- gezet, dan zou men gezien hebben hoe meer dan ooit rekening werd gehouden met de be hoeften van de ambtenaren. Ten slotte was er don de herziening van de belastingen waarbij hei belastingvrije minimum werd verhoogd tot 1200. Verlichting van de belasting was noodig. Immers jaarlijks komen er in Holland 25,000 arbeiders bij. Opdat een arbeider zijn brood hebbe moet het nationale vermogen met 20,000 vermeerderen. In to taal moet dus ons nationale kapitaal jaarlijks met 500 millioen gulden vermeerderen. Tegen het hier in het kort uiteengezette fi- nancieele plan heeft de S. D. A. P. geageerd. Zij heeft daartoe de Vlootwet gebruikt. Met die actie heeft zij o.a. op de roomsch-kotholieken indruk gemaakt. Deze katholieken hadden aan het financieele plan van het eerste ministerie- Rtrys hun goedkeuring gehecht. En thans schij nen sommige katholieken plotseling bezwaren gekregen te hebben tegen de bezuinigingsplan nen van de regeering. Is dit juist dan «Taan op het punt van onze defensie en van ons finan cieel beleid niet nieer alle katholieken achtci hun leiders. Bij de behandeling van de Vloot wet wist men dit echter nog niet. Spreker acht het feit dat enkele katholieken zich niet meer hielden aan de afspraak van 1922 zeer be treurenswaardig. Komt er geen redres, Han Is m het vervolg samenwerking tusschen de recht- sche partijen uitgesloten. Spreker komt hiermee bij de vraag hoe de houding der A. R. bij de oplossing van de crisis moet zijn. Voorop stelt spreker dat de A.-R. het heengaan van het kabinet betreuren zij hadden een nieuwe Zondagswet, een rege ling voor de lijkverbranding, van de zendings kwestie enz., enz. te verwachten. Aan deze ver wachting is de bodem ingeslagen. Het alles behecrschende politieke feit is ech ter dat er sinds 26 October geen rechtsche meerderheid meer bestaatde 60 rechtschen zijn geslonken tot 49. Zoolang de toestand van 26 October niet gunstig gewijzigd is, is herstel der samenwerking uitgesloten. Aan lijmen en krammen doen we niet mee. Wij zijn niet be reid mee te werken aan de samenstelling van een kabinet dat heftig zou worden aangevallen en geen verdediger achter zich zou hebben. De linkerzijde zou wel gaarne een nieuw rechtsch kabinet, dat van de cene nederlaag in de andere strompelt, zien. Doch ook in de politiek is het zaak niets te doen wat de tegenpartij gTaag zou zien, dat men deed. Elke regcering, die de steun der A.-R. partij zal willen hebben, zal financieele hervorming moeter» doorvoeren en op de bres moeten staan voor de handhaving van onze neutraliteit. Spreker gelooft niet, dat een rechtsch kabinet met A.-R deelneming thans te verwezenlijken zal rijm- En den gaan we weer terug rtuér den tijd dut de A.-R. partij vrij der. strijd voor Idealen voert. Thans echter blijft het centrum van de be langstelling de mcedelooze economisch© toe stand van ens land tr» van geheel West-Euro pa Doch achter, die matcrieclc dingen liggen toch geestelijke waarden. Sprekei verheugt zich dat de A.-R. partij het verst mei een plan kwam, waarbij de bestaande factoren cmder oogen werden gezien. De S. D. A. P. volgde weliswaar, doch met een plan dat beloften in hield, die, wanneer zc in vervulling zouden gaan, den ondergang van ons volk zouden be- teekenen. En hoe gevaarlijk hei program van de S. D. A. P. is, getuige de bewering var. mr. Troelstra „een beetje inflatie is zoo erg niet 1" Het program der sociaal-democraten is er een van heden. Dat van dc A.-R. is er een voor de toekomst. Spreker wcnscht de toekomst niet op te offeren aan den valschen schijn van het heden. Hij wil voortgaan voor ons volk het beste zoekend. GROOTE DIVISIE-OEFENINGEN. In 1924. Naar do „Zuid-Willemsvaart" van welinge lichte zijde verneemt zal het volgend jaar een groote legeroefening in Noord-Brabant plaats hebben, waaraan door 4 divisies wordt deel genomen. De officieren, onderofficieren en manschap pen, aJ dan niet sedert de mobilisatie onder d© wapenen geroepen, zullen deze oefening meemaken. Door de daarmede belaste militaire autoritei ten is dc uilwerking dezer plannen met kracht ter hand genomen. DE NIEUWE MÏUTTEWET. Een verzoek om vrijstelling van Chineesche studenten. Door du Chineesche snidenten afkomstig uit. Java, die thans vallen onder de nieuwe Militie- wet, is aan den Minister van Ooriog een re quest gezonden, waarin zij verzoeken op grond van art. 15 sub lett. f deT wei vrijgesteld te worden van den dienstplicht, subsidiair te wil len bepalen, dat zij krachtens hun Chineesche nationaliteit verkeeren in het geval van art. 6, 2o lid der wet en dientengevolge voor militai ren dienstplicht hier te lande niet megen wor den ingeschreven. De Chineesche Vcreeniging van studeeren den heeft zich bij dat verzoek aangesloten. TWEEDE ALG. CONFERENTIE VOOR VERKEER EN DOORVOER VAN DEN VOLKENBOND. De vertegenwoordiging onzer regeering. Op 15 Nov. a.s. zal te Genève bijeenkomen de tweede algemeene conferentie voor verkeer en doorvoer van den Volkenbond, als vervolg op de eerste conferentie, die in 1921 te Bar celona plaats had. De Nederlandsche regee- rinp- zol op deze conferentie "vertegenwoordigd zijn door prof. jhr. mr. W. G. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, lid van de commissie voor verkeer en doorvoer van den Volkenbond, en ir. J. A. Kalff, lid van de directie der Nederlandsche spoorwegen, ta Utrecht, aan wien als plaatsvervangend verte- i genwoordigcr za! zijn toegevoegd prof. mr. dr J. H. \V. Verzijl, 'boogie? raar aan de rijksuni versiteit te Utrecht. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Aenbicding van een huldeblijk aan den heer L. F. Duymocr van Twist. Een Commissie uit den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm heeft gisteren aan den heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter der Natio nale Landstorm Commissie en lid van de Twee de Kamer der Stoten-Generaal, een huldeblijk aangeboden voor den velen arbeid, welke door hem aan de oprichting en uitbreiding van het Instituut m de vijf jaren van rijn bestaan is ten koste gelegd. Het geschenk bestond uit een door den beeld houwer Aug. Falise ontworpen bronzen statuette met oorkonde. De Commissie van aanbieding werd gevormd door de heeren: Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid der Na tionale Landstorm Commissie. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid der Na tionale Lendstorm Commissie; A. Zijlstra. 'id van d? Tweede Kamer der Sta.'en-Generaal, lid der Gewestelijke Landstorm Commissie Gronin gen; J. H. Th. O. Kettlitz, lid der Gedeputeerde Staten te Utrecht, lid der Gewestelijke Land storm Commissie „Nieuwe Hollondsche Water linie", Mgr. dr. H. Pools, voorzitter der Geweste lijke Landstorm Commissie ^Limburg; Kr. Tim mer, iiu der Gewestelijke Landstorm Commis sie „De Ussd". Van alle kanten ontving de heer Duymaer van Twist blijken van hartelijke belangstelling. EEN TRIOMF VOOR DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. In casu de pletterij-Enthovcn. De N. R. Ct. meldt Naar wij vernemen, heeft de N. V. Pletterij v/h. L I. Enthoven Co. te Delft, in opdracht van de Bataafsche Petroleum Mij. te 's-Graven- hage, aangenomen het stellen van een tankpark, bevattende 41 stuks, op het schiereiland Asiënto op de N.-W.-punt van het eiland Curasao, nabij Willemstad. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de pletterij deze opdracht heeft verkregen, niettegenstaande de concurrentie van verschei den Amerikaansche combinaties. Het geheele werk wordt uitgevoerd door adt Nederland mede te nemen Hollandsche werklie den, waardoor dus directe werkloosheid in ons land bestreden wordt. Het behoeft geen betoog, dat bovendien dooT het geven van belangrijke opdrachten door de Pletterij voor de benoodigde machines, gereedschappen, etc. ook groote werkverschaffing plaats vindt. Ook rij nog vermeld de medewerking van de bankiers der Pletterij, de heeren Lippmann, Rosenthal Cie, welke door hun wakker stre ven om d? Nederlandsche industrie te steunen, de Pletterij in staat gesteld hebben, deze orde nen te nemen. De totaal inhoud der 41 tanks bedraagt ruim 200,000 kub. M. of 1,286,000 barrels. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat hieronder niet minder dan 12 tanks voor komen met een diameter van 33 M. bij een hoogte van 16 M., zooda* dc inhoud van elk dezeT tanks bijna 14,000 kub. M., of 86,000 barrels wordt UIT HET HAVENBEDRIJF. De arbeidersorganisaties zijn te gen verlenging van arbeidsduur. De hoofdbesturen van de Centrale, Roomsch- Katholieke en Christelijke bonden van Trans portarbeiders hebben een schrijven gericht aan de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid, waarin te kennen wordt gegeven, dat de vak- vereenigingen niet geneigd zijn om mede te werken tot verlenging van den arbeidstijd. Wel zijn zij bereid, niettegenstaande loonsverlaging van den werkgever met een zekeren wrevel is ontvangen, verder te onderhandelen met de Scheepvaartvereenigingen Nocd en Zuid over een loonregeling. DE DERDE VREEWIJKZAAK. De directeur van Vieewijk voor de rechtbank. Gister stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht de 5I-jarigc steenfabrikant J. S., voor heen directeur van de N. V. „Eerste Rotterdam- sche Tuindorpen van Vreewijk", thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Beklaagde had zich te verontwoorden als zou hij ten nadeele van de N. V. Eerste Rott. Tuindorp: 1. in 1921 of begin 1922 te Rotterdam opzet telijk een geldsom van 45,591.80, althans van een deel van dit bedrag, dat hij had ontvangen van dc Coöperatieve Vcreeniging „Vooruit gang", zich wederrechtelijk hebben toegeëigend; 2. in het jaar 1921 of begin 1922 een geld som van 23,587.70, althans van een deel van dit bedrag, hebben toegeëigend; 3. eind 1921 of begin 1922 een geldsom van 5000 zich hebben toegeëigend; 4. In 1920 te Rotterdam, in zijn hoedanig heid van directeur der Naaml. Vennootschap Maatschappij voor Volkshuisvesting Vreewijk, de balans dier vennootschap over het boekjaar, loopende van I Januari 1919 to: 31 December I9T9, reischelijk te hebben opgemaakt, en daarvan gebruik ie hebben gemaakt; 5. In de jaren T9T8 tot 1921 medeplichtig rijn geweest aan verschillende misdrijven, waar voor de onts'agen inspecteur bij den Woning- dienst A. J. v. W. er. de ingenieur bij Gemeente werken G. F. zich vorige week hadden to ver antwoorden. Bekl. zou opzettelijk voor het door van W. en F. plegen van misdrijven aan den ex-hoofd- opzichter M. H. de gelden beschikbaar hebben gesteld. Na een kort verhoor van den beklaagde, dat niets bijzonders opleverde, werden de eerste ge tuigen a charge gehoord, die in een langdurig en ingewikkeld verhoor werden genomen. Heden voortzetting. DE VERDUISTERING AAN DE BOEREN LEENBANK TE TERBREGGE. Uitspraak der Rotteraamsche rechtbank. Da rechtbank te Rotterdam heeft den 52- jarigen oud-hoofdonderwijzer te Hillegersberg, L J. H., die in zijn functie van kassier van de Boerenleenbank te Terbregge 69,000 had verduisterd, veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf. Het O. M. had één jaar geëischt. KORTE BERICHTEN. Schoener binnengebracht. Maandagmiddag is te Harlingen binnenge bracht door de sleepbooten „Volharding" en „Texol" de Duitsche moto'rschoener „Erich Arnholz", geladen met hout van Memel naar Harlingen. De schoener is bij de gronden van Terschelling door de sleepbooten opgepikt, daar zij door de hooge zeeën zich niet van de kust kon houden en niet binnen kon komen. Op heeteroaad betrapt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een drietal personen, afkomstig uit Amsterdam, een inbraak gepleegd in de villa van mevr. 7- te Aerdenhout. Eenige dagen te voren had- dei zij daar reeds een bezoek gebracht en hun slag weten te slaan. Een van het drietal klom langs een bliksemafleider op het dak, waarna hij door een dakraam ;n do villa kwam. Ver volgens liet hij zijn twee helpers door een deur binnen. Alles werd overhoop gehaald en wat hun goed dacht meegenomen. Het gestolen© had een waarde van f 2000. Toen zij op een handwagen de gestolen goe deren wilden vervoeren, werden zij door do po litie te Bloemendaal aangehouden. Ook het ge stolen©, dat eenige dagen te voren was ont vreemd is door de politie opgespoord bij twee opkoopers te Amsterdam. De drie inbrekers zijn naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. De opkoopers zijn gearresteerd. Gasbedwelming. In haar woning aan de Sandelingstraat te Rotterdam heeft men gistermiddag de 34-jarige P L. v. K. bewusteloos in de keuken gevonden. Haar drie-jarig kind, alsmede een even oud kind van S., wareft eveneens in bewusteloozen toe stand. Bij onderzoek bleek de kraan van het gasfornuis open te staan. De vrouw en de kin- dere.i werden per auto van den Geneeskun digen Dienst tiaar het ziekenhuis overgebracht Haar toestand is ernstig; die van de twee kin deren is bevredigend. Burgers' dierenperk te Arnhem,. Naar de „Tel." verneemt is men met de werk zaamheden op de terreinen waar Burgers' die renpark zal worden gevestigd zoodanig gevor derd, dat gegronde reden bestaat, dat het die- renpork het a.s. voorjaar voor het publiek kan worden opengesteld. Molenaar verongelukt. Te Horst is do molenaar W. F., doordat de molen onverwacht in beweging werd gezet, in aanraking gekomen met de kamraderen. De on gelukkige is aan de bekomen verwondingen overleden. Van een steiger gevallen. De werkman F. is gisteien van het steiger- werk aan de O. L. Vrouwenkerk te Nijmegen gevallen en aan de gevolgen overleden. Doodclijk ongeval m een bakkerij. Dc 24-jarige bakkersknecht P. v. d. B. te Nij megen kwrm in dc bakkerij in aanraking met een arm van do kneedmachine. De schedel werd hem ingedrukt. Hij is aan de gevolgen overle den Door een auto overreden. Op d^n Kleefschen straatweg bij N'imegen is het zoontje van den landbouwer D. door een auto overreden. De jongen is aan dc gevolgen overleden. In kokend water gevallen. Te Sa ik, nabij Grave, Is het jarig zooptje van den lieer H. in een kuip kokend water gc vallen en ann de gevolgen overleden. Van diefstal afkomstige voorwerpen. De politie te Bloemendaal heeft te Amster dam bij een koopman op het Waterlooplein een groot aantal zilveren voorwerpen in beslag ge nomen, die afkomstig zijn van een inbraak bij mevrouw Mouthaan te Bloemendaal. Kunst en Wetenschap. HERDENKING GEBOORTEDAG JOZEF ISRAELS. Door een tentoonstelling te Groningen. Op 2/ Januari T924 zal het TOO jaar geleden zijn, dat Jozef Israels te Groningen geboren werd Teneinde dit feit te herdenken, hebben de besturen van het museum van oudheden cn van het Kunst 1. Gen. „Picture" het plan op gevat, bij voldoende deelneming alsdan in hel Museum van Oudheden een tentoonstelling ynn werken van Jozef Israels, in de eerste plants uit Groningsch bezit te houden. Zij hebben zich daartoe tot een comité vereenigd, tot hetwelk ook de heeren prof. dr I. B. Cohen en W. Scholtens zijn toegetreden. Dit comité zal zich binnenkort tot verschillende ingezetenen wenden met het verzoek door het tijdelijk beschikbaar stellen van werken uit hun bezit tot het welsla gen van dit plan mede te werken. FEEST VAN EEN MUZIEKCORPS. De Koninklijke Harmonie to Maastricht Men meldt ons uit Maastricht De voor de bevolking van Maastricht zoo sympathieke Koninklijke Harmonie, meer be kend als de „auw Hermenie", vierde Maandag haar 50-jorig jubileum in de groote feestzaal der „Maastreechetcr Staar", alwaar de recep tie werd gehouden, die zooveel belangstelling trok, dot het met palmen versierde podium door de talrijke bloemstukken weldra op een lusthof geleek. De Comm. der Koningin, Bur gemeester en wethouders cn meerdere wereld lijke en geestelijke autoriteiten, kwamen de ju- bileerende muziekverecniging complimentei ren en tevens bedanken voor de nimmer geweiger de medewerking bij feesten, wedstrijden, pio- cessies, gedenkdagen, enz. Geen enkele ver- ecniging van Maastricht op het gebied van zang, muziek, tooneel, sport cn nog tal van anderen, ook particulieren, was achtergeble ven om hare zuster, dio het gouden diadeem draagt, blijken van ondubbelzinnige toegene genheid te schenken. Nog een zevental heeren, die vonof hare op richting lid waren, en een drietal, die hun 25- jerig lidmaatschap herdachten, werden tot errelid dor Harmonie benoemd. AMSTERDAMSCHE KUNSTSUBSIDIES. Voorstellen van B. en W. Door B. en W. van Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voorgesteld hen te machti-' gen aan de volgende kunstinstellingen voor het seizoen 1923—1924 onder door hen te stellen voorwaarden subsidies te vcrleenen tot iet-, hoogste de volgende bedragen Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel 45,000 N. V. Het Schouwtooneel 30.000N. V. Co- moedia ƒ22,500; N. V. Het Nieuwe Toonr ƒ12,500; N. V. Vereenigd Rotterdomsch Hof stad Tooneel 5000N. V. De Haghespelers 10,000 Maatschappij Apollo 2000 de N V. Het Concertgebouw 112.000; Kon. Ora- toriumvereeniging ƒ45.000; Chr. Oratorium- vereeniging 4500R.-K Oratoriumverecni- ging en het koor dier verecniging gezamentlijk 3500voor de concerten door het koor der afdeeling Amsterdam van de Mij. tot bev. d:> Toonkunst 10.000de vereeniging Schola Centorum ƒ1500; Bond van Amstcrdomsch zangverenigingen 14.000Bond van Arost. Christelijke Zang- en Muziekverenigingen 5500 Bond van Dilcttantcn-muziekvcreen - gingen f 10.000. Verder o.m. aan de vcrconi- ging Volkszang 1000, het Concertgcbouwscs- tet 650Mij Caecilia f 2000. Voorts stellen B. en W. voor een bedrag van 10.000 be schikbaar te stellen voor den steun aan nood lijdende kunstenaars en 20.000 beschikbaar te stellen, om daaruit buitengewone gelegenhe den op kunstgebied een subsidie te kunnen toe staan. >V>K PLAMTA 300 p. v

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6