URGE NS' „VOOR ALLE STANDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN >vm KOIONIEN. BINNENLAND. PLAN U 330 dat hij Jaspar niet in een agressieven geest in terpelleerde. Wij zijn het, zeide hij, met de re geering volkomen eens, dat vrij alle schadever goedingen moeten hebben, maar wij verschil len met haar van meening ten aanzien van de middelen, toe te passen om het doel te berei ken. Wat den teragkeer van den kroonprins betreft, zeide Vandervelde, dat de datum, voor den terugk|er gekozen, een onverdragelijke provocatie voor Frankrijk en België vormde, evenals voor alle oorlogsdooden. Indien nieuwe sancties moeten worden toegepast, zerzocht hij niet het stelsel der militaire bezettingen uit te breiden. Vandervelde eindigde zijn rede met het volgende te zeggen Wij staan niet aan de zijde der Duitsche re geering, die hoe langer hoe meer een regeering van verraad aan de republiek blijkt. Wij staan aan den kant van de Fransche' en Engelsche proletariërs. (Applaus op de banken der socia listen). DE INVRIJHEIDSTELLING VAN DR. A. JACOB. De correspondent der N. R. C. te ^Brussel znelplt Donderdag 22 dezer wordt dr. Antoon Ja cob, de bekende Vlaamsche geleerde die. na anderhalf jaar voorarrest, op 3 April 1920, wegens zijn medewerking aan de Vlaamsch-ac- tivistische beweging tijdens den oorlog, tot 10 jaar buitengewone hechtenisstraf en het ver- b'es van zijn burgerrechten werd veroordeeld, te Antwerpen in vrijheid gesteld. In 1921 werd de straf van dr. Jacob op 5 jaar teruggebracht en kort daarop liet Emi'.e Vandervelde, de toenmalige minister van justi tie, den gevangen Vlaming mededeelen, dat hij, evenals andere politieke gevangenen, in aan merking kon komen voor de voorwaardelijke invrijheidstelling, met dien verstande evenwel dat hij zich ertoe zou verbinden, gedurende de eerstkomende vijf jaren geen deel te nemen aan politieke vergaderingen Dr. Jacob wees deze voorwaarde beslist van de hand en schreef toen aan minister Vandervelde, na er op ge wezen te hebben dat hij hoewel hij uit de activistische politiek was getreden op het oogenblik dat de zelfstandigheid van Vlaan deren werd uitgeroepen veel zwaarder was gestraft geworden dan andere politieke gevan genen die het Vlaamsche activisme in zijn scherpsten vorm. tot het einde toe hadden me degemaakt, in deze aangelegenheid er zich over verheugde aan de 'zijde te kunnen staan van Rosa de Guchtenaerc, „deze door geheel Vlaanderen geëerde vrouw, die onrechtmatig en ongrondwettelijk als burgcresse door een krijgsraad tot T5 jaar dwangarbeid werd ver oordeeld, wie, blijkens de bladen deze voor waarde eveneens werd gesteld en die haar reeds afwees". Wuar het Vlaamsche Front te Antwerpen be sloot dr. Jacob op den avond van zijn invrij heidstelling een eerste hulde te brengen Zondag as wordt hij in het Hippodroompaleis aldaar gevierd verwacht men dot, teneinde olie betoogingen te vermijden, van hooger- hand bevel zal worden gegeven den gevangene een dag of wat vroeger in vrijheid te stellen. Heden, Maandag, begeeft het Vlaamsche Front zich dan ook in optocht naar de gevangenis aan de Begijnenstrnat Voor de poort zal door een muziekkorps. „De Vlaamsche Leeuw" wor den gespeeld en door alle deelnemers aan de betooging worden medegezongen als een laat- sten groet aan dr. Jacob, als gevangene, ge bracht. Van dezen nog jongen man dr. Jacob Is slechts 34 jaar oud wordt door hem die meenen, dat het Vlaamsche vraagstuk iviet op te lossen is zonder zelfbestuur, veel verwacht Toen hij vernam dat men een huldebetooging op touw zette ter gelegenheid van zijn invrij heidstelling, zeide hij deze hulde niet te kun nen aanvaarden en sprak hij den wensch uit de eerste openbare vergadering waarop hij het woord zal voeren, in het terken gesteld te zien van de verheerlijking van dr Borms en de be weging voor amnestie ten bate der Vlaamsche politieke- veroordeelden. Dat dr. Jacob, als phfloloog, ook nog heel wat presteeren zal staat vast. Tijdens zijn ver blijf in de gevangenis vond hij, trots het streng hechtenisregime, toch nog middelen om mede te werken aan tijdschriften als Vlaamsche Ar beid en Ruimte. In dit loatste verschenen o.m. verzen van hem alsmede bijdragen over Geu- linckx, Geyl, De Bruyckcr, een merkwaardige vcrdietsching van het Engelsche gedicht „Retrospect" van Rupert Brooke, enz. Hij ver taalde verder nog „James Colonny", van Ro bert Lynd en schreef een studie over den in vloed der Encyclopedisten in Vlaanderen, waarvan eerlang het tweede deel in druk ver schijnt. ZWITSERLAND. HET PROCES-WOROFSKI. Polocnin verbannen. Bern, 20 Nov. (B. T. A.). De bondsraad heeft besloten Arcodius Pol oen in uit te zetten. ENGELAND. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. I De campagne in vollen gong. Londen, 20 Nov. (N T. A. Draadloos). De verkiezingscampagne is nu in vollen gang. De voornaamste leden der drie partijen zijn voortdurend bezig met spreekbeurten te vervul len. Overal waar een zetel is, waar vermoedelijk ernstig om zal worden gestreden, zijn de beste sprekers aangezocht om de candidoten te hel pen. Asquith opent heden zijn campagne in Schotland met een rede in zijn eigen district Paisley, terwijl Sir Robert Home voor de con servatieven te Glasgow het woord zal voeren. Lloyd George, wiens zetel in Carnarvon als ze ker geldt, is doordoor vrij om overal op te tre den, waar zijn diensten noodig zijn. Churchill is heden uit Londen vertrokken om in West Lei- cester op te treden, waar men een ernstigen strjjd verwacht, maar vermoedelijk zal hij tijd beschikbaar stellen om andere candidoten bij springen. Ramsay M^cDonald maakt een uitgebreide rondreis per automobiel door de landbouw-districtcn in het Westen van Enge land en door de mijndistricten van Zuid-Woles. De streek, waar de partijen zich het meest in sponnen, is Lancashire, waar de liberalen hopen te profitecren van de bekende vrijhondelsge- zindheid der bevolking om een aantal conser vatieve zetels te bemachtigen. Ook in Londen, waar om 62 zetels moet worden gestreden, zullen de liberalen zich ten zeerste inspannen In het juist ontbonden parlement Werd Londen ertegenwoordigd door 44 conservatieven en 18 aanhangers der liberale en arbeiderspartijen. Er is een groot aantal personen bezig overöl huis bezoek te verrichten om stemmen tc verwerven, waarbij zij vooral hun oandacht wijden aan de vrouwen, die thans ook kiezer zijn. De strijd leuze „bescherming of vrijhandel" is er een, waarover men ook met vrouwen kan spreken met de zekerheid, dat naar de argumenten zal worden geluisterd. Van het totale kiezerscorps in het Vereenigd Koninkrijk, dat 21 millioen sterk is, zijn 9 millioen vrouwen. SIR CHARLES HARRINGTON GEHULDIGD. Londen, 20 Nov. (N- T. A. Draadloos). Luit.-gen. Sir Charles Harrington, oud-bevel hebber van de geallieerde strijdkrachten te Constantinopel, was de gast oan een lunch in het koninklijk koloniaal instituut. Curzon b.acht hem warme hulde, ook als bekwaam en scherpzinnig adviseur tijdens de conferentie van Lausanne. Hij verklaarde, dot alleen het mi litair talent van Harrington een onherstelbare ramp had voorkomen. „In de lange geschiede nis van het Engelsche leger ken ik geen eer voller en belangrijker hoofdstuk dan het gedrag der Britsche troepen in Constantinopel." Horrington antwoordde van meening te zijn, dat eeD soldaat geen redevoeringen moet hou den en geen boeken moet schrijven- Hij had alleen geprobeerd zijn hoofd koel te houden en zirr» humeur te beheorschen. HET TESTAMENT VAN LORD MORLEy. Londen, 20 Nov. (N. T. A. Draadloos.) Lord Morley, de onlangs overleden liberale staatsman, heeft in zijn testament, dat heden openbaar gemaakt is, een merkwaardig ver zoek gedaan. Hij laat al zijn correspondentie, dagboeken en oanteekeningen na aan zijn neef en spreekt het verlangen uit, dat niemand, die eventueel zijn levensgeschiedenis zou willen schrijven, toegang tot deze stukken zal krijgen. Deze bepaling is nog des te zonderlinger als men bedenkt, dot Morley zelf de biograaf was van Gladstone en van Cobden. Dr. CLIFFORD, f Londen, 20 Nov. (R.) De bekende noncon- formistischc predikant dr. Clifford is in den ouderdom van 87 jaar overleden. De dreadlooze Britsche dienst meldt nog na der naar aanleiding van den dood van dr. Clifford, dat hij gisteren plot seling overleed, toen hij deel nam aan een bijeenkomst van het bestuur van de Baptisten-Unie Clifford werd uit arme ouders geboren en moest reeds werken voor hij elf jaar was geworden Hij was toen werkzaam op een kantfabriek. Dorstende naar kennis, stu deerde hij hard en wendde zijne natuurlijke gave van het woord aan Hij werd geestelijke in do Baptistenkerk in Westbourne Park te Lon den, welke hij door zijn welsprekendheid en blinde trouw mankte tot een der eerste tem pels der Nonconformisten. Hij is 57 jaar lang als geestelijke aan die kerk werkzaam geweest, waarna hij ir« 1915 zijn emeritaat verwierf. Clif ford beperkte zijn arbeid niet alleen tot de kerk, doch nam tevens een werkzaam aandeel aan de politiek hij sloot zich aan bij de liberale par tij. Hij nam o.a. deel aan Gladstone's com- pange tegen de Armeensche gruwelen, aan de Home Rule voor Ierland en Campbell Banner- mann's vredespolitiek in Zuid-Afrika. ITALIË. HET BEZOEK VAN DEN SPAANSCHEN KONING. Een rede van den Koning in 't Vaticaan. Rome, 20 Nov. (B.T.A.) In zijn rede, die de koning van Spanje gisteren bij den paus heeft gehouden, merkte hij op, dat hij de eerste Spaansche souverein was, die sinds eeuwen een bezoek bij den paus heeft gebracht Hij ver heugde zich erin den titel van katholiek koning te dragen en voegde eraan toe: Als het ge loof den katholieken groote opofferingen vraagt, znl Spanje de cereplaats niet verlaten, die het steeds tegen de vijanden van het geloof heeft ingenomen. De paus hield een lofrede op den koning. Hij wenschtc zich geluk met de aanwezigheid van het Spaansche vorstelijk paar en eindigde met te zeggen, dat de Spaansche koning en het Spaansche volk altijd zijn medewerking zouden hebben en, als het noodig mocht zijn, zouden worden bijgestaan in het geloof, door hun vade ren beleden. BULGARIJE. DE VERKIEZINGEN. Sofia, 20 Nov. (B.T.A.) De verkiezingen van het parlement hebben gisteren hier in volstrek te rust plaats gehad. Volgens de eerste resul taten, die bekend zijn, heeft het rogecringsblok 175 zetels veroverd von de 247. OOST-INDIE. WAARNEMEND HOOFDCOMMISSARIS TE BATAVIA. Aneta seint uit Weltevreden d.d T9 Nov. De heer C Treffers, controleur bij het B. B. te Bengkalis (Oostkust van Sumatra), is aan gewezen om op te treden als waarnemend hoofdcommissaris van politie te Batavia. Uit de Pera. DE KABINETSCRISIS. De brochure von Jhr. de Geer. De „Standaard (A.-R.) bevat een driestar getiteld „Nog niet het laatste woord" naar aan leiding van de brochure: „Eene voorloopige me morie van antwoord" van oud-minister De Geer. Het blad erkent dat de heer De Geer zich in 1922 ten aanzien van de vlootwet heeft vrijge houden. Maar: Waarom heeft hij dan niet oengedron- gen op een zoodanige redactie der Vloot- wetparograaf in het Regeeringsprogram, dat misverstand uitgesloten werd Zooals die paragraaf luidt in het stuk, dat door de 4 heeren onderteekend is ge worden, kon bezwaarlijk verondersteld wor den, dat er nog een voorbehoud was tus- schen den formateur en den minister van Financiën. Verder schrijft het blad: Wij weten waarlijk niets, maar dan ook letterlijk niets van heigeen in 1922 tus- schen den heer Ruys en den heer De Geer verhandeld is geworden. Wel zijn we, door het vfeit dat partijleiding en hoofdredactie van ons blad in dezelfde hand waren, vol komen op de hoogte van het regeerings program en van wat daarbij in de eindbe- spreking ook mondeling nog verhandeld is geworden. En dan meenen we, dat de verwarde poli tieke toestand van het oogenblik nadrukke lijk eischt, dat de Anti-revolutionaire partij wete, dat noch schriftelijk noch mondeling ten aanzien van de Vlootwet eenige reserve is gemaakt, behafve dan de reeds bekende, dot omtrent sommige punten nog een na der onderzoek zou worden ingesteld, welk onderzoek met bekwamen spoed beëindigd zou worden. Dat de heer De Geer voor wat hém be treft met die commissie iets anders be doelde, is aan de A--R. fractie niet bekend geweest. Dat er onder de R.-K. waren, die ernstige bezwaren hadden: de Anti-revolutionairen hebben het niet g eten. Voor ons was ei slechts een effen baan naar allen kant Het eenige waarbij wij ons niet gerust voelden en dat is onzerzijds gezegd betrof het herstel van het financieel even wicht Maar ln zake de Vlootwet vernamen we in 1922 van geen enkel wolkje. Daarom kan het woord van minister De Geer in dezo zaak het laatste woord nog niet zijn. „Ons dunkt er volgen er meer." De „Tijd" maakt in verbond met de brochu re-De Geer de volgende opmerking: „De heer De Geer achtte zich dus in staat om, zonder invoering van de Vloot wet, binnen afzienbaren tijd de staatsbe- grooting sluitend te maken; hij had dus een plan, om het tekort van plm. 140 mil lioen per jaar op den gewonen dienst der staatsbegrooting weg te werken. In de Tweede Kamer heeft de minister-president echter medegedeeld („Handelingen", blz. 70). dot zulk een bezuinigingsplan-De Geer in den ministerraad heelemaal niet aan de orde is geweest. Het plan is dus vooralsnog een diep ge heim en, vooral in de huidige omstandig heden, nu alles op losse schroeven staat en een ieder naar een uitweg uit het financieel moeras zoekt, zou het jammer zijn, indien zulk een plan, dat vermoedelijk uitkomst kan brengen, 'n geheim zou blijven. Moge de heer De Geer de ministerieele verantwoordelijkheid ook in dier voege uit breiden, dat hij nu ook zijn plan voor het financieel herstel publiceert. Ook dat be treft Immers een zaak van groot openbaar belang. Berichte», VERVULLEN VAN DE EERSTE OEFENING. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij alle korpsen en wapens de eerste oefening van de dienstplichtigen der lichting 1924 onge acht de ploeg, waartoe zij behooren en onge acht zij al dan niet na hun inlijving in oplei ding rijn genomen tot officier of tot onder officier behoudens bijzondere omstandighe den, zonder onderbreking zal worden vervuld. OPKOMST ONDER.DE WAPENEN NA EINDfGING VAN UITSTEL. Bepaald is, dat alle dienstplichtigen, wier uit stel van eerste oefening verstrijkt, zoo mogelijk in werkclijken dienst zullen moeten komen op den laatsten dag van het tijdvak van inlijving van. de groep, waartoe zij behooren of geacht wordfen te behooren. DE RIJKSVELDWACHT. Geen reorganisatie. Dezer dogen hebben wij een bericht van het Hbld. overgenomen, waarin gesproken werd over een o.s. reorganisatie van de rijksveldwacht en in het bijzonder van een vermindering van het corps van 1600 op 1300 man. Uit de beste bron verneemt het Vod., dat er van een reorganisatie van de rijksveldwacht geen sprake is (helaas I voegde men er bij) en dat de vermindering van het corps (dat niet 1600, maar ruim 1300 man telt) slechts hierop neerkomt, dat ter wille van de bezuiniging hier en daar, waar het mogelijk is, een enkele kleine post wordt opgeheven. WEESINRICHTTNG TE NEERBOSCH. Benoeming adjunct-directeur en directrice. Tot predikant-edjunctdirecteur resp. adjunct- directrice van de Weesinrichting te Neerbosch zijn benoemd ds. J. G. Steenbeek en mevrouw Steenbeek—Schrijver, van Zierikzee. MR. C. J. A. BICHON VAN USSELMONDE Oud-lid der Tweede Kamer. Te 's Gravenhage is overleden in den ouder dom van 68 jaar de heer mr. G J. A. Bichon van IJsselmonde, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Mr. Bichon was jaren lang een zeer gezien lid van de bolio te Rotterdam; hij was ook rechter-plaatsvcrvanger aldaar Verder was hij ambachtsheer van IJsselmonde, in welk dorp hij veel ten bate van het Christelijk onderwijs heeft gedaan DE S. D. A. P. TE AMSTERDAM. Achteruitgang van het ledental Blijkens het jaarverslag van de federatie Am sterdam der S. D. A. P. bedroeg het aantal leden op I October 1.1. 5188, tegen 5339 op 1 October 1922. BEZUINIGING Een adres der Centr. Comm. uit d« Mij. v. Nijv. en Handel. De centrale commissie voor bezuiniging uit de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft onder het hoofd: Eindelooze stijging in het Novembernummer van «het tijdschrift der Maatschappij een beschouwing van de hand van den heer W A. O Koster gegeven over de bezuiniging, die bij de Staatsbegjooting wa re toe te passen. De schrijver heeft daartoe uit gekozen de hoofdstukken II (Hooge Colleges van Staat) en 01 (Buitenlondsche Zaken). Op. het eerstgenoemde zou, naar wordt uit eengezet, 271.394 kunnen worden bezuinigd op Buitenlondsche Zaken een bedrag von 433.002. In een open brief aan de Tweede Kamer heeft de bovengenoemde commissie de aandacht op het werk van den heer-Koster gevestigd en er op aangedrongen, dat zij zelf bij hoar finan- cieele controle op de stootsuitgavcn evenzoo critiek ral oefenen ten einde tot bezuiniging to geraken. ZOMERTIJD. Hernieuwde actie tot afschaffing. bi een vergadering van de dogelijksche be sturen van de drie centrale landbouworganisa ties (den Nederlondschen Boerenbond, het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité en den

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2