KOK'S Brandstoffenhandel en Electrische Anthraciet Brekerij WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. reeds KOK'S ANTHRACIET GEPROBEERD? U. M. O. Wil hebben prima waar voor de iaaqste prijzen en dragen znrg mor spoedige en accurate bediening FA J. W. van ACHTERBERG H HUTSSPAARBANK «.Ui - HE!» "mg. MEUBELMAGAZIJNEN BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ MA1SON DE JAGER EN Zn. KERSTKRANSEN SLUIT U m 311 OEN jFHAALBIENST UJRECHTSCHEWEG Morgen 2 uur n.m. Terrein H.V.C. Gewone prijzen. SIGAREKIAAGAZIJH ,,'t SPD8THÜIS S. H. MASSA Magaz. „De Dom" STADSNIEUWS. Kolenpark Soesterweg Spoor Telefoon 863. Bestslhnlzen: Pantenbnrgerlaan 6 Utrechtscbeweg 71, Tel 539. Snmatrastraat 20 (Depot Ververij Paithe) WESTSINGEL 12-13 TEL. 238. BEZOEKT ONZE CTB. S'l'R.4A T 17 - TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40. Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65. BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOB O LUNCHROOM - CONFISERIE TELEF. 115 LANGESTRAAT 56 Het Bestuur der A. P. V. „DE LUCHT POST" verzoekt H.H. PostduivenLicfhebbers aangesloten bij de N. A. B. v. P. uiterlijk MAANDAG 17 DECEMBER hun Invulling formulieren te doen inzenden. Voetbal wedstrijd (Utrecht) LANGESTRAAT 80. - TEL. 100 bericht zijir stadgenootcn, dat de voetbaluitslagen van het geheele land draadloos bij hem worden op genomen en reeds half vijf bij hem bekend zijn. H BOK KING ft ZOON ATi tVl tJEl! Uroiiieerl vau «Ie gelegenheid. ij ruiiueu eenige Wiuiernrtl- uelen op zooals KACHELS, mCHElPlMEH, BEDKRUIKEH Komt ziel cn ovcriuigl Aanbevelend GEBRE. DE VRIES .1>2 NA<> \Ei T" l'ir. straat. HAVIK 41 T£L. 292 Prima Boerenjcitgens.en •meisjes op Brandewijn f 1.95 per literpot. f 105 Varkensmarkt - Amersfoort. Speciale atdfclln^r werk heeft samen?ewerkt",--hebben liern uitge- noodigd vandaag aanwezig te willen zijn Jn het Restaurant Twee ^Steden te den Haag, ten einde daar hun gelukwenschen in ontvangst te nemen mej/.zijn 70sten verjaar dag. ^r. Aan deze uitnoodiging zal de heer De Wilde gevolg geven. DE ECONOMIE BU DE WERKEN DER MAASKANALISATIE IN EIGEN BEHEER. Een brief van den minister van waterstaaL Aan een brief, door ir. C. Wesemann te Roermond gericht aan den minister von Water staat inzake „de economie bij de werken der Maaskanalisatie in eigen beheer" ontleenen de technische bladen der bouwbedrijven belang wekkende bijzonderheden om aan te toonen, dat niet alleen de bouwsom, maar ook de bouw tijd het dubbele bedraagt van de taming. Eenige feiten in den brief aangehaald mogen hier volgen: De Achilleshiel bij de Maaskanalisatie, welke in eigen beheer door den Rijkswaterstaat wordt uitgevoerd, is en blijft het groote, deels over complete, deels ondoelmatige arbeidsmateriaal, in verband met een min gelukkige regeling en organisatie van de bouwwerken. Tot 31 Decem ber 1920 is, blijkens het „Verslag en Balans voor 2.45 millioen guldens materiaal aange schaft, welk bedrag tot I Juli 1922 wel tot ten naastenbij 2.7 miUioen zal zijn opgcloopcn Dit'materiaa! is grootendeeis aangeschaft, resp besteld in 1918 tot begin 1920, dus in een tijd, toen alle prijzen met inbegrip van de bedrijis- Uw beurs is zoo zwaai*. Onze kas is zoo licht. Wordt lid toch van U. M. O. Kom doe eens Uw plicht. Lidmaatschap 1.50. Secretariaat 16 BlankenheimstraaL Maison de Coiffure WIJERSSTKAAT 14. Tel. 205 S I I 1 f I Spéciale behandeling legen alt t allen en afbreken van het haar. Ham-zalf Uaarzeep voorkomt de roos en het vet worden j| ▼an het haar. middelen (steenkool enz.) op het hoogst waren. Om iets te noemen: het materiaal voor de ver laging van het grondwater (aanschaffingskósten meet dan 1,000,000) had zonder bezwaar tot meer dan twee-derde van den omvang kunnen veiminderd worden, indien het bedrijf anders geregeld en anders ingericht ware. Minstens 20 locomobielen met meer don 1000 P.K., later nog vermeerderd met elertromotoren, gezamenlijk ongeveer 300 P K., zouden bij geschikte rege ling overcompleet zijn geweest. Tot I Juli 1922 is op vier plaatsen totaal meer dan 50 mil lioen M3. water gepompt, bedrijfskosten in 3K bouwput 1,200,000 Bij een geringere op- voei hoogte in 't algemeen had een belangrijk bedrag aan bedrijfskosten kunnen bespaard zijn. Tegelijk met een beperking in het aangeschafte pompmoteriaal, had de verlaging van het grond water tot I Juli 1922 verscheidene honderd duizenden guldens goedkooper kunnen uitvallen De schrijver haalt nog meer staaltjes aan van deze exploitatie: de aanschaffing van overbodige locomobiel (kosten 500,000), één kilometer van de krachtcentrale te Linne, wat onnoodig was geweest, als men deze centrale op den keerdam had gebouwd, waar nu de locomobielen staan. Hetzelfde geldt voor de sluis in den keer dam te Roermond, die ook dicht bij elkaar liggen. Het principe: één krachtcentrale voor elk tweetal bouwplaatsen zou bij een goede in richting von het bedrijf practisch en economisch geweest zijn. Bij het kabelkraanbedrijf te Linne rekent de schrijver een kraan van 100,000 overbodig. Sluiswerken als te Linne cn Roer- jmond kosten voor een volledig pompbedrijf en verder materieel aan bedrijfskosten en afschrij ving gemiddeld een 50,000 per werkmaand. Met een economischer kraanaonleg (aanschaf fingskósten in 1919/20 90,000 100,000) zouden, wanneer die beide sluiswerken daar door slechts één maand eerder gereed kwamen, de kosten er reeds uitgehaald zijn, en dan had men ze voor andere sluizen gratis gehad l Van 1918/19—1930/32 zal ten hoogste een deel van het omvangrijk materieel, zooals de inrichting van bureau's en werkplaatsen en eenig zwaar railmateriaal, het uithouden. In het algemeen genomen, zal het meerendoel van het materiaal de afschrijvingen bedragen vol gens de „Balans 1020" 15 18 pCt. ten decle, b.v voor loodsen en keten nog meer vóór 1932 nog eenmaal vernieuwd moeten wor den, zij het dan ook tegen belangrijk lagere prijzen dan in 1918/20. De totale uitgave voor materioal zal bij het einde der bouwperiode in 1932 naar schatting ten minste 4,000.000 beloopen. De schrijver komt ten slotte tot de volgende conclusies Behalve de tijdsomstandigheden en plaatse lijke gesteldheid, hebben hoofdzakelijk de vol gende feiten op de tot nu toe bestede bouwkos ten van de Maaskanalisatie een ongunstigen invloed geoefend: 1. Het gebruik van elk op zichzelf werkende locomobielen bij het bouw- en pompbedrijf, in plaats van een krachtcentrale op elk der wer ken te Linne en te Roermond, en een electrisoh pompbedrijf ten dienste der putbemaling. 2. Het oppompen van het grondwater uit de boWputtcn tot de volle hoogte van het maai veld, en de daaruit voortvloeiende te groote opvoerhoogte van het pompwater (op sommige punten bijna 3 MeterI), de dienovereenkomstig te groote bedrijfskosten en de van begin af nan in te grooten omvang (voor drie bouwwerken) aanwezige pompwerktuigen (20 locomobielen -f- 300 P.K. aan electromotoren). 3. Bij den sluisbouw te Linne is met het pompen en het voorloopige betonwerk met volle krocht begonnen, voordat het gereed schap dit laatste compleet en bedrijfsklaar aanwezig was. Het pompbedrijf alleen kost te Linne per dag gemiddeld 60 X 60 X 24 X 0.5 X 0.022 rond 1000 gulden. Het derde pomp- en bouwjaar in den gereed zijn- den bouwput beteekent voor zulke sluiswerken zoo goed als geheel extTa-onkosten en neemt het materieel ten nadeele van andere bouw plaatsen onnoodig lang in beslag. 4. a. De zware kabelkranen von Bleichert waren voor deze sluiswerken met het hierbij gevolgde werksysteem eep fout, inzonderheid in verband met de ongeschikte plaatsing der betonmolens te Linne. b. De Engelsche kabelkraan, die geen dienst kon doenhet ontbreken van de tweede der drie aanwezige kabclkranen voor het betonwerk aan de sluis te Roermond in 1921 de nood zakelijkheid van een steiger voor het bcton- storten met zijn extra-kosten aan hout enz., bo ven de drie reeds aanwezige kabelkranen, maakten het werk onnoodig duurder. 5. Het verkrijgen van grint en zand, en hun tronsport naar do betonmolens, geschiedde langs een te langen weg (spoor) en was der halve on-economisch. 6. Groote kosten voor hulpgebouwen, lood sen en keten (tot 31 Dec. 1920 215,000.— afschrijvingen 20—25 pet.). 7. Het in eigen beheer uit de hand uitgevoer de grondwerk, dat veel duurder werd dan in oungenomen werk. 8. De tot 8 uren per dag verkorte werktijd. 9. Het ten deele overcomplete en ten deele niet volledig gebruikte moferieel met zijne af schrijvingen. De uitvoering der Maaskanalisatie in eigen beheer door den Rijkswaterstaat stoot in nouw verbond met het omvangrijke materieel, dat door de conjunctuur sterk in waarde vermin derd is. Het scheiden van dit eigen beheer zal zwaar vaL'en, voor.nl waar het hier een geliefd troetelkind geldt. Maar het moet geschieden Er moet een eind aan komen. Vnnneer men er niet in slaagt, aannemers voot dit groote werk te vinden wellicht onder afstand van het materieel in het bijzonder dot voor de grondwatcrverlaging opdat het eindelijk eens onder krachtige, deskundige en ecnomische lei ding kome, dreigt de Maaskanalisatie in eigen beheer van den Rijkswaterstaat op een groote teleurstelling uit te loopen. Men spreekt er reeds van, dat het werk ten- naastenbij het dubbele zal kosten van de ge raamde bouwsom, die in 19T5 op 18 millioen gulden is begroot. Tot op heden is feitelijk reeds de helft van dit bedrag verbruikt, terwijl nog slechts ongeveer het vierde gedeelte van het werk is voltooid. Alzoo I de bouwsom het dubbele en de bouw tijd (192/33) het dubbele I Die lange bouwtijd zal een extra-factor in de verhoogde kosten van het werk brengen. Men denke aan het materieel, heel de beheers-in- richting, renteverlies, enz. De Maaskanalisatie kan eerst in verband met het kanaol MaasbrachtMaastricht tot haar volle recht komen. Werpt de Maaskanalisatie in dezen haar schoduwen vooruit Indien ook het genoemde hoofdkanaal in denzelfden geest wordt aange pakt en uitgevoerd als tot dusveT de Maas kanalisatie en b.v. ook haar petekind, het ka naal WessemNederweert, hoe lang zal dot don nog duren, en wat zal dat alles ten slotte kosten Hoe zal zulk een kapitaal zijn rente opbrengen vraag is meer, of er in vergelijking tot het werk een teveel aan ambtenaren is. En dan moet allereerst opgemerkt worden, dat on der dit volgn. ook zjjn opgenomen, de jaar wedden van de ambtenaren ten kantore van den Gemeente-Ontvanger en van liet Bureau Maatschappelijk Werk, alsmede een bedrag, te betalen aan de Centrale Boek houding, wegens kosten van Verificatie. Overigens meenen B. en W. te mogen op merken, dat de Secretarie dezer Gemeente nimmer rjjkcltik met personeel bezet was. terwijl zij nochtans de mogelijkheid niet uitgesloten achten, dat een verlenging van arbeidsduur mettertijd tot eenige vermin dering aanleiding kan geven. De politieadministratie is de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreider geworden, vooral door dé abnormale vermeerdering der rijkswetten. De Inspecteurs en Brigadier-majoor van Politie zyn uiteraard ambtenaren voor den actieven politiedienst en het is onge- wenscht hen met nog meerdere administra tieve werkzaamheden te belasten dan thans reeds het geval is. De beide klerken zijn om die reden dan ook hoogst noodzakelijk. Dat de politie „te zwaar is voorzien van personeel" kan niet worden toegegeven; het kost reeds moeite genoeg om eenigszins tegemoet te komen aan dikwijls gerecht vaardigde klachten. Men vergete echter niet, dat niettegenstaande de vrij sterke uitbreiding der gemeente in de laatste jaren, geen vermeerdering van personeel is woorden voorkomen is don ook vrij moei- Nieuwe uitgaven. De ontdekking van Joost Gelderop, door F. de Sin clair. Uitg. van Holkema cn Wa- rendorf, Amsterdam. Een toeval bracht Joost Gelderop tot een, vooral in oorlogstijd, bijzondere ontdekking. Wanneer een voorwerp zich bevindt in het snijpunt van twee loodlijnen, waarvan de eene getrokken wordt uit het middelpunt van een radiator van Herz en de andere uit het middelpunt van den energiebron der neo- emanatie zoo noemde hij de alleen aan hem bekende krachtbron dan zal dat voor werp worden blootgesteld aan een hitte van minstens 500 gr. Celsius. Stikgassen, vlam menwerpers enz. zinken in 't niet bij zoo'n hoschavingsobject. Geen wonder dan ook, dat de Duitschers, na geslaagde proefnemin gen, gaarne de uitvinding willen cxploitec- ren. Maar de opperste legerleiding moet een cn ander eerst zien en als Joost na veel avonturen in De Dry Molekens op de heeren wacht, vernietigen vijandelijke vliegers do hoeve. Van Joost geen spoor meer, maar zijn dagboek wordt in het puin gevonden en Sinclair weet op de hem eigen losse manier het wel en wee van onzen ontdekker aan de vergetelheid te ontrukken. De Incabruld door Ph. ExeL Uitg. Nygh en v. Ditmar's Uitg. Mij. Rotterdam. Een roman uit de historie van Peru. Voor velen zal dat wel onbekend terrein zijn en het eerste gedeelte, waarin tal van vreemde De Gemeentebegrooting 1924. II. De opmerking in de eerste afdeeling ge maakt, dat voor jaarwedden ambtenaren der Gemeente-secretarie, enz. ongeveer 1/10 deel der belasting noodig is, geeft geen maatstaf van beoordeeling aan. De aangevraagd. Op hulp van marechaussee en militaire politie valt voor den gewonen dienst niet te rekeneu. De bedoeling van dezen post is geheel zooals ze luidt n.l. de subsid'e te vcJeenen aan het Groene Kruis. B. en W. achten het niet gewenseht, dat de Gemeente mede werkt tot een splitsing in de zorg voor zui gelingen over twee instellingen en kunnen daarom geen aanleiding vinden gunstig te adviseeren op het adres van de afdeeling Amersfoort en omstreken van deu Nederl. Boud tot bescherming van Zuigelingen. B. en W. overwegen de schoolbibliothe ken tot een centraal geheel te vormen. Tot nu toe is één openbare school voor voorbereidend lager onderwas voldoende gebleken. B. en TV. kunnen niet toezeggen een regeling in overweging te nemen voor het steunen van het bijzonder voorberei dend lager onderwijs samen te stellen. Nog niet is met zekerheid te zeggen of het Rjjk voor de oprichting van een nieuwe Handelsschool medewerking zal verleen cn. Evenals vorig jear blijven B. en W. prijs stellen op het behoud van den Direc teur van Onderwijs. De vele vraagstukken op bet gebied van onderwijs eischeu d-a- kundigc voorlichting in hooge mate. De opbrengst der kohieren van de per- soneelc belasting, voor zooveel de gemeente- opcenten betreft, bedraagt thans volgens van den Inspecteur der Directe belastin gen verkregen opgaven 105 480.57. De mogelijkheid is derhalve niet uitgesloten, dat de opbrengst in 1924 hooger zal zjjn dan de raming aangeeft. B. en TV. hebben daarom in verband met de wijziging van het hoofdstuk „buitengewoon lager onder wijs" die opbrengst met die meerdere las ten verhoogd. Het komt hun veiliger voor geen meerdere verhooging te ramen. De m de afdeelingen oangevoerde awju- ïnenten tot intrekking der verordening op de zakelijke belasting op het bedrjf heb ben B. en TV. geen aanleiding Irnrowri §*- ven, wijziging in hun standpunt te bMi- gen. Nogmaals wijzen zij op de wjjzijjfcy, bij Raadsbesluit van 29 Mei j.l. in de Veror dening- aangebracht, waaruit blykt, dat de belasting voor bedrijven, waar gemiddeld 10 tot 20 arbeiders werkzaam zijn, bedraagt f 5.per arbeider boven 9. Zjj kunnen zich niet voorstellen, dat er ondernemers zyn, die ter wille van f 5.belasting een arbeider zullen ontslaan. TVcgens de geringe medewerking van eenige huiseigenaren aan de Langestraat en het nog niet goedgekeurd zijn van de begroeting was het niet mogelijk vóór den zomer het eerste gedeelte von de Lange straat gereed te krijgen en waar na het sei zoen de Utrechtsehestraat vóór is gegaan, moest in verhand met het verkeer met de verbetering van de Langestraat gewacht worden. Nog dit jaar wordt dat work aanbesteed en het ligt in de bedoeling, zoo voldoende medewerking van de huiseigenaren ver kregen worat cn ook door Gcd. Staten geen bezwaar wordt gemaakt, het tweede gedeelte direct in het voorjaar aan te be steden, opdat het verkeer tijdens de zomer maanden geen belemmering zal ondervin den. B. en TV. kunnen zich voreenigen met het in de tweede afdeeling geuite denk beeld, om eenige wijziging te brengen in de bestaande wachtgeldvcrordening, doch zou den daaraan een beperkende bepaling wil len toevoegen voor het op 31 December '23 aanwezig personeel. Zij voegen hieraan toe, dat het zeer onbillijk zou zijn om in ver band met een voorgestelde opheffing eener betrekking expres te voren een verslechte ring in de wachtgeldregeling vast te stel len. Ter voldoening aan het verzoek van een lid der tweede afdeeling deelen B. en TV. lijk te lezen. De macht der Inca's wordt Qns geschetst, als ook de gewoonte zich een zustervrouw te kiezen. Maya dc meest gelief de dochter van Huayna Capac zal met Huas- car, zijn opvolger, moeten huwen, maar zij bemint Atahualpa, een zoon van een andere vrouw van Huayna. Do tweedracht hierdoor ontstaan, maakt het Pizarro en zijn kornui ten gemakkelijk het machtige rijk der Inca's te veroveren. De dorst naar goud drijft hen tot de afschuwelijkste daden, welke het handjevol vreemdelingen in het Incarijk vrijwel ongestoord bedrijven. Als Maya hoort, dat haar Atahualpa den dood heeft gevonden, maakt een kleine dolk een eind ann haar leven. De vrijwel passieve rol der hoofdpersonen en de vele beschrijvingen vol vreemde woor den, maken het boek niet altijd even lees baar. Pizarro's werk tegenover de natuurvol ken wordt er heel goed in weergegeven, en dit zal ook wel het geval zijn met de zeden en gewoonten van het Incarijk. Zoo bekend, werd dit boek als „histori sche roman" bekroond. Ons eigen tijdschrift. Uitg. C. J. v. Houten en Zn. TVeesp. Hc4 Decembernummer bevat o. a. Jan Steeu'u Sinterklaasfeest door Anne Hallema; I De Glijbaan door A. B. van Tienhoven; Beer- neken van Geulen door Hendrik Odink; Merkwaardige Sinterklaasgebruiken op onze WaddeiKÜanden door D. j. v. d. Ven en een blijspel in één bedrijf „Sinterklaas" door F. de Sinclair, herder Vele kleinere bijdragen en tal van fraaie reproducties. Orpheus, redactie C. S. Adama van Scheltema en Laurens v. d. Waals. Uitg. De Waelburgh, Bla- ricum. Onder dezen titel is een nieuw maand schrift verschenen, dat zich uitsluitend aan dichterlijke letterkunde zal wijden. „Daarmede", zegt de Redactie, „streven wij er naar een beweging der laatste decennia verder te voeren: de terugkeer der liefde van ons volk voor zijn dichtkunst, waarin bet eenmaal zoo groot is geweest, die het zoo lang ter harte ging en waarvan het, naar wij hopen, slechts tijdelijk heeft kunnen vervreemden. Schoon wij onze bepaalde overtuiging heb ben omtrent de richting waarin de poëzie thans hare schoonste ontwikkelingskansen heeft en daarbij op een nco-romantische kunst doelen, zullen wij die slechts in ons persoonlijk werk trachten te verwezenlijken: wij roepen hier geen eigen leuze uit en heffen geen grocpsbanier omhoog, omdat wij overtuigd zijn dat ons taalgebied daar te klein voor Is en wijl wij meenen dat de dag voor „verzamelen" is gekomen; dus willen wij zonder eenige persoonlijke, wijsgeerige, of andere dan louter esthetische voorkeur, zooveel mogelijk onzer waarachtig Neder- landsche dichters op dezen Zandberg ver eenigen als op een vluchtheuvel te mid den van de stormen om ons heen. Vonk's Reisgids. Uitg. Pottcrstr. 7, Utrecht. Dit handige boekje, bevattende auto-, boot-, tram- en vliegdienstcn, wordt 9teeds uitge breider het laatste nummer telt reeds 224 pagina's. Wel een bewijs, dat tal van dien sten er In zijn opgenomen. In den tegen- woordigen tijd, nu overal autobussen het verkeer vergemakkelijken, is het boekje dan ook een welkome gids, die in menig opzicht voor reizenden van groot nut is. De Vrouw en haar huis, Kerstnummer. Uitg. v. Holkema en TVa- rendorf, Amsterdam. Dit fraaie maandschrift onder do zoo be kwame redactie vaji Elis M. Rogge is thans ook met een Kerstnummer gekomen In hoofdzaak zijn artikelen opgenomen, waarin de Kerstgedachte op verschillende wijze is verwerkt cn riAarnaast geeft het stukken, die mede. dat het gezamenlijk personeel der ge- spreken van de voorbereiding van het Kerst- meente en hare bdrgven (met uitzondering feest ln het gezin, om de Kerstdagen in huls der brandweer) beloopt 336 en dat het ge- te maken tot dagen van vreugde en geluk, zaménljjk salaris bedraagt 730.245.25 De fleurige, symbolische kerstboom is ont- alles berekend naar don toestand op 1 Jan. worpen en op steen geteekend door Tine 1924. Baanders.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6