WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. KANTOOR VAN BOEKHOUDING Massa's Boeienjonps en -Meisjes BINNENLAND. Alle accountantswerkzaamheden BFI ASTIWGZAKEN ff. DE HAAN H. P. BROEKHÜYSE TULPSTRAAT 19 - AMERSFOORT Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.- Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.- Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bel dan op No. 42 KRACHTOVERSRENGINC FRANKRIJK. ENGELAND. KOLONIËN. Opleiding tot alle practijk diplomas boekhouden. i Privaat docent boekh. Leeraar MO. Boekboaden ora. STRAAT 17 TEI.EI OOS 14.1 Per flesch Per Anker KORTER ARBEIDSTIJD MEER - ARBEIDSPRESTATIE WUé,b&CHQ OLEMAN y; clcctro-tcchn&cm buocau AMERSFOORT n c o.r, |-> Tp, Bp Laat niet alschr Men dom den legen prijs. op brandewijn z"n van prima kwaliteit 11.95 per HieipoL I 1.05 pti 'fc I. pot- HAVIK 41 TEL. 292 culatie en de vlucht van het kapitaal te be- letten. Het is echter onmogelijk te verhinde ren, dat vraag en aanbod van het buitenland plaats heeft. De economische toestand van Bel gië is goed en wij zullen overwinnen, wanneer wij stond houden tegen het financieele défai tisme. De regeering zqI een wetsontwerp indie nen met betrekking tot de uitoefening van het beroep van makoloar in effecten, ten einde de genen, die zich bezighouden met geldelijke ma nipulaties, aan zekere regelen te onderwerpen en aanvaardt de instelling van een parlementaire commissie voor de wisselkoersen. Wij zijn bij na aan het einde onzer pogingenlaat ons nu ook tot het einde gaan. (Op de banken van de rechterzijde en die der liberalen werd ge applaudisseerd). DE FRANSCHE FINANCIËN. Regecringsmnatrcgelen. Parijs, T5 Jan. (Havas.) De ministeri.md, onder voorzitterschap van Millerand, heeft be sloten Donderdag wetsontwerpen in te dienen, die ten doel hebben den financieeler. toestand en het evenwicht van de begrooting te herstellen en de crisis in den wisselkoers tegen te gaan door onderdrukking van belastingontduiking, bezuiniging in de takken van openbaren dienst, uitstel van alle nieuwe uitgaven, belastingver- hooging van 40 procent De regeering zal een snelle behandeling dezer wetsontwerpen vragen en de vertrouwenskwestie ste'len. Zij zal tevens dadelijk krachtige maatregelen nemen tegen speculatie in franken en openbare fondsen. Parijs, 15 Jan. (Hovas.) De maatregelen, die de ministerraad hedenochtend heeft geno men, beantwoorden aan een dubbele zorg der regeering, n.l. om een voorbiigaanden toestand, aan hot licht gekomen door de buitengewone fluctuaties der buitenlondsche wisselkoersen, af te wenden en op onaantastbare grondslagen het financieele evenwicht des lands te verzekeren. Alle leden van het kobinet keurden eenstemmig de voorstel'en goed, die De Lasteyrie Donder dag a s. bij de Kamer zal indienen. Alle minis ters zullen eveneens gezamenlijk snelle iatifica- tie door het parlement eischcn. Het ingebreke-blijven van Duitschland heeft de Fransche regeering tot nog toe verplicht over te gaan tot een leening ter dekking van do uitgaven tot herstel van de verwoeste gebieden, waardoor de Fransche schuld met meer dan ?00 milliard francs is toegenomen, een toeneming, die op den goheelen financieelen toestand drukt. De regeering meende daarom te moeten breken met de wijze, waarop zij tot nog toe handelde. Ofschoon de Fransche regeering nog steeds van plan is Duitschland de kosten te doen h rtaien, die de Staat heeft gemaakt ten behoeve van de verwoeste gebieden waarvoor het Roergeb'cd de middelen zeer stellig oplevert wonscht de regeering zonder verder dralen te beginnen met 1924 door equivaleerende inkomsten, alle uit gaven, voortvloeiende uit de op Duitschland to verhalen posten op de gewone begrooting, te dekken. Te dien einde beveelt Lasteyrie de verhooging aan met 20 pet. van alle bestaande belastingen teneinde aldus de suppletoir© opbrengst te vor krijgen van circa 5 milliard. Andere maatregelen goedgekeurd door den economischcn raad voor openbare diensten, zijn de onderdrukking van fraudes,' voornamelijk wat betreft de belasting op onroerende goederen, die naar raming 3 mil liard zal opbrengen, waardoor dus de nieuwe permanente ontvangsten 8 milliard /.uilen be dragen. Verder staan den Staat nog belvagrijke bedragen beschikbaar, doordot thans, niet zoo als gewoonlijk, verdere verhooging der gevo teerde uitgaven zullen plaats hebben. Dienten gevolge zullen de wetsontwerpen, die thans bij het Porlement zijn ingediend en betrekking heb. ben op sociale verzekering en pensioenen, wei den ingetrokken. P a r ij s, 15 Jan. (Havas). Op verzoek van de Lasteyrie, minister van financiën, die de kwestie van vertrouwen stelde, heeft de Fran sche Kamer met 388 tegen T89 stemmen da interpellatie over de crisis der wisselkoersen tot Donderdag uitgesteld. Maatregelen tot steun van den franc. Parijs, 15 Jan. (Havas). De ochtendbla den zijn eenparig van meening, dat een da ling van den frankenkoers als van de laatste dagen in geen enkel opzicht gerechtvaardigd wordt door de tegenwoordige situatie van Frankrijk. Een dergelijke baisse zou alleen ge motiveerd kunnen worden door een ernstige staking, die den handel ruinecren zou, of door een sociale revolutie. Volgens de Petit Parisien zullen Poincaré cn minister De Lasteyrie hedenmorgen met den ministerraad bernndslogen over de begrooting. L'Echo de Paris weet hieraan toe te voe gen, dat Poincaré een reeks maatregelen zal voorstellen, ter verdediging van de Franscke valutazoo zal geen enkele uitgave meer worden toegestaan waarvoor geen dekking aan gewezen isdo- begrooting zal algemeen be snoeid worden, en indien dit noodig mocht blij ken, zal zelfs voorloopig een zeker deel van het „budget recouvrable", d.i. de uitgaven ten behoeve van het herstel, op de gewone be grooting gebracht worden Ton slotte zal de inning der belastingen met olie noodige scherpte worden doorgevoerd. Het blad spreekt eveneens over een aanstaan de verdere verhooging van het disconto, doch te dien aanzien is nog geen enkele beslissing genomen. Tot de invoering der betreffend© maatregelen zal waarschijnlijk nog vóór het einde der week overgegaan worden. De ontvangsten in 1923. Parijs, 15 Jan. (Havas). De ontvangsten van de Fransche schatkist bedroegen in de maand December 2202 millioen francs, het geen een vermeerdering beteekent van 227 millioen francs, vergeleken met December 1922. De gewone inkomsten bereikten in 1923 een totaal bedrag von 21,520 millioen en over troffen die van 1922 met 3137 millioen. De belasting op den omzet bracht o.o. 3015 mil lioen op, een vermeerdering van 735 millioen of van 32 Aon inkomstenbelasting werd 4270 millioen ontvangen, waardoor de bij de begrooting gemaakte raming met 1175 millioen francs overtroffen werd. DE TROONREDE. Hit Londen wordt d.d. heden gemeld Heden had de officieele opening plaats van het nieuwe parlement. Na de gebruikelijke cere moniën nam de koning op den troon plaats en sprak de troonrede uit, waarin hij een overzicht gaf van EngelanrYs relaties met het buitenland, in welk verband hij gewag maakte van de werkzaamheden der C. v. H., de commissie van experts, den toekomstigen status van Tanger, de uitvoering van het verdrag van Lausanne met Turkije, de verhouding tot de Ver St. voor zoover het den *ongeoorloofden invoer van al coholhoudende drenken betreft, den groei van den Volkenbond, den toestand in Afghanistan en de werkzaamheden der rijksconferentie. Met betrekking tot den binnenlandschen toe stond gaf de Ironing een uiteenzetting van de maatregelen, te nemen tegen de werkloosheid, in welk verband hij gewaagde van de indertijd door den minister gedane voorstellen tot op lossing van dit probleem, door verbetering, von den toestand der binnenlandsche industrie op de binnenlandsche markt, alsmede in de domi nions, welke voorstellen echter werden verwor pen. Verder stelde de koning verschillende maatregelen op binncnlandsch economisch ge bied in het vooruitzicht, als daar zijn werk verschaffing in de scheepsbouwindustric door spoedigen bouw van kruisers, openbaar onder wijs van algemecnen en technischen aard ter voorkoming ven werkloosheid op jeugdigen leeftijd, uitbreiding der Rovol Air Force, er kenning van het buitenechtelijke kind, hand having van het bebouwbaar oppervlak cn ge regelde tewerkstelling tegen evenredige loonen van dc landbouwarbeiders. De eerste botsing in 't parlement Lond en, 15 Jan. (R.) Nadat het parlement door den koning was geopend, g'ingen beide Huizen aan den arbeid tot het afdoen van huis houdelijke zaken. De eerste botsing tusschen de regeringspartij en de oppositiepartijen deed zich voor in het Lagerhuis toen de regeering voorstelde om, zoo als traditie is, twee leden der regeeringspartij aan te wijzen als vioe-voorzitters. De oppositie kwam daar tegen op met het oog op de te wachten spoedige verandering van regeering. Na eenige bespreking stemde de regeering er in toe de bezetting van die ambten uit te stellen. Er was een groote, zeer belangstellende opkomst om het debat over de beantwoording van de troonrede bij tc wonen. Het adres van antwoord was in het Lagerhuis ingediend door de conser vatieve leden R. Mitchell Banks en lord Apsley. Een felle rede van Romsoy Macdonald. Ramsay Macdonald r ande de bestrijding met een felle rede, waari. ij de regeering aanviel en van haar zeide, dat zij het vertrouwen had verloren van het Huis en van het land. Daarna formuleerde hij het amendement op de troon rede, voorgesteld door de arbeidersparijt, het geen door dé leden van die partij met luid ge juich werd begroet. Zijn rede voortzettende verklaarde Macdonald, dat het antwoord op de troonrede een allegaartje was, door de regeering bijeen geschraapt om het dreigende onheil of te wenden. Er waren heel wat punten von de oppositie „geleend" en het voorstel betreffende de pensioenen van vóór dc-n oorlog was door dè conservatieve leden van het Huis verworpen, toen het in Februari 1.1. door de arbeiderspartij was gedaan. Wat aangaat de buitenlandsche aangelegen heden, had Engeland op het vasteland van Euro pa heden ten dage geen bepaalde, besliste of doeltreffende politiek. De tijd was gekomen om daarin verandering te brengen. Beschouwd uit een oogpunt van menschelijkheid was wat er op het oogenblik in Centraal-Europa voorviel be treurenswaardig. Daar moest een eind aan wor den gemaakt. Engeland moest op duidelijke wijze verklaren, dat er een eind aan moest ko men. Het behoorde bereid te zijn zijn aandeel te hebben in het op touw zetten van een politiek en in het scheppen van de middelen om er ook inderdaad een eind aan te maken. Wat betreft den politiekcn kant van de zaak deed elke dag uitstel het gevaar toenemen. Hij wilde niet al te zeer in bijzonderheden treden, maar de toestand van Europa was veel dichter bij dien in 1914, dan voor eenig mensch aangenaam was om te overdenken. Men had wedijverende legers, wed ijverende nationalistische politiek en reusachtige uitgaven, niet voor herstel, maar tot voorberei ding van vernietiging. De naties, die geallieerden waren, loerden met slechts half verholen vijandschap naar elkaar. De toestand eischte, dat alle mannen en vrouwen uit alle partijen van gonscher harte zich zouden aaneensluiten tat een poging om den verstandigen, emstigen en waardigen invloed van Engeland te herstel len, opdnt er nieuwe vergezichten zouden kun nen worden geopend. Wat noodig was, was een bekwamer voering van de diplomatie en inzicht in het eerbiedigen van de gevoeligheden van andere volken, gepaard met een vriendelijk, doch krachtig en beslist opkomen voor de Britsche belangen. Men moest zich op een Europeesch standpunt stellen; en indien men daarin slaag de, dan wanhoopte hij nog niet aan Europa's toekomst. Wij moeten een nieuw begin maken. De Britsche belangen maken het noodig, dat men rekening met ons houdt. Ik ben er zeker van, dat geen notie van Europa de belangen vnn Engeland zal minachten, wanneer wij vol doenden eerbied voor ons zelf hebben, om de enn hen kenbaar te maken. De Britsche regee ring die verantwoordelijk was voor de tegen woordige buitenlandsche politiek van Engeland was het vei (rouwen van het land niet waard (toejuichingen op de oppositiebanken). Macdonald zeide nog, dat daar de belofte was gedaan, dat dc voorstellen tot invoering van voorkeurrechten voor den handel van de deelen van het rijk onderling ook aan het parlement zouden worden voorgelegd, die belofte zou wor den gehouden. Maar het parlement zou vrijheid hebben zulke voorstellen aan te nemen of te vei wet pen. De arbeiderspartij geloofde niet, dat dc regecring de hervormingen zou uitvoeren, die in de troonrede waren aangekondigd. De regee ring had de hartstochten in beweging gebracht cn klassenhaat in het land aangewakkerd. (Ge lach op de banken der regeeringspartij). De nr- beiderson'. tij kan niet toestaan, dat de regeering maar bleef voortgaan als ware er niets gebeurd. Spreker zou dus een amendement voorstellen, waarin wordt verklaard, dat de teegenwoordige raadgevers van den koning niet meer het ver trouwen hebben van het Huis. (Luide toejuichin gen van de oppositie). Volgens den draadloozen Britschen dienst ver klaarde Ramsoy Macdonald nog, dat de verkie zingen het porlement in een bijzonderen toe stond hebben gebracht. Geen enkele partij heeft op zichzelf de meerderheid. De regeering is met een minderheid van 100 stemmen uit dc ver kiezingen te voorschijn gekomen. Het Huis staat dientengevolge voor een vraagstuk ten opzichte van de constitutioneele regecring, dat zich te voren nooit heeft voorgedaan. Indien wij verkla ren, dat wij het ouderdomspensioen aanvaarden, zoools geen enkele regeering kan weigeren, dat wij het vraagstuk der pensioenen van voor den oorlog in behandeling zullen nemen en de an dere punten in de troonrede opgenoemd, moeten wij er naar streven een grondslag voor een ge meenschappelijke overeenkomst te vinden, hoe wel wij de onafhankelijkheid en de beginselen van onze partij handhaven. Wat geschieden zal, ligt in den schoot der goden. Wie echter ook de regeering zal voortzetten, ieder zul onder de tegenwoordige omstandigheden aan fair play gebonden zijn. Eveneens een pittige attaque von Lloyd George. Londen, 15 Jan. (R.). In het Lagerhuis heeft Lloyd George gesproken na Ramsay Mac donald. Lloyd George viel de regeering zeeT heftig aan, vooral op het punt van de kwestio der vergoedingen. Hij verklaarde, dat Frankrijk zijn voorwaarden aan Duitcrhland had opgelegd en dat Engeland de weigering van Duitschland om zijn verplichtingen jegens Engeland na te leven gehoorzaam had geslikt. Wat betreft het Roergebied, zeddc Lloyd George, dat er kansen waren op moeilijkheden en gevaren. Hij stelde een aantal vragen betref fende de actie der Franschen inzake de separa tistische beweging in het Rijnland hij zeide, dat, indien er geallieerden waren, die die be weging steunden, dit een schandelijke schending zou zijn van het aan DiritscWond opgelegde ver- dreg. Hij, Lloyd George, herinnerde zich zeer goed, dot in 1919 Fransche generaals hadden gepro beerd in het Rijnland een separatistische bewe ging te verwekken. Hij had dat toen dadelijk aan Frankrijk meegedeeld, met het resultaat, dat er verder niets meer van de zaak was ver nomen. Briand en Millerand hadden zich toen op het zelfde standpunt gesteld als hijzelf in nam. Wat betreft de kans dat er in Engeland een arbeidersregeering aan het bewind zou komen, zeide Lloyd George, dat Ramsay MacDonnld het geen gemakkelijke taak zou vinden zijn idealen om te zetten in daden wanneer hij met andere regeeringen te maken had. Baldwin aan 't woord, Baldwin, de minister-president, nam het woord na Lloyd GeorgeHij gaf te verstaan, dat tal van punten, die in het debat waren gebracht, bij het verdere verloop der besprekingen nog aan de orde zouden komen. Het afgelocpen jaor was zeide spr. geen gunstig jaar geweest voor dc bevordering van de zaak van den Europeeschen vrede en van de welvaart. De benoeming van commissies van deskundigen was de eerste vooruitgang. Nu zou een grondig en werkelijk onderzoek plaats vinden naar wat noodig was om den Duitschen g'cldomloop te stabiliseeren en de begrooting in evenwicht te brengen. Het was zeer wel moge lijk, dat de Fransche regeering door de doling van de waarde vnn den franc tot de overtuiging zou komen, dat er aanleiding was om af te zien van verder uitstel cn tot het aanvatten over te gaan van het geheele vraagstuk, waarvan zij zich het»'geheele jaar met zooveel succes had verwijderd gehouden. De separatistische beweging baarde de regee ring de grootste ongerustheidde regeering wachtte op het rapport, uit te brengen door d© Brifsche ambtenaren Aan het slot van zijn rede zeide Baldwin, dat wanneer een uitdaging in het Huis tót de regee ringspartij zou worden gericht, deze den strijd aanvaardt (toejuichingen van de regeerings- ■pnrtij). Maar, wat er ook mocht geschieden, Z. M. regeering moet voortgang hebben en al zouden de conservatieven op een andere regeering kri tiek oefenen, toch zou er gee$ partij-oppositie zijn. De conservatieven zouden pogen mede te werken aan de oplossing van vraagstukken als dat der werkloosheid. Hierna werd het debat verdaagd. Het amendement der Arbeiderspartij. Londen, 15 Jan. (R.) Mac Donald presi deerde vanmiddag een vergadering der orbei- dersfractie van het Lagerhuis, waar besloten •werd het volgend amendement op het adres van antwoord op de troonrede in te dienen „Het is echter onze plicht, Uwer Majesteit eer- biediglijk mede te deelen, dot Zijne Majesteits tegenwoordige raadsmannen niet het vertrouwen van het Huis hebben". Clynes zal het amende ment indienen. DE STAKING DER DU1TSCHE ZEELIEDEN. Londen, 15 Jon. (R.) Honderd Duitsche zeelieden, vertegenwoordigend de bemanning van vijf Duitsche schepen, heeft zich te Cardiff aangesloten bij de stakingsbeweging. DE WERKLOOSHEID. Londen, 14 Jan. (R.) Het aantal werkloo- zen bedroeg op 7 Januari 1,227,770, hetgeen 22,400 minder is dan op 31 December* TURKIJE. DE TURKSCHE BEGROOTTNG. B e r 1 ij n, 1 5 J a n. (N. T. A. Draadloos). Vol gens een bericht uit Angora wijst het Turksche budget voor 1924 bij 121 millioen TurksCho ponden inkomsten een deficit van 8 millioen aan. JAPAN. DE NIEUWE AARDBEVTNG. Een 50-tal slachtoffers. Tokio, 15 Jan. (R.) Volgens de ambtena ren van het centrole observatorium was het centrum der aardbeving nabij den Tanzawo- berg in de provincie Sagami. Zij duurde twaalf minuten. Naar men gelooft, zijn er een vijftig tal dooden te Tokio en te Yokohama en de bui tendistricten. Velen zijn gewonder worden geen slachtoffers onder de buitenlanders ge meld. OOST-INDIE. PRESIDENT HOOGGERECHTSHOF. De vice-president van het hooggerechtshof in NeA-Indië, mr. A. H. Klein, zal in den loop van dit jaar met pensioen 's lands dienst verlaten, FRAUDE? De kapitein der infanterie W. J. P. van B., waarnemend divisie-commandant van de gewa pende politie te Menado, zou fraude hebben gepleegd. Het legerbestuur stelt een onderzoek Tweede Kamer. Vergadering van T5 Januari 1924. Geopend 2.05 uur. Voorzitter Mr. D. A. P. N. Kooien. Te itcim twee uur opent de Voorzitter de ver gadering, die bijna geheel voltallig is. Alle ministers zijn aanwezig, behcJve de heeren Colijn en De Visser. D© loges, gereserveerde en gewone tribunes, zijn overvol. Installatie De Groot. Het nieuwbenoemde Kamerlid, de heer D e Groot (V.-B.), wordt door den griffier binnen geleid en legt in handen van den Voorzitter de voreischte eeden af. Nadat de Voorzitter het nieuwbenoemde Kamerlid heeft geluikgewenscht, neemt deze zijn plaats in de Kamer in. Rcgeerïngsverklaring. De Voorzitter geeft daarna het woord aan den Minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw, om namens den Raad van Minis ters een verklaring af te leggen. Minister Ruys de Beerenbrouck legt de volgende verklaring af Mijnheer de Voorzitter. De kabinetscrisis, welke intrad na de beslis sing van deze Kamer op 26 October j.L, krach tens welke de ontwerp-Vlootwet werd verwor pen, heeft op 7 Januari j.l. geleid tot niet-inwil- liging van het verzoek om ontslag van het zittend kabinet. Nu de vorming van een nieuw ministerie, on danks dit tijdsverloop, onmogelijk bleek en daar bij een langer slepend blijven van de crisis niet in 's lands belang kon worden geacht, meenden wij ons niet te kunnen onttrekken aan den plicht de verantwoordelijkheid voor het bewind te blijven dragen. Onder deze omstandigheden stel ik er prijs op, met het oog op de verdere samenwerking met de Statcn-Generaal en de klaarheid in de verhouding tot deze vergadering, het volgende te verklaren De beslissing der Kamer van 26 October wordt door het kobinet in de gegeven omstan digheden als feit aanvaard. Het treffen van een voorziening inzake de ma ritieme verdediging zal daardoor eerst kunnen volgen op maatregelen tot herstel van het finan cieel evenwicht. Deze, bereids beraamde, maatregelen ter ge nezing van het ziekteproces, dat 's Lands finan ciën doormaken, staan thans op den voorgrond. Middelerwijl zal de Regeering de verzorging van de maritieme verdediging opnieuw ter hand ne men. Zij behoudt zich voor dienaangaande spoe dig nadere voorstellen in te dienen. Bij de beantwoording van het Voorloopig Ver slag dezer Kamer betreffende Hoofdstuk I der Staotsbegrooting voor 1924 zal de Regeering de meest geschikte gelegenheid vinden omtrent verschillende daarin ter sprake gebrachte pun ten van Regeeringsbeleid nader hare meening uiteen te zetten. De Regeering nu dóet een beroep op de mede werking van de Staten-GêneraoJ in de overtui ging, dat zij handelt in den geest van Uwe Ver gadering, wanneer zij haar thans uitnoodigt tot gemeenschappelijken arbeid, ten einde aan de hangende vraagstukken de oplossing te geven, die het land zoo dringend behoeft" Nadat Minister Ruys de Beerenbrouck' de regeeringsverklaring heeft afgelegd, stelt de Voorzitter voor de beraadslagingen over deze verklaring te houden op morgenmiddag te 1 uur. Daartoe wordt besloten. De heer Ketelaar (V. D.): Het is anders de moeite haast niet waard I (Gelach). Aan de orde is de behandeling van het ver- zoek van Mej. Westerman om verlof tot het richten van vragen tot de regeering betreffende het verleenen van ontslag aan gehuwde ambte naressen. De Voorzitter stelt voor dit verzoek toe te staan en de interpellatie op een nader te be palen dag te houden. Aldus wordt besloten. De heer W ij n k o o p (C. P.) verzoekt de Kamer verlof tot het richten van vragen tot den Minister van Waterstaat betreffende de loons verlaging van het spoorwegpersoneel en den halfslachtigen toestand van het bedrijf der spoorwegen, waarbij Regeering en Directie zich achter elkaar verschuilen, zulks ten nad'eJe van hot personeel en voorts betreffende het beleid der tegenwoordige Directie. De Voorzitter stelt voor morgen over dit verzoek tó beslissen. Daartoe wordt besloten. Daarna is aan de orde het trekken der af- deelingen. Aan de orde is de behandeling van de be noeming van een lid van de Huishoudelijke Commissie in de vacature-Visser van IJzen- dooin. Uitgebracht worden 86 stemmen, waarvan 23 op den heer Hugenholtz, 13 op den heer Scha per, 22 op den heer Drcsselhuys, 13 op den heer Van Gijn en een aantal stemmen op ver schillende leden. Daar geen volstrekte meerder heid is verkregen wordt er opnieuw gestemd. Ten slotte wordt na nog een stemming, tus- schenstemming ©n 2 herstemmingen benoemd d© heer Drcsselhuys. De Kamer gaat daarna in de efdeelingen tot het benoemen van voorzitters en onder-voon- zitters. De openbare zitting wordt een half uur geschorst. Berichten. De Staatscourant van heden 15 Jan. bevat o.a. de volgend© Kon. besluiten eervol ontslagen C. R. M. Bloemen, reduwe van P. J. Romein, als collectrice der Staats loterij te Rotterdam; op verzoek eervol ontslagen J. Bakker, bur gemeester van Finsterwolde; opgeheven de armenraad te Opsterland en is mr. C. Kapteijn, griffier bij het kantonge recht te Beetsterzwoag eervol ontheven van d© waarneming der betrekking van secretaris van den Armenraad; j toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan P. Dictus, meester knecht bij de Kon. boomkweekerijen „Wilhel- mina" der heeren Ch. van Ginneken en Zn te Zundert; wegens reorganisatie eervol ontslagen D. J. Heuff, te Den Haag, als adjunct-ingenieur bij het toeziet t op de spoorwegen; benoemd tot notaris te Den Haag A. J. Schouw, candidaat-notaris aldaar; eervol ontslagen bij het departement van bin nenlandsche zaken en landbouw wegens over bodigheid hunner werkzaamhedenbij de di rectie van den landbouw mr. J. P. von Rossum Jr., administrateur, met dank, mej. A. Th. W. de Waal, en A. Tollius Glusenkamp, adjunct commiezen; bij de afdceling visscherijmr. M. A. Wolfson, referendaris, met dank, en A. U. P. W. Vastenou, hoofdambtenaar van admini stratie bij de visscherii-incpectie. aan den heer J. W. H. Ferguson, commissaris der Chineesche douane te Shanghai, verlof ver- leend tot het aannemen van de tweede klasse der Orde van den Gulden Rijsthalm van China; aan B. Dijckhoff, te Scheveningen, verlof ver leend tot het aannemen van het vreemde orde- teeken ridder der Orde van den Heiligen Grego- rius den Grooten van den Heiligen Stoel; non A. B. Burgers, te Rotterdam, verlof ver leend tot het aannemen van het vreemde orde- teeken ridder der Orde van hen Heiligen Grego- rius den Grooten van den Heiligen Stoel; eon mr. R. van der Veen, op zijn verzoek, met ingang von 25 Januari 1924, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervan gend voorzitter van den Raad van Beroep (On gevallenverzekering) te Groningen, onder dank betuiging voor de in die betrekking* bewezen diensten; benoemd tot plaatsvervangend lid in de Cen trale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken: a. L. H. Bartelink, directeur van het» postkantoor te Haarlem; b. H. A. Zeil maker, chef voor pcrsoneele zaken bij het Staats bedrijf der Artillerie-Inrichtingen te Hembrug; aangewezen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1924, tot plaatsvervangend lid van de enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met d© behandeling van kinderstrafzaken, van de ar- rondissements-rechtbank te Leeuwarden mr. dr. W. F. M. Schutte, rechter; benoemd tot kanlonrechter-ploatsvervanger in het kanton: a. Helder: J. Zwart, inspecteur der diiecte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Helder; b. Hoogevecrv: mr. J. L. Bouma, bur-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2