KOK'S Brandstoffenhandel en Electrische Brekerij WIJNHANOEL J. A. SCHOTEÜMAN Zn. 6 Onze bekende eerste UURDSTUKKEH EN VOOR CENTRALE VERWARMINGEN kwaliteit Anthraciet per 100 K.C. 14,. Hü» EIERKOLEN (zonder stol] per H. I. 12.00 f 3.60 Eigen gemaakte Kinderkleeding. NUTSSPAARBANK Kledingmagazijn „DE ADELAAR" Langasiraat 40 COSTUUMWEEK ÏSSSSf n AmersToortsct) Dagblad Massa's Boerenjongens en -Meisjes GETROFFEN o MAISON DE JAGER EN Zn. F* J. W. van ACHTERBERGH Franco bergplaats a contant. Industrie brandstoffen steeds in voorraad. MEN VftAGE PRIJS. Kolenpark Soesterweg i'elefoon 863. Bestelhuizen: Puntenburgerlaan 6 - Utrechtscheweg 71, Tel 539. Snaiatrastraat 2U (Depot Ververij Pa the) Magaz. „De Dom" 11.95 par lltaipol. I 1.05 per 'fe I. pot. HAVIK 41 TEL. 292 RACHELS, KACHELPLATEN, 5EÖKRUIKEN Maison de Coiffure Plaatsing van adverten ties in alle bladen zonder prijsverhooging. tllRECHIStHEWES 9. Rents 3.S0 n|0 onvoorwaardelijke 0 LUNCHROOM - CONFISERIE 0 C TELÉF. 115 - - - - LANGESTRAAT 56 0 CARRé GEBAKJES WESTSINGEL 12-13 TEL. 238. MEUBELMAGAZIJNEN BEHANGEREJ STOFFEERDERIJ kost in beide afmetingen 20/30 m.m. en 30'50 m m. per H.L. Varkensmarkt - Amersfoort. Speciale aftiteling: laat 0 niet alsehrikkiii doer dm lagen prijs. op brandewijn zijn ran prima kwaliteit FIRMA H. BOKKING 6 ZOON IN 't SPORTHUIS Zie Etalage LANGESTRAAT 80. - TEL. 100 4TiE\riEi Proliteerl van <le gelegenheid. Wij rninieu eenige Winterartl* kelen op sooals Hoinl. ziel cn oTcrlnigt O- Aanbevelend GEBRS. DE VRIES 01 AM NE KT" - Oir. etrnal. UKRSSTKAAT 14. Tol. 203 Speciale liebnndcllng legen nil rallen en afbreken Tan Uet baar. Haarzall - Haarzeep roorhomi «Ie roos en het rel worden g Tan het haar. Borean: Arnhcmsche Poort wal 2a- FTB. STRAAT 1? TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC'iiOOOOCOOOOa OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOn Prima blauw kamgaren costumea vanaf f 28.40 laken f 21.50 BEZOEKT ONZE ONDERSCHEIDING. De hoofdcommissaris van politic te Amster dam, de heer A. J. Marcusse, is door den pre sident van de Fransche republiek benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. MEVR. L. J. DE GROOT-DE ZWAAN, f Te Bem is aan een ongeneeslijke ziekte over leden mevrouw L. J. de Zwaan, echtgenooie van den heer J. W. de Groot, commandant van het Leger des Heils in Zwitser lancL In do kringen van het Heilsleger was zij een Lekende en beminde figuur. Toen haar man nog divisie-officier was, heeft 7,ij te Amsterdam met hem gewerkt Daarna is het echtpaar naar Ne<L-Indië getrokken, waar mevrouw de Groot vooral haar aandacht heeft gewijd aan het inrichten van gebouwen, welk werk zij daarna drie cn een half jaar in Japan beeft voortgezet. Daar te lande heeft mevrouw de Groot veel vrienden voor het Heilsleger ge wonnen. (Hbld.) DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De „surtaxes". De kwestio der „surtaxes d'entrepöt et d'origine" is Donderdag in den Rotterdamschen Raad ter sprake gebracht. Zooals wij onlangs meldden, heeft het gemeentebestuur voorge steld, een adres aan den minister van buitcn- landsche zaken te verzenden, waarin aange drongen wordt op het doen van stappen bij de Fransche regiering over de bevoorrechting van de Antwerpsche haven, doordat voor deze laatste haven de „surtaxes d'entrepöt et d'ori- gine" zijn ingetrokken. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Brautigam, deed burgemeester Wyte- m a eenige mededeelingen over het onder houd, dat hij met den minister van buiten- landsche zaken gehad heeft Bij dat onderhoud waren ook vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. De minister aldus de burgemeester cn met hem de geheele regeering, is volkomen overtuigd van de bezwaren, die voor Neder land en voor Rotterdam in het bijzonder voort vloeien uit de vrijstelling van de „surtaxes d'entrepöt et d'origine" aan Antwerpen ver leend. Met den minister is deze zaak uitvoerig be sproken daarbij kwam tevens in behandeling de maatregelen, welke genomen zouden kun nen worden om de moeilijkheden op te heffen, over welke maatregelen te voren door den burgemeester overleg was gepleegd met het bureau van de Kamer van Koophandel. Ook werden onder de oogen gezien de gevol gen, die deze maatregelen waarschijnlijk zou den hebben- Als resultaat van de besprekingen kan spr. medcdeelen, dat de minister verklaard heeft, dat de rcgecring ccn open oog heeft voor de moeilijkheden en al het mogelijke doet om de nadcelige gevolgen op te heffen Spr. vertrouwt dan ook, dat als de raad met het voorstel van B. en W. medegaot om het adres te richten tot de rcgecring, waar van het ontwerp is overgelegd, aan dat adres door dc regeering ernstige aandacht zal wor den geschonken, en dat niets zal worden na- geloten wat kan strekken om de meest gun stige voorwaarden te scheppen voor de her nieuwde ontwikkeling van dc Rotterdnmscho haven. (Apploqs.) De heer Joh. Brautigam maakte van dezv gelegenheid gebruik om den geheelen toe stand van de Rotterdamsche hoven aan een beschouwing te onderwerpen. In zijn breed voerige rede herinerdne spr. er aan, dot de groote teruggong van de Rotterdamsche ha ven' samenviel met de Roerbezetting. Intus- schen gaf spr. toe, dat de eigenlijke uitwerking der „surtax"-bepaling niet zoo ernstig is. Spr. ziet de toekomst von Rotterdam niet donker in. De heer Van Rovensteyn stelde zich van het zenden van het adres weinig voor, al zou hij er dan ook niet tegen stemmen. Nadat nog eenige leden en ten slotte de burgemeester het woord hadden gevoerd, werd zondeT hoofdelijke stemming tot verzending van het adres besloten. HET NIEUWE STOOMSCHIP DER MIJ. NEDERLAND. Besproken in het Lagerhuis. Uit Londen wordt gemeld Bij de debatten in het Lagerhuis is gisteren de opdracht, die Nederland voor den bouw van een stoomschip aan een Fransche werf heeft gegeven, ter sprake gekomen. De herto gin van Atholl vestigde daarop in haar mai denspeech de aandacht en zcide dot, naar zij vernomen hod, er ook gevaar bestond dat een ondere, nog belangrijker bestelling, eveneens naar Frankrijk zou gaan Een adres von den Bond van Technici. De Bond von Technici heeft een adres ge richt aan den Minister van Arbeid, waarin in twijfel wordt getrokken of wel alle maatregelen getroffen werden, tot voorkoming van den bouw van het nieuwe passagiersschip van dc „Nederland" in Frankrijk. Adressant verzoekt in den vervolge derge lijke vergunningen te voorkomen, daar deze noodzakelijkerwijze grootere werkloosheid ten gevolge moeten hebben. Als oplossing geeft adressant een beslissing, waarbij wordt vastgelegd, dat er in den vervol ge vooraf besprekingen worden gehouden tus- schen de betrokken maatschappijen, publiek rechtelijke lichamen en vakorganisaties, tenein de te onderzoeken of dekkingen von eventueele lagere buitenlandsche inschrijvingen ook voor een groot deel kunnen worden gecompenseerd door voteeren van gelden, welke anders zouden moeten worden verstrekt als uitkeering tenge volge van werkloosheid. INTERNATIONALE KATTENTENTOON STELLING. Te Leiden. Op 2 cn 5 Februari a.s. wordt in de Stads gehoorzaal tc Leiden een internationale tentoon stelling van katten aller rassen gehouden, HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET BOUWBEDRIJF. De onderhandelingen afgesprongen. Tc Amsterdam zijn de besprekingen tus~ schen de patroons- en werkliedenorganisaties inzake de verlenging en wijziging van het in Muart a.s. afloopend collectief contract in de bouwbedrijven, voortgezet. De conferentie duurde vele uren achtereen, doch moest toen worden afgebroken daar de partijen inzake de loonsvoorstellen niet tot overeenstemming kon den geroken. De onderhandelingen zijn hier mede zoo meldt de Tel. ten einde en de onderscheidene organisaties van patroons en werknemers zullen nader in ledenvergaderingen overleg plegen omtrent hetgeen haar thans te doen staat. NEDERLANDSCH SCHIP BESCHOTEN. Door Mexicaanschc rebellen. Uit New-York wordt aan dc TcJ. gemeld De kanonneerbooten Tompico en Saragossa, die onder bevel der rebellen staan, hebben Woensdagochtend een zestal stoombooten, o.a. het Nederlandsche schip Maasdam, ondeT vuur genomen. Daarna voeren de oorlogsbodems de Ponuco op, wisselden enkele schten met de for ten der regeei ingsti oepen, trokken zich vervol gens terug buiten het bereik van de kustbatte- rijen en bombardeerden de haven. Financieel Overzicht. Wij blijven in de internationale politiek nog steeds voor groote verrassingen staan. Waar deze verband houden met punten, waarbij het economisch leven nauw is betrokken, spreekt het vanzelf, dat deze politieke gebeurtenissen een grooten invloed blijven uitoefenen op het ver loop van zaken op dc fondsenmarkt. Dit is ook in de afgeloopen week weder het geval geweest. Het meest de aandacht trokken hierbij de regee- ringsvrklaringen in Frankrijk ten aanzien van de daling van het ruilmiddel en de corflbinaties, waarover in Engeland achter de schermen blijkt te worden onderhandeld aangaande de verwach te regeeringswisseling. Om met dit laatste te be ginnen, blijkt uit de verrassende verklaringen, die in den loop der week in het Lagerhuis zijn afgelegd, dat het nog geenszins zeker is, dat binnen enkele dagen aan de Engelsche Arbeiders partij de opdracht zal worden gegeven tot vor ming van een nieuw Ministerie. Tot voor korten tijd scheen het absoluut vast te staan, dat het hiertoe zou moeten komen. De beide oppositie partijen, Labour cn Liberals, hebben tezamen een aanmerkelijke meerderheid in het Lagerhuis. Van deze beiden is de Labour Partij de sterkste. Volgens alle parlementaire tradities is zij der halve hei eerst aan bod. Zoo heeft men het ook in Engeland algemeen opgevat en de lijst van Minister Portefeuilles in een Labour Kabinet schijnt dan ook reeds geheel gereed te zijn. Inmiddels is echter, zooals gezegd, te dien aan zien een belangrijke complicatie ingetreden. Een Labour Kabinet zal, evenals elk ander ministerie in Engeland, thans slechts op een minderheid steunen, tenzij een combinatie van twee der drie groote partijen tot stand komt, die in dat geval een coalitie-meerderheid achter zich zal hebben. Aan deze mogelijkheid was reeds dadelijk ge dacht. Voor dc hand lag een nieuwe coalitie van conservatieven en liberalen, welke beide par tijen tijdens en na den oorlog onder leiding van den heer Lloyd George zoo intiem hadden sa mengewerkt. Persoonlijke veeten in verband met de breuk, die ruim een jaar geleden in deze co alitie waren ontstaan, schenen echter den weg voor zulk een hcreeniging voor geruimen tijd te zullen versperren. Er is ook gedacht over een coalitie van liberalen en arbeiderspartij, welke zeer goed mogelijk zou zijn geweest, daar bei der program voor een belangrijk deel parallel loopt. Dit is echter afgestuit op den wensch der Labour Partij, om het bewind geheel zelfstandig te voeren. Nu is in de laatste dagen gebleken, dat dit de liberalen er toe heeft gebracht, om toch we der toenadering tot de conservatieven te zoe ken, of althans om niet afwijzend te staan tegen pogingen tot toenadering, zoo die het eerst van de conservatieven mochten zijn uitgegaan. Hier door is de mogelijkheid ontstaan, dat de stem ming over het Adres van Antwoord, welke aan het begin der volgende week verwacht wordt, een geheel ander verloop zal hebben dan tot nu toe was voorzien. Men had tot nu toe alleen een motie van wantrouwen in de zittende re geering verwacht, uitgaande van de Labour Partij, waarbij de liberalen zich noodzakelijk hadden moeten aansluiten en waardoor Labour dan boven op de wip zou zijn gekomen te zit ten. Thans is echter gemeld, dat ook een motie of een amendement van liberale zijde zal komen. De kans is nu niet uitgesloten, en dit schijnt dan ook trouwens in de bedoeling te liggen, dat een deel der conservatieven zich voor deze liberale motie zal verklaren. Of dit mogelijk zal zijn, zal natuurlijk wel afhangen van den inhoud en den vorm van zulk een motie of amendement. Daar is echter wel een mouw aan te passen. Het resultaat zou dan zijn, dat niet het voorstel van Labour, maar van de Liberalen, een meerderheid zou vinden. In dat geval zou dus laatstgenoemde partij met de Kabinetsvorming worden belast, hetzij zelfstandig, hetzij in nieuwe samenwerking met de conservatieven. Het behoeft geen betoog, dat het politieke aspect in Engeland hierdoor plotseling een alge- heele verandering zou ondergaan. Niet slechts wat de voor, te stellen maatregelen van bin- nenlandschen aard betreft, maar ook wat Enge- Iands verhouding tegenover het buitenland aan gaat. Wordt de toestand hierdoor op zich zelf reeds onzeker, zij is bovendien nog meer gecom pliceerd door het feit, dat met geen mogelijk heid vooruit valt te zeggen, welke richting een liberaal-conservatieve coalitie ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou gaan volgen. Im mers is het bij zulk een verbond even goed mo gelijk. dat de leiding in handen zal blijven van den tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken Lord Curzon, die terwille van de continuï teit reeds in drie achtereenvolgende Britsche Mi nisteries als Minister van Buitenlandsche Zaken is gehandhaafd, alsook dat de^heer Lloyd Ge orge weder de leiding van buitenlandsche Zaken in dc hand zou nemen. Nu is het bekend, op welk een vijandige wijze de heer Lloyd George zich, sinds hij ambteloos burger is geworden, tegenover President Poin caré heeft uitgelaten. Hij staat ongetwijfeld veel feller tegenover dezen bewindsman dan de La bour Partij. Ook in dit opzicht is door de nieuwe zwenking, welke voorbereid schijnt te worden, alles derhalveop losse schroeven komen te staan. Het is onder die omstandigheden vanzelf sprekend, dat de Londensche beurs een afwach tende houding heeft aangenomen. De eerstvol gende dagen zullen in dit opzicht beslissingen moeten brengen, die voor geheel Europa van groote beteekenis zullen worden. Niet minder zal dit echter het geval zijn door de maatregelen, die thans in Frankrijk worden voorbereid. Er is plotseling een merkwaardige wijziging gekomen in de mentaliteit der Fran sche regeering ten opzichte van het vraagstuk der Duitsche betalingen, niet omdat de heer Poincaré en zijn raadgevers van den eencn dag op den anderen zooveel vriendelijker tegenover Duitschland gezind zouden zijn geworden, noch omdat zij tot andere inzichten zijn gekomen ten aanzien van de belastingcapaciteit der Fransche Staatsburgers, maar omdat men, „der Not ge- horchend, nich dem eignen Trieb", wel van standpunt is moeten veranderen. De inflatie, die reeds zoo lang het Fransche geldwezen heeft bedreigd, is in den laatsten tijd plotseling werkelijkheid geworden. Intrinsiek is er weinig of niets veranderd. Men infleert in Frankrijk reeds lang op een wijze, waarop de inflatie zich aan het oog van „the man in the street" onttrok. De biljettencirculaire steeg wei nig of niets, maar de omloop van schatkistpapier nam met den dag toe. Hij was reeds eenige ma len grooter dan die van bankbiljetten. Dit schat kistpapier ging evenals de bankbiljetten van hand tot hand, zoodat men langs een omweg het aantal betalingsmiddelen voortdurend ver meerderde, met de gewone uitwerking, dat de prijzen stegen en de wisselkoers daalde. In het buitenland heeft men reeds sinds gerui men tijd ècn scherpen kijk gehad op dezen gang van zaken. Vandaar, uat de Fransche wissel koers door buitenlandse!) aanbod gestadig, doch langzaam afbrokkelde. Sinds korten tijd begint men zich onder den invloed van deze daling meer rekenschap te geven van den juisten toe stand. Waarschijnlijk zou dit nog in langen tijd niet het geval zijn geweest, wanneer men niet het Duitsche voorbeeld voor oogen had gehad, waaruit men dc noodige leering had kunnen trekken. De stoot tot deze wijziging in de Fransche mentaliteit heeft het aflossen van slechts 800 millioen francs van het voorschot der Banque de France aan de regeering gegeven terwijl wet telijk een jaarlijksche aflossing van 2 milliard francs was voorgeschreven. De disconto-verhoo ging, die bedoeld was als maatregel tot het in perken der biljetten-circulatie, heeft eveneens kwaad gedaan, in zooverre zij breede kringen der Fransche bevolking voor het eerst met het probleem van den geldomloop in aanraking heeft gebracht, en dus de bestaande nervositeit nog heeft vermeerderd. Daar komt nog bij, dat ook dc toenemende duurte velen allengs de oogen heeft geopend. Alles tezamen genomen heeft dit tot gevolg, dat sinds korten tijd in toenemende mate een „vlucht voor den franc" is ingetreden. Men be gint in Frankrijk buitenlandsche wissels en bank papier te hamsteren, en gaat er steeds meer toe over, zijn Fransche staatsfondsen tegen obliga tion van landen met vaste valuta om te zetten. Vandaar, dat de francskoers hoe langer hoe ster ker is gaan duikelen. Wij weten hier in Neder land, wat het beteekent, indien psychologische factoren een rol gaan spelen bij den loop der wisselkoersen. Hoe heeft niet hier te lande ieder een in zak en asch gezeten, toen de dollar plot seling van 2.50 op 2.72 steeg, hoewel onze be leggers die rijzing zelf hadden uitgelokt door omzetting van Nederlandsche staatsfondsen in Amerikaansche waarden. Een verdere stijging is destijds gestuit, door dien toevallig juist een Indische leening in New- York was geplaatst en het provenu kon worden aangewend, om den dollarkoers naar beneden te drukken. Dc kalmte is daardoor hier te lande te ruggekeerd. Men is gaan inzien, dat voor een paniekrijzing van den dollar in ons land zeker niet de allerminste aanleiding bestaat cn weet thans zijn gemoedsrust wel te bewaren, ook wanneer de dollar opnieuw rijst, tengevolge van tijdelijke buitenlandsche invloeden. Dat is juist in de afgeloopen week het geval geweest, door dien de Fransche aankoopen van dollars voor een deel over Amsterdam zijn uitgevoerd. De zaak staat echter anders, wanneer men niet te doen heeft met tijdelijke gebeurtenissen van wissel-technischen aard, onder den invloed van buitenlandsche factoren, maar wanneer de rijzing der wisselkoersen voortspruit uit een innerlijke ziekte van het ruilmiddel. In Frankrijk is dit thans het geval. Nu dit inzicht daar te lande zelf begint door te dringen, zou geen buiten landsche leening in staat zijn, het proces perma nent te stuiten, gesteld al dat de Fransche regee ring op het oogenblik dc beschikking over zulk een leening had. Onddr die omstandigheden was slechts één van tweeën mogelijk. Of wel de Fransche regee ring kon alles op haar beloop laten en zooals tot dusverre maar blijven verklaren, dat Duitsch land tenslotte het gat in de Fransche begrooting zou moeten dekken, een verklaring, waaraan men in Frankrijk zelf hoe langer hoe minder ge loof gaat hechten, of wel men moest beslui ten, zelf orde op zaken te stellen. Het strekt Pre sident Poincaré tot groote eer, dat hij den moed heeft gehad, tot dit laatste te besluiten. Er zijn thans wetsvoorstellen aangekondigd tot delging van het begrootingsdeficit door nieuwe zware belastingen. Indien deze tijding hun beslag krij gen, zal men een voortwoekeren van de inflatie kunnen voorkomen. Tevens zou de.internationale atmosfeer dan een geheel ander aanzien kunnen verkrijgen. De aankondiging van het nieuwe program heeft dadelijk een eind gemaakt aan de verdere daling van den franc. Of dit herstel van blijvencen aard zal zijn, zal natuurlijk nog afhan gen van de vraag, of er inderdaad voldoende kans zal blijven bestaan, om de voorgestelde heffingen door het Parlement te doen aannemen, en ze daarna dan ook inderdaad tijdig door te voeren. De gebeurtenissen in het buitenland zijn na tuurlij-C ook op onze beurs niet zonder uitwer king gebleken. In den aanvang der week was de markt zeer vast, zonderling genoeg juist als gevolg van de ernstige gebeurtenissen op de wisselmarkt. Men zou eerder hebben verwacht, dat deze tot groote terughoudendheid aanleiding zouden hebben gegeven. Dit zou onder andere omstandigheden inderdaad dan ook het geval zijn geweest. Dat het thans anders is geweest, heeft evenwel zijn goede redenen gehad. De ka- pitaalvlucht in Frankrijk heeft n.l. niet alleen den vorm aangenomen van aankoopen in dollars in Amsterdam, maar ook die van groote aankoopen van aandeelen Koninklijke Petroleum, welk fonds in Parijs officieel is genoteerd en waarop dus dadelijk de aandacht valt, wanneer er sprake is van kapitaalexport. Voor aandeelen Koninklijke heeft dientengevolge hier een uiterst willige stemming bestaan, en deze heeft zich uit den aard der zaak ook aan de andere afdeelingen der fondsenmarkt medegedeeld. Toen de Fransche wisselkoers zich herstelde, en de aankoopen van Koninklijke in verband hiermede verminderden, vonden hier ter beurze winstnemingen plaats, die een algemeene reactie teweeg hebben ge bracht. Daardoor heeft de beurs in de tweede helft der week een minder vast aanzien verkre gen. Alleen scheepvaartaandeelen zijn tot het einde toe willig gebleven. Bij de algemeen betere beoordeeling van de vooruitzichten der vrach- tenmarkt kwam deze week het bericht betref fende het vrijgeven van de Rijnscheepvaart door de bezettingstroepen. Dit bericht werd dcor de beurs gunstig opgevat, hoewel het niet uitge sloten schijnt, dat de Nederlandsche reederijen thans meer dan tot dusverre de concurrentie der Duitsche lijnen zullen ondervinden. In de overige afdeelingen is slechts weinig omgegaaan. En kele industriecle waarden waren vast. Rubbers, suikerculturen en tabakken per saldo slechts wei nig veranderd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6