Fa. L. VAN ACHTER6ERGH WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Amersfoortsch Dagblad ingmasazijn „DE ADELAAR" Lanpstraat 49 COSTUUMWEEK Plaatsing van adverten ties in alle bladen zonder prijsverhooging. BureauArnbnnscbe Poortwal 2a- (ut 1 int iljtknlkn iaar tin Iijm pip. Massa's Boeienjongens en -Meisjes op brandewijn zijn van prima kwaliteit I LIS )it lltirpal f 1-05 pv L pot. HAVIK 41 TEL. 292 BINNENLAND. 1 Behoort U al tot onze Clientèle? Zoo niet. komt dan onze enorme •orieerlng Costumes eens zien en U zult slagen. F IR. STRAAT 17 TELEFOON 145 Per flesch Per Anker Gewas 1020 Raymond Macau F 1.F 40.— Gewas 1917 St. Emilion F 1.60 F 65.— Tweede Kamer. Bij het Woensdag voortgezette debot over de fctterpcllatie van mej. Westerman over het ont slag der gehuwde ambtenaressen, betoogt de heei Beumer, dat met het ontslag der ge huwde ambtenares het dienstbelang wordt ge diend, daar deze groep het meeste verzuimt en bestrijdt de motie-Westetman, omdat ver ruiming van het begrip kostwinner de gehuw de ambtenares zal sparen ten koste van ande ren. Do heer Dresselhuys oordeelt, dat de regeeringsmethode onbillijk zal werken, door dat gezinnen met dubbele inkomens lang niet altijd gunstiger eraan toe zijn dan gezinnen met één inkomen en vraagt eenheid in de be slissing ovct het ontslag, ter voorkoming van onbillijkheden. Spr. wil door een commissie elk geval indivi dueel doen onderzoeken, o-pdat het ontslog bil lijk zij en stelt vast, dat door het debat niets wordt beslist ten aanzien van het ontslag der gehuwde ambtenares. De heer J. ter Laan protesteert ertegen, dat hoofdambtenaren te veel personeel hebben aangenomen en het lager en middelbaor perso neel daarvan de dupe wordt. Minister Heemskerk wil de gehuwde ambtenares bij het ontslag laten voorgaan, omdat jonge mannen en jonge, ongehuwde vrouwen kostwinner voor zich zelf of anderen kunnen worden. Minister Heemskerk acht het standpunt van •den heer Dresselhuys onaanvaardbaar door groote moeilijkheden der cossuistiek De motie Westerman heeft uitstel ven ont slag tot gevolg. Hen commissie van beroep is niet noodzakelijk daar de administratie onpar tijdig oordeelt en bovendien beroep opstaat. De motie-Westerman wordt verworpen met 52—28 stemmen (vóór de linkerzijde). Behalve mevr. v. Dorp en B-aat. De motie Groeneweg tot handhaving van de vroegere ontslagregeling wordt verworpen met 52—26 stemmen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging van de productieve belasting voor 1923, de invoer van de oardoliebelasting voor 1923 spreekt de heer IJzerman zich uit voor die correctief op de exstra-winstbelasting. Do heeT IJ z e r m a n acht de aordoliebelos- 2ing billijk en noodzakelijk, vooral omdat tot heden deze cultuur aan den fiscus is ontsnapt. Hij bestrijdt de bezwaren tegen het ontwerp, wanneer het ontwerp wordt verworpen, wordt het evenwicht van de begrooting verstoord. Berichten. r De Staatscourant van heden 23 Janu ari bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen W. L. Lonissen, te Roermond als bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat 1ste klasse bevorderd tot ambtenaar van administratie bij den dienst der Rijkslondbouwproefstations A. Q. P. Schmoutziquer, thans klerk bij het Rijkslandbouwproefstation te Wogeningcn bevorderd tot commandeur der Oranje Nas sau Orde mr. P. VoOte, voorzitter der verceni ging „Rembrandt" te Amsterdam. la een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst aan den reserve-luitenant-kolonel N. J. Kooiman, van het le regiment Infanterie. 2a benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 1ste regiment, tot rescnre-Iuitenant-kolonel, de heer N. J. Kooiman, voornoemd. HOFBERICHT. De Koningin-Moeder en de Prinses van Er- bach Schonberg woonden gisterenavond in het Gebouw v. K. en W. het Dfligcntiaconccrt bij. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Dinsdag is, naar de „Rsb." verneemt, een buitengewone Ministerraad gehouden, welke des avonds werd voortgezet, AUDIËNTIES BIJ DEN MINISTER VAN FINANCIËN. De Minister van Financiën maakt bekend, dat hij zijne gewone audiëntie voor het vervolg in plaats van des Vrijdags, namiddags 2 uui, zol houden des Maandags, namiddags 2j$ uur, behoudens tegenbericht in de Staatscourant. De eerstvolgende audiëntie zei plaats hebben Maandag 28 Januari as. Voorts wordt medegedeeld, dat alle sedert 6 Juli 1923 ingekomen verzoeken om inschrijving voor gewone audiëntie als vervollen worden be schouwd. Belanghebbenden, die echter alsnoi. voor zoodanige inschrijving in aanmerking wenschcn te komen, kunnen zich schriftelijk, met opgaaf van het te bespreken onderwerp, wenden tot den chef van het Kabinet van zijn Departement. AUDIËNTIE. Do gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Zaterdag 26 Jan a.s. niet plaats hebben. DE OVERPLAATSING VAN HET MARINE- COMMANDEMENT IN ZEELAND. Antwoord op dc vragen van mr. Dresselhuys. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Dresselhuys betreffende de liquidatie van het marine-commandement Zeeland heeft de minis ter van Marine, de heer Westerveld, geant woord, dat hot juist is, dot hij voortgaat met het aanbrengen van mogelijke vereenvoudigin gen in het beheer dpr marine. Tot deze vereen voudigingen behoort o.m. de opheffing in vre destijd van het commondemcnt der marine te Middelburg. Aangezien op voldoende wijze is rekening gehouden met de internationale verhoudingen en van een terugtrekking der marine van den Scheldemond geen sproke is, acht de minister zich niet verantwoord om ten aanzien van deze kwestie 't oordeel af te wachten van de Statcn- Gcneiaal over de Nota van Wijziging der Mo- rinebegrooting voor het dienstjaar 1924. Overbrenging van den onderzcedienst van Vlissingen naar Helder is in het financieel be lang van het rijk, omdat door c'ie overbrenging vooral op administratief gebied besparing worct verkregen en zoodanige besparing ,aangezien zij mogelijk is, z.i. niet mag worden verwaarloosd. De aan de overbrenging verbonden kosten zul len vermoedelijk reeds in 1924 zijn goedge maakt De opheffing van het station voor onderzee booten te Vlissingen zal op de opleiding van het voor de onderzeevloot in Indië benood;gde personeel volstrekt geen nadceligen invloed be hoeven uit te oefenen de centralisatie van den onderzeedienst zol aan die opleiding ten goede komen. De overbrenging zol geleidelijk plaats vinden. Met de belangen van het gehuwde personeel 7a1 zooveel mogelijk rekening worden gehou den, GEDEP. .STATEN VAN ZEELAND. Vervulling der vacature Mcrckcns. Tot lid van Ged Stoten van Zeeland in de vacature van wijlen den heer P. Mcrckcns (an- ti-rev.) is gekozen de heer G. van de Putte (nnti-rev.) met 29 stemmen. Op den heer Lin- deyer (s.-d.) waren 4 stemmen, en 7 briefjes waren blanco uitgebracht. OUD-MINISTER RÖELL. Opnieuw gevallen. Naar met leedwezen zal worden vernomen is de bejaarde vice-odmiraal jhr. J. A. Röell, die juist dezer dagen, na het hem overkomen tram ongeval, de kliniek van het Roode Kruis mocht verlaten, den dag na den terugkeer in zijn wo ning aldaar weder gevallen, waarbij hij zoo ongelukkig terechtkwam op het dijbeen, dat zijn opneming in een ziekeninrichting weer noodzakelijk is geworden. DE NEDERLANDSCHE BANK. Disconto-verhooging. De Nederlandsche Bank heeft met ingang von 24 dezer den rentestand als volgt vastgesteld W isseldisconto 5 Promesscndlsconto 5J4 Beleening van binnenl. effecten 514 Va Beleening van buitenl. effecten 6 Voorschotfn in rekening-courant ÖJé Beleening van goederen 5J4 De verhooging van 12 December j.l. bracht den rentevoet op resp. 4Jé, 5, 5, 5'é, 5 en 6%, zoodat die thans over de geheele lijn met '4' is verhoogd. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Benoeming stationschef Rotter dam D. P. Naar wij vernemen zal tot stationschef van het station Rotterdam Delftsche Poort benoemd worden de controleur van de Beweging te Hen gelo, de heer G. M. Steenbergen. DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL. Een schrijven van de Directie aan de Ncd. Verceniging. In het communiqué van het Zondog j.l. ge houden congres van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, in ons middag- blad van Maandag opgenomen, vond men o.a. vermeld, dat door den heer Moltmoker weid medegedeeld, dat van de Directie een mede- deeling was ontvangen, die luidde: „Na 1924 blijft men dus weder vrij in het uiten van nieuwe protesten, kan men weer op nieuw zijn rechten reserveeren, en is ieder vrij op grond van vermeende rechten en rechtsvor dering tegen de Maatschappijen of een haror in te stellen, doch uitsluitend ter zake van dftn eventueel toe te possen nieuwe loonsverlagin gen." Noor wij vernemen heeft de Directie van de Ned. Spoorwegen zich dezer dagen naar oan- leiding hiervan met een schrijven tot het Hoofdbestuur der betrokken organisatie ge wend, onder bemerking dot dit slechts het slot is van de desbetreffende mededeeling van de Directie. De Directie schrijft voorts: „Het komt ons niet onmogelijk voor, dat hierdoor een verkeerde voorstelling van het geen dezerzijds is toegezegd gewekt zuo kunnen worden, want uit onzen brief volgt duidelijk, dat, indien wij in 1924 van onze bevoegdheid om maatregelen te nemen ter wijziging von art. 36 R. D. V., gebruik zouden moeten maken, de gevolgen daarvan van blijvenden aard zullen zijn. Als artikel 36 R. D. V. eenmaal gewijzigd is zal ook voor 1925 en volgende jaren zoo wel ten aanzien von reeds plaats gevonden als voor toekomstige loonsverlagingen, allen aan juridische gronden ontbonden bedenkingen de pas voor goed afgesneden zijn." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het door de N. V -voorzitter niet-vermelde gedeelte van den brief van de Directie luidde: „Gelet op de bezwaren, welke op de confe rentie tegen punt 9 aangevoerd zijn, cn waorbij o.a. werd medegedeeld, dot na verkregen overeenstemming over de andere punten voor ons geen hinder van artikel 36 R. D. V. in zijn tegenwoordige redactie zou zijn te duch ten zou er dezerzijds geen bezwaar tegen zijn aan punt 9, eerste Ifd, toe te voegen, dot wij niet eerder maatregelen zullen nemen ter oan- vul'ing van artikel 36 R. D. V. en voor het doen afgeven der bedoelde verklaring, don indien en zoodra von de mootscheppijcn of een harer in rechten betaling von eenig bedrog gevorderd mochten worden op grond von eenig recht, dot afgeleid zou kunnen worden uit het feit, dat i; dat artikel, zoonis het nu luidt, zulk een vor dering niet afgesneden is cn dat de instemming von de Organisaties met de bedoelde aanvulling ven art. 36 en af te geven verklaring zal zijn verval en, indien vóór 31 December 1924 geene rechtsvordering, als bedoeld ingesteld is. Dit zou dus mede inhouden, dat Uwe Organisatie er toe medewerkt, dot de verschillende protesten en reserveeringen van rechten naar aanleiding van loonsverlagingen ongedoon gemaakt wor den, opdat wij niet na oflocp van 1924 van die pretesten en reserveeringen nog last zouden kunnen ondervinden." DE WIJNHUISTOREN. Hel nieuwe carillon. Het opschrift op de klokken van het nieuwe Zutphensche carillon zal luiden als volgt„Jgne absumpto succ ssorem me donovit civitas Zut- phaniensis" (aan de door het vuur verteerde heeft de Zutphensche burgerij mij tot plaats vervanger gegeven) en het jaartal. De grocte luiklck i> gedoopt „Wilhelmino", tusschen de cijfers 1898 en 1923, met de woor- woorden„Domine salvem fac reginam nos- tram" (Heer behoed onze Kon'ngin). Twee door particulieren geschonken klokken hebben bijzondere on*rvriften, n.l.: „Mij schonk Hic Jacet Pobur 1923" rn „Moog* deze klok van Zutpbens toren Een nieuw en schoon geluid doen hooren. 1923. Mr. G. J. Verburgt" BEVORDERING NEDERLANDSCHE INDUSTRIE Een besluit van den Arnhem- schcn Rood. In de gemeenteraadszitting van Arnhem werd mededeeling gedaan, dat de heer Gcrrits, se cretaris van de Rijkscommissie voor werkver ruiming, zich met de gemeente in verbinding heeft gesteld betreffende het volgende De firma Thomassen, machine- en motoren- fabrikant te Rhedcn, in welke fabriek van het personeel uit Rheden en uit Arnhem werkt, was bereid een stoomgemaal te leveren in Zuid-Holland. Een Engelsche firma biedt aan voor 7700 het stoomgemaal te leveren. De firma Thomas sen kan het werk slechts voor den uitersten prijs van Z87C0 verrichten. Het Rijk is genegen om op dit werk een bij slag van f 5T0 te geven, de gemeente Rheden geeft 160 en thans werd van Arnhem 320 gevraagd. De wethouder van sociale zaken deelde me de, dot wanneer dit werk niet aan de firma Thomassen gegund wordt, er in deze fabriek zeker ontslag van personeel zal volgen. De Rand besloot ten slotte, om de uitvoering van dit werk door de Nederlandsche industrie mogelijk te maken, een bijdrage van 320 te verleenen. CENTRALISATIE BOUWBEDRIJVEN. Een commissiorool voorstel. Indertijd is een commissie gevormd van ver tegenwoordigers der zelfstandige groepen in het bouwbedrijf, de mod:rne cn syndicalistische vakorganisaties en den Bond van Technici, welke tot taak had een plan te ontwerpen tot centrali satie van de sociale bouwbedrijven. Deze commissie heeft een voorstel ingediend, dat in hoofdzaak op het volgende neerkomt Door de coöperaties en associati?s in het bouwbedrijf (voor zoover zij ten minste vol doen aan redelijke eischen van solidariteit enz.) en de vakbonden zal de volgende overeenkomst worden gemaakt Er zullen worden opgerioht twee Naamlooze Vennootschappen, een N. V. Centraal Bouwbe heer en een N. V. Centrale Kas. De eerste Vennootschap zal worden gevormd door de associaties en coöperaties. De Vakbon den zullen geen aandeelhouders zijn, echter zul len zij wel een vertegenwoordiger mogen benoe men in den Raad von Commissarissen. Wonneer een der aangesloten groepen een werk wenscht uit te voeren, waarvan de raming 5000 te bo ven gaan, dan behoeft deze de goedkeuring van het Bureau der Vennootschap. Voor zoo ver zich werken voordoen, die door een der as sociaties of corporaties niet te best kunnen wor den uitgevoerd (b.v. grond- of waterwerken) kan de Vennootschap dit zelf ter hond nemen. Het maatschappelijk kapitaal der Vennoot schap zol 200.000 bedragen. De tweede Vennootschap wordt gevormd door de Coöperaties, Associaties en Vakbonden. Haar doel is, credieten te verstrekken aan de aandeelhouders van Centraal Bouwbeheer, voor werken waarvan de plannen zijn goedgekeurd door het burreau dier Vennootschop. Haar maatschappelijk kapitaal zol eveneens 200.000 bedragen. Ten slotte stelt men zich voor, voor elke Ven nootschop een of meer directuren te benoemen, die aan hooge eischen, wat betreft technische cn financieele kennis zullen hebben te voldoen. DE ACHTURENDAG. Een adres der K. v. K. tc Tilburg. De Kamer van Koophandel voor Tilburg en omstreken heeft zich opnieuw tot den Minister von Arbeid, Handel en Nijverheid gewend met een herhaling van haar verzoek op 10 Sept. j.l., waarbij den Minister in overweging werd ge geven het initiatief te nemen tot een zoodanige herziening der Arbe'dswet, dat deze ni t langer een hinderpaal is om tot de noodzakelijke ver laging der productiekosten in het bedrijfsleven hier te lende te geraken. Naast de welhaast algemeen bekende argu menten tot toelichting van haar nieuw adres, merkt de Kamer op „De omstandigheden eischen, dat spoed worde betracht Want niet alleen Tilburgsche nrbe- ders zijn in Roufcaix 69 uur graan werken. Ook tientallen werklooze arbeiders uit 's-Hertogen- bosch zijn naar Yome in Noord-Frenkrijk ge gaan, daarheen gezonden door de Nederland sche Arbeidsbemiddeling, en tewerkgesteld zes tig uur per week tegen een Joon van 2 franc per uur. „Alleen reeds het laatstvermelde feit, dnf Nederlandsche arbeiders, die in Nederland niet langer mogen werken dan 48 uur, door de Rijks- ar beidsbemid-del!ng naar Noord-Frankrijk ge zonden worden om daar voor rekening eener Nederlandsche firmnzestig uur per week te werken, doet ons vragen is het thans niet meer dan ooit nocdi'r, dat de band van der» acht-urcndag, die d-> industrie steeds meer klemt, ten spoedigste wordt los gemaakt DE ZUIDELIJKE FILMKEURING. Achttien zuidelijke gemeenten verstoken van filmlevering? De vorige maand is, naar reeds is medege deeld, to Eindhoven de „Verceniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring" opge richt, waarbij zich tot op heden achttien ge meenten in het Zuiden hebben aangesloten. Het bestuur dezer Vcrecr.iging, onder leiding van den burgemeester van Maastricht, den heer mr. L. B. J. van Oppen, heeft o. m. bcpould, dat met ingang van 1 Februari in de aan gesloten gemprrten alleen de door de verceni- aing goedgekeurde films of de vroeger door de Vereeniging „Voor Eer en Deugd" toegelaten films, vertoond zouden mogen worden en dat voor de keuring der films door de filmverhuur ders een bepaald tarief zou moeten worden be taald. Vertegenwoordigers van den Ncder'andschen Bioscoop-Bond hebben onlungs te Eindhoven een onderhoud gehad met het bestuur van de Vereeniging voor Zuidelijke Gemeenten, waar zij hunne bedenkingen tegen de bepalingen heb ben kenbaar gemaakt. Het resultaat van de daar gevoerde bespre kingen is geweest, dat overwogen zou worden het overgangstijdperk van 1 Februari tot I Juni te verlengen, teneinde den filmverhuurders in d? gelegenheid t«* stellen een groot aantal films in voorraad te laten keuren. Tegen het vastgesteld tarief voor keurings icon schijnen de filmverhuurders hunne beden kingen te hebben gehandhaafd. Naar daaromtrent wordt medegedeeld, is in een dezer dagen onder leiding van het hoofd bestuur gehouden vergadering van de Bedrijfs- afdeeling Filmverhuurders van den Nederland- schen Bioscoop Bond besloten wel de films aan de Zuidelijke keuring te onderwerpen, maar principieel bezwaar te maken tegen het afwen telen van de keuringskosten op het bioscoop bedrijf. De vergadering stelde zich op het standpunt, dut de Vereeniging voor Zuidelijke Gemeenten, die de keuring heeft willen instellen, ter bevre diging van de gemoedsrust der besturen van de daarbij aangesloten gemeenten, do kosten dezer keuring zelf heeft te drogen. Mocht er omtrent de bctalingskwcstie tusschen het bestuur der Vereeniging voor Zuidelijke Ge meenten met dot van den Nederlandschen Bioscoop Bond geen overeenstemming bereikt worden, dan zullen, naar verdci wordt gemeld, de filmverhuurders geen films meer naar de achttien aangesloten Zuidelijke gemeenten zen den, met het gevolg, dat in deze gemeenten geen film vertooningen meer gegeven kunnen worden. C u 1 e m b o r g. DE DUBBELE MOORD. De beide metao'bewerkers, sedert eenige we ken te Tiel gedetineerd, verdacht van betrokken tp zijn bij den dubbelen moord te Culemborg. zijn weer naar Utrecht overgebracht in verband met de oldoor in de Croezclaan gepleegde in- btook, waarvan zij eveneens verdocht worden. Het betreft hier een administratieve maatregel. Zij zijn niet ontslagen van rechtsvervolging, wat de CulemboTgsche zaak betreft. DE MIDDENSTANDSBANK TE SNEEK. De gepleegde verduisteringen. Het faillissement uitgesproken. Men meldt ons uit Sneek Naar wij verne men gaat het onderzoek der politie momen teel in de richting von de opsporing der oan de bank in bewaring gegeven effecten. Men vermoedt dat ook oan de middenstandsbank verduisteringen zijn gepleegd. Inmiddels is ten huize van J. R. huiszoeking gedaan en eenige stukken, de bank betreffende, in beslag genomen. Op den juhten omvang van de gepleegde verduistering te bepalen zul len een 700-tnl debiteuren moeten worden ge hoord. Intusschen zijn de N.V. Middenstands- credietbank en de M ddcnstondsspaorbonk bij vonnis van de orrondissements-rechtbank te Leeuwarden failliet verklaard en zijn benoemd tot rechter-commissiaris mr. dr. W. F. M. Schutte en tot curatoren mr. F S Gerbrandy en de heer Bosman, directeur van het provin ciaal bureau van adviezen voor den midden stand. VERDUISTERING, ENZ. TEN NADEELE EENER VAKVEREENIGING.. Dc secretaris eener federatie als beklaagde. Voor 8? Rotterdamsche rechtbank heeft te rechtgestaan C. H. H. M., secretaris van de Federate van Metaalbewerkers aldaar, be klaagd van verduistering in dienstbetrekking tweemaal gepleegd en het opzettelijk doen van pen volsche aangifte van een strafbaar feit. Volgens de dogvaarding zou hij in 1922 en 1023 opzettelijk gelden, tot een bedrag van on geveer f 1500, toebehoorende nan tie afdeeling Rotterdam von de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers en oan de gemeente Rotter dam, welke gelden hij als secretaris van die afdeeling onder zich had ten behoeve van de ondersteuning van 8a werklooze leden dier af deeling, zich wederrechtelijk hebben toege ëigend In de tweede plna'ts zou hij op of omstreeks 31 Augustus een bedrag van 4T98, een van 20 en een van 18, welk geld toebehoorde nnn de afdeeling, zich dcor verduistering in dienstbetrekking hebben toegeëigend Ten derde zou Lekl. op 1 September bij de politie een valsche aangifte hebben gedaan, dat in het kantoor van de Landelijke Federn'ie van Metaalbewerkers, oan de Josephstroat 64, zou zijn ingebroken en dc bovengenoemde bedrogen van ƒ4198, f 20 en 18 zouden zijn gestolen. Ei waren 22 getuigen charge en 4 getui gen a décharge gedagvaard. Bij zijn verhoor bekende bekl. het eerste punt der tenlastelegging. Doordat hij nogal eens geld leende aan de leden van dp Federa- ie, v.os in zijn kas een tekort van omstreeks f 1400 onstonn. Ook is het wel mogelijk, dot hij wat geld uit de kas ten eigen bate anngc««. wend heeft. Dat kwam omdat hij zijn eigen administratie niet gescheiden hield cn daar door lief de boel wel ee is in de war. De beide andere ten los e gelegde feiten ontkende bekl. echter. Op 31 Augustus had hij omstreeks 5 uur het kantoor verlaten. Hij gaf een omstan dig verhaal hoe hij den avond had doorge bracht. Den volgenden morgen had bekl. ge merkt, dot er cp het kantoor ongewenschte be zoekers waren geweest en dut deze uit een ijzeren geldkistje omstreeks 4200 iveggeno- men Kneden, welk geld gereed lag om aan de werkelooze leden uit tc keeren. Voorts was een blikken trommeltje rv.et J 20 verdwenen cn had men uit een lade f 18 meegenomen. Hij had daarop b'j de politie aangifte gedaan. Nadat een aantal getuigen waren gehoord, nam het O. M., waargenomen door mr. S. 0. J. M. van Lier, requisitoir. Spr. zeide, dat het vrij ingewikkelde zaken geworden wuren mot de administratie van de Federatie; doordat ver schillende rekeningen doo elkaar geloopcn zijn, ontstonden er tekorten. De eerzucht om in de organisatie een eersten rong te - beklecdcn heeft bekl. leclijke parten gespeeld. Hij leen de aan verschillende leden geld en die bedra gen zijn hem boven het hoofd gegroeid, het geen niet te verwonderen is, als men weet, dat bekl. een weekloon van f 45 gulden had. De gelden van de Federatie zijn gebruikt om uit te leencn en zco ontstond een tekort van circa 1800. De groote financieele moeilijkheden van bekl., het volkomen op de hoogte zijn van de situutie in het pand en de wetenschap, dat geld aanwezig was om den volgenden dag aan werkelooze leden uit te keeren, moesten wel ernsige bedenkingen tegen bekl. doen rijzen. Het eerste gedeelte van het ten loste gelegde heeft bekl. bekend. Ten aanzijn van het derde punt zegt spr. dut uit de getuigenverklaringen gebleken is, dat zulke zonderlinge sporen zijn aangebracht, dat men moeilijk uon een echte inbraak kan gelooven. Spr. is dun ook van meening, dat bekl. de inbraak langzamerhand heeft voorbereid. Vroeger nam hij de geldkist steeds mee naar zijn slaapkamer; nu liet hij haar onbeheerd in een leeg huis achter. Spr. concludeert ten slotte, dat h;j de valsche aan gifte bewezen ocht. Wat berrcfl de inbraak, helt spr. over naar de meening, dat bekl. hier voor medeplichtigen heeft gehad. Die inbraok zal hem don ook moeilijk te bewijzen zijn. Donrcm vroagt spr. te dien aanzien vrijspraak. Nadat hij nog eenige opïnerkingen gemaakt heeft ten oanzicn van de slappe controle d?r ge meente over het gemeentegeld voor werkeloo- zen-ondersteunirg, vroeg spr. bekl.'s veroor- ceerling tot I jaar cn 6 maanden gevangenis straf. Mr. A. de Mooy ols verdediger optredend vroeg ten aanzien van het eerste punt der ten lastelegging een voorwaardelijke straf en ten aanzien van de beide andere punten vrijspraak, aangezien het bewijs niet geleverd is. Uitspraak 5 Februari DE RAMP OP DE SCHELDE Een justitieel onderzoek. Omtrent het overvaren van de „Bato 10" door de Duitsche stoomboot Rabod, wordt nog ge meld Op het oogenblik von de aanvaring, die te 9 uur 25 plaats vond, waren cr in de buurt van da ranip verschillende binnenschepen, die door een sleepboot werden voortgesleept Tusschen Weerde en Soeftingen werd de „Ba-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2