I. A. SGHOTERMAH Zn. WIJNHANDEL Onze sortesring mantelcostumes is compleet. Tailor made Costomes in alle groote maten vanaf f37.50 tot 175.— MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" -DROS' ADVOCAAT Ie KWALITEIT staat onder contröle van Dr. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam f 2.90 per flesch Boerenjongens en meisjes 11.95 p. L. s. h. massa AMERSFQORTSCH DAGBLAD Magazijn „Voorwaarts" BINNENLAND. awwrwin-i" :An ■•.-•AVggit.rtaat Zie étalage VARKENSMARKT 9 TEL. 559 Zie étalage alleen bij: ETR. STRAAT 17 Onze Specialités: malscho Rozijnen en Prima Brandewijn. ADVOCAAT F 2 80 per flescb. door fijnheid van smaak oen ieder voor zich winnend. Schillen op Brandewijn F 3 40 p. fl een lik our door velen vergeols gezocht, doch oindolijk govonden bij: HAVIK 41 TELF. 292 TELEFOON 145 dc verzanding- 1c Valkenisse van dc vele aan varingen, welke dezen winter op de Schelde voorkwamen. De lezer moest den indruk krij gen, dat dit alles te wijten was aan de verzan ding van de rivier op Nederlandsch gebied. De meeste oanvaringen hadden echter zeer ver van Valkenisse en wel op Belgisch gebied, hoofd zakelijk nabij Austruwcel plaats. Deze voorval len werden alleen bij de verzandingskwestie ge sleept, omdat zij dienst konden doen als koren op den annexionistischen molen. Sedert Maan dag is het boggerwerk in de vaargeul van Val kenisse aan den gang en men hoopt tegen T April klaar te komen, zoodat dc Belgenland, het reuzcnschip van de Red. Star Line, dan weer naar Antwerpen zal kunnen opvaren. Schepen met 50 voet diepgang kunnen zonder gevaar te Antwerpen binnen. Over de verantwoordelijkheid voor de ver zanding laat Het Laatste Nieuws zich nog niet uit. Maar luid, zegt het Vlaamsche blad, kunnen we verklaren eh het is niet te weerleggen, zoo men de waarheid zoekt, dot Nederland buitenge wone welwillendheid heeft betoond. Het ware daarom de plicht geweest van de Belgische re- geering zulks officieel mede te deelen, als ant woord op een gestook, dat waarlijk niet in het belang is van onze nationale haven Antwerpen en den Scheldestroom." Men meldt uit Brussel, dat de Belgische re geering groote baggcrwerktuigen naar het nauw van Bath heeft gezonden, welke de Schelde daar op een grootere diepte moeten brengen, don tot dusver ooit bereikt was. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Het gchcclc saldo beschikbaar voor rekeninghouders. De Haogsöhe redacteur der ftlsb. schrijft: Ofschoon er nog geen officieelc medcdeeling van is gedaan aan het publick, kunnen wij thans voor zoo goed als zeker meldsn, dot rekening houders bij den Postchèque- en Girodienst thans óver het volle bedrag van hun tegoed zonder borgen kunnen beschikken, wonneer over dat tegoed gcenerlei verschil van meening meer be staat, noch bij den dienst noch bij den reke ninghouder. De uitbetaling geschiedt dan via de bekende commissie tot het doen van uitbetalin gen aan rekeninghouders. Over den datum van heropening van den Postcheque- en Girodienst is nog niets met zekerheid te zeggen nu de commissie, welke den minister advies zal uitbrengen over het toe te passen systeem, hoor conclusie niet zal bouwen op het ropport-Duynstee, doch een opdracht van wijdere strekking heeft gekregen, om zelfstandig een onderzoek in te stellen. Zulk een zelfstandig onderzoek vordert uit den oord der zaak meer tijd. Een dezer dogen zal de commissie weer vergaderen, nadat eenige hnrcr leden een onder-1 zoek te Brussel en Parijs hebben beëindigd. Wonneer de commissie haar advies over de vraag: centrolisotie of decentralisatie aan den minister zal hebben uitg'ebracht, zal de Kamer nog hebben te beslissen over het toe te passen systeem. Volgens een mededecling van den tegenwoor- digen directeur van den Postchèque- cn Giro dienst, den heer 't Hooft, is de reconstructie thans zoover gereed, dat de dienst zou kunnen worden heropend. Van de rekeningen werd 93 direct accoord bevonden; in 7 be vonden zich cén of meer fouten. Eerst zijn toen de verschillen met de rekeninghouders boven het nummer 100.000 opgelost, daarna is men met de rekeningen van 1 tot 100.000 begonnen en men is nu gekomen tot de serie van 42.000. Juist in de laagste nummers zitten de grootste rekeningen, zoodat dc grootste moeilijkheden thans achter den rug zijn. Mocht men nu reeds tot heropening van den dienst besluiten, dan zouden de bedrogen, waarover thans nog mee- ningsverschil bestaat, kunnen geblokkeerd wor den en deze verschillen zouden dan geleidelijk kunnen worden opgelost. Op het oogenblik worden proeven genomen met het gecentraliseerd systeem en wordt het personeel in dit systeem zoodanig geoefend, dat de binnenkomende gefingeerde posten op één en denzelfden dag worden geboekt en gecontro leerd. EEN ACTIE VOOR REIZENDE KANTON RECHTERS. Een actie gaande. De Resb. meldt Onlangs hebben we een bolletje opgeworpen om niet een derde der kantongerechten op te heffen, maar ze bij elkaar te voegen en reizen de kantonrechters aan te stellen. We deelden later mee, dut er een actie voor op touw gezet weid. Het blijkt ons nu, dot de gemeente Heusden de kot de bel heeft aangebonden en zich in verbinding gesteld heeft met alle 34 betrok ken gemeentebesturen om een algemeenc actie op touw te zetten. Ze adresseeren nu, dat deze kantongerechten mogen blijven bestuan en zoo dit niet mogelijk is, het daarheen te leiden, dat een kantonrechter meer dan écn kantong'crccht bedient en men reizende kantonrechters krijgt. Verder zijn een aantal Kamerleden bezocht, die den indruk gaven, dot men wel op de idee van reizende kantonrechters zou ingaan. AUTOBUSSEN IN OVERIJSEL. Politionccle bepalingen. Als resultaat van onderhandelingen, gevoerd door de commissarissen van politie van En schedé, Zwolle en Deventer en het hoofd dei politie te Hengelo, zijn voor die gemeenten bepalingen gemaakt met betrekking tot het verkeer met autobussen. Andere gemeenten in Overijsel nemen indirect deze bepalingen over, door in haar politieverordening voor te schrij ven, dat alleen dan aan autobussen een stand plaats wordt toegestaan, wanneer zij bedoelde bepalingen in genoemde steden gesteld, na komen. Aldus is voor geheel Oveiijse] een uniform» regeling verkregen. Dc regeling houdt o.m. in Te. dat de maximum snelheid 15 K.M. per uur bedraagt 2e. dat ter vergoeding van de grootere slij tage ven den weg jaarlijks een door B. en W. voor eiken wagen afzonderlijk te bepalen be drag moet worden betaald; 3e. dat de bestuurder door den burgemeester of commissaris van politife gemachtigd is als zoodanig op te treden 4e. dat de autobus steeds moet voorzien zijn van een verbandtrommel en een deugdelijk brnndbluschapparaat, een cn ander ter beoor deeling van de politieautoriteiten 5e. dat het aantal passagiers nimmer het vastgestelde maximum te boven gaat (kinderen beneden dc 3 jaar tellen niet mede en bij ver voer van schoolgaande kinderen gelden 3 kin deren voor twee personen) 6e. dat tijdens den rit geen staanplaatsen mogen worden ingenomen 7e. dat bij een geheel gesloten autobus twee van binnen te regelen richtingswijzers moeten aanwezig zijn 8e. dat de ondernemer verplicht is, zijn auto bus te doen keuren of herkeuren door den deartoe aangewezen deskundige in de ge meente, hem door B. en W. van de plaats waar zijn hoofdkantoor is gevestigd, aange geven 9e. dat om de drie maanden een herkeuring plaats heeft, evenals de keuring voor rekening van den ondernemer 10e. dat van de beslissing der keurmeesters beroep openstaat bij het bestuur van de afd. Overijsel van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. DE HOOGE RAAD VAN ARBEID. ftjjjjnistcr Aolbcrso tegen den aandrang tot afschaffing. In de Memorie van Antwoord nopens de be grooting van Arbeid verklaart minister Aal- berse het te betreuren, dat door vele leden afschaffing van den Hoogen Road van Arbeid werd bepleit en wel daarom, omdat hij dit college in den tegenwoordigen tijd, nu de so ciale wetgeving een van de belangrijkste on derdeden van de overheidstaak vormt en in het brandpunt der openbare belangstelling staat, onmisbaar acht ter voorlichting van de regee- i ring bij den verderen uitbouw en de hervorming I van die wetgeving. i De Raad heeft, aldus de bewindsman, sinds zijn oprichting in 1919 de regeering op uitne mende wijze van voorlichting gediend over het standpunt, dat de verschillepdc belanghebben de groepen innemen ten opzichte van de aan het college door de. regcering voorgelegde on derwerpen. De minister wijst in dit verbond op de adviezen, die werden uitgebracht over de uitvoeringsmaatregelen der Arbeidswet, de wij ziging der ZiekteweV-Talma, het ontwerp Ar beidsgeschillen wet, het ontwerp Land- en' Tuin- bouwongevallenwet, 't voorontwerp Landbouw- arbeidswet, de vraagpunten betreffende de her ziening van de sociale verzekering. Ook waar de adviezen van den Raad belangrijk afweken van de regeling in de voorontwerpen vervat, zooals het geval was bij de herziening der Ziektewet-Talma en het vooronlwerp-Landbouw- arbeidswet, hadden zij voor de regeering groote waarde, omdat daaruit bleek, hoe de meerder heid der belanghebbenden de regeling niet wenschte. DE HUURCOMMISSIES. Wat minister Aalbcrse er van denkt. Minister Aalbcrse deelt in de memorie van antwoord betreffende de begrooting van Arbeid mede, dat huurcommissies geleidelijk worden op geheven waar bij onderzoek blijkt, dat zij ge mist kunnen worden. In overeenstemming met de bedoeling van den wetgever zal op dien weg worden voortgegaan. Dat de huurcommissies niet kunnen worden gemist, is een stelling, die volgens den bewinds- mand, strijdt met den wil van den- wetgever. Het komt den minister voor, dat de leden die haar poneerden, daarbij uit het oog verloren, dat voor 1918 huurders cn verhuurders ols orde lijke burgers leefden zonder huurcommissies. Het Nederlandsche volk is niet zóó teruggegaan in morcelc waarde, dat het in de toekomst zonder overheidstoezicht op dit gebied niet zou kunnen bestaan, aldus de bewindsman. DE RADEN VAN ARBEID. Beperking van het aantal Het maakt bij den Minister van Arbeid, blij kens de memorie van antwoord in zake zijn begrooting, een punt van overweging uit of ter vermindering van kosten beperking van het aantal Raden van Arbeid zonder gevaar van nadeel voor de goede uitvoering der verzeke ring mogelijk is. Bij die overweging zal de minister rekening houden met hetgeen de er varing heeft geleerd omtrent de verhouding tusschen grootte en administratiekosten van deze instellingen. AANSTELLING NIEUWE AMBTENAREN. Dc vacature vun adj.-inspecteur bij de Arbeidsinspectie. De bond van technische ambtenaren in ovcr- heids- en in semi-overheidsdienst, heeft zich per requeèt tot den minister van Arbeid gewend, naar aanleiding van een advertentie in de bla den inzake een vacature van adj.-inspecteur bij de Arbeidsinspectie, waarvoor gegadigden, inge nieurs, zijn opgeroepen. De organisatie verzoekt <Z. Excellentie te over wegen uit het korps tcchn. ambtenaren van dezen tak van dienst bedoelde vacature te doen bezetten, waardoor aanstelling vun een nieuwen ambtenaar wordt voorkomen, terwijl reeds bij de arbeidsinspectie oudere ambtenaren zijn ont slagen. WACHTGELDREGELING BURGERLIJKE RIJKSAMBTENAREN. Toepasselijk op in het buitenland geplaatste ambtenaren. Bij Kon. besluit van den 4den Maart 1924 (Stbl. no. 91) tot toepasselijk verklaring van de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den Augustus 1922 (Staatsblad no. 479) op de onder het Departement van Buitenlandsche Zaken ressorteerende, in het buitenland ge plaatste ambtenaren is het volgende bepaald: De bepalingen von de artikelen 1 tot en met II van het Kon. besluit van den 3den Augustus 1922 tot regeling van de toekenning van wacht geld aan burgerlijke Rijksambtenaren (Staats blad nó. 479 van I922)„ worden gerekend van den Isten Januuri 1923 af, van toepassing ver klaard op de onder het Departement van Bui tenlandsche Zaken ressorteerende, in het buiten land geplaatste ambtenoren, in geval van op heffing hunner betrekking of wegens verande ring in de inrichting van 't dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn en waardoor hunne werkzaam heden overbodig worden. DE ONGEVALLENVERZEKERING Resultaten der bezuiniging'. Omtrent de door de decentralisatie der on gevallenverzekering verkregen bezuiniging meldt de memorie van antwoord inzake de begroo ting van Arbeid Behalv - de 213 ambtenaren der Rijksverze keringsbank, die in verband met de decentrali satie naar de Raden van Arbeid zijn overge gaan. werden als rechtstrceksch gevolg der de centralisatie 46 ambtenaren der Bank, met een jaarlijksche bezoldiging van te zamen rond 131,000, uit den dienst ontslagen, terwijl in den loop van dit jaar nog eenige ambtenaren voor ontslag in aanmerking zullen komen, wier werkzaamheden langzamerhand afloopen. Alle deze ambtenaren zouden, ingeval de decentrali satie niet had plaats gehad, in dienst zijn ge bleven. Daartegenover werden door de Raden van Arbeid ten behoeve van de uitvoering der Ongevallenwet 1921 over 1923 naast het bo venbedoelde aantal van 213, dat van de bank werd overgenomen, nog 13 ambtenaren werk zaam gesteld, waarmede in totaal een bedrag aan bezoldiging van 8400 gemoeid was. Is deze besparing op de bezoldiging van ambte naren tot een bedrag van rond ƒ121,000 op zichzelf reeds niet onaanzienlijk, zoo wordt het beeld der verkregen bezuiniging nog gunstiger, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat de naar de Raden van Arbeid overgebrachte werkzaamheden voor zoover die betrekking hebben op de verificatie van loonlijsten en in vordering van premie, met ingang van 1 Jan. 1923 tengevolge van de uitbreiding van den verzekeringsplicht, belangrijk zijn vermeerderd. Deze vermeerdering van arbeid, welke, indien de decentralisatie niet had plaats gehad, ver meerdering van het aantal ambtenaren der bank zou hebben geëischt, kon thans na de decen tralisatie door de Raden van Arbeid zonder noemenswaardige uitbreiding van hun personeel worden verwerkt. Ten slotte heeft de decentralisatie aanleiding gegeven tot het brengen van verschillende ver anderingen in de Bankadrninistratie, als gevolg waarvan ambtenaren overbodig zijn geworden of in de naasto toekomst zullen jvorden. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. In de week van 15 tot en met 22 Maart is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roodo Kruis aan giften ingekomen met bestem ming voor Duitschland 270.32. Nederlanders in Duitschland ƒ365.24. HET EERSTE KIEVITSEI. Vrijdag is onder Workum het eerste kievitsei gevonden. HET CONFLICT IN DE TEXTIELNIJVERHEID Het standpunt der werkne mers-organisaties. Naar Het Volk verneemt, hebben in de af- geloopen week twee vergaderingen plaats ge had tusschen de hoofdbesturen der drie bij het conflict betrokken textielarbeiders-organisaties. In deze bijeenkomsten hebben de besturen hun houding vastgesteld naar aanleiding van den brief, door de werkgevers-organisaties aan dc arbeidersorganisaties gezonden en de uit- noodiging, die zij hebben ontvangen voor de conferentie op Dinsdag a.s. in Den Haag, on der leiding van den directeur-generaal van den arbeid. UIT HET HEERENKLEEDINGBEDRIJF. De arbeidsovereenkomst. Dc hoofdbesturen van de vijf samenwerkende kleermakersbonden hebben aan de patroonsbon den meegedeeld, dat het voorstel, waarbij den maatpotroons wordt veroorloofd, tot 25 pCt. van de totale hoeveelheid werk van iede- ren kleermaker tegen één tarief lager dan daar in dc kleermaker gewoonlijk werkt, aan dezen uit te mogen geven, in de praktijk voor werkge vers zoowel als werknemers, tot onoverkome lijke moeilijkheden aanleiding zal geven. Boven dien zijn er voor de kleermakers financieele nadeelcn aan verbonden, terwijl een behoorlijke controle onmogelijk is. Ten aanzien van het vacantie-voorstel wordt opgemerkt, dat, wanneer het in de bedoeling ligt, dat practisch de oude regeling zal worden gehandhaafd, doch dot patroons, die tot uitbe taling van de huidige vacanliegelden niet in staat zouden zijn, slechts tot de betaling van de halve vacontie zouden worden verplicht, het logisch is, de oude regeling in het contract weer op te nemen, terwijl dan in overleg voor bepaalde werkgevers een regeling kon worden getroffen. Als partijen het over de bovengenoemde pun ten eens kunnen worden, kan wel een vorm wor den gevonden, om ten nonzien van de technische herziening der tarieven de partijen tot overeen stemming te brengen. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. De onderhandelingen over de loonregeling. Vrijdag heeft tc 's Gravenhage een conferentie plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de organisaties van bekkerspatroons en ge zellen, ter bespreking van de nieuwe arbeids voorwaarden. Naar men aan de N. R. Ct. van arbeiderszijde meedeelt, kwam daarbij ullereerst ter sprake de brief van de bakkerspntroons- orgnnisaties dd. 22 Februari, waaruit de gezel len den indruk hadden gekregen, dat de pa- troonsvooi stellen waren „a prendre ou a laisser", cn dat er geen tegenvoorstellen in overweging zouden worden genomen. Van palroonskant werd verzekerd, dat de inhoud van den brief niet aldus behoorde te worden opgevat, en ter conferentie zijn de patroons dan ook aan ver schillende bezwaren van de arbeiders tegemoet gekomen. Op het belangTijkc punt, dat van het loonvraagstuk, is Vrijdag echter nog geen over eenstemming verkregen. Wel hebben de pa troons toegezegd, dat zij elk in eigen kring zullen trachten te komen tot een loonsverla ging van niet meer dan 1, waarop van den kant der arbeiders verzekerd werd, dat, bij ver wezenlijking daarvan, overeenstemming zou wor den verkregen. Binnen enkele dagen zullen de patroons hun besluit in deze meedeelen. NIEUWE ONTSLAGEN BIJ DE R. E. T. M. Nog 74 man. De directie van de Rotlerdamschc Electri- sche Tramweg-Pdaatschappij heeft aan nog 74 man van haar personeel ontslag gegeven met ongeveer half April ingaande. Nog meer ontslagen zijn te wachten. Een verdere bezuinigingsmaatregel is dc in trekking van het vrije vervoer voor het werk- pluatspersoneel. DE MOORD TE DRACHTSTERCOMPAGN1E. Vijf verdachte personen ge arresteerd. Omtrent het verloop van hel onderzoek, inge steld in verband met den moord op den 82- jarigen landbouwer J. Modderman, te Drachf slercompagnie, meldt men ons uit Drachten nog het volgende Het spoor van den politiehond leidde naar de woning var. zekeren J. v. d. H., die ongeveer een kwartier gaans van de plaats van het misdrijf woont. Later is op aanwijzing van den politiehond, die tegen hem opsprong en hem de pet van het hoofd trok, gearresteerd de zoon vnn dezen v. d. H., die gehuwd is doch daar steeds vast verblijf houdt. Bovendien wer den nog aangehouden twee broers van genoem den J. v. d. H., die bij zijn vader inwoonde. Ten slotte zijn nog 2 personen uit de Terhuister- veenschc heide in verzekerde bewaring gesteld, die verdacht worden met het misdrijf in ver band gestaan te hebben, daar zij dien bewusten naoht zeer laat zijn thuisgekomen. Alle ver dachten zijn naar Drachten overgebracht. Zij zul len heden naar Leeuwurden worden vervoerd. De verslagene had twee gaten in het voor hoofd, vermoedelijk waren hem eenige slagen toegebracht met een haarhamer, die bebloed in het bed gevonden werd cn waarvan de steel was afgebroken. De steel is niet gevonden. De verslagene heeft waarschijnlijk een lange worsteling gehad met zijn aanvaller, daar het be<j op verschillende plaatsen bloedsporen ver toonde. Ook aan den bovenkant der bedstede werden bloedsporen waargenomen. Na den moord hod men het 'bed weer recht gelegd. Vermoed wordt, dat het misdrijf na midder nacht heeft plaats gevonden. De kasten waren alle overhoop gehaald. Van één kast waren de deuren uitgenomen, doch er is nagenoeg niets uit ontvreemd. Het slachtoffer had ongeveer 500 in een doosje op de kast staan. Dit werd door de aanranders niet ontdekt. De familie wist hoeveel geld in huis was. Op grond van verschillende aanwijzingen vermoedt men zeer sterk, dot de eerst aange houdene aan den moord niet vreemd is. Deze ontkent echter pertinent, evenals de andere vier gearresteerden. Verder is er nog geen enkele aanwijzing van belang gevonden. De heer Van Ledden Hulsebosch heeft vinger- en gipsafdruk-» AFD Advertentie Bureau Ambemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhooging Langestraat 60 Telef. 529 Ontvangen een prachtzending Tafel- Koffie- met Ontbijtserviezen Groote sorteering waschstellen in ver schillende décors en modellen a I 4.75, f 6.—, f 7.25 etc. Ziet de prijzen in de étalages Moskou, 22 Maart. (W.B.) De Russische vertegenwoordiger te Peking heeft het voor stel van de Chineesche regeering om het Rus- sisch-Chineesche vrdrag opnieuw te bespreken van de hand gewezen. Tsjitsjerin heeft den Chineeschen zaakgelastigde te Moskou gewe zen op de ernstige gevolgen van een niet-onder- teekenen van het verdrag. VEREENIGDE STATEN. DE BEPERKING DER MARITIEME BEWAPENING. Parijs, 2 3 Maart. (B. T. A.) De Matin verneemt uit Washington, dat president Coo- lidgc heeft verklaard het oogenblik nog niet gun stig te achten voor het bijeenroepen van een nieuwe conferentie der Europeesche mogendhe den tot beperking der bewapeningen. Washington, 23 Maart. (R.) Het Huis van Afgevaardigden heeft een amendement op de begrooting van marine aangenomen, waarbij den president wordt verzocht stappen te doen voor een internationale conferentie om een verdere beperking van de ontwapening ter zee te bespreken. MIDDEN-AMERIKA. DE OPSTAND IN HONDURAS. B e r 1 ij n, 2 2 Maart. (N. T. A. Draadloos). Dc Amerikaansche landingstroepen hebben in de hoofdstad van Honduras, Tegucigalpa, het draadloos station bezet, om de verbinding met de V. S. in stand te houden. Het bericht, vol gens hetwelk op de Amerikaansche troepen zou zijn geschoten, wordt tegengesproken. VERSPREIDE BERUCHTER. VISSCHERSSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Vijftien dooden. Vijftien visschers werden volgens een bericht uit Port-Said gedood, toen hun schip nabij Ebukir op een mijn liep en in de lucht vloog. KON. BESLUITEN. 1Benoemd tot burgemeester von Neder- horst den Berg W. I. Dcude van Troostwijk op verzoek eervol ontslagen J. H. v. d. Moo~ ren, te s-Hertogenbosch, als opziener der vis- scherijen Tste klasse toegekend de bronzen eere-medojlle der Oranje-Nassau-orde nan S. Jonker, jacht opziener te Hoornsterzwaag, gemeente Scho- terland. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin heeft heden voo- ccnigen tijd het landhuis den „Ruigenhoek" te Scheveningen betrokken. NEDERLAND EN BELGIË. De bevaarbaarheid der Schelde. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct.: In verband met de berichten over de belem mering van de vaart op de Westerschelde door het ontstaan van een drempel in de vaargeul *oor Valkenisse liet Het Laatste Nieuws door een zijner redacteuren een onderzoek ter plaatse instellen, waaruit alvast blijkt, dat het sensa- tioneele nieuws in de Times en sommige te Antwerpen en Brussel in het Fransch verschij nende bladen, als zou dc haven van Antwer pen fel bedreigd zijn schromelijk overdreven is. Een dezer bladen gewaagde naar aanleiding van NEDERLAND EN RUSLAND. De besprekingen tc Berlijn. Men meldt ons uit den Haag Met betrekking tot de besprekingen die te Berlijn tusschen Rusland en Nederland worden gevoerd, vernemen wij van het departement van buitenlandsche zaken dat de gevolmachtigden zich om nadere instructies tot hunne regeerin gen hebben gewend. Resultaat kon nog niet worden bereikt met het oog op de omstandig heid dat verband werd gelegd tusschen het sluiten ecner handelsovereenkomst waartoe de Nederlandsche delegatie gevolmachtigd was en de volledige erkenning de jure en de Russischo vertegenwoordigers niet bevoegd waren met deze erkenning betreft de regeling der daar mede samenhangende kwesties in overweging te nemen. R.-K. EERSTE KAMERFRACTIE. Naar het Hsgz. meldt, is als opvolger van jhr. Van der Does de Willebois de heer mr. W. van Lanschot aangewezen als voorzitter der R.-K. Eerste Kamerfractie. HET KIESWET-ONTWERP-MEJ. MR. VAN DORP ONAANNEMELIJK GEACHT. In de Vereen, t. Verbet, van het kiesstelsel. Naar aanleiding van verschillende uitnoodi- gingen tot oordeelen over en zoo mogelijk steunen van het ontwerp kieswet von mcj. mr. E. van Dorp, heeft de gecombineerde vergade ring van bestuur en studie-commissie der Ned. Ver. ter verbetering van het kiesstelsel te Utrecht als haar oordeel uitgesprokendat kieskringen steeds slechts een administratief karakter moeten dragen, dus niet de ééne al- gemeene verkiezing over héél het land (Provin., cie, Gemeente) moeten splitsen in een aantal geheel op zichzelf staande verkiezingen dat het den kiezers vrij moet staan éénzelï- den condidoot te stellen overal waar zij dot wil len dat stemmenovevdrncht niet behecrscht moet worden door den wil der candidaten, muar en kel door den wil der kiezers dat in den uitslag der stemming tevens moet liggen de voorziening in eventueele tusschen- tijdsche vacatures en in geen geval voor die vervulling meer steun moet noodig zijn dat de eerstvolgende verandering in 't kies stelsel eindelijk de definitieve behoort te zijn en dus ons brengen moet het stelsel dot het dichtst mogelijk tot het ideaal nadert; dat om al die redenen het ontwerp-van Doip onaannemelijk is. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Rond de benoeming van een directeur. Het „Hbld." deed dezer dagen eenige mede- deelingen over de benoeming van een directeur van den Postchèque- en Girodienst, welke door ons werden overgenomen. Daarbij noemde het blad ook den heer Duynstee, inspecteur der posterijen cri tele grafie te Maastricht en deelde mee, dat deze eenige maanden geleden in aanmerking kwam, nadat hij door den minister van Waterstaat ge detacheerd was bij het Centrale Girokantoor in Den Haag, maar dat deze werkzaamstelling niet tot eene benoeming heeft geleid en de heer Duynstee thans geen kans heeft. In dit bericht heeft men gelezen, dat de door den heer Duynstee geleverde arbeid van dien aard was, dat zijne niet-benoeming tot directeur daar aan zou zijn te wijten. Dit, zoo verzoekt men aan het „Hbld." te melden, is geenszins het geval geweest. Integendeel, de minister heeft den heer Duyn stee later met eene opdracht tot onderzoek der giro-aangelegenheden in het buitenland belast en hem bij de girodèbatten in de Tweede Kamer een 'onzer beste inspecteurs der P. en T. ge noemd. Uit postkringen, waar men met een en ander nogal op de hoogte is, deelt men thans mede, dat den heer Duynstee zelfs het directeurschap van den girodienst zou zijn aangeboden, doch dat deze functie niet door hem zou zijn aan vaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2