STOOKT THANS ONZE PARELANTHRACIET. KOK S Brandstoffenhandel en Electrische Breksrij FaJ.W.VANACHTERBERGH Wij zijn rietduur en brengen in kwaliteit, Patroon en kl; nr bet allerbeste 0 MAISON DE JAGER EN Zn. is spot goedkoop en best en wordt gruis- en steenvrij geleverd, f 2.— per H.L en per 5 H.L- f 8.50 franco ttiuts. Bestelhuizen: Pantenburgerlaan 6 - Utrechtscheweg 71. TpI 1539 Sumatrastraat 20. Langestraat £5. (Depot Ververij Paltlie). WESTSSNGEL 12—13 TEL. 233. I MEUBELMAGAZIJNEN BEHANGERU STOFFEEROERIJ FONTEIN SCHIPPERS BEHANGERU - - STOFFEEROERIJ Langestraat 24 Telefoon 496 DE ADELAAR LUNCHROOM CONFISERIE 0 TELEF. 115 - LANGESTRAAT 56 2 SLAGROOM SCHELPEN c e e o o Maison de Coiffure i MAGAZIJN .VOORWAARTS" ANIERSFOORTSCH DAGBLAD Fa H. Bokking Zn. Boerenjongens en meisjes ft.95 p. L. S. H. WÏASSA Kolonpark Soesterweg Telefoon 863 BEZOEKT ONZE LANGESTRAAT 40 - Telefoon 224 FANTASIE COSTUMES f 17.50 - f 19.50 - f 22.50 - f 24.-50 - f 27.50 - f 30.- - f 35. f 40.- f 45.f 50.- f 55.on hooger. Alvorens U een Costuum koopt, ziet eerst onze enorme sorteering. 0 ►a <5 i *1 WI.IERSSTRAAT 14. Tel. 205 Speciale liehnodellDK iepen uil vallen en aübreben van het haar. Baarzalf - Haariceep voorkomt <1© roos en het vet worden van liet haar- I I I 1 t I I Langostraat 60 Telel. 529. Likeurromers zilverband 0.30 Bitterromeis id. 0.30 Portromers id. H 0.321/* Wijnromers ld. 0.35 Rijn wijnromers id. n 0.40 Champagne coups id. 0.70 Thee-, Koffie met Ontbijtservies totaal 17.90. AFD Advertentie Bureau Arnbamsclis Pnortwa! 2a. Te!. 5<3 Plaatsing van advertenties in al!e biaden zonder Bi prijsverhooging BI Hebt U al eens een proef genomen met onze 6 cent SIGAAR (merk Seneo)? KWALITEIT GELIJK 10 cent 10 8iuks 65 cent. 1 O stuks f 5.26 ALLEEN LANGESTRAAT 80. Onza Specialités cnnl-che Kozunen en Prima Brandewijn. ADVOCiAT F 2 80 per flesch. door fijnheid van smaak eon ieder voor zich winnend. Schillen op Brandewijn F 5 40 p tl eoü lifeour dooi velen vorgeels gezochi, doch eindelijk gevondon bij: HAVIK 41 fF.LF. 29?. die bekl. vroeger heeft afgelegd, wel blijkt, dat bekl. benzine heeft ingepompt, maar niet, dat hij daarvoor gestopt is. Men krij/t doaruit den indruk, dat het onder het rijden gebeurd is. Bekl. ontkende dit Wel is zulks mogelijk, maar net goat toen vrij moeilijk. Dr. Rochat heeft de sectie op het lijk van het slachtoffer verricht en legde verklaringen af omtrent de verschillende verwondingen en dc doodsoorzaak. Een agent van politie, die op den morgen, dat het ongeluk gebeurde, in de Laan Copes surveilleerde, heeft zoowel de auto als de melkkar gezien. De auto reed den getuige achterop en heeft z. i. niet gestopt bij de Bali- straat. Getuige zag de aanrijding gebeuren, hij was toen op een afstand van 50 a 60 M. Op dien afstond kon hij de melkkar en den man duidelijk waornemen. Trouwens reeds op een afstand van meer dan IOO M. had hij den man gezien. Bekl. is na de aanrijding ongeveer 20 M. doorgereden, voordat hij stilstond. De heer Japikse, werktuigkundig ingenieur, heeft aan de hond van de stukken in het dos sier deskundig onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeluk. Hij is tot de conclusie gekomen, dat de bekl. eenige oogenblikken den man niet gezien heeft. Het is zeer waarschijnlijk, dat zijn aandacht afgeleid is geworden, doordot hij de benzine-pomp heeft bediend. Het O. M., waargenomen door miEnger, achtte het bewijs vun het ten laste gelegde be wezen door de verklaringen van den agent en de meening van den deskundige. Eisch: 3 maanden hechtenis. Bekl.'s raadsman, mr. Eykelenboom, meende, dat noch van roekeloosheid, noch van te snel rijden iets is komen vast te staan. De oorzaak van het ongeluk moet alleen gezocht worden in het feit, dat de bekl. niets heeft gezien. PI. wees op artikelen, die in verschillende Haagsche couranten na het ongeluk verschenen zijn en waarin ernstige klachten werden geuit over de zeer slechte verlichting des nachts van de stra ten in Den Haag. Mocht de Rechtbank des ondanks van meening zijn, dat een veroordee ling moet volgen, don meende pl. dat een voor waardelijke veroordeeling voor dezen bekl., die reeds 16 jaren rijdt en nog nooit te voren een ongeluk heeft gehad, op zijn plaats is. KORTE BERICHTEN. Dijk doorgebroken. Donderdag is door tot nog toe onbekende .oorzaak even ten Zuiden van de Vrieserbrug nabij Assen tusschen sluis 2 en 3 de dijk van het Noord-Willemskanaal doorgebroken. In den dijk is een gat geslagen van 8 e 10 M De landerijen en tuinen, die in de nabijheid van het kanaal liggen, zijn onder water geloo- pen. Door het openzetten van de sluizen in het kanaal doolt de waterstand in dit kanaal en loopt het water thans van de landerijen weer terug fn de vaart. Tengevolge van den logen waterstand, welke thans in het Noord-Willems- konool heerscht, woidt de scheepvaart be moeilijkt. Nieuwe uitgaven. Orpheus. (Uitgave van de Waelburgh te Blaricum). In het Aprilnummer vervolgt C.S. Adama van Scheltema met den derden zang het gedicht „de Tors," geillustrcerd met een houtsnede van Mevr. S. A. Rijkmans. Verder bevat het nummer gedichten van Jan Prins, o.a. „Bata via", van TI. van Elro, weder eens een innig gedicht van Jan J. Zeldenthuis::„Stil te zijn"; gedichten van Margot Vos en tot slot een kort gedichtje van Marie Crcmers: Armoede. Afstand doen van 't liefste werk, Van liet dierbaarste ons gegeven Maakt ons nederig en sterk. Afstand doen is leven. Ledig zijn van al bezit. Gaan met open, reine handen, Als een levende offerande, Niets zoo schoon als dit! Uit het Pantheon onzer Poëzie vinden wc met een portret in houtsnede Elisabeth Ma ria Post 1800) een levensbeschrijving en enkele merkwaardige gedichten, terwijl het nummer eindigt met een boekbespreking van Laurens v. d. Waals van een bundel Verzen van Maric Koenen. Dus weer een aflevering van het tijdschrift dat zoowel door zijn inhoud als door zijn uiterlijk een prettig bezit is. misch herstel als de neiging, om zich bij het advies van de deskundigen neer te leggen, aan merkelijk moet verzwakken, terwijl in Frank rijk verwachtingen zullen blijven bestaan, waarvan het hoogst twijfelachtig is, of zij ooit Er zijn trouwens nog andere factoren van onzekerheid, welke zullen blijven bestaan, ook als de FranschDuitsche verhoudingen thans eindelijk op een meer bevredigende wjjze moch ten worden geregeld. Wij denken hierbij in de in vervulling zullen komen. De terugkeer yan Teerste plaats aan de pogingen der Amerikaan- Financieel Overzicht. De stilte ter beurze is in de afgeloopen week zoo mogelyk nog toegenomen, onder den in vloed van de groote onzekerheid, welke ten aanzien van de publicatie der rapporten van de Commissies van Onderzoek omtrent Duitsch- lands betalingsvermogen etc. heeft geheerscht. Van dag tot dag werd het openbaar maken dezer rapporten uitgesteld, naar het heette wegens de moeilijkheden, om de .Fransche en Engelsche teksten met elkander in overeen stemming te brengen. Men mag echter wel aannemen, dat er genoeg knappe vertalers in de officiëele bureaux aanwezig zullen zijn ge weest, om dergelijk iwerk in korten tijd te kun nen uitvoeren, zoodat het er alle schijn van heeft, alsof de moeilijkheden veel dieper heb ben gezeten, en niet betrekking ha°dden op de vertaling, maar op het tot overeenstemming brengen van uiteenloopende teksten, m. a. w. op verschil van meening tusschen de Fran sche en de andere deskundigen. Er hebben dan ook hardnekkige geruchten de rondte gedaan omtrent groote oifeenigheid tusschen de verschillende experts, niet alleen tusschen de Fransche eener en de Engelsche en Amerikaansche anderzijds, maar ook tus schen de Britsche en de Amerikaansche onder ling. Inderdaad geeft de tekst der rapporten, voor zoover hij bij het schrijven van dit over zicht reeds geheel bekend is, alle aanleiding, om te meenen, dat slechts met groote moeite overeenstemming is verkregen en dat men ook bij deze rapporten, evenals bij zoovele vroe gere, met niets anders dan een compromis te doen heeft tusschen de sterk uiteenloopende. opvattingen waarbij niet zoo zeer verschil in financieel, als wel verschil in politiek uitgangs punt den doorslag heeft gegeven. Zoo Vjalt het b.v. al dadelijk op, dat de Com missies wel een schatting geven van hetgeen Duitschland naar hun meening in de eerstvol gende jaren zal kunnen betalen, maar dat zij geen voorstel doen omtrent het totale bedrag van de Duitsche oorlogsschuld. Technisch lag dit weliswaar buiten hun competentie, daar een dergelijk voorstel niet in hun opdracht was be grepen. Waar echter de deskundigen in nauw contact met hun regeeringen hebben gewerkt, en waar voortdurend besprekingen tusschen de regeeringen en de commissie-leden hebben plaats gevonden, had er wel een mouw aan ge past kunnen worden, om b.v. bij wijze van technisch advies een uitspraak te doen over het bovengenoemde punt. Dit had des te ge makkelijker gekund, omdat de regeeringen of ficieel niet gehouden zijn, om zich bij de uit spraak dezer commissies neer te leggen. Im mers zijn deze commissies slechts ingesteld door de Commissie van Herstel, die op haar beurt niet eens zelfstandig beslissingen kan nemen, doch wederom aan de geallieerde regee ringen verantwoordelijk is. Des te meer reden had er dus kunnen zijn, om althans bij wijze van suggestie dit belang rijke punt te behandelen. Een uitspraak hier omtrent door een aantal der vooornaamste in ternationale financiers, na een uitvoerig on derzoek, na raadpleging van allerlei officiëele documenten en na besprekingen met de ver schillende vegeeringen zou wel geen wetslcracht hebben gehad, maar zou toch van zooveel moreele beteekenis zijn geweest, dat practisch de kwestie hiermede wel als opgelost had kun nen worden beschouwd. Dat de Commissie zich van zulk een schatting heeft onthouden, kan dan ook geen andere beteekenis hebben, dan dat de Franschen eener- en de Engelschen en Amerikanen anderzijds het omtrent 'dit punt niet eens hebben kunnen worden, m. a. w., dat men in Frankrijk althans den schijnt heeft willen redden, op den duur nog belangrijke aanspraken op Duitschland te behouden, boven en behalve hetgeen thans door de Commissie wordt voorgesteld. Hieraan is echter een groote schaduwzijde verbonden. Er zal thans, ondanks de komende regeling, onzekerheid blijven bestaan, die in Duitschland zoowel het tempo van het econo- een toestand, waarbij men weten zou, waaraan men zich ten aanzien van de internationale vraagstukken heeft te houden, zal door dit nieuwe compromis derhalve opnieuw worden bemoeilijkt. Echter staan hier ongetwijfeld belangrijke gunstige momenten tegenover. In de eerste plaats valt wel als zoodanig te noemen, dat de Commissie, zooals trouwens reeds lang ver luidde, feitelijk met een advies komt tot ont ruiming van het Ruhrgebied, hoewel ook dit ge heel buiten haar opdracht heeft gelegen. Het staat er wel niet met zooveel woorden. Inte gendeel verklaren de experts uitdrukkelijk, dat mogelijke exploitatie van de hulpmiddelen in het Rijn- en Ruhrgebied door Duitschland zelf aan een bijzonder toezicht van de Geallieerden onderworpen zal moeten worden, opdat het nor male goederenvervoer en de veiligheid van de bezettingstroepen verzekerd zouden zijn. Maar deze geheele zinswending beteekent tenslotte toch niets anders, dan dat de Com missie in overweging geeft, het Ruhrgebied te ontruimen, behoudens een „onzichtbare" be zetting door een klein aantal troepen, zooals de heer Poincaré aanvankelijk had bedoeld. Stelt men dit voorstel tegenover het ontbreken van een paragraaf omtrent het totale bedrag der Duitsche oorlogsschatting, dan ligt de con clusie voor de hand, dat ten aanzien van de belangrijke kwestie der Ruhrbezetting wèl overeenstemming tusschen de Fransche en de andere experts is verkregen. En als men dan bedenkt, dat de heer Poincaré in zijn laatste redevoeringen in dc Fransche Kamer heeft laten doorschemeren, dat Frankrijk tot ontrui ming van het Ruhrgebied slechts bereid zou zijn, indien hiertegenover zeer ernstige waar borgen voor de betaling van Duitschlands oor logsschuld werden verkregen, dan is men ver moedelijk niet ver van de waarheid af, indien men aanneemt, dat de Fransche regeering in derdaad bereid zal worden gevonden, het Ruhr gebied te ontruimen, mits Duitschland de voor stellen van de Commissies van Deskundigen aanvaardt Er zal vermoedelijk nog aanleiding genoeg bestaan, om op deze voorstellen terug te komen, wanneer er gelegenheid zal zijn ge weest, om ze in détails te bestudeeren. Stip pen wij voorloopig slechts aan, dat voorgesteld wordt, de Duitsche spoorwegen in een aparte maatschappij in te brengen, dat een hypotheek ten gunste der Geallieerden zal worden inge schreven op de Duitsche industrie en dat stor tingen van douane-rechten, tabak- en alcohol- belasting- in Duitschland 2ullen moeten ge schieden op rekening van een in te stellen ver- goedingskas. Uit deze kas zou Duitschland aanvankelijk 1400 milüoen, later ten hoogste 2000 millioen Goudmarken per jaar hebben te betalen, zoo mogelijk verhoogd met aanvul lingsbetalingen, die naar gelang van Duitsch lands welvaart berekend zouden worden. Dit laatste is, zooals boven gezegd, een concessie van twijfelachtige» aard aan de Fransche op vattingen, maar die niettemin aan de geheele regeling toch het minder bevredigende karak ter geeft van een voorloopigo overeenkomst- Indien dc thans ontworpen regeling inder daad tot stand komt, dan zal daarmede ook het pad zijn geëffend voor een oplossing der kwes tie van de Micum-overeenlcomsten, die in den 1. sten tijd tot toenemende bezorgdheid aan leiding heeft gegeven. Deze overeenkomsten zijn door de Mission Interalliée pour le Con trole des Usines et Mines afgesloten met de groote Duitsche ondernemingen in het Ruhr gebied, na de ineenstorting van het lijdelijk verzet. Zij leggen aan de industriëelen de ver plichting op, een bepaald en vrij aanzienlijk percentage van de productie gratis aan de Geallieerden af te staan, waardoor de Fran schen in het bezit zijn gekomen van een be langrijke schatting van Duitsche zijde, ondanks het feit, dat de Duitsche regeering alle stortin gen op rekening der oorlogsschatting heeft stopgezet, Bij het afsluiten dezer overeen komsten heeft de Duitsche grootindustrie er op gerekend, dat de schatkist deze leveringen zou vergoeden, evenals 2ulks vroeger het geval is geweest met de Duitsche leveringen in na- tura. Het groote tekort op het Duitscho budget, gevoegd bij het feit, dat de regeering sinds het oprichten van de Rentenbank niet meer adli- bitum kan beschikken over de biljettenpers. heeft echter het Duitsche Gouvernement ge noodzaakt, betaling van deze leveranties te weigeren. De Duitsche industriëelen in het Ruhrgebied, mitsgaders de mijneigenaars, moe- ten derhalve zelf voor deze betalingen opdraai en, hetgeen een geweldige verhooging van de productie-kosten en een besnoeiing van de winsten beteekent. Zelfs beweren de industri ëelen, dat hun winst geheel door deze stortin gen wordt geabsorbeerd, en dat per maand een verlies geleden wordt van 100 millioen Goud mark, na aftrek van de stortingen aan de Mi- cum. Op grond hiervan weigert de industrie na 15 April, wanneer de overeenkomsten afloo- pen, de betalingen voort te zetten, behouden? een kleinen overgangstijd. De Duitsche regeering wil de afdracht in na- tura niet voor haar rekening nemen. De Fran sche bezetters dreigen met represaille-maatre gelen, indien de stortingen achterwege blijven Deze geschillen zouden intusschen gemakkelijk kunnen worden opgelost, indien men tot over eenstemming komt omtrent de Duitsche oor logsschatting, daar dan de betaling, welke thans van de Ruhrindustriëelen wordt ge- eischt, vermoedelijk automatisch in deze schatting zou worden opgenomen. Zekerheid omtrent al deze punten zal echter waarschijn lijk eerst kunnen worden verkregen na de Duit sche en de Fransche Parlementsverkiezingen, zoodat het waarschijnlijk is, dat de fondsen- markt wel nog gedurende eenigen tijd haar afwachtende houding zal blijven handhaven. sche regeering, om de Amerikaansche scheep vaart kunstmatig een voorsprong te verleenen boven de buitenlandsche concurrentie. Dit heeft thans geleid tot het invoeren van een bepaling der Scheepvaartwet, die tot nu toe een doode letter was geweest, en waarbij lagere spoor wegtarieven worden vastgesteld voor den export, wanneer deze met Amerikaansche schepen plaats vindt. De Amerikaansche spoor wegen zijn uit den aard der zaak al heel wei nig ingenomen met deze protectie van de scheepvaart op kosten van de aandeelhouders der spoorwegen, die deze vrachtverlaging heb ben te dragen. De maatregel brengt voor de spoorwegen ook allerlei ander ongerief mede, doordien men goederen, welke voor het binnen- en die, welke voor het buitenland zijn bestemd, niet meer administratief als eenheid kan be handelen, wegens de aparte administratie, die door de voorgeschreven verschillende tarieven noodig is geworden. Het sterkst worden echter de buitenlandsche reederijen benadeeld. Zij worden voor een belangrijk deel in hun bestaan bedreigd. Verschillende regeeringen, waaron der ook de Nederlandsche, hebben dan ook reeds met kracht tegen deze voorschriften ge protesteerd. Of deze protesten het gewensehte gevolg zullen hebben, blijft echter nog af te wachten. In de Vereenigde Staten stelt men zich veel voor van den gunstigen invloed van deze be palingen op het Amerikaansche scheepvaart verkeer. Dit heeft er toe bijgedragen, dat de New Yorksche beurs opnieuw een vaste hou ding aan den dag heeft gelegd. Daarentegen is hier te lande, evenals aan de andere Europee- sche beurzen, de handel wederom mat geweest. De meeste aandacht blijft nog altijd gevestigd op de fluctuaties der wisselkoersen. De rap porten der deskundigen hebben ook in dit op zicht hun schaduw vooruit geworpen, wat wel hieruit blijkt, dat de Rcntenmark in den laatsten tijd geleidelijk vrij belangrijk is af gebrokkeld, de Franc daarentegen na een kort intermezzo zijn rijzing opnieuw heeft voortge zet en zelfs boven de 16 cent is gekomen. In tusschen heeft ook de Mark zich in de laatste dagen eenigszins kunnen herstellen van haar scherpe inzinking, op het gerucht, dat de Duit sche regeering bereid zou zijn, de voorstellen der Commissie te aanvaarden. Officieel is dit bericht nog niet, en bovendien zou nog zijn af te wachten, of een meer naar rechts georiën teerd Parlement na de Duitsche verkiezingen zich eventueel bij zulk een beslissing zou neer leggen, indien de regeering zelf al geen ter men aanwezig acht, om met haar beslissing te wachten tot na de Rijksdagverkiezingen. Op onze fondsenmarkt was natuurlijk de be langrijkste gebeurtenis in de afgeloopen week dc aankondiging der nieuwe Staatsleening. De emissie maakt een gunstigen indruk, in zoo verre het mogelijk is gebleken, af te zien vod een leening in het buitenland, en ook voor zoover, wat den koers van uitgifte betreft, die slechts weinig lager is dan de prijs, waartoe de vorige leening ter beurze werd verhandeld. Het provenu der nieuwe leening zal de regeering in staat stellen, het overgroot© deel van het bij de Nederlandsche Bank geplaatste schatkist papier terug te betalen, wat op zich zelf reeds een feit van beteekenis zal zijn, daar hierdoor paal en perk zal worden gesteld aan de uit breiding der bankbiljetten-circulatie ten dienste van het Staatscrediet. In een aan het Alg. Hbld. toegestaan in terview heeft de Minister van Financiën er op gewezen, dat b\j de beoordeeling van het be drag aan vlottende schuld, hetwelk voor con solidatie in aanmerking komt, rekening dient te worden gehouden met de bedragen, welke de Nederlandsche schatkist op haar beurt te vor deren heeft. Op 7 April had de Nederlandsche Staat een vlottende schuld, bestaande uit schat kistpapier, circuleerende zilverbons, voorschot van de Nederlandsche Bank etc. tot een totaal bedrag van f 737 millioen. Hiervan kwam ech ter op rekening van een voorschot aan de koloniën f 124.96 millioen, terwijl aan de ge meenten f 76.79 millioen was voorgeschoten. Bovendien heeft de Nederlandsche schatkist aanzienlijke bedragen van het buitenland te vorderen. Zoo staat nog steeds het indertijd aan Duitschland verstrekte levensmiddelen- en grondstoffencrediet van f 106 millioen uit; Frankrijk staat voor f 24.20 millioen debet. Polen voor f 13.30 millioen, België voor f 42.20 millioen. Met deze en andere posten rekening houdende, blijft als zuivere vlottende schuld van den Nederlandschen Staat f 254.22 millioen over, waarvan echter nog circa f 50 millioen afgaat aan in de schatkist te storten winst •an de N. U. M., zoodat per saldo het betrek kelijk kleine bedrag van rond f 204 millioen voor consolideering in aanmerking komt. Hier van wordt door de nieuwe uitgifte f 85 millioen geconsolideerd, waarna dus nog f 119 millioen ongedekt blijft, een bedrag dat, naar de Minis ter terecht opmerkte, geen vrees voor inflatie behoeft te geven. Het bedoelde interview be vat nog de belangrijke mededeeling, dat het deficit over 1923, dat in het budget op f 50 millioen geraamd was. f 20 millioen kleiner zal worden. Bij stillen handel zijn de koersen in de meeste afdeelingen der Amsterdamsche beurs afgebrokkeld. Wat Cultuurwaarden betreft, hield de flauwe stemming verband met een inzinking in den prijs van Cuba-suiker. Op olie-waarden heeft een nieuwe stijging in den prijs van stookolie in Engeland nauwelijks eenige invloed uitgeoefend. Scheepvaart- en rubberwaarden hadden eveneens een flauw ver loop. Vast gestemd daarentegen waren tabaks- aandeelen, onder de nawerking van het guns tige resultaat der jongste inschrijving, terwijl voorts het dividend der Deli-Batavia ad 24 meeviel. Verschillende industrieel© waarden zijn verder in koers teruggegaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10