DE ADELAAR STOOKT THANS ONZE PARELANTHRACIET. KOK'S Brandstoffenhandel en Electrische Brekerij Wij zijn niet duur en brengen in kwaliteit, Patroon en kif ur bet allerbeste MAISON DE JAGER EN Zn. IUTS3PAAR8A1K SCHILLETJE Zij is spot goedkoop en best en word. gruis- en steenvrij geleverd, f 2.- per H.L en per 5 H.L- f 8.50 franco thuis. BestslhoizenPuntenburgariaan 6 - IJtrcciitscheweg 71. T«1 1539 Samatrostraat 20. Langestraat £5. (Depot Ververi! PaUhe). LANGESTRAAT 40 TELEFOON 224. ONZE SPECIALITEIT OVERHEMDEN MET 2 BOORDEN FONTEIN SCHIPPERS BEHANGERIJ - - STGFFEERDERIJ Langestraat 24 Telefoon 496 AMANDELCAKES. riTRECHrSCNEWEE J. Rente 3.60 °|0 onvoorwaardelijke I Maison de Coiffure AMERSFOORTSCH H. Bokking Zn. BEKENDMAKING MAGAZIJN „VOORWAARTS Dr.HOmmerS^einaügen fl Kolenpark Saesferwsg Tetofcon 883 VANAF 3.90 Groote Sorteering Jongens Overhemden EjéO» ooooooooooooooooo ccoooooooooc w LANGESTRAAT 56 - CHOCOLATERIE - TELEF. 115 CONFISERIE - PATISSERIE oooooooooooooo oooooo r ooooooo" }niJEKSSTRiAT 14. Tel. 203 Speciale behandeling tegen nit .allen en afbreken van hel liaar- Haar/alt - Haarzeep voorkom I de roos en het vet worden ran het haar. j AFD Advertentie Bureau Arnbemsctie Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder Hl prijsverhooglng BI ATTENTIE! Door de steeds groote re vraag naar ons artikel KUNSTAARDE- WERK, hebben wij dit artikel enorm uitgebreid. Ziet onze étalage en prijzen. Aanbevelend: LANGESTRAAT 80. Tengevolge associatie betrekt LANGESTRAAT 60 alle artikelen DIRECT VAN DE EVENTUEELE FABRIEKEN. Doet Uw vooTdeel en koopt na togen ENGROSPRIJZEN. Pracht sortecring, KrisïaL, glas- en aardewerk. Zwakken en zij die lijdende zijn aan bloedarmoede en zenuwachtig heid vinden in een krachtig en afdoend genees- middel. P Alom verkrijgbaar 2.50 per fl. H Likeur van bijzonder fijne s samenstelling E p. fS. f 3.4o 8C 1 1 2 4 1 S. H MASSA 9 2 ringer is dan by kabelverkeer, waarbij zlI. her haaldelijk moet worden overgeseind. Eigenaardig is het, dat men vaak bjj de draadlooze op grooten afstand beter gehoord wordt dan op kleinen. Terwijl men 's nachts schitterend met Holland werkt, is b.v. Sabang niet bevredigend te halen, en bp zonsop- en ondergang, waarbij Holland niets hoort, is bet juist makkelijk den tweemaal zoo langen af stand naar onze antipode te overbruggen. Dit is ook weer een sterke afwijking vergeleken bü het gedrag van den kabel en die niet-des- kundigen op een dwaalspoor kan brengen. Wat de quaestie der geheimhouding betreft, hebben de codeer- en decodeermachines, hoe handig ook in gebruik, toch het nadeel van het verminderen der woordcapaciteit tot op ongeveer de helft Op gunstige tijdstippen is het met de snel- telegraaf gelukt een 5 6 maal zoo groote snelheid te ontwikkelen. Spr. staat uitvoerig stil by do prachtige uitvinding van onzen land genoot Einthoven, waardoor de geheimhouding practisch verzekerd is. Het hoofdbestanddeel is een kwartsdraad van 1 m.M. lengte en 1/1000 m.M. dikte, die door een goudlaag geleidend is gemaakt en die op meeresonneeren met een golf van bepaalde golflengte zeer scherp kan worden afgestemd. Een magnetisch veld zorgt voor de noodige demping. Dit toestel zal het mogelijk maken om aan de amateurs grootere, hun gaarne gegunde vrij heid te geven. Spr. meent genist te mogen voorspellen, dat men binnenkort sneller, met minder fouten en oren geheimzinnig zal worden (en grootendeels nu reeds wordt) bediend dan met den kabel. Hiertoe is versterking van het Hollandsche station in het belang van Indlë dringend noo- dig. Ten slotte bespreekt dr. De Groot nog de ontvangst der berichten, by welk onderwerp ook de critici al dadelijk met hun meening klaar 6taan. De evolutie, zoowel in techniek als in groepeering is hier voorzien, zoodat b.v. zoowel in Tjangkring als in Holland de ont vangstations als tydelyke barakken zijn ge bouwd. Tegenover de geringe uitgaven der veranderingen stonden groote bedrijf svoordee- len en bezuinigingen. N'en déplaise verschillende Hollandsche en Indische couranten: de ontvangst is te Tjang kring in de richting Holland vry van stoornis door den Malabar. Allerlei fabels, tot zelfs die van „de doodende booglampzender" zyn uitge vonden, om hem in discrediet te brengen, maar, zegt spr., „vos morts se portent assez bien, messieurs!" Waar is, dat men van te voren wist, dat om strategische redenen de gedane keuze van Tjangkring moeilijkheden zou opleveren, die byzondere voorzorgsmaatregelen noodig maak ten. Later is gebleken, dat deze te Ranja Ekek ach terwege konden blijven. Voor de richting Japan is de keuze van het ontvangstation nog niet beslist. By alle proefnemingen, ook aan de kust, is gebleken, dat gemiddeld de Bandoeng- sche hoogvlakte en ook Tjangkring een be hoorlijke ontvangst waarborgen. De eigenlijke verkeerscentrale komt waar schijnlijk te Bandoeng. Spr. noemt deze de hersens van het bedrijf, de ontvangstations zijn de draadlooze ooren en Malabar de groote draadlooze mond. EEN VORSTELIJKE GIFT. Een nadere verklaring. Het bericht van de Parijsche Figaro, dat de hoor en mevrouw BiermansLaporte aan de universiteit van Parijs een aon/ienlijke gift ge schonken hebben, met het oogmerk, dot in de univeTsiteitswijk huizen gesticht zullen worden, die in de eerste plaats bestemd zullen zijn voor Belgische studenten en in de tweede plaats voor Nederlandsche studenten uit Limburg en studen ten uit het Groothertogdom Luxemburg, heeft naar men weet bij sommigen de vraag doen lij zen of men in deze daad, voorzoover het althans de Nederlondsche studenten uit Limburg betreft, niet een uiting van het Belgische annexionismc zou moeten zien, een bedekte poging om „le LimbouTg cédé" van het overige Nederland te onderscheiden. Tntussdhende N. R. Ct verneemt thans, dat de heer Biermons, wiens echtgcnoote een Belgi sche is, zelf geboortig is uit Herkenbosch (L.). In Roermond is hij een tijd lang werkzaam ge weest als beambte van de Grcnd Centrale Bolge. Later is hij in de Congo werkzaam geweest en thans woont hij in Canada, waar hij eigenaar is van papierfabrieken, bosschen enz. Zoolang het bewijs van het tegendeel niet geleverd is, kun nen we dus hopen, dat het dc liefde van den Limburger tot zijn gewest is geweest, die den heer Biermans tot de vaststelling van dit ge deelte van het doel van zijn schenking bewogen heeft. DE RAMP IN JAPAN. Japansche dankbaarheid. Op het departement van Buitenlandsche Zo- ken is door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Tokio ontvangen een fraai gebonden olbunv aangeboden aan het Nederlandsche volk van „l'Associotion de la jeunesse Japonoise, consti tute pour receirillir les signatures des habitants de Tokyo en romereirnents de la sympathie qu'ont manifestée les peuples étrangers nu Japon". Bedoeld album, dot keurig is uitgevoerd, be vat duizenden hondteekeningen van personen van aJle rangen en stonden uit Tokio. Aan de aanbieders is do welgemeene dank der Nederlandsche regeering betuigd voor dit be wijs van waardeering voor de Nederlandsche hulpverleening na de aardbeving, die Japan in 1025 heeft geteisterd. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEX TIELNIJVERHEID. Dc bemiddeling van den heer Van IJsselstein. Omtrent de Donderdag gehouden vergadering bijeengeroepen door den Rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselstein, die geen direct resultaat heeft gehad, wordt door de R.-K. Vereeniging St. Lambertus het volgendo medegedeeld Van dc zijde der communistische, syndicalis tische en neutrale organisaties verklaarde men zich tot geen enkele toenadering bereidde moderne bond d© Eend/acht was wel bereid tot concessies, doch stelde daarnaast eischen, welke door de werkgevers absoluut onaannemelijk werden verklaard. Dc twee christelijke organisaties meenden, dat hun voorstellen het juiste midden hielden tusschen de twee uitersten en dat deze het meest geëigend waren om beide groepen tot overeenstemming te brengen. Op basis van de voorstellen der beide christelijke organisaties, inhoudende 100 overuren cn 5 pet loonsver laging, werden de besprekingen voortgezet. Do werkgevers verklaarden dat zij nog 9teeds vasthielden aan het voorstel Zaalberg, doch dat ook zij over de op deze conferentie ge voerde besprekingen in eigen kring wilden be raadslagen. Het resultaat daarvan zal aan den heer Van IJsselstein worden medegedeeld waar na deze zal overwegen of en zoo ja, in welken vorm verdere besprekingen zullen worden ge houden DE UITVOERING DER VLEESCH-. KEURINGSWET. Het verwerken van afgekeurd vleesch. De directie van de Vereeniging van Ned. Ge meenten heeft ter kennis van haar leden ge bracht, dat het voorschrift betreffende de on- bruikbaarmaking van vleesch door behandeling in een destructor reeds geruimen tijd hoar aan dacht heeft. Zij herinnert er aan, dat voor ten hoogste vijf jaar na het inwerking treden van het K. B. van 5 Juni 1920 ontheffing kan worden verieend en dat wanneer deze termijn verstreken is, dus alle gemeenten in de noodzakelijkheid zullen verkeeren om ten behoeve van de be doelde onbruikboarmaking de beschikking te hebben over een destructor. Ten einde de uitgaven voor de aanschaffing van een destructor te besparen en ook om een meer economische verwerking van afgekeurd vleesch mogelijk te maken, hebben reeds enkele gemeentebesturen de mogelijkheid overwogen om het onbruikbaar te maken vleesch te doen venverken door een fabriek van vleesch- en beendermeel. De directie deelt thans mede, dat plannen om voor het geheele lund een regeling te treffen, zoodanig, dat vrijwel alle gemeenten in de ge legenheid worden gesteld om haar afgekeurd vleesch in een fabriek als bovenbedoeld tc laten verwerken, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren. Volgens deze plannen zal het land verdeeld worden in zeven districten, in elk waarvan een fabriek zal worden opgericht om het afgekeurde vleesch uit dat district te verwerken. Door het sluiten van een contract met de vennootschap, die deze fabriek exploiteert, zouden de ge meenten niet alleen worden ontheven van de verplichting om zelf een destructor ter beschik king te hebben, doch zij zouden zelfs voor het verwerkte vleesch nog een vergoeding ontvan gen. DE MARECHAUSSEES IN HET W ESTLAND. Een adres aan den Minister. Zooals men weet, is te Naaldwijk een commis sie gevormd, om de klachten over het optre den der marechaussees in het Westland te on derzoeken. Voorzalter der commissie is de heer M. v. d. Hout, lid der Prov. Staten van Zuid- Hoiland, secretaris de heer H. A. v. Voorst, ambtenaar ter secretarie; verder zijn leden de heeren F. V. Volstor, secretaris van het Centr. Veilingsbureau, A. Rijnbeek, hopman dor Bur gerwacht, J. Steenks, koopman, L. J. de Hoog, bedrijfschef eener kweekerij, W. N. F. Kesler en J. P. Lange, tuinders, onderscheidenlijk te Honselersdijk en te Maasdijk. Deze commissie heeft nu, naar het Vad. meldt, een adres aan den Minister van Justitie gericht, waarin zij, onder overlegging van twaalf rapporten, een uiteenzetting geeft van de grie ven der bevolking tegen de marechaussee. De heeren doen dit, schrijven zij, uitsluitend in het algemeen belang der bevolking, omdat zij, den volksaard in hun gemeente en omge ving kennende, cr van overtuigd zijn, dat de wijze waarop de dienst wordt uitgeoefend, op den duur moet leiden tot zeer ernstige zedelijke schade der bevolking en tot ondermijning van den eerbied voor overheid cn wet Langen tijd hebben zij waargenomen, dot de marechaussees op hun tochten door het West- Innd allerlei nietigheden opsporen tot het ver baliseeren der burgers en het is dan ook geens zins te verwonderen, dat deze wijze van optre den heeft geleid tot prikkeling van dc ingeze tenen en tot een ongewenscht scherpe verhou ding tot de marechaussees. Zelfs in het openbare leven kwam de onte vredenheid tot uiting. De Westlondsche nieuws bladen schreven veroordeelend, dikwijls scherp veroordeelend, over de dienstvervulling der marechaussees. Enkele dagbladen, te 's Graven- hage o. o. het Vaderland, zonden verslaggevers naar het Westland voor een persoonlijk onder zoek, op grond waarvan zij een ongunstig oor deel uitspraken over het optreden der mare chaussees, hetgeen voldoende blijkt uit de ge volgtrekkingen, waurtoe bedoelde bloden kwa men en welke bij dit verzoek zijn overgelegd. Ter juiste beoordeeling van de wijze van op treden der marechaussees, hebben de adressan ten eenige van de bedoelde nietige feiten verza meld, welke in de gemeente Naaldrijk of on middellijke omgeving aanleiding hebben gegeven tot het opmakc-n van proces-verbaal cn welke mede hierbij zijn overgelegd. Met nadruk vestigen zij de aandacht van den Minister op het gevaar, dat een dergelijke dienstvervulling op den duur voor de bevol king moet meebrengen en me en en te mogen vaststellen "Ie. dat een politiemacht door dergelijke kleinigheden, den indruk maakt plagerij uit te oefenen, en waar zulks geschiedt namens de wettige overheid, de eerbied voor die overheid, welke thans nog levendig gevoeld wordt in de streek met een zeer godsdienstige en arbeid zame bevolking, ten zeerste wordt geschaad 2e. dat door het menigvuldig verbaliseeren, hetwelk voortvloeit uit het opsporen van be doelde nietigheden, hot teere schuchtere ge voel van vrees voor aanraking met de politie, het bang zijn en zich schamen voor een be keuring, geschaad en op den duur vernietigd moet worden, en 3e. dat in rechtspraak en in politiedienst reeds als een beginsel is aangenomen, het pre ventieve beleid, waardoor overtreding wordt voorkomen. Met dit beleid is het optreden der marechaussees in Naaldwijk en omgeving, lijn recht in strijd. Zij zijn er van overtuigd, dat alleeh de eer bied voor het gezag en de macht der overheid kunnen gehandhaafd blijven wanneer de poli tiedienst wordt uitgeoefend met verstandig be leid, gepaard aan kracht, waar dit noodig is. en dat alleen van een politie, welke aldus den dienst opvat en verstaat, opvoedende krocht op de bevolking zal uitgaan. De commissie wijst in haar adres op het feit, dat in het Westland thans drie politicdien sten werkzaam zijn, nl. de gemeentelijke politie (alleen te Naaldwijk bestaande uit 7 agenten), de rijksveldwacht en de maréchaussees. Zij meenen dat dezo feitelijke toestond op zich zelf reeds den maréchaussees aanleiding moest geven tot matiging en beleid bij het opsporen van overtredingen. Naar aanleiding van deze overwegingen ver zoeken zij ten slotte den Minister le. een onderzoek te willen instellen naar de wijze van optreden der maréchaussees in Naaldwijk en omgeving, en 2e. maatregelen te willen treffen, welke een milderen en beleidvolleren dienst waarborgen, indien de uitkomsten van het onderzoek ook over breeder terrein in overeenstemming zul len blijken te zijn met de door hen opgedono t aringen. ERNSTIG ONGELUK. Eenige werklieden gewond. Gistermorgen heeft omstreeks 10 uur op het terrein van het in aanbouw zijnd pompstation der waterleiding onder Oosterhout een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het verplaatsen von een z.g. bok, waarop drie arbeiders werk ver richtten, kantelde deze plotseling, waardoor de drie werklieden eraf werden geslingerd. Een hunner brak twee ribben en bekwam een ernstige vleesch wonde. De beide anderen kregen kneu zingen aan hoofd cn handen, die echter niet van ernstigen aard bleken. De zwaar gewonde werd naar het R. K. gasthuis te Oosterhout vervoerd. EEN AUTO VAN DE N. R. C. VERONGELUKT. In de Schic gereden. De auto van de N. R. Ct„ die sedert enkele jaren iederen nacht de couranten voor Den Haag en omgeving alsmede het Westland daarheen ven oert, is gistermorgen, naar dat blad meldt, omstreeks half vijf, Dellt uitrijdende, misleid door een groen licht van een door de brug va rende boot, waardoor de beide chauffeurs meen den aat de brug veilig, d. w. z. gesloten was, door de hekversperring in de Schie gereden, In zijn val verbrijzelde hij nog juist de schroef van de bovenbedoelde boot Een der chauffeurs wist nog bijtijds von den wagen te springen, de andere redde zich zwemmende. Gedurende vele uren is de vaart door dc brug in één richting gestremd geweest, tot de Bergingsmoatschappij Jakotra er in den namid dag in geslaagd is, den vrachtauto op het drege te brengen, om vervolgens den zwaar bescha digden wagen naar Rotterdam te sleepen. De ongeveer 12,000 couranten en andere goe deren, die zich in den auto bevonden, gingen verloren; er wus zelfs geen spoor meer van te ontdekken; en de abonné's van de N. R. C. ontvingen eerst midden op den dag van een opnieuw gedrukte oplaag hun courant Naar men ons uit Delft meldt, laat de ver lichting ter plaatse wel wat te wenschen over. KORTE BERICHTEN. Nog altijd vorst In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het in Twente zoo hord gevroren, dat overal een flinke laag ijs op de slooten lag. Jeneverstokerij ontdekt. Door de Rijkscommiezen te Princenhoge is, naac het „D. v. N. B." meldt, in het Heuvel- straatje bij den tirnmenman H. V. een jenever stokerij ontdekt. Het distilïeertoestel, 'n koel vat, een kleine hoeveelheid jenever zijn m beslag genomen. Kunst en Wetenschap. NEDERLANDSCHE BACH VEREENIGING. Motthaus-Passion te Noorden. Op Goede Vrijdag werd te Naorden onder leiding van Johan Scnoonderbeek „Die grosse Passions-Musik noch dem Evangelisten Mat- thiius" van Joh. Seb. Boch uitgevoerd. De solisten waren mevrouw A. Noordewier- Reddingius, sopraan, Eleanor Reynolds, alt, Georg Walter, tenor, Max Kloos, bas, Jac. Caro, bos, Louis Zimmcrmann, viool, K. Willeke en N. Klasen, fluit, G. Blonchard, oboe di caccia, W. Peddemors, oboe d'nmore, Marie Landré, cembalo en A. van der Horst, orgel. Deze uitvoering was wat de koren, het orkest en verschillende solisten betreft uitnemend ge slaagd. Bovendien ril men zich een beter mi lieu voor dergelijke religieuze werken denken dan de fraaie Naarderkerk Schoonderbeek leidde het geheel volgens een vooraf nauwkeurig overwogen plan: alles was doordacht en artistiek afdoende gemotiveerd. Zoodat men wel kan zeggen, dat in deze Noar- der-uitvoeringen door leiding, door materiaal en door milieu een voortreffelijke Bach-traditie tot uiting komt. Max Kloos' opvatting von de Christuspartij was over het algemeen hoogst gevoelig en vol uit drukking, wat men wel een bewonderenswaar dige prestatie mug noemen, naast den spichtigen en geforceerden evangelist Georg Walter. Rustig te blijven bij een verkondiger van het evange- lium, die te veel dramatiseert en bij zijn aan kondigen te veel subjectieve en zeker onderge schikte emoties meent te moeten uitdrukken, be- teekent dubbele waarde hebben. Zelfs do heer Caro, die toch anders zijn partij wel „staat", kwam merkbaar onder Walter's invloed. Wij komen uitvoerig op een on ander terug. P. T. MUURSCHILDERINGEN TE ZWOLLE. Te Zwolle zijn bij het verbouwen von het ge bouw van den voormaligen Lombard tot Poli tiebureau vier nissen to voorschijn gekomen, waarin drie daarvan zeer belangwekkende muur schilderingen aldus het Hbld. Oorspronkelijk moet dezo hooge, groote zaal het refter ge weest zijn van het Fraterhuis. Von de beelden in de nissen zijn enkele bijzonder gaaf. Het zijn blijkbaar de twaalf apostelen met daarboven in den top van de nis afbeeldingen van de profe ten, met de emblemen. Het duidelijkst is St. Thomas met de speer. Hierop volgt een halve figuur en daarna Bartholomcüs cn Paulus met het zwaard. Dc teksten der Apostelen hebben betrekking op het leven van Christus, die daar boven op de profetiën. De schilderingen zijn' ongekleurd, met Romaansche motieven. Uit do manier van het werk zou men ze zeer vroeg, dagteekenen, vóór 1400. Onmiddellijk na dc ontdekking is door het rijksbureau voor Monu mentenzorg te Den Haag een onderzoek inge steld, en werden foto's genomon. Finanoleel Overzicht. De kwestie der consolidatie van de vlottende schuld des Rijks en van verschillende gemeenten v.erpt sinds eenigen tijd weder stof op. En wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats is er natuurlijk de oude vraag, of het oirbaar is, dat groote bedragen vlottende schuld ongedekt blij ven, met de daaruit voortvloeiende gevaren ven plotselinge moeilijkheden, die tot een beroep op de circulatiebank en een vergrooting van 'het gevaar voor inflatie van het ruilmiddel zou den leiden. In de tweede plaats is er thans de vraag bijgekomen, of bij een consolidatie dei- vlottende schuld, waarvan de noodzakelijkheid thans wel algemeen wordt ingezien, de nieuwe leeningen in het binnenland moeten worden uit gegeven, dan wel of hiervoor ook op buiten landsche geldmarxten een beroep mag worden gedaan. Onder normale omstandigheden heeft laatst genoemde vraag natuurlijk slechts academisch belang. Men kan in het algemeen, hetzij in het binnen-, hetzij in het buitenland leenen, al naar gelang de voorwaarden van rente en aflossing voordeeliger zijn. Gewoonlijk zal men echter, althans in een land als Nederlond, ebt zelf geld vcor plaatsing in het buitenland beschikbaar placht te hebben, wel in het eigen land goed- kooper terecht kunnen, zoodat van uitgifte elders slechts in bizonderc omstandigheden sprake zal zijn. Zoo heeft, om een voorbeeld te geven, de gemeente Amsterdam slechts één maal, nu dertig joor geleden, een leening in Londen geplaatst. Ook de Staat heeft vóór het einde van den wereldoorlog slechts zelden een beroep op bui tenlandsche geldmarkten gedaan, althans niet direct. V7el is het een bekend feit, dot een niet onbelangrijk deel der Nederlandsche leeningen cok reeds vóór den oorlog in het buitenland placht te worden ondergebracht, voornamelijk in Frankrijk. Maar dit had toch een ander ka rakter. De inschrijving werd daar niet officieel opengesteld. Evenmin verplichtte onze schat kist zich, om rente en aflossing in buitenland sche valuta te voldoen. Het was eenvoudig een kwestie van risico-verdeellng van buitenland sche kapitalisten, op dezelfde wijze als wij ook hier te lande geld in allerlei buitenlandsche

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6