Rijn- en Moezelwijnen gewas 1921 WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. DAMES MANTELS MANTELMAOAZIJÜ „DE ADELAAR5' KORTE MANTELS MA I SO N DE JAGER EN Zn. SCHILLETJE f A J Ps SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. Laatsft uitgekomen ftfflodeiteire f 19.75 Varkensmarkt 9 Telefoon 55© 1 ZOUTE KRAKELINGEN SPECIALE AANBIEDING GROOTE SORTEERING VOILE JAPONNEN P. E. RINTEL, VARKENSWFARKT Door tijdige inkoop thans goedkooper dan in Duitschland. Vraagt prijscourant AMERSFQORTSCÜ UIT DEN OMTREK. üOOOOOOOOOCOOOOOCOO OOOOOOOOOOOOB LANGESTRAAT 56 - CHOCOLATERIE TELEF. 115 0 0 CONFISERIE - PATISSERIE 0 BOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOOli voor de Pinksterdagen. Zeer concureerende prijzen. Zie étalages. Maar P. E. RINTEL is nog het voordeeliosi UTR. STRAAT 17 TELEFOON 145 AFD: Advertentie Bureau Arnhemscbe Poortwa! 2a. Te!. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder B3 prijsverhooging ES H Likeur van bijzonder fijne T A samenstelling E 1 p. fl. f 3.4o L 4 1 S. H MASSA 2 9 2 ollecn voort in kleine gemeenten. Schotensplit sing komj bij openbare scholen wel voor. Het aantal openbare scheten met TOT210 leerlin gen steeg van 382 tot 809. De minister becijfert, dot door slijtage van het corps in vijf jaar bijna 7000 leerkrachten automatisch zullen afvloeien, waardoor 12.3 mil Hoen wordt bezuinigd De ctnmanssrholen kunnen door assistenten en door boventallige leerkrachten worden ge holpen. Lokalen in gTOotc steden zijn voet 90 groot genoeg voor 48 leerlingen. De minister beëindigt zijn redo met aandrang om deze moeilijke taak te helpen volbrengen. Na re- en dupliek wo-rden de artikelen met amendementen behandeld. Art. 1 (zesjarige leer plicht) wordt aangenomen met 50 tegen 18 stemmen. De heer Rutgers (a.r.) verdedigt een amendement om den leerplicht te doen verval len voor het klassejaér waarin de leerling 12 laar wordt. De Minister ontraadt het amendement, omdat de wet daardoor nog pijnlijker wordt en de termijn tusschen het verloten van de school en het betreden der werkplaats vergroot wordt. Het amendement wordt verworpen mej 5613. De heer v. d. Molen (a.r.) verdedigt het amendement om de verplichting tct inrichting van het zevende leerjaar te doen vervallen. Het amendement wordt Ingetrokken na be strijding door de heeren Gerhard, Ketelaar en van Wijnbergen. Berichten. KON. BESLUITEN. De Staoscouront van gisteravond 5 Juni «f- bevat de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw B. Schuurman, lid van de Ge deputeerde Staten te Meppol; tot officier in de Oranje-Nassau-orde mr. J. Lohman, burgemeester van Assen, jhr. W. M. de Jonge, hoofdingenieur van den Provincialen .Waterstaat te Assen; tot ridder in de Oranje-Nassauorde G. Rit meester, voorzitter van het Permanente Ten toonstellingscomité, controleur der grondbelas ting te Assen, en J. \V. Arriën, burgemeester van Gieten, A. Jongbloed, burgemeester vun Slen, Rijksinspecteur der Werkverschaffing; H. A Robaard, lid der Provinciale Staten te Drenthe, wethouder van Hoogeveen; toegekend de gouden medaille in die orde non H. van Veon, chef der expredilie der Provinciale Griffie te Drenthe. op verzoek eervol ontslagen met dank mr. J. Plet Jzn., nis kantonrechter te Hoorn; bevorderd bij hot Rijksbureau voor monu mentenzorg te Den Hang; tot architect-teeke naar W. A. Hensing en J. P. A. Antonietti, bei den thans opzichter-teekenaar; op verzoek eervol ontslagen K. F. Weijen- bergh als leeraar nan de R. H. B. S. te Chid- Beyerland; aan den gouverneur van Curasao, mr. N. J. L. W. Brnntjes, is in 's lands belang verlof naar Europa verleend, ingaande bij de aanvaarding zijner reis in Augustus, en eindigende bij den terugkeer in Curasao in October, met ingang van 51 Mei 1024 n. benoemd, bij het wapen der Infanterie, bij het 21ste regiment, tot majoor, de kapitein P. G. van Stapele, adjudant van het 5de regiment Infanterie b. op hunne aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den majoor P. G. van Stapele, voornoemd, aan den kapitein C. J. C. Janssen von het T3de regiment Infante rie, alsmede aan den ecrste-luitenant J. W. M. Wint, van het regiment Jagers c. benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der Infantedie lo. tot reserve-majoor, bij het 21ste regiment, de majoor van Stapele, voornoemd 2o. tot reserve-kapitein, bij het 19de regi ment, de kapitein Janssen, voornoemd 3o. tot reserve-eerste-luitennnt, bij het 14de regiment, de eerste-luitenant Wint, voornoemd aan den rcserve-tweede-luitenant W. Nolst Trénité, van het 1ste regiment Infanterie, terzake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebre ken een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTHE. De aankomst te Assen. Men meldt uit Assen van gister Reeds vroeg in den morgen kon men in de hoofdstad merken, dat er iets bijzonders gaan de was. Behalve, dat van vele gebouwen du va- derlandsche driekleur wapperde, waren vele straten fraai versierd. Op verschillende plaat sen was men nog druk bezig huizen en poorten te tooien. Want het is voor Assen vandaag een heul bijzondere dag. De Koningin en de Prins zullen de Gasten zijn ven Drente's hoofdstad. De drukte was des morgens al zeer groot. Trams en treinen brachten bezoekeis aan, auto's en fietsen kwamen van alle kanten de stad binnen. De politie had krachtige maatre gelen getroffen om het verkeer vlot van stapel te doen loopen en alles geschiedde dan ook in de beste orde. Het liep tegen 9 uur toen de cli ukte culmineerde. Velen stelden zich op het Stationsplein op om de aankomst van de. Ko ninklijke Familie te zien. Ook hier waren uitge breide maatregelen ter handhaving van de orde getroffen cn onder leiding van hoofdin specteur Van der Meulen was een groot ge deelte van het plein ufgezet. De groote stroom van mcnschen in de richting van het Station, bleef ondertusschen voortduren. Middelerwijl hadden de kinderen van alle openbare scholen, ten getale van 3500, zich naar het N.E.T.A begeven, waar zij H M. zouden toezingen. Eindelijk te 10.02 stoomt de trein het sta tion binnen. Op het perron werden de Hoogo Bezoekers en hun gevolg, bestaande uit Jvr. Van Swinderen, Hofdame ven H.M.Jhr. Mr. van Tets, Directeur van hut Kabinet der Ko ningin Baron Bcntinck, waarnemend Groot meester Baron van Geen, Kamerheer en Par ticulier Secretaris van de Koningin Baron van der Feltz, Kamerheer in Buitengewonen Dienst; Jhr. De Jonge van Ellemeet, Adjudant van du Koningin en Jhr. Laman Trip, Adjudant van Z. K. H.f begroet door den Burgemeester van As sen Mr. J. Lohman. Na zich een oogenblik met hem onderhouden te hebben betraden de Hoo- ge bezoekers het Stationsplein, toegejuicht door de talrijke menigte. Nadat de Eerewacht. be staande uit militairen van het le. en 9e. Reg. Inf. geipspecteprd was, werd door het op hot plein opgestelde Mannenkoor het Wilhelmus gezongen. Daarna werd plaats genomen in de wachtende rijtuigen cn via de Stationsstraat, Oostersingel, Noordcrsingel cn Brlnkstrarit naar den Brink gereden. Onderweg weidon de Hooge Gasten luide toegejuicht door de aan weerszijden van den weg opgestelde menigte. Op den Brink werd ecnigen tijd in het Gou vernement vertoefd, Te ongeveer half elf word weer uitgereden voor een bezoek oon het Wilhclmina-Zickcn- huis. In het Wilhclmina-ziekenhuis werden H. M. de Koningin en de Prins ontvangen door de directrice mej. J. Peeting cn door dr. De Boer. In zijn toesprook herinnerde dr. De Boer aan het feit, dot de Koningin zeventien jaar geleden den eersten steen voor dit ziekenhuis heeft ge legd. De bezoekers bezochten de verschillende zalen en het laboratorium. De Koningin gaf de kinderen, dio er verpleegd worden, een aan denken in den vorm van een plaatje met versje en bood de volwassen patiënten een bouquetje theerozen aan. Na het bezoek aan het Wilhclmina-ziekenhuis werd gereden naar het terrein van de Nijver heids- en electricitcitstentoonstelling, waar de hooge bezoekers ontvangen werden door den heer Ritmeester en S. Lezer, leden van het dag. bestuur der tentoonstelling. Op verzoek von H. M. werd niemand anders op de tentoonstel ling toegelaten dan de leden van het comité der tentoonstelling en de standhouders. Rondge leid door genoemde heeren wandelden H. M. de Koningin en de Prins langs de stands. 3500 schoolkinderen zongen H. M. cn Z. K, H. op het tentoonstellingsterrein het Wilhelmus en Wien Neerland's Bloed toe. Na een kleine rijtoer door de stad werd ge reden naar het huis van den commissaris der Koningin in de provincie Drente. Hier gebruik ten H. M. de Koningin cn Z. K. H. Prins Hen drik te half twee het noenmaal, No dc lurich werd het Koninklijk Echtpaar ontvangen in de Statenzaal, waar de Commis saris der Koningin de hooge bezoekers toe sprak Na zittend dc rede van den Commissaris te hebben aangehoord, antwoordt de Koningin als volgt Mijnheer de Commissaris. De woorden welke U namens geheel Drente tot ons hebt gericht cn waarmede U ons in 't bijzonder in deze ver gadering welkom hebt geheeten, stellen wij op hoogen prijs en ik betuig U daarvoor onzen dank. Het is niet de eerste maal, dat wij in uw midden vertoeven en daarbij zoowel in dagen van voor- als tegenspoed op de meest ondubbel zinnige wijze bewijzen van liefde en trouw on dervonden. Hoewel ik mij reeds herhaaldelijk omtrent uw toestand heb doen inlichten, heb ik met groote aandacht uw uiteenzetting van den huidigen stand van zaken gevolgd, met aan dacht en met voldoening om wat ik daarin be luisterd heb de stem der hope cn van het vol trouwen. Nog zijt gij niet nan het doel, maar zij zult volharden en gij zult het bereiken. Vol waardeering ben ik tevens getuige geweest van den onvernvoeiden arbeid en de toewijding van hen die geroepen waren dc maatregelen uit leni ging van den nood te beramen en uit te voeren, en evenzeer van dc houding der bevolking, onk van hen die het zwjvirst getroffen werden Ik verheug mij er daarom óver thans hetgeen tot stand gebracht cn wat daarmee heden al bereikt is, volkomen in oogenschouw te kunnen nemen. Zelfs heeft U zooeven gewezen op de talrijke werken, die reeds tot uitvoering gekomen of nog ondeihanden zijn in de eerste plaats tot leni ging van den onnoemelijk en nood zijn tal \nn verbeteringen gedann eó niet zonder groote per- sooolijlce en financieels offers doorgezet, welke in meer voorspoedige tijden waarschijnlijk nooit in dien omvang zouden zijn ondernomen. Daar mee zijn echter tevens de breede en hechte grondslagen gelegd, waarop het gebouw ven Drente's toekomstige bloei en welvaart zal kun nen worden opgetrokken. Zoo zullen wij ook hier wederom kunnen beleven dat wat wij m mcnschclijke kortzichtigheid cn kleinmoedigheid voor onontkoombare rampspoeden hielden, ons door God in wijs beleid is gegeven om tot zegen te komen. Moge dit ook voor Drente in afzien- baren tijd bewaarheid worden. Met dezen uit mijn hart geweiden wensch besluit ik." De Koningin en de Prins onderhielden zich vervolgens met de leden van de Prov. Staten. Daarna haddm besprekingen plaats met de leden van Ged. Staten. Na afloop van de plechtigheid in de Staten zaal begaf het Koninklijk Echtpaar zich naar het stadhuis, waar het door het gemeentebe stuur officieel werd ontvangen. In deze plech tige bijeenkomst sprak de burgemeester de vor stelijke personen toe. Dl- Koningin beantwoordde de rede van den burgemeester als volgt Mijnheer de burgemeester De Prins en ik verkeeren nog onder den in druk vun de hartelijke ontvangst ons weder om door Assen bereid. Daarvoor cn voor de woorden, waarmede u dot welkom hebt beves tigd en de gevoelens, die eraan ten grondslag liggen namens allen heb» vertolkt, betuig ik onzen warmen dank. \X'ij zijn ons ten vo'le be wust van de beproevingen, die gij hebt moeten doorstaan Tc meer zijn wij dan ook getroffen door den schoonen tooi dec straten, waarmede ook uiterlijk men heeft bewezen, dot de trouw en aanhankelijkheid der burgerij, welke in voor spoediger dagen ons deel wortm, onveranderd zijn gebleven. Gaarne geef ik u mijnerzijds de verzekering, dot ik ten volle deel in uw zoigcn, die zoo al verlicht, nog niet geweken zijn en zoo hier als eMccs nog steeds de uiterste zuinig heid gebiedend voorschrijven. Zoo ben ik dan ook in de eerste plaats gekomen om mij met eigenoogen rekenschap tc geven van den toe stond van stad cn land. En van de uitwerking der maatregelep, genomen om aan de ongun stige omstandigheden het hoofd te bieden en een betere toekomst voor te bereiden. Voor dit tweeledige doei is nog steeds aller mede werking noodig. Dat die van Asscn's burgerij ook voor de toekomst verzekerd is, daarvan houd ik mij overtuigd. En ik hoop niet alleen, maar veittouw, dat zij daarvan de rijke vruchten zal plukken in den vorm van hernieuw den bloei cn welvaart harer schoone gemeente. Zich onderhoudende met de raadsleden ver bleven II. M. en Z. K. H. hier nog geruimen tijd in de raadzaal, terwijl theo werd aangeboden. Tweede rijtoer. Om vijf uur begon een tweede groote rijtoer door het nieuwere deel van Assen, die onder anderen voerde over de terreinen van de infan- teriekazernen. Hier stonden het eerste en negen- do regiment aangetreden onder bevel van hunne commandanten. Kolonel van Bel presenteerde zijn onderhebbenden aan II H. cn Z. K. II., ter wijl dc stofmuzick het Wilhelmus speelde. Een dochtertje van kolonel van Bel bood H.M. bloe men aan. In het Asscher bosch bi achten padvinders het Koninklijk paar een saluut. Op enkele piotten van de stad werden tijdens deze rijtoer bloemen aangeboden. Vele bewo ners van 't Drentsche platteland, in hun eigen aardige kleederdracht, sloegen den ommetocht van het Koninklijke ponr gade en kuchten bij het voorbijtrekken van de stoot de Koningin en de Prins toe. Om zeven uur was er in het gouvernements hotel een maaltijd, waar met de Koningin en den Prins aanzaten de Commissaris der Ko ningin, mevrouw Homan, het dnge'ijksch be stuur én dc secretaris van Assen, leden van de Gedeputeerde Staten met dun griffier der Sta ten, kolonel van Bel, de luitenant-kolonels Eys- sell en de Ridder en de zonen van den heer Homon. MUTATIES BIJ DE INFANTERIE. Naar wij vernemen is binnenkort weder ecni- ge bevordering tot de rangen van majoor en kapitein bij het wapen der infanterie te ver wachten. DE OI.yMPISCHO SPELEN. ZWITSERLAND-ZWEDEN 2-1. Zweden geslagen Colombos, 5 Juni De talrijke toe schouwers, die heden den wedstrijd Zwitser land— Zwvden in het Stadion bijwoonden, zul len zich vóór den aanvang wel een anderen uitslag hebben voorgesteld, don die, waarmee deze toch spannende match heden eindigde. Ieder, die het verloop vnn het Olympisch voetbaltournooi niet zijn talrijke verrassingen, ook moar even gevolgd had, was in de stellige mcening, dat eindstrijd wel geleverd zou worden dooi de schitterend spelende Zweden en de alles overtreffende Zuid-Amerikanen. Vandaag hebben de Alpenbewoners al der gelijke theorieën weer eens gelogenstraft en ons de zooveelste verrassing van deze Olym piade bezorgd. Toen dc bal aan het rollen werd gebracht was er van eenig overwicht van welke zijde dan ook niet veel te bespeuren. Het spel ging dus gelijk op, hetgeen dus een spannenden wedstrijd kon beteekencn. En het eerste deel van de match, dot wil zeggen het eerste kwar tier, viel ook moeilijk uit te muken, wie nu in de meerderheid was. Wel viel den kenners dade lijk op, dat het combineeren der Zweden niet zoo zeker geschiedde als zij dit in de ontmoe ting tegen België hadden doen bewonderen. Ook het verbazende enthousiasme, dat de jon gens uit het land van Willem Teil aanstonds aan den dog legden, bleef niet onopgemerkt. Voor het eerste Zwitsersche doelpunt zorgde Abbeglen. Als er ongeveer 11 minuten ge speeld zijn weet deze gcolgetter er in zijn centje von door te gaan, de Zweedsche verde diging om den tuin to leiden cn onhoudbaar in tr- schieten (1—0). Do Zwitsers zijn echt opgemonterd door dit spoedige succes en tv wagen weldra wat meer aonvalien op dc Zweedsche helft. Ve!e kansen laten zij verloren gaan, door wat slordig spel. De Zweden zijn echter ook niet van gisteren. Dit toonen zij door hun aanvallers met be slistheid op eigen terrein terug te drijven. Het spel is nauwelijks veertig minuten oud of het verdiende tegenpuntje komt. Het is Koek, die ven vrije schop in een doelpunt omzet (1—1). Nadat beide doelen nog eenige koeren zijn opgezocht, breekt half-time unn met den stand 1-1. Na rust kan er wel gesproken worden van een klein overwicht der Zwitsers. Hoofdzake lijk hebben zij dit te danken acn de geestdrift, waarmee zij zich gewn. De Scandinoviërs combineeren lang zoo goed niet meer als zij in hun beide vorige wedstrij den hebben gedaan. Het overwicht der Zwit sers neemt toe. En we zien hetof liever voelen het er zit een doclpuntje in de lucht Na vete aanvallen komt dan eindelijk de be slissende, die de overwinning der Zwitsers voltooit. Ongeveer een half uur na de hervat ting van het spel is het weer Abegglen, die het leder te pakken krijgt, met een sneltreinvaart de Zweedscbe backs voorbij stuift cn hun kee per laat visschen. Dat is de Zweden blijkbaar toch teveel en ze zetten er olies op om ge'iik te maken. Maar hoe ze het ook aanleggen, de stand blijft gelijk. De meest vinnige Zweedsche aanvallen worden op besliste wijze geroutineerd. En zoo komt het einde. 21, De Zwitsers hebben dus gezegevierd. Meon- dag zullen ze in de finale uitkomen. Tegen wie Utrecht Naar wij vernemen is de beer P. M. Moltmoker te Utrecht, lid van de Eerste ICamcr, ernstig ongesteld. Tijdens de Kamer zitting van Dinsdag j.l. voelde de heer Moltma- kor zich reeds onwel. Te Utrecht bleek dat een infectie in het hoofd oorzoak wus van de onge steldheid. Met is nog niet zeker of operatief in grijpen noodzakelijk zal zijn. Kennisgevingen. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N. V. „Acetylena" namens J. Jansen ingediend verzoek met bij logen, om vergunning tot het oprichten van een benzinepompinstalletie op het perceel, al hier gelegen nan den Hoogewcg no. 40 op do Secretarie der gemeente ter visie lig"t en dat op Donderdag den 19 Juni aanstaande, des voor middags te half elf ure gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner le den bezworen tegen het oprichten van deze in richting in te brengen. Amersfoort, den 5 Juni 1924 De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RA'NDWIJCK. B. en \V. van Amersfoort, Gelet op artikelen 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dot een door de Maatschappij tot detailverkoop van petroleum „de Automaat" te 's GTavehltage In gediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten von een ondergrondsche ben- zine-bewnarplaats met aftapinrichting, bij hét perceel, alhier gelegen aan den Vlasakkerweg no. 48, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Donderdag, den 19en Juni aan staande, des voormiddags te half cll ure, ge legenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten van dc inrichting in te brengen. Amersfoort, den 5en Juni 1924. De Secretaris, De Burgemeester, K KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. V ermenigvuldigingsfnctor der Inkomstenbelasting. Een schrijven van B. cn W. aan den Raad, B. en w. schrijven aan den Raad. Het is ons gebleken, dat de kohieren 1923/24 der gemeentelijke Inkomstenbelasting, waarvoor het vcrmenigvuldigingscijfer ten vorige jare is vastgesteld op «1.55, een totaal opbrengst aan geven van 1,016,932.11 terwijl dc over die kohieren door het Rijk gedane uitkceringcn con v „kwade posten" is ingehouden 29,459.27 blijft 987,472.84 Meerdere gewade posten" zullen waarschijnlijk worden afgehouden op do ititkeering in Augus tus het bedrag is echter niet bekendevenmin is het bekend met welk bedrog de totaal op brengst der bovengenoemde kohieren tengevolge van nadere nonslagen nog zal worden verhoogd. Aangezien deze beide punten echter nimmer be kend zullen zijn op het tijdstip, dot tot vaststel ling van den factor znl moeten worden overge gaan, mccnen wij, dat het ter bepaling van de verdeeling over de heide betrokken begrootings- joren, i.e. 1923 en 1924, juist is, het boven staand berekend bedrag tót basis van die ver deeling aan te nemen. Zooals bekend mag worden verondersteld, wordt volgens de begrootings- cn rekenings- voorschriftcn '1924 ten bate van het eerste der betrokken dienstjaren ten hoogste van dc bij de vaststelling van den factor geraamde op brengst gebracht. Die geraamde opbrengst be draagt blijkens ons voorstel von 24 Mei 1923 Afd. ïïl No. 1993 1,007,500. Teneinde ech ter de zuivere verdeeling tusschen de beide be- grootingsjaren te bevorderen, komt het ons ge- wenscht voor aan 1923 niet van f T.007,500 doch van 987,472.84 658,315.22 toe to kennen, terwijl de rest ad 329,157.62 of zooveel meer of minder, als bij de eindafreke ning- over het belastingjaar zal blijken, ten goede aan 1924 zal komen. VPnt betreft den dienst 19 2 3 kunnen wij dan opmerken, dot voor dezen uit de Inkomstenbe lasting zal worden ontvangen de bovengenoem de 658,315.22, vermeerderd met het restant uit de kohieren 1922/23. De kohieren hebben in totaal bedragen 978,440.01 waarop voor kwade posten is in gehouden 19,787.86 blijft tc verdeel en 958,652.15 Hiervan is verantwoord in de rekening 19 22 651,333.33 zoodat voor 192 3 blijft 507,318.82 In de rekening 1923 kan dus verantwoord worden 658,515.22 -f 307,518.82, totoal 965,634.04 Aangezien de raming op de bcgrooting 1923 is 985,000.verhoogd met 12,000.—, totaal 997,000.—, zal uit dezen hoofde voor 1923 een nadeelig verschil ontstaan ven 31,365.96. Hoewel de uitkomsten van dien dienst nog niet alle vaststaan, mecnen wij toch uit een voorloopigo berekening te mogen con- statecren, dat deze dienst overigens niet ongun stig zal verloopcn, zoodat wij voor dekking van een eventueel nadeelig saldo van belang niet beducht behoeven te zijn. Ten opzichte van het begiootfngsjaar 1924 vorde thans het volgende opgemerkt De roming van de Inkomstenbelasting op de begrooting voor 1924 bedraagt 1,007.500. waarvan volgens vorenstaande berekening uit het kohier 1923 24 wordt ontvangen 329,157.62 zoodot uit het kohier 1924 25 moet gevonden worden 678,342.38 tenzij Uwe vergadering wil ingaan op de in onzen geieidebrief der begrooting (pagina 6) ge opperde mogelijkheid, om in den loop van 1924 te beschikken over een deel der winst van Gas fabriek cn Elektriciteitsbedrijf over 1923. Die mogelijkheid is nader uiteenuezet in ons voor stel d.d. II Januari 1924 Afd. TFI, No. 161 tot vaststelling der tarieven Gas en Electric.iteit, waarin wij schreven„Buiten beschouwing heb ben wij nog gelaten de bestemming der ver moedelijke winst over 1923, rond f 86,000. „in totaal omdat wij zooals op blz. 6 van onzen „meergenoemden geieidebrief is medegedeeld, „bij de vaststelling van de vermenigvuldigings factor, kohier 1924/25 der Inkomstenbelasting „in Juni 1924 willen overwegen om over een „deel der reeds gemaakte winst over 1923 te „beschikken voor den dienst 1924 der gemeente „als overgang naar de normale toestand, vast gelegd in artikel 6a der Technische Verorde ning op het beheer der Gemeentebedrijven, „enz." Nu, naar de dezer dagen in ons bezit geko men gegevens, de gezamenlijke winst der be drijven (dus na aftrek van alle te doene u»*-- keeringen) rond 95.000.bedraagtde fac tor d*sr Inkomstenbelasting hooger zou moeten worden gesteld dan over het afgeloojen be lastingjaar het geval is geweest, indien niet als overgangsmaatregel een deel der winsten 1923 wordt opgenomen in 1924 en voorts naar alle waarschijnlijkheid de dienst 1925 minder te dragen zal hebben dan de dienst 1924 komt het ons alleszins gemotiveerd voor een deel n.l. 52.000.der winst 1923 voor de ge- ineentebegrooting 1924 te bestemmen. In dat gc-val zal dan voor den dienst 1924 uit het kohier 1924/25 gevonden moeten wor den 678.342.38 52.000.- 626.342.38. Bij dit bedrag zal gevoegd moeten worden 1/5 van het bedrag, hetwelk in 1925 aan In komstenbelasting noodig zal blijken te zijn. In verband met het medgedeelde op blz. 7 van onzen meergenoemden geieidebrief, wor den de mindere lasten van 1925 geraamd op 62.500.- Zonder vooruit te loopen op ée resultaten van het georganiseerd overleg, meencn wij toch reeds

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2