ERNSTIG ONGELUK. Het slachtoffer zwaar gewond. Gisteravond, omstreeks kwart voor twaalf, werd aan den Loosduinschcweg, ter hoogte van de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, de 24- jarige poetser De L., wonende in de Teyler- straat, door de Westlondsche stoomtram over reden, tengevolge waarvan hij verschillende zware verwondingen bekwam, n.m. verbrijzeling van den linkef-bovenarm, gecompliceerde breuk van het linker-onderbecn, verscheidene hoofd wonden en groote vleeschwonden aan den lin- ker-bovenarm en linker-voet. Per auto van den Geneesk. Dienst werd hij naar het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, alwaar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. HALF. AMSTERDAM OPEN-GEBROKEN. Men spreekt zelfs van „De stad in de bergen". Het is een bekend feit, dat sommige gemeenten onzes lands bij voorkei* straat-reparaties uit voeren in den vollen zomer-tijd. Utrecht blijft in de rij dezer steden niet achter. Straat-her- stellingen die in Januari op het programma stonden, zijn in Juli tot uitvoering gekomen. In Amsterdam is het van hetzelfde laken een pak. Daar ligt zóó ontzaglijk veel open, dat men spreekt van „De Stad in de Bergen". De Amsterdamsche correspondent van het Vader land schrijft er de volgende ontboezeming over: Ge kunt me nu gelooven of niet, maar er zijn dagen of althans oogenblikkcn, dat Am sterdam me aan Tibet en de bestijging van den Mount Everest doet denken. Maar ik stem aan stonds toe, dét dit de dagen of oogenblikkcn zijn van slecht humeur, en de rest mijner le vensdagen zes dagen plus drie-en-twintig U'-en per week ben ik tot in het diepst der ziel geroerd door de teedere zorgzaamheid on zer gemeentelijke overheden, die voortdurend in de weer zijn, om Amsterdam te verrijken met al het schoone en pittoreske uit verre en nabije oorden, dat onze stad nog niet aanbiedt. Heel den langen winter lang hebben onze ge meentelijke overheden er voor gezorgd, dat voor alle genietingen van de wintersport ruim te was in onze goede stad. Geheelc straten, vooral in de buitenbuurten, werden met een ijv^er'en een zekerheid, die <?ns aller bewonde ring wekte, herschapen tot rodelbanen en een groot aantal in kleurige vermommingen gedos te Amsteidammers, zwierden er rond. Soms zwierden er ook niet vermomde Amsterdam mers rond, met zooveel zwier, dot ze een gost- huisbed inzwierden, doch dit geschiedde alleen om de stètistick der gebroken ledematen op dezelfde hoogte te houden als die in de Zwit- sersche herstellingsoorden, waar men druk aan het herstellen is van bij het herstel opgeloopen kneuzingen en verwondingen cr is veel over eenkomst tusschen Zwitsersche herstellingsoor den en de Europeesche internationale politiek.... Nauwelijks echter is de zomer in het land, nauwelijks zijn de boomen groen en de meisjes bont, nauwelijks rieken de grachten en draagt wethouder Wibaut oud-erwetsch in olies een wit zomer vest, of de stedelijke overheden zijn er op bedacht om ook de genoegens van de zomersport in bergrijke streken naar Am sterdam over te brengen. Deze genoegens zijn tweeledig: zij bestaan in het doen van dingen, die je eigenlijk niet doen kunt (bijvoorbeeld oen uur lang ann een vooruitstekende rotspunt hangen) en in het komen op plaatsen, waar je eigenlijk niet komen kunt. Nu moeten wij aan stonds opmerken, dat onze gemeentelijke over heden er vooralsnog niet in geslaagd zijn om in onze stad vooruitstekende rotspunten aan te brengen (ofschoon onze medeburgers in het hangen in zonderlinge houdingen belangrijke vorderingen hebben gemaakt door oefeningen aan de lus van lijn twee). Des te beter slaag den onze gemeentelijke overheden in het schep pen van plaatsen, waar je niet meer komen kunt. Zoo is 't ongemeen moeilijk om, uit be paalde windstreken komende, het bureau van „De Maasbode" te naderen. Dat gaat moor niet zoo ineens. Misschien zouden we, wanneer we het vol gend jaar weer de stad Amsterdam opbreken, sommige straten bestrooien met puntige keien als de weg van den Broeken naar Schierke andere straten onbereikbaar maken door prik keldraadversperringen, Spaanschc ruiters en puinhoopenmisschien zouden we don nog, het een en onder kunnen bedenken om nog meer sfeer te scheppen. Ik mijmerde laatst over den Nieuwen Zijds Voorburgwal, mijn Nieuwen Zijds. De krantenwijk, de Fleetstreot van Amsterdam, de boulevard van den geest en van het vernuft. Zoo 's morgens tegen tie nen moet ge daar de grootmeesters van het geschreven en gedrukte woord zien loopen, en dan de bewonderende blikken der medebur gers I „Die daar met den baard, is redacteur van".... „Die door met zijn buikje, die schreef laatst"..,.. Kortom, de Nieuwe Zijds Vooi- burgwal is een verheffend en verkwikkend oord, wanneer je er loopen kimt, en nog meer wan neer je door edele bergsport er niet loopen kunt en de burchten van het vaderlandsche dagbladwezen slechts met ontvelde handen en gehavende knieën kunt bereiken. Ik mijmerde nu zoo, of 't niet gewenscht zou zijn, dat onze stedelijke overheden in het volgend seizoen ook enkele groepjes zangers in dienst zouden wil len nemen, om in bijzonder bergachtige oorden een lied ten beste te geven. En ik stelde mij reeds voor, hoe op den Nieuwen Zijds, nadat de zangers met een lodderoog de overhellende verzakte, gekrompen woudreuzen zouden heb ben bezien, zij met een aan overtuiging gren zende geestdrift zouden aanheffen„Wer hal doch, o schönes Wald; Aufgebaut so hoch da droben"En of 't niet gewenscht zou zijn, voor de vensters slingers van edelweiss en al penrozen te hangen, waar. nu potten met grn- niums staan En of 't geen aanbeveling zou verdienen, om op de hoogste punten van ons bergachtig landschap hutten te bouwen, liefst met een lieflijke Sennerin En of 't niet goed zou zijn, dit deel van het program toe te ver trouwen aan mevrouw PothuisSmit, dan te benoemen tot Opper-Sennerin van Amster dam Hoe zouden de vreemdelingen, de Amerika nen vooral, die tot nu toe aan Amsterdam dachten als aan een dorp in de nabijheid van Volendam en Marken, onze stad-in-de-bergen wel waardeeren Ik hoopte 't te welen te ko men, toen op een middag een Amerikoansche op den Nieuwen Zijds liep. Ontwijfelbaar e^n Amerikaansche. Een groote bril met schild pad groote tanden en overal ruiten, tot op de schoenen. Op een oogenblik kon zij niet verder. Overal heuvelen en kiezellangs het trottoir prikkeldraad en Spaanschc ruiters, daarachter een diep ravijn en een meer. De tram scheen op een luchtbrug voorbij te dreu nen. Een gemeentewerkmon verschoof zijn pruim van links naar rechts en zei: „Wil, juf fie, daor zit je nou fein fast, niet Waarop de Amerikaansche, die behalve over gToote tanden, ook over een grooten mond bleek te beschikken, antwoordde„Stik, fint, fcrtil je smoessies mar an je ège wijf I"Uit dit avontuur blijkt wederom afdoende dat rassen kunde een moeilijke wetenschap is. DE HEIPAAL MET DE MANCHET. Een nieuwe technische vinding. Op het terrein van de N.V. Amsterdamsche Aanneming Maatschappij is te Amsterdam in tegenwoordigheid van eenige deskundigen, on der wie de directeur van het Bouw- en Wo ningtoezicht, de heer Tjaden en de hoofdinge nieur de heer Van Teylingen een demonstra tie gegeven met den „Compo-paal". Zooals bekend is, wordt op verschillende wijze beproefd voor die gevallen, waarin er een aanmerkelijk verschil in hoogte tusschen grondwater en maaiveld bestaat, de hooge kosten, verbonden aan het ontgraven van den grond tot onder het grondwateroppervlak en het maken van de gebruikelijke fundcerings- werken in den grond, te ontgaan. Tot nog toe werd dit bereikt door het ge bruik van z.g. bctonopzetters, welke op een houten fundeeringspaal worden geplaatst, ter wijl door op den betonopzetter te heien, deze met den houten paal gezamenlijk in den bodem gedreven worden. Hoewel die nieuwe fundeeringswijze met be hulp van betonopzetters wel de gewenschte be zuiniging brengt, kleven haar naar het oordeel van deskundigen wel bezworen aan. Bij den Compo-paal is hoofdgedachte de volgende Een houten paal wordt van zoodanige lengte genomen, dat hij na inheiing tot vcreischte diepte nog zoover boven het maaiveld uit steekt, als met het oog op de tc maken con structie noodig is. Deze paal wordt nu over een hoogte, gelijk aan den afstand van pl.m. 50 c.M. onder grond waterstand tot onderkant fundeeringssloof voorzien van een manchet of ring van gewa pend beton. Nadat de betonmanchet voldoende verhard is, wordt de paal op de gewone wijze inge heid. Hierbij wordt dus slechts op den kop van den houten paal geslagen en de beton manchet niet aangeraakt met het heiblok. Wanneer de houten paal op voldoende diepte gebracht is, wordt het 'boveneinde zoo dicht mogelijk bij de manchet afgezaagd, on kan de betonvloerconstructie over de boveneinden der manchetten en hiermede verbonden worden aangebracht. In hoeverre het nieuwe systeem bij huizen bouw kan worden oangewend, zal door de des kundigen van het Bouw- en Woningtoezicht moeten worden uitgemaakt. De technici maakten tijdens de demonstratie verschillende aantcekeningen. DE LARENSCHE KERMIS. Laatste avond. Eén van de aantrekkelijkheden van Laren is naast zijn schilders, zijn hei cn zijn processie de kermis, die een goede week na de processie volgt, en die door de heele bevolking van het dorp plus de halve van Hilversum wordt mee gevierd. Wij hebben uit do Gooi- én Eemlander al een indruk overgebracht van de stemming op den eersten dag. Gisteravond hebben we de sluiting meegemaakt. De kermis begort nl op den Brink cn zette zich voort over het Zevenend naar de „fcest- wei". Langs den eerstgenoemden weg stonden de „rustige" kramen, zooals ze bij ons vroeger stonden op het Janskerkho», zaliger nagedach tenis I De tenten met nougat, in blinkende zil ververpakking, badend in het licht, en met vet te letters geprijsd; do palingkramen, waar de bruingerookte slangen tusschen de koperen pen nen lagen; de kraampjes met zuur; de huisjes met koek, zuurtjes en groote rooie zuigpijpen; de „trekk ramen", waar men uit een bundel tou wen een 'koord moest grijpen om aan den an deren kant een prachtig „kunstvoorwerp" op te hijschen 't was altijd een griffeldoosje of een notitieboekje met zokkenpapier, nooit eens een prachtig geschilderd gipsen beeld van een voet baller, zooals er in slagorde heelemaal vooraan stonden! cn last not least de prachtige luxe- kraam, die op een waar paleis leek, van den Belgischen Rotterdammer, die al zijn dochters „polka" had geknipt of pijpekrullen ingezet, cn die een heele wereld van zoete lekkernijen had uitgestaldgroote roomsoezen van twaalf en nóg grootere van vijftien cent, wafels als pan nekoeken en nog een massa wonderdadigs meer. En zijn tent was een wonder op zich zelf. De baas had Tuschinsky gezien en was naar Jaap Gidding, den Rotterdamschen deco rateur gestopt cn had hem gezegd„zóó wil ik 't óók hebben." „Goed", zal Jaap Gidding gezegd hebben en hij ging aen 't werk en hij maakte in plaats van een kermiskraam een droom, een sprook- jesdroom van wit roze en blauwe, zoete kleu ren in allemaal wulpsche kronkelende lijnen, met fijn-gestyleerde lampen aan de zoldering, een twintigst-eeuwsche recoco-droom, waai in de pijpekrullen van de mooie jongste dochter volmaakt pasten Toen wij den eigenaar een compliment maak ten over zijn kunstzinnigheid, zei hij onmiddel lijk de ondankbare I dat hij nóg een be teren decorateur kende, die 't beslist fijner ge daan had Wanneer men heelhuids voorbij het hoofd van Jut kwam, waar de Larensche spieren zich staalden, en men de juffrouw was gepasseerd die met haar fanatieke stem het „vermaak en pleizier" van een hoeplatent aanbeval, waar men twijfelachtige champagne naast nog twij felachtiger kristal kon winnen, dan stond men op het groote lawaaiige feestterrein, hèt brand punt van de drukte, waar geen enkel attribuut van een goede kermis ontbrak. Paarden met vijf pooten, schoone jonkvrouwen, peezige ath- leten, cakewalkes, mallemolens, lachhuizen, een carousscl met een grondiozen rijkdom van schil der- en beeldhouwwerk, een schommel-, zweef-, fotografie-tent, een poffertjeskraam cn een waarzegster alles wat op oen flinke kermis thuishoort, was hier present. Ook de donstent en de jazz waren niet vergeten. Het was, naar wij vernamen, dezen slotavond niet zoo druk als de vorige avonden. Op de Utrcchtsche kermis was c)e laatste avond altijd de apothéose. Hier niet. Het geld was blijkbaar op. Den vorigen dag waren de villa-bewoners nog in grooten getale present, maar die hadden ditmaal het veld geruimd. Men zag hoogstens 'n enkelen armoedzaaier van 'n schilder Geen enkel établissement werd overstelpt, al bleef er voortdurend toeloop. Er liepen verscheidene aardige meisjes rond, zonder partner, dit toch heel graag uit een mannelijke portemonnaie hadden geprofiteerd. Men moet nu echter niet denken, dat het er een saaie boel was. Verre van dat. De stemming was perfect. In de poffer tjeskraam konden de vorken niet geivasschen worden, ofschoon het personeel was verdub beld; aan de „trekkramen" (motto „je hebt ze aan 'n touwtje") trokken ze soms met z'n beiden "n griffeldoos naar boven, en bij den fotograaf bleef 't bankje vóór het fletsgesphilderd strand gezicht voortdurend warm In de aangrenzende café's zaten de tuinen vol. De obers brachten telkens volle glazen aan 'en droegen leege terug, en waren toch aan alle tafeltjes te laat De handige kooplui die loten verkochten voor een pop, wisten vlugger met de klanten overweg en verlootten tien poppen in een uur. Een dikke juffrouw begon als een razende te dansen, toen zij tweemaal achtereen een pop had. Een jonge man liet een zeer schranderen, uiterst sceptischen aap in een touw klimmen, meisjes verkochten bloemen, en de „rinkelbom" maakte dansmuziek. Tusschen al dat gewoel door schreed af en toe een echte Gooische verschijning, een statige vrouw in een strakgespannen keurslijf of een knoestige boer met een apostelkop van Toorop Het was allerwege een kleurig, gezellig, soms uilgelaten, maar meestal gemoedelijk gedoe, dat tegen twaalf uur een klein beetje ontaardde in gelal en gehos, maar dat toch nergens een stootend tafereel opleverde. De lijfdeun was natuurlijk „En van je héla, hola, houd T den moed moor in".... In het „Gooische Paard" werd nog gedanst tct de klok op twaalf stond, maar toen kwamen de veldwachters binnen, om aan te zeggen, dat 't uit moest zijn. Niemand stribbelde tegen. En 't ging zoo vlöt cn joviaal, dat toen de viool nog eenmaal inzette „Lang zal dc Larensche kermis leven", de veldwachters mee in den hos- senden kring werden getrokken en met een hupsch gezicht eventjes meesprongen; maar na een paar minuten hadden ze hun waordigheid weer terug. De autobussen naar. Hilversum reden den hcelen avond af en aan. Voor Hamdorf had de Brink het aanzien gekregen van een auto-park. Maar, om twaalf uur de maan zeeg bloedrood neer op de Larensche heide trokken de auto's af, de autobussen zogen de Hilversum mers mee, het eigenaardige slag menschen, dat van Amsterdam de allure plus 't leelijke dialect zonder <fcn inhoud heeft en de helsche lichten van dc vreugdetenten werden gedoofd. De vrome rust onder de hooge iepen ven de Brink keerde zoetjesaan terug..... De uren die wij gisteren op de Larensche kermis doorbrachten, hebben ons opnieuw de overtuiging bijgebracht dat een kermis te vieren is zonder afzichtelijke dronkemanstooncelen of vechtpartijen, een kermis waaraan duizenden deelnemen, die eens uitgelaten vroolijk, onge bonden luidruchtig of kinderlijk jolig zijn, zen der dat ze tot excessen vervallen. VERDUISTERING DOOR EEN GEMEENTE SECRETARIS. Slachtoffer vnn tc veel ver trouwen. De kas van een wo- ningbouw-verccniging nooit nagekeken. Gistermiddag heeft vcor de rechtbank te Haarlem dc zaak van den 42-jarigen C. B., ge wezen gemi?cntc-sccretaris van dc gemeente Hoarlemmerliedc en Spaarnwoude, gediend. Beklaagde was tevens penningmeester van de bouwvereeniging Zwanenburg te Halfweg. In de jaren 1918—1924 heeft hij ten nadeele van deze vereeniging 70C0 verduisterd. De gemeente benadeelde hij voor 1400. Deze gelden werden verduisterd in de jaren 1913 1924 800 als opbrengst van collecten bij huwelijken, 200 als opbrengst van geheven leges in 1924. Verder nog 195 als het ge heel van de door huurders van gemeentelan- deiijen in dc gemeentekas gestorte waarborg sommen. Do beklaagde verklaarde, dat hij de huren, die hij inde, moest afdragen bij de Rijkspost spaarbank. De gelden voor het rijk werden daarvan weer gehaald en verzonden. Beklaagde bracht het geld echter niet naar de spaar bank, maar wendde het ten eigen bate toe. Moest er dan geld ean het rijk afgedragen worden, dan kwam hij dikwijls tekort. Dit geld werd dan van den een of onder geleend. Ook geld, waarvoor rekeningen betnold moesten worden, werden ten eigen bate aangewend. B. vertelde, dat hij heel lang een klein salaris had gehad, waardoor hij in financieele moeilijkhe den was geraakt. Als getuige werd gehoord de heer L. Mel- chior, arts te Halfweg, voorzitter van de wo ningbouwvereniging Zwanenburg. Deze ver klaarde, op een vraag van den president, dat de kas nooit was nagekeken. Hij gaf loc, dat dit een fout was, maar er was te veel goed ver trouwen. Toen de zaak eindelijk werd onder zocht, bleek er een groot tekort te zijn. Op de rijkspostspaarbank moest een bedrag van 4800 zijn en er waren slechts ccn paar gul den. Verder ontbraken 1800, zijnde de hu ren van 1 Januari—Maart 1924, en het geld, bestemd voor het betalen van rekeningen. Op een vraag van den verdediger mr. Bruch, zeide getuige, dot men met bekl. aanvankelijk een regeling had willen treffen, waarbij hij in de gelegenheid zou worden gesteld, het ver duisterde met 70 in dc maand weer terug te betalen. Toen dacht men echter nog dat het tekort slechts 1000 bedroeg. De tweede .getuige is de burgemeester van Haarlemmerliedc en Spaarnwoude, de heer L. H. Simons die ver klaringen aflegt waaruit blijkt, dat d«e ge meente door bekl. voor 1400 is benadeeld. Beklaagde bekent al het hem ten laste ge legde volmondig. Het O.M. meent dat, wat de straf betreft er rekening mee dient gehouden te worden, dat hier een ernstig misdrijf is gepleegd. Vroeger mag het inkomen van bekl. niet hoog zijn geweest, de laatste 5 jaar was het toch behoorlijk. In elk geval is er een schande lijk misbruik van vertrouwen gemaakt. Het is jammer dat er geen behoorlijke controle is ge houden maar aan het feit zelf doet dit niets af. Er zijn in deze zaak geen lichtpunten waar dergelijke vergrijpen den laatsten tijd herhaal delijk voorkomen, meent het O. M. een zware straf te moeten eischen. De cisch luidt 1 jaar gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. Bruch begon met te zeg gen, dat de rechtbank niet altijd volkomen op de hoogte is met de omstandigheden, waaron der het misdrijf is gepleegd. Pleiter wil enkele omstandigheden in deze zaak noemen maar stelt op den voorgrond, dat bekl. zélf hem uit drukkelijk heeft verzocht, zijn daad niet te vergoelijken. Hij ischetst daarop den levens loop van bekl., die uit den kleinen middenstand voortgekomen, 't al jong tot gemeente-secretaris heeft gebracht. De salarissen waren echter laag, en bekl., die een zekeren stond op moest houden, kwam al dadelijk tekort. Hij is als het ware een slochtoffer van de slechte salarieering van vroeger. Toen is de misère begonnen. Het be gon met één bankje, maar het ging als met een sneeuwbal, die steeds aangroeit onder het rollen. Het geld is trouwens niet over de balk gegooid 10.000 te verteren in TO jeor is zooveel niet. Natuurlijk had beklaagde het geld niet mogen nemen. Van de bouwvereeniging die bekl. nooit heeft gecontroleerd, was het echter de plicht ge weest hem in de gelegenheid te stellen, het geld terug te betalen. Dat lag trouwens ook in de bedoeling van bekl., anders waren de boe ken niet zoo goed in orde geweest. Uitvoerig wijst pleiter op de familieomstandigheden van bekl, en wijst er op, dat hoe gering de straf maat ook mag zijn, zij voor bekl. ontzettend zwaor is. Want als ambtenaar is hij kapot. Nog legt pleiter twee brieven over van de twee vo rige burgemeesters der gemeente Haarlemmer- liede cn Spaarnwoude, waarin zeer gunstige getuigenissen van bekl. gegeven worden. Mr. Bruch vraagt de straf zoo te bepalen, dat deze met de voorloopige hechtenis afloopt, opdat B. spoedig weer iets voor zijn gezin knn doen. Uitspraak over 14 dagen. DE KINDERMISHANDELING AAN DE GLASBLAZERSLAAN TE 's-GRAVENHAC-E. Een onderzoek met gunstige resultaten. Zooals wij reeds gemeld hebben, was Maan dag bij de politie te 's-Gravcnhage een aan gifte binnengekomen van een kellncr, die mede deelde dat zijn kinderen van 10 muunden cn 2 jaar door pleegouders mishandeld waren. Het kleinste had twee gebroken ormpjes, het oudste een. De moeder lag in het Ziekenhuis. Dadelijk gingen in de buurt scnsationcele verhalen rond omtrent kindermishandeling. De publieke stemming werd zelfs zoo vijandig, dat de pleegouders briefkaarten ontvingen met doodskoppen en scheldwoorden. Er wordt ge regeld rumoer gemaakt voor de deur en de politic is reeds op moeten treden om erger te voorkomen. De recherche begon direct een zeer ernstig onderzoek. Het was een moeilijk geval, zoo lezen wij nu in Het Vaderland, omdat dc hoofdgetuigen, de kinderen, nog niet tc verhooren zijn. De pleeg ouders werden aan zeer strenge verhooren onderworpen, maar, aldus deelde commissaris Kramer ons mede, men kreeg niet den indruk met beestmenschen, waarvoor ze waren uitge maakt, te doen te hebben. Zij gaven rustig antwoord en reageerden op vragen heel na tuurlijk. Dc zaak is als volgt geloonen Den 27sten Juni moest d? moeder van de kinderen plotse ling naor het Ziekenhuis. Zij vroeg buurvrouw, v. R., waarmede ze heel goed was, of die het jongste kind wilde nemen. Natuurlijk, zei de buur vrouw en dicnzclfden avond nnm.zc het wichtje mee. De pleegmoe der verklaarde dat het kindje toen niets man keerde. Wel was het lastig en dwingerig, maar de pleegmoeder schrref dat toe aan verlangen naar de eigen moeder. Dinsdagmorgen nam de pleegmoeder het kindje uit het wagentje en zag toen dat het een buil onder het oog had. De plek werd blauw. Men dacht oerst aan kou op het oog, later asn een muggenbeet. Moor wat het precies geweest is en hoe het kind daaraan gekomen is, is nog niet opgelost. De pleegmoeder zegt zelf, dat het in haar huis gebeurd moet zijn, maar zij weet werkelijk ni:t hoe. Woensdag is vrouw v. R. met het kind naar de moeder in het Ziekenhuis gegaan. Moedor en kind hebben daar gespeeld cn nie mand heeft iets aan het kind gemerkt. Het moet toen nog heel gezond geweest zijn. Dat kon niet anders. Nadien bleef het kind huilen. Het wilde maar niet wennen bij de pleegmoeder, en Zondag avond besloot zij het terug tc brengen. 't Was 's avonds ongeveer tien uur. Dc vader, die kellner is, was nog niet thuis. Het zeven jarig zusje lag al in de bedstee. Zekere juffr. K., die bij v. R. inwoont, bracht het kind terug, en legde het voor het zusje in de bedstee. Het zusje leg dus achter, het kleine kindje voor. Om 12 uur kWam de vader thuis en die ver klaarde later, dat toen hei kleinste achter en het 7-jarig zusje voor lag. En hier zit het bclongrijkste punt. Het zeven jarig zusje heeft later aan de politie verklaard hoe die verandering gekomen was. Het kleinste kind was uit de bedstee gevallen, cn toen had het zusje het kindje maar achterin gelegd. Van dit geval is dus met zeer groote zeker heid de oorzaak vastgesteld Met het kind van 2 jaar is het nog eenvou diger gegaan. Zaterdag-morgen 28 Juni kwam het kind bij de pleegouders. Het was niet al te zindelijk en de pleegmoeder gaf het al gauw een extra goede Zaterdagsche beurt. Toen al bemerkte ze op het armpje een blauwe plek. Ze haalde de buurvrouw er bij, die aanried naar den dokter te gaan. Dc vrouw ging naar den geneeskundigen dienst, waar men een armbreuk constateerde en de pleegmoeder naar het zie kenhuis zond. Daar is het kind opgenomen. Een ondcre buur verklaarde een paar dagen vóór het geval een kind te hebben hooren val len. De vader heeft verklaard, dat het kind van twee jaar inderdaad toen uit een stoel gevallen was. Zeer waarschijnlijk heeft het kindje toen al het armpje gebroken. Vast stoat dus, dat de pleegouders van R. in geen enkel opzicht schuldig zijn. BEROOVINGEN. Uit het Rotterdamsche politierapport van gisteren Een Pool is in de binnenstad van 50 beroofd, een buitenman in een pand aan de Schoorsteenvegersgang van 135, waarvoor een vrouw in bewaring werd gesteld en een stuurman in een pand aan den Schiedamschedijk van f 7,50, nadat hij door twee onbekend gebleven mannen was mishandeld. Uit het Amsterdamsche politicrapport van gisteren Het geheele politic-rapport is gewijd aan dc vermelding van beroovingen, waarvan er in den afgeloopen nacht een 4-tal plaats vonden. Een Italiaansch artist werd in de Govert Elinckstraat beroofd van 35.000 lireeen smid in de Jacob van Campenstraat van 100; een man in dc Spooksteeg van 50 dollar en ten slotte ccn Duitscher in een perceel aan den O.Z. Achterburgwal van 2400. Met, de geplunderden geen minuut medelijden. Het is alleen maar jammer, dat zij de politie dagwerk bezorgt, om al deze zaken te ondei- zoeken. Wij hebben, zoo schrijft het Handelsblad, indertijd melding gemaakt van de verscherpte politiemaatregelen, welke waren getroffen, om aan het voortwoekerende euvel der beroovingen paal en perk te stellen. Die maatregelen be slaan hierin, dat agenten vóór de huizen, welke als roofholen bekend staan, posten. Zij waar schuwen aspirant slachtoffers. Deze moatrogelcn hebben succes gehad, heb ben het trouwens nog. In de uren, waarep de posten zijn betrokken, wordt niemand meer beroofd, behalve dan een enkeling, die ondanks do herhnolde waarschuwingen toch naar binnen gaat. Maar voor zulke roekeloozcn helpen de mee9t krasse middelen niet Zooals gezegd, de moatrcgcien hebben nog altijd succes. En toch prijken weer dagelijks op hot politie-rapport ettelijke beroovingen. Heden vonden wij er vier met bedrogen van onderscheidenlijk 100, 50, 2400 en lire 35,000. Hoc is dit met elkaar te rijmen Wij hebben i nformaties ingewonnenmen zcide ons, dat de posten uit den aard dér zaak niet gedurende 24 uren per etmaal worden be trokken. Dat zou prnctisch onmogelijk zijn, wegens gebrek aan manschappen. De poli tie-wacht moet zich tot enkele uren beperken en het spreekt van zelf, dat daar die tijdst|ppen voor zijn gekozen, waarin de meeste beroovingen worden gepleegd. In den omtrek van den Zeedijk dan worden de posten betrok ken te zes uur in den namiddag, in andere stads gedeelten wat later op den avond. Twee uur 's nachts houdt de speciale bewaking op. En wat gebeurt nu De slachtoffers worden gelokt in den ochtend, in den vroegen voormid- deg, als er geen cerbcrus vóór de roofholen staat. De genoemde berooving van 35,000 lire, waarvan een Italiaan het slachtoffer werd, is gepleegd in dc Govert Flinckstrnat om vijf uur in den namiddag, die van 2400 op den Ach terburgwal hier zag een Duitscher zich het geld ontfutseld reeds 's voormiddags elf uur. In verband met deze, en nog eenige andere beroovingen, zijn ettelijke verdachte mannen cn vrouwen aan dc betreffende politic-bureaux ge hoord. Maar het mocht niet gelukken bij een van hen een bewijs van schuld te ontdekken. De politie zint nu op nog scherper maatrege len. Maar zij mag toch wel wat medewerking verwachten van die slachtoffers. Wont als die niet zoo ongelooflijk dom waren zich te laten meelokken, don was de gulden tijd der roovers op slog uit. AUTO-ONGELUK BIJ EINDHOVEN. Twee dooden, drie ernstig gewonden. Gisteravond botste de vrachtauto der firma Van Rooy, fruithandel te Eindhoven, nabij den Burcht bij Stratum, tegen een boom. Van de zes personen, die in de auto zaten, werden twee gedood. Een van hen is genaomd Mar tin us Gijsberts, uit Woensel. Drie anderen werden zwaar gewond ceri hunner verkeert in levens gevaar. De chauffeur bleef ongedeerd. Nadere berichten melden Een vracht-auto van de firma Van Rooy al hier, bestuurd door W. van Rooy, reed in volle vaart bij dezen scherpen bocht tegen een boom. De auto werd geheel in elkander ge drukt, zoodat twee wielen er af vlogen, en de wagen gedeeltelijk omkantelde. De inzitten den, zes personen, kwamen gedeeltelijk ond?r den wagen terecht, terwijl ook een zekere Gijsbcrs uit Geldiop in ccn naastgelegen gracht werd geslingerd. Een andere gewonde, Van Hout uit Geldrop is levensgevaarlijk ge wond en evenals zekere Vogels, alhier, naar het ziekenhuis alhier overgebracht, welke laat ste echter niet zoo ernstig gewond is. De chauf feur bekwam geen letsel, terwijl twee gehuwde vrouwen lichte verwondingen hadden opgeloo pen aan het hoofd en voeten. Naar beweerd wordt, heeft de bestuurder veel te hard geredendaarentegen verklaarde hij-zelf dot de stuurinrichting defect was. De politie heeft een onderzoek ing'esteld. Er waren verschillende doktoren ter plaatse om hulp te verkenen, terwijl ook de genees kundige dienst van Philips met apparaten be zig was met dc toepassing van kunstmatige ademhaling. De 62-jarige koopman S. C. Gijsberts, die bij het auto-ongeval hedenavond in de gracht werd geslingerd, is daaruit bewusteloos opge haald pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleven tevergeefsch. Gijsberts woonde te Geldrop hij laat een vrouw en vele kinde ren achter. Dc zwaar gewonde Fr. van Hout is 56 jaar oud, eveneens wonende te Geldrop. Hij heeft vermoedelijk een schedelfractuur bekomen. Licht gewond werden de 24-jarige Petronella Genits, echtgenoote van L. Bogers te Woensel, de 57-jarijte Petronella Arts, gehuwd met J- Gerrits te Woensel, en de 40-jarige Fr. Vogels te Eindhoven. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dét het vast sïaat dat de bestuurder, de 22- jarige Ch. W. J. van Rooy te Eindhoven, veel te hard heeft gereden. Hij is gisteravond op last van den commissaris van politie in voor loopig arrest gesteld. Tevens is beslag gelegd op de auto, zoo mede op het lijk van Gijsberts, dat aan een sectie zal worden onderworpen. Het parket uit Den Bosch heeft een tweetal deskundigen aangewezen voor het instellen van een onderzoek naar de stuurinrichting enz. van de auto. Nog is gebleken, dat de wagen met zeer groote kracht tegen een boom is opgereden. De auto is daarna overdwars komen te staan, terwijl een aantal manden met kersen, die in de auto vervoerd werd, verscheidene meters zijn weggeslingerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2