STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. Behalve het reeds genoemde record heeft Charlton in dezen wedstrijd volgens het Hbld. alle wereldrecords boven de 400 meter ver beterd. Finale 400 M. vrijo slag voor dames: 1. Morclins (Am.), 6 m. 2% s.; 2. Wainwright (Am.), 6 m. 3% s.; 3. Ederlé (Am.), 6iti. 4H s.; 4. Molesworth (Eng.) 6 m. 25% s.; 5. Shand (Nieuw-Zceland), opgegeven. Het was een schitterendo strijd tusschen de drie Amerokaansche zwemsters, die een onver wachte nederlaag voor miss Ederlé bracht. VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. (Eigen bericht). Eenigo aanteekeningen van een stadgenoot-deelnemer. Zaterdag 12 Juli (Te dag). Om 2y7 uur n.m. begon 't schieten. Groote hitte, goede baan. 11 landen met 38 deelne mers komen uit No. 1 Olscn (Denemarken). 186 p. No. 2 Jensen (Denemarken) 183 p. No. 3 Arman (Zweden) 183 p. No. 4 Duranthon (Fraidcrijk) 102 p. No. 5 Harmon (U. S. A.) 182 p. No. 6. Lt. Etoffols (Holland) 180 p. •No. 9 Lt Momma (Holland) 173 p. No. 22 Lt. Tonnet (Holland) 154 p. No. 23 Lt. Jhr. v. d. Brandeler 146 p. Door de groote hitte en den langen tijd, er werd van 2.30 nun.—6 uur n.m. geschoten, wa ren de resultaten niet te best. Van de 4 Zweden die meedoen zijn er 3 die in 1920, nos. 1, 2 en 3 zijn geworden in Ant werpen. Ook de Deen die in Antwerpen no. 5 werd doet mee. Dit zijn dus zware concurren ten. Ook was één dezer Zweden in het Zweed- sche land-equipe degen vorige week. Maar de Hollanders nemen het kalm op, zijn Sn goede conditie met den wil zich volkomen te geven. Utrecht. De zomerzitting der Prov. Staten werd gisteren voortgezet. Afwijzend werd beschikt op een adres van de te Hilversum gevestigde stichting R. K. Ly ceum voor het Gooi om eene subsidie te mo gen ontvangen van 7060. Goedgekeurd werd de rekening der provin ciale inkomsten en uitgaven over 1922 n.l. 5.541.467 aan ontvangsten en 5.262.103 aan uitgaven, zoodat er een batig slot is ad 279.364. Na eenige bespreking werd goedgekeurd een voorstel van Gedeputeerde Stoten om het aan de Utrechtsche Volksuniversiteit over de jaren 1923 tot en met 1926 toegekende provinciale subsidie onafhankelijk te stellen van de toeken ning van het Rijkssubsidie. Het subsidie aan Amersfoort zal niet meer verleend worden. Een voorstel van de minderheid van de Commissie van Rapporteurs om aan Amersfoort een af loopend subsidie te verleenen werd niet aan genomen. Goedgekeurd werd o.m. een voorstel om 3100 voor rekening der provincie to nemen als aandeel in de kosten voor het herstel en de vernieuwing der grenspalen tusschen Utrecht en Noord-Holland. Hierna werden de algemeens beschouwingen geopend over de provinciale begrooting voor 1925, sluitende in ontvangst en uitgaaf op 9.471.703 met een bedrag ad 55.019 aan onvoorziene uitgaven. Voorgesteld wordt, evenals over 1924, te heffen de volgende opcenten20 op de gTond- belasting voor ongebouwde en' 20 op dezelfde belasting voor de gebouwde eigendommen, 20 op de personeete belasting, 2 op de vermo gensbelasting en 2 op de inkomstenbelasting. Tevens werd hierbij behandeld een adres van de Provinciale Utrcchtsche Vereeniging tot be vordering der Hygiëne van Moeder en Kind om een provinciale subsidie. De heer Vermooten (A.-R.) onderwierp het sterk vigeerend tollenstelsel in deze pro vincie aan critiek cn diende ten slotte een voorstel in, waarbij Gedeputeerde Staten wor den uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van opheffing der tollen in de provincie Utrecht, hiervan verslag aan de Staten uit te brengen en eventueel te ko men met een voorstel desbetreffend, zoo mo gelijk in de aanstaande wintervergadering. De heer Smulders (R.-K.) vroeg of Ge deputeerde Staten niet van meening zijn dat ook het onderwijs aan volwassenen tot de be moeiingen der provincie behoort en zoo ja, wat Gedeputeerde Staten er voor denken te doen. De heer Van A n d e 1 (A.-R.) lid van Ge deputeerde Staten, meende dat Gedeputeerde Staten zich hiermede thans niet moeten bezig houden. Wat de financiën betreft maakt Utrecht naar spr.'s meening, met zijn 20 op centen lang geen slecht figuur. De schulden zijn toegenomen maar het geld is niet opge teerd, want het is gestoken in de groote bedrij ven als de P. E. G. U. S. en de P. E. M. Deze belegging acht spr. absoluut veilig. Voorts deelde spr. mede, dat Gedep. Staten de instructie van den griffier zullen herzien. De Voorzitter de-elde vervolgens mede, dat het voorstel van den heer Vermooten na de begrooting aan de orde zal worden gesteld. Langdurige besprekingen werden nog ge voerd over de rechtspositie van het personeel bij de P. U. E. M. De directeur heeft ook aan de,, ongeorganiseerden verzocht zich te doen vertegenwoordigen in het georganiseerd over leg. De heer Van Andel (Ged. Staten) deelde hieromtrent mede, dat het personeel in totaal bestaat uit 192 personen, van wie 110 georga niseerd en 82 ongeorganiseerd. Moet die 43 procent nu voorbijgegaan wor den, vraagt spr. De directeur heeft allen over één kam geschoren en Gedeputeerde Staten vinden dat aanvankelijk niet ongemotiveerd. In deze zaak is echter op het oogenblik het woord aan de commissarissen van de P.UJE.M. Daar moeten de Staten zich niet in mengen, politieke lichamen moeten niet onderhandelen over arbeidsvoorwaarden. Mocht echter blij ken, dat de beslissing van commissarissen der P. U. E. M. niet zou zijn in het provinciaal be lang, dan zou er misschien, in een ernstig ge val, voor de Staten aanleiding kunnen bestaan zich in deze quaestie te mengen. In verband met de werkverschaffing, deelde de heer v. Andel op desbetreffende vTagen mede, dat de voorwaarden, welke de gemeente Soest stelde, voor Gedep. Staten niet aanne melijk waren. Terwijl Soest in 50 jaren zou ontvangen een waardevermeerdering van 112.000, was deze gemeente slechts bereid terug tc betalen 46.400; bovendien zou nog uit anderen hoofde de winst van Soest in totaal 119.600 bedragen. Soest heeft de provincie niet anders behandeld dan een particulier, die er wat aan wilde verdienen, terwijl toch bij zulk een zaak van algemeen belang het maken van winst uit gesloten moest zijn. Doodmoe van het onder handelen hebben Gedep. Staten ten slotte de besprekingen geëindigd. Gedep. Staten blijven echter hun aandacht er aan wijden of misschien elders terrein is te vinden. De begrooting en het voorstel betreffende het heffen der opcenten werden vervolgens goedgekeurd. Tot lid der Staten bedoeld in art. 89 der Prov. wet werd benoemd de heer mr. W. J. van Beeck Calkoen (A.-R.). De vergadering werd verdaagd tot heden. Borne veld. Zondagavond is de 21-jarige Geertnrida M. W. van hier, die met een jongen man een fietstochtje maakte, onder Lunteren door eenigo daar langs den weg staande boemn jongens aangerand. Een der bandieten wierp zijn rijwiel voor de fiets van genoemd meisje, dat hierdoor viel en dientengevolge tal van ver wondingen bekwam. Ook de jongeman, die ach ter zijn meisje peddelde, maakte een geduchte tuimeling. Daarop trok een tweede boerenkinkel zijn mes en dreigde daarmede den galant te zullen doodsteken, welke bedreiging echter ge lukkig niet werd uitgevoerd. Van deze laffe aanranding is dadelijk aan gifte bij de politie gedaan. Borne veld. Het js der politie te Bar- neveld gelukt, de daders der aanrandingen Zondagavond j.l. gepleegd, aan te houden. Het zijn een paar 20-jarige boerenknechts uit de buurtschap Essen. De arrestanten worden van nog meer dergelijke oonrandingen verdocht Barneveld. Maandagavond begaven hoiv- derden wielrijders zich naar do buurtschap Kallenbroek, waar dikke rookwolken oen zworen brand verkondden. Niet zonder moeite bereikten ook wij eindelijk den vuurhaard, zijnde oen uit gestrekte h'eide, waar duizenden vuurtongen om zich likten, die, vooral later op den avond, zich tegen den door de maan verlichten hemel fan tastisch afteekenden. Van een jachtopziener, die met het toezicht op die eigendommen is belast, vernomen wij echter, dat deze heide op zijn be vel wos aangestoken, aangezien hét de bedoe ling is den grond in cultuur te brengen. Veenendaal Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een wa genschuur van den stalhouder B. Vonk, te Veenendaal, die zich weldra tot de naaststaan- de schuur en belendende tricotagefabriek van G. en H. van Schuppen uitbreidde. Met ver eende krachten zijn de fabrieksgebouwen vrij wel behouden en bepaalde zich de schade daaT- aan hoofdzakelijk tot waterschade. De rest is afgebrand. VERGIFTIGD SNOEPGOED. De voorraad in beslag genomen. V eenendaal. Alhier werden vier kinderen uit een arbeidersgezin in do Zandstraat plotse ling onwel. De kinderen, resp. 3. 5, 8 en 10 jaar oud, werden tegen den avond zoo hard zir-k, dat opname in een ziekenhuis noodig was. De geneesheer 'constateerde, dat de kinderen on deugdelijk snoepgoed hodden gegeten. In een winkeltje in de Gortsteeg is door de politie een voorraad snoepgoed in beslag ge nomen. GARNIZOEN. Mutaties. De Officier van Gezondheid A. ten Bruggen- cate is van zijne detacheering in do Legerplaats bij Harskamp ontheven en weder geplaatst in het garnizoen te dezer stede De Eerste Luitenant op non-activiteit H. F. Beenhakker van het wapen der Infanterie wordt op 1 Augustus a.s. in actieven dienst hersteld bij het 21e Regiment alhier in garnizoen. EXAMENS. Te Amsterdam slaagde voor het onderwijzers examen onze stadgenoot ,de heer J. G. Slee king. HOOGERE HANDELSSCHOOL. Faciliteiten eind-diploma. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen brengt ter algemeene kennis, dat aan het einddiploma der erkende hoogere handels scholen de navolgende faciliteiten verbonden zijn ten opzichte van verschuilende functies het recht om mede te dingen naar eene plaatsing bij de opleiding voor officier van ad ministratie bij de Koninklijke marine b. het recht op toelating tot het vergelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen c. het recht op toelating tot het examen A •oor surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen d. het recht op toelating" tot het examen voor surnumerair der grondbelasting e. het recht op toelating tot het examen A voor adspirant-verificateur der invoerrechten en accijnzen f. het recht tot toelating tot het notarieel examen g. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-ambtenaren voor ChLieesche en Japansche zaken h. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-ambtenaar bij den Dienst der in- en uitvoerrechten en accijn zen in Nederlandsch-Indië i. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-gezAghebber bij het Binnenlandsche Bestuur in Nederlandsch- Indië k. het recht op vrijstelling van de toelatings examens voor en voorrang bij benoeming tot de navolgende betrekkingen bij de administra tie van den dienst der posterijen, telegrafie en telefoniekantoorbediende, telegrafist, telefo nist, bureelambtenaar 1. vrijstelling van het examen voor klerk bij de Departementen van Algemeen Bestuur m. het recht op toelating tot het examen voor klerk bij 's Rijkswerk n. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie der gemeente 'Amsterdam o. vrijstelling van het examen voor leerling- klerk bij de Nederlandsche spoorwegen p. vrijstelling van het examen voor tijdelijk klerk bij de Rijkspostspaarbank. (St.ct.) RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. Toelatingsexamens. Toegelaten tot de Tste klasse R. H. B. S.. H. L. Woudenberg, Woudenberg, Mo. Ja. Beyers, J. Berkhout, B. B. S. T. Boonstra, G. J. ten Broek, Scherpenzeel, W. Mo. T. de Brouwer, Lie. Driebergen, Socsterbcrg, M. Erkelcns, R. Froijen, P. A. van Gastel, Wa. He. de Gelder, A. F. Hnssing, E. Hekster, Veenendaal, Ba. Hekster, Veenendaal, K. van der Helm, J. F. E. Hopman, W. Jansen, Ia. Jansen, K. Joosten, En. Kessler, G. J. Kraan, Veenendaal, J. Kuif, J. F. Laméris, P. F. Lnndberg, Soestdijk, F. T. Landberg, Soestdijk, Ha. Ja. de Lange, Scher penzeel, Ho. Sa. Messemneckers van der Graaff A. Meyer, Go. Prins, J. M. Rens, J. H. Ritsmo, H. A. Rodrigo, Nr. van Rood, E. T. van Rij, Ta. Slauerhoff, J. Post van der Steur, Nijkerk, J. Versteeg, Ga. Je. Ma. Eh'. van Weezei Errervs J. J. Wiegman, Ca. Ga. Wolf, Aa. Ma. Aa. van der Wijst, H. J. Lublink Weddik, C. Wilhelmy. HUISHOUDSCHOOL. Werk der leerlingen. Men bericht ons, dat in de Huishoudschool morgenmiddag van 2 tot 5 uur gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging van het werk der in- dustrie-afdeeling. HULDIGING PES1E. Verschillende geschenken. Zooals we gisteren reeds meedeelden, mocht de heer Pesie in den loop van den dog van vele zijden gelukwertschen ontvangen en ook aan stoffelijke blijken van woardeering ontbrak het niet. Bloemstukken werden voortdurend aange dragen, zoodat de „cantine" al spoedig het voorkomen van een bloemenwinkel hod. En de dames-zwemsters kwamen met een buitengewoon fraai geschenk den badmeester huldigen. Namens de dames-abonné's bood me vrouw v. d. Wol hem nl. met een aardige toe spraak een clubfauteuil aan, waarvan hij onge- twijfeld, zij het don niot in de zomermaanden zeer veel pleizier zal hebben. Des avonds verrasten de jongens van het Op- •oedingsgesticht, die geregeld komen zwemmen, hem door ditmaal met het muziekkorps te ko men, dat er lustig op los blies en de feeststem ming niet weinig verhoogde. Ook de zwemclub Neptunus bleef niet ach ter. Aangezien, zooals de voorzitter, de heer Grotendorst meedeelde, deze neutrale zwemclub veel leden telt, die tegen de huldiging op Zon dag bezwaar hebben, had het bestuur daarvoor den Dinsdagavond gekozen. In zijn toespraak tot den heer Pesie beging de heer G. de ver gissing te mcenen, dat de leiding der huldiging van het Amersf. Dagblad uitging. Wij hebben niets meer gedaan dan medegedeeld hetgeen wij van volkomen bevoegde personen vernamen en er onzerzijds eenige woorden aan het adres van den heer Pesie bijgevoegd. Voor ons bestond dan ook niet de minste reden ons tot Neptunus te wenden, of het bestuur daarvan wel accoord ging met de huldiging. Trouwens de heer Gr. zelf weet heel goed, dat een; bericht, dat Nep tunus op Dinsdag zou huldigen, zonder eenige aarzeling door ons direct is geplaatst. En mo gelijk is het daaraan ook wel te danken, dat een zeer talrijk publiek bij deze huldiging tegen woordig was. De heer Grotendorst huldigde den heer Pesie in hartelijke bewoordingen en bood hem na mens Neptunus „Het boek der Sporten" aan. Mevrouw Vlecschhouwer complimenteerde de heer Pesie namens de dames-leden van Nep tunus, terwijl de heer Jordense namens de le den een ets van den Amersf. toren aanbood. Ten slotte voerde nog het woord de secre taris van de sportclub Rood-Wit van het R. O. G., die eveneenns van zijn groote waardeering getuigde. De heer Pesie dankte met een kort woord allen voor de huldiging, waarna met een „Lang zal hij levenl" deze plechtigheid werd besloten. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID EN HANDEL. Excursie van h.et departement Amersfoort naar Rotterdam. Gisteren maakten een aantal leden van het departement Amersfoort van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, benevens eenige in- troducée's een excursie naar Rotterdam. Als tijdstip van samenkomst was bepaald ongeveer 8 uur 's morgens aan het station. Toen wij te 10 minuten vóór 8 daar aankwamen (wij had den .1. de vriendelijke, uitnoodiging van het bestuur, om deze excursie mede te maken, gaarne aangenomen), troffen wij reeds verschil lende deelnemers en deelneemsters, welk aan tal spoedig aangroeide tot 38. Al aanstonds heerschtc er de beste stemming, waartoe het schitterende weer zeer zeker niet weinig bij droeg. Nadat de plaatsbewijzen genomen wa ren, was ook het speciaal gereserveerde rij tuig in den trein, die om 8 uur 9 min. vertrek ken zou, weldra gevonden, zoodat de reis een aanvang kon nemen naar de plaats van be stemming, Rotterdam. Aan het Maas-station aldaar waren ter ver welkoming aanwezig de heeren F. L. Loos, L. K. Kesting en H. Oving, leden van het bestuur van het departement Rotterdam der Maat schappij van Nijverheid en Handel, welke hee ren tijdens het bezoek de taak van gidsen en geleiders op zich zouden nemen. Een taak, die geenszins gemakkelijk was, doch waarvan de heeren zich op lofwaardige wijze hebben ge kweten. Van het Maas-station werd gewandeld langs het Oude Hoofd, Blaak en Coolsingel naar het nieuwe postkantoor» welk gebouw met zijn weelderige architectuur en moderne inrichting in het kort in oogenschouw genomen werd. Hierna richtte het gezelschap zich naar het naast het postkantoor gelegen stadhuis. Gerui- men tijd werd in dit grootsche en echt-groot- steedsche gemeentehuis doorgebracht. Men bracht een bezoek aan de meeste zalen en ver trekken, voor zoover deze bezichtigd konden worden zonder den dienst te storen. Wij zagen de groote burgerzaal, de verschillende trouw kamers, de groote, ruime raadszaal, de kamer van den burgemeester, die van de wethouders, enz., kortom de meeste bezienswaardigheden, die het nieuwe Rotterdamsche raadhuis bezit, werden bewonderd, waarbij de heer James, commies ten stodhuize en secretaris van den burgemeester, als leidsman bij alles een dui delijke en interessante uiteenzetting gaf. Ver meldenswaardig is in dit verband het zeldzame en kostbare marmer, dat overal als versiering is aangebracht, terwijl ook do vele geschenken, door diverse families aan het nieuwe stadhuis aangeboden, aan het geheel een voornamen in druk geven. Het was een alleszins interessante wandeling door dit gebouw, zoodat het geen verwondering behoeft to wekken, dat bij de be ëindiging van het bezoek do heer J. Kooiman met enkele woorden den heer James dankte voor zijn bereidwillig geleide. De heer Kooiman wees erop, dat Amersfoort en Rotterdam zekere overeenkomsten hebben. Beide plaatsen hebben een waterweg naar zee; Amersfoort naar de Zuiderzee, Rotterdam naar de Noordzee. Beide plaatsen hebben havenwerken, hoewel die van Amersfoort eenigszins geringer van afmeting zijn don de Rotterdamsche. Doch één ding heeft Amersfoort voor boven Rotterdam, n.l. de stad qua woonstad; qua woonstad voor iedereen. Spreker wil echter den wcnsch uiten, dat ook het gemeentebestuur von Rotterdam er in mag slagen de stad tot een geschikte woonplaats te maken. Met een woord van donk tot den heer James voor diens geleide en verklaringen, be sluit spr. zijn toespraak. Te ongeveer 12 uur was het bezoek aan het stadhuis geëindigd, waarna wederom langs Coolsingel, Séhiedamschesingel en Leuvehaven gewandeld werd naar den rechter-Moosoever, waar de gemeenteboot „Heen en Weer XV" het gezelschap opwachtte voor een rondvaart door de haven. Vooral met zulk heerlijk, zonnig weer als gisteren, is zulk een boottocht een waar ge noegen. Uit den aard der zaak is het op het water veel koeler, zoodat men hier van de wandeling door de warme cn stoffige straten weer volop verkwikt werd. Doch ook de be zichtiging van de grootsche havenwerken met al het drukke gedoe, wat daarbij annex is, maakt zulk een uitstapje tot iets zeer belang wekkends. In het voorbijgaan zagen wij de groo te mailbooten van de HollandAmerika-lijn (N. A. S. M.) met de bekende groen-wit-groencn- band om de schoorsteencn, de nieuwste stoo- mer van de Rotterdamsche Lloyd, de „Sla mat", terwijl in de nabijheid daarvan ook de onlangs aangekomen Amerikaansche oorlogs bodem „Wyoming", voor anker lag, benevens als vertegenwoordigers van onze marine, de „Tromp" en de ,Heemskerck". Hierna werd het roer gewend cn werd dc Waalhaven opgevaren tot aan den aanlegsteiger bij het vliegveld van dien naam van de Kon. Luchtvaartmaatschap pij. Op de waranda van het restaurant op het vliegveld werd de lunch gebruikt, -yvoorbij na tuurlijk de noodige tafelspeechen niet ontbro ken. Bij monde van den heer Dekker bracht het bestuur van het Amersfoortscho deporte- ment hier zijn dank aan de bestuursleden der afdeeling Rotterdum, de heeren Loos, Kesting en Oving, speciaal hierbij den heer Loos dan kende voor de keurige organisatie van een en onder cn voor het interessante programma, dat was samengesteld. Wij zullen ons verder ont houden van een verslag van de verdere toe spraken aan tafel, die alle getuigden van de grootste tevredenheid cn van de beste stemming der aanwezigen. Te ongeveer 2 uur maakte het gezelschop hier nog een aardig evenement mee. Gisteren werd n.l. de nieuwe luchtlijn van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena", Bazel—Rot terdam geopend. Om twee uur zou het eerste toestel, dot dezen weg aflegde met een gezel schap van tien Zwitscrsche en Belgische jour nalisten, te Waalhaven aankomen. En inder daad werd omstreeks dien tijd oan den horizon een zwarte stip merkbaar, die allengs aangroei de en zich weldra ontmaskerde als een vlieg machine. Het duurde dan ook niet long of de machine was na eenig cirkelen boven het vlieg veld aanmerkelijk gedaald en kon zonder hin dernissen landen. Over den tocht van dezo machine vernomen wij het volgende, hetgeen intusschen wel even vermeldenswaardig is. Het 3-motoren Handlcy Page toestel was gisterochtend om 8 uur uit Bazel vertrokken en arriveerde te 12 uur te Brussel. Daar had een klein oponthoud van ongeveer een uur plaats, tot het gebruiken von eenige ververschingen, waarna de reis werd voortgezet. Eenige minuten over twee kwam het prachtig gebouwde, licht blauwe vliegtuig dan ook, zoools we reeds zei den, boven de Waolhoven in het zicht. Daar was reeds een talrijk gezelschap bijeen om van de aankomst getuige te zijn en den buitenlan ders welkom te heetcn. Onder de aanwezigen waren de Belgische consul-generaal te Rotter dam, de heer E. Lauwers, de kanselier der Bel gische legatie te 's Grovenhage, de heer v. d. Pitte, de Zwitsersche consul alhier, de heer M. Koch, de heer van Ede v. d .Palts, van het bureau Luchtvaart van 't Departement van Wa terstaat, de leden van 't Comité „Vliegveld Waalhaven", de heeren Crena de Jongh en M. Duthil, vertegenwoordigers van de Rotterdam sche en Hoagsche Kamers van Koophandel, mr. J. Krautz, vertegenwoordiger der Nederlandsche Alpen-Vereeniging, en de heer v. d. Stok, van de Stoomvaart-Mij. Nederland. Van de K. L. M. waren de heeren H. Martin en J. Plesman op het terrein. Even te voren was in een afzonder lijk vliegtuig binnengekomen dc heer De Smet, directeur der Mij. „Sabena" te Brussel, die de nieuwe luchtlijn exploiteert. Direct nadat de passagiers het vliegtuig hadden verlaten werden ze hartelijk toegesproken, achtereenvolgens door den Zwitserschen consul en den Belgischen consul-generaal, waarna de heer Plesman de Mij Sabena" gelukwenschte met hare exploitatie. Het was een toevallige gebeurtenis, die het ge zelschap tevens kon bijwonen. Nadat hierna nog even de werkplaatsen en hangars in oogen schouw waren genomen, werd de terug tocht aanvaard met de reeds genoemde „Heen en Weer XV". Thans werd langs de andere Maas-oever gevaren, langs de talrijke elevators, laad- cn loskranen en hijschwerktuigen, naar do aanlegplaats bij het Park. Van hier brachten twee extra-trams de excur- sisten naar den Coolsingel, waar door het de partement Rotterdam een thé-dansant werd aangeboden. Nadat men hier nog eenigen tijd verpoosd had, werd na een korte wandeling door de stud het Maas-station weder bereikt, waar de trein van 6 uur 20 reeds stond te wachten om het gezelschap huiswaarts te bren gen. Het was een in alle opzichten genotvolle en interessante dag, waarin veel belangwekkends is bezichtigd en die hen, die deze excursie mee maakten, zeker nog lang in aangename her innering zal blijven. Wij willen dit verslag dan ook niet eindigen, zonder een woord van hulde te brengen niet alleen aan het departe ment Rotterdam voor de keurige regeling, die niets te wenschen overliet, /naar ook aan het bestuur van het Amersfoortsche departement, dat het initiatief nam voor deze, in alle op zichten, uitstekend geslaagde excursie. AANGENAAM REISGEZELSCHAP, Met ccn minder aongcnonm gevolg. Gisteravond was een heer in gezelschap van een dame met den laatsten trein uit Amster dam gekomen. Bij het verlaten van het station bemerkte de reiziger, dat hij zijn portemonnaic miste, van welk feit hij bij de politie aangifte deed. Bij onderzoek werd de bewuste porte- monnaie in de nabijheid van het station gevon den, terwijl de juffrouw in het bezit bleek te zijn van het vermiste geld. Zij is naor aanlei ding hiervan in voorloopig arrest gesteld. HEIDEBRAND Bij de Vlasakkers. Ongeveer 1 K. M. voorbij de halte de Vlas akkers ontstond vanochtend, door tot nog toe onbekende oorzaak een kleine heidebrand. Door een aantal spoorwegarbeiders, die in deze omgeving werkzaam waren is het vuur spoe dig gebluscht. Cavalerie en artillerie, dio ook in deze omgeving aan het oefenen waren, be hoefden geen hulp to bieden. RECHTSZAKEN. Kantongerecht. De zitting van hedenochtend. Voor het kantongerecht werd hedenochtend bij verstek behandeld de zonk tegen een koop man, die bij hotel Oud-Leusden met veters e. d. had gevent cn die daarbij niet nndcr te noemen woorden had geuit tegen een tweetal dames. Een kellner van hotel Oud-Leusden, dio bij dit voorval tegenwoordig was geweest, werd als getuige gehoord cn gaf een nadere verklaring van de toedracht der zaak. Do kantonrechter deelde mede, dat alleen het venten zonder ver gunning ten laste was gelegd, terwijl het pro ces-verbaal geen melding maakte van het on beschoft optreden van den koopman. Do ambtenaar van het O.M., Mr. Dr. M. Tij- demon, achtte het ten loste gelegde wettig en overtuigend bewezen en cischto een boete von 10, bij niet betaling te vervangen door 20 da gen hechtenis. Een bewoner van Woudenberg, had een leer plichtig kind van dc school thuis gehouden. Beklaagde beweerde, dot de dokter een ver klaring gegeven had, dat het bedoelde kind niet in staat was de school te bezoeken. Deze ver klaring had beklaagde opgezonden naar het hoofd van de school. In verband hiermede werd de zaak 8 dagen aangehouden om het betrok ken schoolhoofd tc kunnen hooren. Vervolgens stond terecht een persoon terzake het loopen op verboden grond. Beklaagde be kende daar geloopen te hebben. Hij wist niet, dat dit niet was toegestaan. De kantonrechter merkte op, dat beklaagde bekend stond ais strooper. Hij zou op die grond dus wel met minder wenschelijke bedoelingen geloopen heb ben. Reden waarom de ambtenaar van het O.M. tegen dezen beklaagde 'n geldboete rcquircerdo van 10, subsidiaire 20 dagen hechtenis. Uit spraak conform het requisitoir von het O.M. Ten slotte verscheen een juffrouw. Deze juf frouw wos zeer verontwaardigd. Zij had ccn pro ces-verbaal gekregen wegens het rijden zonder licht, waarvon zij een uitvoerige uiteenzetting gaf. Zij was dc Snouckocrtlaan af komen rijden en had bij het hotel ter Horst bemerkt, dot haar lantaarn uitging. Zij was, daar de kaars g**hceï was opgebrand, niet meer op de fiets gaan zit ten, doch was naast hoor fiets loopende, de Utrcchtsche straat ingegaan. Bij het politiebu reau, wns een agent op hunr afgekomen, dio haar bekeurd had wegens het rijden zonder Jicht. Aun het verzoek van beklaagde aan den agent, om zich te willen overtuigen, dat de lan taarn nog gloeiend, warm was, had deze geen gevolg willen geven. Verder was de agent, al dus beklaagde, zeer onheusch tegen haar op getreden. Beklaagde verklaarde, dot zij cbso- luut geen meter zonder licht gereden had, cn terstond was afgestapt toen de lomp uitging. Zij was das volkomen onschuldig. Om een juist inzicht in deze zaak te krijgen, achtten de kantonrechter en de ambtenaar van het O.M. het wenschelijk den bedoelden agent von politie tc hooren. De verdere behandeling werd daarom aangehouden tot vandaag over acht dagen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, z. v. Hendrik Groot huis en Trientje van der Woude; Hendrika Ni- coletta, d. v. Hermanus van Zanten en Maria van Egdom. Hendrik, z. v. Albert van Dosse- laer en Hendrika Maria Roozendaal; Elisabeth, d. v. Leo Gerardus von Ramselaar en Maria Anno Jonsen. Gerardn Maria, d. v. Arnoldus van deu Heuvel en Maria Francisca Gerarda Willemse. Getrouwd: Vitus Gerardus van Beuse- kom en Catrina Pctronella Miner. Johan Hen drik van der Zwoan en Maria Elisabeth Gerar- dino Wessels. Telefonisoh Weerberioht. Naar waarneming in den ochtend van heden: Hoogste stand764.3 te Toulouse. Laagste stand: 747.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 17 Juli Zwakke tot matige Z. tot W. wind, toene mende bewolking, waarschijnlijk eenige regen of onweer, iets koeler. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. De temperatuur von het water was heden morgen 7 uur 71 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zwemschool werd het diploma voor geoefendheid in het zwemmen uit gereikt aanJan S. Dermois, A. van Roalte. Achtergelaten in de zwemschoolsrooien hoed, horloge, jas, paar sokken. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 9 uur 44 min. ÏÏIS8ELKO ER SEN. Oft. Not. Niet Oft. Nof. 15 Juli 1G Juli 'Si 12 uur London tl.5'} Berljjn0.6374 Parjjs Brussel. Zwitserland Weenen Kopenhagen 13.72 12.15 48 70 0.38 42 70 Christiania85.65 Stockholm 70.55 New-rork,;, #Vjf. 2.64* 'I Per ÏO.COO. 11.53} 0.38"/. 13.60 12.- 18 25 0.37»/i 42.60 35 55 70.35 2.64}

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3