SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. den Kardinaal-legaat af. In denzelfdcn ritus a!s den vorigen dag schreed de Kardinaal-le gaat onder een baldakijn door het middenpad naar het hoofdaltaar waarvoor hij op een bid- stoel neerknielde. Hierna begon het lof waarbij pastoor Rooy fungeerde als officiant bijgestaan door zijne kapelaans als diaken en sub-diaken. Het Hoor der kerk voerde lithurgische ge zangen uit onder leiding van den heer Theo van der Bijl, waardoor de plechtigheid, die onge veer een uur duurde, werd opgeluisterd. In het Stadion aan den Ainstclveenschevteg Nid daarna de plechtige Op cn ings vergaderin g plaats. Voor den hoofdingang van het Stadion is het Heilig Hartbeeld geplaatst, terwijl op elk der vier torens zich een aartsengel verheft met bazuin. In het midden van het grasveld is "een paviljoen opgericht, wit geschilderd en met groen afgezet. Een groot aantal planten en bloemen verhoogen het effect. Boven op dit paviljoen staan de luidsprekers met hun hoorns «naar alle windstreken. Ter rechterzijde van dit paviljoen is een plankier, omgeven door lage palmboompjes, neergelegd, waarop de zangers hadden plaats genomen. Vanaf het paviljoen naar den hoofdingang onder de overdekte tri bune lag een lila looper te midden van een haag van oranje-boomen. De tribunes waren goed bezet, toen om half negen de luidspreker verkondigde, dat de Kar- cJinaal-legaat in het Stadion was aangekomen. De bisschoppen, die in de kerk waren, hadden op de overdekte tribune dc eereplaatscn in genomen. Onder luid gejuich schreed de Kar- dmaat-legaat, overwoven door een baldakijn, over den looper naar het paviljoen. Hem volg den de Kardinalen benevens zijn gewoon ge volg. Zij nomen op dc voor hen bestemde zetels plaats. Dadelijk daarop zong het koor „Sacer- dos et Pontifix", gevolgd door „Veni Crea tor". No afloop van dit gezang nam mgr. Heylen, bisschop van Namen en president van het Con gres, het woord. Duidelijk in alle hoeken van het Stadion verstaanbaar door den luidspreker, reide hij: Ik verklaar het 27ste Eucharistisch Congres voor geopend! (Daverend en langdu rig applaus). De voorzitter vervolgde daarna zijn rede, waaraan wij het volgende ontlecncn: Rede von Z. D. H. Mgr. Heylen. In den naam van Zijne Eminentie, den Kardi naal-Legaat, verklaarde Z. D. H. mgr. Heylen het 27ste Internationale Eucharistische Congres geopend. Als voorzitter van het bestendige Comiteit der Internationale Eucharistische Con gressen, zoo zeide mgr. Heylen, voel ik de be hoefte ons aller vreugde uit te drukken over het houden van dit Congres te Amsterdam. Dank zij Godf Wij hebben kunnen verwezen lijken wat de insteller der Eucharistische Con gressen van het begin af wilden doen: een Con gres van het Allerheiligste Sacrament houden in de stad van het Sacrament van Mirakel. Dit scheen onmogelijk tot op den dag, dat het bisdom van Haarlem hier zijn diocesaan Con gres hield, dat een wonderbare triomf was van de heilige Eucharistie. Ik was er getuige van; ik deelde mijne in drukken mede aan de leden van het bestendig Comiteit. Allen juichten toe. Amsterdam werd gekozen tot zetel van het 27ste Internationale Congres. Zijne Heiligheid de Paus bekrachtigde met vreugde onze keus en God heeft haar over vloedig gezegend. Door dit Congres willen wij Jezus verheerlij ken in den Paus cn in de Eucharistie. Wij wil len het voorbeeld navolgen der martelaars van Gorctim, die stierven, voor het Pausdom en voor de wezenlijke tegenwoordigheid van Jezus in het Allerheiligste Sacrament. De eerherstelling zal het bijzonder doel zijn van dit Congres. Wij zullen ons niet tot woor den bepalen; maar al de dogen van het Con gres zullen wij aan de eerherstelling toewijden door onze aanbiddingen, onze liturgische plech tigheden, onze veelvuldige cn vurige commu nies. De gansche Kerk zal zich bij ons aansluiten; terwijl wij hier vergaderen, stijgen van alle pun ten der aarde aanbiddingen, eerherstellingen ten hemel; overal worden Missen en Commu nies opgedragen, overal worden plechtigheden ter eere van het Allerheiligst Sacrament ge vierd. Hij werd herhaaldelijk onderbroken door handgeklap. Vervolgens sprak de bisschop van Haarlem, Z. D. H. Cellier den Kardinaal-legaat toe. Rede van Z. D. H. Mgr. Callier. Als bisschop van het diocees, waarin dit 27ste Internationale Eucharistische Congres wordt gehouden, had ik gisteren de hooge eer, ook in uw aller naam, den vertegenwoordiger ran onzen heiligen Vader Pius, den Kardinaal- Legaat te begroeten bij zijne intrede in deze stad, en aen dienzelfden titel dank ik thans de eer u allen bij de opening van het congres te begroeten in naam van deze stad, van dit bisdom, ja van geheel Nederland. Wij achten ons hoogst gelukkig de geheele Katholieke wereld bij ons vereenigd te zien, om onzen lieven Heer Jezus Christus te ver heerlijken in het wonderbare geheim Zijner onuitsprekelijke liefde, het hoogheilig Sacra ment des Altaars. Immers wij erkennen volmondig, dat ook wi) niet altijd naar ons beste vermogen Hem hebben geëerd, nog afgezien van de overtui ging dat Hij is „major omni laudo" en dat zelfs de heiligste mensch nooit in staat zal zijn Mem den verschuldigden lof te brengen. In- tusschen, zoo ooit, dan zeker op de Interna tionale Congressen is die „Laus plena, sonora et jucunda" en dus ook op dit congres, waarop wij behalve den kardinaal-legaat van de Op perherder der kerk, nog zoovele andere kar dinalen begroeten mogen, zooveel aartsbis schoppen en bisschoppen en abten, die met hun diocesanen en kloosterlingen hier zijn samen gestroomd van alle landen van Europa en ven de overzijde der wereldzeeën Amerika en zelfs uit het verre Australië, hier vertegenwoordigd door den grijsaard, die langer dan eenige bis schop meer dan 50 jaar den herdersstaf heeft gevoerd, en verder uit de missielanden van Afrika en wat ons buitenmate verheugt uit de met Rome vereenigde Oostersche kerk. De heilige breve. Door den congres-voorzitter werd medege deeld, dat de Heilige Vader een breve aan Zijn Em. den kardinaal-legaat had meegegeven. Door pater Van Dijk werd de breve voor gelezen, welke door alle leden staande werd aangehoord. De Paus zegt in de brève o.m. „Dat het Comité ter bevordering van de Internationale Eucharistische Congressen be sloten heeft, dat het 27e congres dit jaar zal worden gehouden te Amsterdam, is naar wij weten niet zoozeer toe te schrijven aan de grootheid dezer stad, welke door het aantal in woners cn den handel stellig dc eerste vnn Nederland is, als wel aan dat Eucharistisch wonder hetwelk aldaar in het jaar 1345 heeft plaats gehad, zooals men kan opmaken en overvloedig bevestigd vindt niet alleen uit ge schriften en oorkonden maar ook uit een ver klaring van den bisschop van Utrecht uit dien tijd. Ook staat het vost, dat deze kleine visschersstad, die Amsterdam toen was, lang zaam en geleidelijk een groote stad geworden is en in algemeen aanzien verre boven de andere steden van Nederland is uitgegroeid, daar immers uit geheel Nederland inwoners en gezinnen in deze stad samenkwamen en zich gedrongen voelden om zich daar voor al tijd te vestigen, hetzij uit godsvrucht jegens de H. Eucharistie, hetzij omdat zij meerdere malen in deze genadestad genezing verkregen. Deze vereering nu van het Alterh. Sacrament verdween of verflauwde nooit, zelfs niet in tij den welke voor de katholieke zaak verre van voorspoedig waren. „En wij, ofschoon wij door niet geringen af stand van u gescheiden zijn, wij zien bijna in de gedachte inplaats van die plechtige en vrome processie, welke ieder jaar plaats had ter gedachtenis van het Wonder, voor den storm der zestiende eeuw vele duizenden mannen in stilte rondgaan langs de kerk van het Wonder, langs denzelfden weg en op de zelfde dagen, waarop onzfc vaderen het deden, met een zekeren ernst in houding en gelaat voorwaar een grootsch schouwspel, hetwelk niet alleen het Geloof der Amsterdamsche Katholieken ten voorbeeld voor allen stelt, maar ook het verlangen naar volledige vrij heid der Katholieke plechtigheden welke vrijheid helaas verloren is gegaan scherper doet gevoelen cn het herstel dier vrijheid op- eischt". Voorts verklaarde de Paus door kardinaal Van Rossum af te vaardigen, den Nederlan ders een genoegen te hebben willen doen. Een rede van Kardinaal van Ros sum. Door zijn Eminentie den Kardinaal-legaat werden daarop de congressisten toegesproken. Buitengewone, rechtvaardige blijdschap, zoo zeide spr., vervult Uw aller harten nu eindelijk het zoolang verbeide oogenblik is gekomen der opening van dit wereldcongres der H. Eu charistie. In het begin des jaars werd het voor stel aanvaard van het blijvend comité der Eu charistische Congressen om hier te Amster dam, de stad van het Mirakel van het H. Sa crament, het 27ste Eucharistische Wereldcon gres te houden. En gij aanvoardat dat voorstel met de grootste vreugde. Uit alle oorden der wereld zijn thans uwo broeders en zusters in het geloof toegestroomd, een met u, waarach tig volkomen een in het zelfde geloof en daar om ook een met u in het getuigen, in het denken, in het beminnen der H. Eucharistie. Priesters en Prelaten, abten en bisschoppen, een schare van prinsen der H. Kerk zijn hier heen gekomen om met u te belijden, te juichen en de H. Eucharistie van Jezus Christus to vieren. Wat willen wij in de dagen van deze groot- *che samenkomst ter eere van de H. Eucha ristie Eenparig zegt gij het allen met mij „Wij willen eenc openbare algomeene wereld- getuigenis van ons vast, onwankelbaar cn le vendig geloof in de waarachtige tegenwoordig heid van Jezus Christus in de heilige Eucha ristie en in de schitterende huldebetuiging van onze dankbare liefde en van ons eerherstel aan zijn Eucharistisch hart. Uitvoerig zet de Kardi naal dan uiteen dat Jezus is de zoon van den levenden God. En spr. vervolgde Welnu, die Zoon van den levenden God, Jezus Christus, waarachtig God, Hij zat aan bij het laotste Avondmaal met Zijne Aposte len, en Hij nam brood en wijn en sprak Dit is mijn lichaam, dit is mijn bloed, doet dit tot mijne gedachtenis. En daarom belijden wij in ons volle geloof in dc volle godheid van Jezus, Ja Heer, dit is Uw lichaam, dit is Uw bloed. En daarom zeggen wij met den grooten H. Cyrillus van Jeruzalem'Als Jezus zegt dit is mijn lichaam, dit is mijn bloed, wie zal er don durven opstaan cn zeggen dat is Zijn lichaam niet, dat is zijn bloed niet En daarom gelooven wij en belijden wij met de Kerk van de aposteltijden af door alle ecuwen heen dit is het lichaam ven Jezus, dit is het bloed van Jezus. En daarom gelooven en belijden wij met d« ééne, heilige apostolische Kerk over geheel de aarde, die tot het einde der tijden volgens Paulus woord de onwankelbare grondzuil zal zijn dar waarheiddit is het lichaam van Jezus, dit is waarachtig zijn bloed. O, wie zou ooit de diepte van Jezus liefde voor de menschcn kunnen peilen Waar blijft het woord van den Heiligen Augustinus In zijne oneindige wijs heid heeft God niets grooters kunnen beden ken, in zijnen oneindigen rijkdom geen groo- ter schat kunnen ontdekken, in zijne onein dige almacht geen grooter wonder kunnen wer ken dan het 'Allerh. Sacrament, waarin hij on der broedsgedaante ons offer is, onze spijs cn onze levensgezel. En daarom willen wij jube len in deze dagen van het Congres en onze dankbare liefde uitjuichen voor het Allerh. Sa crament. Sta dan op. Gij Nederland, dat de verdruk king en vervolging hebt verduurd, boeten en kastijdingen hebt verdrogen, maar Uw geloof aan het allerheiligste Sacrament niet hebt prijs gegeven. Sta dan op. Gij Nederland, dat uw martelaren, de morteloren van GoTCum, en al naar en zooveel anderen met onverwinbare standvastigheid hun bloed en leven hebt zien offeren voor de waarheid van Jezus' waarach tige tegenwoordigheid in het Allerheiligst Sacrament. Sta dan op. Gij Amsterdam, gij hoogbege- nodigde stad, waar Gods Almacht zoo wonder bare dingen wrochtte, om de waarachtige te genwoordigheid van Jezus in het heilig Sacra ment te bevestigen. Sta dan op, Gij Amster dam, dat uw eer en opkomen, uwe grootheid en glorie te danken hebt aan het heilig Sacra ment van Jezus' liefde. De dagen van uw jubel zijn gekomen. Uit alle oorden der wereld zijn de volkeren toegesneld. Hun taal zult gij wel licht niet verstaan, hun woorden niet begrij pen, maar wel verstaat go en begrijpt ge en gevoelt ge dat ge één zijt met hen in het ge loof, één in het belijden van de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het H. Sacra ment, één in het jubelen voor een God onzer tabernakelen, één in het danken voor het groot ste der wonderen van Jezus, zooals de H. Tho mas van Aquinen zegt voor de grootste aller weldaden, door Jezus ons geschonken. In die eenheid van ons geloof en onze gevoe lens vange, onder Jezus, onder de bescherming van de allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria, onder bijzonderen zegen van onzen H. Vader Pius XI dit Eucharistisch Congres aan. Het moge gedijen tot eer en glorie van het Allerh. Sacrament tot uitbundigen donk en in nige erkentelijkheid oan het Eucharistisch Hart van O. H. J. C., tot eerherstel vnn zooveel miskenningen en beleedigingen Hem aange daan in de grootste uiting zijner liefde en tot heil en zaligheid vnn ons aller zielen. Lang durig applaus volgde op deze welsprekende toespraak. Vervolgens hadden enkele begroetingen plaats van landen, die geen redenaars hebben op dit Congres. Het Koor zong weer liederen en daarna ver liet dé Kardinaal-legaat het Stadion op dezelfde wijze als hij was gekomen, toegejuicht door de duizenden geloovingen. Zwemmen. INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdag en Zondag a.s. Men meldt ons uit Zutfcn Thans zijn wij in staat nadere bijzonderheden mee te deelen omtrent de internationale zwem wedstrijden welke Zaterdag cn Zondag te Zut- phen zullen worden gehouden. Er is van olie kanten niet alleen groote belangstelling betoond maar ook de deelneming aan de wedstrijden laat niets te wenschcn over. De beste Nederlandsche en Belgische zwemmers en zwemsters, waarbij verscheidene kampioe nen op verschillende afstonden, zullen uitko men. De bekende 'Antwerpsche zwemclub" zal Zaterdag een polowedstrijd spelen tegen de zwem- en polo-club „Het IJ" uit Amsterdam. Voorts worden eenige Duitsche zwemmers ver wacht om polo te spelen tegen De Jonge Kam pioen. Een der aantrekkelijkste nummer:, zal wezen •het springen van de 5 en 12 M. hooge spring planken van den toren op het „schavotje" op gesteld. Om 3 uur ^'ordt het figuurzwemmen uitgevoerd door pl.m. 45 'Apeldoornsohe da mes onder leiding van den heer Sotthewes. Voor den 8 K.M. wedstrijd in den IJsel op Zondag zijn 50 deelnemers en deelneemsters, waaronder de beste zwemmers van Nederland en verscheidene stadgenooten. Precies om I uur zal de start plaats hebben aan de Groene Jager; de eerst aankomenden worden dan pl.m. half drie hier verwacht. Daarna volgen in de Groote Gracht de kleinere wedstrijden voor 100 M. snelzwemmcn benevens estafette waar voor zich een 6-tal clubs heeft opgegeven. ZWEMFEEST NEPTUNUS. Woensdag 30 Juli a. a. houdt de awemver- eeniging „Neptunus" een avondzwemfcest in dc zweminrichting alhier. DWARS DOOR BRUSSEL. De heer C. Bortelsmon is thans door het bestuur van den Ned. Zwembond definitief uit- genoodigd deel te nemen aan den zwemwed strijd dwars door Brussel. De Olympische Spelen. HET GEWICHTHEFFEN. Schcffer nummer vijf. Het algemeen klassement van het gewicht heffen in de middengewicht-klasse luidt 1. Decottignies (Frankrijk) 880 p.; 2. Zwe- rina (Oostenrijk), 855 p.; 3. Treffny (Oosten rijk) 850 p. (na beslissing met): 4. Durdys (Tsj.) 850 p.; 5. Scheffer (Holland) 840 p.; 6. Jacquenoud (Zwitserland) 835 p.; 7. V. Aosm (Esthland) 830 p.; 8. Bichse! (Zwitserland), 820 p.; 9. Butter (België) 810 p.; TO Etzenberger (Oostenrijk), 810 p.; 11. Delloue (Frankrijk) 800 p. DE ZEILWEDSTRIJDEN. De „Willem Six" nummer twee. De uitslagen van den derden dog van het Olympisch zciltournooi in Havre luiden ais volgt: 6 Meter-jachten. Baan 10 mijlen. T. Noorwegen, tijd 1 uur 46 min. 42 sec.; 2. Holland, 1.50.14; 3. België, 1.51.14; 4. Zweden, 1.53.13; 5. Frank rijk 2.7.8; Spanje en Italië gaven dezen strijd op. Van het Decnschc jacht is het mastwerk gebroken. Voor de halve finale zijn thans jyquaiifi- ceerd: Noorwegen, Holland cn Denemar ken. 8 Metcr-jochtcn. Baan 16 mijlen. 1. Noorwegen, in 2 uur 30 min. 29 sec.; 2. Frankrijk in 2.31.11; 3. En geland, in 2.33.44; 4. Argentinië, in 2.39.29; 5. België, 2.44.18. Voor de halve finale zijn gequalificeerd: Frankrijk, Noorwegen, Engeland en België. DE WIELERWEDSTRIJDEN. Frankrijk wint den wegwedstrijd. Nederland nummer zes in het landen-klassement. De Olympische wielerwedstrijden namen gis teren een aanvang met den wegwedstrijd, waar voor, zooals men weet, dezer dagen het 188 K.M. lange parcours eenigszins gewijzigd was in verband met den slechten toestond, waarin de weg zich hier en daar bevond. Aan het Hbld. ontleenen wij den uitslag van londenclassement, waarvoor de beste tijd van de drie eerstaankomenden van elk land, bij elkaar opgeteld, beslissend was voor de plaat sing: 1. Frankrijk, T9 uur 30 minuten 40 secon den; 2. België, 19.46.55 3. Zweden, 19.59.41 X; 4. Zwitserland 20.23.31 X; 5. Italië, 20.35.07; 6. Holland, 20.37.24 7. Engeland, 20.46.46 Het individueele classement luidt als volgt: T. Blanchonnet (Frankrijk), 6 uur 20 min. 48 sec.; 2. Hoevenaers (België), 6.30.27; 3. Hamel (Fr.) 6.30.51; 4. Skold (Zwéd.). 6.33.36; 5. Blattmann (Zwit.) 6.34.09; 6. Parfondry (Belg.), 6.35.57); .7 Bohlin (Zwed.), 6.36.12; 8. Wombst (Fr.) 6.38.34; 9. Leducq (Fr.), 6.39.16. 10. VondenBosch (Belg.), 6.40.35; 11. Koltcn- brunn (Zuid-Afr.), 6.41.34; 12. Brescani (Ita lië), 6.41.39; 13. Heer en (Hollend), 6.41.50; 14. Lehner (Zwit.), 6.43.39; 15. Ne- grini Ot.), 6.48.17; 16. Soive (Belg.), 6.48.46; 17. Molm (Zwed.), 6.49.53; 18. Mans (H o 1- lord) 6.51.02. Onze landgenoot Inncmce arriveerde als 26ste in 7 uur 4 min. 32 X sec., en Vlietman als 29ste in 7 uur 7 min. 33 sec. Utrecht. HET BEZOEK DER AMERIKANEN. Een 200 Amerikannsche adelborsten hebben gistermiddag onder leiding von vice-admiraal McCully en met begeleiding van vice-ndmirool Fock en luit. ter zee Te ld. Bruins een kort be zoek oon Utrecht en omgeving bracht. Hier bij werd van dc zijde van hef Utrechtsche pu blick veel belangstelling betoond Ontvangen aon het stotion door tal van militaire autori teiten en begroet met het Amerikoansche volks- bed en het Wilhelmus werd met de muziek, der genie voorop en dc hooge marine-officieren in auto's, naar het stadhuis getrokken, waar in de versierde vestibule burgemeester Fockema An- dreae in het bijzijn van den gemeentesecretaris en de wethouders Meyer, Scrton cn Smulders cn eenige raadsleden, hen op hartelijke wijze ontving cn toesprak. Voor dezo ontvangst dankte vice-admirnnl McCully met enkele vrien delijke woorden. Vervolgens werden vervcr- schingcn oangeboden, waarna een bezoek werd gebracht aon de Domkerk, waar o. o. het praalgraf van vice-admiraal baron Vnn Gendt werd bezichtigd en de kloostergang. Van hier uit werd een auto-rit gedaan naar Zeist cn Huis ter Heide, om na terugkomst in Utrecht door do Maliebaan naar het Park Oog in AJ aan den Leidschen weg te rijden, woar een ont vangst plaats vond. Hier waren weer de bur gemeester en andere autoriteiten cn de genie- muziek en een strijkje speelde cr. Nedat de Amerikoansche cn Nederlandsche volksliederen gespeeld waren vertrok men naar het station. B a n r n. De vorige week werd door den rij- wiclbcwnarder K., die er tevens eenige huur- rijwielen op no houdt, een daarvan in huur afgestaan aon een onbekende. Tengevolge ecner aanrijding werd dat rijwiel dusdanig ge havend, dot het voorwiel moest worden ver nieuwd. De onbekende huurder gnf voor onder op gave van naam en adres do te maken on kosten te zullen vergoeden. Een daarvoor door K. gcrichten briefkaart oan het opgegeven adres kwam echter els onbestelbaar terug, zoodat de huurder wel onbekend zal blijven, waardoor de aangebrachte schade voor volle rekening zal komen von K. Loosdrecht. Eenige dagen geleden was dc heer Mr. F. W. Booy, ad j.-inspecteur bij de Ned. Spoorwegen, in de Loosdi echtsche zweminrichting gaan z^'emmen. Hij had daarbij gedoken in water van ongeveer één meter diepte. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig met het hoofd op den bodem terecht, dot hij den nek brak en het ruggemerg ernstig beschadigd werd. Profes sor Quix, die toevallig ter plaatse wos, ver leende voor zoover mogelijk, nog geneeskun dige hulp, maar dc vei wonding was van te ernstigen aard, don dot deze hier zou baten. De heer Booy overleed spoedig daarop. EXAMEN. Mej. Th. C. Jorritsmo slaugde te Amsterdam voer dc acte nuttige hondwerken. CONGREGATIE VAN O. L. VROUW. Zaterdag 19 Juli j.l. werd onder voorzitter schap van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, cn in tegenwoor digheid van den Zeerecrw. heer G. J. Hooyman, rector van het Moederhuis, bij eerste keuze tot Algemecne Overste der Congregatie van O. L. Vrouw gekozen, de Ecrw. Zuster Marie Philo- mena, le Assistente cn Overste von het Moe derhuis, voorheen Overste van het Instituut Meriënburg te Bussum (in de wereld Mej. J. H. Monders). (Eembode). SCHIETOEFENINGEN OP DE LEUSDER- HEIDE. Door het 16e Regiment Infanterie zullen op 28 Juli cn 4 Aug. a.s., telkens van half tien 's avonds tot 12 uur 's nachts op de Leusder- hcide schietoefeningen worden gehouden. Het onveilige terrein zal door vlaggen wor den aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds thans plaats heeft bij schietoefeningen overdag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns geplaatst worden. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig ge schieden, dot iedereen de gelegenheid heeft, •het onveilige terrein nog bij daglicht te ver laten. HANDEL EN NIJVERHEID. Algcmccnc vergadering. Gisteravond vergaderde de vereeniging „Han del en Nijverheid" in de achterzaal van tie lunchroom „Amsvorde." Aan de orde was de verkiezing van een be stuurslid, daar er een vacature was ontestaan door het bedanken van den secretaris. Geko zen werd de heer W. van Hazelon P.Hzn. Bij de rondvraag werden eenige inlichtingen gevraagd betreffende het komend congres. Wij meenen inmiddels te weten, dat de heer W. van Haselen PJizn. zijn functie niet zal aan- vaearden ORANJEVEREENIGING. De zomervergadering der Oranjevereeniging vond gisteravond plaats in „De Zwaan" onder leiding von eten nieuwen voorzitter, den heer C. von Zweeden. Er was een zeer groote opkomst- van leden. In het inleidend woord, zei de voorzitter, dat deze vergadering la^t kwam om het bestuur in de gelegenheid te stellen om mer een plan voor feestviering op Koninginnedag te komen, waarvan de deelen roods waren onderzocht op het punt von uitvoerbaarheid. De uitvoerig© notulen der vorige vergade- ring, uitgebracht do6r den nieuwen secretaris den heer G. W. Willemscn, werden goed ge keurd. Na het verslag vnn den heer Van Tellingen over de aanbieding van het geschenk oan den oud-voorzitter den heer Rcuckers. werd do donk van dezen lontsten en diens echtgenoot© oan de vereeniging overgebracht. De finanticele commissie voor hc+ loopende boekjaar werd samengesteld uit de hoeren Boender, KlosseT en Hoksbergcn. Het plan von feestviering op Mnnndng I September werd goedgekeurd en luidt «Is volgt Voormiddag 7.30. Reveille, waarvoor het muziekcorps 5 R. I. door den Commondont is aangeboden. 8.30. Kornolzong op hef terras von „Amï- cïtia", waarvoor toestemming zal worden ge vraagd. De eerste repetitie doorvoor heeft plaats Donderdag 31 Juli 8 uur in dc zaal 't Boompje. 10 uur. Optochf van schoolkinderen. Hier voor is te rekenen op de medewerking der hoofden vnn 23 scholen. Daar Maandag 1 Sept. nog in de vacantie valt, zijn de meeste onder wijzers en onderwijzeressen nog uitstcdig. Uit de vergadering gaven zich dan ook vele leden op om de kinderen te begeleiden. Die 23 scho ten bevottcn ongeveer 3500 kinderen, die zou den kunnen deel nemen nan den optocht. Bij aanvang (muziektent Plantsoen), in de stad cn ten derde op het feestterrein (veld van Bond Lich. Opv. nabij Treckerbergic) zal door kinderen een mirlitonmnrsch cn een kfcppci- marsch worden ten gchoore gebracht. Hiervoor kan men zich nog aangeven Zaterdag a.s. aan school Hellestraat, jongens om 3 uur, meisjes om 5 uur. Op het feestterrein zullen dc kinderen een tractotie ontvangen cn wordt cr een Japansch dagvuurwerk te elf uur afgestoken, iets nieuws voor Amersfoort. Toegang tot het terroin zal voer groote menschcn tegen 10 cent openstaan om eenigszins de kosten te verminderen. In den namiddag is er ringrijden. voetbal spel, paardcn-springconcoirrs en athietiekwed strijden, terwijl 's avonds 9 uur concert en zanguitvoering wordt gegeven, gevolgd door vuurwerk. Zooals boven is gezegd, werd dif programma goedgekeurd nadat bij bespreking gebleken was, dnt voor feestnummers in de stad zelf de finanticn niet toereikend waren. Bij de rondvraag bracht een der leden het pion naar voren om dc feestelijkheden te be nutten voor collectccren ten behoeve der slacht offers van Vlissingen cn Arncmuidcn. Dit werd weer gewijzigd in <cn voornemen voor huiscollecte op Zaterdag 2 Augustus en eenige leden stelden zich doorvoor ter be schikking. De Voorzitter meende, dot dit minder op den weg lag der Oranjevereeniging. te meer daar de «algemecne vereeniging het Roode Kruis deze zaak reeds heeft ter hand genomen. Toch zol het bestuur dit idee van huiscollect© over wegen. KOSTELOOZE VACCINATIE. B. en W. maken bekend, dot op Woensdag 30 Juli 1924, des namiddags om 3 uur, ge legenheid zal worden gegeven tot kostelooze ineneting in het voormalige Werkhuis aan den Westsingel alhier. Gewenscht is trouwboekje of geboortebewijs mede te brengen. DE VARKENSMARKT. De bewoners van bovengenoemd plein heb ben het verzoek tot het Gemeentebestuur ge richt om ook daar in ruil voor de stoepen trot toirs te doen aanbrengen, nu daarvan de aan gelegen Utrechtsche straat en Langostraat zijn voorzien. Komt dit werk tot stand dan zou de aanleg von een. verhoogd gedeelte om de tele foonpaal heen, een vluchtheuvel dus, zijn groo te verdienste hebben met het oog op de vele daar stotionneercnóc autobussen. EEN GEVAARLIJK INDIVIDU. De omgeving van Hcrtekop en Oud-Lcusden wordt den laatsten tijd onveilig gemaakt door een individu, dat onzedelijke handelingen pleegt tegenover olleenloopende vrouoven en meisjes. Degenen, die omtrent dezen persoon inlich tingen kunnen geven of getuige zijn geweest van dergelijke voorvallen, worden beleefd ver zocht, daarvan kennis te geven aon den bri gade-commandant der Rijksveldwacht, Arnhem- sche Weg 213 I (Nimmerdor). POLITIENIEUWS. Een minderjarig meisje uit Gennep, dat ver schillende hotels bezocht, maar niet in staat bleek, haar rekeningen te betalen, werd door de politic aangehouden, waarna zij onder het euderlijk gezag werd teruggebracht. KANTONGERECHT. 't Was dezen Woensdag eens niet een zitting vo! zaakjes van auto's of motors, die te hard reden, 't Kan zijn, dat er wel op de rol stonden, moor don hebben de geverboliseerden maar „verstek laten gaan", d. w. z. hebben het nood lot van 't vonnis moar niets in den weg gelegd cn waren weggebleven. Dc eerste zaak, welke diende, was er een met tegenstrijdige getuigenverklaringen. Twee gezusters waren 's avonds kwart voor elf per fiets de Snouckaertlaan afgekomen in de richting van de stad. Precies op den hoek was de kaars van een der rijwielen uitgegaan. Do lantaarn was nog warm geweest bij 't verbaal, maar de beide agenten hadden zich daarvan niet willen overtuigen. Bij dat uitgaan wos de dame dilect afgestapt cn had, naast de fiets loopendc, haar rijdende zuster te voet bege leid. En die zuster had vorige week bij de eerste behandeling van dit verbaal dat alles volko men bevestigd. De agenten topten uit een ander vaatje. Do dame was eerst afgesprongen voor de brug aan dc Utrechtsche poort. 't Is hcusch niet zoo, bleef de dame be weren. Zij zou wel eens de proef zien geno men of agenten, voor 't politiebureau gezeten, dat hadden kunnen zien. Twee gulden, klonk de eisch van den waar nemend ambtenaar mr. De Beaufort. Uitsproak volgende week.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3