23e W AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" BINNENLAND. 1 TWEEDE BLAD. DE TARIEFWET. Een uiteenzetting van Mr, P. W. J. H. Cort van der Linden, In druk verscheen de inleiding, die Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden van het ontwerp voor een nieuwe Tariefwet gegeven heeft in de onlangs gehouden Buitengewone Algemeene Ledenvergadering der Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, Mr. Cort gaf een uit eenzetting van den inhoud van het ontwerp, een overzicht van den toestand van 's Rijks fi nanciën, betoogde dat een verhooging van het tarief juist in dezen tijd niet geduld mag wor den, besprak den tegenwoordigen drang naar bescherming, retorsie en represaille en oefende critiek op de wijze van behandeling van deze gewichtige materie in de volksvertegenwoordi ging. Mr. Cort van der Linden erkent, dat het thans geldende tarief fouten heeft, maar een practijk van meer dan 60 jaren heeft handel en nijverheid eraan doen wennen. Hij betwijfelt of het nieuw voorgestelde tarief fouteloos is cn of het aantal geschillen "zal afnemen, nu wij reeds 60 jaren rechtspractijk over het oude tarief achter den rug hebben. „Deze technische herziening, deze plotselinge bezorgdheid omtrent fouten in de nationale be lastingwetgeving, welke handel en nijverheid zouden kunnen treffen een bezorgdheid, die men in het Departement van Financiën derft b.v. bij de Tantième- en Dividendbelasting deze sprong in het duister zou dan ook m.i. achterwege zijn gebleven, indien deze techni sche herziening niet tevens voor iets anders hadde bchooren te dienen. Want in ons land is nu eenmaal een technische herziening onmo gelijk zonder dat daarmede gepaard gaat een wat men gemeenlijk noemt fiscale herziening. In gewoon Nederlandsch uitgedrukt wil dit zeg gen dat de Minister van Financiën de techni sche herziening noodig heeft om met meer schijn van kans ettelijke millioenen meer zijn medeburgers uit den zak te kloppen". Wel biedt het voorgestelde tarief ook ver minderingen aan, die alle vrijhandelaren moe ten toejuichen, maar vele hunner, wie op die maniger een bescherming wordt onthouden, zul len zich ernstig gegriefd achten. „Want wan neer de overheid van sommige takken van be drijf haar beschermende hand terugtrekt, be hoort zij niet met haar andere hand die tak ken nog een klap na te geven. Dit doet zij nu door de productieomstandigheden voor de bedrijven in het algemeen moeilijker te maken. Gaat men na de posten, welke een vermeer dering van baten moeten opleveren dan een duurder worden van de productiekosten hier te lande daarvan een onvermijdelijk gevolg. Deze posten vormen tezamen 12.000.000.— terwijl de geheele verhooging was begroot op rond 16 millioen. Bovendien kan men nog voorbeelden geven van gevallen, waarin bepaalde artikelen wor den vrijgelaten, terwijl dc grondstoffen extra beslast worden". In een overzicht van den toestand van 's Rijks financiën,. dat Mr. Cort uan der Linden vervolgens geeft, becijfert hij het totaal der nadeelige sloten van 1910 af op 2.446.000.000 gulden, tot dekking van welk tekort op 1 Jan. 1924 éen bedrag van bijna 2 milliard was ge leend. Inderdaad ontstellende cijfers. Daarbij is de totale balastingdruk (direct en indirect tezamen) zoodanig verzwaard, dat van een in teren op het volksvermogen kon worden ge sproken. Degene die zich interesseert voor den invloed van 's Rijks belastingen, speciaal ten opzichte van de nijverheid en dat is dan toch de bron van 's Rijks welvaart, waar t.z.t. het schrikbarende accres der bevolking zal moeten worden ondergebracht die per sonen verwijs ik naar het zoo pas den leden toegezonden Rapport van den Nijverheids- raad. Naar mijn inzicht moet dus het sluiten van het budget worden gevonden door beperking van Staatsuitgaven, mag voor het verkrijgen van. dit sluitend budget een verzwaring van den totalen belastingdruk niet worden aange wend. o De Minister stuurt aan allereerst op een slui tend budget, zij het door verhooging van be lastingdruk. Die politiek heeft twee bezwaren vooreerst dat het gevaar dreigt, dat' de aan vankelijk opgestelde verzworing van druk niet het budget doet sluiten, zoodat een hernieuwde verzwaring voor de hand ligt. Een gevaar, dat te sterker dreigt naarmate de belastingen zwaarder worden en dus het nuttig effect van het belastingheffingsapporaat vermindert. Het tweede gevaar van 's Ministers politiek is hierin gelegen, dat wanneer eenmaal het bud get sluitend mocht zijn, het veel moeilijker wordt de Staatsuitgaven in te krimpen. Wan neer men ziet, welke moeilijkheden reeds nu moeten worden overwonnen om tot een beper king van uitgaven te komen op het oogen- blik dus dot een jaarlijksch tekort van over de 100 millioen moet worden weggewerkt houdt men zijn hart vast hoe het moet gaan, wanneer eenmaal inkomsten en uitgaven van den Staat met elkaar in overeenstemming zijn. Zal dan nog ons volk, cn meer speciaal onze volksvertegenwoordiging bewogen kunnen wor den belangrijke offers te brengen Het is naar mijn zeer bescheiden oordeel beter dat wij nog eenige jaren een deficit houden mits maar ook alleen onder dien mits bereikt wordt, dat de Staatsuitgaven tot normaal vyorden te ruggebracht dan dat wij nu reeds een sluitend budget krijgen, doch gehandhaafd op het te genwoordige peil". Van alle verzwaringen van belastingdruk nu acht Mr. Cort van der Linden die. welke ge- vónden wordt door een verhooging van het tarief, eer. der allerslechtste. „Het is m.i. speciaal in dezen tijd de plicht van den Staat ervoor te zorgen, dat nijverheid, havenbedrijf, handel en scheepvaart zoo goed koop mogelijk hunne diensten kunnen leveren. Slechts door goedkoop te werken zullen zij hun plaats in het wereldverkeer kunnen behou den en zullen zij kunnen voorzien in de bekos tiging van een steeds toenemende populatie. Alles wat de Staat in deze tijden doet, dal de productiekosten doet stijgen, dat nijverheid, scheepvaart, handel en havenbedrijf noodzaakt een hoogeren prijs voor hunne diensten te be rekenen is „so wie so" af te keuren. Want bij alle maatregelen, die dien tendenz hebben, slacht de Staat weer wat meer de kippen, die gouden eieren moeten leggen". De schrijver verwijst naar een bedrag van löka millioen aan verschillende posten op de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarvan wel het een en ander geschrapt had kunnen zijn. Hij wijst voorts op de gevaren, waarmede deze tariefsherziening in het alge meen Nederlands traditioneele handelspolitiek bedreigt. Tenslotte de wijze ven behnndeling. Over dit ontwerp zijn vóór zijn indiening bij de Kamer de nijverheid cn de handel niet ge hoord. „Wel kregen zij tot 1 Augustus a.s. dc ge legenheid om alsnog hunne opmerkingen over het ontwerp bij den Minister in te dienen. Ik meen, dat deze laatste wijze van handelen van den Minister van Financiën op zich zelf moet worden toegejuicht, omdat hij Handel en Nij verheid alsnog de gelegenheid heeft gegeven opmerkingen ten beste te geven. Het besluit van de Kamer om het ontwerp reeds 2 Juli in dc afdeelingen te behandelen, krijgt daarmede echter een nog eigenaardiger daglicht dan het reeds heeft. Terwijl handel en industrie die het ont werp in de eerste plaats treft met hard wer ken tegen T Augustus a.s. hunne opmerkingen klaar zullen hebben, moet onze volksvertegen woordiging» reeds op 2 Juli haar oordeel ge reed hebben. Wanneer de volksvertegenwoor diging op die manier met belangen van in dustrie en handel gaat omspringen zal zij het prestige voor zooverre zij dat in die kringen nog heeft spoedig kwijt raken". Wanneer de schrijver tenslotte aandringt, dat de Kamer het ontwerp-Tarief zal verwerpen, is hij zich bewust welke de consequenties zou den kunnen zijn van dit advies. „Een weggaan van Minister Colijn zou ook naar mijn oordeel zeer te betreuren zijn. Maar naar mijn oordeel zou het nog bcteurenswaar- diger zijn, indien wij daarom onze beginselen zouden verzaken. Indien naar ons oordepl deze voordracht van wet tegen 's lands belang in- druischt, moeten wij onze stem laten hooren, en dit. moeten wij zeker doen, wanneer zooals hier, daarmede bovendien nog beginselen' der handelspolitiek gemoeid zijn. Het is naar mijn oordeel d e groote fout van dezen tijd, dat de mcnschen om allerlei bijredenen hunne mecning wijzigen of niet uiten. Naar mijn oordeel kan van dezen tijd alleen iets goeds terecht komen, indien een ieder voor zijn beginselen opkomt ende niet transi geert". PENSIOENREGELING SPOORWEGPERSONEEL. Een adres aan den Minister van Financiën. De Ned R.-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" en de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben zich met een uitvoerig adres tot den minister van financiën gewend om een spoedige totstandko ming der nieuwe pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel te willen bevorderen. Onder het personeel hcerscht groote ont stemming over het feit, dat de reeds voor jaren in uitzicht gestelde nieuwe pensioenregeling maar steeds uitblijft, terwijl verslechteringen in zeer korten tijd kunnen worden ingevoerd. De beide bonden hebben een audiëntie bij den minister van financiën verzocht om deze* aan gelegenheid met zijne excellentie te bespreken. ONTSLAG GEHUWD VROUWELIJK PERSONEEL. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen is aan het personeel medegedeeld, dat in artikel 111 van het R. D. V. bepaald word,t, dat het vrouwelijk personeel, dat vóór 1 Augus tus 1924 gehuwd is, bij dienstopzegging voor elke volle maand dienst een twaalfde maand bezoldiging zal ontvangen, terwijl zij die na 1 Augustus 1924 huwen, voor elke volle maand dienst een twaalfde week bezoldiging zullen ontvangen. De uitkeering wordt over ten hoogste 120 maanden verleend.Dat wil dus zeggen dat de thans reeds gehuwde vrouwen ten hoogste tien maanden bezoldiging als uitkeering kunnen krij gen, terv:ijl zij die na 1 Augustus huwen hoogstens zeventig dagen bezoldiging kunnen ontvangen. a De officieele tekst van de wijziging van arti kel UI (2) luidt als volgt: „In afwijking, in zoover, van het vorige lid bedraagt de uitkeering voor het gehuwde vrou welijk personeel, geen wachteres cn geen kost- winster zijnde, indien het huwelijk reeds vóór I Augustus 1924 gesloten is, ten hoogste één twaalfde gedeelte van dertig maal dc bezoldi ging per dag en, indien het huwelijk op of na 1 Augustus 1924 gesloten is, ten hoogste één twaalfde gedeelte van zeven maal de bezoldi ging per dag voor iedere volle maand, die se dert dc indiensttreding of, bij niet aaneenslui tend dienstverband, sedert de laatste indienst treding in dienst der Maatschappijen of een harer is doorgebracht, met dien verstande evenwel, dat niet meer dan honderd en twintig volle maanden in aanmerking kunnen komen, terwijl de uitkeering voor hem, wien eene be zoldiging per uur is toegekend, ten hoogste één twaalfde gedeelte van zeventig maal de bezol diging per dag en voor wachteressen, die om de andere week dienst doen, ten hoogste een vier en twintigste van zeventig maal de bezol diging Per dag bedraagt." Door den minister van Waterstaat is deze wijziging goedgekeurd. DE AMERIKANEN IN ROTTERDAM. Dc afscheidsavond. De ontvangst van de Amerikaansche offi cieren en adelborsten van de „Wyoming" en de „Arkansas" werd Donderdag besloten met een avondpartij aan boord van de „Rotterdam" der Holland-Amerika-Lijn. De directie der Maatschappij deed haar gas ten, voor zoover zij uit Rotterdam of andere Nederlandsche steden kwamen, per specialen tender afhalen, die hen om ongeveer 9 uur onder een geweldige kletterbui naar de Wil- helminakade overbracht. Bij de keuze der gasten was in hoofdzaak ge zorgd, aldus het Hbld., voor het verschaffen van danseusesaan de Amerikaansche en Ne derlandsche zeeofficieren, zoodat de rijpere leeftijd slechts sporadisch vertegenwoordigd was. De vice-admiraal Mac Cully en de vice- admiraal Fock met hun staven waren aanwezig benevens een 300 adelborsten van beide no ties, terwijl, zooals gezegd, verschillende Ne derlandsche steden de bloem van haar jofferen hadden geleverd. Men kan dus wel zeggen, dat een 700 gasten op voorname .wijze werd ge recipieerd. Na te zijn ontvangen door dc directeuren, Ryperda Wierdsma, Gips en 's Jacob met hun ne dames ging het jonge volk onmiddellijk aan weerszijden van het geweldige promenade-dek, waar twee orkesten waren opgesteld, aan den dans, en het zou misschien zich in dit uur nog aan het genot daarvan overgeven, ware het niet, dat tegen één uur de Amerikaansche vice-admiraal kennelijk het sein tot den aftocht had gegeven. De vice-admiraal MacCully, met wien het blad een onderhoud had, bleek buitengewoon ingenomen met de ontvangst in Nederland, die, naar hij zeide, voor al zijn ondergeschikten on vergetelijk zal blijven. Rotterdam oorlogshaven of. Het is voorbij. Rottordom is weer oorlogs haven af. De gigantische Amerikaansche oor logsschepen zijn vertrokken cn ook de Neder landsche oorlogsbodems hebben zee gekozen. Om negen uur vertrok de „Wyoming". Voor het vertrek van dit schip, dat aan de St. Jobs- kade ldg, was voor het publiek niet veel te zien, zoo meldt het Hbld. Des te meer belang stelling was er voor de „Arkansas", die aan de Wilhelminakadc, dus feitelijk in het hart van de stad, lag. Een half dozijn sleepbooten had er heel wat mee te stellen, om met dezen straf fen wind den oorlogsbodem met zijn watervcr- plaatsing van 27.000 Ion in een positie te brengen, dat hij regelrecht de rivier kon af- stoomen. Van den wal kon men niet merken, dot er beweging in zat. Eindelijk, om half elf, toen de sleepbooten reeds een paar uur hadden liggen wrikken cn trekken aan hun zware vracht, lag het schip behoorlijk recht. Toen kwam er ook op eens schot in. Met een flinke vaart ging het langs de Westerkade, waar de „Douwe Aukus" lag. Zoowel op dezen bodem als op de „Arkansas" stónden de manschappen keurig in 't gelid. De tonen van dc schcepskapel van de „Arkansas" schelden over het water. Ier hoogte van de Parkkade posseerde het Amerikaansche slagschip de „Tromp". Aan boord van dezen bodem deed de kapel van de Mariniers zich hooren, toen de Amerikanen passeerden. Honderden staarden van de oevers het schip na. Zoo min van den wal als van de „Arkansas" was men karig met wuiven. Het bezoek schijnt dus aan beide konten een goe den indruk te Lebben gemaakt. Thans is de ,/Arkansas" uit 't zicht. Wij hebben nu nog slechts de herinnering aan de vlaggen op de café's, die hun „Stars ar.d stri pes" nog niet ingehaald hebben. Na de torpe- dobootcn „G 16" en „G 8", die onmiddellijk na de „Arkansas" vertrokken, zijn nu ook de „Tromp" en de Douwe Aukcs" heen. DE DEMONSTRATIE TEGEN DEN OORLOG Emma Goldman slechts één dog in Nederland toegelaten. Het secretariaat van het Antimilitaristische Vereeniging in Nederland meldt „Gelijk men weet, wordt Zondagmiddag a.s. te den Haag een landelijke demonstratie ge houden door de Internationale Anti-Militaristen Vereeniging ter herdenking van het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 en van het op richten der I. A. M. V., op initiatief van Domela Nieuwenhuis. in 1904 te Amsterdam. Hier zal ook het woord gevoerd worden door Emma Goldman (Berlijn), Lucien Haussard (Parijs) en Rudolf Groszmonn (Klosterneu- burg, Oostenrijk).. Het landelijk comité der I. A. M. V. ha<3 dit medegedeeld aan het Rijkspaspoortenkantoor en verzocht het doen toekomen van een visum aan Emma Goldman en Groszmann zooveel mogelijk te bespoedigen. Tevens werd medegedeeld, dat het in het voornemen der revolutionaire nntimilitairisteh lag, de volgende week te Amsterdam, Rotter dam en Groningen enz. vergaderingen te be leggen, waar Emma Goldman zou spreken over de vermilitariseering van de Russische revolu tie. Mevrouw Goldman, Russische van geboor te, begaf zich in 1886 naar de V. S. van N. Amerika. Toen de Russische revolutie was uitgebroken, deporteerde de Amerikaansche regeering naar naar Rusland. Na een teleurstellende ervaring van 2 jaar werd ze wegens haar verzet tegen wat zij als verwording der revolutie beschouw de, tegen de bolsjewistische bestuurdictatuur en tegen het toenemend militarisme, uit Rus land verbannen. Zij leefde een tijd in Zweden, maar moest ook dit land verlaten. Thans woont ze te Berlijn Emma Goldman maakte vroeger eenige rei zen door Europa. In 1927 nam ze deel aan het Internationale Anarchisten Congres te Am sterdam en aan het tweede I. A. M. congres aldaar. Zij trok toen ook Nederland door en hield tezamen met Baginsky redevoeringen in verschillende plaatsen. Dit laatste wordt haar thans niet toegestazTi. Na heel lang wachten en herhaalde bezoeken op het passenbureau en eindelijk op het Mi nisterie van Justitie, ontvangt zooeven de I. A. M. V. bericht, dat aan Mevr. Goldman slechts een visum zal worden verleend van 2628 Juli, uitsluitend tot het bijwonen van de verga dering der I. A. M. V. te den Haag. KEURING VAN AUTOBUSSEN. Een goede maatregel in Gelderland. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft naar het Handelsblad meldt lot de ge meentebesturen in deze provincie een aan schrijving gericht met betrekking tot de keu ring van autobussen. De commissaris schrijft, dat, krachtens het gewijzigd kon. besl. betreffende bepalingen tot verzekering van de veiligheid van reizigers met openbare middelen van vervoer, thans in plaats van de goedkeuring voor eens, bij den aan vang van den dienst, de bepaling is gekomen, dat de dienst alleen mag worden uitgeoefend met rij- of vaartuigen, waarvoor een goedkeu ring van kracht is, verleend door of vanwege het Gemeentebestuur der plaats waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd. Voor motorrijtuigen wordt omtrent deze goedkeuring niet beslist dan na onderzoek van het motorrijtuig door een deskundige, aan gewezen door den Commissaris der Koningin. Dc Commissaris der Koningin in Gelderland heeft dit onderzoek gelegd in de handen van cén deskundige, opdat in de geheele provin cie niet slechts naar dezelfde regels, doch ook op dezelfde wijze zal worden gekeurd cn do gegevens, daarbij omtrent de motorrijtuigen verkregen, kunnen worden verzameld, zoodot bij cventueele verplaatsing van een voertuig bin nen de provincie, door verkoop, ruiling of an derszins, zijn eigenaardigheden en staat van dienst voor dit doel bekend blijven. Dc heer H. Zoetelief Norman, raadgevend ingenieur te Oostcrbeek, is als deskundige voor de geheele Provincie aangewezen. Ook de regels waarnaar het onderzoek zal geschieden, zijn door den Commissaris vast gesteld. Wat de keuring zelf betreft, deze zal zoo veel mogelijk met inachtneming van dc belan gen der betrokken diensten geschieden. Voor zooveel de hoer Zoetelief Norman niet in staat zal zijn dc aangeboden rijtuigen op hun standplaats dan wel op eene in de dienst regeling vermelde plaats te onderzoeken, zijn door mij een aantal centra aangewezen, waar naar deze zich eventueel zullen moeten bege ven, t.w. 'Arnhem, Apeldoorn, Loehem, Nijme gen, Tiel en Zaltbommcl. Hier kan, naarmate de praktijk dit uitwijst, 'nader wijziging worden gebracht. Het eenige wat de deskundige noodig heeft is een overdekte kuil, welke in dc meeste ge meenten wel in den een of anderen vorm zal zijn te vinden. De thans als openbare middelen van vervoer in dienst zijnde motorbussen zullen vóór 3 Oc tober a.s. olie opnieuw moeten zijn gekeurd Het spreekt vanzelf dat deze omvangrijke ar beid slechts geleidelijk kon plaats hebben cn dat terwillo van een zorgvuldig onderzoek een opcenhooping van aanvragen tegen het efloo- pen van dien termijn moet worden voorkomen. Het is trouwens in de eerste plaats in hel belang der betrokken ondernemers, dat geen stagnatie in den dienst zal behoeven plaats te vinden tengevolge van het niet onderzocht zijn van een of meer hunner rijtuigen. Daarom var- zoekt de Commissaris den gemeentebesturen de ondernemers van autobusdiensten op de wen- schelijkheid te wijzen om met h«t aanvragen van keuringen niet te talmen, doch de noodige verzoeken daartoe zoo spoedig mogelijk bij bovengenoemden deskundige in te zenden. Ten slotte bepaalt het kon. besl. dat, wegens kosten van onderzoek, de deskundige den on dernemer een door den Commissaris der Ko ningin te bepalen bedrag in rekening kan brengen. Bij de vaststelling van die som is de Com missaris uitgegaan van de omstandigheid dat er een viertal keuringen zullen zijn te dc/en, we'ke de billijkheid medebrengt verschillend te tarL'eeren. In de eerste plaats de eerste keuring van een voertuig, welke uit den aard der zonk hel meeste werk geeft en daarom, naar een uniform tarief voor alle wagens, het hoogst is bere-* kend. Kan na deze keuring een advies tof goedkeu ring aan het Gemeentebestuur niet dodelijk worden gegeven, uit hoofde van een of meer kleine gebreken, welke gemakkelijk te verhel pen zijn, dan zul'en een of meer keuringen op aangewezen fouten plaats vinden, waarvoor telkens een geringe vergoeding wordt in reke ning gebracht. Ook is het mogelijk dat een ondernemer, het zij in de regeling van eten dienst, hetzij in de constructie van een of meer rijtuigen wijziging wenscht te brengen, waarvoor een nieuw onder zoek noodig is. Het tarief hiervoor varieert naarmate van den omvang van de wijziging. Ttn slotte de herkeuring, na afloop van den termijn v.-aarvoor het rijtuig door het Gemeen tebestuur is goedgekeurd. Aangezien olsdnn de gegevens omtrent het rijtuig bekend zijn is deze keuring, in het algemeen gesproken, wei nig omvangrijk, waarmee bij de vaststelling van het tarief is rekening gehouden. De (goedkeuring van motorrijtuigen wordt verleend voor een termijn van ten hoogste 6 maanden, zoodot het den Gemeentebesturen vrijstaat, bij de bepaling van den geldigheids duur der keuring, rekening te houden met de routes en de gemiddelde afstanden door de rij tuigen dagelijks af te leggen, m.a.w. dat de termijn kan vnriccren naar gelang van het ka rakter der verschi lende diensten. ARBEIDSVERLENGING CONTINU BEDRIJVEN. Een onderhoud van Stenhuis rnct den heer Westhof. Voor het N. V. V. hadden, naar „Hot Volk" meldt, de heeren Stenhuis en Kupers Dinsdag met den heer Westhof, chef van de afd. Ar beid, een bespreking, waarin zij aandrongen op intrekking van het aanhangige wetsont werp. De heer Westhof deelde mee, dot daarvan geen sprake kon zijn. Hij wees er op, dat aan neming der voorgestelde wijzigingen niet bc- leekende, dat de 56-urige zou wor den ingevoerd, doch dat ze bij algemeuncn maatregel van bestuur kan worden ingevoerd. De vertegenwoordigers van het N. V. V. we zen er op, dat de zaak wel formeel zoo stond, doch dat de practijk de 56-urige werkweek zou zijn. Bovendien meenden zij, dat voor de con- tinu-bedrijvcn de arbeid niet bij algemeenen maatregel van bestuur, doch door den minister na advies eener commissie van deskundigen per onderneming moest worden geregeld. Het N. V. V. zal zich nu in verbinding stel len met den heer Schaper, „daar door amen deering van het wetsontwerp een dergelijke re geling te treffen is." DE HAAGSCHE MARKTSTAK1NG. Het conflict is van dc baan. Men meldt ons uit den Haag In eene Donderdag ten huize van een der bestuursleden von den Bond van Marktkoop lieden gehouden ledenvergadering is aangeno men een voorstel van de exploitanten van marktkramen, waarbij dc maximumprijs van verhuur van kramen is bepaald op 13 cent per M5. De voorgenomen staking van de marktkoop lieden is hiermede van de baan. DE MILITAIRE MALVERSATIES TE EDE. Dc bemoeienissen van dc Re kenkamer ten deze. Dc Algemeene Rekenkamer heeft, toen be kend geworden was de ontdekking van een te kort van ongeveer 44.000 in de kas van den voortvluchtigen kapitein-administrateur van het 10de regiment infanterie te Ede, den minister van oorlog nadere inlichtiwr^n ge vraagd. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven door overlegging van een onder dagtcekening van 25 Juli 1923 opgemaakt ropport van den 1ste luitenant der infanterie, die was aangewezen om gedurende het verlof van den kapitein- kwartiermeester van 1323 Juli 1923 diens functie waar te nemen. Uit dit rapport bleek o.m., dat het kasboek als saldo van de postrekening aanwees 44.206.88doch dat een onderzoek aan toonde, dot het saldo slechts 206.8815 be- liep. Dc rekenkamer wees er in dc eerste plaats den minister op, dat ter zake van het optreden van den waarnemend administrateur op 13 Juli 1923 niet was overgelegd een behoorlijk proces-verbaal van kasovergave en -overne ming op dien datum, doch slechts een achteraf opgesteld immers op 25 Juli gedateerd eenzijdig rapport, uit welk stuk moest worden opgemaakt, dnt de luitenant zonder bewijs stukken van den postchèque- cn girodienst cn zonder onderzoek ten postkantore hnd aan genomen, dot het soldo van f 44.206.88J?, dat volgens het kasboek op de postrekening beschikbaar moest zijn, ook werkelijk daarop aanwezig was. In verband hiermede vroeg zij of d^e luitenant niet verplicht geweest was zich te overtuigen van het aanwezig zijn van dot saldo en of hij zich niet, door zulks niet te doen, aan eene nalatigheid had schuldig ge maakt, ton gevolge waarvan hij mede oonspra- ktelijk kon worden gesteld voor het kastekort. Naar dc Kamer meende, lag het voor dc hond, dat iemand, die kasbeheer overnam, zich moest overtuigen van de aanwezigheid van h>t kassaldo. Indien overigens het onderzoek aan stonds had plaats gevonden cn niet eerst, na dat de kapitein-administrateur op 23 Juli von verlof was achtergebleven, zou deze laatste hoogstwaarschijnlijk geen gelegenheid hebben gevonden zich met medeneming von 44.000 naar het buitenland te begeven. Verder zou ook, indien de voorschriften van het reglement van administratie 1916 waren opgevolgd cn de luitenant dus de beschikking hnd gvhad over de chéque- en giroboekjes (de kapitein had die boekjes in bewaring gegeven oan den Isten luit., der mil. adm.), spoediger ontdek king van het bedrag mogelijk geweest zijn en dus grootcr kans op snelle achtcrhaling van den vluchteling hebben bestoon. Bij de vaststelling von het verslag der Re kenkamer over 1923 waren de gevraagde in lichtingen nog niet verstrekt. BEDRJEGELUKE BANKBREUK. Een wethouder voor dc recht bank. De wethouder te Stecnwijkerwcld G. V., die 7 Mei j.l. in staaf von faillissement werd ver klaard, heeft te Zwolle terecht gestaan be schuldigd van bedriegelijkc verkorting van de rechten zijner schuldeischers. Even voor do uitspraak van zijn faillissement terwijl hij wist, dot hij dezo niet kon voor komen, zou hij drie schuldeischers hebben be voordeeld, resp. mcf 477.85, 29.40 en f 140. Den curator zou hij wijders opzettelijk hebben verzwegen een vordering op M. M. van Tol te Amsterdam groot 746, cn ct?n tot zijn boedel behooTcnde som onn contant geld. In de derde plaatsf zou hij 8 Mei aan dc Coöp- Landbouwbank te Stecnwijk 500 uit zijn boedel betaald hebben. De curator, mr. J. W. Willinge Gratama, als getuige gehoord, verklaarde, dat bekl. de op verschillende dagen herhaalde vraag, of hij uit staande vorderingen hr.d, ontkennend beant woord heeft. Ook hnd hi j ontkent ge id in huis tc hebben. Het had hem getroffen, toen hij in de stolen van bekl. kwam, dat daar geen vee stond Bckl. zei, dat hij dot ten decle verkocht had, om zijn schulden te kunnen betalen. Ook in een conferentie met den rechter-commissaris had hij verkhard, geen uitslaande vorderingen te hebben. De OTicicr van Justitie vroeg of bekl. 'niet gezegd heeft, dat zijn have cn goed behoorda aan zijn broer. De curator bevestigde dit. Deze had ge vraagd, of daar een acte van opgemaakt was. Bekl. had daarop geantwoord Jo, maar die heb ik niet in mijn bezit. Bckl. wilde eerst den datum niet opgeven, hij zei Dat weef ik niet, toen zei hij In het najaar on later In December 1923. Bekl. zegt, dat hij thans eerst begrijpt iets gedaan te hebben, dat niet geoorloofd was. President Wat uw vordering op van Tol bc- trert, heb u ontkend vorderingen te hebben. Bekl. zegt, dot hij wist dot er geen cent in huis was, zijn gezin moest toch eten en. er moest op de boerderij gewerkt worden. De drie schuldeischers, die hij wederrechte lijk geheel afbetaald heeft, verklaren, dat bekl. heel gemstig bekend staat. De Officier van Justitie noemde het na af loop van hef getuigenverhoor «r.-n moeilijke zaak die gecompliceerd is gewerden door cè houding van bek1.. Hier hangt bekl. den onnoo- zele uit, maar als men de feiten nagaat, dan ziet men dat hij zeer geraffineerd te werlc is gegaan. Bekl. cn zijn broer stonden beiden zeer zwak. De een verkoopt den b°cl oon ^cn ande-, de andere draagt de boedel weer aan den eer ste over. Wie nu het eerste failliet craat, heeft een actie, gaaf Gijsbert hef eerst failliet, dan heeft hij een acte, dat zijn boedel behoort aan zijn broeder Jan, goat Jan het eerst failliet dan heeft hij een acte dat hij den boedel weer over gedaan heeft aan Gijsbert. Dc schoonzoon geeft advies. Er werd een acte opgemaakt, en een familielid noemt het in een brief, >'n spr. s bezit, een vies zaakje. Hier is kwace trouw m hef spel. Al doet men nu, of bekl. een hoogst fatsoenlijk man is, cn al is er een brief van den burgemeester gekomen, hoe men zijn braven wethouder kon vasthouden, een voorbeeldige straf moet opgelegd worden. Spr. vraagt twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bols jus uit Leiden, wees er op, dat voor kwade trouw vast moct staan, dat ieipend zichzeif bevoordeelt Aan .dit ver-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 5