WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. SCHILLETJE BINNENLAND. MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR Gewas 1920 Raymond Macau Gewas 1920 St. Emilion F 1.F. 40.-- F 1.40 F 56.-- AMERSFOORTSCH DAGBUD Garbardine REGENmantels vanaf 18.90 Loden REGENmantels (alleen prima kwaliteit) Gummi REGENmantels vanaf f 11.50 Leer REGENmantels - 16.90 In Meisjes Regenmantels en CSpes alle maten BELEEFD AANBEVELEND. UTR. STRAAT 17 GeTBStigd 1878 BIJZONDER AANBEVOLEN: TELEFOON 145 Per flesch Per Anker H Likeur van bijzonder fijne T A samenstelling E 1 p. fl. f 3.4o }i 1 2 4 1 S. H. MASSA 6 AFD: Advertentie Bureau Arnhemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhoogingflB ZUID-AMERIKA. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Voorzorgsmaatregelen tc Rio de Janeiro. Buenos Aires, 27 Juli. (R.) Volgens telegrammen uit Sao Paolo aan de bladen zijn de havenforten van Rio de Janeiro bij wijze van voorzorgsmaatregelen reeds van hun be wapening ontdaan. De burgers van Sao Paolo worden aangespoord dc stad te verlaten. Washington, 27 Juli. (R.) De Ameri- kaansche ambassade te Rio de Janeiro zond den tekst van een proclamatie, door den Bra- ziliaanschen minister van oorlog gepubliceerd, waarin den inwoners van Sao Paolo wordt verzocht de stad te verlaten en de „rebellen aan hun lot over te laten". De minister hoopt, dat alle burgers aan zijn beroep gehoor zul len geven, om de ellende, als gevolg van de operaties, die „binnen enkele dagen" "^llen beginnen, te ontgaan. Zal de president vluchten ScKopen <Jic uit Rio de Janeiro in Ameri- kaansche havens zijn aangekomen, rupportee- ren, volgens een telegram uit Londen d.d. 26 Juli aan het Hbl., dat het jacht van Bernardes, den president van Brazilië, nacht en dag on der stoom ligt voor het geval dat de president zou moeten vluchten. De rebellen bij Sao Paolo hebben hun front naar het Noorden uitge breid- De Tcgeeringstroepen beginnen onge duldig te worden en weigeren de stad te bom bardeeren en de schade nog grooter te ma ken. Regeexingsvliegtuigen hebben vlugschrif ten in de stad verspreid, waarin de bevolking wordt aangespoord om Sao Paolo to verlaten, daar de regeeringstroepen zullen oprukken. De strijd om Sao Paolo. Buenos Aires, 26 Juli. (R.) De eva cuatie van Sao Paolo is uitgesteld wegens het gebrek aan vervoermiddelen, maar de nabu rige steden zijn vol uitgewekenen. Volgens de officieele communique's bevinden de regee ringstroepen zich aan de zuidzijde van Sao Paolo Teeds op minder dan een mijl afstonds van de hoofdstraat der stad. Successen der regeeringstroepen Rio de Janeiro, 26 Juli. (R.) Het of ficieel legerbericht meldt vandaag een aan zienlijken vooruitgang van de regeeringstroe pen over het gcheele front. Vliegtuigen hebben met uitstekend gevolg de stellingen van de opstandelingen gebombardeerd. De troepen hebben machinegeweren, geweren en munitie buitgemaakt en 60 man gevangen genomen ZUID-AFRIKA. EEN BIDSTOND VOOR DE DROOGTE EN DE SPRINKHANENPLAAG. Kaapstad, 28 Juli. (R.) Heden wordt in de gcheele Zuid-Afrikaansche Unie een bidstond gehouden op voorschrift van het gouvernement wegens de aanhoudende droog te en de sprinkhanenplaag. In alle kerken van ieder kerkgenootschap werden speciale gebe den gedaan. Earl Athlone, gouverncmcnts-ge- neraal. Hertzog, de eerste minister en andere leden van het kabinet, woonden de speciale godsdienstoefening bij in de Nederlandsch- Hervormde kerk te Kaapstad. DE KONINGIN IN ZWEDEN. Den terugtocht aangevangen. Een telegram uit Christiania d.d. Zondag luidt Na een bezoek van 3 weken aan de Noorwegxmsche fjorden, hebben Koningin Wil- helmino en Prinses Juliana vanmorgen Trond heijn verlaten, om af te reizen naar Stockholm, woor zij den Prins weer zullen ontmoeten. De Ncderlandsche gezant te Madrid Jhr. P. R. A. Melvil van Carnbee is na korten tijd met verlof hier te lande te hebben doorgebracht op zijn post teruggekeerd. EEN DOUANEVERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN CANADA. Op den voet van meestbegunstiging. Door den consul generaal te Montreal, den heer de Meester, is in opdracht van de Ncder landsche regeering met de Conadecscho regee ring een douaneverdrng gesloten, waarbij beide landen elkander verleencn behandeling op voet van meestbegunstigdo natie. DOUANECONTROLE TE EINDHOVEN. Een verplaatsing van Valkcns- waard naar Eindhoven. Men meldt ons uit Eindhoven: Zooals bekend zal met ingang van 1 Augus tus a.s. de douanecontrole te Valkenswaard ver plaatst worden naar deze gemeente. Omtrent dit besluit vernemen wij nader, dat dc over brenging in weerwil van de pogingen, door het gemeentebestuur van Valkenswaard in het werk gesteld om den ouden toestand te handhaven, een voldongen feit is geworden. Groote bezwaren zal zij niet opleveren. De aangevoerde stuk goederen uit België zullen rechtstreeks nonr Eindhoven worden ver\oerd en niet meer te Achel gesplitst worden. Goederen die voor Val kenswaard bestemd zijn zullen dus te Eindhover ingeklaard worden in ploots van in eerstge noemde gemeente, en wel tegen dezelfde kosten die thans betaald worden aan de N. S., in geval de inklaring aan deze maatschappij wordt op gedragen. De vrijmaking der wagenladingen zal te Valkenswaard kunnen geschieden. Echter ligt het in dc bedoeling van don hoofdinspecteur der directe belastingen om in laatstgenoemde gemeente het personeel in te krimpen en de be voegdheid der losplaats zoodanig te beperken dat in de toekomst alleen wagenladingen vrije goederen ter plaatse kunnen worden ingeklaard, terwijl dë wngenladingen belaste goederen te Eindhoven zouden moeten worden vrijgemaakt. Na beëindiging der douonebehandeling zullen de wagens weer naar Valkenswaard worden te ruggebracht. De kosten voor deze inklaring zul len voor deze zendingen evenmin verhoogd worden. DE AFVLOEIING BU DE POST. Sen officieele verklaring. Van officieele zijde deelt men ons het vol gende mede Llit het verslag in dagbladen van de audiëntie, die een delegatie uit het bestuur van den Contreien Nederlandschen Ambtc- naarsbond op 18 dezer met den Minister van Waterstaat naar aanleiding van de ontslag aanzegging van het Hoofdbestuur der P. en T. had, zou de indruk kunnen ontstaan, dat de Minister tijdens die audiëntie een twijfel uitte aangaande 'de juistheid van toepassing der voor het Hoofdbestuur aanvaarde wijze vun afvloeiing. Deze indruk ware ten onrechte gewekt. Op de opmerking der delegaties, dat toch blijkbaar bij die ontslag-aanzegging niet de geschiktheid als maatstaf is aangelegd, aange zien dan niet personen, die in den loop der ja ren bij keuze waren bevorderd of voor buiten gewone verhooging waren voorgedragen, zou den zijn ontslagen, heeft de Minister toegege ven, dat dit zeer wel mogelijk was, echter niet als bewijs voor de onjuiste toepassing, maar als uitvloeisel van het systeem, dat, indien geen ongeschikte ambtenaren in een groep aanwe zig zijn, de goed bruikbare ambtenaren voor de afvloeiing in aanmerking doet komen. Dat onder hen ambtenaren voorkomen, wie wel eens een extra salarispromotie of een bevordering bij keuze ten doel viel, is een bewijs voor het hoog gehalte der groep. In dit verband is de beroepsinstantie door den Minister ook niet genoemd ols een instantie tegen de onder stelde verkeerde toepassing der gekozen af- vloeiingsregclen, maar als een instituut, welke instelling als onderdeel der toegepaste wijze van afvloeiing reeds ecnigen tijd in de bedoe ling lag. HET KOLLEKTIEF KONTRAKT IN HET BOEKDRUKKERSBEDRÏJF. Door de werkgevers opgezegd. Het kollektief kontrukt in de Typografie is, naar het „Grafisch Weekblad" meedeelt, door de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf aan de vier werknemersor ganisaties opgezegd, met de bijvoeging, dat men over het tot stond komen van een nieu we overeenkomst gaarne wil onderhandelen. Ook onzerzijds, zegt de redoktie van het Giafisch Weekblad", bestaat die geneigdheid, doch even als de patroons zich klaarblijkelijk voorstellen ecnige veranderingen in het kon- trakt aan te brengen, welke niet alle speciaal in het belang van de arbeiders zijn, zullen ook onze leden gaarne de huidige tekortkomingen an het kontrakt zienp'nangevuld. Velerlei ver langens dienaangaande kwamen in den loop an deze kontraktperiode tot uiting. Thans zul len ze in zeer konkreten vorm onder de aan dacht van de onderhnndelings-kommissie moe ten worden gebracht. VEEZIEKTEN. De ziekte onder de varkens te Westerwoldc. W ester wolde. De ziekte onder de var kens breidt zich hier meer en meer uit. De meeste der aangetaste dieren sterven. Mond- en klauwzeer epidemie. T ubbergen, (Overijssel). Het mond- en klauwzeer heerscht in deze gemeente zoo he rig dat de burgemeester alhier strenge maar regelen heeft getroffen ter beteugeling van de ziekte. Het vervoer van besmette en verdachte melk naar de verschillende melkfabrieken is verboden. DE ROOFMOORD TE DEN HAAG. Een gevonden tramkaartje. Zou het licht brengen Men meldt ons uit den Hang In verband met den moord Donderdagochtend gepleegd op den heer v. d. S. in de De Rie- merstroat, wordt nog nader het volgende ver nomen Toen de politie Donderdag de woning van den verslagenc binnentrad, vond zij op de gangmat bij de voordeur een tramkaartje. Dit biljet werd aanstonds opgezonden naar de di rectie van de Haagschc Tramweg Maatschappij en deze heeft nu haar rapport dienaangaande uitgebracht. Daaruit is gebleken, dat het tramkaartje is verkocht Woensdag 23 Juli des namiddags 9 minuten over half tien op lijn 8, komende uit dc richting Plein. Dit trambiljet kan onmogelijk van den heer v. d. S. geweest zijn, daar men heeft kunnen nagaan dat de trein, waarmede v. d. S. Woens dagavond uit Utrecht in den Haag is terug gekeerd en nè elf uur is aangekomen en v. d. S. toen met eenige kennisen, die met hem van de Utrechtsche vergadering kwamen, met lijn 3 naar huis is gereden on toen aan het Piet Hein- plein uit de tram is gestapt. Het is nu maar de vraag voor de politie hoe dat tramkaartje op de mat terecht is gekomen. Uit het feit, dot v. d. S. Donderdagochtend geen ander bezoek heeft gehad, dan dat van den dader van den moord, moet men wel tot de conclusie komen, dat het trambiljet door den doder is verloren. De commissaris van politie, de heer Kramer, verzoekt daarom een ieder, die Woensdagavond de tramrit mot lijn 8 op het aangegeven uur en in de aangeduide richting heeft medegemaakt, zich bij hem aan te melden, teneinde wellicht eenige inlichtingen te kunnen verschaffen. Nog vernemen wij, dot dc rechter van in structie toestemming heeft verleend om het lijk te begraven, en dat de begrafenis vermoedelijk morgen zal plaats hebben. De begrafenis van het slachtoffer. Nader kan worden gein -ld, dat de begrafe nis van het slachtoffer van den roofmoord in de De Riemerstraat tc den Haag, den heer v. d. S. Dinsdag a.s. zal plaats hebben. De stoet vertrekt om 12 uur van het ziekenhuis Zuid- wal naar de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen. DE BANKDEBACLE TE DEVENTER. De aanhouding van Brinkman. Over de aanhouding van den kassier Brink man vernemen wij nader, dat hij zich blijkbaar derwaarts had begeven in zijn nog onlangs nieuw aangekochtcn auto. Dinsdagmorgen is hij te Arnhem geweest, heeft daar een repara tie laten verrichten en is daurop vertrokken longs den Velperweg. Men wist toen nog niet, dat zijn firma haar deuren gesloten had. Toen het bevel tot aanhouding kwam, was de vogel gevlogen. Maar de politic te Deventer kreeg een spoor naar Bremen in bezit en Donderdag avond was de zekerheid verkregen, dat B. al daar was gearresteerd. Het is niet bekend, of hij zich nog in het bezit bevindt van dc pl.m. j f 23,000, welke hij bij het vertrek uit Dcvcn-: ter bij zich moet hebben gehad. De waarne mende commissaris van politic en een recher cheur zijn gisteravond naar Bremen vertrokken om te trachten B. naar ons land over te bren gen. DE RAMP OP DE SCHELDE. De begrafenis der slachtoffers. Zaterdag heeft op de algemeene begraafplaats te Vlissingen de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van vieV der slachtoffers van de visschersramp van 18 Juli schipper Jaspcrse en zijn beide zoons en A. de Nooycr. Op de begraafplaats waren met vele belang stellenden aanwezig, onder wie de burgemees ter en twee wethouders van Vlissingen, de hee- ron Huson en Laernoes, en de commissaris van politie Nadat de vier lijken in één graf waren neergelaten, heeft de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, een toespraak gehouden, mede namens den Commissaris der Koningin in Zeeland. Hij zeidc o. m., dot cr voor gezorgd zal wor den, dot zij, die dit graf bezoeken, zullen her innerd worden aan het gebeurde. Vervolgens sprak ds. Talma, Hervormd pre dikant. Ds. Voorhoeve, eveneens Hervormd predi kant, ging voor in gebed, waarna een zoon van schipper Jaspcrse en een van De Nooyer woorden van dank uitten. ERNSTIG TRAMONGELUK. Botsing tusschen tram en vrachtwagen. Men meldt ons uit 's Hertogenbosch: Gistermorgen heeft op den weg tusschen Deuteren cn de Vlijmensche hut een ernstig tramongeval ploots gehad. Terwijl de tram in de richting van Waalwijk stoomde kwam uit de tegenovergestelde rich ting een kor, bestuurd door den voerman Th. Verbeek. Diens paard werd op circa 10 meter afstand van de tram schichtig cn keerde zich plotseling om met het gevolg dat de achter kant van de kar door dc tram werd gegrepen en wel met zulk een kiacht, dat het paard tegen de tram werd opgeworpen en op slag dood was. De voerman geraakte onder het dier en werd met een ernstige hoofdwonde opgenomen. DE PETROLEUMBRAND TE VLISSINGEN. Een bluschproef. Aan de Tel. ontleencn wij nog de volgende bizonderheden omtrent een bluschproef, die heden is genomen. Deze is gehouden in overleg met de experts van assuradeuren, den heer A. Kievit en de firma D. Hudig Co. te Rotterdam, de make laars, die het complex der "Ned. Petroleum en Aspholt Mij. op de Rotter^»sche beurs ver zekerden. Men heeft in den mcht uit Dordrecht twee groote tankwagens laten komen, gevuld met het nieuwe bluschmiddel z.g.n. „schuim- blusch" (foamite), daar zich hier een buiten gewone gelegenheid voordeed om den invloed van dit nieuwe preparaat in de practijk na te gaan. De twee tankwagens werden tot voor het terrein gereden, terwijl personeel jpin de Ma rine met materiaal ter beschikking werden ge steld. Op het terrein zagen wij een ingenieur van de Bataafsche Petrol. Mij. uit Den Haag, een ingenieur van de Kon. Petrol. Cy. van het kontoor te Rotterdam en eerf" groot aantal marine-autoriteiten. De leiding bevond zich in honden van den marine-commandant. De taak der marine bestond hierin, het „schuim- blusch" in de kokende massa te werpen. Daartoe werden nabij de tankwagens twee pompen opgesteld, die door matrozen, werden bediend, terwijl twee slangen van plm. 500 meter het preparaat naar een zware straalpijp leidden. Met behulp van acht man werd deze straalpijp gr*haakt aan een uitgedoofden wand van de brandende tank. Vervolgens werd het sein tot pompen gegeven. Indien de proef ge lukte, moesten binnen drie minuten de vlam men gedoofd zijn. Nauwelijks was het sein tot pompen gegeven, of dc vlammen wakker den aanvankelijk sterker op, doch daarna zag men hoe de vette zwarte rookwolken der brandende petroleum wegdreven en plaats maakten voor wolken van licht-grijze nuan ces. Aanvankelijk zag men nog vlammen uit do massa opstijgen, doch zeer spoedig doofden deze en krinkelde alieen nog lichtgrijze rook omhoog. Binnen 2'? minuut kon men zeg gen, dot het vuur gedoofd was. Gedurende het probee.en van dit preparaat was de ste delijke brondweer bezig den wand van de tank not te houden, teneinde het springen te voor komen. Men was buitengewoon tevreden over deze welgeslaagde proefneming. De eindtnak die men nog tc verrichten heeft is het nablusschen van ,do brandende cn smeu lende massa op het terrein. verdedigt, wordt het overeenkomstig de con clusie van de meerderheid der commissie met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Er is weer alleen een morgTïnzitting gehou den. HET EUCHARISTISCH CONGRES. De sliritingsvergadering. Men meldt ons uit Amsterdam Ruim achtduizend personen waren Zaterdag avond in het Stadion bijeen, om de sluitings vergadering van het 27 ste Internationaal Eucharistisch Congres bij te wonen. Eenige minuten na zeven uur betrad de Kardinaal- Legaat, gevolgd door de Maltezer ridders het veld van het Sportpark, terwijl de menigte Zijne Eminentie enthousiast begroette. Na in het paviljoen op het .midden van het terrein plaats te hebben genomen cn het openingslied „Adoremus in Aeternum" was gezongen, sprak pastoor T. M. K. van Kersbergen een kort be groetingswoord. Daarop trad- de voorzitter van het permanent comité. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen naar voren tot het doen van enkele mededeelingcn. Spr. deelde mede, dot van Z. H. den Paus en van H. M. de Koningin telegrammen waren binnengekomen. Het telegram van de Koningin luidde „H.M. de Koningin, erkentelijk voor de ge brachte hulde, draagt mij op U en de leden van het Internationaal Eucharistisch Congres te Amsterdam hoogst derzei ver welgemeonden dank over te brengen voor het in him naam gezonden telegram. De adjudant van dienst. De Vos van Steenwijk". Voorts waren nog telegrammen ingekomen van de kardinalen Ranuzzi dc Binnchi cn Lau- renti, van het kathedraal kapittel van Toledo en van den Bond van Aanbidders te Monte video. Mgr. Heyien deelde vervolgens medio, dat het getal der in de sectie-vergaderingen tol stand 'gekomen resoluties zoo groot is, dat het ondoenlijk zou zijn, die allen hier voor tc le zen. Ze zullen later worden gepubliceetd. Nadat het koor uit de St. Willibrordus „Schola Cantorum" onder leiding van Hubert Cuypers het „Veni Sancte Spiritus" had ge zongen, was het woord aan de vertegenwoordi gers der landen, die tijdens de congresdagen geen redenaar hadden, om hunne begroeting te brengen. Mgr. Pnpadopoulos, vei klaarde, 'als verte genwoordiger van de congregatie van den Oos- lerschcn ritus, zeer erkentelijk te zijn voor de gelegenheid hem hier geboden om de eenheid te gevoelen tusschen de Oostersche en Latijn- sche Kerk in het geloof en de vereering van de H. Eucharistie. Abt Zavoral, als vertegenwoordiger van Een geslaagde bluschproef. Het vuur is gedoofd. Men meldde Zaterdagavond uit Vlissingen De brand op het terrein van d'e Nederl. Petroleum-Asfokfabriek kan ols afgeloopen j worden beschouwd, al stijgt nog ecnige rook, j Tsjccho-Slowakije en Mgr. Rolt., Hongarije die in vergelijking met gisteren meer damp j voerden achtereenvolgens het woord; verder lijkt, van het terrein op in de richting der vertegenwoordigers van Argentinië, Danzig en sluizen. Ook een enkel venijnig vlammetje ziet Polen. De vertegenwoordiger van Polen begon men nog wel. Hoe groot de ramp ook mog'e zijo :ede in het Poolsch en zette haar verder in zijn, twee heele groote en enkele kleinere j het Nederlandsch voort. Een en ander gaf het tanks zijn voor het vuur gespaard gebleven en publiek aanleiding den Poolschen pricstcr-jour- ook een deel der gebouwen, alsmede di? fa- nalist aan het slot van zijn toespraak een geest- brieksschoorsteen staan overeind, zoodat som mige berichten, als zou alles in bi and staan, overdreven zijn geweest. Een der woningen op het terrein, die werd ontruimd, wordt weer gemeubeld en voor be woning in gereedheid gebracht. Het blusschen met de beide uit Rotterdam aangebrachte vloeistoffen heeft het gewensch- te resultaat gehad en den brand in de benzine tank tot staan gebracht. Ook deze rookt ech ter nog. De motorspuiten der gemeente worden nog gereed gehouden om zoo noodig dienst te doen. Het tragisch einde van het slachtoffer. De Tel. is in de genegenheid een verklaring weer te geven, afgelegd door den stoker Evert Sinke te Souburg, den man, die Willeboordse het laatst heeft gesproken. Deze verklaring is van belang in verband met het ontstaan van den brand. „Ik was", aldus Evert Sinke, „in den nacht van Donderdag op Vrijdag om ongeveer twee uur bezig op een lorricwagen te laden voor de stookplaats. Toen Willeboordse op de tank klom, riepen wij elkaar nog een aardigheid toe. Ik zog, dat Willeboordse het mangat open maakte en zijn peillot in de tank liet zakken. Willeboordse had geen lamp bij zich, daar de omring'ende boog lampen op het terrein voldoende licht ver spreidden. Ook weet ik pertinent, dot Wille boordse geen brandende pijp of sigaar had. Is hij al vol? vroeg ik hem. Maar in plaats van te antwoordc-n, schreeuwde Willeboordse plotseling: „Help! Moord! Brand! Ik verbrand." Een vuurkolom kwam uit het mangat en werd hoe langer hoe grooter. Toen zag ik hem op den bovenkant vun de tank vallen. Ik klom de ladder op, maar wegens de groote hitte was het mij onmogelijk verder te gaan. Ik klom daarom de ladder af en ging alarm maken." Tot zoover het verhaal van Evert Sinke, dot het moeilijk maakt voor den brand een aan nemelijke oorzaak te vinden. School- en Kerknieuws. NED. HERV. SYNODE. Negende zitting. Nadat van de firma Koch en Knuttel te Gouda is ingekomen de exploitatierekening van het Nieuw Kerkelijk Handboek, wordt beslo ten, voor deze uitgave een subsidie van 500 te verleencn, doch eenige opmerkingen over de uitgave aan de mededeeling hiervan te verbin den. Overeenkomstig de conclusie van het desbe treffende rapport wordt met algemeene stem men besloten tot af wijziging van eën ingediend voorste], om er bij de regeering op aan te dringen den Goeden Vrijdag op tc nemen on der de algemeen erkend Christelijke feestda gen. Aan de orde komt het vooistel van de Con- fessionecle Vereeniging, om ter bespreking van het kerkelijk vraagstuk weer een vergadering te houden van afgevaardigden aller kerkeraderf evenals in T9I4. De meerderheid der commis sie, die hierover heeft te rapporteeren, wenscht het voorstel af te wijzen. De minderheid wil het aannemen. Na vrij uitvoerige besprekingen, waarbij de heer A. B. te Winkel het voorstel krachtig driftige ovatie te brengen. Dc sluitingsrede hield daarop Mgr. Hcylcn. „Te Deum Lnudamuszoo ving de Bisschop van Nomen zijn rede aan. „Dit is de kreet, die uit onze harten moet opstijgen bij het sluiten van dit onvergetelijk Congres". Lof en dank bracht hij aan God", die ons werk gezegend heeft aan den Kardinaal-Legaat, „die ons door woord cn voorbeeld heelt aangespoord tot grondiger kennis en inniger liefde voor Jezus in het mysterie zijner liefde" en ten slotte aan allen „die met zooveel ijver en zelfopoffering deelgenomen hebben aan de plechtigheden en de vergaderingen van dit Congres". In den breede ging de Bisschop na de betee- kenis van de luisterrijke processie, morgen te houden, „die ons een nieuwe gelegenheid zal geven om onzen Heer en God openbare hulde te brengen, Hem uit vallen borst toe te juichen en Hem uit tc roepen als koning, niet alleen van ieder in het bijzonder, maar van de gansche we reld." „De beloften die wij morgen onzen Koning zullen aanbieden" zoo sprak ten slotte de voorzitter van het permanent comité, zich spe ciaal tot Kardinaal van Rossom wendende „leggen wij vandaag in Uwe handen en wij bid den U dezelve Zijne Heiligheid aan te bieden, opdat Hij ze zegene en ons de genade beko me, ze altijd trouw te vervullen. Doen wij dat, dan zal dit congres voor Am sterdam rijke vruchten gedragen hebben, wij zullen het geluk hebben te zien, dat Jezus in Zijn Eucharistie als koning heerscht, zegeviert. Christus Vincit, Christus regnat, Christus imperat". Na deze luid toegejuichte toespraak ving de kardinaal-legaat zijn rede aan. „De schoone dagen van ons Eucharistisch congres zijn ten einde", aldus zijne eminentie. „Eerder dan wij dachten staan wij voor het slot van deze heilige, waarlijk vreedzame samen komst. Onze feesten zijn teneinde en wij staan op het punt ze te besluiten met onzen grootcn katholieken lofzang: Te Dcum laudamus} Tc Dominun confitemur U o God, loven wij, U o Heer, belijden wij. Wij hebben Jezus gehuldigd in zijn sacra ment, gehuldigd door ons belijden cn openbare betuiging van ons eeuwig trouw geloof, ja wij willen eeuwig trouw zijn aan ons geloof in de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het heilig altaarsacrament, en eerder bloed en le ven geven dan die groote waarheid van ons heilig geloof verloochenen. Gehuldigd hebben wij Jezus door ons uitwendig eerbetoon door onze bloemenhulde, door onze festoenen en guirlandes, door onze versieringen cn onze lich ten, door alles wat wij konden bedenken om ons geloof in de heilige Eucharistie te betui gen en Jezus eerherstel te geven door onze lofzangen ook en door ons jubelen om en vóór het allerheiligste sacrament; hulde willen wij hem nog brengen door morgen gezamenlijk het hcogplechtig offer te brengen van eerherstel cn miskenningen, Hem door gefbovigen cn niet- gcloovigen in het geheim Zijner onmetelijke liefde aangedaan. Hulde ook door het heilige sacrament in vreugde en glorie rond tc dragen en met allen luister te omgeven, die ons moge lijk is, betreurend slechts dat wij onzen Heer en Koning' en God niet nog meer openbare hulde kunnen brengen. En met alle recht heb ben wij dat alles gedaan en zullen wij dot doen. A^s de heilige koning' David jubelde voor de arke Gods, waarin slechts een weinig van het manna werd bewaard, waarmede God zijn uit verkoren volk in de woestijn had gevoed, zou-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2