SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. Bericht. Inbrekers. De Nijmeegsche politie heeft aangehou den en vervolgens naar Apeldoorn overge bracht H. M. en G. de J., herkomstig uit Am sterdam en Zeandom, die verdacht worden schuldig te zijn aan de gepleegde inbraak in de openbare school en in de onderwijzerswoning aan de Woeste Hoeve, halverwege Apeldoorn— Arnhem. Hetzelfde tweetal wordt ook verdocht schul dig te zijn aan>een inbraak in een villa te Oos terhout (gem. Valburg). Haarvlechtenknipper gegrepen. Op de markt aan den Pompcnburgsingel te Rotterdam is de 25-jarige broodbezorger V., die een meisje de haarvlechten afknipte, ge grepen en aan de politie overgeleverd. Vewnoedelijk is dit hetzelfde individu dat zich den laatsten tijd verscheidene molen oan dit misdrijf schuldig maakte. (Tel.) Pijnlijke goochelkunst. Een bewoner van Ginniken, tijdelijk verblijf houdende in een hotel in Den Haag, heeft aan gifte gedaan van mishandeling, gepleegd in cabaret Pisuise te Scheveningèn. Een gooche laar had hem verzocht even op het podium te komen en een koperen bolletje vast te houden. Dit balletje was echter te voren door een che misch preparaat gloeiend gemaakt en de heer E. heeft don ook eenige brandwonden aan de hand gekregen. Kind verdronken. Het 13-jarige dochtertje van J. Wensveen te Overschie is bij het visschcn in de Schie te water geraakt en verdronken. Door een wesp m de tong go* stoken. De voerman V. te Rotterdam had een zware vracht te verplaatsen, waarbij zijn paard stapvoeis moest loopen. V. wilde nu zijn boter hammen verorberen. Hij had een paar happen genomen, toen de man plotseling een branden de pijn in den mond voelde. Verschrikt spuwde hij zijn brood uit en bemerkte tot zijn niet ge ringe verbazing, dat met het brood een door gebeten wesp zijn mond uitkwam. Het beest had nog kans gezien, om even voor zijn over lijden een flinke prik in V.'s tong te geven. De geheele mond is door den steek opgezwollen, zoodat de onfortuinlijke voerman zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Culemborg. DE MOORD TE CULEMBORG. Nog meer scnsationeele aan wijzingen. De speciale verslaggever van Het Volk ver telt nader, dat een zekere vrouw Blijenberg op den avond van den moord-dag om negen uur Haveman tegenkwam. Zij zag hem toen voor het eerst na zijn ontslag en wilde hem aan spreken. Havemon .liep snel, zijn jas slinger de langs hem heen. Toen zij vlak bij hem was, deinsde zij terug, want Haveman was zeer bleek en had een verwrongen gezicht Haar eerste gedachte was, dat hij dronken was zij sprak hem niet aan en groette alleen. Have man beantwoordde dien groet erl liep snel door in de richting van zijn huis. Over deze quaestie is vrouw Blcijenberg niet verhoord. Verder vertelt het blad De Raad woont over do hoeve, waarin do moord is gebeurd. Hij heeft daar een flink be drijf en woont er met twee broers en een zus ter, Hij zoowel als de vermoorden verkochten karnemelk en zoo gebeurde het, dat een jon gen uit de stad bij hem lcv/am en om karne melk vroeg, erbii voegend» dat zo aan den overkant bii de Van Wiggens niet opendeden. Ze waren wel thuis, want hij hoorde geluiden, die hii echter niet begreep, 't Leek hem niet in orde. De Raad liep naar den overkant, klopte op de deur, keek door het raam en hoorde kreu nende geluiden. Hij begreep, dat er iets mis was en ging naar zijn eigen hoeve, wanwaar hij een jongen naar de politie stuurde. Inmid dels kwam vrouw Vugt bij hem om karnemelk Ook zij zog, dat ze bij de Van Wiggens niet opendeden. Met De Raad, die een ijzeren staaf meenam, liep zij op de hoeve toe. Toen kwam ook de inspecteur Dortland aan met G. Jagers, dhe reeds eerder aan de moordhoeve was ge weest en naar de politie was geloopen. Gezamenlijk brak men de deur open en vond de ongelukkige vrouw het eerst. De vrouw werd in een stoel gezel en tegen Gerrit Jiiger zei zeGerrit, waar is Toon Jagers vroeg haar nog„Gerrigje, wie heeft je zoo geslagen Op dit oogenblik kwam inspecteur Dortland naderbij. Gerrigje schrok van de uniform, waarvoor zij mogelijk angst had, door de vele processen-verbaal voor het welden van vee op ondermans grond, werd bewusteloos en is niet meer bij kennis geweest. Deze mcnschen, naaste buren, zijn niet door de politie verhoord. Ook niet de man, die aan Gerrigje naar de daders heeft gevraagd. Mag zulk een onderzoek niet zonderling worden genoemd De Raad woont vlak tegenover de moord hoeve, werkt er vlak bij en kon dus iets of iemand hebben gezien. Hij is niet verhoord. Zijn broer en zuster, die niet bij de ontdek king waren, zijn door de justitie te Tiel onder vraagd. De politie te Culemborg vond ook dit bliikbaar niet noodig. Bijna geheel Culemborg verdacht Haveman er van de hand in den moord te hebben ge had. Alleen commissaris Blok had een eigen aardig vertrouwen in dezen man, die wegens wangedrag uit het politiecorps was gezet en die vrienden van verdacht allooi had. De com missaris negeerde blijkbaar de beschuldigingen tegen Haveman en stond toe, dat deze uitge- worpene zich op het terrein van den moord begaf, voordot met een speurhond was ge werkt. De hond had geen resultaat. Commissaris Blok aanvaardde of vroeg 1 recherchediensten van Haveman en stuurde hem zelfs aan huis bii den man, dien hij niet te woord had gestaan Om 's mans speurders kwaliteiten behoefde hij dit niet te doen. In de vroegere inbraakgevallen had hij gefaald. Hoe kwam het toch, dat de commissaris geen gehoor gaf aan de aanwijzingen, die Ha veman tot een verdachte maakten Er waren toch waarlijk wel feiten bekend, die in andere steden onmiddellijk tot arrestatie zouden hebben gelei^ Vrouw Vugt vertelde ons, dat de vermoorde perrigje van Wiggen haar een voorval met Haveman had meegedeeld, dat een zware ver denking op hem laadde. Haveman wos vóór den moord bij Van Wig gen gekomen hij was toen nog rechercheur en had Van Wiggen toegevoegd, dat in de stad verteld werd, dat hij zijn pacht niet kon betalen. Van Wiggen was een oudcrwetsche boer, gauw in zijn eer gekrenkt en rijk bedeeld met het vooroordeel tegen bankinstellinge. Hij had zijn geld in huis. Hij ontstak in toorn door de mededeeling van Haveman, en riep Gerrigje toe het geld te brengen. Gerrigje kwam daarna naar voren met een groote trommel vol geld, die zij aan Haveman toonde. Het gerucht, waarvan Haveman sprak, liep niet in de stad. Integendeel, ieder was ervan overtuigd, dat de Van Wiggens, die altijd ge pot hadden, er warm inzaten. Tegen vrouw Vugt had Gerrigje verklaard, dat het vele geld in huis hen bezwaarde en dat zij van plan wa ren "er een groot stuk land voor te koopen. Deze verklaring, naast het feit van haar aan wezigheid bij de opening van de hoeve en van haar bekendheid met Gerrigje, maakt vrouw Vugt zeker tot een der belangrijkste getuigen. Maar vrouw Vugt is niet gehoord f WATERPOLO. Zaterdagmiddag zullen er in de zweminrich ting eenige belangrijke polowedstrijden worden gehouden. Het eerste zevental van A. Z. en P. C. zal n.l. den strijd aanbinden tegen den eersten klasser A. Z. uit Amsterdam, terwijl het tweede zevental zal spelen tegen U. TL C. II (tweede klas). Dat zijn dus twee sterke tegenstanders elk een klasse hooger dan onze teams. We kun nen er dus verzekerd van zijn, dat het inte ressante wedstrijden zullen worden to meer, daar de Amersfoorters tegen sterke tegenstan ders gewoonlijk hun beste spel geven. Onge twijfeld zal het dan ook Zaterdagmiddag druk zijn in de zweminrichting, want velen zullen von deze wedstrijden willen genieten. Het programma van Zondag luidt Eerste klasse B: Utrecht: U.Z.C. I-D.J.K. I. Tweede klasse C: Utrecht: U. Z. C. II—Y U. Kampioenschap tweede klasse: Amersfoort of UtrechtWinnaar West—Zwarte Water I (Zwolle). Promotie tweedo klasseUtrechtS. Z. C I—R. Z. C. L ZWEMMEN OVER HET KANAAL. De Engelsche zwemmer Frank Perks uit Birmingham is gisteren om één uur, te water gegaan te Dover voor zijn eerste poging om het Kanaal over te zwemmen. Aanvankelijk schoot hij goed op en om zes uur had hij 2/5 van den afstand afgelegd. Sindsdien zijn nog geen nadere berichten ontvangen en men vreest dat de zwemmer, ondanks het gunstig getij, door de nachtelijke koudo gedwongen is ge weest in zijn boot te kruipen. ATHLET1EK. Op 31 Augustus a.s. zal te Utrecht bij do athletickwedstrijdcn, uitgeschreven door „Her cules" o.m. worden gehouden een stedenestn- fette. Door 'de pers- en propagandacornmissio van den Amersf. Bond voor Lichamelijke Op voeding zijn aangezocht Amersfoort doorbij te vertegenwoordigen de hoeren Strick voor 300 M., Jans 400 M. (reserve Fliek), v. Ach- terbergh 200 M. en Scheffer 100 M. Utrecht komt uit met de volgende ploeg Krediet (Voorwaarts, 800 M.), Von Hosselt (D O. G.. 400 M.), Britstro (U. V. V., 200 M De Vaal (Hercules 100 M.). Na afloop der athletiekwedstrijden zal een voetbalwedstrijd worden gehouden tusschen Hercules en Vitesse uit Arnhem. De wedstrij den vangen om half een aan. MAANDAG 1 SEPTEMBER A.S. ZAL IN VERBAND MET DE VIERING VAN BEN KONINGINNEDAG HET AMERSFOORTSCH DAGBLAD NIET VERSCHIJNEN. ONZE BUREAUX ZULLEN DIEN DAG NA 12 UUR GESLOTEN ZIJN. HINDERWET. B. cn W. van Amersfoort, Gelet op artikelen Q en 7 der Hinderwet Brengen ter kennis van het publiek, dat een door H. W. Th. v. d. Pavert ingediend ver zoek met bijlagen, cm vergunning tot het op richten van een slachterij cn rookerij in het perceel, alhier gelegen oan de Krommestroat No. 43, op de secretarie der gemeente tor visie ligt en dat op Donderdag den II Septem ber acnsloano'e, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur óf van één of meer zijner leden, bezwaren te gen het oprichten van de inrichting in te bren gen. Amersfoort, den 28 Augustus 1924.. De Secretaris, De Burgemeester, J. HAARS (l.-s.) N. VELS HEYN (l.-BJ DE PARADE. Op 1 Sept a.s. Men deelt ons mede, dat de parade, ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. dc Koningin op 31 Augustus a-s. op 1 September d.a.v. te 12 uur gehouden zal worden op de Viasakkcrs. Men verzoekt ons verder de mede werking van het publiek te vragen om do or ders van den garnizoenscommandant strikt op te volgen. Als bijzonderheid kan neg worden gemeld dat de Luchtvaartafdeeüng uit Soesterberg eveneens aan de parode zal deelnemen. CHR. JEUGD-ORGANISATIE. Tentoonstelling. Op Koninginnedag, ditmaal 1 Sept. a.s., hoopt de C. J. O. weer haar bloemen-tentoon- stelling te houden van de in Mei uitgegeven stekjes. Hierbij zullen dan ook worden tentoon gesteld de voorwerpen van den houtsnijcursus en die van den handwerk-cursus der meisjes, Deze tentoonstelling zal gehouden worden op het feestterrein aan den Leitsderweg, waar toe een groote tent is afgehuurd, die tevens ruimte biedt voor een gezellig zitje cn het ge bruik van een kop thee. Verder zol door een grabbelton, een draaiende parapluie enz. alles worden aangewend om de feestvreugde te ver- hoogen. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Sluiting Post- en Telegraaf kantoor op 1 Sept. a.s. Op I Sept. as. zal het Post- cn Telegraaf kantoor alhier na 2 uur n.m., wat betreft den Postdienst voor hef publick gesloten zijn. Voor de busrechthouders blijft de gelegen heid tot afhalen von correspondentie bestaan. Verder zal de brieven- cn pakketpostbestel- üng van 4.30 n.m. niet worden uitgevoerd, alsmede do laatste lichting der stadsbrieven- bussen BEGRAFENIS LUIT. KOL. STAAL. Gisteren op de Nieuwe Alge- mcenc Begraafplaats. Gistermiddag had op de Nieuwe Algemcene Begraafplaats de teraardebestelling plaats van den gepensioneerden luitenant-kolonel der in fanterie E. G. Staal. Onder de vele belangstellenden, die zich op het kerkhof achter de familie aansloten, merk ten wij o.m. op de heeren Magnin, Overeem en Van Daal, als bestuursleden van de Huurcom- missie, waarvan de overledene waarnemend voorzitter was geweest, de luitenant-adjudant Tibo, namens de staf de IVde divisie. (De gar nizoenscommandant was door uitvtedigheid ver hinderd persoonlijk aanwezig te zijn), de kapi tein Snoek, als vertegenwoordiger van den commandant van het 5de Regiment Infanterie, de heer Ad. ter Cock, voorzitter van den Raad van Arbeid, benevens vel© andere militaire autoriteiten cn verder© belangstellenden. Nadat de kist, die door tal van bloemkransen was gedekt, in de groeve was neergelaten, sprak de heer R. G. Rijkens, burgemeester von Vel- zen, een enkel woord als oud vriend van den heer Staal. Het was niet alleen uit plicht, dat spreker naar voren trad, maar ook uit drong des horten. Spreker schetst den overledene als een groot vriend, met wien hij altijd lief en leed gedec'd heeft. Altijd eerlijk van karakter met rechtvaardigheid nis grondtoon, ondanks het feit, dat hij zelf dikwijls onrechtvaardig werd beoordeeld cn onrechtvaardig werd behandeld. Veel, heel veel, ja men kon zeggen alles had de overledene voor een ander over. Egoisme, dat men in deze wereld helaas zoo vook aan treft, was hem vreemd. Als wij straks van hier gaan en het drukke leven weer binnen gaan, dan zal de gedachte aan Staal bij ons blijven. Hij zöl nimmer uit onze herinnering kunnen worden weggenomen. Thans ruste hij in vrede I Een broeder van den overledene donk te hier na namens de familie voor de betoonde belang stelling, waarop hij met cnlccle aandoenlijke woorden afscheid nam van den afgestorvene. MIDDEN ST ANDS W ONIN G BOUW „FRISIA". B. en W. schrijven aan den Raad Met dc in uwe vergadering van 27 Juni j.I. ter sprake gekomen oplossing van het aan- deelen-vraagstuk ,n.l. het in het bezit laten van de 41 houders van do 300 aandeden en het zonder aandeel toelaten van nieuwe huurders, niet-leden zijnde, kunnen wij ons,, wijl de verhuur der woningen daarmede ge baat zal zijn ,zéér wel vereenigen. De houders van de aandeelen toch hebben zeer zeker boven onderen, daardoor het voor deel genoten (met steun van Rijk en Gemeen te in .den vorm van belangrijke bedragen h fonds perdu, waardoor de bouw mogelijk word en het borg zijn door de gemeente voor het overige kapitaal) een woning te kunnen be trekken, waaraan gebrek bestond, in tegen stelling met anderen, die uit dien hoofde een woning duur moesten koopen of laten bouwen. Wij hebben de eer U mitsdien voor te stel len, onder intrekking van ons voorstel met bij lagen van 23 Juni^ j.I. afd. III No. 2377, tot den thans voorgestelden maatregel te beslui ten en als gevolg daarvan te nemen het be sluit, dot in ontwerp hierbij gevoegd is. KADASTER. De verplaatsing. Het overbrengen van het kadaster van den Zuidsingel naar den Utrechtschen weg zal ein delijk een feit worden. Met de noodige bouw verandering is men aan gevangen en eind September hoopt men den dienst daar te hebben gevestigd. RAAD VAN ARBEID. Invaliditeitswet. Stand op 1 Juli 1924. Geneeskundigo behandeling of Verpleging. Aantal gevallen, waarin behandeling of ver pleging werd toegestaan. Over het geheele land bedraogt het totaal gevallen 10626. Hiervan in het gebied van den Raad van Ar beid Amersfoort 291 gevallen. Aantal observatiegevallen niet of nog niet door behandeling gevolgd: Over het geheele land bedraagt het totael gevallen 1104. Hiervan in het gebied van den Raad van Ar beid Amersfoort 6 gevallen. Weezen ren ten. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weezenrenten 5703(36) tot een totaal bedrog van 1.035.937.76 per jaar. Hiervan in het gebied van den Road van Arbeid Amersfoort 120 gevallen, tot een totaal bedrag van 21.554.52 per joar. Weduwcnrentcn. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weduwen renten 3536(9), tot een totaal bedrag van 616.374.20 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Ar beid Amersfoort 73 gevallen tot een totaal bedrag van 12940.46 per jaar. Afkoopsom aan Weduwen. erver het geheele land bedraagt het aantal afkoopsommen aan weduwen 24, tot een totaal 'bedrog van 2921.33. In het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort kwam geen geval van uitkeering yan afkoopsommen voqjj Afkoopsom aan Wcczcn. Over hei geheele land bedraagt het aantal afkoopsommen aan Weezen 1, tot een totaal bedrog van 22.16. In het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort kwam geen gevol van uitkeering van afkoopsommen voor. Ouderdomsrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Ouderdomsrntcn 36795(72) tot een totaal bedrag van 5.496.478 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Ar beid Amersfoort 833(2) gevallen tot een to taal bedrog van 124.904 per jaar. Invnliditeitsrentcn (sedert 15 Oct. 1922). Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Involiditcitsrenten 6Ö94(T72) tot een bedrag van 1.022.179.34 per joor. Hiervan in het gebied von den Raad van Ar beid Amersfoort 129(4) gevallen tot een bedrag van 21516.30 per jaar. Uitkeering aan gezinsleden van verzekerden (sedert 13 October 1922). Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende iritkeeringen aan gezinsleden von verpleegde verzekerden 28(7) tot een totaal bedrag van 3408.02. Hiervan in het gebied van den Raad van Ar beid Amersfoort 2 gevallen" tot een bedrog van 219.60. Dc tusschen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op het aantal overledenen, in getrokken renten of uitkceringen of geëindigde renten, wegens het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in de maand Juni 1924. FEESTAVOND A. Z. EN P. C. De uitreiking der prijzen, behaald bij de Za terdagmiddag te houden wedstrijden, zol Za terdagavond plaats vinden in <le sociëteit „De Valk", ter gelegenheid waarvan tevens een soirée zal worden gehouden. We fccstavondjes van A. Z. cn P. C. zijn bekend om hun gezel ligheid, zoodat het ook a.s. Zoterdag wel niet aan jolijt zal ontbreken. Te meer niet, daar de bekende dichtcr-zanger Clinge Doorcribos dit maal zijn medewerking zal vcrlecnen, hetgeen beteekent een avond van amusement in den besten zin cfcs woords. Clinge Dporenbos is in Amersfoort geen onbekende en wij kunnen ons voorstellen, dot menigeen deze gelegenheid zal aangrijpen weer eens van zijn leuke, pittige liedjes te genieten. Bovendien zal een bal den avond besluiten, zoodat het zeker niet te gewaagd is een druk bezoek te voorspellen. Voor introductie wende men zich tot het bestuur (Utrechtsche weg 113) of tot een der leden. UITGAAN. Dc dancings in het Bcrg-Hotel. Zooals bekend heeft de directie von het Bcrg-Hotel in de afgeloopen maanden een proef genomen met een strijkje en thé-dansant. Tot ons genoegen vernamen wij dot. de proef geslaagd is; ook het volgend jaar zal Zater dags en Zondags muziek worden gemankt. Voorts ligt het in de bedoeling om in dc ko- mendo wintermaanden Zondagsmiddags gere geld thé-dansant te houden. A.s. Zaterdog cn Zondag neemt het strijkje afscheid van het Amersfoortsch publiek. Wij vertrouwen dat het die dogen niet aan belang stelling zal ontbreken. DE RIJWIELPLAATJES. Morgen moet ieder rijwiel er van voorzien zijn. Wij herinneren er nogmaals aan, dat mor gen alle rijwielen van een bclostingmerk moe ten voorzien zijn. Morgen zal begonnen wor den met het bekeuren van fietsrijders, wier fiets niet voorzien is van een belastingplautje. Wil men dus geen proces-verbaol oploopen, dan zorgc men er voor, dot het plaatje op do vereischtn plaats oan het rijwiel bevestigd is. VERHOOG ING MELKPRIJS. Met ingang van I September. Ih de gisteravond gehouden vergadering van den melkveehouders Bond in de Keizers Kroon is besloten om met ingang van o.s. Maandag wederom den melkprijs met 1 cent te verhoo- gcn. Naar men ons mededeelde, houdt deze ver hooging verbond met de oploopcndc prijzen van de zuivelproducten. UIT HUIS GEZET. Wegens huurschuld. Gisteren vervoegden zich, aan het politiebu reau een vrouw met vijf kinderen, die wegens het niet betalen van huishuur, uit haar woning gezet was. Door tusschenkomsï van het armbe stuur is aan het zestal een onderdak verschaft. KANTONGERECHT. De zitting van gisteren. Allereerst kwamen voor het kanto'ngerecht gisteren in behandeling eenige aangehouden zaken. Een inwoner dezer gemeente had de vorige week terecht gestaan, omdat in het holst van den nacht zijn hond op zoodanige wijze ge blaft had, dat de buren er lust van hadden ondervonden,, waarop een politie-ogent was ge komen om een onderzoek in te stellen. Beklaagde had beweerd, dat de hond, die als waakhond dienst doet, juist was gaan blaffen, toen de agent het huis naderde. De hond hpd dus zijn plicht gedaan. Was de politieman niet gekomen, dun zou de hond ook niet zijn aan geslagen. Dat er burengerucht veroorzaakt was, was volgens beklaagde feitelijk gehoel cn al de schuld van den agent. De. zaak was de vorige week aangehouden om den verbalisant jn dezen te kunnen hoorei. Laatstgenoemde was gisterochtend dan ook aanwezig, cn deelde mede, dat hij den hond reeds op grooten afstand had hooren blaffen. Beklaagde was ook reeds meerdere molen ge waarschuwd, doch had daar nimmer acht op geslogen. De ambtenaar van het O. M. achtte het wet tig en overtuigend bawjjs geleverd en eischte een geldboete van 10 of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter, uitspraak doende, veroor deelde den man tot een boete van 5, sub sidiair 5 dogen hechtenis, s Eveneens was de vorige week aangehouden een zaak betreffende het niet uitwijken op een rijwielpad. Het oude liedje I Beklaagde ver- digdc zich de vorige week met te zeggen, dot de verboliscercnde wachtmeester plotseling van den rijweg op het rijwielpad kwam, waar door er geen tijd meer was om achter elkaar tc gaan rijden. Uit het getuigenverhoor van gisteren bleclc echter, dat hier niets van waar was. Verbali sant had al geruimen tijd' op het rijwielpad gereden, toen hij beklaagde tegen kwam. De uitspraak van den kantonrechter luiddo dan ook, overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het O. M.f 6 boete of 5 dagen hechtenis. Tlians volgde een meer principicc'.e zaak', die ook reeds in behandeling was genomen, doch eenigen tijd uitgesteld om diverse getui gen te kunnen hooren. Het betrof het volgen de: Een auto van een conscrven-fabriek te dezer Stede was eenigen tijd geleden aangehouden wegens het vervoeren von ongezouten vjecsch, i. c. varkensmogen. Het ging hier over do kwestie of dc inhoud der vleeschmanden „door'-gezouten of slechts „aan"-gezouten was. In verband met de uitstedigheid van den verdediger en van enkele getuigen, v;as op ver zoek van don procuratiehouder der fabriek, die in deze zaak als beklaagde terecht stond, de verdere behandeling tot gisteren uitgesteld. Thans waren deze aanwezig. Als eerste getuige werd gehoord dc directeur van den gemeentelijken keuringsdienst alhier. Deze verklaarde dat do wet onder gezouten vleesch verstaat vleesch clat geheel on al van zout is doortrokken en zoodoende afdoende voor bederf gevrijwaard is. Op do betrokken outo bevonden zich eenige manden met var kensmagen, waarvan enkele geheel niet gezou ten waren, terwijl over enderen een dun laagje zout was gestrooid. Het was dus in geen geval gezouten vleesch, dot vervoerd werd in den zin van dc wet. Op oen vraag van den verde diger, mr. Frimo, antwoordde getuige, dat vor- kensmogen niet met een keuringsstempel ge merkt behoeven te worden. Vnvkensmagen zijn oltijd slijmerig cn daar kan geen stempelafdruk op gemaakt worden. Het is daarom gebruike lijk, dat varkensmagen in verband met hunno substantie niet gestempeld worden, doch dat oan de mand, waarin zij verpakt zijn, een label met stempelafdruk bevestigd wordt. Ook de keurmeester, benevens den hulp keurmeester ter gemeentelijken keuringsdienst verkleven, als getuigen gehoord, dat dc in be slag genomen magen niet gezouten Waren, ter wijl zij bovendien de verklaringen van don directeur in alle opzichten kunnen bevestigen. Als getuige 5 décharge wordt o. m. gehoord een der mode-firmanten der fabriek. Deze ver klaarde, dat toen dc monden met mag'cn weer in de fabriek aankwamen, twee der mandor* hard gezouten waren. Dit zou volgens getuigo niet mogelijk zijn, indien de inhoud slechts „aan"-gezouten was geweest. De directeur van dep keuringsdienst, hier naar gevraagd, spreekt dit met klem tegen. Ook de chauffeur van de aangehouden auto, die eveneens als getuige décharge gehooid werd, had don indruk gekregen, dot dc inhoud der manden, die hij op lost von één zijner pa troons moest vórvoeren, wel „door'-gezouten was geweest Vervolgens wordt het geheele proces-ver* baal in extenso voorgelezen. De ambtenaar van het O. M. nnm hierop hef requisitoir en achtte het bewijs van do over treding wettig en overtuigend bewezen. Do varkensmagen waren niet gezouten in den zin, zooals de wet zulks voorschrijft. Een flinke boete achtte spreker dan ook op zijn plaats en requircerde een geldboete van 500, subsidiair 30 dagen hechtenis. Het woord was hierna aan mr. Prima, tot het voeren von zijn pleidooi. Sproker wees in de eerste plaats op de reputatie cn de goedo naam, die dc fabriek heeft hoog te houden. Vervolgens memoreert hij de keuring von het vleesch te Utrecht vóór en ni do slachting» Wanneer spreker de dagvaarding noleest, don ziet hij, dot daarin gesproken wordt van „mis bruik maken van gezag" en het „uitgelokt heb ben van een overtreding". Daarvan is niets bewezen. Op deze dagvaarding kon dus onmo gelijk een veroordccling volgen. Spreker vraagt daarom ontslag van rechtsvervolging, subsi diair vrijspraak, omdat in deze zaak geen sproke is van uitlokken van een delict. De kantonrechter bepaalde hierna de uit spraak op heden over 8 dagen. Ten slotte nog enkele kleine zaken. Een eigennor van een auto had zijn wogen 's avonds onverlicht op den openbaren weg laten staan. Toen hij de auto verlaten had, brandden de lampen wel, aldus beklaagde, doch' toen na anderhalf uur terug kwam, waren zij uit. Waaruit hij moest conciudeeren, dat onbevoegden do lichten had uitgedraaid. De ambtenaar van het O. M. merkte op, dut iemand, die zijn auto op straat laat staan, ook moor moet zorgen, dot lampen blijven branden en vroeg een geldboete van 10 of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den autobestuurder tot 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Als laatste zaak op de rol werd behandeld een overtreding der maximum-snelheid. Be klaagde, een jong chauffeur, had met zijn auto te Hoevelaken dc maximum-snelheid verre overtreden. Hij had zelfs niet eens geweten, dat hij reeds in Hoevelaken was. Hetgeen wel bewijst, hoe groot de snelheid geweest was. Ook van de waarschuwingsborden had hij in zijn razende vaart niets gezien. Dc kantonrechter veroordeelde dezen weg misbruiker tot 10 boete of 10 dagen hechte nis. De eisch van het O. M. luidde 20, subs. 20 dogen hechtenis. OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. Rijden zonder licht. Een .tweetal wielrijders, die gisteravond na den daarvoor vastgestelden tijd geen licht op hadden, zijn deswege door de politie gever baliseerd POLITIENIEUWS Bekeuringen. Een motorrijder ft LfeTceuftf wegens het be rijden van het Laantje. Eveneens is een motorberijder bekeurd, die zijn wagen op den openbaren weg had achter gelaten, zonder dat de motor in rust was.j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3