BINNENLAND. gen ineens bovenop. Plaatselijke Keuze is voor Rotterdam geen levensbelang. Overigens stoken we weer. Het feit dat wo in Augustus zijn deert ons minder dan het vocht en de kou; en de programma's van tooneel- muziek-revue en andere gezelschap pen brengt ons heelcmaal in de stemming. Ons Huis heeft ook zijn cursussen bekend gemaakt, en de Volksuniversiteit is niet ach tergebleven De laatste hoef^ voor haar leden oen aantal schouwburg-voorstellingen cn muziek-uitvoeringen gereserveerd welke van goeden smaak getuigen. Afterall is de winter te preferccren boven een onzomerschen zo- iper. Waarbij dan nog komt, dat de gemeen teraad eenige pikante onderwerpen te behan delen krijgt, waarbij het publiek zeer geïn teresseerd is, zooals de loonen cn werktijden van het gemeentepcrsoneel en 'de winkelslui ting. De winkeliers zijn fel gebeten op hun ver tegenwoordiger in den raad, die zijn hand- teekening onder het voorstel van de commis sie geplaatst heeft. Barbertje zal moeten han gen. In een huishoudelijke vergadering wel ke Vrijdag £9 dezer gehouden wordt zal men hem, den heer E. de Korver, of de „Pa van Bok" daarover faire nemen. Het directeur schap van het adviesbureau voor den mid denstand zou hem zelfs ontnomen worden. „Tout comprendre e'est tout pardonner." Maar zal men het kunnen begrijpen? Het valt te betwijfelen. De Staatscourant van gisteren 5 Sept. bevat o. a. de volgende kon. besluiten herbenoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw v.interschool te Utrecht J. L. Petten, te Zeist, aan de rijkstuinbouw winterschool te Lisse tot leerares Mej. G. Andreae te Amsterdam, tot leearen A. J. Borggreve te Haarlm en Dr. M. Braim te Amsterdam, benoemd met ingang van 16 Sept. '24 I. bij het wapen der infanterie, tot eerste- luitenant, a. de tweede-luitenant C. de Plat, W. van Hinte, H. Onderstal, allen van het wapen, ge detacheerd bij het leger in Nederlandsch-In- dieen b. de tweede-luitenants L. G. de Vries, B. Rosmullcr, L. M. .1. P. van Klaveren, G. F. Vester, allen van het wapen op non-activiteit c. de tweede-luitenants S. Mante, van het wapen, als vlieger geplaatst bij de luchtvaart- afdeeling <L bij hun tegenwoordig korps, de tweede- luitenants H. Veluwenkamp, van het 5e regi ment, G. M. Gerritsen, van het 22e regiment J. Reinink, van het 20c J. P. S. Mekkes van het 20e; H. Kromhout, van het 21e; C. F. Zijl stra, van het 5e J. M. H. van Aanholt, van het 22e M. C. H. Blok van het 22eH. D. J. FIkens van het 10e J Hudinga van het le J. Dielemon van de 3e compagnie hospitaal soldaten R van den Brink van het 20o S. Bakker, van het 4e A. van der Wal, van het 6a G. A. Stout, van het 7e 13 bij het dienstvak der militaire administra tie, tot eerste-luitenant a. de tweede-luitenants J. J. Wafelbakker, R H. Schregardus, beiden van het dienstvak, op non-activiteit b. de tweede-luitenants J. A. van Anlzum, W. G. Zwolle, J. Sabee, allen van het korps; 7,ijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der artillerie tot re serve-tweede-luitenant-waarnemer bij de lucht- vaaTtafdeeling, de reserve-sergeanten J. C. F. Knapp, S. van Braam, D. F. E. Meerburg, J. M. Vlak, In. A. Janssen, A. L. F. A. Vos de Wael en P. J. Verschuyl, allen van de lucht- vnartnfdeeling. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. Een gelukwenschtelcgTam van be zoekers der Leipziger Messc. - Uit Leipzig wordt gemeld dat de Nederland- sche kooplieden en journalisten ter Leipziger Messe op 31 Augustus een gelukwenschtcle- gram hebben gezonden aan H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid Harer verjaardag. Benige dogen later is telegrafisch de donk vod H.M. overgebracht. HET KON. BEZOEK AAN ROTTERDAM. H. M. de Koningin zal bij haar bezoek aan Rotterdam, op 15 dezer, in gezelschop van Z. K. H. den Prins o.o. het vliegveld Waalhaven bezoeken cn verder de Diergaarde en het nieu we gebouw der Gemeentebibliotheek aan de God. Botersloot. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN MAAS SLUIS. De Raad van Maassluis heeft nan B en W. in verband met het a.s. koninklijk bezosk aan deze gemeente, een blanco crediet toegestaan. 3 OCTOBERFEEST TE LEIDEN. Het bezoek van H. M. do Koningin, riet comité voor de versiering en verlichting van Leiden bij den 350en gedenkdag van Lei den's Ontzet heeft een vergadering belegd, waarbij alle besturen der buurtcommissies aan wezig waren. Er bleek voor' de versiering der verschillende buurten groot animo te bestaan. Aangaande het Rapenburg deelde de voorzitter mede, dat het comité in onderhandeling is met do regeering om een bijdrage te verkrijgen voor de versiering der rijksgebouwen. Het ministerie van Onderwijs heeft hierover afwijzend be schikt, doch het ministerie van Financiën heeft het verzoek niet ongunstig ontvangen. Gisteren heeft de part. secretaris der Ko ningin, baron Van Geen, een bezoek gebracht aan Leiden, om de route te bepalen en de wijze van aankomst De voorzitter deelde mede, dat de Koningin er prijs op stelt ook door ver schillende volksbuurten te gaan en o.a. een bezoek aan het Kooipark wil brengen. De burgemeester, jhr. De Gijselaor, en de voorzitter der 3-Octobervereeniging, de heer W. van der Laan, hebben baron Van Geen bij het voorloopig bepalen van den weg op zijn tocht door Leiden vergezeld. Er is een plan opgemaakt, dat aan de Koningin ter goedkeu ring zal worden voorgelegd, ook wat betreft do dagverdeeling. Vermoedelijk zal de Koningin, die van 't Loo komt, om 's morgens vroeg te Leiden te kunnen zijn, in den koninklijken trein in de buurt van Leiden overnachten. Men meldt ons nader uit Leiden Het program vooi het Koninklijk Bezoek op 3 October a.s. is thans vastgesteld. H.M. de Koningin en Z.K.H. do Prins zullen op 3 Oct om 8.15 uur 's morgens aan het station te Leiden aankomen, waar de Hoogo Gasten door den Burgemeester zullen begroet worden. In het Waaggebouw zal daarno oen ontvangst plaats hebben door het Bestuur van de „3 Oc tober Vereeniging" Om tien uur zal Hare Majesteit den dienst In de' Pieterskerk bijwonen. Om elf uur wordt een rijtoer door de stad gemaakt en om' half twaaJf zal een monument in het Plontsoen onthuld worden. De officieele ontvangst ten Stadhuizo ge schiedt om kwart over twaalf. De lunch zal daarna in den Koninklijken sa lonwegen genuttigd worden. Om half drie gaan de Koninklijke Bezoekers naar het openluchtspel, waarna een rijtoer door da stad zal worden gemaakt. DE LEVENSMIDDELENCREDIETEN AAN DUITSCHI.AND. Uit Berlijn wordt geseind, dat ministerial- director Von Stookhammer naar Den Haag is vertrokken, om hier te onderhandelen over het liquide maken van de Nederlands^he lcvens- middelencredieten, INVORDERING DER RIJKSBELASTINGEN. Afschaffing van de waarschuwing. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen. De moeilijkheden, die in de laatste jaren bij de invoering van 's Rijks directe belastin gen worden ondervonden, hebben tot een groo- ten achterstand geleid, aldus de memorie van toelichting op het ontwerp. Opdat die achter stand zoo spoedig mogelijk zonder uitbreiding van personeel kan worden ingehaald, is het noodig, dat de bij de invordering gevolg de werkwijze wordt vereenvoudigd. Die ver eenvoudiging zal eensdeels kunnen worden verkregen door wijziging van administratieve voorschriften, anderdeels door het aanbrengen van enkele wijzigingen in de wet van 22 Mei 1845. Het onderwerpelijke wetsvoorstel heeft ten doel, vermindering van het aantal vervol gingsstukken, door de thans bij art. 13 der wet voorgeschreven waarschuwing te doen ver vallen. alsmede vereenvoudiging van enkele der bij de executie van dwangbevelen in acht te nemen formaliteiten. Het komt een en andermaal voor, dat be lasting van lieden, die zich buitenslands bevin den en wier verblijfplaats niet bekend is, ver jaart. Daarom worde op de regeling van de verjaring een uitzondering gemaakt op dezelf de wijze als het is geschied voor de vermo gensbelasting. (De tijd, gedurende welken de beiostingschuldicre zich metterwoon buiten het Rijk bevindt, telt voor de verjaring niet me de). Volgens de bestaande regeling ontvangt de belastingschuldige, die in gebreke blijlt het verschuldigde op den vervaldag te betalen, een waarschuwing, en als hij daaraan geen gevolg geeft, nog een aanmaning om binnen drie da ge:. te betalen. Eerst daarna kan tot het uit- vaaidigcn cn beteekenen van een dwangbevel worde- overgegaan Daar het om practische redenen niet moge lijk is, de vervolgingsstukken met een tijd ruimte van slechts drie dagen op elkander te deen volgen, is het voor vele belastingschul digen loonend, met betalen te wachten tot de oei vangst van een aanmaning, hetgeen rente verlies voor den Staat beteekent. Het aantal belastingschuldigen, die ook aan.de aanma ning geen gevolg geven en een dwangbevel af wichten, wordt evenwel steeds grootcr. De geringe waarde, die het zenden van twee ver- vclgingsstukken heeft, moge blijken uit een overzicht van het aantal in 1923 te Amster dam, 's-Gravenhage en Utrecht opgemaakte was-schuwingen, aanmaningen en dv.angbcve- lO'V Uit dit overzicht blijkt, dat het aantal aan maningen 61% bedroeg van het aantal waar schuwingen en voorts, dat van de 743.878 personen, tegen wie vervolging werd inge steld, er 289.019 of 39betaalden na de waarschuwing cn 171.895 of 23% na de aan maning, terwijl tegen 282.974 personen of 38% een dwangbevel moest worden uitgevaardigd. Op grond van het vorenstaande, is de mi nister van oordeel, dat de waarschuwing be hoort te worden afgeschaft. Voor de belas tingschuldigen zal die afschaffing geen be zwaar opleveren, indien, zooals wordt voor gesteld, de termijn van drie dagen, in de aan maning genoemd, tot tien dagen verlengd wordtvoor de belasting-administratie betee-" kent zij een belangrijke besparing van arbeid, die er toe zal bijdragen, dat de vervolgingen voortaan tijdig cn regelmatiger zullen kunnen plaafe hebben. Ten slotte wordt bij administratief voor schrift den deurwaarder de bevoegdheid ge geven om den persoon, tegen wien beslag is gedaan, ook zonder diens bewilliging als be waarder aan te stellen, alsmede om zich des- verkiezende niet door getuigen, of slechts één getuige te doen bijstaan. Voor den belasting schuldige levert de voorgestelde regeling, waardoor hem het loon van den bewaarder en van één of twee getuigen wordt bespaard, fi nancieel voordeel op. RIJWIELBELASTING. Wie is gezinshoofd Volgens art. I, 4e lid der Rijwielbelasting" wet wordt een belastingmerk kosteloos uitge reikt voor rijwielen uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnen, die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de rijksinkomstenbelasting voor het loopende be lastingjaar zijn of worden aangeslagen. Indertijd hebben we voorspeld zegt het Hbld. dot de quaestie gezinshoofd meerma len zou worden opgeworpen om een kosteloos merk te verkrijgen, terwijl men feitelijk geen gezinshoofd was. Naar we thans vernemen, is dit ook inderdaad' het geval en heeft de belas tingadministratie reeds verschillende gevallen aangewezen, waarbij iemand niet als gezins hoofd kan worden beschouwd. Zoo zal de gebruiker van een woning hoofd van het gezin zijn, ook al wordt de huishou ding bekostigd door een inwonend kind. Won neer iemand alleen woont, kan er van een ge zin en dus van een gezinshoofd geen sprake zijn. Wonneer een gehuwd persoon of een we duwnaar met zijn kinderen inwoont bij anderen, dan vormt hij met dezen één gezin en is niet zelf als gezinshoofd te beschouwen. Ook een ongehuwd kostwinner, die bij zijn ouders in woont, is niet als hoofd van ccn gezin aan tc merken. Omtrent hét noodig hebben van een rijv.iel voor een beroep of bedrijf is o.a. beslist, dat dat een arbeider geacht kan worden een rijwiel noodig te hebben indien hij doorgaans om zich naar zijn werk te begeven een afstand van meer dan een half uur heeft af te leggen. Voor per sonen, die gebrekkig loopen, behoeft het cri terium van een half uur gaans niet gesteld te worden. BEZUINIGINGEN OP DE SCHEEPVAART INSPECTIE C.S. Een commissie van advies. De Minister van Financiën heeft ingesteld een commissie van onderzoek naar eventueele bezuinigingen op de scheepvaart-inspectie en de havenorbeidersmspectie en andere op scheep vaart betrekkelijke diensten en administrntiën. Voorzitter is Mr. C. Seret, advocaat te Am sterdam ledenMr. H. F. de Boer, bezuini- gings-inspecteur bij het departement van finan ciën C. I. Dijkhuis, expert te Amsterdam A. H. de Goeje, oud-hoofdinspecteur der scheep vaart in Indië, te Rotterdam P. van Huizen, chef van het vervoer der Hollandsche Stoom boot-Maatschappij te AmsterdamP. J. Lap, lid van den Raad van Scheepvaart te Amster dam Mr. H. J. D. van Lier, oud-voorzitter dor commissie van advies voor havenarbeid te Rot terdam W. v. d. Poll, havenmeester te Am sterdam Mr. J. W. Smidt, oud-administrateur bij het departement van landbouw; Mr. A. Spanjer, bezuinigings-inspecteur bij het depar tement van financiën. Secretaris is E. Weber, hoofdcommies der Posterijen cn Telegrafie. BELASTINGVERLAGING TE LEIDEN. Afschaffing zakelijke bedrijfsbelasting. Men meldt ons uit Leiden De begrooting voor 1925 is zoo gunstig, dat de gemeentelijke inkomstenbelasting met een tiende zal worden verlaagd. Ook zullen do havengelden verlaagd worden en zal een voor stel gedaan worden tot afschaffing der Zake lijke Bedrijfsbelasting. MACHINALE ADMINISTRATIE BIJ DE RADEN VAN ARBEID. Een bclungrijke bezuiniging mogelijk De Haagsche redacteur der Msb. schrijft: Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de Re geering pionnen overweegt om op de Roden van Arbeid aanzienlijk te bezuinigen door de- zo zoodanig te reorganiseeren, dat een tiental Raden zou kunen worden opgeheven. Naar wij vernemen, zou deze reorganisatie voornamelijk neerkomen op het mcchaniseeren van de administratie. Op het oogenblik wordt reeds een proef genomen met machinale boek houding en naar verluidt zouden de voorloo- pige resultaten van deze proef, die nog niet is afgeloopen, niet ongunstig zijn. Om zulk een geheel doorgevoerde machinale administratie tot haar recht te doen komen, zou het land in grootere districten moeten worden ingedeeld van minstens 100.000 verze kerden, wat een belangrijke vermindering van het aantal Raden van Arbeid en een bezuini ging van eenige tonnen per jaar met zich zou brengen. Daar staat evenwel tegenover de meening van velen, dat het bedrag der bezuiniging niet alleen beslissend zal mogen zijn voor het al dan niet invoeren van het nieuwe systeem. Minister Talnia toch heeft juist een betrek kelijk groot aantal Raden gewenscht, omdat deze gemakkelijker contact met de verzeker den zouden kunnen houden dan' een klein aan tal, welke uitgestrekte gebieden bestrijken met een groot aantal verzekerden. Een vraag is echter, of ook bij de tegen woordige indeeling dat gewenschte contract nog wel bestaat. Intusschen wordt met groote belangstelling het definitief resultaat van de proefneming afgewacht. BEGRAFENIS JHR. BACKER. Onder enorme belangstelling. Men meldt ons uit den Haag Na een plechtigen dienst ten sterfhuize in de van de Spicghelslraat in den Haag, waar bij voorganger was de Hofprediker Ds. Vcltcr, en welke werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins, vergezeld van zijn adjudant, kapitein ter zee Jhr. vonMuhlcn, weid Donderdag onder enorme belangstelling op de Algcmeene Be graafplaats aldaar ter aarde besteld, het stoffe lijk overschot van den kapitein der grenadiers, jhr. J. H. Backer, die Vroeger als ordonnance of ficier verbonden was aan het Militaire Huis dei Koningin en ook als tijdelijk adjudant heeft ge fungeerd van den Prins. Men kan veilig zeggen, dat alle hoofd- of ver dere officieren van alle in den Haag in garni zoen zijnde korpsen, die niet door den dienst daarvan belet werden, zich naar de begraaf plaats hadden begeven om de laatste eer te be wijzen aan den beminden compagnies-com mandant, die in de kracht zijns levens, 42 jaar, ontsliep. Maar ook kan dit gezegd worden van zeer vele sergeant-majoors, onderofficieren, kor poraals en soldaten, vooral die deel uitmaakten van de compagnie van kapitein Backer. Deputaties waren er van de beide regimenten infanterie en van het derde regiment huzaren, respectievelijk bestaande o.a. uit luit.-kol. de Ridder, commandant van het regiment grena diers, met eenige officieren van dat regiment; luitenant-kolonel Naguez, commandant van het regiment jagers, met een tweetal officieren; rit meester de Waal, van de huzaren, met twee officieren. Verder vermelden wij de kolonel commandant van de brigade grenadiers en ja gers, kolonel ter Beek; generaal van Rijswijk de Jongh, inspecteur der infanterie, verschillende oud-generaals, waaronder de generaals Weber en von Steijn Callenfels; tal van oud-hoofdoffi cieren; generaal Laatmon, laatstelijk plaatselijk commandant te 's-Gravenhage; zeer vele leden van het Militaire Huis der Koningin met aan het hoofd, den chef van dat Huis, vice-admiraal Bauduin; vele-oudleden van het Militaire Huis; verschillende leden van het Civiele Huis van Hare Majesteit, o.a. de groot-officier Jhr. v. Suchtelen van de Haare, die commandant is ge weest van het regiment grenadiers; de hofmaar schalk der Koningin, Jhr. Boreel; de 1ste stal meester Baron Bentinck; de kamerheer Jhr. Sic- kinge; Verschillende oud-leden van het Civiele Huis. Tot de hoogere officieren behoordo ook luitenant-kolonel van den generalen staf, Jluv Röell, hoofd van de afdeeling generalen staf van het Departement van Oorlog. Ten slotte was de Haagsche adel vertegen woordigd door een groot aantal heeren uit die kringen. De Prins, die na den rouwdienst per auto naar de begraafplaats was gereden, stelde zich, na de aankomst van den stoet te hebben afgewacht bij den ingang van het laantje dat naar de groe ve leidde, aan het hoofd van de onafzienbare schare, toon deze, achter de met bloemen over dekte lijkkoets, paar de groeve schreed. Er werd slechts een korte grafrede uitgespro ken en wel door Baron van Hardenbroek van Lookhorst, kamerheer-ceremoniemeester van het Huis der Koningin, die zich in den begrafenis stoet bevond en namens dc familie het woord voerde. Ds. Weiter sprak hierna het Onze Vader uit, gevolgd door een persoonlijk gebed. Daarna verlieten de aanwezigen het kerkhof. EEN GIFT VOOR DE AMSTERDAMSCHE POLITIE. In verband met het Eucharis tisch congTes. Naar de Tel. verneemt, heeft het bestuur van het locaal comité voor het internationaal Eucharistisch CongTes 1000 geschonken aan het fonds ten bate van het Amsterdamsche po litiepersoneel, zulks voor de bewezen diensten tijdens het congres. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Het geneesmiddtl van Ponndorf tegen de tuberculose. Dezer dagen is naar Duitschl.and vertrokken eon door den minister ven arbeid, handel en nij verheid op advies cn op voordracht van de Commissie voor de tuberculosebestrijding uit den Gezondheidsraad aangewezen Commissie van drie deskundigen die een onderzoek in moet stellen naar de resultaten Bereikt met jïe door Di". Wilhelm Ponndorf, directeur van de Thu- ringsche Koepokinrichting te Weimar aanbevo len methode tot behandeling van tuberculose, scropholose en andere op g'emengde besmet ting berustende processen met behulp van cutoire inenting met tuberculine en tuberculine- strepto- en staphylococcenvaccin-mengsels. Deze commissie van deskundigen bestaat uit dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur-titulair van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid voor de kinderhygiëne en de tuberculosebestrijding, dr. B. H. Vos, geneesheer-directeur van het Volkssanatorium voor longlijders te Hellen- doorn en dr. J. Ed. Stumpff, geneesheer-direc teur van het Binnengasthuis tc Amsterdam. SCHEURING IN „DE DAGERAAD" Ontevredenheid over dc leiding. Naar het Hbld. verneemt, dreigt er scheuring in de Vrijdenkc-rsorganisatie „De Dageraad". Eenige oud-gedienden van de Haagsche afdee ling zijn ultgeticden, wijl zij zich niet meer kun nen verecnigen met het optreden van het hoofd bestuur en de leiding van het vereeniging sor- gaan. De financiën vooral moeten op slordige wijze beheerd zijn in den laatsten tijd. Verwacht mag worden, dat de ontevredenen zullen trach ten oen nieuwe landelijke organisatie op een huns inziens beteren grondslag- te stichten. ONZE LANDGOEDEREN. Het landgoed „Groot Essenburg" in veiling. Ten overstaan van notaris mr. Neeb, te Har derwijk, is het landgoed „Groot Essenburg" ge legen tusschcn Harderwijk en Nunspeet, gToot 500 hectaren, ingezet. Het kasteel met het park werd ingezet op 70,000, de bijbehoorende villa Klein Essen burg" op 29.000het g-eheelc land-rocd (in perceekn) te zanten op 620.795. UIT DE VAKBEWEGING. Hcnri Polak en de A. N. D. B. In een artikel van Henri Polak in het gisten verschenen weekblad von den A. N. D. B. (getiteld Wat bezielt onze leden toch?) zegt de heer Polak. „Indien de leden niet langer geloof hechten aan onze woorden, indien zij ons houden voor vadsige plichtsverznkers, voor handlangers der juweliers, voor laffe lijntrekkers, zooals velen schijnen te denken en sommigen vierkant zeg gen, don moeten zij een einde maken non de bestaande verhoudingen. Indien zij do overtui ging toegedaan zijn, dat een aanvallende bewe ging tot het verkrijgen von loonsverhooging mogelijk is en slagen zal, don moeten zij de noodige maatregelen nemen om deze mogelijk te maken en de leiding toevertrouwen aan men- schen, die er evenzoo over denken als zij en die hun dan wel het verwachte heil zullen brengen. Ik voor mij zal zeer zeker het welzijn der diamantbewerkers niet in den weg willen staan. Als men in den Bond de overtuiging toe gedaan is, dat hoogere loonen, gunstiger ar beidsvoorwaarden, meerdere welstand, ruimer levensbestaon, bereikbaar zijn, indien ik er maar niet ware om dat alles tegen te houden, dan zal ik mij zonder rancune verwijderen van de plaats, die ik niet langer behoor in te nemen en mijn beste wenschen zullen de hernieuwde activiteit en den nieuwen aanvoerder vergezel len. Lucht moet er komen. In dc benauwde at mosfeer, zoo besluit de heer Polak, die over onze organisatie hangt, kunnen wij niet blijven voortleven." EEN AANGIFTE-KWESTIE. Dc directrice van een R.-K. Ziekenhuis als beklaagde. Voor den kantonrechter te Nijmegen heeft terecht gestaan de directrice van het R.-K. zie kenhuis aldaar, de Eerw. Moeder v. R., tcr zake het volgende 28 Mei was E. J., echtgenoote van Z., in het Antoniusgesticht, onderafdecling van het R.-K. ziekenhuis, bevallen van een zoon, De direc trice van dit ziekenhuis had niet zelf aangifte van de geboorte gedaan, doch eerst op 31 Mei den tuinman van het gesticht van het gebeurde doen kennis geven. Deze aangifte werd aan den Burgerlijken Stand niet aangenomen. Het O. M. begreep het verzet tegen de des betreffende wetsbepaling door de directrice niet. Eisch 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Namens bekl. werd betoogd, dat alleen tijds gebrek en niet onwil de oorzaak was geweest van het verzuim. Betoogd werd, dat de direc trice niet de hoofdbewoonster van het R.-K. ziekenhuis was, daar zij daar alleen haar werk zaamheden verricht en in een ander gebouw, het klooster, woont Het desbetreffende artikel geeft wel de verplichting, doch niet de uitslui tende bevoegdheid van bekl. tot het doen van aangifte aan. Er wordt niet vermeld, dat ande ren geen aangifte mogc-n doen. PI vroeg ont slag van rechtvervolging. De kantonrechter zal 10 dezer uitspraak doen. OPZETTELIJK UITGEVEN VAN VALSCH DUITSCH BANKPAPIER, Valsche TOO biljoen markbil- jctlcn. Voox de Rolterdamsche rechtbank heeft te rechtgestaan de 36-jarige barbier L. H. H. D., uit Tegelcn, thans gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij in Maart 1924 aan Aart Volienhoven, te Rotterdam, twintig valsche bil jetten van 100 biljoen mark zou hebben ver kocht. Beklaagde deelde bij zijn verhoor mede, to Crefeld indertijd 2000 gouden dollars en 221 te hebben gewisseld, waarvoor hem 95 biljet ten van 100 biljoen de koers was 1.67 weren gogo/en Dat de biljetten valsch waren, had hij eerst bemerkt, toen hij ze bij de Provinciale Bank tc Venlo ter inwisseling aanbood. Hij had ze aan den procuratiehouder verkocht, maar een half uur later liet de kassier hem roepen om hem mede té dcclcn, dat de biljetten niet deug den. Hij was toen onmiddellijk naar Crefeld ge gaan, maar zijn leveranciers weigerden het popier terug te nemen en maakten hem zoo bang, dat hij niet naar de politie durfde gaan. Hij was door de Duitschers om den tuin geleld en overal vertellende, dat hij zoo'n schade had geleden, was hij in aanraking gekomen met zekeren v. d. B., die hem op de Blaak te Rotterdam in kennis had gebracht met den Rotterdamschen valutahandelaar Vollenhoven, aan wien hij 20 van de valsche biljetten voor echt had verkocht voor f 1140. Aan v. d. B. had beklaagde 100 belooning cn nog 20 der valsche biljetten geschonken. Beklaagde heeft een schade van 5623 aan het geval gehad. De valutahandelaar A. Vollenhoven, als ge tuige gehooid, verklaarde de biljetten voor echt te hebben aanvaard. Hij heeft de valsch- heid gemerkt, toen hij ze ter inwisseling bij een valutabank aanbood. De familie van be klaagde heeft getuige zijn schade vergoed en c'r zelfs bij verklaard, dat als Volienhoven zich eerder gemeld had, ze dc schade ook reeds eerder zou hebben vergoed. Het O. M. eischte 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige 'hechte nis doorgebracht en vernietiging van de in be slag genomen papieren. De verdediger, mr. G. Dahmcn, uit Roer mond, bestreed de dagvaarding op juridische gronden. Uitspraak op II September. De medeplichtige. Hierna had zich tc verantwoorden de valu tahandelaar v. d. B., gedetineerd en recidivist, wien ten laste werd gelegd, dat hij tivee van de valsche honderd biljoen biljetten had ver kocht en overhandigd aan Anlhonie den Haan. Deze beklaagde ontkende. Hij had wel dc biljetten van D. gezien en cr eenige van in handen gehad, die hem gezegd had, dat ze even goed echt als valsch konden zijn. Hij deed een relaas over de manier, waarop hij de biljetten aan zekeren Jan van Oort" zou hebben gegeven cn niet aan Den Haan. Van Dort zou ze aun Den Haan verkocht hebben. En Volienhoven, die bij die transactie was ge komen en zelf reeds eerder er voor 20 biljetten was ingeloopen, had gezegd, dat ze valsch wa ren en schadevergoeding gecischt, dan zou de zaak in orde zijn geweest. •Als getuigen werden gehoord A. Vollen- hoven, J. v. Oort, A. den Haan en de inspec teur van politie G. W. Valken. De eerste drie vertelden hoe in café de Bcursklok over den verkoop was onderhandeld. Toen de tweede getuige werd gehoord, maak te beklaagde zich boos over diens verklarin gen en dreigde: Ik kom er nog uit ook, hoorl De verkoop ven de twee biljetten bleek geën- scenecid om v. d. B. op heeterdaad te kunnen betrappen op den verkoop van de valsche bil jetten. De vertegenwoordiger van het O. M. gaf toe, dat in normalen zin hier niet verkocht is, maar beklaagde had op het standpunt gestaan, dat hij wel verkocht. Hot nadeel, dat ontstaan kon door den verkoop, zou voor de Duitsche Nationale Bonk zijn geweest. Eisch 4 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. H. W. A. v. Toen, sloot ,zich voor het juridische deel aan bij het plei dooi vov\ zijn confrater in de vorige zaak. Maar in deze zaak past nog de belangrijke vraag: Is hier werkelijk verkocht? Als er ooit een schijnovex eenkomst is aangegaan, is het toch zeker wel hier. En daarmede staat of valt dc zaak. Wat beklaagde nu wel gedaon heeft, staat niet vost. Alleen is gebleken, dot de drie getuigen een complot hebben gesmeed om be klaagde er in te laten loopen. Post dan niet het grootste voorbehoud tegenover hun ver klaringen? Heelemsal vast stoot nog niet eens dat de biljetten valsch waren; hoe moest be klaagde er dan van overtuigd zijn? En zelfs al had hij het geweten, dan nog staat zijn strafbaarheid niet vost, omdat niet zeker is, dat hij verkocht en geleverd heeft. Mr. van Toen drong subsidiair oan op een clcmentcre straf. VALSCHE GULDENS. 500.— beloonïng. De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, in zijne qualiteit als leider der Ncdorlandsche Centrale inzake falsificaten maakt bekend, dat reeds geruimen tijd in ge heel Nederland doch meer in het bijzonder in verschillende steden van Zuid-Holland en spe ciaal te Rotterdam valsche guldens met den beelenis van H.M. de Koningin en jaartal 1923 in omloop zijn. Het falsificaat is te herkennen aan slechtere afwerking en lichter gewicht; het is loodkleurig hoewel verschillende der falsifi caten blijkbaar verzilverd zijn. Verschillende exemplaren hebben een vrij goed randschrift doch het meerendeel -heeft geen of een zee# slecht randschrift. Eene belooning van 500 wordt uitgeloofd voor aanwijzingen, welke leiden tot het ontdek ken der valsche-munterswerkplaats, welke zeer waarschijnlijk te Rotterdam of omgeving moot worden gezocht en tot aanhouding der daders. Desbetreffende mededeelingen tc doen aan do Politie ter plaatse; voor wat Amsterdam, Den Heag en Rotterdam betreft aan het Hoofdbu* reau van Politie, valsch geldafdecline*,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10