SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. tenant, op 27 Juli 1890 dien van kapitein en op op 30 Dec. 1899 den rang von maj. bij het Te regiment Infanterie te hebben bereikt, volgde den 7en Jonuori 1902 zijn bevordering tot luitenant-kolonel, woorna den heer Mos man onder toekenning van pensioen en den rang van kolonel met ingang van 16 Maart 1905 een eervol ontslag uit den militairen dienst werd verleend. De ovejledene was dro ger van het onderscheidingsteekcn voor long- durigen dienst als officier. DE HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN VRAGEN TOEPASSING DER ARBEIDSWET. Een landelijke meeting te Amster dam. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" had in samenwer king met den Alg. Bond van Handels- en Kan toorbedienden tegen Zondag een landelijke meeting gehouden op het Parkschouwburgter rein voor de toepassing van de Arbeidswet 1919 op de Handels- en Kantoorbedienden. Van vele afdcelingen uit den lande waren ver tegenwoordigers aanwezig. Door den heer Smit, voorzitter van den Al- gemeenen Bond, werd de meeting geopend. Deze wees erop, dat het beleggen van een mee ting een nieuw middel is om propaganda te maken, tot doorvoering van den 8-urendag, ook voor Handels- en Kantoorbedienden. De heer J. Schaper, lid van de Tweede Kamer, die vervolgens het woord kreeg, zette uiteen, dat de arbeidswet alleen wordt toege past voor de arbeiders in fabrieken en andere werkplaatsen, maar dot de kantoorbedienden er nog buiten staan. Dit, meende spr., kwam doordat de Handels- en Kantoorbedienden nog te weinig georganiseerd zijn. De Minister ver schuilt zich achter de groote kosten, die een doorvoering medebrengt. Wanneer geen amb tenaren bij de inspectie meer noodig zijn is in voering van een 8-urendag te wachten. De heer Bakker, bestuurslid, betoogde de noodzakelijkheid van den 8-urigcn arbeidsdag. Tenslotte sprak do heer S t c n h u i s, voorzit ter van het N. V. V. Deze wees op den achter stand en de schandelijke looncn bij de han dels- cn kantoorbedienden en zette uiteen, dat een controle bij de invoering van den 8-uren- dag best mogelijk is, wanneer men dat over laat aan de Vakvereeniging. Verder pleitte spr. voor een 6-urendag voor de jeugdige kantoor bedienden, opdat zij tijd vinden om zich te ont wikkelen. Met een opwekking om zich aaneen te sluiten eindigde spr. Daarna werd een optocht gehouden met mu ziek. In den stoet werden vaandels en doeken medegedragen, waarvan do opschriften aan spoorden tot doorvoering van den 8-urendag, ook voor hondels- en kontoorbedienden. Op do .Westermarkt werd de stoet ontbonden. INTERNATIONALE POSTZEGEL TENTOONSTELLING. Zaterdag te 's-Gravcnhogc geopend. Men meldt ons uit den Haag De Internationale Postzegeltentoonstelling georganiseerd door de Nederlandsche Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, is heden ochtend in Pulchri Studio door den Minister van Water staat, in tegenwoojdigheid van Z. K. H den Prins, geopend. De Voorzitter van 'het Uitvoerend Comité, de Keer G. V. van der Schooren, heette de aanwezigen welkom en gaf uitdrukking van zijn vreugde over het feit, dat deze tentoonstelling de gelegenheid bood de betrekkingen tusschen 1de philatelisten te hernieuwen. Men zal hier, aldus spr., eeii uitgelezen collectie vinden van hetgeen de wereld op het gebied van postzegel verzamelingen vermag te bieden. Inzonderheid danken wij onze Regeering voor haar gewaar deerde medewerking, alsook de Ministers, tot wie wij ons om steun hebben gewend. De prach tige verzamelingen van het Hoofdbestuur der Nederlondsche Posterijen, evenals die van den Minister van Koloniën en van het Postale Mu seum te Berlijn voimen een groote aantrekke lijkheid voor onze tentoonstelling. In den loop van de 15 laatste jaren is het peil Her philatelie in Nederland door het organisee- ren van locale en internotion. tentoonstellingen gestegen. De oorzaak ligt ongetwijfeld in het toenemend aantal verzamelaars en in de be langstelling, die de autoriteiten aan den dag leggen van een genoegen van amateurs, dat de tendenz vertoont een wetenschap te worden- De philatelie heeft langzamerhand haar isole ment verlaten. Vroeger was men van ganscher harte verzamelaar of men was het niet. Thans heeft de philatelje echter een zoodanige vlucht genomen, dat een iedeT, die zich respecteert, er iets van moet en kan weten.. Spr. eindigde met een woord van donk aan nllen, die bij dezen arbeid behulpzaam zijn ge weest en wees er op, dat een belangrijk en ern stig werk verricht is, waarbij de Nederlandsche philatelie een medewerking aan den dag legde, die aanspraak maakt 'op warme erkentelijkheid. Spr. verzocht hierop den Minister van Water staat de tentoonstelling te willen openen- De Minister ven Waterstaat hield hierna de openingsrede, waarin hij beschoirwin- gen leverde over wezen en doel van den post zegel. Een beschrijving der tentoonstelling. Na al hetgeen reeds omtrent de Internatio nale Postzegeltentoonstelling is gepubliceerd, moge thans, na hare opening, volstaan worden met Tiet vermelden van nog enkele uit de vele exposities, die bij een volledige bezichtiging van den bezoeker een wandeling van I K.M. ver gen. De heer P. W. Waller uit ©verveen schonk aan het Rijk voor het postmuseum een groote collectie. Het hoofdbestuur P. en T. zond proeven cn ontwerpen in van Nederlandsche postze gels. Men ziet hier ook de portretten van Ko ning Willem III, welke zijn gebezigd voor de vervaardiging van de oudste zegels (1852). Het departement van koloniën is ook verte genwoordigd. Het Rijkspostmuseum te Berlijn zond voor een waarde van f 120,000 in. De allerzeld zaamste zegel hierbij is de groene misdruk van Baden. Van de inzending der Ned. Vereen, van Postzegelverzamelaars zij genoemd een eerste en tweede emissie van New South Wales cn verder een aantal falsificaten. De heer H. P. Manus te Baarn zond de be roemde Mauritius I en II in, samen ter waarde van 30,000 gulden. Daarom zijn deze zoo zeld zaam, omdol de geheele voorraad op enkele exemplaren na is opgegeten door de witte mui zen. Onder de Nederlandsche proeven zijn er van den heer J. C. E. v. Herwerden (2e emissie 1864) In de kampiocnklasse is nog ingezonden door de heeren Nifterik te Haarlem en Groy uit Lon den. De eerste spreidt o.m. tentoon een geheele complete serie portzegels type 4. eerste emis sie 1881, terwijl de heer Groy met een collec tie landmailzegels van Ned.-ïndië voor den dag kwam. Van de eindelooze rijen postzegels, die te bewonderen zijn, noemen wij ten slotte nog een uiterst verzorgde inzending van den heer M. v. Gelder uit Uccle-Brussel. Deze legde zich speciaal toe op het verzamelen van on getande zegels. Zoo heeft hij èen volledig blok (25 stuks) van 15 cent Nederland 1852. Don heeft deze inzender blauwe Belgische Leopold I, van welke het eenige jaren geleden te Pa rijs gehouden Philatclistisch congres bepaalde, dot dit de mooiste postzegel der wereld was. TOEPASSING WARENWET. Siropen voor consumptie en de Warenwet. Voor de verschillende soorten stroop zyn bij Kon. Besluit bepaalde namen vastgesteld, waaronder deze waar verkocht moet worden en zijn verschillende eischen voor de samenstel ling aangegeven. De keuringsdiensten zullen hebben na te gaan of aan de Voorschriften van dat Kon. be sluit wordt voldaan. £(j zullen, waar dit noodig blijken zal, de verkoopers wel op hun verplich tingen opmerkzaam maken. Intusschen ook zullen zij, die by deze voor schriften het grootste belang hebben, nl. de verbruikers, moeten weten welke namen voor de verschillende soorten stroop zijn vastge steld en wat voor producten het zijn, die onder die namen worden verkocht. Aan eiken verbruiker behoort bekend te zyn, dat er vier soorten consumptiesti oop worden onderscheiden. Deze worden genoemd: Kanrijstroop; stroop of suikerstroomhuis- houdstroop; keukenstroop. De twee eerstgenoemde soorten zal men in de kruidenierswinkels niet dikwijls aantreffen, want zij mogen alleen als zoetstof suiker be vatten. Het zyn de fijne en dure artikelen, die meestal in flacons verpakt worden verkocht tegen hoogen prijs. De consumptiestroop voor dagelijksch gebruik zijn mengsels van beet wortelstroop een enkele maal ook van rietsui kerstroop met aardappelstroop. Huishoudstroop moet bevatten ten minste 30 suiker, keukenstroop ten minste 15 suiker. Huishoudstroop is een mengsel van omstreeks gelyko deelen beetwortel of rietsui kerstroop met aardappelstroop; keukenstroop is een mengsel van ongeveer 3 deelen aardap pelstroop met een deel beetwortelsuikerstroop. Hiushoudstroop bevat dus 2 maal zooveel suiker als keukenstroop. Als de beetwoter- stroop, die voor de bereiding ervan gebruikt is, niet al te slecht is (deze kan nal. bitter zijn door de vele rietsuikerbestanddeelen uit de beetwortel) dan is de huishoudstroop dus tweemaal zoo zoet als de keukenstroop en dus als zoetmakende stof veel beter, want de aard appelstroop is maar zwak zoet. Het Kon. Besluit bepaalt, dat de naam van de stroop duidelijk leesbaar en voor het publiek zichtbaar op het vaatwerk in de winkbls moet staan. Bij bezorging van de waren aan huis moet ook de stroopkan, die ter vulling door den winkelier wordt medegenomen, van een naam van de stroop voorzien worden. De koo- pers hebben dus nu in hun eigen belang erop te letten, welke waar hun voor hun geld wordt verstrekt. HET INKOMEN DER NEDERLANDERS, Een daling ovev het belasüngjaar 1922-1923. In het eenige maanden geleóen verschenen „Statistisch zakboek", kwam een belangrijk staatje voor betreffende de Rijksinkomstenbe lasting over het belastingjaar 1921-1922. In totaal waren 1,638,456 personen aangeslagen voor een inkomen van 4292 millioen, opleve rend een belasting van ruim 130 millioen. Thans komen in de Augustus-aflcvering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek de overeenkomstige cijfers voor betreffende het belastingjaar 1922—1923, waaruit blijkt, dat het aantal aangeslagenen is toegenomen tot 1,690,156, doch het totaal-in komen is gedaald tot 4138 millioen, in ver band waarmede het totaal der belasting ver minderde tot Til millioen gulden, d. i. dus een achteruitgang van 19 millioen. Bij vergelijking van het aantal aangeslagenen voor de hoogere inkomens blijkt, dat het aan tal personen, aangeslagen voor een inkomen van f 20,000 en hooger von 19211922 op 1922—T923 is gedaald van 13,036 tot 10,754, terwijl die cijfers voor een inkomen van 50,000 en hooger resp. waren 3730 en 2681 en voor een inkomen van f 100,000 en hooger resp. 1335 en 934. Van de 1,690,156 belas tingplichtigen over 19221923 is ruim 63 aangeslagen voor een inkomen beneden 2000, 94 voor een inkomen beneden 5000 en ruim 98 voor een inkomen beneóen 10,000. Slechts 1.8 van alle aangeslagenen bezat een inkomen van f 10,000 of hooger en slechts 0.63 van f 20,000 en hooger. ïn verband met de voor deze belasting gel dende progressie betaalden de 63 van alle aangeslagenen met een inkomen beneden 2000 iets meer dan 10 van het totaal der belasting, daarentegen betaalden de 1.8 met een inkomen van 10,000 of hooger ruim 55 van óe totale belasting, waarvan ruim 46 voor rekening kwam van de personen, aangeslagen voor een inkomen van f 20,000 of hooger, bijna 35 voor hen, die een inkomen hadden van 50,000 of hooger, terwijl nog 24 betaald werd door de 934 personen (0.06 van het totaal aantal) met een inko men van 100,000 en daarboven. Voor de gesplitste cijfers van de inkomens- bedragen, moge naar het staatje zelf verwezen worden. Hierbij moge óe aandacht erop wor den gevestigd, dat voorzoover de inkomsten uit dividenden werden genoten, in de cijfers over 19221923 nog dividenden begrepen zijn over het boekjaar 1920 of 1920I92T, óie niet of slechts gedeeltelijk beïnvloed zijn door de ingètreden malaise. Met belangstelling mogen de cijfers over 19231924 worden tegemoet gezien. BELANGRIJKE OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE MAASTRICHT. De fundamenten van een oude kerk. De Limburgsche redacteur der M'sb. meldt Door de zorgen van het Geschied- en Oud heidkundig genootschap in Limburg en van de gemeentelijke monumentencommissie te Maastricht, zijn ten N. O. der O. L. Vrouwe- kerk aldaar, die zelf reeds uit de Xde eeuw da teert de fundamenten blootgelegd van een nog oudere kerk, waarschijnlijk de voorgang ster der O. L. Vrouwekerk. De zijmuren met fundeeringen van 'pijlers zijn reeds aan 't licht gekomennaar het koor wordt nog gezocht. Deze kerk heeft in het alleroudste deel der stad gelegen en werd opgetrokken uit het daar nog meters dik onder den grond liggende Romeinsche puin. Even eens zijn er resten van Romeinsche munt van keizer Constantinus II (350353) met het Christus-monogram. Dc kerk zelf is waar schijnlijk onder de Merovingische periode, omstreeks de 7e eeuw gebouwd. DE MAILDIENST VAN DE NEDERLAND. Een bezuiniging met één stoomer minder. Zooals men weet is de Stoomvaart-Maat schappij Nederland in April van dit jaar be gonnen met de proef, om de mail- en possa- giersdienst van en naar Ned. Oost-Indië te doen geschieden mot één mailstoomer minder. Het verblijf der booten in Indië en hier zou dan worden verkort. Voor zoover de directie van de Nederland de proef thans kon overzien, levert dat korter verblijf geen bezwaren op. Een deel van de moeilijke periode op de vaart, de thuisreis tijdens den west-moesson in den Indischen Oceaan, heeft geen vertraging van bctceke- nis opgeleverd. Voor een juiste bcoordeeling van de proef moeten de gevolgen van den wcst-mocsson, van half Januari tot half Februari, op de Ja- vasche kust nog worden afgewacht. Daardoor' kan oponthoud bij het laden en lossen worden veroorzaakt, zoodat eerst in April 1925, als de desbetreffende maatregel een jaar heeft ge werkt, zal kunnen worden nagegaan of de ge regelde dienst, met den boot minder, voortdu rend aan de eischen zal kunnen voldoen. Voor zoover thans echter kan worden nage gaan, zal deze bezuiniging op den maildienst van de Nederland, wèl aan de gestelde ver wachtingen beantwoorden. (Hbld.) HET VERLOREN KANON. Het gebeurde op het Willemsplein tc Arn hem. Bij de Rijdende Artillerie is de paarden- tractie gedeeltelijk vervangen .door motortrac- tie. Enkele stukken aan een tractor verbonden ratelden over het plein en velen sloegen het eigenaardig schouwspel gade. Toen, eensklaps, wie zal zeggen hoe, werd de verbinding verbroken, reed de tractor door cn bleef een kanon staan. Het stond pal midden op den weg, grim mig en toch ook weer hulpeloos. De bestuur der mijmerde rustig door over kuoh en kwatta cn zag niets. Hoorde ook niet dat een jongeii hem gnuifend* toevoegde „Mcheer, uwes ver liest wat I" Het kanon zou er misschien nog staan, mis schien wel op een voetstuk als een waardig monument voot degenen, die de geniale ver keersregeling doar ter plaatse ontwierpen, wan neer niet een vaandrig, die in een naburig restaurant zat, de tractor achterna was ge sneld. Jan Kanon werd na z'n glippertje in genade aangenomen en beschermt weer Neerland's elf provinciën. (N. A. Ct.) BEZOEK UIT BADEN. Aan de Amsterdamsche havenwerken. De Staatspresident van Baden dr. Kohier, benevens de minister van binncnlandsclve za ken van dien Staat, de heer Remmele en de directeur van dc Badische Staatsbank dr. Betz, welke heeren, naar wij meldden, ons land bezoeken, zijn Zaterdag te Amsterdam aange komen. Heden brengen zij, rondgeleid door het Bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, een bezoek aan de havenwerken aldaar. HET JUBILEUM DER AMSTERDAMSCHE BRANDWEER. Huldiging door Amsterdammers. De commissie uit de buurtbewoners van 'het hoofdgebouw der brandweer aan de N. Ach tergracht te Amsterdam, waarvan mr. J. E. Hillesum voorzitter en Esther Cosman secre taresse is, zal in de feestweek de N. 'Achter- bracht doen Versieren. De toegangen tot die gracht aan den Amstcl bij de Korte Amstel- straat en aan de beide kanten van de Weesper- straatbrug zullen worden afgesloten óoor eere poorten, terwijl langs de gracht een bloem- versiering wordt aangebracht. Tegenover het brandweergebouw wordt nog een extra bloe menhulde geplaatst. Des avonds zal door de zorgen der commissie de brandweerkazerne ge ïllumineerd zijn. Na afloop óer officieele feestweek stelt de commissie zich voor aan de brandweermannen van allle kazernes met hunne dames een ge noeglijken avond te bereiden en wel door het geven van een cabaretuitvoering in de groote zaal van de Beurs voor den Diamanthandel. UIT HET BOUWBEDRIJF. Een nieuw landelijk collectief contract De bondsraad van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond heeft, na gehouden besprekingen over de loonactie voor 1925, met 45 tegen 13 stemmen besloten, aan de af deelingen te advi- seeten, weer deel te nemen aan de afsluiting van een nieuw landelijk collectief contract. Er zal echter naar gestreefd worden, de besprekin gen over de loonen plaatselijk te houden, met dien verstande, dat de aldus vastgestelde loo nen in een loonregister, behoorende bij het landelijk collectief contruct, zullen moeten wor den neergelegd. POGING TOT VERGIFTIGING? Een vrouw gearresteerd. Men meldt ons uit Amsterdam Ongeveer een maand geleden stierf onder verdachte omstandigheden een zekere E. in een woning aan de Laurierstraat. Door de vrouw des huizes werd destijds medegedeeld, dat de doodsoorzaak te wijten zou kunnen zijn aan het overdadig eten door haar man. Een deskundig onderzoek werd in gesteld, omdat de mogelijkheid niet was uit gesloten, dat zich vergiftigingsverschijnselen voorgedaan zouden hebben. Thans vernemen wij, dat het resultaat van het onderzoek der justitie aanleiding heeft ge geven over te gaan tot de arrestatie von de cchtgenoote van den overleden man. DE BEROOVING VAN EEN POSTWAGEN IN MONTREAL. Twee arrestaties te Rotterdam. Te Rotterdam zijn twee mannen gearresteerd, verdacht van medeplechtigheid aan de beroo- ving van een postwagen in Montreal, waarbij een waarde van 65,000 dollars is ontvreemd. Men vond een aantal geldswaardige papieren in hun bezit. EEN LIEFDESDRAMA. Op een meisje geschoten. De dader overleden. In een cafc op het Rokin te Amsterdam zat Zaterdagavond een groepje van vier perso nen, onder wie dc 36-jarige expediteur C. uit Westzann en de 26-jarige mej. M., wonende Spuistraat 58, Am^erdnm. Tusschen deze twee, die elkaar reeds geririmen tijd kenden, scheen de verhouding minder goed. Toen het gezel schap opstapte en in de Kal verstraat was ge komen, vroeg C. aan haar met hem mede te gaan naar haar woning. Zij weigerde dat be slist en wilde niets lycer vnn hem weten. C. is toen in de richting van de Munt gegaan, terwijl de twee anderen mej. M. naar huis brachten. In de Spuistraat gekomen, was C. daar echter al. Hij trok een browning on loste een schot, dat de vrouw in de maagstreek trof. De kogel ging dwars door het lichaam. Daarop richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich door het hoofd. Beiden werden door den Genees kundigen Dienst naar het Binnen-Gasthuis ge bracht, waar C. overleed. De toestand van mej. M. was Zondagmiddag redelijk wel. KORTE BERICHTEN. Autobus in een sloot gereden. Gistermorgen is een autobus, rijdende in dienst van „de Kampioen", in een sloot ge reden. Door den chauffeur en inzittenden van den bus van de Nieuwe Onderneming werden dc vijf inzittenden uit de autobus geholpen. Een dame was vrij ernstig gewond aan het gelaat en hand, de anderen waren zoo goed als ongedeerd. Ernstig motorongeluk. Nabij Horn (L.) hod Van D. uit Veghel hot ongeluk met zijn motor onder een auto te ge raken. De ongelukkige werd in zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. De motor bleek zoo goed als vernield. HOOG WATER. Het water dalen da Uit Nijmegen werd Zondag gemeld Het water van de Waal is de laatste etmalen gezakt. De stand was gisterochtend 11.50 M. plus N.A.P., d. i. 16 c.M. val in 24 uur. Uit Keulen werd 26 c.M. vol geseind. De Waal» kado komt weder vrij van water. School- en Kerknieuws. ONDERSCHEIDING MGR. DIEPEN. Aan mgr. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch en voorzitter van het R.-K. Huisves tingscomité, is het eerekruis 1ste klas van het Duitsch Roode Kruis verleend. Barneveld. De laatste dagen hooren wij hier maar steeds von diefstallen en gerucht ten van diefstallen. Dat deze laatste soort roo- verijen echter voor de betrokken eigenaars min der nodeelig zijn óan eerstbedoelde categorie, zal men hieronder vernemen. Ten eerste dan is- uit de schuur van den schilder C. A. F. Guldie alhier een nog zoo goed als nieuw heerenrij wiel gestolen, terwijl in de plaats daarvan een oude parapluie is achtergeleten. Verder zijn bij Óen landbouwer A. Reenetst alhier een tiental kuikens gestolen, van welken diefstal de politie den dader, den bijna 54-jarigen arbeider G. v. d. Str. al spoedig tc pakken had. Ernstiger echter nog was de aangyfte, die een onzer bewoners aan de politie óeed. Vree- selijk geagiteerd deelde hij namelijk een be ambte mede, dat op klaarlichten dog te zijnen huize een portefeuille met 345 aan bankpa pier gestolen was, die hij met heel veel zorg in het bedstroo had verstopt. Na een onderzoek tei plaatse te hebben ingesteld, kwam het óer politie gewenscht voor, om ook het bed en des- zelfss troo nog eens na to schommelen, en in derdaad werd nu de gestolen gewaande schat al spoedig gevonden. Slechts lag hij enkele cen timeters verwijderd van óe plaats, waar de een voudige zieltjes haar meenden verstopt te heb ben. Gelukkig bleef het hier dus bij een ge- n-'.cht van diefstal. TEEKEN DES TIJDS Zeist. Voor de betrekking van t ij d e 1 ij k onderwijzer aan de school aan het Mooie laan tje te Zeist hebben zich 66 sollicitanten aan gemeld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ ZEIST. Twee zwaargewonde slachtoffers. Gistermorgen heeft op den Woudenberg- schen Straatweg een auto-ongeluk plants ge had, doordat een auto tegen een boom is op gereden, Wij vernemen, dat het ongeluk zich» ongeveer als volgt moet hebben afgespeeld Uit de richting Zeist kwam een particuliere auto, toebehoorende aan een auto-verhuurder uit Oosterbeek, en waarin gezeten waren de heer-'V. d. K. uit Oosterbeek en een dame, als mede de chauffeur, welke auto met groote snelheid reed. Op den bocht van den Wouden- bergschen Straatweg, nabij het nieuwe kerk hof, werd door den chauffeur men reide, dat hij van den heer v. d. K. opdracht had snel te rijden I vrijwel geen vaart gemin derd, zoodat de bocht met een groote, véél te grooto snelheid „genomen" werd. Juist op dit moment sprong een dor achterbanden van den wagen, do auto draoide om en sloeg met hot achtergedeelte tegen een oan den kant van den weg staanden boom, sloeg toen terug en bleef vervolgens staan. De gevolgen van den schok waren ontzettend. Het echt er- gedeelte vnn de auto werd vrijwel geheel ver nield, de inzittende heer cn dame werden eruit geslingerd, de een tot op 3, de andere zelfs tot op 8 M. afstond. De chauffeur bleef onge deerd. Onmiddellijk werd door andere automobilis ten de politie gewaarschuwd, ccnige oogen- blikken later was jhr. Van Spengler, met een hoofdagent in de politic-auto ter plaatse. De heer en de dame bleken zwaar gewond tc zijn, beidon waren bewusteloos. Zij werden met de in de auto aanwezige brancard naar het ziekenhuis vervoerd, nadat dr. Kortlondt Jr. de eerste hulp verleend had. Dc auto werd door de politie in beslag genomen. Het spreekt vanzelf dat dit ongvluk in ons op Zondagmorgen anders zoo rustige dorp een groote beroering bracht, tc meer waar dit vrijwel dc eerste dog was, dat het goed weer was, en velen dus naar buiten ge trokken waren, 't Is wel jammer dat de vreug de over dezen heerlijken dag door het droeve voorval moest worden getemperd. Wij vernemen nog, dat de heer v. d. K. gis teren in den lóóp van den dag in het zieken huis is overleden. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD. Schieten. Wij ontvingen den eindstand van den jaar- lijkschcn Nationalcn Schietwedstrijd, uitge schreven door do Koninklijke Vcreeniging van Ned. Scherpschutters, gehouden van 16 tot en met 25 Augustus op do banen van de Schiet- vcreeniging Driebergen—Rijscnburg en Om streken te Driebergen. Zooals bekend, behoort deze jaarlijks te hou den wedstrijd tot do grootste wedstrijden in de Ned. Schietsport. En gezien de deelname uit alle oorden von het land, kan men aan nemen, dat, trots het slechte weer, ook dit jaar dc wedstrijd als geslaagd beschouwd kan worden. Wij loten hier den uitslag volgen, voor zoo ver het de Amersfooxtschc Sohietvereenigingen cn schutters betreft Korps wedstrijd geweer. Maximum 250 pun ten. Deelgenomen door 29 korpsen. 9e prijs Wjlhelmina, 199 punten. Personeele wedstrijd geweer. Maximum 50 punten. 1Tde prijs H. J. Muhren 44 punten 43 steun. 36ste prijs J. W. van Eist 42 punten 38 steun. Vrije baanwedstrijd geweer. Maximum 00 punten. 50ste prijs J. A. Udin 83 punten. Korpswedstrijd Morgageweer. Maximum 300 punten. Deelgenomen door 21 korpsen. 5e prijs A. S. V. Prins Hendrik, 281 punten. Vrije baan wedstrijd Margageweer. Maximum 108 punten. 5e prijs J. W. van Eist 108 punten, 3 maal 36 steun. Korps wedstrijd buks. Maximum 250 punten. Deelgenomen door 29 korpsen. 1ste prijs A. S. V. Prins Hendrik 218 pun ten. Door deze overwinning komt de Amersf. Schiotverceniging Prins Hendrik voor een jaftr in het bezit van den wisselprijs (Vaandel- schild) aangeboden door den heer Rupp uit Arnhem. Personeele wedstrijd buks. Maximum 50 punten, 5de prijs J. W. van Bist 47 punten 46 steun. 11de prijs mevr. Brandsen, 46 punten 43 steun. Vrije baanwedstrijd buks. Maximum 90 pun ten. 2de prijs J. W. van Eist 90 punten 3 maal 30 steun. Nederlondsoh Record. Maximum 100 car tons 1000 punten. 3de prijs J. W. van Eist, 94 cartons 904 punten. Nederlandsch recordhouder werd de beken de internationale schutter de heer J. Eggens uit Diepenveen, met 98 cartons 916 punten. Kegelen. NATIONAAL KEGELCONCOURS. De kegelclub „De Heele Boel" te Zwolle houdt ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan een nationaal kegelconcours, dat Zater dag is geopend. Dertien Zwolsche clubs boden de jubileerende verceniging een zilveren beker aan, als wisselprijs voor de Zwolsche clubs. Aan den voorzitter van „De Heele Boel", den heer H. Kleinschmit, werd een lauwerkrans aan geboden, ten einde de waardeering uit te druk ken voor hetgeen deze voor de nationale kegel- sport in het algemeen en voor de Zwolsche kegelsport in het bijzonder had tot stand ge bracht De heer C. L. Zeilinga kwam namens het hoofdbestuur „De Heele Boel", als een der oudste clubs van ons land, complimenteeren. Na dit feestelijk samenzijn werd het concours op de gebruikelijke wijze geopend. Er zijn 14 bonden ingeschreven en ruim 100 korpsen. DOOPSGEZINDE KERK. De heer J. M. Erkelens, em. doopsgezind pre dikant alhier, heeft zich weder beroepbaar ge steld. VEREENIG1NGEN VAN HUISVROUWEN. Opening van het seizoen door da afd. Amersfoort Zooals wij reeds vermeldden, opent do af- deeiing Amersfoort der Neder!. Ver, van Huis vrouwen morgen in Amidtia het winterseizoen met een aantal demonstraiie's. Naar wij ver nemen. zal bij deze gelegenheid ook aanwezig zijn een inzending van handwerken der efdee- ling Amsterdam van Tesselschade.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3