ONTMANTELS WIJNHANDEL i. A. SCHOTERMAK Zit. MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR VARKENSMARKT 9 Gewas 1920 Raymond Macau F 1.F. 40.-- Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.-- KRACHTOYERBRENGJNG mode en wille oatuurpori pgr flesch f 1.25 j NEEMT PROEF Havik 41 S. H. Massa Tel. 292 Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bel dan op Ro. 42 AMERSFOQRTSCti DAGBLAD KOLONIËN. BINNENLAND. 33 UTR. STRAAT 17 GeTGStlgd 1878 TELEFOON !45 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker HOPTER ARBEIDSTIJD MEER ARBEIDSPRESTATIE J/B.SCKOOLkMAN ^K^clcctro-tcchniscm bupcali -jW/ïzr AMERiPOOPT 2/ VyoMAlLC PAD 12 TeLCr423 VOOR FIJNPROEVERS: EXELSIOR AFD Advertentie Bureau irnbemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhooging BB Londen, 9 Sept. (Havas). Naar aanlei ding van de geruchten, dat Engeland gunstig gestemd zou zijn voor een vreedzame tusschen- komst van de mogendheden in China, verklaart men hier in welingelichte kringen, dat Engeland niet voornemens is in het tegenwoordige sta dium van de Chineesche crisis tusschenbeide te komen. ZUID-AMERIKA. HET NIEUWE BEWIND IN CHILI. S a n t i a g o (Chili), 9 Sept. (R.). Het mili taire comité publiceert een verklaring, waarin ■wordt gezegd dat de militaire beweging nooit een politiek karakter had of zal hebben. Zij behartigt slechts het algemeen belang, teneinde het land te redden. Zij zal haar taak voortzet ten, totdat deze volkomen is verricht Het mili taire comité heeft geenszins het voornemen een militaire regeering, noch eenigerlei dictatuur in te stellen. Een B.T.A.-telegram uit Santiago de Chili meldt, dat na het aftreden van president Ailes- sandri de premier het presidentschap der repu bliek op zich heeft genomen. Er heerscht vol gens dit telegram volkomen orde Santiago, 9 Sept. (V. D.) Het Chileen- sche congres komt heden bijeen. De ministers zullen het program indienen, waarvan de uit voering geëischt wordt door het militaire en tnarine-comité, dat alle strijdkrachten van de republiek vertegenwoordigt. Santiago de Chili, 9Sept. (B. T. A.) Het militaire comité heeft AUesondri doen weten, dat, indien hij het land wil verloten, hij een paspoort kan krijgen. Oost-Indlë. RESIDENT VAN GIGH. Uit Weltevreden wordt geseind De toestand van den heer Van Gigh, resident van Semo- rang, is zeer ernstig MET DE NOORDERZON VERTROKKEN. Uit Weltevreden wordt geseind De secretaris van de Bandoengsche Sociëteit Concordia, de hper B., is met de noorderzon vertrokken. Vermoedelijk heeft hij zich reeds ingescheept. De Raad van Justitie te Batavia sprak onmiddellijk zijn faillissement uit. De Weeskamer verzocht den rechtercommissaris hem in verzekerde bewaring te stellen. De Staatscourant van 9 Septem ber bevat de volgende Koninklijke Be sluiten benoemd tot lid van den Voogdijraad te As sen R. Winkel, te Hoogeveen herbenoemd tot leeraar aan de Rijkstand- bouwwinterschool te Leeuwarden, H. F. Fer- werda en A. C. Nuwé, beiden aldaar toegekend de bronzen eeremedaille der Oran je Nassau Orde aan J. van Caldenberg, glas- bewerker bij de aardewerkfabriek „de Sphinx" te Maastricht op zijne aanvrage, een eeivol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-lui- tenont-kolonel A. W. A. de Koek van Leeuwen, van het 2e regiment infanterie, ter zake van meer don vijf jaren dienst voor een reserve- hoofdofficier, die reeds in het genot is van mi litair pensioen aan den eerste-Iuitenant jhr. H. L B. T. A. van Heyden, van het Ilde regiment huzaren, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordetcekencn van Ridder 1ste klasse in de Orde van het zwaard, hem geschonken door zijne Majesteit den Koning van Zweden cn van Ridder 1ste klasse in de Orde van St. Olaf, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning van Noorwegen. KONINKLIJKE BEZOEKEN. Aon Maassluis. In Maassluis is men druk bezig maatregelen te treffen om H. M. de Koningin, die, zooals men weet, ook deze stad met een bezoek zal vereeren, op waardige wijze te ontvangen. Vele buurt commissies hebben zich gevormd om de straten te versieren. Naar gemeld wordt zal de Oranje Vereeni- ging H. M. een schilderij aanbieden, vervaar digd door den Maassluischen kunstschilder C. W. Smith. Het doek stelt voor de Havenkom met de Groote Kerk, gezien van de haven na zonsondergang. Het geheel, groot 64 bij 90 c.M., is gevat in een gouden lijst. Aon Vloardingcn. Het programma van het bezoek van de Ko ningin aan Vlaardingen op 19 September luidt als volgt De Koningin zal omstreeks half twee via Overschie per auto aankomen aan de Vijfslui zen, waar overgestapt zal worden in de hof- rijtuigen. Dan wordt gereden naar het raad huis, waar H. M. door den burgemeester na mens de gemeente zal worden begroet. Op de markt wordt dan een zanguitvoering gegeven. Hierna zal een défilé van verschillende ver- cenigingen plaats hebben, waarna een rijtoer door de stad volgt. Onderweg zal worden afgestapt aan het Han delsgebouw, waar in tegenwoordigheid van de Koningin een afslag van haring zal worden ge houden. Ook zal het reedersbedrijf in oogen- schouw worden genomen door een bezoek aan de „Doggermaatschappij." Omstreeks vier uur vertrekt H. M. naar Maassluis. DE KONINGIN NAAR DO MANOEUVRES. De Nieuwe Venl. Ct. meldt, dat de Konin gin den 25sten dezer de manoeuvres in de buurt van Venlo zal bijwonen. Zij zal dien dag met haar specialen trein te Blerick aankomen en 's nachts in den trein overnachten. Den volgenden ochtend zal zij verder de militaire oefeningen gadeslaan en daarna doorreizen naar Tilburg, voor de onthulling van het stand beeld van Koning Willem I DIVIDEND- EN TANTIèMEBELASTING. Oen wetsontwerp tot wijziging. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend- cn tantième-be lasting en herziening van de regeling voor de heffing van opcenten ten behoeve van de ge meenten op die belasting. SALARIEERING VAN DIRECTEUREN EN COMMIEZEN. Het Koninklijk besluit gereed. Het bestuur van de Vereeniging van Direc teuren en Commiezen der Posterijen en Tele grafie meldt: Nu het overleg tusschen de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambte- naarszoken met de Regeering is afgebroken, rekent deze zich niet meer verplicht tot over leg over de salarisregelingen in de' overleg commissies der onderscheidene dienstvakken. De salarissen worden thans alleen door de Re geering vastgesteld. Het Koninklijk besluit, regelende de salarissen voor Posterijen en Telegrafie, is gereed. Voor de hoofdcommiezen en commiezen is de rege ling als volgt: hoofdcommiezen: aanvangsaloris 4200, maximum 5000 na 6 jaar; com miezen, oanvangsalaris 1800, maximum 4000 na 19 jaar. Van deze salarissen gaat 8J4 pet. pensioen bijdrage of. De aftrek bedraagt voor gehuwden niet meer dan 15 pet van het salaris van 1 Januari 1924. Ongehuwden ontvangen de laat ste twee periodieke verhoogingen niet. Voor de directeuren worden overeenkomstige verminderingen ingevoerd. Door de vermindering der bedragen en de verlenging der schalen wordt, vergeleken met den toestand op 1 Januari 1924, het salaris voor •die gehuwde commiezen met minder dan 18 dienstjaren (verreweg de meesten) verlaagd met 15 pet., voor gehuwde commiezen met 18 en meer dienstjaren met 11 pet. Voor dc onge huwde commiezen gaat dc verlaging tot 25 pet. Do vermindering voor dc hoofdcommiezen wordt: gehuwden 8 tot 15 pet, ongehuwden 13 tot 17 pet. Dpor den stilstand in de bevordering tot hoofdcommies en de opheffing van een groot aantal kantoren gaat voor velen het inkomsten verlies 30 pet. te boven. Het vereenigingsbestuur, dat deze regeling als een romp voor de hoogere post- en tele graafambtenaren beschouwt, heeft zich gewend tot de Ministers van Financiën, van Marine cn van Waterstaat en tot den Directeur-Gene raal, en met deze autoriteiten een onderhoud aangevraagd. De vertegenwoordigers van olie ofdeelingen der Vereeniging zijn opgeroepen naar eene spoedvergadering, waar over de te nemen maat regelen zal worden beraadslaagd. DE SALARISSEN DER AMBTENAREN. Een toeslag voor gehuwden en kostwinners in bepaalde gevallen. Naar de N. Ct. verneemt, is vastgesteld, dat, indien het op 1 Januari 1925 aan ambte naren toe te kennen salaris meer dan 15 pet. lager is dan dat van 1 Januari 1924, voor gehuwden en kostwinners dit meerdere in den vorm van een toeslag zal worden vergoed. Déze toeslag zal voorloopig gedurende het jaar 1925 gegeven worden. ONTSPANNING VAN MILITAIREN. Tijdens de a.s. herhalingsoefeningen. Vanwege het Chr. Mil. Verbond waarbij aan gesloten de Ncderiandsche Militairen Bond, dc Nationale Christen-Officieren Vereeniging, de Nationale Christen Onder-officieren veree niging, de Nationale vereeniging Pro Rege en de Bond van Christelijk Marine-Perso neel, is een circulaire verspreid, waarin geld wordt gevraagd om de vele militairen, dio in September in de groote garnizoenen onder de wapenen komen voor herhalingsoefeningen, ge paste ontspanning te geven. ONS BELANG. Een voorstel van het Georganiseerd Overleg. Naar wij vernemen is doo. de vertegen woordigers van de vereeniging van onderoffi cieren „Ons Belang" aan de Commissie vooi Georganiseerd Ove.-lcg Landmacht (Onderof ficieren) het volgende voorstel gedaan „De Commissie van Georganiseerd Overleg Landmacht tfonderofficiefi^n) noodigt de Re geering uit de voorgenomen verlaging van do salarissen der gehuwde militairen beneden den rang van officier en kostwinners van 5op 10%, ingaande 1 October 1924, niet te doen doorgaan en voor de nïet-kostwinn e~s ren overeenkomstige beslissing te nemen. De hiervoor aan te voeren redenen zijn Ie. dat het bedoelde personeel door vooi- gaande kortingen reeds in zeer moeilijke fi nancieel© omstandigheden is komen te verkee- ren; 2e. dat door de stijging der prijzen van do levensbehoeften (indexcijfers) de verhouding tusschen do inkomsten cn uitgaven der betrok kenen gestadig verslechtert; 3e. dat de inkomsten van het Rijk over de verschenen maanden van 1924 zeer belangrijk hooger zijn dan waarop deze oorspronkelijk zijn geroomd." DE PASTCHEQUE- EN GIRODIENST. Een nieuw model chèque- formulier. Rekeninghouders kunnen in het vervolg de daarvoor in aanmerking komende waardeformtt- lieren betreffende den postcheque- en girodienst weer bestellen op dc wijze, zoools vóór de centralisatie gold. Er wordt een nieuw model chèque-formulier ingevoerd. Dit bevat, behalve het reeds bestaan de chèque-advies een tweede strook (bericht van afschrijving van de chèque). Deze strook ontvangt de rekeninghouder bij de eerstvolgen de opgaaf van den stand van zijn postrekening terug. Rekeninghouders, die nog in het bezit zijn van oudmodel chèque-formulieren, kunnen deze op gebruiken, voor zoover zij zijn ingericht voor vermelding van het uit te betalen bedrag in letters en cijfers. Rekeninghouders kunnen op de boven aan gegeven wijze (invulling van een formulier G 2) reeds nu de gewenschte chèque- en giroformu lieren benevens naamlijst bestellen. LUIT.-GENERAAL DE BAS. Heden 04 jaar. Luitenant-generaal F. de Bas, directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief van den Ge- neralcn Staf, viert heden, 10 September, zijn 84sten verjaardag. Ondanks zijn hoogen leeftijd is Generaal De Bas nog steeds met jeugdigen ijver werkzaam. Zijn militaire loopbaan ving aan in 1856, als cadet voor het wapen der cavallerie. Gedurende zijne veeljarigen diensttijd, zag generaal De Bas zich verschillende malen be last met opdrachten en speciale diensten Zijne verdiensten werden onder meer be loond door zijne benoeming tot Ridder in do Orde van den Ned. Leeuw en met het Officiers kruis met de Zwaarden van de Oranje Nossau- orde. CREMATÜE KOLONEL MASMAN. Gistermiddag heeft op Westcrveld de cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van kolonel der infanterie J. C. Mast- man. Onder de aanwezigen waren gcp. luite nant-generaal van Tcrwisga, oud-commandant van het veldleger, en gep. luitenant-generaal Van Mook. Er werd niet gesproken. Nadat de kist onder het spelen van een ko raal was gedaald, dankte een broeder van den overledene voor de belangstelling. EEN SCHAEPMAN-MONUMENT TE TIIBBERGEN. Een landelijk comité. Er heeft zich gevormd een landelijk comité voor de oprichting van een dr. Schaepman- monument in de Tubberger Esch. Het bestaat uit de heeren mr. P. J. M. Aalberse, dr. A. M. A. J. Ariëns, pastoor te Maarssen, dr. W. F. H. Blom, pastoor te Zwolle, jhr. B. H. S. M. von Bonninghousen S. J., pastoor in Den HaagG. Groothuis, pastoor te Enschede O. F. M. Hafmans, lid van de Eerste Kamer dr A. C. A. Hoffman, te Gouda mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, te Haarlem; \V. L. S. Knuif, pastoor te Denekampmr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer; mgr. M. H. Nolens, minister van Staat dr. H. A. Poels, te Heerlen jhr. mr. Ch. J M. Ruys de Beerenbrouck jhT. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, te Maastrichtdr. Felix Rutten; J. van Rijzewijk, te Tilburgmgr. dr. A. C. M. Schaepmon, te Rijsenburgmgr. J. A. S. van Schaik, te Culemborgdr. M. Schoengen, te Zwolle prof. dr. Jos. Schrijnen, te Nijme gen dr D. A. W. H. Sloet, te Abcoudemgr. H. J. M. Taskin, te Warmond mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, te 's-Hertogen- hoschA. C. A. van Vuuren, te Utrecht cn L. P. J. ten Holder, burgemeester van Tubber- gen. Berschermheer is kardinaal van Rossum. EEN LEIDSCH OPENLUCHTSPEL. Bij de 3 October feesten. Aan den Zoeterwoudschen Singel te Leiden zijn over een lengte van 170 Meter, langs den waterkant tribunes gemaakt, plaats biedend aan ongeveer 1500 personen, met een vorstetlijke tribune voor H. M. de Koningin en Z. K. TL Prins Hendrik. Hier zal den 3den October een, openluchtspel worden vertoondè Het terrein zal voorstellen het slotpark van het kasteel Rijswijk een te maken brug over den Zoeterwoudschen Singel geeft toegang voor de verschillende groepen Gouden ko°ts met zes paarden en vele andere groepen cn hoofdpersonen van den Rijswijk- schen vrede. Een ander deel van de Geranten komt in sloepen aangevaren. Als dc geheele stoet aanwezig is, zul de vi ode worden gesloten. Het ballet d'Orange, dat daarna zal worden vertoond, bestaat uit vier tafereelen, tezamen 33 dames en heeren en 24 gardes-civiques d'Orange. Voorgesteld zullen worden in dansfiguren de emblemen en deviezen, die in he% wapen van Oranje-Nassau aangetroffen worden. Dc muziek wordt verzorgd door de Kon. Militaire Kupel, onder leiding van den heer Louis Boer. In het orkest zullen oud-Nederl. melodieën gegeven worden en o.a. verschillen de 17de eeuwsche marschen worden ten ge- hoore gebracht. De inleiding van het Minne spel zal bestaan uit een compositie voor koor, n.l. een Madrigaal van Co-melis Schuijt, een Lejdsch componist, die in Sweelirrck's tijd onge veer 1600, te Leiden werkzaam was. Op kosten van do stadsi egeering maakte Schuyt een kunstreis naar Italië en zijn eerste werk, na zijn terugkomst, was een bundel von 18 Madrigalen, welke hij aan zijn weldoeners opdroeg. Enkele Madrigalen werden nog bij zonder opgedragen, o.a. aan Johan en Arnold Duivenbode en mevrouw van Outshoorn. Deze laatste Madrigaal zal op Italiaansche tekst wor den ten gehooro gebracht. Het Minnespel wordt uitgevoerd op een eiland in den Zoeterwoudschen Singeigracht. Op den avond van 5 October wordt een kunst-avond gegeven in de Stadsgehoorzaal, met medewerking der Kon. Manncnzangvereeniging „Cecilia" te 's-Gravenhoge. Voorts zullen de heer cn mevr. Vogel hun medewerking verleenen. HET JUBILEUM DER AiMSTERDAMSCHE BRANDWEER. Opening der brondweertentoon- stclling in het Stcd. Museum. Men meldt ons uit Amsterdam In de eerstvolgende dagen zal het 50-jarig bestaan van de Amsterdamsche beroepsbrand weer met eenigen luister gevierd worden. De 15de 'Augustus was feitelijk de dag, waar op onze brandweer een halve eeuw bestond. Een comité uit de burgerij meende echter, dot het beter was, met het oog op de vacanties, de feestelijke herdenking eenige weken te ver schuiven. Zoo zijn dan gister dc feesten begonnen, waarin het corps zelf een groot aandeel za! hebben. Gistermorgen is in het Stedelijk Mu seum een brandweertentoonstelling geopend. Dc voorzitter van de feestcommissie uit de burgerij, mr. dr. C. F. Schoch, voerde al lereerst het woord. Vervolgens gaf de com mandant der brandweer een kort exposé, waar na de burgemeester, de heer W. de V1 ugt, de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De talrijke aanwezigen bezichtigden daarna het tentoongestelde. Zij die het vorig jaar een be zoek brachten aan de jubileumtentoonstelling in het gebouw van het Koloniaal Instituut, waar ook de brandweer exposeerde, zullen hier veel terugvinden van wat daar ook te zien was. Wij herinneren aan de veiligheidsapparaten voor oer. schouwburg, -het pakhuis met zijn sprenkel installaties en zijn automatische brandverklik- kers. Verder zijn ook hier een groot aantal equipementstukken, grafische voorstellingen van het aantal branden, benevens.. een schil derij, voorstellende het materiaal, gedurende een halve eeuw achtereenvolgens door de brandweer in gebruik genomen. Nieuw is hier de afbeelding van een woonhuis, waarin zoo veel mogelijk veiligheidsmaatregelen tegen brand zijn aangebracht. Zoo hangt hier aan een der bovenverdiepingen een spion. Achter het spiegelglas is echter verborgen een redlijn, die in geval van nood gebruikt kan worden. Ge demonstreerd wordt verder in dit huis, hoe een trappenhuis moet zijn en hoe het niet inge richt moet zijn. Verder zijn tol van praktische vindingen aangebracht. Op verschillende pa nieren is aanschouwelijk voorgesteld de toe passing van veiligheidshaken, die, wonneer de temperatuur stijgt tot 60 gr. Celsius, iosgaan, waardoor deuren en luiken gesloten worden. Verder is ook ingenieus een historische af- deeling, waar tal van reglementen enz. ui', vroegere eeuwen, afkomstig uit het oude ge meente-archief, zijn neergelegd. Aan den wand zijn opgehangen tal van platen, voorstellende bekende branden te Amsterdam. Hieronder zijn er enkele van Jan v. d. Heyden. Van dezen be kenden Amsterdam sch en brandweercomman dant is ook aonwezig zijn eerste slang-brand spuit. Uit een inzending van de Nederlandsche brandweervereeniging vermelden wij een of- beelding, waarop Czaar Peter in gesprek is met Jan van der Heyden. Onder de curiositeiten vermelden wij hier nog een versteende rat, die door een electrische kabel door te knagen brand deed ontstaan m de houttuinen. Het dier werd natuurlijk gedood. De hitte, die ontstond, was zóó groot, dat het zond in de nabijheid smolt en om het dier samenpakte; de zandmassa cn het dier werden zoo hard als steen. Voorts is er de bijna verwoeste helm van brandmeester Lind, die toch nog oorzaak was, dat hij het leven ewif bracht bij het instorten van een muur op Rechtboomsloot. Is er dus het een en ander te zien, wat het verleden betrcfj, ook zijn er toekomstbeelden. Allereerst is dit het studie-ontwerp om door middel van de gemeentetelcfoon een goed mel dingssysteem te krijgen voor brand. De af zonderlijke brandweertelcgraaf wordt daardoor overbodig. Er zullen, wanneer dit systeem wordt uitgevoerd overal openbare brandschel len komen langs den publicken weg. Bij brand melding heeft men niets anders te doen dan het deurtje te openen van het kastje. Daar door weet de brandweer welke brandschel is afgetrokken. Dit is niet nieuw, maar wel nieuw is. dat dan de aanmelder gelegenheid heeft mede te deel°n waar het vuur woedt en hoe erg dit is. Hoe er dan op de Centrale seinzaal ver der wordt gehandeld is zeer vernuftig cn voor technici zeer belangwekkend. Deze installatie is een vinding van dm Directeur van de Gemeen- tctelefoon, den heer Snijders, met zijn inge nieurs van de Kamp en Maitland. Nieuw is verder de stof wagen, waardoor het mogelijk is dat bij ernstigen brand de brandweer langs rodiotelegrafischcn weg in verbinding blijft met het Centraal Bureau der Brandweer. Deze wa gen is als het ware een rijdend hoofdkwartier Bovendien kan de Commandant in het bran dend gebouw telefonisch met dezen stafwagen verbonden blijven. Tenslotte wordt gedemon streerd een rol stroalpijp-systeem. Daarbij is het mogelijk te onderzoeken in pakhuizen die vol met goederen liggen, waar de vuurhaard ligt, maar bovendien is het mogelijk met dit instrument op de moeilijkste plaatsen water te brengen. Ook in nauwe stegen kan men met dit systeem, dat bestaat uit aaneengeschroefde pijpen een horizontale waterstraal, zelfs in de derde verdieping, brengen. Hoe deze nieuwe vindingen in de practijk zullen werken, dient te worden afgewacht. Ze ker nemen ze naast het vele belangwekkende andere een eerste plaats in op deze tentoon stelling. Naar vernomen wordt van de commissie tot huldiging der brandweer zal Z. K. H. dc Prins der Nederlanden aanzitten aan den feestmaal tijd, te houden in het Amstel Hotel, op Zater dag 13 September a.s. De dagorder van den commandant. De commandant der Brandweer heeft den vol genden algemeenen dogorder uitgevaardigd: Officieren, onderofficieren en manschappenl Op den vooravond van den dag, waarop het korps zijn 50-jarig bestaan zal vieren, stel ik er prijs op enkele woorden tot u te richten. Vijftig jaar geleden werd de beroepsbrand- i weer opgericht met de verheffende taak de bur gerij tegen brandgevaar te beschermen. Van deze taak heeft het corps zich in die vijftig jaar gekweten op een wijze, die ons met voldoening vervult en zoo ooit dan is in deze dogen gebleken, dat zoowel het stadsbe stuur als de burgerij ons werk waardeeien cn de Amsterdamsche brandweer een plaats in neemt in de harten dergenen wier veiligheids belangen ons zijn toevertrouwd geworden. Om dit resultaat te bereikenwas moed, beleid en trouw noodig van allen, die eens en thans, van laag tot hoog geroepen worden ons brand weercorps te dienen en wij brengen in deze oogcnblikken een stille hulde aan hen, die van ons zijn heengegaan en eertijds daartoe hun beste krachten hebben gegeven. Een woord van dank richt ik hierbij tot allen, die thans als lid van het corps tot dit resultaat hebben medegewerkt en op wie onze hoop gevestigd is om den goeden naam van onze brandweer in binnen- en buitenland in eere te houden. Moge de grootsche wijze, waarop ons gouden jubileum zal worden gevierd, u allen tot vol doening en vreugde strekken. PHILATELIE. De nieuwe postzegels von Dr. Jon Veth. De directeur-generaal der Posterijen en Te legrafie maakt bekend, dat nu de voorraad jubileumzegels welhaast is uitgeput, tot blij vende vervanging van het bestaande type ze gel, met de beeltenis van het Hoofd van den Staat (uitgifte 1898 en 1899) zal worden over gegaan. De nieuwe zege^ zijn ontworpen door Prqf. Dr. Jan Vethzij zullen aanvankelijk worden uitgegeven in de waarden van 5, 7 10, 12'/., 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50 en 60 cent. De verkrijgbaarstelling dezer zegels zal geleidelijk plaats hebben. Alle zegels van de thans in omloop zijnde typen blijven naast die van het nieuwe type geldig voor de fran keering. Op de internationale postzegeltentoonstelling v/elke van 617 September in de zalen van Pulchri Studio te 's-Gravenhage wordt gehou den, zijn in de woorden van 10, 15 en 35 cent frankeerzegels van het nieuwe type (ontwerp Prof. Dr. Jan Veth) doch van afwijkende kleu ren verkrijgbaar gesteld. Deze zegels zijn uit sluitend op de genoemde tentoonstelling ver krijgbaar, op de door het toonstellingscomité gestelde voorwaarden. De jubilcumzcgcls voor de reddingmaatschappijen. De Directeur-Generaal der Posterijen en Te legrafie maakt bekend, dat, ter gelegenheid van het 100 jarig bestaen van de Nederland sche Reddingmaatschappijen wordt uitgegeven een tweetal naar het ontwerp van den teeke naar P. A. H. Hofman vervaardigde bijzondere frankeerzegels in de waarden van 10 en van 2 cent. Het zegel van 10 cent vertoont een op stelling gereedliggende reddingsboot, dat van 2 cent zich in stormweer op zee bevindende schepen. De uitgifte dezer zegels beoogt, op een voor olie kringen van ons volk toegankelijke wijze, de aandacht te vestigen op het bestaan der Reddingmaatschappijen en hulde te brengen aan de menschlievende gedochte, welke hare bestuurderen en de kranige redders van schip breukelingen vervult. De bedoelde herdenkingszegels zijn van 15 September t.m. 50 November a.s. bij alle post- bij- en hulpkantoren verkrijgbaar. DE TABA IN 1925. Wederom te Amsterdam. De internationale tabakstentoonstelling, de Taba, welke in de laatste jaren te Amsterdam wordt gehouden, zal in 1925 weder in het Paleis voor Volksvlijt worden ingericht. Naar het Tabaksblad mededeelt, bestaat het plan da Westzijde van het Paleis te verbouwen en bier

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2