WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. ADELAAR AM[RSFOORTSCH DAGBLAD SCHILLETJE SPORTNIEUWS Gewas 1920 Raymond Macau F 1.-F. 40.-- Gewas !920 St. Emilion F 1.40 F 56.-- fc STADSNIEUWS. .vu u Langestraat 40 Telefoon 224 Wilt U een WINTERJAS of JEKKER kocpen? Zoo ja! Beziet dan onze ENORME SORTEERING, onze NIEUWSTE modellen onze LAAGSTE PRIJZEN, UTR. STRAAT 17 Geïestigü 1878 TELEFOON !45 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker AFD: Advertentlö Bureau Arnüemsche Poortwal 2a- Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder E3 prijsverhoogingGJ Hebt Gij pljll in rug en lendenen Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. Klooster&alsem verdrijft de pijn Likeur van bijzonder fijne T samenstelling i i't p. fl. f 3.4o 1. 2 4 1 ~r S. H MASSA 6 foor J. E L. Haenecour en O. Boomsmo, res- rectievelijk van het 13de en van het 9de regi ment infanterie j b. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het Wapen der Infanterie, tot reserve-majooi bij het 2d'e regiment, de majoor Haenecour, voornoemd, bij het 10de regiment, de majoor Boomsma, voornoemd aan den reserve-eerste-luitenant F. van Vlaanderen, van het 14e regiment infanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend te rekenen van 1 Juli 1924 Io. aan den reserve-kapitein J. A. Snoek, van h^t 5 e regiment infanterie, een eervol ont slag verleend uit den militairen dienst Do. benoemd. bij hef reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij h'et 5e regiment tot reserve-kapitein, de eervol ontslagen re serve-kapitein J. A. Snoek, ivooroemd is aan den reserve-eorste-luitenont J. M. Voorduin, van het 4de regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eer vol ontslag als zoodanig verleend uit den mi litairen dienst. ©E RIJKSMIDDELEN. Een uitvoeriger uiteenzetting. De Rijksmiddelen hebben in de maand Augus tus een bedrag van 5M millioen meer op gebracht dan in dezelfde maand van 1923. In (werkelijkheid heeft de schatkist in Augustus echter nog een veel grooteren voorsprong op 1923 behaald, doordat de eerste buten van de rijwielbelasting is binnengekomen. De ontvangst uit dit nieuwe middel is geducht meegevallen. In plaats van de ƒ3 millioen ongeveer, die men er uit hoopte te ontvangen, kwam niet minder dan 4,592,000 binnen. Wel heel sterk trekt op dezen staat de gewel dige stijging bij de dividend- en tantième-belas ting de aandacht. De opbrengst was niet min der dan ƒ5,280,000, tegen slechts ƒ749.000 een jaar geleden; voordeelig verschil derhalve 4.531.000. Vermoedelijk heeft men hier te denken aan de betaling door een of meer be langrijke lichamen, waaronder in de eerste plaats wel de Koninklijke Pctroleummaatschap- pij, die een paar maanden geleden de met haar ontzaglijke kapitaal behaalde winsten over 't laatste boekjaar verantwoordde. Voor de overige middelen hebben de dalin gen de overhand. De voornaamste er van be treft de inkomstenbelasting, en wel met een bedrag van meer dan T millioen. Bij het personeel is de opbrengst met ƒ129.000 die van verleden jaar te boven ge gaan. Bij de grondbelasting bedraagt de voor uitgang tegenover de herziene uitgaaf van ver leden jaar 236.000. De verminderingen op den staat nagaande, vindt men bij den suikeraccijns een daling van 517.000. De gedistilleerd-accijns is in Augus tus ongeveer 250.000 ten achter gebleven. Men mag daarbij echter niet over 't hoofd zien, dat er ditmaal slechts vier betaaldagen woren, tegen verleden jaar vijf. Teleurstellend waren in Augustus de baten uit de successiebelasting, die nagenoeg 4 ton beneden verleden jaar bleven en den achter stand over de eerste acht maonden tot ƒ1.45 millioen deden stijgen Er zijn intusschen ook verschillende lichtpun ten op den staat .Zoo vindt men bij de invoer rechten een vooruitgang van 78,000 over Augustus cn van ƒ897.500 over de eerste acht maanden voor de loodsgelden stijgingen van resp. 75.000 en 423.000, voor het statistickrecht van resp. 64.500 en 482 500, alle symptomen van een levendiger handelsver keer. Verder zijn er. dan o.o. nog stijgingen van 220.800 bij den toboks-accijns, van 52.907 bij de domeinen, von 29.500 bij de zegelrechten, van 62,000 bij den zoutaccijns, die al sedert maanden den invloed weerspie gelt van den minderen invoer von buitcnlandsch zout. Maar het sterkst op den voorgrond treedt, voor wat de accijnzen betreft, de bierbelasting, die in Augustus niet minder dan 1,235.000 opleverde, of ruim 2% maal zooveel als een jaar geleden, een stijging die aantoont, dat het effect van de jongste verhooging zich thans wel teri volle doet gelden. Wat de buitengewone baten aangaat, heeft de schatkist uit de O.W. belasting in Augustus nog 44.300 zien binnenkomen (vorig jaar ƒ1.320.740). Sedert 1 Januari bedroeg dit ex- tratje 837.500, tegen 14.768.000 een jaar geleden. Ofschoon de verdedigingsbelasting in de afgeloopen maand bij 1923 ten achter bleef, zijn de totale ontvangsten ten bate van het leeningsfonds toch nog ongeveer 6 ton hooger geweest. Voor de eerste acht maonden belie pen deze baten echter 65 millioen, tegen 70.1 millioen in hetzelfde tijdsverloop van 1923. Dank zij de hooge ontvangsten in Augustus, zijn de inkomsten uit de gewone bronnen se dert 1 Januari tot 283 millioen gestegen, zoo dat nu voor het eerst dit jaar de baten van verleden jaar zijn overtroffen, en wel met 648.000. Telt men de rijwielbelasting er bij, dan krijgt men zelfs een accres van over de vijf millioen. DE HERHALINGSOEFENINGEN. Post voor de deelnemende militairen. De inspecteur der spoorwegpostkantoren, tevens inspecteur van de veldpost, verzoekt het volgende mede te doelen Van 23 tot en met 26 September e.k. zullen in een gedeelte van Noord-Brabant en Limburg militaire oefeningen worden gehouden. Teneinde de noodige zekerheid te verkrijgen, dat do poststukkon voor de aan deze oefenin gen deelnemende troepen naar behooren hunne bestemming zullen bereiker, is het noodzake lijk, dot op de brieven en andere stukken, be halve dc naam en de voorletters van den ge adresseerde, tevens worde vermeld het korps en het onderdeel, waartoe hij behoort, terwijl els plaats van bestemming is aan te geven „Op oefeningen in Noord-Brabant en Limburg." De voor de manoeuvreerende troepen 'be stemde brieven en verdere stukken, welke op deze wijze zijn geadresseerd, zullen door tus- schenkomst van den Veldpostdienst worden uitgereikt. DE EXPLOITATIE VAN DE DOMAN1ALE MIJN. Een wetsontwerp te wachten. Naar de Zuid-Limburger verneemt, is de AkenMaastrichtsclie Spoorwegmaatschappij het met den minister van financiën eens ge worden over den verderen duur van de exploi tatie van cle Dominiale Mijn. Binnen zeer korten tijd zou de indiening van een desbetreffend wetsontwerp te verwachten zijn. EEN DREIGEND MEELTEKORT Prijsstijging voor inlandsch gebruik. „Het Volk" meldt o.m.: Noor wij vernemen, dreigt in ons land bin nenkort een ernstig tekort te zullen ontstaan aan bloem, als gevolg waarvan de broodprijs hoog zal worden gehouden en wederom neiging vertoont om te stijgen. De zeer slechte zomer en in het bijzonder dc zware regenval hebben den tarwe-oogst in ons land ernstig benadeeld. Zelfs in zóó sterke mate, dat boeren de door hen reeds verkochte tarwe opnieuw hebben moeten inkoopen, om gezonde zoaitarwe te hebben voor den a.s. winter. Dat dus de prijzen van het ongebuilde meel, waarvan ons zoogenaamd bruin brood wordt bereid, stijgen, heeft een natuurlijke oorzaak. Geenszins is dit echter het geval met de enorme en nog steeds voortdurende stijging van tarwebloem, waarvan ons witte brood wordt bereid en dat in hoofdzaak geen inlandsch pro duct is De meelfabrikanten toch, een enkele uitzon dering daargelaten, voeren op groote schaal tarwebloem uit naar het thans weer koopkrach tige Duitschland en Frankrijk, naar Duitsch- land vooral. Daar worden sinds eenlge maan den, zeer hooge prijzen gemaakt. Zoo is dan thons, als gevolg van den ont zaglijken uitvoer van meel, deze toestand ont staan, dat de fabrikanten voor het inlandsche gebruik aan de broodfabrikanten zulke hooge prijzen vragen, dat zij reeds daardoor stilzwij gend ontheven "zijn van verkoop cn levering. Daarbij komt dan nog, dat de blocmvoor- raden, die zich voor rekening van me elf abrik an ten o.o. in Amsterdamsche veemen bevinden, door die fabrikanten voor den uitvoer worden opgevorderd, zoodat de bestaande voorraden voor het inlandsche gebruik geleidelijk slinken. Wat nu de prijsstijging betreft, het is, ge durende de laatste oogst-periode, overal slecht weer geweest. Men kon dus wel verwachten, dat ook de prijzen van de buitenlandsche tarwe, voornamelijk de Amerikaansche, eenigermate zouden stijgen. Echter, in het orgaan „De Belastingbetaler" j vonden wij in een artikeltje: „Waarom het brood duur wordt", ook deze mededeeling, dat „uit Amerika (kwam) de officieuse tijding, dot in de graan produceerende stoten de oogsten van tarwe en meis zeer meevielen en dat er oen ongekende activiteit heerschte ook bij de banken aldaar, die de oogsten plegen te financieren". De speculatieve gedragingen van de Hollond- sche meelfabrikanten maken thans reeds het brood noodeloos duur.' Als Duitschland in het tempo van het oogen- blik afnemer blijft, zal de prijsstijging van het meel voorloopig niet tot stilstand worden ge- bracht en zul ops dagelijksch brood in de ko mende maonden nog- duurder worden dan het thons reeds is. Tenzij de regeering tijdig ingrijpt en den uit voer ven bloem beperkt of stop zet, tot zoo lang er voor de binnenlondsche consumptie voldoende voorraad, tegen redelijken prijs, be schikbaar is. RECLAME OP POSTSTUKKEN. Dc gerechtelijke actie. Naar „Het Vad." verneemt, zal het kort ge ding inzake den Blueband-stempel niet Maan dag, maar Woensdag te 's-Gmvenhage aan de orde zijn. Hetzelfde blad publiceert de dagvaardingen van mr. J. W. Dekker en vun mr. Last te 's-Gravcnhage, welke laatste optreedt voor mr. L. S. G. de Hartog, advocaat van de Hof stede Oud-Busscm, te Huizen. Uit de dagvaarding von mr. Dekker, die niet optreedt voor een persoon of lichaam bij den boterhandel of de boterproductie geïnte resseerd, bevat de volgende conclusiedat het mitsdien der Rechtbank behage, den ge daagde, bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, te veroordeelen om Te. onmiddellijk zijn onrechtmatige hande lingen als vorenomschreven te staken, althans zoodanige maatregelen te treffen, dat deze on middellijk worden gestaakt 2e. gedaagde te veroordwlen om aan eischer te betalen een boete van 10 voor eiken dag, welke gedaagde in gebreke mocht blijven met de voldoening van het sub le gevraagde 3e. gedaagde te veroordeelen om aan eischer te vergoeden alle schaden, kosten cn interes sen, door hem ter zake voormeld geleden, na der op te maken bij staat cn te vereffenen vol gens de Wet 4e. gedaagde tc veroordeelen in de kosten van het geding. Mr. Last concludeert dat zal worden bevolen, dal de gedaugde de boven omschtevcn bestempeling der aan de post ter verzending toevertrouwde stukken, zal doen staken, althans deze bestempeling zal doen stoken der van eischeres afkomstige stuk ken totdat de rechter in het hoofdgeding bij in krocht van gewijsde gegonc beslissing zal hebben uitgemaakt of die beslissing is on rechtmatig en de gedaagde zal worden ver oordeeld om voor het geval de gedaagde niet onmiddellijk naar de uitspraak don wel be- teekening van het vonnis de voor het voor zegde doel noodzakelijke bevelen aan de admi nistratie der posterijen geeft, voor iederen dog dat hij hierin nalatig blijft, aan eischeres te betalen eert somma van 25 dan wel zoo veel minder als de rechter zul billijk achten met veroordceling vah gedaagde in de kosten van het geding en tevens met bepaling van een termijn binnen welken eischeres de hoofd vordering zal moeten hebben ingesteld. De sommatic van mr. Nijpels. Het bestuur der posterijen heeft niet vol daan aan de schriftelijke sommatie van mr. L. A. Nijpels (optredende namens de Veree- niging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne) om dc reclame op voor deze vereeniging be stemde of van haar uitgaande poststukken ten spoedigste, althans uiterlijk Woensdug 17 de zer te staken. Daarom heeft hij aan den pre sident der Rechtbank te den Haag verzocht in kort geding een procedure tegen den Staat tc behandelen, waarbij namens de genoemde ver eeniging geëischt wordt veroordeeling van den Staat om het bestempelen van de brieven der vereeniging met reclame te slaken. Op deze aanvrage heoft de president beslist en dien tengevolge zal op Woensdag 24 September gepleit worden in deze procedure. De Staat wacht een rechter lijke beslissing af. Naar v/ij uit zeer bevoegde bron verne men zal wegens de zeer piincipieele kwes tie, welke aan de zaak in haar gheelen om vang ten grondslag legt, door de betrokken overheid geen beslissing genomen worden over al dan niet handhaving van de handeling om de postzegels op brieven enz. onbruikbaar te maken door middel van een reclamestem pel, alvorens een rechterlijke beslissing nader voor den Staat een richtsnoer zal kunnen zijn voor een verder te volgen gedragslijn. De behandeling der zaak duurde van 's mor gens 10 uur tot 's middags 2 uur. De uitspraak is bepaald op 2 October. KORTE BERICHTEN. Jeugdige inbrekers. De politie te Groningen heeft aangehouden een 12-tal knapen van 7 tot 9 jaar oud, wegens j herhaalde dicfstöllen met braak in het groenten- veilingsgebouw in de N. Ebbingestraat aldaar. Poging tot auto-diefstal. De politie te Gendringen heeft een drietal personen gearresteerd, die getracht hadden zich te laten insluiten bij den heer D. om een auto te stelen. Een der aangehoudenen heeft reeds een ge vangenisstraf van vijf jaar achter den rug en stond nog voor 7 maanden gesignaleerd. Brand. Te Oss zijn een tweetal boerderijen, resp. van C. Bouwens en F.- de Lou afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. Wielrijder onder een auto. Do heer K., architect te Dordrecht, bestuur de heden morgen in de Diezerstraat te Zwolle een Stylewagen, waarin nog twee andere heeren v/aren gezeten. Hij reed zeer langzaam. In het midden van de Diezerstraat wilde de vrachtrij der K. passeeren. De bestuurder van de auto gaf meerdere signalen, daar de straat op die hoogte zeer smal is en tegelijkertijd ook nog drie wielrijders wilden passeeren. Een der wielrijders, de 25-jarige kleermaker Kok uit Zwolle, werd door het achterwiel van de auto van den heer K. gegrepen. Hij werd ern stig gewond en is naar het ziekenhuis overge bracht. Motorongeval. De motorrijder K. te Eindhoven kwam Woens dagavond met zijn motor tc vallen, waarbij de heer V. dc W., die op het duo zat, ernstig werd gewond aan hoofd, armen en becnen. Hij brak j bovendien zijn neus. In zorgwekkenden toe stand is hij in het gasthuis opgenomen. Opleving. Bij de N.V. Sigarenfabriek v.h. Gebrs Ma joor, tc Beverwijk, zijn in den loop vnn eenige weken reeds weder 75 arbeiders aangeno men. Zoools men weet, was deze fabriek vóór eenigen tijd geheel stopgezet. Geheime branderij. Te 's-Hertogenbosch is in het hartje der stad een geheime distilleerderij ontdekt. Een eenvoudige installatie werd door de belasting ambtenaren aangehaald. Brand. Te Bcerta is Woensdagavond de behuizing von J. Weerts, vrachtrijder, afgebrand. De niet verzekerde inboedel werd grootendcels gered. Luchtvaart. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIË. Te Weltevreden verwacht men, dat de heer Van der Hoop, die op I October uiit Neder land vertTckt, op 18 October tc Singora in Siam zal aankomen, den T9en tc Mcdan, den 20stcn te Muntok en den 2Tstcn te Batavia op het landingsterrein Antjol of Mr. Comelis, waaromtrent hem uit Br.tavio den 20sten defi nitief naar Muntok zal worden geseind. De keus von het vliegveld is afhankelijk vnn den regen val in de laalste dagen von den tocht. Luite nant-vlieger Kengen vertrekt 1 October naar Medan ter keuring van het landingsterrein en vervolgens naar Singora om daar Van dot Hoop af te wachten cn vorder met hem mee te vliegen naar Batavia of Kandang Djati DE BELGISCHE SPIONNAGEZAAK. Heden behandeld voor de Rot- terdamsche rechtbank. Voor de arrondissementsrechtbank te Rot terdam werd gistermorgen met gesloten deu ren de zaak behandeld tegen J. H. M. Rycken, beschuldigd van landverraad, subsidiair po ging tot landverraad subs, medeplichtigheid aan landverraad. Ten laste wordt hem gelegd, dat hij, Nederlander zijnde, te Brussel, althans in België, althans buiten het Rijk een voor- sohrift voor de opkomst niet spoed, ivoarvan hem geheimhouding was opgelegd, openbaar gemaakt heeft en aan den Belgischen Staat in handen heeft gespeeld. Beklaagde is geboren te Geldrop en koopman van beroep. Als getuigen waren gedagvaard H. A. J. Kaasjager, le luitenant te Den Haag, F. Zuur- veld, opper-wachtmeester te Ryen, L. C. Prei, kapitein bij den generalen stof te Den Haag, P. Tassie, idem, R. Timmerman, gedetineerd in het huis van bewaring te Maastricht, J. H. Leeters, sergeant-majoor te Maastricht; Boch- man idem en P. Moust, idem. De beklaagde werd gedagvaard op grond van art. 98, wetboek van strafrecht. Requisitoir nemende, eischte do subst offi cier van justitie, die het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen achtte, tegen Rycken een gevangenisstraf van 4 joren. i De verdediger, mr. L. H. van Winkclhof, I concludeerde in zijn pleidooi, dat ongeveer een uur duurde, vrijspraak van beklaagde en j diens onmiddellijke invrijheidsstelling. I Na in raadkamer te zijn geweest, wees de yechter dit verzoek of. LANDSTORMVERBAND „ROTTERDAM." AFDEELING UTRECHT Sportwedstrijd. Op Zaterdag, 27 September, aanvangende 9 uur voorm., zullen alhier op het sportterrein der VlIIe Infantcric-brigadc aan den Appelweg achter hotel Oud-Leusden wedstrijden worden gehouden voor de vrijwilligers vun den vrijwil- ligen landstorm der afdeeling Utrecht. De wedstrijden bestaan o.a. uitschieten, hard-, veld- en estafetteloop, handgranaat- j werpen, schutting klimmen, vrij- en polstok- j verspringen, touwti ekken, behendigheids- en militair wedstrijd, benevens hindornisfietsen. Deze sportdag, welke des avonds beëindigd wordt in een gezellige samenkomst, heeft ten doel den band tusschen de landstormers te ver nauwen en het Vooroefen-instituut te propa geer en. Zoools men weet, kunnen jongelui thans toe treden, om een verbintenis te sluiten bij het Vooroefen-instituut. Het sluiten dezer verbintenis, welke geldt voor hen, die thans 1619 jaar oud zijn, geeft in hoofdzaak drie groote voordeelen lo. De jongeling houdt zich in een gedeelte van zijn vrijen tijd onder deskundige leiding bezig met sport en wapenoefening, hetgeen de gezondheid en het moreel ten goede komt. 2o. Hij kon niet aangewezen worden voor het wapen der cavalerie of bereden, artillerie, hetgeen bcteekent, dat hij niet genoodzaakt kan worden om een eersten oefentijd von 15 maan den te volbrengen. 3o. Hij krijgt 4 maanden vermindering van zijn eersten oefentijd. Voor hem beteekent dit dus voordeel in ar beidsloon en studie. Een ieder, hetzij militair of burger, die belang stelt in dit onderdeel onzer militaire organi satie, wordt aangeraden Zaterdagmiddag, 2? September op het sportterrein een kijkje te gaan nemen. KEGELEN. Bij het kegelconcours van den ^wolschen Kegelbond werden o.a. de volgende prijzen behaald. Vrije baan 13o prijs de heer Ockhuijsen. Vrije baan dames8e prijs mevr. Ament, 11e prijs mevr. Ockhuijsen. BERICHT. ZIJ. DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OC TOBER A.S. OP HET AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. DE ADMINISTRATIE, UIT DEN GEMEENTERAAD. Wijziging uitbreidingsplan. B. on W. schrijven aan den Raad Geleidelijk worden de terreinen, gelegen tusschen den Ouden Soesterweg en den Soes- terstraatweg bebouwd en laat het zich aan zien, dat de tijd niet meer ver is, dot al deze terreinen bebouwd zullen zijn. Als gevolg daarvan zal men voor het feit komen te staan, dat er geen terrein meer be schikbaar is voor woningbouw, omdat de ter- ieinen, gelegen ten Noorden van den Ouden Soesterweg, volgens het bestaande uitbrei dingsplan, bestemd zijn voor industrie-terrei nen. Dc verhouding van indu trfe-terrein 1ot terrein, voor bebouwing bestemd, is intusschen te groot. Om hieraan tegemoet te komen, is door ons een wijziging van het uitbreidingsplan, voor zooveel dat deel der gemeente betreft, ontworpen. Het ontwerp-plan daartoe, wordt U hierbij aangeboden, vergezeld van een kaart, waar op in verschillende kleuren ieders eigendom is nangeduid, van een lijst van eigenaren cn van een stratenlijst. Ter toelichting deelcn wij mede, dot de we gen waaraan gebouwd zal worden, zooveel mogelijk in de richting Noord-Zuid zijn gepro jecteerd, waardoor het zonlicht de woningen kon binnentreden. De verbindingswegen hebben een breedte van 12 AL, de bouw wegen een breedte van- 8 M. De gemiddelde breedte der bouwblokken bedraagt 50 tot 60 M. Het geheel wordt naar het Noorden omsloten door een 150 M. brei den plantsoengórdel. Het bebouwingspion is gedacht met voor tuinen ter diepte van 5 M., terwijl langs do verbindingswegen boombeplanting zal worden aangebracht. In het Westen is een kinderspeelplaats ge projecteerd, terwijl er verder eenige terreinen gereserveerd zijn voor school- en kerkbouw en voor een woonwagenpark, waarbij een poli tieposthuis, ter vervanging van dat, bij de Al- gemeene Begraafplaats, dat ten opzichte van dit plan niet meer centrisch gelegen is. In hoever het woonwagenpark van definitie ven dan wel van tijdelijken aard zal zijn, met het oog op de bebouwing van de omgeving, zal de tijd moeten lecren. Het komt ons voorts gewenscht voor, dat Uwe vergadering- ons, voor zooveel deze wij ziging betreft, de machtiging verleent, als be doeld in het gewijzigde woningbcsluit, nader aungeduid onder B. le, 2e en 3e van het ont- wcrp-besluit. Op deze wijze wordt de administratieve weg bekort, welke anders bij cenige afwijking van het plan gevolgd zou moeten worden. Niet dan met toestemming van Gedeputeer de Staten kan echter van deze machtiging ge bruik worden gemaakt. Resumeerende hebben wij de eer Uwe ver gadering voor te stellen, indien zij zich met het voorgestelde plan kan vereenigen, het bij gevoegd besluit in ontwerp vast te stellen, waarna het advies der Gezondheidscommissie; kan worden ingewonnen en het ontwerp-plan ter visie gelegd. PERSONALIA. Ds. A. M.' Donner zal bij intrede van het emeritaut zich vestigen te 's-Gravenhagea GARNIZOEN. Eervol ontslag. Bij Kon. besluit, is aan den reserve-eerste» luitenant A. D. E. Jerphanion, van het 2T« regiment infanterie alhier, op zijne aanvrage, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. EXAMENS. Dc heer J. J. Staats alhier, leerling der Hil- versumsche Politieschool en geplaatst bij den politiedienst te Alkmaar verwierf te Amster dam het diploma met aanteekeningen ZILVEREN FEEST. vBij dc NccL Spoorwegen. De heer \V. van Dummelen, wachter aan hel Blokhuis bij de spoorsplitsing onder Lien- dert, was heden 25 jaar verbonden aan de Spoorwegen. KUNST AAN HET VOLK. Uitvoering in Amfcitia. Gisteravond gaf het Delftsche „Kunst aan het Volk" in Amicitia een uitvoering tegen laag entree voor militairen. Op het oogenblk bevinden zich veel mili ciens uit genoemde plaats te Amersfoort, want het 15e R. I. waarvan de opkomelingen naar hier zijn gedirigeerd heeft als stam-gar- nizoen de stad Leiden. Gegeven werden drie tooncelstukjes en had men het optieden van Willy Corsari als po pulaire zangeres en Frans Hulleman als hu morist. Het bezoek had grooter kunnen zijn. Dergelijke avonden verdienen alle sympa thie. Velen die anders hun avond langs de strnof doorbrengen, kunnen op deze wijze hun avonden nuttiger en aangenamer besteden. Het is dan ook te wenschcn dat meerdere dergelijke uitvoeringen mogen volgen. LEZING DR. HAMAKER. Voor de Ver. v. Huisvrouwen, Op uitnoodiging ven dc Amersfoortsche Ver eeniging van Huisvrouwen gaf dr. Hamaker privaat-docent in de opvoedkunde aan dc Universiteit te Utrecht, Woensdagavond een causerie over „ervarings-opvoedkunde" Na ge wezen te ihebben op het verschijnsel, dat do opvoedkunde zich niet mag verheugen in eene al te groote sympathie van de zijde der opvoeders, meende spreker dit te moeten toeschrijven aan de omstandigheid, dat deze wetenschap te veel theoretisch wordt be handeld; opvoeden volgens een theoretisch systeem is gevaarlijk, zooals dit b.v. het geval kan zijn met het streng doorgevoerde conse quentiebegrip. HieT tegenover stelde hij de em pirie, de ervaringsopvoedkunde, die van de bizondei e gevallen uitgaande, maar natuurlijk bij den waarnemer voorafgaande studie von zielkunde veronderstellende, komt tot e'gemee- ne lijnen. In het korte tijdsbestek van eenen avond kan spreker uit den eard slechts een enkel geval min of meer breedvoerig behandelen, cn hij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2