BINNENLAND. A De Staatscourant van gister 19 Septem ber bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen E van Oppen, te Maastricht als lid von den Hoogen Raad van Arbeid en als pltsvervongcnd lid Dr. S. E. B. Blerema to Usquest, beiden met dankbetui ging benoemd tot lid van dien raad C. Stulemeijer te Breda en tot plaatsvervangend lid D. de Boer, van de Stompetoren lijdelijk benoemd tot leeraar naft de R. H. B. S. te Alkmaar S. dc Jong te Alkmaar toegekend dc zilveren ecre-medaille der Oranje Nossair-orde aan J. L. Rompelberg,* oud-jachtopziener bil graaf de Gcloes, burge meester van Heyden aan Mr. P. J. A. van Voorst Vader, kanton rechter te Dordrecht opgedragen de werkzaam heden van kantonrechter fe Ridderkerk? op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst den officier van gezondheid Ista klasse A. J. F. Thorbecke en bevorderd tot officier van gezondheid 1ste klasse die der 2e klasse G. C. van den Heuvel. KONINKLIJKE BEZOEKEN OP GISTEREN. Aon Vlaardingen. Gisteren Heeft het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan Vlaardingen plaats gehad. Nagenoeg alle straten van de stad wa ren versierd met ecrepoorten, slingers en vlaggen, wat het oudo stadje een bijzonder feestelijk aanzien gaf. Van alle openbare gebouwen woei de drie kleur. Ook vele particulieren hadden aan den oproep, om de vlag uit te steken, voldaan. Do winkeletalages, «waarvan voor deze gelegen heid bijzonder veel werk was gemaakt, droe gen niet weinig bij tót het decoratief aanzien van de straten. Het gelui der kerkklokken kondigde precies half elf aan, dat de Koninklijke extra-trein in het station Vlaardingen-Oost was eangeko- meiy Ter begroeting was aan het station aan wezig, de burgemeester, de heer P. Pruis, die gekleed was in zwart costuum met ambtsketen. Nadat de burgemeester H. M. had welkom ge- heeten, bood het dochtertje van den heer Pruis de Koningin een bouquet rozen aan. Daarna werden de gereedstaande rijtuigen bestegen. Euide toegejuicht door de talrijke toeschou wers, die zich langs den weg hadden ge schaard, werd dc tocht naar het stadhuis aan gevangen. Bij de eerste eerepoort op den Schiedamschcn weg bood het 12-jarig doch tertje van den burgemeester de Koningin bloe men aan. De leerlingen der openbare en bij zondere lagere scholen met hun onderwijzeres sen en onderwijzers hadden zich hier opge steld. Reeds den vorigen dag waren de kinderen op de scholen onthaald. Meermalen moest nog worden stilgehouden voor de aanbieding van bouquetten ojn. namens het openbaar- en bij zonder onderwijs en het R. K. bijz. onderwijs in deze gemeente. Treffend was de bloemen hulde H. M. gebracht namens het Vlaardingsch Weduwen en Wcezenfonds, die werd aange boden door een ouden zeeman en een wees meisje. Op de keurig versierde Markt werd voor het stadhuis stilgehouden. In de met groen ver sierde Raadszaal waren aanwezig nagenoeg alle gemeenteraadsleden, enkelen met hunne dames. In de vestibule stelde de burgemeester aan H. M. voor de leden van het dagelijksch bestuur, de wethouders A. de Haan, W. Brou wer Pm. en C. G. Roos. Voordat de gemeen teraadsleden aan de Koningin werden gepre senteerd, stelde de burgemeester zijn echtge- noote, mevr. A. L. M. Pruis—Slotemaker de Bruine aan H. M. voor. Toen alle aanwezige gemeenteraadsleden alsook de gemeentesecretaris mr. E. K. van Beek, waren voorgesteld, zetto de Koningin zich op de voor Haar bestemde zetel en sprak burgemeester Pruis een rede uit, waarin hij uiting gaf aan de verknochtheid der Vlaardin- ger visschersbevolking aan Hare Majesteit en Haar Doorluchtig Huis, hetgeen de burgemees ter uit de historie toelichtte. Hare Majesteit beantwoordde deze rede met een korte toespraak, waarin Haar bijzondere belangstelling en genegenheid voor de ge meente Vlaardingen tot uiting kwam. Vervolgens onderhield de Koningin zich eenigen tijd met de gemeenteraadsleden. Het geduld van de buiten wachtende menig te, werd wel op de proef gesteld. Niettemin werd de tijd gekort door het afwisselende schouwspel van de opmarcheerende vereeni- gingsdeputaties, elk met het vaandel in hun midden. Deze vaandelwachten, ten getale van pl.m. 50, schaarden zich om de zang- en muziek verenigingen „Concordia" eh „Sint Johnnnes".- Juist had de dirigent de heer M. Groeneveld, de voor hem bestemde verhooging beklommen, toen H. M. vergezeld van burgemeester Pruis zich op het bordes vertoonden. Daarop zongen de verenigingen de vorstin toe „Domine Sal van" en het oude Wilhel mus. Na de uitvoering van deze liederen, waarvan het laatste door alle aanwezigen met ontbloot hoofd werd aangehoord, betuigde de Koningin aan burgemeester Pruis Haar ingenomenheid1 met het gebodene. Inmiddels stelden de deputaties dér vereni gingen, die aan het défilé zouden deelnemen zich daartoe op en nam, onder de toonen van een vroolijke marsch, het défilé een aanvang. Do rijtuigen werden wederom bestegen en, enkele malen voor het aanbieden cener bloe menhulde onderbroken, reed de stoet naar het Handelsgebouw, waarin is ondergebracht de Vereniging tot bevordering van Visscherij, Handel en Nijverheid. Aon den ingang van het gebouw bood een dochtertje van wethouder Brouwer de Koningin bloemen aan. In de vestibule van dit gebouw werden aan de Koningin voorgesteld do heeren J. van Toor Czn., voorzitter der genoemde vereni ging, J. H. Warneke, voorzitter d«r Reeders- vereeniging, J. H. van Linden van Herwell, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de beneden Maas en A. D. Vogd, Rijks-opperkeurmeester. Voorts werden ver schillende vooraanstaande personen op vis- scherijgebied alsook talrijke reeders opge merkt Vergezeld van genoemde heeren, begaf de Landsvrouwe zich naar den Haringafslag, die zij gedeeltelijk bijwoonde, terwijl het be drijf in vollen gang was. De heer Toor Czn gaf de vorstin daarbij de noodige explicatie. Nadat H. M. nog door den heer Toor door het gebouw was rondgeleid, begaf het gezel schap zich wederom naar buiten, waar de Koningin de zanghulde in ontvangst nam van 200 zangeressen onder leiding von mej. K. Torn, die de Vorstin o.m. het „Wicn Neer- lands Bloed" toezongen. Alsnu nam de rijtoer door de stad een aan vang. Meerdere malen moest worden stilge houden om vereenigingen of instellingen in de gelegenheid te stellen de Koningin een bouquet aan te bieden. Opvallend was de bloemenhulde, aan dc Eendrochtstraat ge bracht, rvamens de buurtcommissie. Achter twee jeugdige dames met bazuinen volgden zes in het wit gekleede meisjes, die de vor stin met palmtakken toewuifden, terwijl vier andere meisjes rozen strooiden. Tenslotte werd gereden langs Stationsstraat en Parallelweg, naar het station Vlaardingen, waar de Koningin met Haar gevolg de salon rijtuigen besteeg, teneinde enkele ververschin- gen to gebruiken. Burgemeester Pruis deed de vorstelijke be zoekster uitgeleide. De beide salonrijtuigen werden gehaakt aan den trein, die te 2.07 naar Maassluis vertrok. Te Maassluis. Met den gewonen trein, waarin twee konin klijke salonrijtuigen waren gehaakt, arriveer de hedenmiddag om 2.16 H. M. Koningin Wil- helmina tot het brengen van het voorgenomen bezoek aan deze gemeente. 'Aan het station was ter begroeting aanwezig do burgemeester dc heer C. P. I. Donvmissie, die ambtscostuum droeg. Behalve den ambtsketen met penning, droeg de burgemeester de bronzen medaille, hem destijds door de Belgische regcering toe gekend, wegens bewezen diensten aan Belgi sche vluchtelingen. Nadat de burgemeester H. M. had welkom geheeten, bood mej. Joh. Dommisse do Vorstin een oranjebouquet aan. Op het oogenblik dat de trein het station binnenstoomdc, begonnen de kerkklokken te luiden die totdat de Koningin op het stadhuis was aangekomen, daarmede, doorgingen. De burgemeester geleidde H. M. naar de rijtui gen. Aan het begin van den stationsweg ston den pl.m. 20 plaatselijke vereenigingen, wier vaandels de Hooge Gast de gebruikelijke eer bewezen, bij het passceren. Do mannenzang- vereeniging „Crescendo" zong de Koningin „Domine Salvam" toe. Voorafgegaan door het rijtuig van den politiecommissaris Alberti, reed de stoet naar het raadhuis op de Wip. In dc raadszaal waren aanwezig de wethouders J. v. d. Spek en A Luyendijk, de gemeentesecre taris de heer Nieuwenhuyzen en dc leden van den gemeenteraad. Burgermeester Dommisse stelde de aanwezigen, o.w. ook mevr. D. G- Dommisse—Guillaume, aan de Koningin voor. Daarop hield de burgemeester een toe spraak, welke door Hare Majesteit werd be antwoord. Waar de nauwe straat voor het raadhuis geen gelegenheid bood voor de opstelling der schoolkinderen, hadden de leerlingen der hoogste klassen van alle scholen zich op twee in.de achter 'het raadhuis gelegen haven lig gende loggers opgesteld. Na do redevoeringen begaf de Koningin zich naar een der nevengebouwen van het Raad huis, waar zij zich op het bovenste achterbal- con vertoonde, vergezeld van den burgemees ter. In het bijgebouw hadden twee meisjes de Vorstin een bouquet en een programma van de te zingen liederen aangeboden. Vanaf hun origineele standplaats op de beide schepen, juichte het jonge volkje de Koningin bij haar verschijning hartelijk toe. De dirigent der aubade, de heer J. J. Adri- aanse, hoofd van do „Groen van Prinsterer- school" had op een kleiner scheepje plaats genomen. Op het onderste balcon van het bij gebouw hadden zich de leden van den gemeen teraad opgesteld. Nadat het Wilhelmus was gezongen, werden op het kleine scheepje, waarop de heer Adri- aanse had plaats genomen, een tweetal man den geopend, waaruit een groot aantal post duiven opzwermden. Onmiddellijk na de aubade trok de vorstin zich in het Raadhuis terug, om zich enkele oogenblikken daarna te vertoonen op het bor des van het stadhus aan de Wip. De plaat selijke corporaties, die ook reeds aan het sta tion aanwezig waren geweest, defileerden thans, vanaf de Mamix Schans langs het raadhuis. Behalve den burgemeester, had thans ook de heer J. Gaasbeek, voorzitter van het feestco mité 1924 naast de Koningin plaats genomen. Bij het verlaten van het gemeentehuis bood een kleindochter van den heer Gaasbeek de Koningin bloemen aan. Een rijtoer door de stad volgde. De straten, die nagenoeg zonder uitzondering keurig waren versierd, gaven den indruk dat kosten noch moeite waren gespaard, om de Koningin een onvergetelijke ontvangst te bereiden. Op verschillende plaatsen werden bouquetten aangeboden, zooals bij het Her vormd Weeshuis, terwijl deze eervolle taak op de Groen van Prinstererkade en dr. Kuyper- kade, resp. werd vervuld door een 88- en een 87-jarig vrouwtje. De Dorcasnaaivereeniging, waaraan H. M. jaarlijks een persoonlijke gel delijke bijdrage dóet toekomen, huldigde de Koningin in de Nieuwstraat met een bouquet. Omstreeks vijf uur werd de rondrit aan het station beëindigd. De bloemenschat werd uit de calèche overgebracht in het koninklijk sa lonrijtuig en de vorstin nam afscheid van den haar uitgeleide doenden burgemeester. Het gevolg, dat H. M. de Koningin heden zal vergezellen bij haar bezoek aan Vlaardin gen en Maassluis bestaat uit de grootmeester res gravin van Lynden van Sandenburg, de hofdame jkvr. Van Swinderen, den grootmees ter graaf du Monceau, den len stalmeester baron Bentinck, den kamerheer en particulier secretaris baron van Geen, den adjudant, rit meester jhr. de Jonge van Ellemeet cn den ordonnance-officier le luitenant Phaff. WIJZIGING VAN DE BOTERWET^ De margarinefabrikantcn achten haar onnoodig. Vijftien margarinefabrikanten in Nederland hebben aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouwu, geschreven, dat zij dezer dagen samen te Amsterdam hebben vergaderd om de vraag te bespreken, die aan eenigen hunner door de directie van den landbouw is voorgelegd, of het hun noodzakelijk voorkomt, de Boterwet op eenige punten te wijzigen. Hun eenparige meening is, dat een wijziging van de Boterwet op dit oogenblik als onnoodig en der halve als ongewcnscht moet worden be schouwd. Naar hun oordcel heeft de wet van II Juli 1908 een eind gemaakt aan de mis standen, die vóór dien tijd in don boterhandel hier te lande voorkwamen. De reputatie van de Nederlandsche boter in het buitenland, voor zoover haar ziuiverheid betreft, is sindsdien te eenenmalo hersteld. De Boterwet en de boter- controle hebben beide geheel aan de gestelde doeleinden beantwoord. Boter en margarine hebben ieder haar eigen terrein gevonden, dat door den wetgever nauwkeurig is afgebakend, en het zijn uitsluitend prijsverhoudingen, dio voor de consumenten beslissend zijn, of zif in bepaalde gevallen het eene of andere product verkiezen. Ingrijpen van den wetgever zou op dit terrein slechts tot beperking van de vrij heid der Verbruikers leiden. Adressanten bestrijden verder Het advies van den Alg. NederL Ziuivelbond tot wijziging van de Boterwet inzake gescheiden verkoop en ge scheiden vervoer van boter en margarine, het verbod tot vermenging van boter en margari ne, het verbod van benamingen, opschriften, reclame, handelsmerken, enz. voor margarine, die aan de zuivelbereiding zijn ontleend of daarmede in verband staan, het gebruik van opschriften, die ten onrechte den schijn zouden kunnen wekken, dat een bedrijf bij de boter- controle is aangesloten, cn het verbod van het gebruik van benamingen voor artikelen van bakkerij en restaurants, waarin het woord bo ter voorkomt, indien bij dc vervaardiging van die artikelen boter-surrogatcn zijn gebruikt. BEZUINIGINGSMAATREGELEN. Aan de deelnemers aan de cursussen ter op leiding van onderwijzers in practisch hoefbe slag zal geen gedeeltijke vergoeding voor reis- cn verblijfkosten meer worden verleend, terwijl aan die aan de cursussen ter opleiding van on derwijzers in bijenteelt en in pluimveeteelt geen vergoeding van reiskosten voor het be zoeken dezer cursussen meer wordt verleend. Voorts zal nog slechts bij hooge uitzondering een crediet worden verleend voor het houden van cên cursus ter veTdcre ontwikkeling van ambtenaren bij den dienst van land-, tuin- en boschbouw, zoomede van land- en tuinbouw- ondenvijzers en van tuinbouw-vakonderwijzers. Ten slotte ligt Het in de bedoeling 'geen nieu we toelagen voor voortgezette studie to ver- leenen. Het ligt in de bedoeling voor de Nederland sche Pomologische Vereeniging geen subsidie meer beschikbaar te stellen. Het Botcrcontrolestation te Leiden zal in 1925 geen finoncieelen steun van het Rijk be hoeven. Verdere inkrimping van het personeel der grondbelasting is in onderzoek. De adspirant-verificateurs die het vakexamen afleggen, zullen niet door nieuw aangestelden worden vervangen. Met ingang van 1 Januari 1925 zal het mo gelijk zijn om te 's-Gravenhage, evenals te Amsterdam en te Rotterdam is geschied, de werkzaamheden aan de inspecties van de di recte belastingen te centralisceren en te bren gen onder een hoofdinspecteur. De verwachting, dat op elk van de groote ontvangkantoren der directe belastingen een klerk door plaatsing van een kasregister zou vrijkomen, is geen werkelijkheid geworden. De proef, mét een kasregister aan het 1ste kan toor te Amsterdam' genomen, heeft dit uitge wezen, zoodat op voorstel van de Bezuinigings- comm. «van verdere aanschaffing van kasregis ters voor den dienst der directe belastingen is ofgezien. Het voornemen bestaat in 1925 examens af te nemen voor landmeter van het kadaster, voor surnumerair der registratie en domeinen en voor adjunct-commies bij de registratie en domeinen. Op de sinds I Jan. 1905 ingevolge art. 33, 1ste lid, der Woningwet toegekende .voor schotten is tot 1 Juli 1924 uitbetaald f 613,362,580.35%. De raming voor 1925 28,600,000) is gesteld op hetzelfde bedrag als voor 1924 werd toegestaan. Hierbij is uit gegaan van een bedrag van 71,000,000, op welke som de betalingen, welke nog kunnen worden aangevraagd, maximaal zijn te stellen. Rekening houdende met de betalingen, welke vermoedelijk nog in den loop van 1924 zullen worden gedaan, kan worden aangenomen, dat op 1 Januari 1925 de verplichtingen uit dezen hoofde zullen zijn te stellen op een totaal van rond ƒ59,000,000. DE 48 URIGE ARBEIDSWEEK. Ingevoerd te Zaandam. De gemeenteraad van Zaandam heeft beslo ten, de besteksvoorwaarden voor gemeente werken in dien geest te wijzigen, dat deze over eenstemmen met de londelijkc arbeidsovereen komsten met deze uitzondering evenwel, dat bij ziekte in plaats van 70 het volle loon zal worden uitbetaald. Door deze beslissing, die met .11 tegen 8 stemmen werd genomen (alleen de socialisti sche leden stemden tegen), heeft do gemeente raad zioh uitgesproken voor invoering van de 48-urige arbeidsweek. Naar bij de debatten omtrent dit punt werd meegedeeld, heeft ook het georganiseerd over leg bij de bespreking van de aanhangig ge stelde wijzigingen van het embtenaarsregle- ment zich voor d<* 48-urige arbeidsweek uit gesproken. SALARISSEN P. T. T, De directeuren en commiezen verzoeken een billijker salaris- regeling. Volgens het Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie zal de nieuwe salarisregeling voor het P. T. en T. personeel niet in de commissie van overleg P. T. en T. worden behandeld. Het bestuur der Vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie, be nevens de afdeelingsvertegenwoordigers heb ben een uitvodHg schrijven gericht tot den Raad van Ministers, waarin verzocht wordt een andere en billijker salarisregeling dan die door de regeering, ingaande 1 Januari 1925 vastgesteld, tc willen invoeren. MR. L. J. RIETBERG. Treedt in Suriname af wegens ongesteldheid. Men meldt ons: Naar wij vernemen is de Huidige wnd.-gou- verncur van Suriname Mr. L', J. Rietberg wegens ernstige ongesteldheid afgetreden. Hij zal ver vangen worden door Mr. J. L. Nysingh lid van den Raad vun bestuur, tevens procureur-gene raal bij het Hof van Justitie. DE RELLETJES TE BREDA. Hoe het buitenland over ons wordt ingelicht. Het 8 Uhr Abendblatt geeft eiken dag een sensationeel artikel op do eerste bladzijde cn dit heet deze maalEen muiterij in het Neder landsche leger. Het blad vertelt, dat in de laat ste dagen in verschillende steden ernstige muiterijen hebben ploafs gehad. Te Breda heb ben 4000 man dienst geweigerd, wat tot een bloedig gevecht met dc militaire politie heeft geleid, tijdens hetwelk een aantal officieren en agenten der militaire politie werden gewond. Het blad weet voorts te vertellen, dat verster kingen naar Breda zijn gezonden, doch voegt er evenwel aan toe, dat de Ned. regeering het besluit heeft genomen geen bijzondere moat- regelcn te treffen. Het 8 Uhr Abendblatt is naar het Vad. meldt het eenige Berlijnsche blad, dat de incidenten ter sprake brengt. HET WAARZEGGERSKANTOOR TE DEN HAAG. Mimdus vult decipi.«*« In het Vaderland vinden wij nog de volgen- do beschrijving van het waarzeggerskantoor, waarover onlangs „De Grondwet" berichtte. Een jaar of elf geleden vestigde zich te den Haag oen internationaal horoscoopkan toor in een pand der gemeente Groote Markt 24. De kolossale post, welke cr eiken dog be zorgd werd, dc groote schare typistctjes, die eiken dag binnen gingen, het exotische van de directeuren Prother en Roxroy trok de aan dacht en er werden verdenkingen geuit. Wij zijn toen eens gaan kijken. De directie ontving ons allerwelwillendst en we mochten vrij onderzoeken. Ons bleek toen, dat werke lijk duizenden, buitenlanders hun horoscoop lieten trekken en de gegevens daarvoor naam, land, plaats, datum, uur van geboorte en handschrift inzenden. Drie wichelaars wa ren ijverig bezig den stond der stciren bij ieder geboortcuur op te sporen en in een halve brochure werden htm bevindingen den inzender meegedeeld. Het kantoor weigerde voor een Nederlander een horoscoop te trek ken en het hield zich daaraan stipt. Na een korte afwezigheid is het kantoor nu al weer jaren in de Emmastraat gevestigd. Wij zijn opnieuw gaan kijken en vonden weer dezelfde bedrijvigheid, al zijn er nu nog maar 56 typistetjes aan het horoscoop tik ken. De Fronsche hoofdlezer der gesternten van voor 11 jaar is vervangen door een en- gelsch deskundige. De mindere bloei van za ken noopte de directie, ook nog een agent schap in een Amerikaansche machineolie er bij te nemen. De olfe, een mengsel, waarin ook.castorolie een rol speelt, moet, vol gens het prospectus, buitengewone kwaliteiten bezitten, zoodot, als de goedgeloovigheid der mensphen de directiekas niet meer zoo smeert als vroeger, de olfe dit schijnt te moeten doen. Internationale met patent bekrachtigde tc- vredenheidsbetuigingen over de horoscoop hangen overal aan de muren der kamers. Ze zijn zoo verleidelijk, dat men alleen, maar ook heelemaal alleen, omdat men professor Rox roy niet horoscopisch kan benaderen, zou be treuren eenNederlander te zijn. EEN BERUCHTE INBREKER VOOR HET ARNHEMSCHE HOF. Totaal dertien jaar gecïscht. De beruchte uitbreker Franke, de man die een vuurgevecht met de politie hield, die zijn cel in brand stak en tenslote op een plank gebon den in een brancard naar het huis van bewa ring werd overgebracht, stond gisteren -voor het Hof te Arnhem terecht De rechtbank te Almelo had hem wegens drie diefstallen en poging tot doodslag tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er waren voor zijn komst bijzondere maatre gelen getroffen. Een veertiental rijksveldwach ters'en marechaussée's stond in de rechtszaal opgesteld en de hekken naar de publieke tri bune waren gesloten. Geboeid werd Franke door vier veldwachters binnengebracht. Tijdens de geheele zitting hield hij de handboeien aan. Op de hem gestelde vragen weigerde hij te antwoorden. Gedurende Het verdere verhoor bepaalde Hij er zich toe om naar de zoldering of naar zijn boeien te kijken. In de eerste plaats stond hij terecht wegens diefstal van twee motorrijwielen uit een werk plaats te Losser in Mei 1921. De rechtbank te Almelo veroordeelde hem deswege tot 5 jaar gevangenisstraf. Als getuige werd een wachtmeester der maré chaussee te Hengelo gehoord. Toen de presi dent den beklaagde de vraag stelde, of deze naar aanleiding van diens verklaringen wat te zeggen had, antwoordde Franke niet De advocaat-generaal mr. Cnopius deelde mee, dat hij Franke van te voren in zijn cel op gezocht had en een half uur tegen hem had gepraat De beklaagde was toen niet geheel zonder geluid. Franke is, zeide spreker, een vrijbuiter, die liefst leeft zonder zich aan anderen en aan de wetten te storen. Dit leven heeft hij zoo lang mogelijk voortgezet, maar daarvoor is geld noodig en zoo is hij gekomen tot de misdrij ven. Van te voren was hij reeds voorwaardelijk vier jaren veroordeeld wegens smokkelen. Hij piekert er geweldig over, dat hij 13 jaar gevangenisstraf voor den boeg heeft en.steeds bedenkt hij maar, hoe hij zich aan dit zwaard van Damocles kan ontworstelen. In zijn cel liep hij woedend van den éénen kant naar den an deren, steeds piekerende: hoe kom ik er uit Zijn léven is bedorven, maar hij heeft 't er naar gemaakt, en de maatschappelijke orde brengt mee, dat hij opgesloten wordt Spreker eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. De Vries Robbé, verklaar de, dat bekl. hem had medegedeeld, dat hij erg zenuwachtig was en meende niet het woord te kunnen voeren. De strafmaat was z. L veel te hoog, zijn misdaden zijn geen gruweldaden. Daarna volgde de behandeling van de twee de strafzaak: diefstal van een paard en wagen onder Denekamp in September 1923. De Advocaat-Generaal eischte bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis: 3 jaren gevangenisstraf. Ten slotte stond Franke terecht wegens dief- tal van paard.cn wagen onder Zeddam ei po ging tot doodslag op een onbezoldigden rijks veldwachter te Lonneker, waarvoor de r^ht- bank te Almelo hem tot 7 jaren gevangenisstraf had veroordeeld bij verstek. - De beklaagde kwam tegen dit vonnis in vw- zet ,doch had op aandringen van den officer van justitie dit verzet ingetrokken, toen deie mededeelde in appèl te zullen gaan. Het O. M teokende inderdaad appèl aan, doch voordat A verzet was ingetrokken. De advocaat-generaal mede, dat het O. M. thans niet ontvankelijk was in zijn appèl, zoodat beklaagde zich bij zijn oude vonnis zou moeten neerleggen. De verdediger protesteerde hier tegen. Nadat het Hof geruimen tijd in de raadska mer was geweest, besliste het Hof overeenkom stig het requisitoir van den Advocaat-Gen., dat het oorspronkelijk appèl van het O. M. in deze zaak niet ontvankelijk was. Intusschcn wordt vernomen, dat Franke op advies van zijn verdediger toch cassatie heeft aangeteekend. Daarna werd nog geboeid binnengebracht de Duitscher D., de compagnon van Franke, die van diefstal van twee zakken rogge en een paard beschuldigd was. De Advocaat-Generaal eischte tegen Hem twee jaren gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. DE ONTROUWE CURATOR UIT NIJMEGEN. Te Den Haag aangehouden. Op verzoek van den commissaris van politie te Nijmegen is te Den Haag door de Centrale recherche als verdacht zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt de 52-jarige admi nistrateur de heer D. M. aangehouden. Gister voormiddag is de aangehoudene naar Nijmegen overgebracht TRAMONGELUK Botsing tusschen tram en ver huiswagen. Gistermiddag is in het Kleverpark te Haar lem een ernstig tramongeluk gebeurd. De groo te, met goederen geladen verhuiswagen van de firma Mulder te Haarlem wilde het Klevorpark inrijden, toen een tram uit Bloemendaal kwam aanrijden. De verhuiswagen, die juist dwars over de tramrails reed, werd op zij geworpen. De voorzijde van den tramwagen werd geheel ver nield. De bestuurder van de tram liep dadelijk naar achter, hij en de passagiers bleven onge deerd. Na de botsing reed dc tram nog eenige tientallen meters door. De verhuiswagen werd ook beschadigd. Dc boom waaraan de paar den den wagen voorttrokken knapte als een rietje af. Twee mannen, Braam en Sipkes, wer den vnn den bok geslingerd. De eerste be kwam kneuzingen aan arm en heup, de tweede een vrij ernstige hoofdwonde door een trap van een der paarden. Braam moest naar het 9t Elisabethsgnsthuis worden vervoerd. Do ver nielde tram is naar de remise gesleept. Wie schuld heeft aan dit ongeval is nog niet uitge maakt. KLACHT WEGENS BELEEDIGING. Tegen Prof. von Bissing. Gemeld wordt, dat de Gazette de Holland^ die Vrijdag, verschenen is, het bericht be vat, dat door het oud-lid van de Tweede Ka mer, den heer F. J. W. Drion, een klacht is ingediend bij den Off. van Justitie te Amster dam, wegens beleediging en smaadschrift, te gen professor von Bising, hooglecraar te Utrecht, naar aanleiding van een artikel in diens hand in de Deutsche Wochenzeltungfur die Niederltinde van 6 Sept. j.l. j HET AUTO-ONGEVAL TE ZWOLLE De gewonde overleden. De 25-jarige ongehuwde kleermaker B. Kok, die, gelijk gemeld, gistermorgen te Zwolle onder een auto geraakte en daarbij ernstig werd ge wond, is des middags aan de gevolgen over leden. KORTE BERICHTEN. Verhirisauto van 'den 'dijk. Woensdag reed de tram bij den overweg bij den Van Pollandtpolder onder MiddelharniS den aanhangwagen van een verhuis-auto aan, waardoor de wagen van den dijk kantelde en met den inhoud huismeubelen geheel versplin terde. De aanrijding had alleen materieele schade tengevolge. Kind in een kuip verdronken. Woensdagnamiddag is het 8-jarige doch tertje van de familie K. te Eindhoven in de Dennenstraat in een buiten het huis staande kuip gevallen en verdronken. Wielrijder verongelukt. Een persoon, die gistermiddag op den Haarlemmerweg bij Amsterdam met zijn rijwiel kwam te vallen en door een auto werd aange reden, is in het O. L. Vrouwengasthuis over leden. Doodgevallen. In de Emmerstraat te Arnhem viel gisteren de 50-jarige schildersknecht J. H. K. van een ladder, doordat deze plotseling brak. Hij viel van een hoogte van 8 M. op straat en brak zijn nek. Een juist passeerende geneesheer kon slechts den dood consateeren. Een verloren staking. De voor ruim twee weken uitgebroken sta king onder een 18-tal jongens aan de scheeps werf Nicolaas Witsen van de N.V. voorheen firma W. F. Stoel, te Alkmaar, is Donderdags middag geëindigd met een prijsgeven van hun eisch (loonsverhooging) door de stakers. Inbraken. Gisternacht is te AlpKen a.d. Rijn,in de Torenstraat op twee plaatsen ingebroken. In het perceel bewoond door B. werden kasten en laden opengebroken en doorsnuffeld. Een por- temonnaie met eenig geld wordt vermistde muntgasmeter moest het eveneens ontgelden, In het andere perceel, bewoond door v. d. LJ„ werd ook dc muntgasmeter geforceerd en de inhoud meegenomen. Te Lisse is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in het kantoor van de bloembollenhandelaren Rutgers en Veldhuijzen van Santen. Een zilveren horloge en een nik kelen horloge, alsmede een bedrag aan post zegels en geld worden vermist*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10