PROBE E RT U DIT EENS!! DeRadio Concerten Abdijsiroop I l „DE ADELAAR" ÏIw verkoudheid WAARSCHUWING NUTSSPAARBANK Jl FA J.W.VANACHTERBERGH MAISON DE JAGER EN Zn. oimscn i. A. H. VAN NIEDWKERK SCHILLETJE II T -r—J- lu Ter kennismaking zijn wij van plan onze kleine GLORIA ANTHRACIET, afmeting l2|25 m.m. (voor elke kachel geschikt) tijdelijk af te leveren per 4 H.L. a f 10.- FRANCO THUIS. Wordt als al onze andere soorten gruis- en steenvrij geleverd KOK'S BRANDSTOFFENHANDEL EN ELECTRISCHE BREKERIJ - Kolenpark Soesterweg - Telef. 863 WESTSiNGEL 12-13 TEL. 238. 1 MEUBELMAGAZIJNEN I 4 BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ 0 mniown VJ L j n u u i\ Ln z-n. APPELBOLLEN Prima leeren motorjekkers f35.- I rubber - 18.- LANGESTRAAT 40 mm TELEPHOON 224 MAGAZIJN VOORWAARTS" STANDAARD - TOESTEL Electr. Techn. Bureau „AMERSFOORT" TELEFOON 291 verergert met het uur en kan ontaarden inborstaandoening Wacht dus niet neem dadelijk GEBR. DE VRIES AMERSFOORISCH DAGSIAD Rente 3 60»°j - onvsorwaardelijke Maison de Coiffure H. Bokking Zn. Sumatrastraat 20 Langestraat 25 Z==ZZ^: Bestelhuizen: van Persijnstraat 4 Uirechtscheweg 71 (Depöt Veiverij Palthe) BEZOEKT ONZE LANGESTRAAT 56 - CHOCOLATERIE - TELEF. 115 CONFISERIE - PATISSERIE ■OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' KOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOooa LANGES I'RAA T 60 J5 TELEPHOON 529 Zoo juist ontvangen Prachtcollectie Eetserviezen Ziet de etalage - Prijzen scherp concurreerend. in dit blad vermeld, vangt men schitterend op met ons 2 lamps- Inlichtingen: Puntenburgiaan 40a. Werkplaats: Valkestraat 10 Wij waarschuwen U eens tc komen kij ken naar de prijzen onzer kachels. Meer adverteren wij niet. Uzerwarenmagazijn „DE MAGNEET" UTRECHTSCEESTRAAT 12. AFD Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertentiesin alle bladen zonder prijsverhooging B ALDEGONDESTRAAT 105—107. ELECTR. MEUBELFABRIEK, TEL. 343. BEHANGERIJ, STOFFEERDERIJ. Is U gesteld op goed werk. vraagt nog heden (vrijblijvend, prijzen aan. dan gat in de romp van het vliegtuig gestooten. De W. 58 vertrok daarop alleen naar Texel. De W. 68 blijft defect in de Lemmer-haven liggen. De W. 68 was bemand met de officieren Mulder en Schat. De W. 58 met luit. Brunner en 'waarnemer Schot. VLIEGONGEVAL. Het vliegtuig D 24 is Donderdagavond tij dens de nachtelijke oefeningen tegen een wa termolen nabij het vliegkamp De Koog gevlo gen. De bestuurder, luitenant ter zee J. A. Gauw kreeg een* zeer lichte kwetsuur. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. HIJERSSTKAAT 14. iel. 305 Speciale behandeling legen nit Tallen en afbreken ran het haar» Haarzalt Ilaaraseep voorkom f de roos en hef vel worden van het liaar- Versiert Uw liuis met Kunstaardewerk I' Lage prijzen. Ziet onze étalage. PLATEELBAKKERIJ GOUDA en SCHOONHOVEN. Aanbevelend: LANGESTRAAT 80. Flnanoieel Overzicht. Dultschland toetreden tot den Volkenbond De toestand op de Geldmarkt De positie der Nederlandsche schatkist Ne derland als centrum voor den wolhandeld De Nederland sche scheepsbouwindustrie als concurrente voor de Engelsche werven Wijziging in de ka pitalisatie der Rotterdamsche Bankvereeniging. De fondsenmarkt in afwach ting van de politieke ontwikke ling. De fondsenbeurs heeft in de laatste veertien dagen opnieuw een afwisselend verloop gehad, onder den invloed van de elkaar voortdurend tegensprekende berichten ten aanzien van Duitschlands buitenlandsche politiek. Eerst was het de groote kwestie van de nota omtrent Duitschlands schuld aan den oorlog, daarna het vraagstuk van Duitschlands al of niet toetreden tot den Volkenbond. Op zich zelf brengt het na tuurlijk geen wijziging in-den algemeenen loop van zaken, of Duitschland al dan niet protesteert tegen het Verdrag van Versailles. Het is waar lijk wel genoeg bekend, dat dit verdrag Duitsch lands instemming niet heeft, en van een gewa pend verzet kan in afzienbaren tijd in elk geval geen sprake zijn. Men staat dus voor kwesties van louter theoretisch belang. Niettemin zijn zij échter van beteekenis, in zooverre dat het voor de mentaliteit der Duit-* sche regeering niet onverschillig is, of deze de hand, die haar thans door de Entente-landen is toegestoken, al dan niet grijpt. Het gevaar, dat de nog altijd teere vei^iouding opnieuw zal wor den bedorven door een Duitsche protestnota, schijnt thans gelukkig wel van de baan te zijn. Daarentegen is het met Duitschlands toetreden tot den Volkenbond niet zoo glad verloopen, als velen juist in het belang van betere internatio nale verhoudingen hadden gehoopt. Na lange aarzeling heeft de Duitsche regeering zich thans weliswaar „in principe" bereid verklaard tot toe treding. Het schijnt, dat zij aan die toetreding wederom zulke voorwaarden wil verbinden, dal toch weder langdurige onderhandelingen noo- dig zullen zijn, zoodat van een beslissing in elk geval wel niets zal kunnen komen tijdens de huidige zitting van den Volkenbond. Van Engelsche zijde stuurt-men nu op een aparte winterzitting aan, teneinde de kwestie zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krij gen. In elk geval zou dit weer beteekenen, dat op zijn minst weer een paar maanden onzeke"- heid blijft bestaan. Bovendien moet men echter in aanmerking nemen, dat zoowel in Duitsch land zelf als in Engeland en in Frankrijk de regeering hoogst wankelbaar is. Uitstel kan reeds hierdoor nieuwe complicaties, eventueel zelfs afstel beteekenen. Onder die omstandighe den is het te begrijpen, dat de berichten tenslotte cpn teleurstellenden invloed op de beurs hebben uitgeoefend, en dat deze, behoudens korte perio den van grooter bedrijvigheid, in het algemeen terughouding aan den dag is blijven leggen. De invloed van de najaars eischen op de geldmarkt. H II Likeur van bijzonder fijne A I samenstelling nl p. f 1. f 3.4o .hl li 2 4 I 1 1 S. H MASSA Hiertoe hebben echter ook andere omstandig heden bijgedragen, in de eerste plaats wel de positie der geldmarkt. Juist in de laatste veer tien dagen is geld overal vrij belangrijk duurder geworden, voornamelijk echter wei in ons eigen land, waar de prolongatie-koers in korten tijd van 2 tot 4J/2 is gestegen en waar particulier disconto die beweging geheel heeft gevolgd. Na tuurlijk is dit voor een deel een gevolg van de gewone najaarseischen op de geldmarkt, die dezen keer nog intensiever zijn dan gewoonlijk, in verband met de gedeeltelijke mislukking van den graanoogst hier te lande. Immers is het hier door noodig geworden, een belangrijk grooter hoeveelheid graan uit de Vereenigde Staten etc. j in te voeren. Het verschil ten nadeele der Neder- 1 landsche betalingsbalans wordt door bevoegde beoordeelaars op ca. f 20 millioen getaxeerd. De storting op de Indische leenipg. Daarnevens doet zich een factor van tijdelij- ken aard gevoelen, nl. de storting op de nieuwe Indische leening van f 75 millioen. Hoeveel hier voor noodig is geweest, valt niet met zekerheid na te gaan. Immers is noch het bedrag der toe wijzing hier te lande, noch dat in Ned. Indië of ficieel gepubliceerd. Volgens officieuze berich ten was in Indië voor ca. f 45 millioen inge schreven en zou voor ca. f 15 millioen zijn toe gewezen. Als dit juist is, zou met de volstor ting van het in Nederland gestorte bedrag ruim f 55 millioen gemoeid zijn geweest, rekening houdende met het feit, dat de leening een paar percent onder pari is uitgegeven en dat boven dien nog syndicaatscommissie en onkosten moe ten worden afgetrokken, die samen eveneens al licht een paar percent zullen hebben bedragen. Die schatting komt vrijwel overeen met de ermeerdering van het opereerend kapitaal der Nederlandsche Bank, blijkens den j.l. Woensdag gepubliceerden weekstaat, waarin deze crediet- vraag ten vol Ie tot uitdrukking komt. Immers zijn de binnenlandsche wissels, na aftrek van het terugbetaalde schatkistpapier met f 6 millioen gestegen, de beleeningen met f 25 millioen, terwijl bovendien de rekening-courant saldo's van particulieren met f 9 millioen zijn gedaald. De mogelijkheid van disconto- verhooglng. Die gelden zullen geleidelijk wel weer voor een groot gedeelte naar de bank terugvloeien. Niettemin blijft echter de stijging der geld koersen toch zeer markant, vooral nu ook parti culier disconto de beweging van de prolongatie- rente geheel heeft gevolgd. Men vraagt zich af, of dit niet op vrees kan wijzen, dat de Neder landsche Bank tenslotte bij den grooten omvang, die de vraag naar zicht New York blijkbaar heeft en die in korten tijd tot een zoo aanzien lijke vermindering van haar tegoed op het bui tenland heeft geleid, genoodzaakt zou kunnen wordep tot een disconto-verhooging tot bescher ming van haar metaalvoorraad. Inderdaad zou het dien kant kunnen opgaan, indien de tegen woordige beweging aanhoudt. Echter heeft men nog altijd rekening te houden met de mogelijk heid. dat zij slechts van tijdelijken aard zal blij ken te zijn, omdat tegenover de grootere vraag naar dollars wegens de sterke graanimporten he: feit staat, dat voor invoer van katoen en petro leum met belangrijk kleinere bedragen dan ge woonlijk zal kunnen worden volstaan, dank zij de sterke verlaging, die in de laatste maanden den prijs van deze beide stapelproducten heeft plaats gevonden. Voorloopig blijft afwachten dus nog de bood schap, temeer omdat men ook nog rekening heeft te houden met de mogelijkheid, dat de wisselportefeuille der Nederlandsche Bank eer lang weder een versterking zou kunnen onder gaan, indien de geruchten omtrent een voorge nomen Indische dollarleening juist mochten blij ken te zijn geweest. Dit laatste wordt echter wel iets minder waarschijnlijk, nu er reeds een kleine drie weken zijn verloopen, sinds die ge ruchten zijn opgedoken, terwijl de bevestiging tot nu toe is uitgebleven. Aflossing van vlottende schuld. Intusschen heeft de plaatsing der jongste In dische guldensleening reeds het gunstige gevolg gehad, dat Indië in staat is geweest, een aan merkelijk bedrag van het bij de Nederlandsche schatkist opgenomen voorschot terug te betalen. Wel is hiervoor niet het geheele provenu van de leening aangewend, doch blijkbaar alleen dat an het in ons eigen land geplaatste gedeelte. Dit is intusschen toch nog, zooals gezegd, meer dan f 55 millioen, welk bedrag grootendeels is gebruikt voor aflossing van schatkistpapier, ter wijl ook de rest eerlang voor hetzelfde doel zal worden gebezigd. Hierdoor is het mogelijk ge weest, het rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank geplaatste schatkistpapier, dat tot het aanzienlijke bedrag van f 46 millioen was opge- loopen, in één slag geheel te delgen, zoodat de centrale credietinstelling thans geen schatkist papier meer in portefeuille heeft. Dit beteeken' natuurlijk een belangrijke versterking van haar positie, waarmede rekening moet worden ge houden bij de beoordeeling van de vooruitzich ten der geldmarkt hier te lande. Vermeerdering van bet schat kistpapier In de toekomst te wachten. Intusschen is het nog de vraag, of deze gun stige toestand ten aanzien van het schatkistpa pier gehandhaafd zal kunnen worden. Uit de Millioenen Nota is gebleken, dat voor dekking van oude tekorten, doorvoering van publieke werken, kanaal- en spoorwegaanleg, uitbreiding der Staatsmijnen enz. nog een bedrag van een goede f 100 millioen noodig zal zijn. De regee ring zal stellig wel niet weder in de oude fout vervallen, deze uitgaven jaren lang met vlotten de schuld te financieren. Wel zal dit echter waarschijnlijk tijdelijk het geval moeten zijn, tot het cijfer hoog genoeg is opgeloopen, om een staatsleening van flinken omvang te kunnen emitteeren, en tot hiervoor op de geldmarkt een geschikt oogenblik zich voordoet. Als deze op vatting juist blijkt, dan zal de portefeuille v echatkistpapier "van de Nederlandsche Bank in den loop der eerstvolgende maanden wellicht weder een vrij aanmerkelijk bedrag kunnen be reiken. Uit den aard der zaak behoeft hiertegen echter geen bezwaar te worden gemaakt, zoo lang het zeker is, dat men slechts met een trans actie van voorbijgaaanden aard te doen heeft en dat de uitgaven zelf in hoofdzaak voor produc tieve doeleinden dienen. 'zij vroeger gecentraliseerd was, uit welke plaats de groote Duitsche huizen, die er vóór den oor log den wolhandel hebben gecontroleerd, ten gevolge van den krijg zijn verdreven. Verschillende van die firma's hebben zich toen in ons land gevestigd. Het is hun gelukt, bij onze banken belangstelling op te wekken voor deze zaken, waarmede een enorm kapitaal gemoeid is, maar die door den aard van het rembours- crediet tot de solide en winstgevende bankzaken behooren. Wat thans geschiedt, is een perma nente samenwerking van deze verschillende bankbelangen en van de groote Duitsche en Nederlandsche wolfirma's In een nieuw verband, de bovengenoemde Wolbank, die opgericht wordt met een aandeelenkapitaal van f 12 mil lioen waarvan de helft geplaatst en volgestort is. Het gevaar, dat de wolhandel zich weder bul ten onze grenzen zal verplaatsen, kan hierdoor als afgewend worden beschouwd. Tevens is hit nu zeker, dat ons land op dit belangrijke ter rein van het rembourscrediet permanent een rol van beteekenis zal blijven vervullen. Natuurlijk zijn nu hiervoor ook echter blijvend aanmerke lijke middelen noodig. Een deel daarvan zal de nieuwe instelling verkrijgen in den vorm van een crediet, dat haar door Engelsche bankiers huizen ter beschikking wordt gesteld. Engel&che bestellingen voor Nederlandsche scheepswerven- In verband met de verstijving der geldmarkt zijn de koersen van beleggingswaarden in de laatste dagen iets afgebrokkeld. In het algemeen trouwens viel in de tweede helft der berichts- periode een flauwere stemming waar te nemen. Speciaal was dit het geval met enkele iodustri- eclc waarden, in de eerste plaats wel de aandee- len onzer scheepswerven, die na een scherpe rijzing weder sterk in koers zijn teruggegaan. De aanvankelijke willige houding voor de*e fondsen heeft verband gehouden met de berich ten. betreffende de waarschijnlijke plaatsing van belangrijke scheepsbouworders voor rekening van de Anglo-Saxon, een der voornaamste on dermaatschappijen van de Koninklijke-Shelt- groep, die, naar verluidt, voor de helft bij dc Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij 'e Amsterdam en voor de andere helft bij de Roi- terdamsche Droogdok Mij. geplaats zouden wor den. Elk van deze beide ondernemingen zal zoo goed als zeker drie tankschepen, ieder ter waar de van ca. 6.200.000, voor deze onderneming krijgen te bouwen. Om tal van redenen heeft dit bericht in sterke mate de aandacht getrok ken. In de eerste plaats bleek eruit, dat onze scheepsbouw, die eenige maanden geleden ten gevolge van de Fransche valuta-concurrentie, zoo zeer bij het buiteland ten achter was ge raakt, dat dc order voor een mailschip van de .Nederland" op een Fransche werf moest wor den geplaatst, thans weer behoorlijk mee kan. Oprichting bank. der N. V. Wol Ook met productieve staatsuitgaven zal men overigens voorzichtig moeten zijn, met het oog op den buitengewonen omvang der eischen, d.e ook het bedrijfsleven nog aan de geldmarkt zal gaan stellen, zoodra de zaken in het algemeen cr wat beter gaan voorstaan. Een staaltje hier van, en wel een, dat voor ons bedrijfsleven bij zonder heugelijk is, levert de aankondiging van de oprichting der N. V. Wolbank hier te land op. Op zich zelf gaat het betrekkelijk niet om een nieuwe zaak. Reeds sinds het einde van der. oorlog bezit Amsterdam een belangrijke wol markt. Deze is afkomstig uit Antwerpen, waar De orders met vaard. verlies aan- In de tweede plaats heeft het bericht ïn Enge land veel stof doen opwaaien, omdat men zich thans daar te lande bezorgd maakt over het con- currentie-vermogen van den Britschen scheeps bouw, die naar het heette met haar laagste of fertes nog 12bij de Nederlandsche ten ach ter was gebleven. Dit laatste is intusschen door de directie der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij officieel tegengesproken; het ver schil blijkt niet meer te hebben bedragen dan ca. 5 In de eerste plaats echter heeft de me- dedeeling een sterke hausse in de aandeelen onzer scheepsbouw-maatschappijen uitgelokt, omdat men thans weder loonend werk voor der. boeg begon te zien. Helaas blijkt deze laatste opvatting onjuist te zijn geweest. Van officiëelc zijde is uitdrukke lijk medegedeeld, dat deze nieuwe order ook weder met verlies is aanvaard, teneinde de werk organisatie intact te houden en dat vermoedelijk ook in jaren niet op dividend kan worden gere kend, voor zoover de aandeelen der Nederlan.1- sclie Scheepsbouw Mij. betreft. Na deze offi- ciëele verklaring is de koers dan ook weder met sprongen teruggeloopen. Een ander bericht, dat de aandacht heeft ge trokken, maar in tegenstelling met het bovenge noemde geen directe uitwerking op het koers- niveau heeft gehad, was een mededeeling om trent een voorgenomen verandering in de kapi talisatie van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Waarin deze wijziging zal bestaan, is nog niet nader aangeduid. Alleen is bekend geworden, dat er geen sprake is van een afstempeling op de aandeelen. Waarschijnlijk zal het dus wel in de bedoeling liggen, een gedeelte der reserves af te schrijven, teneinde alle dubieuze posten u'*. de balans te doen verdwijnen. Dit zou ongetwij feld een verstandige politiek zijn, die het aan zien dezer instelling geenszins zou schaden, doch integendeel aan het publiek de overtuiging zou bijbrengen, dat de bank door het zuiveren van haar balanspositie weer de oude krachtige ste1- ling zou hernemen, waarin zij zich gedurende zoo langen tijd heeft verheugd. Blijkbaar is de zaak ook ter beurze in dezen zin opgevat, daar de koers der aandeelen geen nadeeiige gevolgen van het bericht heeft ondervonden, al zullen na tuurlijk nadere berichten omtrent den aard der in te dienen voorstellen afgewacht moeten wor den. In de olie-afdeeling was de stemming geduren de het grootste deel der berichtsperiode flauw, in aansluiting aan de verlaging in de prijzen van petroleum en stookolie in de Ver. Staten en Engeland, en de verdere berichten betreffende overproductie in Amerika. Vast gestemd waren daarentegen rubberwaarden, in verband met de voortzetting der beperking van den aanplant :n de Britsche koloniën. Ook thee-aandeelen onder scheidden zich weder door een vaste stemming, op grond van de voortdurende willige houding der thee-markt, de gunstige statistische posit e van het product, en de verdere voórverkoopeii door verschillende ondernemingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 10