WIJÜHAKDEL J. A. SCHIÏÏERIHAN Zn. PIANO'S Fa, R. van leu Burp MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" WAARSCHUWING GERHARD ADAM vertegenwoordigers Arnhemschestraat SCHILLETJE Vólks-Universiteit - Amersfoort Gekleurde DAMES- en KINDERMANTELS ZWARTE MANTELS in alle groote maten ■WHIMBBBan BOÜT^AMTELS Schitterende Sorteering Voordeeüge prijzen Gewas 1920 Raymond Macau F 1.—- F. 40.— Gewas 1920 St. Emilion F 1.40 F 56.-- GE BR. DE VRIES AMERSF09RISCH ÖAG8LAD UTR. STRAAT 17 GeTestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch: Per Anker: Wij waarschuwen U eens te komen kij ken naar de prijzen onzer kachels. Meer adverteeren wij niet. LJzerwarcnmagazijn „DE MAGNEET" UTRECHTSCHESTRAAT 12. AFD Advertentie Bureau Arnbemscbe Poortwal 2a. Tel. 513 Plaatsing van advertenties in alie bladen zonder El prijsverhoogingSl Likeur van bijzonder fijne samenstelling p. ft. f 3.4o "t S. H MASSA Cursussen October-November-December 1924 Mcvt. HOLDINGH—GOEMANS, „Sociale kunst'. Ir. A. W. C. DW'AHS, „Dg Verdediging van ons land tegen het water". Prof. Dr. GROENEVVEGEN, „Het Vraagstuk der wilsvrijheid cn het zedelijk leven". JUST HA VELAAR, „De Kunst van Italië in de 14e eeuw". Ds. HORRëUS DE HAAS, „De Fransche Revolutie". Dr. J. C. DE MOOR. „Het lloek Prediker". Inschrijving per postwissel Utr. weg 255 of 7 en 8 October "s avonds 79 uur Korte Gracht 26. Vraagt gratis uitvoerig programma. DE RAMP IN JAPAN. Antwoord op de vragen van Mevr. BakkerNort. Uo vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker—Nort betreffende het niet ontvangen door Nederlondsche ambtenaren bij de legatie te Japan von eenige financieel e tegemoetko ming van de regeering of van ondersteuning van het in ons land gevormde steuncomité ten behoove van de slachtoffers van de laotsto aardbeving in Japon, heeft de minister van buitenlandscho zaken geantwoord i le. Het is juist, dat de Nederlandsche amb tenaren, verbonden nan Hr. Ms. gezantschap le (Tokio, lot dusver geen financieele tegemoetko ming van de regeering hebben ontvangen. 2e. Do verdeeling van de gelden, bijeenge bracht door het comité Romp Japon 1923, heeft plaats gehad buiten tusschenkomst van de Nederlandsche regeering, die gecnerlei zeg genschap had over de bestemming van de ver zamelde gelden. DE FEESTEN VAN LEIDEN'S ONTZET. Een Koninklijke dankbetuiging. De burgemeester van Leiden heeft de volgen de proclamatie tot de burgerij gericht Ingevolge mij door de Koningin verstrekte opdracht, heb ik de eer, aan de ingezetenen van Leiden over te brengen de dankbetuiging der Koningin voor de aan H. M. en Z. K. H. den Prins der Nederlanden bereide hartelijke ont vangst bij gelegenheid van hoogstderzelver be zoek aan deze gemeente op 3 dezer. De Ko ningin was zeer getroffen door de ondubbel zinnige blijken van liefde en trouw aan II. M. bij haar bezoek aan deze gemeente geschonken, en droeg mij op, ook in het bijzonder haar dank ovor te brengen aan de ingezetenen voor de aangebrachte verslering en bewezen hulde. Gaarne geef ik gevolg aan deze vereerende op dracht, terwijl ik tevens de verzekering mocht ontvangen dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan haar bezoek aan deze gemeente een hoogst aongename herin nering zullen beweren. Het vreemdclingenbezoek. Met de treinen zijn uit de richting Utrecht, Amsterdam en Rotterdam Vrijdag bij de fees telijkheden te Leiden 15,000 personen naar Lei den vervoerd en Zoterdag 28,000 personen. DE BEIDE OUDSTE RIDDERS DER M. \V. O. Gister te Leiden gehuldigd. Gistermorgen had de huldiging plaats van de beide oudste Ridders der M. W. O. in ons land n.l. van de heeren Th. de Koning, wo nende te 's-Gravenhage en Fr. C. H. de Wit, wondende in het mil. invalidenhuis te Leiden, beiden oud-matrozen der Kon. Marine, diu heden den dog herdenken, waarop zij voor 50 jaar waren benoemd tot ridders in de M. W. O 4de klas. Deze huldiging v,os geor ganiseerd op initiatief van den Bond van Rid ders in de Militaire Willemsorde, beneden den rang van officier, door een tweetal comi- té's in Den Haag en Leiden. Hedenmorgen werden de beide ridders af gehaald van het Leidsche station waar het comité uit Leiden ter ontvangst aanwezig was, terwijl het Haagsche comité cn het bestuur van den bond met den Haagschen ridder wa ren meegekomen. In de eerste klos wachtkamer werden do jubilarissen namens het comité welkom ge- heeten door den commandant der marine kustwacht te Leiden, overste Louwerse. De voorzitter van den bond, de heer Buys, dank te voor de hartelijke ontvangst. Toen dc beide ridders buiten het stations gebouw kwamen, speelde het stedelijk muziek corps het „Wilhelmus", terwijl een afdeeling der marine-kustwacht d* militaire eerbewijzen bracht. Voorafgegaan door het stedelijk muziekcorps en een afdeeling artillerie der Marine-kustwacht en begeleid door de coini- tó's en talrijke ridders der M. W. O., trokken de jubilarissen lanes de nog feestelijk ver sierde straten naar het Invalidenhuis aan den Hoogen Rijndijk, in auto's welwillend door Leidsche ingezetenen afgestaan. In het Invalidenhuis werd het gezelschap ontvangen door den commandant, overste Van Wave ren, en begaf 't zich naar de met bloemen en planten versierde recreatiezaal. Langs den weg naar het Invalidenhuis was er vrij groote belangstelling van de zijde van het publiek. In de recreatiezaal waren met de beide co- mité's en tal von ridders mede aanwezig de generaal buiten dienst Swart, oud-vice-presi- dent van don raad van Ned.-Indië, bescherm heer van den Bond van Ridders in de M. W. O. beneden den rang vnn officier, en de ge neraal Schutstal van Woudenberg, burge meester van Leiden jhr. mr. N. C. de Gijse- laar en de wethouders de heeren Aug. L. Rei- meringer en J. F. Sanders alsmede de garni zoen-commandant van Leidon, kolonel De Reus, en de commandanten deT burgerwach ten uit Leiden, Den Haag en Amsterdam de heeren Steyns, Schorer en Boeree. Het eerst voerde het woord de commandant van het Invalidenhuis, overste Van Wn ve ren. Generaal Swart sprak daarna de ridders toe. Hij wpnschte hen geluk met dezen dog, die wel heel zeldzaam is, omdat er he^l weinig menschen zullen zijn, die den AljehJ-oorlog hebben meegemaakt en zeker nog minder dio daarbij de M. W. O. hebben ontvangen. Spr. bracht in herinnering hoe „moed" voor don krijgsman onontbeerlijk is en hoe „moed" Do Koning cn De Wit ertoe bracht op het slag veld meer te doen dnn hun plicht. Hij besprak de krijgsverrichtingen van beide ridders, en bood namens vele ingezetenen uit Amsterdam, Den Haag, Leiden cn Rotterdam beiden een stoffelijk blijk van waardeering aan De heer De Wit ontving een horloge met ketting, de heer De Koning een enveloppe met inhoud. Laalstgencemde dankte generaal Swart cn overste Vnn Waveren op ontroerden toon. Nog voerde het woord de heer Van Bem in e 1 namens „Onze Vloot", die zeide ver heugd te zijn, ook namens die vereniging, de beid* jubilarissen te kunnen gelukwenschen. omdat Onze Vloot" niet alleen de brandende kwesties van het heden behandelt, maar ook eerbied heeft voot de mannen uit het verleden. De commandant der Marine-kustwacht te Leiden, overste Louwerse, voorzitter van het Leidsche huldigingscomité, bracht allereerst de gelukwenschen over van den Minister van Marine en van den vice-admiraal der Kon. Marine in Den Helder. Spr. ging daarna nog eens uitvoerig de feiten na waarvoor beide jubilarissen de M. W. O. kregen. Hij wilde naast een eere-saluut aan deze beide ridders ook een eere-saluut brengen aan h'et dappere Indisch leger cn eindigde zijn rede met „Leve de Koningin, leve het dappere Indische leger." De heer Gerlings uit Leiden bood daarna nog aan den heer De Wit een spaarbankbeekje aan namens commissarissen van het Vadcrlend- sche Fonds tot aanmoediging van 's lands zee dienst, terwijl de heer Wichers Rollondet uit Leiden namens de Ver. „Moed Beleid en Trouw" beide jubilarissen een envelop met inhoud aan bood. Voorts voerde nog het woord schipper Er- kelens uit Gorinchem, die eveneens ridder in de M. W. O. is, en de heer Hoogeboom, voor zitter van de afd. Rotterdam van den bond van Ridders der M. W. O. beneden den rang van officier, waarna de heer Buys voorzitter van den bond, nogmaals ollen hartelijk dankte. Na afloop van do huldiging was er in het In validenhuis een koffiemaaltijd. Vanmiddag is er bioscoopvoorstelling in het Luxortheater aan den Stationsweg, daarna een gezellig samenzijn in „Zomerlust" en tot slot een feestmaaltijd in het Invalidenhuis. LUIT KOLONEL O. P. WESSELS -j- Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 70 jaar overleden, de gepensionneerde luitc- nant-kolonei van het wapen der artillerie, do heer O. P. Wessels. De thans ontslapen hoofdofficier werd in T877 benoemd tot 2e luitenant bij zijn Wa pen, maakte gedurende meer don dertig jaren deel uit van het officierskorps en verliet den dienst als overste, tot walken rang hij in 1907 was benoemd. STAATSRAAD PROF. MR. J. OPPENHEIM f Op 75-jurigen leeftijd te Den Haag overleden. Staatsraad prof. mr. J. Oppenheim is in den ouderdom von 75 jaar in Den Haag overleden. de onderofficieren en do regoeringsmaatregelen. Een petitionnement aan de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur van de onderofficiers\{cr- eeniging Ons Belang zal binnenkort oen pe titionnement aanbieden aan de Tweede Kamer, waarop door duizenden jaarwedde- of wacht geld genietende militairen van eiken rang cn richting en hun vrouwen is geteekend. Dourbij zal een adres worden aangeboden, waarin wij o. m. lezen: Gedurende enkele jaren heeft de Regeering maatregelen op het militair personeel toege past, die in hun uitwerking een verslechtering* van de positie en het levenspeil van dit perso neel en hun gezinnen tengevolge hadden. Thans heeft de Regeering zich voorgenomen, in de salarieering, pensionneering, op wacht- gcldstclüng en verschillende andere zaken op nieuw verslechteringen aan te brengen. En dit wel onder het motief, dat bezuinigd moet worden. Ondergeteekenden mecnen evenwel, dat aan het bezuinigen ten koste van het personeel een grens is, en dat die grens thans reeds verre is overschreden. Reeds thans valt aan te toonen, dat het militair personeel om bezuinigingsoverwegingen in totale inkomsten ongeveer 30 pet. is terug gegaan gedurende de laatste twee jaren. Verder teruggang zal tot gevolg hebben, dat de gezinnen von jaarwedde genietende militairen in armoede zullen worden gedompeld. Een teruggang, die dergelijke gevolgen heeft, mag door ons niet worden aanvaard. Onder geteekenden vermecncn dat ook Uwe Kamer niet haar goedkeuring Zal kunnen hechten aan maatregelen, die tal van gezinnen in ongekende zorgen en armoedige omstandigheden zullen brengen. Het is hierom, day ondergeteekenden Uwe Kamer verzoeken, wel te willen bevorderen, dat de plannen der Regeeiing ten aanzien van ver slechtering van inkomsten, wachtgelden, pen sioenen, enz. niet tot'uitvoering komen. salarissen rijkspersoneel. De nota von het comi'c von zes. Het comité von 2es heeft gisteren, naar het Volk meldt, aan minister Ruys de Beercn- brouck een nota gezonden, waarin de toestond van het rijkspersoneel uitvoerig wordt uiteen gezet cn waarin om een onderhoud wordt ge vraagd. Het comité komt Maandag weer bij een, teneinde maatregelen te beramen in ver band met den door het resultaat van de audiëntie bij minister Colijn geschapen toe stond. De hoofdbesturen van den Centr. Nederl. Ambtennarsbcnd en den CentT. Bond \ln P. T. T. personeel zijn, aldus het blad, bijeen geweest ter bespreking von het Rotterdamsche voorval. (Waarmede vermoedelijk bedoeld is de postbcstellers-demonstratie. Red.) Aan den minister van waterstaat is om een spocdeischend onderhoud verzocht. Tevens is besloten, in de vier groote steden op zeer korten termijn huishoudelijke vergaderingen te beleggen, waarin de situatie en de actie zul len wo den besproken. p. j. f. louw. Een majoor O. I. L. Tc San Remo is, 68 jaar oud, overleden de heer P. J. F. Louw, gep. majoor der infanterie van het O.I. leger. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. DE FUSIE TUSSCHEN MERCURIUS EN DE „ALGEMEENS." Een vergadering van het Co mité van Eenheid in de Kan- tcorbedicndenbewcging. Zondag heeft te Amsterdam een vergadering plaats gehad van het Comité tot eenheid in de Kantoorbediendenvakbeweging onder voorzit terschap van den heer G. J. van der Linden, uit Leiden. In deze vergadering werd mededeeling ge daan, dat talrijke adhaesiebetuigingen uit alle deelen des lands waren binnengekomen, waar onder vele uit de afdeelingen Den Haag en ook uit Utrecht en dat van de gelegenheid, die het Comité biedt, het vóót van de fusie door spre kers in de vergaderingen te doen toelichten, door verschillende afdeelingen zou worden ge bruik gemaakt. O.m. werd besloten een circulaire ean alle bondsleden te zenden, waarin de fusie met de „Algcmeene" als eerste phase tot eenheid in de kantoorbediendenvokbeweging zal worden verdedigd. De voorzitter zeide te moeten wijzen op het funeste von de obstructie, gevoerd door de minderheid, die aldus spr., het idee tracht te wekken, alsof een groote groep Mercurianen tegen de fusie is en deze groep door scheve feitenvoorstelling tracht te vergrooten. Prac- tisch, zeide de heer v. d. Linden, blijkt in „Mer- curius" een groote strooming voor eenheid te bestaan Ten slotte werd den heer M. Storm te 'Am sterdam, die deel uitmaakt van het dagelijksch bondsbestuur van „Mercurius", nog opgedra gen op de eerstvolgende bondsbestuursverga- dering ten krachtigste te protesteeren tegen de houding der drie bondsbestuursleden, die een actie tegen de fusie voeren. MERCURIUS. De afdeeling Gouda verjverpt fusie. dc In een ledenvergadering van de afdeeling Gouda van Mercurius is met a'.gemeene stem men hot voorstel van het bondsbestuur tot fu sie met den Algemeenen Bond verworpen. TEGEN PLAATSELIJKE KEUZE. Een adres aan de Eerste Kamer. Het Comité tegen onmatige beperking onzer drinkgewoonten (T.O.B.O.D.) heeft tot de Eerste Kamer een adres gericht, waarin het ver zoekt het wetsvoorstel-Rutgers niet aan te ne men, o.a. op deze gronden: „dat in de omstandigheden, waarin 's lands geldmiddelen verkeeren, de aanneming van het voorstel-Rutgers' c.s. door zijn financieele con sequenties, zeer nadeelige gevolgen kan hebben; „dot immers de toepassing van het daarin gelegen stelsel, wil het inderdaad gevolg heb ben, zal leiden tot vermindering in nog sterker mate dan reeds het geval is, van de opbrengst van den accijns op gedistilleerd; „dat de schadeloosstelling, te verleenen aan de houders von vergunningen van vóór 1904, zware geldelijke lasten op den Stoat zou leg gen; „dat het aantal dier vergunningen nog onge veer 8000 bedraagt, zoodot bij een cenigszins algemecne toepassing von het stelsel van plaat selijk verbod, de Staat ettelijke millioenen aan jaargelden zou hebben uit te keeren; „dot bovendien de invoering van de wet- Rutgers c.s. tot sterke vermeerdering zal leiden van het aantal Rijks- en gemeente-ambtenaren, met de eventueele naleving van de toepassing belast, aldus tot meer uitgaven voor Rijk en Gemeenten DE ELECTRISCHE TREIN VAN DEN HAAG NAAR LEIDEN. De ondervindingen gedurende de laatste dogen. Reeds eenigen lijd wordt op het baanvak den Haag—Leiden en terug proef gereden met clectrischc treinen, van welke proefnemingen wij reeds eerder melding maakten. Wij zou den hierop dan ook thans niet nader terugge komen zijn, indien niet gedurende de laatste dagen, door de Octoberfeesten in Leiden, het reizigersvervoer van dien aard was geweest, dot deze dogen vrijwel als de knal op de vuur pijl konden worden beschouwd. Immers het was te verwachten, dat de toevloed van reizigers naar Leiden groot, zelfs abnormaal groot zou zijn. en het spreekt welhaast vanzelf dat, in dien de dienst hiervan op geenerleid wijze stag natie van ondervond, dit mocht worden be schouwd als de „Endprobe", die het criterium voor het bestaansrecht inhield. Wij vernemen, dat gedurende de Vrijdag cn Zaterdag de dienst als gewoonlijk vlot verloo- pen is en dat geen incident of stagnatie, van welken aard ook, zich heeft voorgedaan. Het reizigersvervoer was, speciaal in den Zaterdag avond, zeer druk, zoo zelfs, dat om het kwar tier een trein, bevattende pl. m. 325 personen, reed. Geen enkele maal heeft zich iets voor gedaan, dat ook maar een oogenblik de har monie verstoorde Intusschen wordt nog steeds voortgearbcid eon de wijziging van de reeds bestaande elec- trische lijn Rotterdam (Hofplein)Den Haag Scheveningen, cn aan de doortrekking van de lijn den Haag—Leiden naar Amsterdam. Voor- loopig wordt op het baanvak RotterdamDen Hoog—Scheveningen gereden met wagens van den dienst Den HaagLeiden, onderwijl wor den de bestaande wagens omgebouwd en wordt de bovenleiding veranderd. Met dit werk denkt men in September van het volgende jaar ge- I reed te zijn. Met de doortrekking van de lijn 1 Den Haag—Leiden denkt men in Juni 1927 gereed te zijn de electrificatie kost hier meer tijd, omdat een geheel nieuwe bovenleiding moet worden aangelegd, welk werk èn door dezen aanleg, èn door de administratie, het afsluiten van contracten voor stroomlevcring, etc. niet zoo spoedig gereed zal zijn. Men zal dnn in minder dan 20 minuten van Rotter dam naar den Haag rijden, in minder dan 12 minuten van den Haag naar Leiden en in 48 minuten van den Haag naar Amsterdam. De ei varingen van dc laatste dagen zullen slechts een spoorslag zijn voor de spoorwegen om in deze richting voort te gaan. Op last van de justitie werd de verdachte nog scherper nagegaan, wat tot een huiszoe king leidde in de woning van den verdachte in buurt IJ IJ.. De opsporingsambtenaren ston den verwonderd over het groot aantal kost bare zaken, daar aangetroffen. Tevens is op dat adres een groote voorraad potlooden cn andere artikelen gevonden, afkomstig van het Staatsbedrijf der Post en Telegrafie. De man in quaestie gaf voor dit alles te hebben gekocht van bespaard geld. Dot lieten justitie en politic zich niet wijs maken, de bewoner werd gearresteerd en het vuur hem zoo na aan de schenen gelegd, dat hij bekende den brief in 1918 gestolen en o.m. de bij hem gevonden voorwerpen van dat geld te hebben aangeschaft. Hij zal voor de justitie worden geleid doch het onderzoek is nog niet geëindigd. Men ver onderstelt dat andere personen bij het mis drijf zijn betrokken. (Hbld.) ERNSTIG ONGELUK OP DEN DELFTSCHEN STRAATWEG. Drio dames onder oen tram. Gisteravond omstreeks halfocht is op den Delftschen straatweg nabij Pasgeld een ernstig ongeluk gebeurd. Drie dames kwamen uit een woning en wilden met een autobus mede. Zij wenkten dezen, terwijl zij op de tramrails ston den en merkten niet, dot er een electrische tram in volle vaart aankwam, waardooT zij alle drie werden gegrepen en over den weg geslin gerd. Door het krachtig remmen van den chauf feur von de autobus werd erger voorkomen. Zwaar gewond werden de dames in een woning gedragen en later per brancard naar het zie kenhuis gebracht. KORTE BERICHTEN. Een aanhouding van rijwieldieven en roovers. Do marechaussees te Roosendaal hebben aan gehouden vier jonge mannen, verdacht van rij wiel-diefstallen te Princenhage gepleegd. Voorts zijn zij betrokken bij een poging tot loof op een veekooper, van wien zij wisten dat hij met veel geld op zak langs een eenzamen weg zou komen. Bij hun aanhouding was het viertal juist van plan enkele Roosendaalsche handelslieden, van wie zij wisten, dat zij zich dikwijls met veel geld op weg bevinden, te overvallen. In hun bezit hadden zij een doosje peper en een gummistok. Het viertal is naar Breda overgebracht. Luchtvaart. DE NEDERLAND—INDIE VLUCHT. Het vliegtuig zwaar beschadigd. Naar hef Haagsche Aneta-kantoor verneemt, blijkt uit een nader bij het Comité Vliegtocht NederlandIndië van den heer Van der Hoop uit Philippopel ontvangen bericht, dat de scha de aan het toestel veel belangrijker is, dan uit het eerste bericht kon worden afgeleid. Door dot het koelwater was weggeloopen, is dc mo tor vastgelooj>en en bij de landing zijn gebro ken het lanoingsgesteld, de wielen en andere belangrijke deelen van het toestel. Het is zeer begrijpelijk, dat de bemanning thans in zeer groote moeilijkheden verkeert, daar door ge brek aan lostauto's en den moeilijken toestand van het terrein, waar het toestel ligt, de op lossing door reparatie slechts met zeer veel moeite en kosten mogelijk zal zijn. Bovendien zal het een en ander zeer veel tijd gemoeid zijn. Door bemiddeling van het Departement van Buitenlandsche Zaken is de Bulgaarsche regeering verzocht hulp te verleenen. De KL. M. stelde hoar chef van den Tcchnischen Dienst ter beschikking, om bij de verder te nemen maatregelen ter plaatse behulpzaam te zijn. Daar het vliegtuig, dat thans beschadigd is het eerste en eenige is von het type F VTI, is het niet mogelijk onmiddellijk een ander vlieg tuig ter beschikking te stellen en moeten de resultaten worden afgewacht van de voorloo- pig genomen maatregelen. (Philippopel ligt in Buügarije op de helft tusschen Sofia en Adrionopel). Hoe de vlucht werd afgebroken. Omtrent de afgebroken vlucht der Neder- DE MOORDAANSLAG TE AFFERDEN. landers wordt uit Sofia nog het volgende aan De dader in een krankzinnigengesticht, de Tel. gemeld De jonge man, die eenige dagen geleden te vliej^s hadden reeds te Belgrado een Afferden met een geweer een moordaanslag kleine onregelmatigheid aan den motor der op zijn vader pleegde, blijkt in een vlaag van verstandsverbijstering te hebben gehandeld. Hij is naar het krankzinnigengesticht te Venray overgebracht. VOOR DE EERBAARHEID AANSTOOTE- LIJKE GESCHRIFTEN. Het weekblad „Pon". Voor den Haagschen politierechter is met ge sloten deuren behandeld de zaak tegen S. de V. uitgever van het weekblad Pan, ter zake van het verspreiden van voor de eerbaarheid aan- stootelijke geschriften. Het betrof hier speciaal dc nummers 7 en 3 van het blad welke on langs in beslag genomen zijn. De eisch luidde 2000 boete subs. 6 maanden hechtenis. Uitspraak 13 dezer. Als verdediger trad op mr. Kokosky uit Am sterdam. BELANGRIJKE POSTDIEFSTAL ONTDEKT. De justitie slaapt niet I In den loop van 1918 is te Amsterdam ver dwenen een brief, bevattende vijf-en-twintig- bankbiljetten elk van duizend gld en vijftigdui zend „Markscheine", behoorende aan een te Am sterdam gevestigde, bekende bankinstelling. De diefstal moest, nam men oon, door iemand tot het postpersoneel behoorende zijn bedre ven en in die richting werd dan ook door de opsporingsambtenaren gezocht. Jarenlang weid de zank in de goten gehou den tot eindelijk, zeer onlangs, het volhardend speuren met succes werd bekroond. Aanvankelijk, bij het ontdekken van het delict, waren eenige personen aan een voor- loopig verhoor onderworpen zij gingen ech ter vrij uit omdat niets te hunnen nadeele werd gevonden. Toch hield de justitieele po litie een wakend oog over het „gaan en staan" vnn enkele postbeambten. Zij deed dat gedu rende al dfe jaren. Onlangs viel het op dat één dergenen, door haar verdacht, zeer „royaal" deed en tal van voorwerpen aanschafte die het vermoeden wettigden dat de bedoelde nog andete bronnen van inkomsten had. Fokker VII ontdekt en telegrafeerden daarom naar Sofia, dat zij van pion waren op den 3en October tegen 12 uur op het vliegveld Bouchouriste, 15 K.M. ten W. van Sofia te landen, ten einde de noodigv reparaties te verrichten, om dan weer om 'twee uur te ver trekken. In weerwil van het nationale feest, dat hier gevierd werd, waren de Nederlandsche vice- consul en verschillende Bulgaarsche autoritei ten aanwezig om de vliegers te begroeten. Op het geseinde uur naderden de vliegers, die zoo laag mogelijk boven het veld vlogen en be duidden, dat zij niet wenschten te landen, maar hun reis tot Cospoli wilden vervolgen. Na geestdriftige begroetingen vloog het toestel toen ook op geringe hoogte boven So fia en maakte een uitstekenden indruk. Tegen twee uur bevond men zich bij Tatar Bazardjik; 120 K.M. ten O. van Sofia en 36 K.M. ten W. van Philippopel. Daar moest toen de noodlan ding in een weiland gemaakt worden. Dank zij het handig manoeuvreeren van v. d. Hoop, werd de landing zonder ongelukken volbracht. Daar dc motor defect was gingen dc oviateurs naar Philippopel, alwaar zij onze legatie te Sofia in kennis stelde met het gebeurde en assistentie vroegen, waaraan door het ministe rie van ooriog met de meeste bereidwilligheid werd voldaan door het zenden van eenige monteurs en materiaal uit Bouchouriste. Ds reparaties konden echter ter plaatse niet wor den uitgevoerd, zoodat het vliegtuig, na ge deeltelijk gedemonteerd te zijn, naar Bouchou riste per spoor zal moeten worden vervoerd. Het materieel op het vliegveld is echter niet in een normalen toestond, doordat het gecon troleerd is door de intergeallieerde commissie voor ontwapening. Daardoor is het niet zeker, dat de noodzakelijke reparaties om een ge- wenschtcn tocht naar het vliegveld Stefano Kospoli te volbrengen, kunnen worden uitge voerd. Deze reparaties zouden overigens toch een week in beslag nemen. Het vliegtuig wordt thans overwogen te Bou chouriste verwacht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 2