Damesjaponnen EET-THEErEH OIIÏBDTSERÏIEZEN DE EEMLANDER BUITENLAND. Smaakvolle dessins en modellen J ABOKNEMEHTSPRUS EERSTE BLAD. Langestraat 36 11-50 Prijzen f 18.75 - f 14.50 f 8.75 - f 5.90 LOUIS KLEIN PRIMA PIANO'S Eetserviezen 65-deellg vanaf f 42.- B. E^IEWEG, AARDIGE CHAPELLERIES 6.90 - 4.50 - 2.90 23e Jaargang No. 86 per 3 maanden voor Amen# foort 1 2-10, idem ixanco per post f 1per week (met gratis va zeker mg tegen ongelukken) f 0.17* afzonderlijke niuiuuas 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. A R N H EM S C H'E" POORT WA L 2A. POSTREKENING N». <7910. TE1_ INT. 51». Donderdag 9 October 1924 PRUS DER ADVERTENTIÊN met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie dingen en Licidadighcids-adTeitentiSn voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeclige bepalingen vooc het advertecrcn. Eene circulaire, bevattende de voocwaardcn. wordt op aangraag toegezonden. HET PACT VAN LONDEN. DE AAN DUITSCHLAN TE VERSTREKKEN LEENING. Een verklaring van dr. Marx. Berlijn, 8 Oct. (N. T. A. Draadloos). De rijkskanselier heeft tegenover Amerikaan- sche journalisten zich uitgelaten over de on derhandelingen betreffende de leening, die te Londen worden gevoerd. Hij was van oordeel, dat het Duitsche volk van deze leening een stabilisatie verwachtte van den financieelen toestand, terwijl bij een mislukken ook het plan-Dawes van de baan zou zijn. Voor Europa zouden de gevolgen hiervan onoverzienbaar zijn. De Fransche tranche. P a r ij s, 8 Oct. (Havas). De berichten in de pers betreffende de Dawes-leening zouden het vermoeden kunnen doen ontstaan, dat deze transactie den aankoop van ponden sterling zou noodig maken ter storting op het Fransche deel der leening. Dit is in het geheel niet bet geval; er zijn n.l. reeds maatregelen genomen ter verzekering van de noodige remises naar Londen, zonder dot een beroep op de markt behoeft te worden gedaan. De banken en do inschrijvers hebben slechts francs tc storten. DUITSCHLAND. DE KWESTIE VAN DE UITBREIDING DER REGEERING. Nog geen beslissing genomen. Uit Berlijn wordt d.d. 8 Oct. aan de N.R.C. gemeld Zooals was aangekondigd,, hebben vrijwel alle rijksdaggroepen vandaag vergaderd ter bespreking van de voorstellen van den rijks kanselier aangaande de uitbreiding van de regeeringscoalitie. Dr. Marx. verwachtte nog in den loop van den avond de beslissing van de verschillende partijen. In de democratische fractie gaf de afgevaardigde Erkelenz een overzicht van den politieleen toestand. Hij meende, dat de democraten zich voor de voor stellen van den rijkskanselier dienden uit te spreken. Een besluit zou worden genomen in een tweede bijeenkomst, die nog in den loop van den avond zou worden gehouden. Het centrum heeft zich reeds, zooals te ver wachten was, ten gunste van de politiek van den rijkskanselier uitgesproken. De desbetref fende motie zegt o.a., dat slechts con in zijn eensgezindheid versterkt Duitsch volk Duitsch- land kan regeeren en de overeenkomst van Londen kon uitvoeren. Hiertoe is noodig de samenwerking van alle kringen van het be drijfsleven. De ontruiming van de bezette streken zal ook het spoedigst langs dezen weg kunnen worden bereikt. Het centrum steunt daarom de pogingen van den rijkskan selier, die de bestaande regeeringscoalitie wil uitbreiden door er alle partijen van links of rechts in op te nemen, die voor deze samen werking kunnen worden gewonnen. Het cen trum hoopt, dat alle partijen, die in aanmer king komen om de verantwoordelijkheid te helpen dragen, hun partijbelang op den ach tergrond zullen plaatsen en zich zullen aan sluiten bij de volksgemeenschap, die slechts het volk in zijn geheel wil dienen in het be lang van het herstel van het vaderland. Op het oogenblik is nog niet bekend welke besluiten de Duitsche volkspartij, de Duitsch- nationalcn en de sociaal-democraten hebben genomen. De vergaderingen van deze partijen zijn eerst vanmiddag laat begonnen. Beweerd wordt, dat de groep van de volkspartij zich ook voor het programma van den rijkskanse lier heeft uitgesproken. De Duitsch-nationalcn zouden hetzelfde hebben gedaan, hoewel bij hen, evenals bij de sociaal-democratie, heel wat oppositie heerschte. Principieel zullen 'deze beide partijen zich wel bereid verklaren de politiek van den kanselier tc steunen. Al leen zullen zij nog een aantal vragen tot dr. Marx richten. De vragen van de Duitsch-na- tionalen zullen waarschijnlijk betrekking heb ben op de graanrechten, die zij in het belang van den landbouw noodig achten, terwijl de sociaal-democraten maatregelen tegen het stijgen van de prijzen der levensmiddelen zul len eischen. Zooals de toestand op het oogenblik is, mag de beslissing vandaag nog niet worden ver wacht. Alleen in sociaal-democratische kringen schijnt men nog veel voor de ontbinding van den rijksdag te gevoelen. Alle andere partijen zullen al het mogelijke doen om de ontbinding te vermijden. Zoo meenen de democraten, dat men het- gunstig oogenblik voor een verkie zingsstrijd tegen de Duitsch-nationalcn ver zuimd heeft. Bovendien zijn de partijgenooten zonder geld. De groote vraag is maar, of de ontbinding zal kunnen worden vermeden. Nader meldt de correspondent d.d. 8 Oct. De rijksdaggroep van de Duitsche volkspar tij heeft vanavond met algemeene stemmen een motie aangenomen, welke zegt, dat het stand punt van de partij ten opzichte van de uit breiding van de regeeringscoalitie voldoende bekend is. Dit standpunt is onveranderd ge bleven. De partij beschouwt de voorstellen van den rijkskanselier als een basis voor verdere onderhandelingen. Zij keurt de houding van haar onderhandelaars goed cn hoopt, dat de beslissing niet lang meer op zich zal laten wachten. Na een bespreking, die 5 uur duurde, heeft ook de Duitsch-nationale fractie vanavond om 10 uur een motie aangenomen, zeggend dat de voorstellen van den rijkskanselier niet beant woorden aan de eischen der partij pn aan het geen men van regeeringszijde de partij heeft voorgespiegeld. Aangezien echter de rijkskan selier thans in de eerste plaats de volksge meenschap tot stand wil brengen, hechten de Duitsch-nationalen er waardo aan to verklaren, dat zij een dergelijke volksgemeenschap steeds hebben gewenscht, mits deze alle christelijke, nationale en sociale klossen van het volk zou omvatten. Zij zijn bereid den rijkskanselier bij zijn pogingen te steunen, mits aan een drietal eischen zal worden voldaan. Zij eischen, dat de christelijke opvoeding van de jeugd en de christelijke cultuur als grondslag van het staats leven zal worden beschouwd. Voorts verlangen zij, dat maatregelen tegen den klassenstrijd en tegen elk terrorisme in het bedrijfsleven zullen worden getroffen. Ten slotte verlangen zij, dot de aangekondigde nota van de rijksregeering inzake de schuldvraag aan de ententeregeerin- gen zal worden verzonden. Wat de sociaal-democraten betreft, zij zijn van mecning, dot het programma van den rijks kanselier wel wat aan duidelijkheid te wen- schen laat en eischen dat de republikeinsche staatsvorm zal worden beschermd en dot de tegenwoordige buitcnlandsche politiek zal wor den voortgezet. Morgenochtend zal de Tijkskanselier de lei ders van de tegenwoordige coalitiepartij ont vangen. De richtsnoeren van dr. Marx. Berlijn, 8 Oct (W.-B.). In de richtsnoe ren, die do rijkskanselier aan de fracties van den rijksdag heeft voorgelegd met betrekking tot het vormen eener regeering op den grondslag der volksgemeenschap, wordt de grondwet van II Aug. T9I9 als juridische basis van 't staats leven erkend. Elke poging om hoor onwettelijk, met name door middel van geweld, te wijzigen, zal dienovereenkomstig als hoogverraad worden vervolgd en bestraft. De buitenlondsch-poli- tieke oriëntatie wordt in de eerste plaats be paald door de Londenscho overeenkomst De op grond hiervan uitgevaardigde wetten moe ten loyaal worden toegopasteveneens wordt van de andere contracteerende partijen een loyale tenuitvoerlegging verwacht. FRIEDRICH VON HOHENLOHE. f In den ouderdom van 75 jaar is op het kasteel Waldenburg vorst Friedrich Karl von Hohen- lohe overleden, die het hoofd dezer familie was. DE ZEPPELIN VOOR AMERIKA. Het vertrek opnieuw uitgesteld. FriedTichshafen, 8 Oct. (W. B.) Het op morgen vastgestelde vertrek van de Z.R. UI naar Amerika is tot Vrijdag uitgesteld in ver band met de ongunstige weerberichten van den Atlantischen Oceaan en in het bizonder van de golf van Biskaye. Ook de op heden middag vastgestelde proeftocht is tot Don derdagmorgen uitgesteld. DE MOORD OP ERZBERGER. Hongarije weigert Schulz uit tc leveren. Boedapest, 8 Oct. (W.-B.). De minister van justitie heeft de uitlevering van Schulz, den moordenaar van Erzberger, geweigerd. FRANKRIJK- DE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Parijs, 8 Oct. (Havas). De commissie tot onderzoek van de hervatting van de betrekkin gen met Sovjet-Rusland is geïnstalleerd cn heeft zoowel haar werkmethode vastgesteld, als de richtsnoeren, woordoor zij zioh zal laten leiden MAATREGELEN TEGEN DE SPECULATIE. Par ij s, 8 Oct. (Havas). Aangezien de operaties in buitenlandsch graan geleid hebben tot abnormaal hooge prijzen, heeft Herriot de onmiddellijke instelling van een gerechtelijk onderzoek gelest. RUW WEER AAN DE FRANSCHE WESTKUST. Brest, 8 Oct. (B. T. A.) Een storm heeft groote schade •aangericht te Roscoff. De ge- heele visschersvloot is weggeslagen. Vijf boo ten zijn tot dusver nog niet teruggevonden. Tot nog toe worden geen persoonlijke ongelukken gemeld. ENGELAND. DE REGEERING-MACDONALD LIJDT DE NEDERLAAG. De conservatieve motie verworpen, het liberale amendement aangeno men. Londen, 8 Oct. (N. T. A. Draadloos). De regeering is verslagen. Nadat de conservatieve motie van afkeuring verworpen was met 359 tegen 198 stemmen, werd het liberale amen dement, dat cén commissie van enquête cischt, aangenomen met 364 stemmen tegen 198. Horne motiveert de motie van wantrouwen. Londen, 8 Oct. (N. T. A. Draadloos). In het Lagerhuis heerschte tamelijk veel opwin ding, toen de vergadering hedenmiddag be gon, aangezien men een crisisdebat verwachtte in verband met de afgelaste vervolging tegen Campbell, den waarnemenden redacteur van de communistische Workers Weekly, door den attorney general, als eersten rechtsgeleerden raadsman der kroon. Sir Robert Horne (conservatief) diende een motie in, luidend, dot de houding van Z. M.'s regeering ten aanzien van het instellen en later intrekken van een strafvervolging tegen den redacteur van de Workers Weekly de afkeu ring van het Huis verdient. Horne zeide, dat tot dusver in dit land de zeer gezonde stelregel was gevolgd, dot de attorney-general bij het vormen zijner meening ten opzichte van in te stellen vervolgingen zich geheel vrij hield van alle mogelijke politieke invloeden. Hij had te handelen in zijn justitieele hoedanigheid en noch ministers noch politieke partijen hadden het recht zich hierin te mengen. Geen ernsti ger slag was denkbaar vöor de beschaving, dan dat de gerechtshoven, in welke mate dan ook, door partijoverwegingen zouden worden geïiv» B ■n PIANOHANDEL ssa Utrechtsche straat 44 Het BESTE en Voordeeligste adres voor AFDOENDE GARANTIE Groote sorteering Langestraat 39 Tel. 462 in alle nieuwe modellen DAMES MODE-MAGAZIJN ..LHIRONOELLE" 16/18 Langestraat, Amersfoort WARME OCHTENDJAPONNEN fluenceerd. Het Huis had er Techt op te weten of deze aangelegenheid in een zitting van het kabinet of van het ministerie was behandeld, welke beraadslagingen er waren gevoerd en in welke mate er invloed werd geoefend op de meening van den attorney-general. Het artikel, dat aanleiding gaf tot de vervolging, droeg dui delijk het kenmerk van den soldaat te willen aanmoedigen zijn eed van trouw te breken en zijn plicht te verzaken in den strijd tegen den vijand. De beschuldiging was ingetrokken zon der behoorlijk onderzoek en met zeer ongepas- ten spoed Patrick Hastings verdedigt zijn houding. De attorney-general, die van de regeerings- banken met hoezee's werd begroet, zeide, dat, terwijl de motie feitelijk ertoe strekte een blaam te leggen op de regcering, hij het zich niet kon ontveinzen, dat het vooral een motie van wan trouwen in hemzelf was. Hij was bereid aan het Huis de verklaringen mee te deelen van alle personen, die van het begin tot het einde met de zaak in betrekking hadden gestaan: verkla ringen van het Openbaar Ministerie, van den onder-ambtenaar van het O. M. en van de ad vocaten der kroon voor de beschuldiging. Hij dacht er inmiddels niet aan verontschuldigingen te maken. Als hij morgen zou moeten beslissen over dezelfde feiten, waarvoor hij in deze zaak was gesteld, zou hij in zijn beslissing tittel noch jota veranderen. Hij geloofde niet, dat er een rechtsgeleerde in het land, was, die anders zou hebben gehandeld dan hijzelf, na kennisneming van alle feiten. Hij zette verder uiteen, dat, toen het opruiend artikel het eerst door de bevoegde autoriteit onder zijn aandacht werd gebracht, hij van meening was, dat hier een vervolging moest plaats hebben en dientengevolge gelastte hij haar een onderzoek in te stellen naar den per soon, die voor het artikel aansprakelijk was en tegen hem op te treden, als er voldoende be wijsmateriaal kon worden verkregen. De naam van Campbell was hierbij niet ge noemd. Toen hij hoorde, dot Campbell gearres teerd was, stelde hij persoonlijk een verder on derzoek in, waarbij hij te weten kwam, dat Campbell een man was, wiens twee voeten bij kans weggeschoten waren in den oorlog, waarin hij van het begin tot het eind had gediend. Welk figuur zou ik hebben geslagen, zeide Hastings, als ik een communist ging vervolgen, die zich zoo verdienstelijk had gemaakt voor het land? Ik zou met alle gewicht van de re geering achter inij een man zijn gaan vervol gen, die het beklaagdebankje moest binnen- strompelen omdat zijn voeten in den oorlog voor den staat zijn afgeschoten. Hastings las hierop een brief voor van den advocaat-gene raal, den tweeden juridischen adviseur der kroon, waarin een verslag wordt gegeven van het gesprek dat deze in het Lagerhuis met Hastings en met den voornaamsten ambtenaar van het O. M. heeft gehad, waarin hij zijn twij fel uitdrukte of het artikel van Campbell wer kelijk de soldaten tot muiterij opruide en waar bij hij zijn meening uitte, dat een voortzetting eener vervolging, die wellicht geen succes zou hebben, noodlottig zou kunnen werken en re clame zou maken voor het communisme. De leider van het O. M. had de aandacht geves tigd op een geval, waarin de vorige attorney- general eveneens een vervolging had afgelast en den raad gegeven in dit geval denzelfden weg in te slaan. Toen was de premier de Kamer binnen gekomen en had als zijn meening te kennen gegeven, dat de vervolging van den beginne af misplaatst was geweest. Spreker besloot met de vraag te stellen wat hij voor verkeerds gedaan had en wat hij meer zou kun nen doen om het Huis tevreden te stellen. De toelichting von John Si mon op het amendement der liberalen. Sir John Simon (lib.) diende daarop het volgend amendement in „Dot een parlementaire commissie zal wor den benoemd tot het instellen van oen onder zoek cn het uitbrengen van een verslag aan gaande de omstandigheden, die hebben geleid tot het intrekken van de vervolging, die on langs door den leider van het O. M. tegen Campbell was ingesteld." In zijn toelichting zeide Sir John Simon, dat de ernstige kwestie is de verantwoordelijkheid der ministers in dit geval. De reden voor het gevraagde onderzoek was de noodzakelijkheid om vost to stellen in wélke mote de politieke vrienden von den at torney-general hadden gepoogd invloed om hem uit te oefenen. Simon zeide verder, dot het niet zonder beteekenis wos, als do premier met allerlei gewichtige zaken aan het hoofd zich bezig hield met een vervolging, door den attorney-general op touw gezet. Hij vroeg, of het niet juist was, dat de vervolging wos af gelost in verbond met protesten van een groep der partijgenooten van den premier. Beschouwingen van den Brit- schen premier. De premier vcrkloorde dat, als het Huis écn der beide moties aannam, dit het einde der tegenwoordige regeering zou beteekenen. Het kabinet zou zijn ontslag aanvragen cn dit zou beteekenen het einde eener regeering, die veel had bijgedragen tot de eer van het land en tot de sociale stabiliteit. Als het land de. ge legenheid kreeg zijn mecning to zeggen, zou dezo regeering aan het bewind terugkeeren. Bij zijn verdediging von do handelwijze ven den öttomey-generol zeide de premier, dut deze volkomen duidelijk had gemaakt, dat, of hij ol don niet verkeerd had gehandeld, nie mand hem kon verwijten op onbehoorlijke wij ze geïnfluenceerd te zijn. Ieder, die een ver volging instelt in het belong van den staat, moet zich niet alleen laten leiden door de wet, maar ook door de overweging of de ver volging den staat goed of kwaad zal doen. De regeering was vost besloten, voor zoover zij ertoe kon bijdragen te zorgen, dat de com munistische propaganda in Engeland geen kans zou krijgen en toen hij, Macdonold, zog, dat deze vervolging was ingesteld, besefte hij, ge lijk hij nu nog beseft, dot zij zoo'n buitenge wone reclame zou zijn voor het communis me, dat men hier, hoewel er ongetwijfeld een wetsovertreding had plaats gehad, te doen had met één dier overtredingen, die bezien moeten worden in het licht van de uitwerking, die do vervolging zal hebben. In dot opzicht achtte hij de vervolging een fout. Hij wees de ver dachtmaking van sir John Simon van de hand, dot er politieke overwegingen zouden hebben gescholen achter de bespreking in het Lager huis, waarbij de attorney-general, hij zelf en anderen tegenwoordig waren. Hij had wenschen te weten, waarom de vervolging ingesteld wos en hij hield vol, dat hij het recht had zulks te weten. Hij ontkende, dat hij druk op den attor ney-general had uitgeoefend om de vervolging in te trekken. De premier voegde hieraan toe, dat ziji\j:ol- lega's en hij getracht hodden te doen, wat naar hun meening gedaan moest worden. Zij waren bereid voort te gaon zoo goed als in hun vermogen was, maar ols zij zulks wilden doen, moest het Huis in volle eerlijkheid den ministers een bevredigende mote van vertrou wen schenken. Hij beschreef de consen-otieve motie als volkomen ronduit, maar het liberale amendement noemde hij unfair. Asquith, Baldwin en minister Thomas aan 't woord. Asquith zeide, dat het amendement beschrè- ven was als minderwaardig, maar het was vol komen gedekt door het precedent. Daarop vervolgde hij„Ik wensch volkomen duidelijk te maken wat ons standpunt is. Ik ben niet ge trouwd aan eenige bepaalde instelling van on derzoek en ik ben ten volle bereid tot het vol gend© aanbodAls er een buitengewone commissie benoemd wo^dt, willen mijn vrien den en ik, voorzoover wij hierbij zijn betrok ken, geen plaats daarin opeischen. Voorzoo- ver wij hierbij betrokken zijn, zal er geen sprake van zijn, dat de commissie een partij dig samengestelde rechtbank zijn zal". As quith hoopte, dat de premier niet de deur voor eiken vorm van enquête had gesloten. Macdo- nald knikte hierop, ten teeken dat zulks wel het geval was. Hierop zeide Asquith, dat het spe©t, dat zulks het geval was. Indien er een bruikbaar alternatief werd 'geboden voor de buitengewone commissie, die voorgesteld was, zou noch hij, noch één zijner politieke vrien den daartegen eenig bezwaar opperen. Baldwin, de leider van de conservatieve»; zeide, dat zijn meening gewijzigd was door de meeningen, die hij had hooren verkondigen, maar de verklaringen van de regeering waren naar zijn meening voldoende om aan te too- nen, dat politieke overwegingen een groote rol hebben gespeeld in deze zaak. Het was voor de oppositie volkomen duidelijk, dat de taktiek der regeering er op gericht was de unionisten tc verslaan met behulp van de liï>$- role stemmen en omgekeerd. De conservatieven zouden zich echter niet op die wijze loten vangen. Zij aanvaardden de verklaring van d<\ regeering cn tastten de eer von den attorney- general niet aan. Zij waren van mecning, dat do juiste weg in dit geval wos hun stem te geven non het amendement tot benoeming van een commissie van onderzoek. Thomas, de minister van koloniën, die het debat sloot, hoondo de conservatieven met hun frontverandering. Zij hadden in koelen bloede een motie van afkeuring ingediend cn draaiden die nu den rug toe. Zij ouden b»i land met deze taktiek niet misleiden. De attorney-general had zijn zaak openlijk uit eengezet cn de noodige stukken aangevoerd ter ondersteuning. Hij had tevens alle verdere inlichtingenioeg>2ZCgd, die gewenscht mochten worden. De regeering wcigerdo dan ook do motie te aanvaarden. Als zij mocht worden aangenomen, zou zij dit beschouwen als een vonnis, door het Huis gestreken, maar dan zou het no^dzokclijk zijn een beroep op het volk tc doen. Nadere bizon derh eden over de Lagerhuis-discussies. Londen, 8 Oct. (R.) Temidden van zeer opgewonden tafereelcn voor een stampvolle vergadering van het Lagerhuis diende Sir Ro bert Horne, de gewezen conservatieve minister, vandaag do motie van wantrouwen tegen de regcering in, wegens haar houding bij het sta ken van de vervolging tegen den hoofdredac teur van het communistisch© orgaan Workers Weekly. Horne zeide, dat, indien de rechtsple ging ondergeschikt werd aan overwegingen van politieke dienstigheid, dit do gerechtigheid zou ondermijnéb. De attorney-general moest geheel vrij staan van politiek© invloeden bij het vor men van een meening. Er kon aan do Britsche beschaving geen zwaarder slag toegebracht worden dan dat do gerechtshoven dienstbaar gemaakt werden aan partijpolitiek. De grief tegen de regeering was, dat zij dit gedaan had. Horne critiseerde vervolgens de houding van Hastings. Hij zeide, dat dezo verklaard hod, dat geen overleg was gehouden met den odvocaat van do kroon, vóór deze laatste ter terechtzit ting mededeelde, dat von de vervolging was afgezien tengevolge van zekere vertoogen. Horne verwekte opschudding door te verklaren, dot er uitvoerige gedachtcnwisselingen waren gevoerd tusschen den advocaat von de kioon en den attorney-general en dat de Taedcdee- ling, die ter terechtzitting was gedaan, geschied was met volledige voorkennis van Hastings. Horne zeide, dot het den conservatieven onver schillig was of er gestemd zou worden over de conservatieve of do libcrole motie, mits de zaak duidelijk genoeg gebrandmerkt werd om her- hol ing te voorkomen. Hastings zeide in zijn repliek, dat hij niet anders handelen zou, wanneer hij morgen eon den dog weer voor hetzelfde geval zou komen tc staan. Voor den aanVang van het debat betuigde Macdonald zijn leedwezen aan het Huis, dot hij de vorige week ontkend had, dat de zaak van de Workers Weekly in het kobinet behandeld was. Hij zeide, dat hij in de hitte van het debat vergeten had, dat de zaak officieel behandeld was, moor dot de behandeling geen betrekking had gehad op persoonlijke overwegingen. Hastings verklaarde dot, nndot de vervolging was ingesteld, het Logerhuislid Maxton hem op de hoogte had gesteld van den uitstekenden staat van dienst in den oorlog cn hel karakter van Campbell, den hoofdredacteur van de Wor kers Weekly. Macdonald gaf ols rijn meening te kennen, dat do vervolging nooit had moeten worden ingesteld. Hastings zelf besloot de ver volging in te trekken, daar het onderzoek hen* de overtuiging had gegeven, dat de vervolging op niets zou uitloopen. Het kabinet oefende geen invloed op de beslissing uit. Sir John Simon, do libetale oud-minister, diende het amendement in om een buitengo* wone commissie van tien Logerhuisleden te be noemen tot onderzoek van de intrekking van de vervolging van den hoofdredacteur van dc Workers Weekly. Simon verklaarde, dat de be hoefte aan een onderzoek school in de behoefte* om na te gaan in hoeverre de politieke chefs van den attorney-general, d. w. z. het kabinet, een poging hadden gedaan om invloed op zijn beslissing uit te oefenen. Macdonald zeide, dat er geen schijn van recht bestond voor Simon's veronderstelling, dot de ministers op onbehoorlijke wijze tus- schenbcide zouden zijn gekomen. Hij ontkende verder categorisch de veronderstelling, dat het intrekken van de vervolging iets van doen zou hebben met do Russische onderhandelingen, die terzelfder tijd gaande waren. De regeering was vastbesloten de communistische propa ganda in Engeland geen kans te geven. „Wij zijn geen communisten, wij zijn tegenstanders van de communisten." De eerste minister gaf te kennen, dat de motie van afkeuring, indien zij aangenomen werd, een votum van wantrou wen in de regeering zou zijn cn dat, als het Huis de motie of het liberale amendement aan nam, de regeering zou aftreden. Asquith haalde een precedent aan inzake het eischen van een enquête en voegde er aan toe, dat de liberalen niet gobonden waren aan een bepaalden vorm van enquête en dot zij, indien een bruikbaar alternatief tegenover het voorstel tot benoeming van een buitengewone commissie van onderzoek werd gesteld, daar geen bezwaar tegen zouden opwerpen. Baldwin wees de motie tot verdaging van de hand en zeide, dat de regeering met behulp van de liberale stemmen de conservatieven hoopte te verslaan en omgekeerd. Aangezien do con servatieven niet de eer van den attorney-gene ral in twijfel wilden trekken, zouden aj hun - vollen steun verleenen aan het amondement om tot een enquête tc geroken. Of het tot olge- meene verkiezingen moest komen, zou aan de regcering te beslissen staan. Er zal een beroep worden gedaan r op 't volk. Lagerhuis-ontbinding vrijwel onvermijdelijk. Thomas antwoordde hierop met te zeggen „Wij zullcp een beroep doen op het volk en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 1