AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander"00""^90'»-1924 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON. Eet MISioenen-Testament. 23e Jaargang No. 86 De Staatscourant van heden 8 October bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen A. H. Smith als leeraar R. H. B. S. te Veendem; S. G. de Vries als leeraar R. H. B. S. te Amersfoort; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S te Utrecht mr. J. P. Tiddens te Utrecht; tijdelijk benoemd tot leerares R. H. B. S, te Den Helder mej. A. M. Ubbclrohde te Zond voort; benoemd tot officier in de orde van Oronje- Nossnu H. Sap, geneesheer-directeur van ge-* sticht Bloemendaal te Loosduinen; tot ridder dier orde P. v. d. Kamp, boekhou der van het Centraal kantoor der Vereen, tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland; benoemd tot directeur van het Huis van Be waring te Haarlem D. B. Siliakus, commies ter directie van de strafgevangenis te Arnhem; op verzoek eervol ontslagen L. Cramer, als notaris te Vriezenveen; op verzoek eervol ontslagen L. G. de Graaf als directeur van het post- en telegraafkantoor te Amerongen; eervol ontheven van zijn tegenwoordig be heer de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Moordrecht J. N. Weedo, en hij benoemd tot commies der posterijen en tele grafie; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Edam J. Beijer, thans commies der posterijen en telegrofie; benoemd tot burgemeester der gemeente Maartensdijk C. van der Voort van Zijp; met ingang van I November 1924 benoemd tot burgemeester der gemeente Dwingeloo mr. J. G. Wes tra van Holthe; met ingang van 1 Nov. 1924 aan J. Vlas kamp te Deventer op zijn verzoek eervol ont slag verleend als leeraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool aldaar; DE KONINKLIJKE FAMILIE. Hedenochtend zeer vroeg zijn Prins Hendrik en zijn broeder Hertog Adolf Frederik von Mecklenburg uit den Hoog, waar zij gisteren tegen den avond aankwamen, per auto naar Castricum vertrokken, tot het deelnemen «an een jachtpartij in de omstreken. HET HANDELSVERDRAG MET TSJECHO-SLOWAKIJE. Uitwisseling der oorkonden binnen kort te wachten. In verSand met vroegere berichten omtrent het verloop veen de onderhandelingen in zake de ratificatie van het handelsverdrag tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije, verneemt de Tel., dat kort geleden van beide zijden kleine veranderingen in den tekst zijn aangebracht, waaromtrent algeheele overeenstemming is be reikt. Door de nieuwe redactie is volkomen vol daan aan de wenschen der Tsjechische regee ring en tevens aan die der Nederlandsche be langen. Het wachten is thans, tot de ratificatie-acte aan Tsjechische zijde gereed is. Onze diploma tieke vertegenwoordiger te Praag is, naar door een bevoegde persoonlijkheid werd te kennen gegeven, reeds in het bezit der Nederlandsche acte van ratificatie. De uitwisseling der documenten is nog slechts een kwestie van een paar weken. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De derde tienduizend. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat voor de postreke ningen, behoorende tot de 3de groep, bedoeld in lid III, onder b. van de beschikking van den minister van waterstaat d.d. 24 Sept. (de num mers 20,000 t.m. 29,999), de postchèque- en girodienst weer wordt opengesteld met ingang van 13 October. P. T. T.-PERSONEEL De Centrale Bcnd cn de Federatie. Gemeenschappelijk optreden Het bestuur van den C. B. P. T. T. heeft on derstaand bericht verzonden aan de Federatie van Personeel in Openbare diensten en bedrij ven te 'Amsterdam „Waar uw oorspronkelijk schrijven over sa menwerking aan het Comité van Zes zijdelings het PTT-personeel raakte, heeft uw brief een onderwerp von bespreking uitgemaakt in ons bestuur. Wij verklaren ons bereid nader met u van gedachten te wisselen over de mogelijkheid -tot overeenstemming te komen inzeke de PTT- actie. Wij mogen u echter niet verhelen, dat de lastercampagne door u in deze dogen ge voerd de werkelijke eenheid niet bevordert Propagandistisch moge uw houding voor uw organisatie voordeel opleveren, wij betwijfe len of het personeelsbelang er inderdaod me de gediend is. Willen nochtans trachten door wederzijdsche uitwisseling van gedachten een basis voor de actie te vinden, welke voor het personeel voor dcel zou kunnen opleveren en noodigen uw be stuur uit tot een conferentie op Zaterdag 11 uur bondskantoor C. B. P. T. T., Marconistraat 90, Den Haag." DE K X. Blijkens bij het departement van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. onderzeeboot K X, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. Heydt, op haar uitreis naar Ned.- Indië, gisteren, 7 October, von Sevilla vertrok ken. RIJKS VA ARTUIGENDIENST. Een voortdurend toezicht van den Minister van Waterstaat. Bij K. B. tot instelling van een Rijksvoortui- gendienst is o.m. bepaald, dot alle Rijksvanr- tuigen aan een voortdurend toezicht van den Minister van Waterstaat zijn onderworpen. Van dit toezicht zijn uitgezonderd lo. de vaartuigen ressorteerende onder het Departement van Marine; 2o. de open vaartuigen, uitsluitend dienende voor plaatselijk gebruik bij sluizen, bruggen of andere kunstwerken cn 3o. de vaartuigen ressorteerende onder het Departement van Oorlog, behoudens voorzoo- ver betreft bouw, aankoop huur en herstelling. Onder de bevelen van den Minister wordt dit toezicht opgedragen aan de Scheepvaart inspectie. Het toezicht wordt uitgeoefend on der leiding von een door den Minister aan te wijzen inspecteur voor de Scheepvaart, aan wien ambtenoren kunnen worden toegevoegd. De inspecteur verricht zijn taak onder de be velen van den hoofdinspecteur voor de Scheep vaart. De werkkring, en de bevoegdheden van den inspecteur worden door den Minister vastgesteld. Dit besluit is I October j.l. in werking ge treden. DE ZOMERTIJD. Het rapport der „Tijd"-com missie. Naar „De Msb." verneemt, heeft de zooge naamde Tijdcommissie dezer dagen haar laat ste bijeenkomst gehouden en is de publicatie van haar rapport binnenkort te verwachten. Er moet sproke zijn van een minderheids- en een meerderheidsroport. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK ZUTPHEN. Alphabctischc aanbevelingslijst. De volgende olphabetische aanbevelingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Zutphen mrs. H. Diephuis, E. Mcindersma en A. J. Paulus, allen subsitituut-griffier bij de rechtbanken, resp. te 's-Hcrtogenbcsch, Zut phen en 's-Gravenhnge. Met het lot viel af mr. H. Sluyterman, sub stituut-griffier bij de rechtbank te Leeuwarden. DUITSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Het eereteeken 2e klasse van het Duitsche Roode Kruis is verleend aan jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Ko ningin in Zeeland, als be rmheer van het Prov. Zeeuwsch Comité tol cniging van den nood in Duitschlandmevr. de wed. C. L, van Woelderen te Vlissingen en den heer W. E. Coumou te Middelburg, als leden van het Prov. Comité voor Zeeland der Nederl. Centrale voor Vacantiekinderen uit Duitsch land; ds. J. W. van Garderen te Nieuw en St. Joosland als lid van het Centraal Comité tot ondersteuning van behoeftige predikants gezinnen in Duitschland; mevr. de wed H. P. den Bouwmeester—de Jonge en mej. A. W. Ermerins te Middelburg. STAATSRAAD OPPENHEIM HERDACHT. Acn dc Groningsche Hooge- school. Bij den onnvong van zijn college heeft prof. mr. dr C. W. van der Pot, hoogleeraar aan dc universiteit tc Groningen, gistermorgen met" een enkel woord het overlijden herdacht van Staots- raad Oppenheim, van 1885 tot 1893 hoog leeraar in het staatsrecht nnn deze universiteit, nadat hij als secretaris van Groningen de prak tijk van het staatsrecht had leeren kennen. Zelf geen leerling van Oppenheim kon prof. v. d. Pot over den persoon van Oppenheim niet an ders mcedeelen, dan wat haast ieder Neder lander van hem wist, dat hij door zijn levendig temperament, zijn geestdrift voor het vak, dat hij onderwees en zijn groote gave om ook ingewikkelde quaeslies bevattelijk en aantrek kelijk uiteen tc zetten, geweest was ?en der uit- ncmendste docenten, die onze univeisiteiten hebben gekend. Spreker stond vervolgens stil bij twee geschriften: Oppcnheim's standaardwerk over het Gemeenterecht en het Rapport der Staatscommissie voor de herziening der Ge meentewet, dot grootendeels door Oppenheim is geïnspireerd en in zijn eigenoardigen per soonlijken stijl is geschreven; om te eindigen met een woord von eerbiedige hulde aan zijn nagedachtenis. Ir. J. F. P. RICHTER, f In leven hoofdingenieur S. S. in Nederlondsch-Indië. Omtrent de loopbaan van den te 's-Graven- hage ontslapen hoofdingenieur eerste klas der Staatsspoorwegen in Ned.-Indië, den heer J. F. P. Richter, valt nog mede tc dcelen, doi deze in Nov. 1889 werd benoemd tot tü*'olijk inge nieur eerste klasse bij de lijn Pre erTjila- tjap. Na in 1903 bevorderd te zijn tot hoofd ingenieur, werd hij in 1911 benoemd tot hoofd ingenieur eerste klasse. Nog in hetzelfde jaar verkreeg.hij op zijn verzoek eervol ontslag zu'ks onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten den lande bewezen. De thans ontslapene heeft deel gehad aan de voorbe reiding en den aanleg van verschillende In dische spoor- en tramlijnen. W. HUISMAN, f Oud-algcmccn pakhuismeester to Batavia. Te Amsterdam overleed, in den ouderdom van 86 jaar, de heer W. Huisman, oud-alge meen pakhuismeester te Batavia, ridder van de Militaire Willemsorde en van de orde van Oranje Nasau GEMEENTELIJK MELKBEDRIJF TE AMSTERDAM. Dc voordracht verschenen. Thans is een voordracht verschenen van B. en W. van Amsterdam aan den gemeente- rood waarin wordt voorgesteld een gemeen telijk melkbedrijf in te stellen. De levering van de melk komt dan geheel aan de gemeente. De inkoop zal geschieden naar dc samenstel ling van het product terwijl de goedgekeurde inrichtingen door de gemeente zullen worden overgenomen. De aflevering der melk zal uit sluitend geschieden in flessghen met enkele afwijkende bepalingen voor den verkoop por glos. De inrichtingen van de slijters zullen aan vast te stellen voorwaarden moeten voldoen en zij hebben zich te houden aan een door de gemeente vast te stellen prijs en aan te ge ven wijk. Het gehcele bedrijf zal staan onder een directeur, bijgestaan door een Raad van Advies DE BEGROOTING VAN GRONINGEN. Geen salaris verlaging. Verschenen is de ontwerp-begrooting voor 1925 van dc gemeente Groningen, waaruit blijkt, dat 1923 een overschot opleverde vnn ruim twee ton, dat te danken is aan de groote opbrengst van den hoofdelijken omslag en aan de belangrijke baten uit de bedrijven. B. en W. stellen voor hiervan 100.000 te reserveeren en 788.099.28/^ te gebruiken om den ge wonen dienst voor 1925 sluitende te maken. B. en W. meenen voorloopig geen voorstel len te moeten doen tot verlaging van salarissen en loonen of verhooging der pensioenbijdra gen GEMEENTERAADSLEDEN IN DEN VRIJHEIDSBOND. Algemeenc vergadering te Arnhem. Op Zaterdag 25 dezer zal te Arnhem een algemeene vergadering van de Vereeniging van gemeenteraadsleden in den Vrijheidsbond wor den gehouden. Als eerste punt vermeldt de agenda de vast stelling van een nieuw reglement, waarvoor een commissie, bestaande uit de heeren dr. W. W. van der Meulen, C. G. Roos en W. J. Bas- tiaan, een ontwerp heeft opgemnokt. Aan dat ontwerp is het volgende ontleend De vereeniging stelt zich ten doel te bevor deren verhoogde belangstelling voor en stel selmatige toepassing van de liberale beginselen in het bestuur van de Nederlandsche gemeen ten, en meer in het bijzonder de verwezenlij king van het algemeen gemeente-programma van den Vrijheidsbond. Het bestuur der vereeniging bestaat uit 15 leden, van wie er 13 uit en door de leden der vereeniging worden gekozen. Het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond benoemt, op voor dracht van het bestuur der vereeniging, uit de leden den voorzitter, cn insgelijks nl of niet uit de leden, den secretaris-penningmeester. Als tweede punt vermeldt de agenda een inleiding van mr. P. Drooglecver Fortuyn te 's Gravenhage over de financicele vooruitzich ten van de gemeenten UIT DE S. D. A. P. De jongste bestuursvergadering. In de jongste vergadering van het bestuur van de S. D. A. P. is, naar Het Volk meldt, besloten, voor hot dagblad Het Volk weer een commissie vnn toezicht in te stellen. Als leden dezer commissie werden benoemd de heeren W. Drop, J. H. Schaper, C. Werkhoven en F. M Wibaut. Op voordrocht vnn het bestuur von het In stituut voor Arbeidersontwikkeling werden ols bezoldigd bestuurders benoemd K. Vorrink cn P. Voogd. Er wordt een commissie ter bestudeering van het militaire vraagstuk somcngcsteld, waar voor de volgende personen zullen worden uit- genoodigd voor het N. V. V. R. Stenhuis, E. Kupers, P. Moltmaker en F. S. Noordhoff; voor de S. D. A. P. W. Banning, F. v. d. Goes, Suze Groencweg, Jerome Hnrtog, K. ter Loon, C. Pothuis—Smit, mr. P. J. Troclstro, W. H. Vliegen, K. Vorrink en J. v. Zadclhoff. MIDDENSTANDSBEWEGING. De Nederlandsche Middenstands bond. Gisteren heeft in de bovenzalen van café- restaurant Riche te 's Gravenhage de eerste vergadering plaats gehad van de beide groeps besturen van den kort geleden opgerichten Nederlandschen Middenstandsbond, welke een voortzetting is van den in 1902 gestichten or ganisatie „De Middenstandsbond". In een ver- eenigde vergadering dezer groepsbesturen werd allereerst overgegaan tot benoeming van een algemeen voorzitter, ols hoedanig met algc- mcene stemmen werd aangewezen de heer Ed. G. Schürmann te Rotterdam, die ook voorzitter was van den ouden bond. Na door het aanwe zige oudste lid in joren, den heer E. de Kor- ver, in zijn nieuwe functie geinstallecrd te zijn, aanvaardde de heer Schürmann zijn benoeming met het uitspreken eener rede, waarin hij de richting nader aangaf, in welke de nieuwe bond zijn werkzaamheden heeft te verrichten, en zijn actie te ontwikkelen. Spr. kon doorbij o. m. aan de vergadering de gelukwenschen overbrengen van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, mr. Aolbersc, die een dezer dogen zijn ingenomenheid met de volbrachte reorganisatie tegenover hem had geuit. Vervolgens gingen de beide groepsbesturen elk afzonderlijk in vergadering, ten einde uit hun midden een voorzitter en een secretaris, be nevens drie leden voor het algemeen bestuur aan te wijzen. Tot voorzitter van het Groepsbe stuur A (de stands-, handels- en winkeliersver- eenigingen) werd eveneens de heer Ed. G. Schürmann benoemd, terwijl tot secretaris daar van de heer J. K. W. F. van Bommel zich zag aangewezen. Als leden van het algemeen be stuur werden voor deze groep benoemd de heeren J. C. Blankcrt te Utrecht; L. Bern, J. Gorris te Loenen o. d. Vecht en H. J. Pcletier te Leeuwarden. Tot voorzitter van het Groepsbestuur B (de vakvereenigingen op het gebied von nijverheid) werd benoemd de heer L. dc Groot te Rotterdam (Nederl. Bond van Schilderspatroons) en tot secretaris de heer D. Carree te Rotterdam (Ne derl. Bond van Behangers- en Meubelmakers- patroons). Tot leden van het algemeen bestuur werden door deze gToep oongewezen de heeren L. de Groot, Rotterdam; S. P. Lips, 's Graven hage (Bond van Wuschindustrieelen en Herre Peitsma, Dordrecht (H. O. R. E. C. A. F.). In beide vergaderingen werd voorts de te voeren propaganda besproken, alsmede de ver schillende besluiten cn opdrachten van het de vorige maand tc Amersfoort gehouden Midden standscongres. Na beëindiging dezer vergadering kwam on der leiding van den heer Schürmann het alge meen bestuur bijeen ter afdoening van ver schillende zaken, die volgens de statuten en het huishoudelijk reglement allereerst geregeld moesten worden. In deze vergadering werden benoemd tot onder-voorzitter de heer L Bern, J. Gorris; tot secretaris dc heer L. de Groot en tot penningmeester de heer J. C. Blankcrt. Voorts werd met nlgemeeno stemmen be noemd tot directeur van het bondsbureau te 's Gravenhage, de heer A. Ingenool Jr., die ge lijke positie ook bij den ouden bond bekleedde. Ten slotte werd, omdnt nog bepaald was dnt alle verbintenissen, die voor den ouden bond zijn aangegaan, ook door het nieuwe bestuur erkend zullen wqrden, besloten het benoemen van leden in een te vormen raad van advies, alsmede het benoemen van een buitengewoon lid in den Middenstandsraod, tot een volgende vergudering non te houden»' THCOSOPHISCHE BEWEGING. Kotherinc Tinglcy in ons land. De leidsvrouw der theosofische beweging over dc gcheele wereld, mevr. Kothcrine Tinglcy, uit Point Lorna, vertoeft eenige dagen in ons land. Zij heeft gisteravond in de groote zaul van Pulchri Studio te den Hoog, waarin geen stool onbezet bleef en velen nog moesten staan, over het occultisme cn de theosofio gesproken. Wio ecnigszins bekend is met de theosofische ge dachten zal niets nieuws van haar hebben ge hoord meldt het Hbld. maar daardoor wel licht dubbel hebben kunnen genieten van haar ongewone welsprekendheid, woormede zij meer don met hetgeen ze eigenlijk zeide, haar gehoor voortdurend heeft geboeid. Zij is een geboren redenaarster. Mevr. Tinglcy zal heden. Donderdagavond, van 8 uur of in Hotel Poulcz allen ontvangen, die belong in hoar werk tc Point Loma stellen en met hoor daarover, of over do theosofio in het algemeen, van gedachten willen wisselen. Vrijdagavond is er in Pulchri Studio wederom een bijeenkomst, waarop leerlingen van mevr. Tingley een muzikaal programma (piano, viool, harp en hobo) zullen uitvoeren cn plaatjes van het theosofisch centrum te Point Loma zullen worden vertoond. Do leidsvrouw zal ook don aanwezig zijn. DE TARIEFWET. Het recht op bron- cn mine raalwater. De N. V. Mij. tot Exploitatie van dc Victoria- bron te Oberlohnstcin, te Amsterdam, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waaraan wij het volgende ontlcenen Het ontwerp is in hei algemeen gebaseerd op een verhooging von het thons geldend tarief met 60 pet. door een verhooging van het wnor- derecht van 5 pet. op 8 pet., doch de voorge stelde verhooging von het invoerrecht voor bron- en mineraalwater van 0.50 op 4 per 100 flesschen betcekent een verhooging niet met 60 pet. doch met 700 pet. Tegenover de meeste andere artikelen wordt ten opzichte van het bron- cn mineraalwater door een dergelijke reusachtige verhooging eer» groote onbillijkheid begaan. Adressante is een zuiver Nederlandsche on derneming, bestuurd door Nederlanders en werkend mot Nederlandsch kapitaal, zoodat het bij de vastlegging van een nieuw tarief eerder overweging zou hebben verdiend adressante, do voornaamste importrice van natuurlijk bron- en mineraalwater, von invoerrechten geheel vrij te stellen. Doorvoering van de voorgestelde heffing zal een teruggang in den omzet von natuurlijk mineraalwater onvermijdelijk tengevolge heb ben en de fiscus zal daardoor niet die baat vinden, die hij zich heeft voorgesteld. Het gebruik van natuurlijk mineraalwater fav breede lagen der bevolking, heeft zoodanigen ingang gevonden, dat hier niet van een weelde-, artikel, doch wel van een algemeen gebruiks artikel moet worden gesproken, daar het als dagelijksche tafeldrank in het huishouden veel vuldig wordt gebruikt. Voorts heeft het gebruik van natuurlijk mine raalwater krachtig medegewerkt om het ge bruik van alcoholhoudende dronken te doen verminderen en daardoor ook tot bevordering van de volksgezondheid in Nederland. Verzocht wordt ten slotte post 25 van het wetsontwerp niet goed te keuren, doch deze Zwarigheden moeten prikkels zijn, geen strui kelblokken, Potgieter. door HULBERT FOOTNER IdOOFDSTUK L Op een zekeren ochtend, precies zooals zes ochtenden in de week (vocantiodagen uitgezon derd) en vijltig weken in het jaar werkte Jack Norman zich met moeite in een propvollen ondergrondschen trein in Fiftieth Street, ging zit ten en vouwde zijn courant open. Maar dien ochtend keek hij, evenals ieder ander in den trein, met buitengewone nieuwsgierigheid naar do hoofdjes boven de artikelen, want iedereen zog met belangstelling uit noor het verdere ver loop von een sensationeel geval. Twee aSgen te voren was Silas Gyde, de mil- lionnairvrek en woekeraar, op straat door een bom in stukken gereten. Dc moordenaar, on middellijk gearresteerd, bleek niet een derge nen te zijn, die wrok koesterden tegen den ouden geldschieter (en men vermoedde, dat er velen waren, die dat wel hudden), maar een halve krankzinnige met anarchistische neigin gen. Hij was reeds op weg naar een gesticht voor ontoerekenbaren en heette Emil Jansen. De hoofdfeiten waren reeds in vorige edities medegedeeld, zoodat men thans alle ruimte ge ven kon aan anecdotes, die de buitengewone exentriciteiten van den doode illustreerden. De couranten beweerden, dat hij met een inkomen van misschien zes millioen dollar per jaar er niet meer dan zeshonderd uitgaf. Hij kocht zijn kleeren in een immigranten uitdragerswinkel in Washington Street en nooit meer dan één pok- in de twee jaar. Om te beletten, dat hij geld uitgaf ging hij altijd zond?r een cent op zak uit en leende de enkele centen, die hij noodig had, van schoenpoetsers, courantenjongens en appelenverkoopsters, die hij allemaal heel goed kende. Maar hij was zeer nauwgezet in het te rugbetalen van die schulden. lederen dag, zelfs toen hij ouder en minder goed ter been werd, ging hij naar het bureau van een zekere cor poratie, waarvan de directeuren een gratis lunch kregen, ofschoon hij doorvoor een mijl loopen moest van de Wall Strect-wijk, waar hij ol zijn zaken deedL Bij de deur van dot bureau had hij den dood gevonden. Enz. enz. Silas Gyde stierf ols vrijgezel en liet, voor zoover bekend, kind noch kraai na. Naar men zeide bedroeg zijn vermogen meer dan 100.000.000 dollars. De courant gaf een ver lokkende lijst van de aandeden, die hij veron dersteld werd te bezitten, maar met zekerheid wist men niets, daar hij, hoewel steeds in pro cessen gewikkeld, geen vosten advocaat had hij had niemand voldoende vertrouwd. Nie mand kon zeggen waar hij zijn vermogen be waard of hoe hij erover beschikt had. De jonge Jock Norman las over de miljoe nen met het soort pijnlijke genot waarmede een hongerig man zich een goed diner voor stelt Jock verdiende twaalf dollars per week. Hij wist weinig omtrent staathuishoudkunde of economie, maar hij kon zich niet ingenomen voelen met het plan der dingen, dat hem be perkte tot twaalf dollars per week, terwijl het den ouden men er honderdduizend gaf. Tv.aolf dollars per week beteekende, dat Jack's nog jongensachtige eetlust dagelijks niet voldoende gestild kon worden door het eten van een tweede-rangs-kosthuishet beteeken de, dat hij goedkoope kleeren moest dragen, terwijl het instinct vnn zijn jaren was zich uit te dossen als Salomohet beteekende, dat alle genoegens der stad zijn neus voorbijgingen; cn, ols ergste van alles, het beteekende, dat het genot, om een jong meisje op eerlijke en fatsoenlijke wijze het hof te moken, hem ont zegd was. Een jonge man moet geld hebben om een jong meisje mee „uit" te nemen. Jock's geval stond niet op zichzelf. Dezelfde uitdrukking van gemelijke somberheid kon men lezen op vele gezichten in denzelfden trein. Wat dit gezicht echter van de andere onder scheidde, was een smeulend vuur in do oogen, dat vermoeden deed, dat, wonneer de gelegen heid zich aanbood, deze jonge man de capaci teiten bezat een grootcre rol in het leven te spelen dan twaalf dollar per week toelieten. Hij stapte in Worth Street uit en ging naar het Centre, waor hij, ols boekhouder op Fis her's romen- en blindenfabriek werkte. Terwijl hij de straat doorliep, ging hij, zooals zoovele andere jonge mannen dien ochtend, in droomen op. „Als ik het geld van Silas Gyde had, zou ik niet zoo op dit trottoir stappen, maar in mijn Rolls-Royce naar Wall Street rijden. Of mijn yacht zou mij bij de Battery aan wol zetten, of een speciale trein zou mij van Lakeward komen halen I Maar het allereerste zou ik tegen Fisher zeggen, dat hij naar de hel loopen kon. O, dat zou een millioen waard zijn I „Ik zou tegen Fisher zeggen „Wie denk je feitelijk dat je bent, jij leelijke bankroetier van een timmerman, die zaken drijft op naam van je vrouw. Met de airs, die jij aanneemt, zou do wereld denken, dat je William H. Astorbilt bent. j Kerel, je verdient in je hecle leven niet wat ik voor een lunch uitgeef I" Toen Jack dc deur van het kantoor binnen ging, zochten zijn oogen onwillekeurig een raam van het huis von den ijzcrhandelaar aan de overzijde. Op dot oogenblik was er nie mand te zien later zou het versierd worden door een kastanjebruin kopje, dat zich over een schrijfmachine boog. Jack's droomen wer den in een andero richting geleid. „Als ik het geld van Silos Gyde had, zou zij haar eigen lunch niet behoeven te betalen, wanneer zij met mij eet. En ik kon 's avonds ergens met haar naar toe gaan. O, automobiel, rok, loge in de opera, souper en het Bienvenu en een bal I Lieve God I En ze zeggen, dat de oude Gyde van mijn salaris geleefd heeft I" Het kantoor der fabriek van Fisher lag op de tweede verdieping. Toen Jack binnenkwam, stond Fisher zelf bij de deur van zijn privé-kan- toor met zijn handen in zijn zak, een sigaar tusschen zijn dikke lippen, zijn hoed achter op zijn hoofd en den gewonen gemeenen grijns op zijn gezicht. „Je bent laat," kraste hij. „Kon je 's ochtends niet goed uit je bed komen Dat kwam geregeld voor bij Fisher. De pa troon vond dergelijke opmerkingen heel pret tig en de employés waren eraan gewend. Maar op dat oogenblik was Jack overspannen. In zijn verbeelding was hij nog de eigenaar van mil- lioenen. „De klok loopt voor," zeide hij kortaf, ter wijl hij Fisher recht in de oogen keek. rDat, lieg je," zeide de gentleman. Bij wijze van antwoord haalde Jack zijn hor loge uit zijn zak en vergeleek het met de klok aan den muur. De blik was niet complimenteus voor Fisher's verweerd uurwerk. Fisher werd vuurrood van woede. „Jij1 Houd je brutale praatjes voor je „Wie denk je wel, dot je bent," zeide Jack koud. De woorden kwamen noodlottig makke lijk over zijn lippen. „Jij leelijke twee-bij-vier ramen- en blindenmokcr met je zaken op noem van je vrouw I Betaal eerst jo rekening, vóór je op zoo'n manier tegen fatsoenlijke mcnschen spreekt Achter den angst in de oogen van den ma- geren kantoorloopcr cn de bleeke typiste straal de een bewonderende vcrnikking. Nooit waren dergelijke woorden op dat kontoor gehoord I „Eruit I Eruit I" brulde Fisher, die op het punt stond een beroerte to krijgen. „Eruit, vóór ik je eruit gooi I" „Daar ben jij do kerel'nog al voor!" zeide Jack, terwijl hij een stap deed in de richting van den baas." Fisher trok zich vlug in zijn privé-kontoor te rug en sloeg de deur achter zich dicht De kantoorloopcr gichelde cn legde dan bang zijn hand op zijn mond. Jack keerde zich om, stak kalm een sigaret op en blies ccn heela rookwolk daar in die „heilige hullen". De oogen der twee onderen keken hem met een soort aanbidding aan. Van achter den muur bruldo Fisher nog steeds „Eruit I Je bent ontslagen I" „Zeer verplicht I" zeide Jack. „Maar ik heb even lekker gezegd waar |ict op staat I" (Wordt vervólgd.)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 5