irma irandseo J. BEZAAN NUTSSPAARBANK SPECIAAL IN POLKA-KNIPPEN PER XA POND Laagestr. 14 langestraat 7! (ingang door bloemenwinkel) Langestraat 8 Teief- 129 Amersfoort Prijs ff 16.- H. W. STOL, ÖOCENT Mzandelpsche Staat per uit. September 1924 Volgestort knpitaal f 11.000.000. Statutair reservefonds f 5.060.000. Deposito's f 7.771.979.86 Crediteuren f 16 825.681.80 Debiteuren f 41.598.395.31 Kas, Munten, Coupons enz. f 3 339 684.91 Herdisconto's f 2.187.000. gehoord. Dc zaak-v. D. zal niet aan de orde kunnen komen. De president betuigt daarvoor tegenover de getuigen zijn spijt. De zaak-v. D. begint hedenmorgen te 10 uur, 's middags zoo mogelijk de zaak-de Gr. en de zaak-V. Zater dag om 10 uur. Eerste getuigd V. (gedetineerd) oud-rijks bouwmeester, herinnert zich het contract voor de heipalen. Hij wees den heer Mayer naar v. D Later kwamen de heeren bij get. terug en zeiden, dat de zaak in orde was gekomen Het coniruct heeft hij niet gezien, v T. moest als tusschenpersoon fungeeren. Voor het tusschcn- persoonschap werd een belooning uitgekeerd. Get. vindt de belooning van 16.000 niet veel, al weet hij het bedrag van het contract niet precies. Als get. het contract gezien had, zou hij het zeker niet goedgekeurd hebben. Get. weet niet, dot het bedrijf 184.000 op bracht en dat een winst van 48.000 gemaakt is. Dit kon alleen door te hooge declaratie. Get. wist wel, dat het op die manier ging' In het contract staat de paal op 1.20, maar v. T. declareerde 1.60. Zooveel maan den loler herinnert get. zich dit verschil niet meer. Get. verhoogde dergelijke declaraties om geld los te krifgen voor het betalen van andere schulden. Hoewel hij wist, dat de de claraties te hoog waren, teekende get. toch maar. Get. kreeg de declaraties van Schild wacht, die bedrevenheid had gekregen, merk te de pres. op, in het maken van dergelijko declaraties. Get teekende meestal in goed' vertrouwen op den heer Schildwacht ongezien ce declaraties. Get heeft vermoedelijk 10.000 ontvan gen van v. D. voor zijn bemoeiingen in deze zaak. Hij weet niet precies wat hij met de 10.000 gedaan heeft, vermoedelijk besteed voor afbetalingen ten behoeve van het Rijk. G'et. v. D (gedetineerd) verklaart, dat hij den heer V. den eenheidsprijs der palen heeft ge noemd 1.20). Get. Schildwacht die het volsche contract opmaakte weet niet van wie hij het ontwerp kreeg. Hij maakte het in opdracht van v. D. Get. Schildwacht zegt dat v. D hem gewoon lijk div? opdrachten opdroeg. Rechter mr. Calkoen vraagt, of v. T. heele- maal fugirant was, waarop get. V verklaart dat v. T. wel degelijk belang bij de transactie had. Op vragen van den verdediger deelt getuige V. nog mee, dat de gewoonte bestond ten be hoeve van den Rijksgebouwendienst soms gel den te lecncn van aannemers, tegen een rente van 10 Het O. M merkt op, dat bekl., hoewel hij zegt niet zeker te weten of hij de 10.000 heeft ontvangen, toch een verklaring geeft wat hij met dat bedrag gedaan heeft. De president ondervraagt bekl. vervolgens over het tweede feit. Bekl. geeft toe, dot hij 5000 aan dc G. heeft gegeven voor betalin gen. Dit geld zou verrekend 'worden met de materialen, de winst zou er dan bijkomen. Deze bedroeg 10 De president: Met andere woorden, er moes ten gefingeerde posten op de declaratie- voor komen om het geld terug te krijgen. Ook omtrent dit feit legt de accountant van Riemsdijk verklaringen af Getuige geeft toe. dot de mogelijkheid bestaat, dat er met geld, dat door gefingeerde posten was verkregen, andere vorderingen ten laste van het Rijk zijn voldaan. Dit gebeurde, omdat de bêgroótingen van sommige werken ver waren overschreden en men dit wilde bemantelen. Getuige Evertse, bouwkundige, heeft op last \an de G. de 5000 omgezet in materialen en dc posten daarvoor over cenige weken ver deeld. De G. had er bij opgegeven, dat het be drag met 10 moet worden verhoog'd. Dat was trouwens ^'usance als een aannemer geld had voorgeschoten. Getuige a décharge de Blij, accountant bij de belastingen te Rotterdam, heeft bij firma's te Dordrecht en te Rotterdam een onderzoek in de boeken ingesteld en daaruit is hem ge bleken, dat deze firma's gelden hebben voor geschoten cn later met 10 rente hebben terug ontvangen. Op een vraag van hel O. M. zegt de getuige, dat hij iets dergelijks in zijn praktijk nooit is tegengekomen. Een hoofdcommies van het Departement van Onderwijs, eveneens getuige a décharge, acht het niets bijzonders, dat er ingeval van levering door een buitenlandsche firma een Hollander als tusschenpersoon optreedt. Dat brengt vele gemakken mee. Het O. M. meent, dat zulks hier niet ter zake doet. De Duilsche firma had immers een vertegenwoordiger te Rotterdam, Een andere getuige heeft ook geld geleend ten behoeve van den Rijksgebouwendienst en daarvan 10 rente ontvangen. Het requisitoir. Mr. Bauduin, requisitoir nemende, zegt, om verwarring te voorkomen, thans niet over de toestanden aan het Rijksbouwbuieau te zullen spreken. Dit kan beter geschieden bij de be handeling van de zaak tegen V. Wel wil spc. constateeren dat er zeer nauwe relaties tus- tusschen het bureau en c3en bekl. bestond. Won neer er iets gebeuren moest, waar men zelf mot voor uit wilde komen, dan werd deze bekl. in den arm genomen en die was wel zoo goed valsche declaraties op te maken. Hij was de stroopop daarbij. Sdt. wijst of de familie betrekkingen, die tusschen eenigc der bekl. bestonden cn de gemeenschappelijke zaken-be- Jangen, die de bekl hadden. Uit alles blijkt, dot deze betrekkingen zeer hartelijk waren, zoo hartelijk zelfs, dat zij op de ambtelijke be'angen overgingen. Aldus was de toestand. Spr. komt dan tot het eerste feit. Er wor den palen gekocht voor 138.000; bekl. wordt in de armen genomen en verkoopt ze aan den Staat voor f 184.000. Zoodoende bleef er 46.000 over. Het bedrag van 138.000 werd gedeponeerd op de Bonk dat geld kon men eerst terugkrijgen als uitvoering was gegeven aan het uitvoerings-contract. Het middel om nu toch aan geld te komen, zonder dot_mcn denken kon dat bekl. te vroeg declareerde, was eenvoudigmen antidateerde het. Dooi gebruik maken van dit vervalschte geschrift heeft bekl. tenslotte de uitbetaling weten te verkrijgen. De bewijs-bestemming van het ge schrift acht spr. in verband met de in de dag vaarding vermelde instructies enz. volkomen vaststaande Alle elementen voor het ten lasto gelegde feit zijn aanwezigde bekl. zal dan ook niet aan een vercordeeling kunnen ont komen. Het feit is zeer ernstig aan een Staat werd oniechlmotig 46.000 onttrokken. Hier bij komt nog dc lichtzinnige wijze, woarop is gehandeld. Toen de Duilsche koopman het con tract verbrak, heeft geen der bekl. den Staat gewaarschuwd voor de 80.000 in marken, die op de Bank waren blijven staan en die iederen dag minder waard werden. Do totale schade voor het Rijk is derhalve 120.000 Voor hot tweede feit, refereert spr. zich aan hetgeen hij met betrekking tot het eerste heeft opgemerkt. Tenslotte merkt hij op, dat hij zich in de dagvaarding tot het uiterste heeft beperkt. H.:d hij alle valschheden aangebracht, dan zou de rechtbank alleen voor deze zaak 14 -dgen noodig hebben. Met de strafmaat kan er echter rekening mede worden gehouden Deze bekl. is echter niet zoo schuldig als de andere bekl., die hun ambtsplichten hebben geschonden. Maar aan den andsren kant moet er rekening mede worden gehouden, dat de Staat ernstig is benadeeld De verdediging. Mr. Nljsingh merkt op, dat pers en publiek alleen spreekt van de malversaties bij het Lcidsche Ziekenhuis. Dat is volkomen onjuist Men heeft hier te doen met een wanbeheer voor den Rijksgebouwendienst van het depar tement van onderwijs. De zaken tegen dezen bekl. zijn voortgekomen uit die wijze van be heer. Bekl. stoat buiten dat bureau, al zijn er relaties. Ambtenaar is hij echter niet. Wan neer er geldon zijn verduisterd, dan is er een actie geweest van de ambtenaren, een actie waar deze bekl. buiten staat. Alles wat er gebeurd is, geschiedde op aanstichting van het Rijksbouwbui eaudat is het kardinale punt in deze zaak. Dit punt heeft het O. M. evenwel' buiten beschouwing galaten. Dat van aannemers gelden werden geleend ton behoeve van den Rijksgebouwendienst cn dat hierop 10 rente werd gegeven, is door de getuigenverklaringen1 vast komen te staan Iedere firma, die met den Rijksgebouwen dienst in aanraking kwam en geld voorschoot, heeft die 10 genoten. Dat blijkt duidelijk uit de accountantsrapporten. De firma's dienden declaraties in, zooals de diensl dat wilde en wat men niet moest hebben, gaf men terug Do dodor is hier de Rijksgebouwendienst, die de declaraties op laat maken. Bekl. en anderen hebben, wanneer de rechtbank er een misdrijf in wil zien, alleen middelen verstrekt voor het feit. Noch juridisch, noch feitelijk is bekl. echter de doder. Met welk doel de dienst zoo handelde, kan in de zaak tegen V. behandeld worden. Wonneer echter die dienst gefraudeerd heeft, dan stoot de aannemer daarbuiten. Men moet de zaak niet gaan omdraaien en zeg gen, dat de aannemer de oplichter is. Hoog stens is hij medeplichtige. Wat het eerste feit betreft, merkt pl. op, dal de onderhandelingen en het opmaken van het contract voor de levering van de heipalen ge- hoe] buiten bekl. zijn omgegaan. Bekl. heeft alleen geld gestort op de Bank en later de claraties toegezonden gekregen, welke decla raties op gegevens van v. D. zijn opgemaakt. Bekl. heeft de stukken geteekend en het geld ontvangen. Hij heeft toen gevraagd, wat hij er mee '.moest doen en toen is tegen hem ge zegd van dc 30.000, die de anderen moes ten hebben. Maar toen was het gebruik ma ken van het valsche stuk of de oplichting reeds lang achter den rug. Nu kan men wel denken, dat alles tevoren is afgesproken, maar dat is git niets, gebleken. Het tweede feit is'veel eenvoudiger. De G. heeft 3000 geleend van bekl., die dit bedrag verhoogd met 10 zou terug ontvangen met behulp van gefingeerde posten. Het opmaken hiervan is door anderen, weer heelemaal bui ten bekl. om, geschied. De figurant of de stroopop kan nooit de da der zijn Pl bekijkt dan de juridische constructie van- d? dagvaarding nader en heeft ten deze, wat de oplichting betreft, materieele bezworen. Het valschelijk verklaren in declaraties en in actes kan nooit leiden tot oplichting. Dit zou alleen mogelijk zijn, indien de Rijksbouwmeester er door misleid werd en er zijn handteekening onder zette. Maar deze was volkomen op de hoogte van de valschheid. Een dergelijke bc- drogshandeling het indienen bij het ministe rie van de declaratie, gaat ook niet op. Want volgens de instructie moest zij worden inge diend bij het Rijksbouwburcau. Dit bureau zorgdv! voor de verzending naar het departe ment. Pl. betwist vervolgens het oogmerk van wederrechterlijke toeëigening. Bekl. teekende het contract en schoot het geld voor in de wetenschap, dat hij daarmee iets zou verdie nen. De gewoonte v.as toch dat men TO kreeg. Maar buitendien het contract was op-' gemaakt door iemand di-e daartoe volkomen bevoegd was, n.l. door den Rijksbouwmeester. Wal de 30.000 betreft, wijst pl. er op, dat bekl. eerst achteraf gehoord heeft, wat daar mede zou gebeuren. Hij kan dus nooit tevoren het oogmerk gehad hebben een ander weder rechtelijk te bevoordeclen. Wat de 80.000 aan marken op de Rott. Bank betreft, het nadeel dat hierdoor is ont staan, is in dien tijd door honderden hondels- lichamen geleden. In ieder geval is bekl. daar voor niet aansprakelijk. Nu maakt men hem er een verwijt van, dat hij den minister niet gewezen he<?ft op dot geld Maar lag dat op zijn weg Dat hadden de ambtenaren te doen; bekl. stond daarbij geheel buiten. Juridisch staat het tweede feit gelijk aan het eerste. Hier is niets anders gebeurd dan het terugbetalen van een schuld. Daaruit kan dus nooit eenig nadeel ontstaan. Vervolgens bestrijdt pl., dat de declaraties bestemd waren voor bewijs. Volgens de voor schriften voor de Rekenkamer moeten derge lijke declaraties behalve door den rijksbouw meester ook door den minister zijn geteekend. Anders missen zij dus bewijskracht. Ten slotte komt spr. op het „gebruikmaken" van dc valsche declaraties. Op het moment, waarop bekl. de stukken indiende bevatten zij nog niet de handteekening van den rijksbouw meester, laat staan die van den minister. In dc geheete jurisprudentie vindt men geen. ge val, waarbij dc volsche declarant beschouw wordt als de verbruiker van een stuk, maar altijd is het de ambtenaar, die er zijn verkla ring aan hecht en het stuk doorzendt. Pl.'s bezworen van allerlei aard komen feite lijk op hetzelfde neer: op een omstandigheid, die het O. M. over het hoofd heeft gezien, n.l. dot het rijks-bouwbureau een zelfstandig lichaam was en dat men zijn verwijten tot dien dienst en niet tot den bekl. had moeten rich ten. Pl. heeft het vaste vertrouwen, dat de rechtbank don bekl. moet vrijspreken, althans ontslaan van rechtsvervolging. Uitspraak 23 October. Onze St. Nicolaas is heerlijk Dagelijks versch Teieph. 257 C.v.Ommeren UTRECKTSCHEWEG 1. Op en bewaarneming van Effecten van Inleggers Onvoorwaardelijke waarborg der Gemeente Amersfoort. tl Aanbevelend J. L. A. Haverhoek SpcorhorloG KOODE cn WITTE rOHTW IJNEN KIXAU11N' MALAGA VERMOUTH MARTINI EN ROSSI 1.75 p Litcrflesch Samoswijn 1.25 Sam s1.50 Muscaat Samos2.— BORDEAUX WIJNEN p. flesch, p. anker SL Emilion gewas 1321 f 1.— f 40.— Bordeaux Vieux 191S 1.20 50.— Cantenac 191S 1.35 55.— St. Emilion 1917 1.60 62.— AUEEH1IERK00P VOOS AMERSFOORT IITRECHTSC HESTRA AT 3 LUCAS BOLS HULSTKAMP VVYNAND FOCKINK LIKEUREN en OUDE GENEVER Genever, Brandewijn Gestookte Citroen, Bitters 3.20 p. 1L VRAAGT UITGEBREIDE PRIJSCOURANT ADVOCAAT van Mollandsche Eieren en Priina Brandewijn, f 2.25 ner flesch f L20 flesch

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 6