Chr. Hist. Unie niet mee. En dit zeg ik niet, met de' bedoeling om nu langs den rug onzer tegenstanders omhoog te komen. Maar wel durf ik zeggen Men heeft te veel op de schouders der icgccring geladen, en te veel van de volksvertegenwoordiging verwacht Van Gcd willen velen niet weten en intus- schen heeft men de Staat tot een Alvoorziencr gemaakt. De ecnige God is ingeruild voor een ander en die ander moet nu alles geven. En als wij ons nu ten deze keeren tegen Sociaal Democraten cn Communisten dan is dat niet omdat wij van de toepassing hunner eischcn groote schade vrcezen. De Staat kan het niet en z a l het ook niet geven. Welken kont uit Niet steeds meer op de schouders van den Staat leggen, moor «f- nemen. De dingen moeten op hun plaats. Noo- dig is, dot de Maatschappij hoor taak weer vervulle. Hier ontmoeten wij de tegenstelling tusschcn de politieke partijen. Zal de Staat het bedrijfs leven aan zich trekken of niet Ik bedoel niet dat dit niet kon en mag voor b.v. de posterijen en meer enkele zaken. Maar toch moet ik wel even oon den girodienst denken en wat daarvan terecht gekomen is. Men kan ook teveel hooi op de vork nemen. Dit wordt ook toegegeven door Vrijz. DemocratenTreub, voorheen de gangmoker voor Staatsbedrijven ziet do dingen nu anders in en als wij denken aan wot hij nu schrijft don zijn wij Chr. Hist, niet in slecht gezelschap als wij zeggen: „verzwaar de4Over- heidstaak niet" I En hier denk ik ook aan 't gezin. Wij wei geren beslist om met wettelijke maatregelen mede te goon, die 't gezin zullen brengen onder de heerschappij van den Staat. Ziet toch dat hij uw gezinsleven in ecie houdt! Wat droevige tooneelen zien wij daarvan in Rusland. Ont zettend is de schildering die de witte ster cor respondent van de N. Rott. daaivan geeft, zooals hij dat met eigen oogen gezien heeft. De kinderen daar, weten niet van wicn ze zijn cn waar ze thuis hooren. Is dat niet vreeselijk? Hier kom ik ook even op ons standpunt ten opzichte van schoolvpeding. Daargelaten be paalde gevallen in Buitengewone omstandighe den, zeggen v/ij naar ons beginselneen wij willen geen schoolvoeding, maar wij willen den bond behouden tusschcn ouders en kinderen. Een onder verschilpunt is de kwestie van de gehuwde ambtenares, 't Gaat er bij ons om, dat wij in de gehuwde ambtenares de moe der niet willen missen. Zegt men ze moet bei* den dan maar zijn, en moeder cn ambtenares, dan zeggen wijdat is onbarmhartig. (Ap plaus). Welken kant uir Geen leus, geen groote woorden. Lont men ons volk de beginselen van Gods Woord voorhouden. Die beginselen kun nen niet straffeloos worden veronachtzaamd. Een volk dat dit meent, maakt zich gereed, om den nek te krommen onder den arm van den tyran. De verwarring is zoo groot. Hier wordt ge roepen om den sterken man elders wordt het verwacht van het proletariaat, de sterke massa. Hier staan wij als Chr. Hist, rustig tusschen in. Wat wij op constitutioneel gebied hebben gekregen dat willen wij vasthouden. En daarbij zwaaien wij niet met Koningin Wilhelmina als met een vlag. Maar vast staat, dat onze Ornn- je's niet voor zichzelf, maar in het belang van het volk hebben geregeerd, (applaus). Wij vragen ook van de Overheid, dat zij re kening houden met de Kerk niet dat zij Kerk word? maar houde de groote betee- ker.is van de Kerk voor ons volksleven in 't oog. De Overheid bevordere een goede Zon dagsrust. Als er de laatste jaren iets geleerd is, dan is het diter is behoefte aan ontwik keling van den geest, aan een dag die kon dfe- nen tot de beste afwisseling, tot aanraking met het hoogere. De beteekenis van de Kerk is nog altijd groot. Wat zij doet, ook in haar z.g. barmhortighcidswerk, daar zit liefde, door zit een stuk ziel in en dat vindt men niet bij Staatsarmenzorg. Nog even kom ik op 't reeds genoemde punt van overlading van den Staatook dit is noo- dig ter verduidelijking, inzake 't standpunt der Unie wat betreft de financiën. Dat het met de financiën mis is geloopen is voor een gioot deel l? wijten aan die geweldige overlading. 't Is met den Staat toch niet anders dan met een huishouding En als de Staat nu gaat bezuinigen dan wordt dat hoogst kwalijk ge nomen. Men bedenke toch, dat de algemeene wel vaart van den Staat in de eerste plaats afhangt van de credietwaardigheid. Wij hebben en betoonen ook medelijden met het diep ongelukkige Rusland, dat om zich heen grijpt of 't geen crediet kan krijgen, doch 't heeft dat verbeurd. Er worden bezwaren aungevoerd, ja een heele beweging op touw gezet tegen allerlei belastingen. De octi? tegen salarisverlaging is niet van de lucht. Men denke niet dot de Chr. Hist, daaraan van harte hun stem hebben gegeven en dat wij onverschillig daaronder zijn. Graag zouden wij 't anders gewild hebben. Niet onwaaTschijn lijk dat 't straks nog wel mee zal vallen. Ech ter dit staat vastde Regeering is er op uit om een sluitend budget te krijgen, zonder dat de ambtenaarssalarissen daarbij als sluitpost moeten dienen. Wij zijn tot heden bewaard voor inflatie; ook voor oorlog. Doch dit is niet vanzelf geschied. Ik kom hier even tot bespreking van de waar de der tegenwoordig? ontwapingslcuzen, bij pacifisten van allerlei slag. Het is ver van ons, dat wij de oorlog niet vreeslijk zouden vinden en als 't met woorden te doen was, dan zouden wij geen donkere teekening kunnen geven, om 't oorlogsleed voldoende uit te beelden. Met den dïang der ontwapening stemmen wij van harte in. Maar als men meent dat nvst het aan heffen der ontwopeningsleuze, de oorlog over is dan kunnen wij niet mee doen. Ik denk aan 't debat-Prof. v. Embden en Generaal Snij ders die 't luidst riepen om vrede, konden een ander niet rustig laten uitspreken. Vragen wij ons af of we reeds zijn waar geen begeeren meer is, dan wel of dat nog overal gevonden wordt. Doen wij alles, ieder in eigen kring wat noo- dig is, om verbroedering te krijgen. Dan gaan straks de soldaten naar huis. Maar eeader make men zich geen illusies. In de Monchester Guardian kon men dezer dogen lezen: „België had wel een deel van Holland mogen ontvangen, omdat het in den oorlog gegaan was". En het is op den reeds ge noemden debatavond gezegd: ontwapening zou misschien wel 't offer van ons eigen land kunnen kosten. Wat zegt men daarvan 5 Wij steunen van harte 't werk te Genève, doch wij zijn dankbaar dat onze regeering maar niet zoo alles teckent. Wij verwachten heil voor de volkeren longs juridischen, langs arbitralen weg. Maar onverzoenbaar, onbegrij pelijk lijkt ons de leuze der ontwapening, in den mond der genen die den klassens t r ij d prediken Als Christ. Hist, zijn wij dankbaor dat wij hebben een eigen volksbestaan een eigen signatuur een eigen roeping. En wat er leeft als volkskracht, willen wij helpen opbouwen in historischcn zin, naar de beginselen van Gods Woord. Onze leuze zij en blijve Dient God, eert den Koning. POSTCHEQUE EN GIRODIENST. Een verzoek ter voorkoming van vertraging. Van officieele zijde schrijft men ons De rekeninghouders van den Postcheque- en Girodienst worden in hun eigen belang aange raden voor de toezending van hunne opdrach ten aan het centrale girokantoor te 's-Graven- hage steeds gebruik te maken van de speciale omslagen G 39; aan het postkantoor verkrijg baar tegen den prijs van 60 cent per 100 stuks, ten einde vertraging in de afdoening te voorkomen. DE NUTSAVONDEN. Een mecledceling van het Bestuur. De toegangskaarten voor den eersten Nuts- avond van o.s. Donderdag zijn aan de leden verzonden. Op deze kaarten staat dit keer o.m. vermeld„Toegong alleen voor leden met hoogstens twee leden uit hun gezin boven 16 jaar. Scherpe controle zal worden uitgeoefend". Waar het aantal personen, dat vroeger op de kaarten toegang had vrijwel onbeperkt was, 'hebben wij ons tot het bestuur gewend met de vraag wat de oorzaak is, tlat thans bovenge noemde beperking is gesteld.' Men deelde ons betreffende deze kwestie het volgende mede Het Bestuur heeft deze maatregelen moeten nemen, daar vorige jaren gebleken is, dat bij enkele lezingen, welke het grootste publiek trokken, de zoal van Amicitio te klein bleek te zijn, zoodat er in elk geval geen plaats is, voor kinderen, onder de 16 jaar. Waar de Nuts-avonden zooveel verscheidenheid bieden cn ook voor eene kindermiddag is gezorgd, kan men terecht verwachten, dat het bezoek zich ecnigermate verdeelt over de verschillen de avonden, zoodat elk lid van eer) gezinslid maatschap te zijner tijd daarvan kon profitee red In het belang van alle leden zij dus aan bevolen, dat ieder zich aan de bepolingen houdt en meewerkt tot de goede orde. Het is een verouderd begrip, dat, om eene Nutszaal te vullen elk lid zooveel mogelijk personen meebrengtook zonder die hulptroepen mag het „Nut" bogen op volle zalen. Laat dat „Scherpe controle zal worden uitgeoefend" niet meer noodig blijken te zijn waarom het werk van een Bestuur, dot zóóveel voor de leden doet, onnoodig verzwaren Misschien is hier een woord aan de Amersfoortsche burgerij niet misplaatst. Wanneer uit hun midden zich een comité vormde, met den ijzeren 'wil, fond sen bijeen te brengen, tot het stichten van eene groote, moderne concertzaal, zooals Nijmegen en andere plaatsen er een bezitten, dan zou van beperking op de'Nutsovo^en geen spTake behoeven te zijn. Waar na herhaalde bespre kingen, het uitwerken van plannen en overleg met deskundigen gebleken is, dat, om de kos ten, het „Nut" zelf zulk een grootsch plan niet ter hand kan nemen, zou het voor Amersfoort een weldaad zijn, nu de stad zich naar alle kanten zóó "uitbreidt. Wanneer een kern van alle inwoners, de schouders er onder zetten, om iets goeds in dit opzicht tot stand te bren gen. Gepensionncerden en mannen die tijd heb ben, spant U er voor, waar een wil is, is ook een weg. MILITAIRE VOOROEFENINGEN. Uilslag der examens. Bij het vorige week gehouden examen voor het behalen van „het bewijs van voorgeoefend heid", hetwelk vier maanden vermindering van oefentijd in de kazerne waarborgt, slaagden de volgende jongelui G. J. H. v. d. Hoeven, A. C. A. Neu, W. J. Nieuwkerk, I. den Baas, M. Hagenbeuk, J. J. Hartogsveld, C. W. Overecm, woonachtig te Amersfoort W. F. H Tabemal uit Soest, en J. W. Gnlesloot, W. J. H. Schothorst en P. Dek ker uit Baom. GARNIZOEN. AmersfoortGarnizoen. Bij Kon. Besluit, is de reserve-eerste-luitenant L. J. Prins, van het 16e regt. infanterie be noemd tot reserve-kapitein bij het korps. AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING. Het U. S. O.-conccrt op a. s. Vrijdag. Reeds eerder werd in dit blad het voorloopig programma gepu^ eerd. Thans nadert de da tum van de eers:e uitvoering, welke op Vrij dag 17 Oct. a.s. in Amicitia is vastgesteld. Deze zal zich naar onze meening een bijzon dere beteekenis in het pluatselijk kunstleven versohaffen. Het Utrechtseh stedelijk orkest onder leiding van Evert Cornelis is namelijk voor dezen avond geëngageerd en zal uitsluitend achttien de eeuwsche muziek ten gehoore brengen. Een concerto grosso van C o r e 11 i, de Suite Castor et Pollux van R a m e a u en cie Jupiter symphonie van Mozart. De heer Cornelis zal zelf de pianopartij ver vullen in het Concerto van Corelli. Aangezien het optreden van een der beste Nederlandsche orkesten onder een uitnemend dirigent tot de hooge zeldzaamheden to dezer stede behoort, meenen wij van te voren de aan dacht voor dit concert wel te mogen vragen. Toegang wordt evenwel uitsluitend aan leden verleend, en aan hen, die buiten Amersfoort wonen. Men raadplege voor bijzonderheden de advertentie, welke in dit nummer voorkomt Op een der volgende bijeenkomsten (21 Nov.) wordt een Mnskespel gegeven door een ensemble onder leiding van den begaafden ac teur Albert van Dalsum, terwijl de emi nente voordrachtskunstenaar Jan Mus toe- zegging gedaan heeft voor een afzonderlijken voordrachtavond in Februari 6 Februari). Verder zal in het voorjaar waarschijnlijk een ballet opgevoerd worden en een tentoonstel ling worden gehouden van Indische Kunst. In het blod van ücndcróug zal een korte be schouwing over -dit V. S. O. concert worden gegeven. OPENING VOLKSUNIVERSITEIT. Een interessante avond. Zaterdagavond werd in „de Valk" de ope ningsavond gegeven van de Volksuniversiteit voor het winterseizoen 1924—1925. Voor een flink bezette zaal, waar wij onder *Ie aanwezige autoriteiten o.a. den burgemees ter, mr. J. C. graaf van Randwijck, opmerkten, opende de voorzitter, dr. R. Micdema, den avond. Hij heette den spreker, den heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam, uutoriteiten en andere aanwezigen hartelijk welkom. Een woord van dank bracht hij nog aan de ge meente, die ieder jaar door de subsidies het be staan van deze instelling mogelijk maakte. Ver volgens schetste spreker de geweldige taak, die de Volksuniversiteit op zich neemt, de alge meene ontwikkeling, de verruiming van den geestelijken blik. Spreker merkt op, dat men nog steeds in de dwaling verkeert dat de volksuniversiteit slechts voor de minder ontwikkelden is. Dit is onjuist, het niooie van de instelling is juist, dot de meerdere en de minder ontwikkelden hier elkaar ontmoeten en door het samen discussieeren en geestelijke verstandhouding het hooge doel der meerdere geestelijke en verstandelijke ontwik keling nastreven. Vervolgens mankt dr. Miedema enkele op merkingen over de verschillende te houden cursussen, waarvan eenigen nog niet voltcc- kend zijn. Hij zegt tot slot dat de Volksuniversiteit vol hoop de toekomst tegemoet gaat en spreekt den wcnsch uit, dat zij moge groeien cn bloeien en zijn schoon doel: meerdere ontwikkeling, te bereiken. Vervolgens geeft hij het woord aan den heer K. ter Laan, die zal spreken over „de Meistreel in de Middeleeuwen". De heer Geert Dils, voorheen zanger aan de Brusselsche opera, zal hem begeleiden op de oude middelecuwscho theorbe-luit De heer Ter Laan begint met op te merken, dat deze zaal eigenlijk te „modern" is voor het doel. Men zou hiervoor de Ridderzaal te Den Hoog of een zoal van een oud kasteel moeten hebben. Uit de middeleeuwen neemt hij den tijd van I20O—1500; vóór 1200 is van de beschavingsgeschiedenis weinig overgebleven Eerst in de 2de helft der 19de eeuw kwam deze en gene op de gedochte dat er toch wel iets goeds in die zoo lang verfoeide middel eeuwen had gezeten. Geen stad van beteekenis of het heeft zijn middeleeuwsche, nog prachtige overblijfselen, van de bouwkunst. In Vlaanderen vooral ook voorbeelden van prachtige middeleeuwsche beeldhouwkunst. De schilderkunst is voorul in Vlaanderen goed bewaard. Alles overblijfselen van de mooie kunst der middeleeuwen. Ook de zang- en muziekkunst bloeiden. Het is onbegrijpelijk, dat men pos zoo loot tot de ontwikkeling komt van de onuitputte lijke schat der middeleeuwsche letterkunde. Spreker wil niet over Jacob van Maerlandt spreken, noch over andere middeleeuwsche proza, hij zal slechts spreken over de zong in de middeleeuwen. De middeleeuwsche maatschappij was van een eenvoudige structuur. Doch ook hier had men het groote klosseverschil. De ridders, met hun idealen van strijdvaardigheid, van heldenmoed, de kerk met het geloof cn de innerlijke vroom heid, de burger» die voor het eigen recht en de zelfstandigheid hunner steden opkwamen, zij hadden allen hun eigen poëzie, waarin zij hun idealen bezongen. Spreker wil vervolgens een enkel woord over de „meistreel", de heraut (Geldersch) of me nestreel zeggen. De heer Dils is gekleed als zulk een middeleeuwsch „sprookspreker". Zoo iemand trok het land rond, en was zoodoende de „schakel" tusschen de kasteden, de steden, de landen, want men bedenke dat de communi catiemiddelen zeer gebrekkig waren. Brieven werden onderling niet geschreven. Mo.v. - dóar komt de meistreel! Hij draagt zijn „boerden" en „sproken" voor en vertelt wut hij gezien heeft op zijn reizen, van de „mode", de dracht in ondere gewesten, spreekt hij in „kemenade" (de „vrouwenkamer"), hij is een „wandelende courant". Vervolgens geeft de heer Ter Laan het woord aan den heer Dils, die het „Hildcbrands Lied" zal zingen. (De aanwezigen konden den tekst volgen uit een boekje, dat vóór den aanvang verkocht werd). Alvorens de heer Geert Dils aanvangt, geeft de heer Ter Laan een verklaring van dit lied; het is een voorbeeld van* de woeste ridder- kracht. Don volgt een lied uit den bloei der ridderschap: „Heer Halewyn"; ook hier lunt de heer Ter Laan een heldere verklaring von dit lied voorafgaan. Vervolgens goot de spreker over op de „burgerlijke" poëzie, waarvan de heer Dils zingt de minneliedjes „Die Nachtgoel die sanc een liet" en „Ghequetst ben ic van binnen". Een andere groep van poëzie, die, volgens spieker, door de middeleeuwsche jonkheid ook zeer bemind was, zijn de liederen die bij het z.g.n. „Meifeest" werden gezongen, van welk feest in enkele streken von ons land nog over blijfselen zijn te vinden en waarvan als voor beeld worden gezongen: „Kon ik die Mane schijn Bedekken" en „Schoon Bieveken, waar wuarde gij den eersten Meienacht?" Ook een middeleeuwsch geestelijk lied werd door den heer Geert Dils voorgedragen: „Nu zijt Willekome". Verschillende oud-Nederlondsche liederen werden vervolgens nog door den heer Dils op gevoelvolle wijze voorgedragen, van welke liederen de heer Ter Laan steeds een duidelijke verklaring met nadere toelichtingen gaf. Het was in alle opzichten een interessante, maar tevens ook een zeer leerzame avond, waarmede de Volksuniversiteit het nieuwe sei zoen geopend heeft. Een woord van dank aan den heer Ter Laan voor zijn causerie en aan den heer Dils voor zijn muzikale illustratie was dan ook geenszins misplaatst. Zooals wij reeds zeiden, een genotvollen en leerzamen avond. 1 VROUWEN-VREDEBOND Lezing dr. Poclhekke. Belangstellenden herinneren wij nog even aan de lezing van dr, Poelhekke, die a.s. Woens dagavond in de Luthersohe kerk gehouden zal worden voor de afdeeling Amersfoort van de Algem. Nederl. Vrouwen-Vredebond. Dr. Poelhekke zal spreken over „De voor uitgang van de Vredesgedachte in de Oorlogs literatuur. PADDENSTOELEN-EXPOSITIE. In het gebouw der R.H.B.S. De tentoonstelling van paddenstoelen in de gymnastiekzaal van de H.B.S. is in alle op zichten een succes geweest. Waren verschil lende deskundigen, gezien de kleine hoeveel heden zwammen, welke men op wandelingen passeert, werkelijk bevreesd, dat er dezen keer wel eens weinig kon zijn, de jeugdige inzenders hebben ze schitterend gelogenstraft. De inzen dingen lieten weer duidelijk zien, welke prach tige omstreken Amersfoort heeft voor wie deze kinderen van den herfst nader wil leeren ken nen. Op een heel lange tafel waren maar eventjes 162 gedetermineerde soorten bijeenge bracht, wat een record is, terwijl in den kelder nog wel 30 soorten lagen, welke de leiders niet dadelijk thuis wisten te brengen cn nog gede termineerd moeten worden. Summa summarum: een kleine tweehonderd soorten I 't is bijna ongelooflijk. Natuurlijk waren er weer de „ge wone" als vliegerzwam, cantharel, boleeten, etc., die nu langzamerhand gemeen goed gaan worden, bovendien veel der ,,vrij veel" of „ma tig" voorkomende species, maar er waren ook groote zeldzaamheidjes, waarvan een echt liefhebber watertandt. We kunnon natuurlijk niet alles noemen, noch allen, die aardige din gen aanbrachten, maar moeten toch op enkele inzendingen in het bijzonder wijzen. Voor 't eerst aanwezig was Ompholia Mau ra, een ding, dat hier op den Berg steeds op sintelhoopen voorkomt De sintels zaten er vast aangegroeid. Dit zwammetje heeft een voorkeur voor „brandplaatsen", plckkén waar een vuurtje gestookt is. Andere, als Stropharia, staan bij voorkeur op mest. En Nictolis asterophorn en Collybia tuberosa moeten juist op de bijna vergane restanten von de Grofplaot russula staan, om te kunr.cn tieren. En had de jongeheer Entrop geen aardige Clavaria ingezonden, die op thee bladen stond Zijn Juncea was een der nieu welingen voor Amersfoort. Dit jongmensch deelde met Max van Raalte de eer een nieuwe vindplaats (de 3e in Nederland) te hebben ontdekt van den zonderlingen Hoorn van over vloed, die kolkgrond prefereert en dus bewijst dat we dien hier ook nog hebben. Van Coelhout kwam die mooie rose, moor giftige Lactarin Törminosus, die zulke fijn wollige omgekrulde randen heeft cn door jon geheer Feikema werd aangebracht. Een nieuwe Polyporus (Schweinitzi) was von jongeh. Gast, een prochtcollecticVarkensoor- tjes (Peziza onotica) van Haas en Kruithof. Weer een ondere noviteit was von Jacob de Waal, die zijn vader's v/oning van een Meru- lius Lacrymans had verlost, welke daar bezig is den timmerman werk tc bezorgen. In het Hoüandsch heet die Huiszwam. Dit waren wel de grootste zeldzaamheden of novums voor deze streek. Er waren kleuren cn geuren in overvloed Om bij de luatste te blijven Lactaria hclvus riekt naar Kerry, L. glyciosmus naar Kokos noot. De Anijszwom draagt zijn naam terecht, de Stinkzwam niet minder. Gelukkig stond die onder een stolp We moeten ophouden, we zouden de krant anders vol schrijven, maar we mogen niet ein digen zonder het werk der jongedames fte noemen, die met hun bloemen- en plaatver siering van zoo'n moeilijk te versierei) ding als een gymnastiekzaal een vroolijk interieur hadden gemaakt. Zoodot we niet onders kunnen zeggen, dan waar we mee zijn begonnen de tentoonstel ling was een succes. A. B. L. O. De 3de wandeltocht. A.s. Zaterdagmiddag zal de derde wandel tocht plaats hebben van de Amersf. Bond van Lichamelijke Opvoeding, onder leiding van de heeren van der Linden en Losekoot. De af- marsch is bepaald om 2 uur van het stations plein. KANTONGERECHT. Uitspraak in Strafzaken. F. v. E. Zwolle, opgeven van een valschc naam 15—10 d. D. M. L A'foort, dronkenschap 8—8 d. K. J. idem idem 4—5 d. Th. W., Hoogland, idem 8—8. G. H. R'dam idem 88 K. R. Spakenburg idem 8—8 W. P., Gordercn, een gewond dier arbeid doen verrichten 10—5 C. v. d. H., Hoogland overtr. arbeidswet 2—1 J. L. Z. Soest idem 2X22X1 Th. J. S. A'foort idem I5X2-I5XT D. v. d L. idem idem 1I A. S. W. idem idem I1 J. v. d. B. idem idem I—1 F. v. d. B. idem idem 1—I P. M. v. C. idem idem 1T S. A B. idem idem I1 M. H. v. H. Luntercn met auto op rijwielpad rijden 10—5 valschen naam opgeven 20—10 A. F. V. A'foort over spoorweg loopen 5—3 J. B. idem als bezoeker te laat in café zijn 4-3 P. B idem café te laat sluiten 5—3. K. K., Spakenburg, te Baarn op den weg schreeuwen 1010 A. v. D. idem te Bunschoten op den weg schreeuwen 10—10 G. J. v. A. Apeldoorn te Hoevelaken met auto te snel rijden 25—4 A. P. A'dam idem idem. J. K. Den Haag, idem 15—3 B G. V. Haarlem idem 10—4 W. I. P. Stadskanaal idem 253 L. v. S. Bussum tc Soest idem 10—5 en niet stilhouden 2510. P. J. W. A'foort overtr. Leerpl. wet (recidive) voorwaardelijke hcchtenisstraf vpn een dog met proeftijd van een jaar. POLITIENIEUWS. Bekeurd. Een wielrijdstcr is door de politie geverbali seerd wegens het na den daarvoor wettelijk vastgestelden tijd berijden van een rijwiel zon der licht. Nachtverblijf. fri het politiebureau is aan 8rie personen een nachtverblijf verleend. Openbare dronkenschap. Ter aoké openbare dronkenschap is één per soon in arrest gesteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren Jantje Moiia d.v. Willc-m Stcgemnn cn Maria van Beekhoven. Rcngcr *.v. Rcngcr van Buren en Stijntjo van de Croats. Adrinnus Antonius Petrus z. v. Petrus de Vries en Pau lina Brokx» Elisabeth Helena d. v. Wouterus van Norden en Willempje van de Kamp. Bcr- dina Alyda d. v. Albertus van Nrmv/egcn en Adriann ven der Geld. OverledenJohannes van Dijkhuizen oud 68 jaar cchtg. van Alido Johanna de Gans. GEVONDEN VOORWBRPEN. Twee gewichten (H.G.), een stoffer, tweo kindermutsjes, eenige sleutels. Rechthebbenden kunnen zich tot het verkrij gen van jjtüchtingen ten politie-bureele ver voegen 436ste STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatsto klasse. Vierde of laatste week. Trekking van IT Oct. 1924. (100 loten). Ten kantore vnn den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 26) is No. 9006 uitgetrokken zonder prijs. AGENDA Dagelijks: Opeubaro Leeszaal cn Bibliotheek Muur huizen 0. Leeszaal Handelsregister, Amhcmschew. 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. B. K. Opcnhnro Leeszaal en bibliotheek, Zaterdag, Zondag, Maandag, Do Arend-Bi oscoop. Zaterdag, Zondag, Moandag, Amicitia Bios coop. Donderdags. Advies Bur. Ver. v. Huisvrou wen Fröbelschool. ZondagsFilmspel „de Faam". 14 Oct. Amicitia. Gezelschap Mnstcnbrocck. 15 Oct. Luth. Kerk. Lezing Dr. Poelhekke. 16 Oct. Amicitia. Nutsavond. Voordrnc! t Henri Dekking. 17 Oct. Amicitia Amersf. Kunstkring. Con cert U. S. O. 18 Oct. Logegebouw. Amersf. Loge. 20, 21, 22, 23 en 24 Oct. de Volk. Film „Adoro Tc". 21 Oct. Amicitio. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing de heer Drijver. 23 Oct. Amicitio. „Slachtoffers der samen leving". 24 Oct. Amicitia Concert do Koos, (Hon- gonrsch Strijkkwartet). 26 Oct. de Valk. Uitvoering P. T. T. 30 Oct. De Volk. Ver. voor Zuigclingenbe- scherming. Lezing Dr. Carstcns. 4 Nov. óe Volk. Vcreeniging T. B. C. belan gen. Lezing met lichtbeelden Jan van Zutfcn 0 Nov. Amicitio. Feestavond Oost cn West. 8 Nov. De Vulk. Uitvoering Onder-officie ren. 14 Nov. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds- W. Mackenzie. 15 Nov. de Valk. Balavond Quick. 18 Nov. Amicitio. Concert Mej. Kleber en Nico von der Stadt. 20 Nov. Amicitia. Nutsavond. Lezing Prof. Dr. Groenewegen. 21 Nov. Amicitia. Amersf.-Kunstkring. Mas kerspel van Dalsum. 22 Nov. De Valk. Tooneelavond Frysk Selskip. 25 en 26 Nov, Amicitic. Revue „Verdien je wat 27 Nov. Amicitia. Concert „Mendelssohn". 9 Dcc. Amicitio. Concert dc Koos. (Lotte Leonard). 27 Dcc. Amicitia. Foyer Nut van 't Alge rnon. Lezing P. Tiggers. (Matinee). 29 Dec. Amicitio. Kindermotinée Nut von 't Algemeen. 30 Dcc Amicitia. Concert de Koos. (José Iturbi). 15 Jan. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds. van Doro. 17 Jan. Amicitia. foyer. Nut van 't Algemeen. Lezing dr. H. Martin. (Matinée). 22 Jon. Amicitia. Nutsavond. Lezing Mevr. v. d. Berg—v. Eysingen. 3 Febr. Remonstrantsche kerk. Lezing Ds. Klaver. 5 Febr. Amicitio Concert de Koos. (Francis Koene). 6 Febr. Amicitia. Amersf. Kunstkring. Voor dracht Jan Musch. 19 Febr. Amicitia. foyer. Nut von 't Algemeen. Lezing Dr. R. Miedema. (Matinee). 25 Febr. Amicitia. Nutsavond. Klein-Orkest, Willem van Warmelo. 14 Maart. Amicitio. foyer. Nut van 't Al gemeen. Lezing den heer J. Hoog. (Matinée). T9 Maart. Amicitia. Nutsavond. Lezing Prof. Dr Brugmons. UTRECHT. Stadsschouwburg: 13 Oct. Gezelschop Sluyters. „Een Nieuw Stuk", 8 uur. Pieterskerk. 14 Oct. Orgel-Concert. Louis Zimmerman en G. van den Burg. Telefonisch Weerberioht. Naor waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stand 778.8 te Memel. Laagste stand 758.8 tc Akureiry. Verwachting tot den avond van 14 Oct.: Meest zwakke O. tot Z. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. WIELRIJDERS Fietslantaarn aansteken 5 uur 40 min. W 1 S S JE L. K IS II s E N. "ft. Net. Niet Of». No. 11 Oef. 13 Oct. 24 V uur. Lenden11.47»/, J1.47} •e,t«no.fiO'/i O.fiCVi F trijs13 2è 13.43 Brussel12.23 1234 Zwitserland4912} <9.12} Weenen6'/. 0.361/. f Kol enhaeen45 lë 45.05 Otiri-iiani.a 86.75 :6 5 StockholmC8 15 6810 Now-iorn 2.5ö3/. 2.57} 1) Per 10.00J.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 3