AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eem lander" 18°"-1924 BINNENLAND. TWEEDE BLAD. Strijden of Slapen. 23e Jaargang No. 94 In een van de Psalmen staat een bekend woord, waarin de dichter zegt, dat de mensch tevergeefs vroeg opstaat en laat opzit om het geluk te verwerven, want dat God het evengoed zijn geliefde geeft in den slaap. Dit woord herinnert aan een waarheid, die wij uit ervaring ontegenzeg- gélijk moeten beamen, maar, gelijk het ge val is met alle waarheden, is zij slechts deel van een waarheid. Een andere waar heid staat er tegenover, en het zou niet moeilijk zijn, om eveneens uit den Bijbel uitspraken aan te halen, die wijzen op de noodzakelijkheid, dat de mensch moet strij den om zijn geluk. „Slapende rijk wordenis een vaak ge bezigde uitdrukking en er zijn inderdaad menschen, die slapende rijk wérden. Rijk niet alleen aan geld, maar rijk ook aan al die vreugden en voorrechten, die niet in geldswaarde zijn uit te drukken: liefde, vriendschap, achting; rijk ook aan nog kos telijker dingen, als levensmoed, blijdschap, geloof. Zij doen er niets voor, de begena digden, het waait hun aan, 't valt hun toe en zij aanvaardeli het als iets vanzelfspre kends, met een luchthartige houding, die de tallooze wroeters en tobbers prikkelt èn ijverzuchtig maakt. Het zijn de gelukskinderen, de lievelin gen der fortuin, of zooals het in de taal -van het Psalmboek heet, God's beminden, wien hij hetgeen zij n'oodig hebben, toebe deelt in den slaap. Het bestaan van deze door 't lot begunstigden heeft in het be wustzijn der mensohheid de tegenstelling in het leven geroepen, die in de kerkleer eangeduid wordt met de woorden „ver doemden" en „uitverkorenen". Wat heeft men oudtijds niet getobd ovër dit vraagstuk, in hoever het geluk of de zielsvrede of, zooals men het placht uit te drukken, de zaligheid, het heil of het behoud door den mensch uit eigen bewe ging door strijd en arbeid verworven kan worden en in hoever hij volkomen afhan kelijk is van machten, waartegenover hij hulpeloos staat. Mer^ sprak van de voor beschikking, daarmee doelende op hetgeen op beperkter gebied later de aanhangers van de erfelijkheidsleer zouden aanwijzen als een algeheele gebondenheid aan ver leden, ras en omgeving. Wie voorbeschikt is, krijgt het geluk; hij behoeft er niets voor ;te doen, hij kan er zich zelfs niet tegen ver betten. In den slaap valt het hem toe. Maar nviemiet voorbeschikt is, hem geven geen werken; al tobt en slooft hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, hij blijft de oude knecht- Er ligt iets zeer troosteloos in deze erva ring; wie tot de slotsom is gekomen, dat het geluk vanzelf komt, dat men er hetzij dat door goddelijke bestiering of door natuur lijke wetmatigheid; op aangewezen is of hiet,' ondergaat de ontzenuwende werking. van deze gedachte. Behoort hij tot de „uit verkorenen", hij zal overmoedig en zorge loos worden; behoort hij tot de „verdoem den", hij zal elke poging als vergeefsch la ten varen en allen arbeid opgeven. Het zou voor karakter en persoonlijkheid noodlottig wezen, zoo er tegenover de waarheid, dat het ons in den slaap wordt gegeven, geen andere waarheid stond. Want het is ontegenzeggelijk waar, dat de 'ééne mensch het in den strijd om stoffelijk en geestelijk zelfbehoud gemakkelijker heeft dan de ander. Het is waar, dat onverander lijke factoren, deels van lichamelijken, maar in sterkere mate van geestelijken aard, het lot van ieder onzer van te voren bepalen; dat wij begrensd zijn binnen onze vermo gens en dat deze vermogens bij den één overdadig zijn en bij den ander ontoerei kend. Wij mogen deze schijnbare onrecht vaardigheid niet ontkennen; in den levens strijd zijn wij niet met dezelfde middelen toegerust. Ik spreek van een „schijnbare" onrecht vaardigheid, want inderdaad komt het mij voor, dat ook ten opzichte van dit punt de -strikte rechtvaardigheid van het leven zich gelden doet. Tegenover de waarheid der voorbeschikking staat een andere wharheid, die het belang van de eerste weer opheft. De begunstigden mogen de hun toegewor pen vreugde kennen, die voor de uitgeslo- tenerr onbereikbaar blijft, laatstgenoemden ervaren een geluk, dat den eersten op hun beurt is ontzegd. Ieder onzer herinnert zich, hoe hij, als kind voor. een banketbakkerswinkel staan- de, de winkeljuffrouw' benijdde, omdat deze 1 taartjes kon eten, zooveel ze *h\aar lustte. Het kind begreep toen nog niet, dat de taartjes voor de juffrouw geen waarde meer hadden, omdat ze dag-in dag-uit te midden van taartjes moest voortleven. Zoo gaat het de verwenden van het lot, die slapende rijk worden; die maar een vinger hoeven uit te steken, of vreugde en vriendschap vliegen op hen toe; die met achting en eerbied wor den overladen; die levenslustig van nature zijn en het geloof een vanzelfsprekende zaak vinden. Waarlijk, wij behoeven hun de toegewor pen gaven niet te benijden. Door hun be voorrechting zijn zij onvatbaar geworden voor die andere vreugd, van hoogeren aard en\'an meerdere kracht: de vreugde van den strijd. Het genot van dén arbeid kennen zij niet;, de sponning, die het streven met zege en nederlaag brengt, is hun ontzegd; hun ziel-wordt niet bespeeld door de mees terhand van het leven, dat alle registers hanteert en alle accoorden aanslaat, nu eens majeur, dan mineur, maar altijd in- drukwekkei>d, altijd geweldig in schoonheid en kracht. Deze vreugd valt niemand toe in den slaap; haar érvaart men eerst in de bit tere, heldhaftige worsteling om het be staan. Dit is geen geluk om welslagen, want het welslagen blijft zeer vaak uit, maar het is het geluk van de aanvaarding.. Het hoog ste wat de strijdende mensch kan verove ren, is het inzicht in het wezen van 't leven, de berusting in de noodwendigheid, de eer bied voor het goddelijk geheim. Levenswijs heid, geput uit diepten van ellende, is duur zamer en kostelijker ook dan de goedkoope vreugd, die als een vlinder het slopend ge lukskind omzweeft. Slechts de graver vindt het goud; slechts de duiker stijgt omhoog met de parel, en de ware uitverkorenheid valt den dichter ten deel, die weet „dat daar nooit heil wordt zonder smart geboren, d$t èr geen hart zal worden uilverkoren, dat niet verging in vlam van eigen leed.' H. G. CANNEGIETER. DE FRANSCHE GEZANT. Verlaat den diplomatieken dienst. Volgens de „Echo de Paris" zullen zeer spoedig veranderingen bij het Fransche diplo matieke korps worden bekend gemaakt, waarbij 140 gezanten en consuls betrokken zijn. De heer Charles Benoist, de Fransche ge zant in Den Haag, zal den diplomatieken dienst verlaten NEDERLAND EN HET PROTOCOL VAN GENEVE. Een tegenspraak. Men meldt ons uit den Haag Naar wij vernemen zijn de berichten in sommige bladen omtrent de houding der Re geering ten aanzien van het Protocol van Ge neve uit de lucht gegrepen NEDERLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het handelsverdrag geratificeerd. De berichtgever te Praag van het Hbld. meldt, dat de retificaticoorkondcn van het han delsverdrag tusschen Nederland en Tsjccho- Slowakije gisteren zijn uitgewisseld. DE TARIEF WET. Een adres van confectie- fabrikanten. De Landelijke Bond van Confectiefabrikan- ten, gevestigd te Rotterdam, heeft in verband met de thans in behandeling zijnde Toriefwet, aan de Tweede Kamer een adres gericht, waar in gezegd wordt, dat vóór de Regeering haar voorstellen indiende, de Bond reeds wees op de wenschelijkheid, dat in de huidige tijdsom standigheden een verhooging van invoerrech ten als maatregel tot bescherming tegen den buitengewonen valuta-invoer hem ten zeerste gewenspht voorkwam. Een verhooging van 5 tot 8 pet. brengt deze bescherming weliswaar niet in voldoende mate tot stand, doch naar de meening van den Bond zal elke verhooging van invoerrecht bijdragen om de moordende concurrentie te beperken. Het adres wijst er verder op, hoe in elk van de ons omringende landen het invoer recht steeds wordt verhoogd en dat Neder land nog het eenige land is, waar alle invoer nagenoeg vrij is. Waar een verhooging van 5 tot 8 pet. door hen. die ook in de huidige dringende tijdsomstandigheden van geen be scherming willen weten, niet als belangrijk kon worden aangemerkt, wordt er in het adres bij de Kamer op aangedrongen, het huidige tarief- ontwerp aan te nemen. DE LOONPOLITIEK DER REGEERING. ZaJ de regeering haar politiek wijzigen Roomsch Katholieke bladen melden, dat zoo wel van R.-K. als van A.-R. zijde op de regee ring aandrang is uitgeoefend omde loonpoli tiek te wijzigen Woensdagmorgen hebben ver tegenwoordigers der R. K. en A. R. Kamer fracties afzonderlijk daartoe een onderhoud ge had met den betrokken minister. Naar aanleiding van die bezoeken heeft Don derdagavond c-gjt speciale ministerraad plaats gehad. (Reeds gisteren hadden eenige bladen het bericht, dat deze specialministerraad gehou den zou worden. Het Ned. Correspondentie- bureau kwam evenwel onmiddellijk daarop, dat er eenige molen r^eds op werd gewezen, dat in het houden, kort na e'konder, van vergaderin gen van den raad van ministers niets onge woons behoeft te worden gezien. De minister raad toch komt eenmaal per week vast bijeen, doch indien de werkzaamheden in die bijeen komst niet kunnen worden beëindigd, wordt in dezelfde week een tweede gehouden, om daar in de agenda verder te doen afwerken) DE LANDSDRUKKERIJ. De opheffing overwogen. De Tijd meldt uit Den Haag, dat de Regee ring de opheffing ovenveegt van de Landsdruk kerij. Het drukwerk zou door particulieren ge leverd worden. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. De aandrang tot intrekking. Het Rotterdamsch comité tegen de zakelijke bedrijfsbelasting heeft aan den Gemeenteraad een adres gezonden, waarin wordt betoogd, dat een erkend onbehoorlijke belastingheffing als de zakelijke bedrijfsbelasting niet mag worden bestendigd met een beroep op den financiee'en toestand der gemeente en dot aan dien toestand ovenmin kan worden ontleend een motief, om de eigenlijke verantwoordelijkheid voor het heffen van zakelijke bedrijfsbelasting af t# schuiven op het Rijk, daar'de wetgever het al of niet heffen uitdrukkelijk aan de autonomie der gemeenten heeft overgelaten. De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft een adres gericht aan het gemeentebe stuur, waarin wordt aangedrongen op intrek king van de verordening tot heffing van een zakelijke belasting" op het bedrijf. DE BURGEMEESTER VAN LEERDAM. Een hulde bij zijn 10-jarig ambtsjubileum. Donderdagavond is de burgemeester van Leerdam, de heer J. R. MeesJ ter gelegenheid van zijn 10-jarig ambtsjubileum gehuldigd. Namens de burgerij zijn den heer en mevrouw Mees een glazen servies, een product van Leer- damsche kunstnijverheid, en een oorkonde aan geboden. Voorts hebben afgevaardigden van verscheidene instellingen en vereenigingen, van verschillende politieke en godsdienstige richtingen, den jubilaris gecomplimenteerd on der aanbieding van bloemstukken. DE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE AMSTERDAM. Naar het buitenland tot herstel van gezondheid. Naar wij vernemen, is de hoofdcommissaris van politie, de heer A. J. Marcusse, die sinds Augustus met verlof is, en een groot deel van dien tijd in Bergen op Zoom heeft vertoefd, thans naar het buitenland vertrokken tot her stel van gezondheid. MR. H. N. C. BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN. De heer mr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken te Geldrop, wiens overlijden wij meldden, was van 1883 tot 1912 burgemeestér van de gemeente Voorburg. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 21 de zer op de Ned. Herv. begraafplaats te Geldrop. W. P. DE LEUR. Het Hbld. meldt dat de bijna 80-jorige heer W. P. de Leur, de vroege!e regisseur van de Kon. Vereen. Het Ned. Tóoneel de vorige week Vrijdag door een beroerte is getroffen. Zijn toestand mag op het oogcnblik. de om standigheden in aanmerking genomen, bevre digend hceten. GOUDEN FEEST. Bij de ijzergieterij te Ulft. Onder groote belangstelling vierde gisteT de heer R B. Deurvorst te Ulft zijn gouden jubileum als directeur der ijzergieterij en emaillefabrieken Diepenbroek en Reigers te Ulft. Namens het personeel werd den jubilaris c-cn marmeren ploquette met bronzen borstbeeld aangeboden. Op de drukbezochte receptie ver schenen o.m. het college van B. en W. en vele raadsleden. Het gcheele dorp Ulft «deed aan de feest vreugde mede. MOOIE GIFTEN. Ter gelegenheid van een 40- jnrig huwelijksfeest. Onder groote belangstelling hebben gisteren de heer en mevrouw H. J. H. Gelderman— Muller hun 40-jarig huwelijksfeest gevierd. Zij hebben te dezer gelegenheid een groot aantal schenkingen gedaan. Alle arbeiders van de fir ma H. P Geldermon en Zonen (ongeveer 1600) krijgen een extra-gift ten bedrage van hun halve weekloon de gepensionneerde arbeiders van de firma 4 weken extra-pensioen zij, die uitkeeringen genieten van het weduwen- en weezenfonds, verbonden aan de fabrieken der firma, vier weken extra uitkecring zij, die 16 October 40 jaar of langer bij de firma werk zaam zijn, een extra-gift van 40. Verder ontvingen het ziekenhuis te Oldenzaal 5000 de Vereeniging tot bestrijding van do tuberculose te Oldenzaal 1000de armen van Oldenzaal 2000de Ned. Herv. Kerk 1000 de diakonie der Ned. Herv. Gemeente 500 de afd. Oldenzaal van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 1200; de Protest- vereeniging Ons Belang te Oldenzaal 1000 de predikant der Herv. Gemeente te Losset 500 (om te besteden)de armen te Losser en buurtschap Berghuizen 100Qde wijk verpleging in de Lutte 100de afd. Olden zaal van de kinderherstcllings- en vacantieko- lonies 500 de Israëlietischc armen te Ol denzaal 250 en de Vereeniging tot ontspan ning en ontwikkeling te Oldenzaal 10.000. HOLLANDSCHE HULP ACTIE VOOR HON- GAARSCHE KINDEREN. Baronesse Wilhelm Vrendcnburdh. Men seint ons uit Boedapest. De Presidente van het Centraaicomité der Hollandsche Hulp actie voor Hongaarsche Kinderen Baronesse Wilhelm Vrendenburch is Vrijdag in het Roo- de Kruishospitaol aan een ernstige maagaan doening overleden. De Baronesse, die de lei ding had van de gcheele weldndigheidsactie, vertoefde reeds eenigen tijd te Boedapest, al waar zij de verpleging van een harer bescher melingen, die geopereerd moest worden, waar nam Zij was indertijd reeds lijdende oan een maagaandoening, voor welke naderhand, on danks de uitstekende verpleging, geen genezing meer bleek te bestaan. Do Directie der „Kinderschutzliga" heeft reeds een rouwbijeenkomst belegd en zal de zorgen voor de teraardebestelling op zich ne men. DUITSCHE EXPLOITATIE IN SURINAME. Uit Berlijn wordt gemeld Naar aanleiding van het bericht van de Tel. volgens hetwelk een belangrijke Dubsche groep baron Van Heemstra zou hebben ge polst over onderhandelingen aangaande* de ex ploitatie van suikerfabrieken en plantages in Suriname, kunnen we mededeclen, dat er ver schillende thans nog niet voor de publicatie vatbare overwegingen zijn, die dit bericht^ op- zichzelf niet onwaarschijnlijk doen zijn. Op den centrale van de Verein der deut- schen Zucherindustrie en in andere suikerkrin gen is van deze plannen niets bekend, zoodat men (wat ook bij het geringe belang van de Duitsche biet$uikerindustrie bij deze zaak ven te voren te verwachten is) kon aannemen dat het hier geen industrieele maar een financieele groep geldt. Gelijk bekend, waren reeds voor den oorlog Hamburgsche en Bremensche finan cieele groepen geïnteresseerd bij suikerplanta ges in Midden-Amerika en in het bijzonder op Cuba. EEN GOED WERK. n Propaganda voor Boskoop. Naar het Vad. verneemt is de heer J. H. van Straoten van Nes, kweeker te Boskoop, bezig met de uitgaaf van een bijzonder ge schrift, dat ten doel heeft de kweekerijen van Boskoop door de heele wereld bekend te ma ken. De tekst wordt in vier talen samengesteld door den heer Moerlands, directeur van de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop. Tachtig platen in kleurendruk en foto's zullen den tekst opluisteren. Alle directe reclame wordt in deze brochure zorgvuldig vermeden. Men krijgt eerst een historisch overzicht van het kweekersbe- drijf, dat reeds in 1600 zijn intree in Boskoop deed, vervolgens worden de producten, zonder vermelding van de produceercndc kweekerij, en eindelijk bijzondere prncstaties der Boskoopers beschreven en natuurlijk ook in kleurenbeeld of foto weergegeven. Onder deze laatste behooren natuurlijk de feestviering van het Paleis in het Noordeinde in 1923, het rosarium door onze Koningin aan het koninklijk paar van Zweden geschonken en midden in een oerwoud te Ocland aangelegd, tcntoonstellingsinzendingcn, enz. Men wil, kortom, laten zien het Boskoop- sche product cn wat er mee te bereiken is. De ministers van Financiën en Landbouw schreven voorberichten. Een keurige band zal de uitgaaf, die tegen April kan worden tege- moctgezien, kronen. Het werk is bestemd om te worden gezonden oan de eigenaars van de fraaiste tuinen en aan de bloem- en plantlief- hebbers over de heele wereld, welker adressen uit den aard der zaak te Boskoop bekend zijn. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE DUURTE. De actie der personcelbonden. Gister had te Utrecht een vergadering plaats van de hoofdbesturen der erkende organisaties van spoorweg-personeel ter bespreking van de maatregelen, welke genomen dienen te worden om het personeel te vrijwaren tegen de nodee- lige gevolgen van de stijging der prijzen van de levensbehoeften. Behalve het hoofdbestuur van de N. V. wa ren alle besturen oonwezig. De N. V. hod bericht gezonden, door een belangrijke vergadering verhinderd te zijn. Algemeen kwam in de vergadering nooT vo ren, dat algeheele samenwerking in het belang van het personeel is. Eveneens was men algemeen van oordceL dat de stijging der levensmiddelenprijzcn het nemen van maatregelen noodzakelijk maakt. Omtrent de te volgen gedragslijn kwam men in beginsel tot overeenstemming. De inzichten der vergadering zullen aan de N. V. worden medegedeeld, waarna een nietiwe bijeenkomst voor de vijf organisaties zal worden uitge schreven. DE STAKING BIJ DE BIJENKORF TE 'S-GRAVENHAGE. Nieuwe relletjes. Gistermiddag tegen half vijf herhaalden zich weer evenals eergisteren de pogingen van de stakers van de Bijenkorf te den Haag om a's werkwilligen te molesteeren. Den geheelcn dag hndden groepjés men schen gestaan in dc nabijheid van het terrein. Maar legen half vijf, de tijd dat de werklieden naar huis gaan, groeiden de groepjes men schen steeds aan. Een detachement politierui ters was op de Holdcrsgrocht geposteerd, ter wijl ook' eenige agenten van de motorbrigade aanwezig waren om de werkwilligen te bege leiden. Toen een groot Amovom waar ongeveer 20 werklieden in plaats genomen hndden, ge ëscorteerd door de politie het Spui opreed, ging er een luid hoongelach op uit de menigte. Nauwelijks kwam de auto het Spui op of een ware hagelbui van keien werd uit de menigte naar de auto gegooid. Toen achtte de politie het oogenblik gekomen om in te grijpen. Met dc blanke sabel sloegen de agenten op de menigte in en menige flinke klap werd uitge deeld. De ruiters verspreidden het volk en de auto had gelegenheid om door te rijden. Op het Rijswijkschc plein kwam de auto schier in het gedrang, zoodat de politic opnieuw moest ingrijpen en de menigte verspreiden. Nadat eenige werklieden aan het Hollandsche Spoor waren afgezet, werden de overigen naar huis gebracht. Op de brug tegenover de Wetering kade keerden de politieruiters zich eensklaps om en beletten de menigte het verder door gaan. De auto kon toen voorafgegaan door een agent van de motorbrigode vergezeld van een inspecteur van politie ongehinderd voort gaan. VERVAARDIGING VAN VALSCHE BANKBILJETTEN. Dc arrestaties tc Nieuwland. Omtrent deze arrestaties, door belasting commiezen op vermoeden van het aanwezig zijn eener geheime distilleerderij verricht, wordt oan de Tel. o. a. nog gemeld, dat, nadat de burgemeester van Nieuwland, Meerkerk en Leerbroek, die te Meerkerk woonachtig is, aan den commies-rechercheur verlof had verstrekt, om de woning van de wed. Van Buren ds- noods met geweld binnen te dringen, genoemde commies, vergezeld van eenige collega's von Leerdam, eenige rijksveldwachters, w.o. de majoor van Gorcum en de gemeente-veldwach ter van Nieuwland, zich aan de woning van dc wed. v. Buren vervoegden. Hij werd ontvangen door haar twee zoons, de varkenshandelaars J. M. C. v. Buren en H. P. v. Buren. Daar men hem aanvankelijk geen toegang wilde verlee- nen, maakte hij gebruik van de hem verstrekte lastgeving. Men doorzocht het geheele huis en kwam ten slotte op de zolderverdieping, waar men een afgesloten kamertje vond. Toen de gebr. v. Buren weigerden te ope nen, heeft men de deur met geweld gefor ceerd. In ditzolderkamertje vond men niets van de geheime branderij, doch men trof er twee mannen aan, die zich bezighielden met het vervaardigen van valsche bankbiljetten I Een hunner was de verdachte W. Brunt, de ander bleek te zijn W. Smeidt, wonende te Al- blosserdam. Zoowel de gebroeders Van Buren als Brunt en Smeidt werden onmiddellijk ge arresteerd. Bij nader onderzoek bleek het zolderkamer tje uitmuntend te zijn ingericht voor de ver vaardiging van valsche bankbiljetten van 25, 100, 200 en 300. Het was in alle op dichten een keurige inrichting. Men vond er fototoestellen, matrijzen, koperen platen, glas platen, papier, teekenmoteriaal, kortom, alles wat tot het valsche muntersbedrijf behoort. Daar het tweetal op hceterdaad betrapt was, hiedp geen ontkennen. Het bedrijf bleek nog niet lang in werking te zijn, zoodat vermoedelijkvnog geen gelegen heid is geweest valsche bankbiljetten in om loop te brengen. De gevonden biljetten waren nog niet geheel voltooid en zouden nog heel wat bewerking ge- eischt hebben alvorens ze uitgegeven konden worden. In een fornuis werd verbrand papier gevon den. Er kon echter niet worden uitccmaakt of de overblijfselen afkomstig waren van reeds voltooide biljetten. Bij een voorloopig verhoor ontkenden alle vier schuld. De gebr. Van Buren gnfccn voor, dat zij niet bekend waren met het door Brunt cn Schmeidt op hun zolderkamertje uitgeoe- fende bedrijf. Zij hadden, naar zij voorgaven, het kamertje aan het tweetal verhwrrd onder nadrukkelijk beding, dat er niets gedaan zou worden, wat in strijd was met de wet. De gebroeders Van B. hebben een uitecbrei- den varkenshandel, die veel afnemers telt. Zij staan niet ongunstig bekend. In de omgeving van Nieuwland deed men gaarne zaken met hen. Zij kochten bij de boeren in den omtrok vaak groote partijen varkens op. De verdachten Brunt en Smeidt gaven els beroep op, ledcTwerkers te zijn, doch zij bleken de fotografie als vak te hebben beoefend. Zij verklaarden, dat zij door de gebrs. Van Buren in dienst waren genomen om de boeken van den varkenshandel bij te houden. Bovendien waren zij, na zij voorgaven, door de gebrs. Vtn Buren belast met het voorbereiden van een obligatieleening. Ten einde nu een speciale reclame voor deze leening tc maken, vervaar digde men bankbiljetten, niet met het doél, deze als echt uit te geven, doch om zc met reclame voor de voorgenomen obligatie-lccning te bedrukken en dan gratis te verspreiden. Bij het voorloopig onderzoek is echter van 't op- zetcn eener obligatie-leening niefS gebleken. DE INBRAAK IN DE ZUIVELFABRIEK „ERICA" TE ZELHEM. Bfckl. Franke bekent. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep terecht gestaan, de 35-jarige monteur B. Franke, die wegens inbraak in de stoomzuivclfabriek „Erica" te Zelhem, waarbij een bedrag van 12.000 werd gestolen, door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Het Hof had indertijd een nieuw onderzoek bevolen. Ditmaal was als getuige gehoord de broer van bekl., die verklaarde dat anderen zijn broer, die zonder werk was, tot het misdrijf hebben verleid. (Beklaagde barst in snikken uit). Op de vraag van den president of hij hod meegedaan aan de inbraak, bekende bekl. thans hierbij te hebben meegeholpen. De advocaat-generaal meende op formeele bezworen een groote concessie op dc straf te moeten doen. Hij eischte twee jaren en acht maanden gevangenisstraf m^t aftrek van pre ventief van 16 Juni tot 2 Oct. De verdediger mr. Pauwels uit Amsterdam meende, dat waar bekl. zijn ontker.tenis her roept, het de zaak van het O. M. is om. te onderzoeken of dit waar is. Pleiter achtte vol strekt geen bewijs van mededaderschap aan wezig en vroeg vrijspraak, subs, een zeer ge ringe straf. DE PSEUDO-GRAVIN. Veel leven om niets Noor aanleiding van het bericht inzake de ar restatie van een Duitscher, die op weg naar Doorn was, meldt het „Deventer Dagblad" nog: „Ook wij hebben hier ter stede eens nage gaan, wat er aan was van de imitatie-gravin, die het plan zou hebben gehad een aanslag op den Duitschen ex-keizer te plegen en die, aan een der IJselbruggen, zou zijn aangehouden. Aan verschillende bladen is medegedeeld, dat den autoriteiten hiervan niets bekend is. Wat wij er hier van hoorden is het volgende: „Op 27 Juni logeerden hier in een der hotels een dame en haar chauffeur. Deze dame gaf op te zijn genaamd gravin Ida von Claussen, woon achtig te Londen en Duitsche von geboorte. Haar chauffeur was een Italiaan. Toen zij hier logeerde, is voorol van de zijde der maréchaus see te Oldenzaal groote belangstelling getoond voor de papieren van deze dame, die zich die controle wel moest laten welgevallen, moor er zich toch ontstemd over toonde, omdat men haar bij haar verblijf in Holland al zoo dikwijls had lastig gevallen. k Zij vertrok per auto, waarin o. a. drie groo te honden, naar Utrecht. Iets bijzonders heeft men niet aon haar bemerkt, ook niet, of zij een verkleede man was, zooals het oonvonkelijk heette van de bedoelde dame, die in andere be richten weer Von Kaulowitz schijnt te hceten." Kunst en Wetenschap. NED. KUNSTENAARS IN DEN VREEMDE. Men meldt ons uit Rome De stad Rome heeft eene wedstrijd uitge schreven ter oprichting van vijf nieuwe deco ratieve fonteinen. Een der bekroonde ontwerpen is dat van de Nederlondsche beeldhouwster Annie Cot- tranFokker, in somenwerking met den Ita- lioonschen architect Ceas Stodsn ALBERT VOGEL Zijn 25-jarig jubileum als voordrachtkunstenaar. Op 23 October a.s. zal de heer Albert Vo gel in de zaal „Diligentia" te 's Gravenhage zijn 25-jarig jubileum als voordrachtkunstenaar vieren. Er heeft zioh een groot Comité samengesteld onder eere-voorzittcrschap van Z. Exc. Dr. J. Th. do Visser, Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen te 's Gravenhage, ter einde dezen ovond den heer Vogel te huldigen. Eere-leden van dit Comité zijnZ. Exc. A. W .F. Idenburg, oud-gouverneur-gencraaj van N. O. I.; mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's Gravenhage; Z. Ex. generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van leger en vloot, cn Z. Exc. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Arnhem. Voorzitter is de heer K. J. L. Alberdingk Thym (Lodewijlc van Deyssel), letterkundige te Haarlem. Onder de leden treffen we o.a. aan uit UtrechtIna Boudier—Bakker; Prof. Dr. B. J. H. Ovink; Prof. Dr. F. Roels; Dr. C. W. Vol- graff en Prof. Dr. W. Vogelsang.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 5