EUREKA! Bezuinigen zonder opoffering!! KOK's Brandstoffenhandei en Electrische Brekerij IBACH PIANO Mantelmagazijn „DE ADELAAR1' SMAISON DE JAGER EN Zn. PianphandeB R. van den Burg. Gevestigd sedert 1887, MAGAZIJN „VOORWAARTS" Doet ieder, die onze brandstoffen gebruikt, om 't even of men de kleinste afmeting stookt van onze bekende Gloria-anthraciet a f2.50 per H.L. of onze gebroken Wales-anthraciet a f5.00 per H.L.; en prima Eierkolen (stofvrij) a f 1.65 per H.L. levert U alleen tm*™™mm—— Een aardig St. Nicolaas geschenk is: Varkensmarkt 9. 0 St. Nicolaas-étalages gereed. 0 SLECHTS EENMAAL IN UW LEVEN EEN Vraagt onze Catalogi waarin opgenomen de nieuwe modellen Kolenpark Soesterweg-Spoor Tel. 863. Bflstelhulzen: van Persaynstraat 4 Utrechtscheweg 71 Sumatrastraat 20 Langestraai 25 (Depót V^ivetlJ Paltt.j) Dames vest, Jumper, Witte trui, wollen Shawl of handschoenen, Grootst goedkoopst en meest gesorteerd. Speciaalhuis In Dames- en Kinderconfectle B o oaoo oooooooo^ooooooooa 0 LANGESTRAAT 56 - CHOCOLATERIE TELEF. 115 0 Confiserie - Patisserie 0 0 GROOTE SQRTEERING, Luxe doozen Bonbons, Vruchten- en Room- borstplaat en Marsepain ■ihiii» itra EIGEN FABRIKAAT, eoo oooooooo ooo oo ooooo oooooooob Waar alleen, vindt men de gootste keuze, practische en luxe St. Nicolaas cadeaux, welke toch niet duur zijn in Langestraat 60 Telefoon 529. Glas, Kristal, Porselein en Aardewerk slotte een beroep op de Hollondsche vokbewe- ging, om dc-rt strijd van het Indische proleta riaat te steunen en wenscht den Hollandschen collega's succes met hunne actie. De Voorzittei zegt den heer Royokkers dank voor zijne woorden en geeft de verzekering van de sympathie van het Hollandsche spoorweg personeel voor het Indische. INGEZONDEN STUKKEN. I Buiten vercmticoordelijldicid der Redactie De coDie wordt niet teruggegeven Alleen met den naam des inzenders onderteckende stukken komen voor plaatsing in aanmerking. AMERSFOORTSCHE VERKEERSPOLITIE. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U plaatsing van het vol gende: Naar aanleiding van uw bericht betreffende opheffing van den verkeerspost aan de Varkens- markt zij het mij vergund, een kleine opmerking te maken. Velen zullen zich verblijden, dat die sta-in- den-weg verwijderd is. Het was immers van den beginne af duidelijk, dat het verkeer daarvan meer hinder, dan voordeel had. Zouden de agen ten zelf zich misschien ook in dien kring van blijden scharen? Om evenwel de schuld van het mu;«kken dezer proef op het publiek te werpen onvol doende medewerking immers? lijkt mij een beetje kras. Onwillekeurig dringt zich aan mij op het: qui s'excuse, s'accusc". Is de politie dan zelf niet bij machte, voor voldoende medewerking zorg te dragen. Het Amersfoortsche publiek is nog niet voldoende bekend met dergelijke noviteiten en moet daarin worden opgevoed. En in tegenstelling met de moderne theorieën over opvoeding moeten hier bij in den beginne klappen worden uitgedeeld, in den vorm van processen-verbaal. Dan zou het niet lang duren, of alles ging langs lijnen van geleidelijkheid. Dit lijkt mij meer een be kentenis van eigen onmacht, dan een beschul diging v?n het publiek. Maar nu de keerzijde van de medaille. M. i. zijn onze politiemannen, hoe voortreffelijk overi gens ook, voor een druk verkeer nog niet vol doende getraind. Wanneer inen als verkeers agent staat op een kruispunt van wegen, moet men al zijn aandacht besteden aan het verkeer en nergens anders aan. Tweemaal heb ik niet belangstelling het expe riment gadegeslagen, tweemaal had er bijna een aanrijding pl^zcs, beide malen door onoplettend heid van den daar stationeerenden agent. Want als er een verkeersagent staat, zijn aller oogen natuurlijk op hem gevestigd, en wordt op hem vertrouwd Den eersten keer'betrof het een auto, komen de van den Zuidsingel, en een vrachtauto, ko mende van de Langestraat, de tweede maal een autobus, komende van de Utrechtsche straat, die te laat gewaarschuwd werd en daardoor bijna agent en vlondertje ondersteboven reed. Slechts door de activiteit van de resp. bestuur ders werd erger voorkomen. We zijn hier wel grootstcedsch, als het op belasting betalen aankomt, maar vDor het aan nemen van grootsteedsche allure's hebben wc blijkbaar den leeftijd nog niet. Ik ben geen deskundige op verkeersgebied, maar zou als leek deze opmerking in over weging willen geven: Mocht men cr ter gelegener tijd nog eens over denken, een dergelijke proef te herhalen, zou liet dan niet beter zijn, door het aanbrengen van een andere bestrating eenigszins de te volgen route aan te geven? De bocht, die men nu, richting Utr. str. Langestr. en Langestr.Arnh. str. moest maken was veel te groot en dus te onhandig. Juist omdat men zich daar van den verkeersweg moet Tcrwijdcren, om er even later weer op terug te komen, geraakt men in moeilijkheden, die te overwinnen zijn, door den weg eenigszins te verleggen. Zoolang het/verkeer daar ter plaatse nog niet drukker is dan nu, geloof ik dat het publick nog het best voor eigen veiligheid kan zorgen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. Uw dw. F. T. v. d. STEEN. Xmersfoort, 27 Nov. '24. Mijnheer de RedacteurI Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande regelen. Den laatsten tijd hebben wij bij de heer- schende Zuidelijke tot Oostcl/fce winden weer verbazend veel last van lage waterstanden. Iets wat ons op het primitieve AmersfoQrtsche vaar water slecht gelegen komt, en aanhoudend over tijd doet aankomen, ondanks prestaties aan nachtvaart en krachttoeren voor den Eemmond oin de boot een paar voet over het slik heen te sleuren, wat dikwijls veel schade aan ge broken materialen en defecte motor tengevolge heeft, waardoor dan nog meer stagnatie komt. Een boot bleef bij de vijf thuisreizen vier maal Zondags voor de Eem zitten, en als men dan den geheelen Zaterdagnacht gevaren heeft om Zondags thuis tc wezen, kan kan men zijn ple zier wel op. De vorige week was een onzer booten liet 1000ste schip, dat dit jaar aangekomen was. Als men ziet dat de vaart hier van jaar tot jaar drukker wordt, en de inkomsten aan haven geld, meen ik, jaarlijks variëeren van f 8.000 tot f 10.000 en die bij een verbeterd vaarwater veel grooter zouden worden, terwijl de Gemeente nog met een hoop onverkocht industrie-terrein in haar maag zit. waardoor veel meer vraag naar zou wezen,F-dan komen we tot de conclusie, dat het gemeentebestuur het werkelijk belang niet voorstaat en waar er van de schipperij en de vaste bootdiensten alhier, niet genoeg kracht uitgaat om tot verbetering te komen, terwijl daarbij nog een paar zijn. die als zij met wei nig beladen boot, de Eem opvaren een ander een vlieg af denken te vangen, zoo roep ik alle fabrikanten, kooplieden en neringdoenden op om een algemeene actie te voeren tot opheffing en verbetering van de middeleeuwsche toe standen van het Amersfoortsche vaarwater. Bij eenigszins geschikt vaarwater is het schip tot nog toe het goedkoopste middel van vervoer. Wie doet er mede? U mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing, H. LOS. Finanoieel Overzicht. De toestand in de Ver. Staten Protec tionistische plannen der Engelsche Regee ring De heffing van 26 op Duitsche goederen De financiëelc toestand van Frankrijk De vooruitzichten der tabaks- markt Het verloop der koffie- en der sui kerprijzen De koersstijging te New- York houdt aan. Er is ook in de afgeloopen week geen be langrijke wijziging gekomen in de houding der groote fondsenmarkten. Hier te lande en ook aan vrijwel alle andere groote beur zen in Europa blijft de tendenz vrij gere serveerd. in New York duurt daarentegen de geweldige hausse-beweging schier onaf gebroken voort, alleen nu en dan tijdelijk even onderbroken door winstnemingen. Deze opmerkelijke tegenstelling illustreert vol doende het verschil in de economische posi tie der beide werelddeelen. In de Vereenigde Staten is thans alles bo tertje tot den boom. De oogsten zijn er on gekend ruim geweest. De prijzen, waartoe ze van de hand worden gedaan, zijn in één woord schitterend. De vraag naar graan is door de gedeeltelijke oogstmislukking in Europa bovendien zoo groot, dat de land bouwers het in hun macht hebben, hun winst reeds thans te realisccren, inplaats van, zooals gewoonlijk, eerst heel geleide lijk te kunnen verkoopen, teneinde de markt niet te bederven. Ook in politiek opzicht zijn de vooruit zichten opgeklaard door dc herkiezing van President Coolidge en het tot stand komen van een Republikeinschc meerderheid in het Congres, waardoor zekerheid is verkregen, dat men in de eerstvolgende vier jaar niet bevreesd behoeft te zijn voor scherpe be- Iastingverhoogingen, wettelijke maatregelen tegen de spoorwegen etc. Het economisch leven in de Unie begint zich hierdoor weder op ruime schaal te ont plooien. Hoe ver dit zal gaan, en of de ge weldige rijzing, welke thans ter beurze in gdng is, er tenslotte door zal blijken tc zijn gewettigd, moet natuurlijk nog worden af gewacht. A1aar in elk geval is het te begrij pen, dat de beurs een gunstige toekomst meent te kunnen verdisconteeren, al is het altijd tc betreuren, wanneer dit in een zoo snel tempo geschiedt, dat teslotte teleurstel lingen moeilijk uit zullen kunnen blijven. De Egyptische kwestie. In Europa staat men cr in vele opzichten anders voor. Ook hier verbetert weliswaar de economische toestand in den laatsten tijd zeer aanmerkelijk, maar er. blijven voortdu rend factoren van onzekerheid, zoowel op economisch als op politiek gebied bestaan, die een krachtig doorzetten van een hausse beweging ter beurze belemmeren. De Kabi netswisseling in Groot-Britannié, die in binnenlandsch opzicht een garantie vormt tegen overijlde voorstellen inzake kapitaals heffingen etc., is in buitenlandsch opzicht reeds dadelijk veel minder gunstig opgeno men, omdat de conservatieve Premier veel meer geneigd moet zijn, de sterke man te spelen dan de Labour Party, welke door haar internationale verbindingen niet zoo uitsluitend het Britsche belang op den voor grond heeft gesteld. Dit verschil in karakter bLiikt ai dadelijk uit de wijze, waarop de nieuwe Engelsche regeering gereageerd heeft op de gebeurtenissen in Egypte. Voor het oogenblik is de rust aldaar door dit scherpe optreden volkoihen hersteld. Maar het blijft natuurlijk de vraag, of men er op den duur niet een geest van verzet door kweekt, die wellicht later tot meer compli caties aanleiding zal geven, dan te verwach ten zouden zijn geweest, indien thans een ietwat meer tegemoet komende houding zou zijn aangenomen. Met zekerheid valt dit niet te zeggen. Maar juist de onzekerheid geeft ter beurze-aanleiding tot terughou dendheid Beschermende rechten in Engeland. Ook in een ander opzicht heeft het optre den der nieuwe Engelsche regeering den toestand weder meer onzeker gemaakt. De Parlementaire Secretaris van het Ministerie van Handel heeft enkele dagen geleden me degedeeld, dat een wetsonti^rp wordt uit gewerkt, ter vervanging van het tweede deel van de „Safe. Guarding of Industries Act." Dii wetsontwerp zal maatregelen be vatten ter bescherming van de industrieën, die het hard te verantwoorden hebben door concurrentie van het buitenland. Uit deze mededeeling schijnt af te leiden, dat de nieuwe regeering regelrecht naar een protectionistische politiek koerst. Tot nu toe was verwacht, dat zij in dit opzicht groote matiging zou betrachten, niet alleen omdat protectie in Engeland tot nu toe nooit popu lair is geweest, maar ook omdat de Tories, hoewel zij twee derde van de zetels in het nieuwe Lagerhuis bezetten, slechts 47 van de in het land uitgebrachte stemmen op zich hebben vcreenigd, zoodat maatregelen, wel ke scherp ingaan tegen den geest van het tot nu toe gevolgde regeeringsbeleid, niet geacht kunnen worden, de instemming te hebben van de meerderheid der kiezers. Ook in dit opzicht zal men echter moeten af wachten, op welke wijze de regeering haar toezegging in daden zal omzetten. Zoolang hieromtrent geen zekerheid bestaat, oefent dit natuurlijk een drukkenden invloed op dc internationale verhoudingen. Vóór de afsluiting der handelsverdragen. Hetzelfde is het geval met de kwestie van het extra invoerrecht van 26 op Duitsche goederen. In Duitschland wenscht men, dat deze heffing, die de ontplooiing van Duitschlands buiteniandschen handel sterk zal kunnen belemmeren, indien de regeerin onwillig of onmachtig mocht worden, om het bedrag der heffing aan de exporteurs te restituecren, ter gelegenheid van het invoe ren van nieuwe handelsverdragen zal wor den ingetrokken, in Engeland cn Frankrijk weigert men, om op dezen eisch in te gaan. Het is ook nog de vraag, of de Agent-Gene raal voor de Schadevergoedingen, die krachtens het Dawes-plan is benoemd, de heffing niet onwettig zal verklaren, omdat zii er toe zou kunnen leiden, dat sommige staten meer ontvangen dan wat hun vol gens het Dawes-plan is toegedacht. Dan zou zijn af te wachten, hoe men hierop in Londen en Parijs zou reageeren. Ook in dit opzicht derhalve nog groote onzekerheid. Opleving in de katocnin dustrie. Tegenover al deze factoren, die een ont plooiing in zaken belemmeren, staan echter ook feiten van meer hoopgevenden aard, die dan ook tot gevolg hebben, dat van een de pressie ter beurze geen sprake is. Wij noe men als zoodanig de belangrijke opleving, die in dc katoenindustrie valt waar te ne men, in de eerste plaats wel in Groot-Bri tannië. maar toch ook in ons land en elders. In Engeland is juist thans besloten, om een volle werkdag per week langer te arbeiden dan sinds geruimen tijd het geval is ge weest, wat zeker wel als een duidelijk be wijs van een verbetering in dezen tak van nijverheid is tc beschouwen. De koers van den franc. Van belang is voorts de wijziging, die zich in den financiëelen toestand van Frank rijk voltrekt. Het steeds verder opeenstape len van tekorten op de Staatsbegrooting heeft aanleiding gegeven tot een voortdu rend afbrokkelen van den Franschen franc (en ook van den Belgischen, doordien in België Volkomen dezelfde budgetpolitiek ge volgd wordt als bij den grooten nabuur). Reeds sinds het vorige jaar heeft deze da ling van de waarde van den franc aanlei ding gegeven tot het ontstaan van nieuwe valuta-cocurrentie, juist nu men de nood lottige valuta-concurrentie van Duitsche ziidc achter den rug had. Erkend moet wor den. dat de Fransche regeering, in tegen stelling met hetgeen vroeger van Duitsche ziide is geschied, al het mogelijke doet. om verbetering te brengen in den toestand van het ruilmiddel. Vandaar dal men voor deze nieuwe valuta-concurrentie lang niet zoo bevreesd behoeft te zijn, al geeft zij, zoolang de oorzaken ervan niet zijn opgeheven, na tuurlijk ook weder aanleiding tot een gere serveerde houding in zaken. Nieuwe Fransche staats- tecningen. Juist in den laatsten tijd zijn nu verschil lende maatregelen genomen, die in dit op zicht een belangr.iikc verbetering tengoede teweeg zullen kunnen brengen. De Fran sche regeering heeft een binnenlandsche Staatsleening van 4 milliard francs uitge schreven. ter consolidatie van de oude be- grootingstekorten. alsmede om middelen te vinden tot aflossing van een gedeelte der voorschotten aan de Banque de France, het geen gepaard zou kunnen gaan met een ver mindering van den biljettenomloop. De in schrijving op deze leening is nog niet ge sloten. Derhalve valt op het oogenblik nog niet met zekerheid te constateeren, of het beoogde doel zal worden bereikt. Maar intusschen heeft reeds een andere belangrijke transactie haar beslag gekre gen. nl. het afsluiten van een buitenlandsche leening. De firma J. P. Morgan Co. heeft zich bereid verklaard tot het emittceren van een Fransche doilarleening van 5 100 mil- lioen. die inmiddels met groot succes heeft plaats gehad. De rente bedraagt 7 de roers van uitgifte 94 dat is slechts 2 meer dan die van de jongste groote Duit sche leening. De opbrengst wordt aange wend tot het terugbetalen van de voorschot ten dezer firma voor het steunen van den francskoers in het afgeloopen jaar. Ook deze transactie heeft tot gevolg, dat een zeer belangrijk bedrag aan vlottende schuld wordt geconsolideerd, terwijl zij er boven dien op wijst, dat men in de Vereenigde Sta ten bereid blijft, Frankrijk financiëelen bij stand te verleenen, indien dit land krachtig bliift streven naar herstel van het evenwicht in zijn financiën. Vaste stemming voor Neder- tandsche staatsfondsen. Onder andere omstandigheden had men cr vrijwel met zekerheid op kunnen rekenen, dat van deze Fransche leening spoedig ,,cen beperkt bedrag" door ec-n of andere beurs firma ook hier ter plaatse zou zijn geïntro-. duce'erd. Daarvan zai thans vermoedelijk wel iets komen, nu het beursbestuur zich is gaan schrap zetten tegen het publiceeren van koersen van niet-officiëel genoteerde buitenlandsche fondsen. Aan onze binnen landsche beleggingsmarkt komt dit onge twijfeld tengoede. Het is misschien voor een deel mede hieraan toe te schrijven, dat de markt voor onze Staatsfondsen in den laatsten tijd zulk een vast aanzien heeft, ondanks het dure geld. Naar het schijnt werken echter ooit aankoopen van staats schuld voor amortisatie tot deze vaste hou ding mee. Ondershandschc biedingen voor tabak. In de overige afdeelingen onzer beurs is dc stemming niet zoo gunstig geweest, al was ook hier ter plaatse van een bepaald flauwe houding volstrekt geen sprake. Zoo zijn b.v. tabaksaandeelen cenige percenten fcruggeloopen, waarbij echter in het oog is te houden, dat sommige van deze waarden in de vorige week tientallen percenten wa ren gestegen, zoodat men slechts met een natuurlijke reactie door winstnemingen heeft te doen. De grondtendenz blijft in deze afdceling gunstig, met het oog op dc goede verwachtingen voor de voorjaars inschrijvingen. Die goede verwachtingen houden eenerzijds verband met de gunstige berichten omtrent het nieuwe gewas, en aan den anderen kant met de meening, dat zoo wel Duitschland als Amerika weder op om vangrijke schaal in de markt zullen komen, wat de Vereenigde Staten aangaat wegens de betere conjunctuur aldaar, wat Duitsch land betreft dank zij de gedeeltelijke ont spanning op de Duitsche geldmarkt. Voor enkele partijen tabak zijn reeds ondershands zeer hooge prijzen geboden. Of hieruit ech ter algemeene conclusies mogen worden ge trokken, is natuurlijk de vraag, daar bijzon dere oorzaken tot deze offertes kunnen hebben bijgedragen. De koffie-markl. Weinig veranderd zijn rubberwaarden. Er zijn twee factoren van tegenovcrgesteldeii aard, die hun invloed op deze afdceling doen gevoelen. Aan den eenen kant blijven de prijzen voor ruwe rubber gunstig en luiden ook de mederieelingen omtrent den afzet van dit product bevredigend. Aan de andere ziide echter is sinds dc vorige week een vrij scherpe daling ingetreden in den prijs van koffie, waarbij de meeste rubberonderne mingen min of mee/ belangrijk zijn geïn teresseerd. De notecring van koffie in Ncw- York is in korten tijd van 25 tot 20 cents gedaald, waarop echter later eenig herstel is gevolgd. De tegenwoordige, prijzen zijn zeer hoog in vergelijking met vroegere jaren en blijven voor de Indische producenten nog altijd zeer winstgevend. Dit blijkt ook hier uit. dat uit Batavia nog prijzen van f 67 cn f 68 per picoi voor leveringen in de eerst volgende maanden worden gemeld, terwijl de productiekosten gemiddeld «iet meer dan f 20 per picoi schijnen te bedragen Dc opbrengst der Java sui keroogsten. Culturen hebben zich hersteld, dank zij een verheffing in de prijzen van Cuba-sui- ker tc New York, welke van des te meer be- teekenis is, nu allerwege groote beetwor- telsuikeroogstcn worden verwacht. Niette min blijft men toch blijkbaar wel van mee ning, dat deze op den duur tot een verla- ing der prijzen voor rietsuiker aanleiding zullen moeten geven. Dit blijkt wel hieruit, dat de noteerjngen voor Januari tot Mei levering in New-York aanzienlijk lager zijn dan voor December-levering, al zijn deze termijn-notecringen zelve in dc laatste da- en wei eenigszins opgeloopen. Tot de goe de stemming der suikermarkt te onzent heeft ook de publicatie bijgedragen van de ver» koopprijzen van den Java suikeroogst 1924, die op basis van f 15.05 per picoi superieur blijkt te zijn gerealiseerd, hetgeen weder hooge winsten in uitzicht Stelt. Van oogst 1925 z.ijn reeds 14.60 inillioen picoi, d.i. c.a. de helft van de geheele te verwachten op brengst van de hand gedaan tot een gemid delde van f 13.25. Dit is dus wel aanmerke lijk lager. Hier staat echter tegenover, dat ook de kostprijs vrij belangrijk schijnt te zijn teruggegaan door verbeteringen ten aanzien van de sapwinning etc. Schcepvaartaandeelen waren weder luste loos. Behalve het feit, dat de verbetering van de vrachtenmarkt in den jongstcn tijd geen verderen voortgang heeft gemaakt, is dit toe te schrijven aan ietwat alarmeerende berich ten omtrent de verhouding tusschen de Duit sche lijnen op Zuid-Amerika en de overige „pool"-liinen. Voor liet vrachtverkeer is men onlangs tot gedeeltelijke overeenstemming gekomen ten aanzien van het koffie-ver- voer. Wat het passagiersvervoer betreft, is het tot dusverre niet gelukt, overeenstem ming te bereiken, doordien de Duitsche lijnen een percentage voor het gezamenlijk vervoer opeischen, ook voor de schepen, die zij nog in aanbouw hebben. Er gaan ge ruchten, volgens welke dit tot een scherpen tariefstrijd zal kunnen leiden. Zekerheid, hieromtrent bestaat echter nog allerminst. Sterk de aandacht trok een scherpe da ling in aandeelen HollandAmerika Lijn in de tweede helft der week, op geruchten be treffende ongunstige bedrijfsresultaten, die gedeeltelijk het gevolg moeten zijn van de vermindering van het emigrantenvervoer door de beperking der immigratie in de Ver eenigde Staten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 14