BINNENLAND. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Het Millioenen - Testament. No. 139 9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE E E M LAN D E R"Woensdag 10 Dec. 1924 HET AXELSCH COSTUUM VAN PRINSES JULIANA. Een geschenk ven twee Zccuwschc jongedames. Vrijdag zijn de jongedames De Fcijter en De Kraker, te Zaamslag, die het Axelsch costuum voor Prinses Juliana hebben verzorgd, en haar voor haar tocht door Oostelijk Zceuwsch-Viaan- dercn op 8 Aug. j.l. daarnveo hebben gekleed, verrast met de ontvangst van een gouden broche, zijnde een gekroonde J. met parelen bezet, hun door H. M. de Koningin geschonken als herinnering aan hetgeen zij voor de Prinses hebben gedaan. (VI. Ct.) AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie' van den Minister van Merino zal Donderdag 11 December a.s. niet plaats hebben. MINISTERIEEL BEZOEK AAN HAARLEM. Naar wij vernemen zal de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, a s. Maandag, verge zeld van een hoofdambtenaar van zijn depar tement. een bezoek brengen aan Hoarlem en de die stod het naast omringende gemeenten, in verbond met de voorgenomen gebiedsuit breiding van Haarlem. DIPLOMATIE. Het Roemecnsche gezantschap hersteld. Het Roemeensch persagentschap seint uit Boekarest, dat de Roemecnsche regeering be sloten heeft het gezantschap in Den Haag te herstellen, dot destijds ter bezuiniging was op geheven NEDERLAND EN DEN VOLKENBOND. Een rapport van Dr. J. A. Ncderbragt. Naar wij vernemen heeft Dr. J. A. Neder- bragt, chef van de directie van economische zaken van het departement van buitcnlandsche zaken, in zijne hoedanigheid van rapporteur van de financieele controle-commissie van den Volkenbond, een rapport samengesteld, waarin het resultaat is nedergelegd van een omvang rijke enquête betreffende de organisatie en het personeel van het secretariaat van den Vol kenbond. Het rapport bevat een aantal critische op merkingen, doch komt tot zeer bevredigende conclusiën. Het moet in de bedoeling liggen, dat naar aanleiding van dit document te zijner tijd door de commissie een rapport aan de algemeene vergadering van den Volkenbond zal worden uitgebracht. NEDERLAND—HONGARIJE. Teckening van een handelsverdrag. Het ministerie van buitcnlandsche zaken deelt mede, dat op 9 December te 's Graven- hoge de onderteekening plaats vond van een handelsverdrag tusschen Nederland en Hon garije. Het verdrag berust in hoofdzaak op de we- derzijdsche toepassing van het beginsel van meest begunstiging. DE TARIEFWET. De datum van invoering. Naar het Verbond van Nederlandsche Fabri- kantcnvereenigingen uit goede bron verneemt, zal, wanneer het bij de Eerste Kamer aanhan gige ontwerp-Tariefwet tot wet wordt verheven, het nieuwe tarief niet vóór begin Februari a.s. in werking treden. GENERALE STAF. Overste jhr. W. Röcll. De gezondheidstoestand van luitenant-kolonel van den generalen staf jhr. W. Röell, van wiens ernstige ongesteldheid vorige week melding werd gemaakt, goot goed vooTuit. DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Het verbod von nachtarbeid voor patroons gehandhaafd. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen is de minister van Arbeid, Handel en Nijver heid teruggekomen van zijn aanvankelijk voor nemen om het verbod van bakkersnachtarbeid voor de patroons te doen vervallen, behoudens kleine tegemoetkomingen. GEEN PRIJZENCONTROLE-COMMI5SIO. De rcgecring voelt niet voor het denkbeeld van N. V. V. en S. D. A. P. Volgens het Hbld. is de regcering niet voor nemens te treden in het denkbeeld van de be sturen van het Nederl. Verbond von Vakver- ecnigingen en de S. D. A. P., tot instelling van een officiecle prijzencontróle-commissic over te gaan. INTERNATIONAAL LANDBOUW- INSTITUUT. Aan mr. dr. J. H. van Royen, Nederlandsch gezant te Rome, is onder dankbetuiging eer vol ontslag verleend als onbezoldigd lid voor Nederlond van het permanente comité van het Internationaal Landbouw-instituut aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd dr. J. J. L. van Rijn te 's Gravenhage. VER. VOOR VOLKENBOND EN VREDE Mr. Trcub tot voorzitter benoemd. In de laatst gehouden hoofdbestuursvergode- ring van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede was mr. J. Limburg als voorzitter aan de beurt von aftreding en krochtens de statuten niet onmiddellijk herkiesbaar. Het hoofdbestuur heeft daarom prof. mr. M. W. F. Treub, tot dusver lid van het dagelijksch bestuur, tot presi dent benoemd. Prof. Treub heeft zich bereid verklaard, deze functie te aanvaarden. Tot leden von het dagelijksch bestuur zijn in dezelfde vergadering in de vacature, door het statutair uittreden van leden ontstoan, benoemd de heeren mr. J. Limburg, mr. H. C. Dressel- huys en mr. H. R. M. van Rijckevorssel. DE DIRECTEUR VAN DE STAATSLOTERIJ. Een ontslag-aanvrage. Naar het Hbld. verneemt, heeft de directeur von de Staatsloterij, de heer J. E. G. C Offer- heus, met ingang van 29 dezer ontslag ge vraagd. E. P. DE MONCHy. Een bekende figuur te Rottcrdom. De heer E. P. de Monchy te Rotterdam, is gister 70 jaar geworden. Hij is een bekend figuur in de Maasstad, o.o. doordot hij 14 jaar aaneen het voorzitterschap der Kamer van Koophandel vervult heeft Toen deze Kamer op andere wijze werd somengestcld trad de heer de Monchy als voorzitter of. Als firmant der firma M. en R. de Monchy neemt hij in de handelswereld een vooraanstaande plaats in. Verder heeft de heer De Monchy nog verschil lende functies bekleed. Zoo was hij consul van Ruslond, voorzitter van het bestuur der Spaar bank van de Stad Rotterdom, cn president van het Comité van Graanhandelaren. Ook op phi- lantropisch gebied heeft de heer De Monchy zich verdienstelijk gemaakt door op te treden als regent von de Adriaanstichting te Hille- gersberg en als president van de Ned. vereeni ging tot bestrijding van lupus. Zeer velen hebben persoonlijk, schriftelijk of telegrafisch den heer De Monchy him geluk- wcnschcn aangeboden Het personeel der firma's M. cn P. de Monchy en van Pakhuismeesteren huldigde Maandag morgen den heer De Monchy," toen deze ten kantore kwam, met bloemen. Onder de telegrafische gelukwenschen waren er van den commissaris-generaal van den Vol kenbond, oud-burgemeester Zimmerman, die uit Rome seinde „felicitations cordiales cn sou venir de notre longue collaboration". De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, baron Zweerts de Londas Wyborgh, bracht telegrafisch den oud-voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, zijn hartelijke gelukwenschen. De heer S. P. v. Eeghen, oud-voorzitter van de K. v. K. in Amsterdam huldigde den heer de Monchy voor al wat hij gedurende een reeks van jaren in het belang van Rotterdam en ge heel Nederlond, speciaal op het gebied van Hondel en Scheepvaart, had verricht. Ook de heer Croockewit, oud-president van de K. v. K. de opvolger van den heer de Mon chy; de heer du Mosch, vice-president van de Kamer te Amsterdam; de heer van Ommeren, oud-vice-president van de Kamer te Rotter dom hebben telegrafisch van hun belangstelling in het feest van den heer de Monchy getuigd. De salons in de woning van den heer de Mon chy aan den Westzeedijk waren met tal van bloemstukken versierd. De leerlingetjes van de Adrianastichting hadden voor hun regent een bloementafeltje gevlochten. Den geheelen dog door hadden de heer en mevrouw de Monchy persoonlijk gelukwenschen van vertegenwoordigers uit de financieele cn handelswereld en van de velerlei instellingen op sociaal en philantropisch gebied in ontvangst te nemen. A. W. JENSCH. f Voorzitter Ncd. Schildcrs- gczcllcnbond. Het Volk meldt, dat op 52-jarigen leeftijd gisteren te Amsterdom is overleden A. W. Jensch, voorzitter van den Ncderlandschcn Schildersgezel lenbond. W. C. VIDAL DE ST. GERMAlN.f Oud-burgcmccster von Beilcn. Te Harderwijk is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer W. C. de Vidal de St. Germain, oud-burgemeester van Beilen. DRINKWATER IN OOSTELIJK GELDERLAND. Een belangrijke bespreking in de o.s. Stotcnzitting. In de 16 December o.s. te openen zitting von Provinciale Stoten van Gclderlond komt het belangrijke vroogstuk der drinkwatervoorzie ning in Oostelijk Gelderland non de orde. In 1920 zegden Gedeputeerden financieren steun toe oon een op te richten drinkwaterlei ding in Oost-Gelderland. Die oprichting vond destijds geen voortgang, deels ols gevolg van de ongunstige tijden, deels als gevolg von ge-* brek uon medewerking von de gemeentebestu ren. Thans zijn echter de nimmer opgegeven pogingen met succes bekroond. Noor aanleiding hiervan hebben Ged. Staten de noodige financieele voorstellen ingediend De pionnen van nonleg goan uit van het Rijksbureau voor Drinkwotervoorziening. Het grondreservoir is ontworpen op den Hetten- heuvel, vonwaar de hoofdleiding over Terborg en Lichtenvoorde voert noar een wotertoren nabij Groenlo. Van dit secundair reservoir voert een valleiding naar Haaksbergen, ter wijl een tweetol zijtakken naar Doetinchcm en Gendringen nonsluiten. Wot het tarief aangoot is voor de berekening der te verwachten ontvongsten wegens zuiver huishoudelijk verbruik gerekend op een op brengst van 26.274 per joor per 1000 aan gesloten woningen d. i. ongeveer 5.32 per hoofd der aangesloten bevolking. DERDE NATIONAAL CONGRES VOOR PLUIMVEE- EN KONIJNENTEELT. Te s Gravenhage van 12—16 Januari 1925. Het op het programma vermelde proe-ndvies betreffende de Nederl. Genetische Vereeniging, zal niet door den heer C. L. Rümke, doch door dr. K. Kuiper, directeur der Rott. Diergaarde cn secretaris van genoemde vereeniging, wor den uitgcbrocht. In verbond met zijn aftreden ols directeur van het Rijksproeffokstotion met 1 Januari, is de heer G. J. Westcrink niet in de gelegenheid de beide door hem toegezegde prae-adviezen uit te brengen Voor het onderwerp: ^eg- wedstrijden" is in zijn ploots een uitnoodiging gericht tot den heer S. Bleeker, organisator van de Nijmeegsche Legwcdstrijd, betreffende het onderwerp Staatsbemoeiingen in 't belang der pluimveeteelt, is nog geen beslissing geno men. Toegevoegd is aan de lijst der uit te bren gen rapporten Is reglementeering van het Tcn- toonstellingswezen in Nederland wcnschelijk, en welke kan de taak van den „Rood von Be heer" daarbij zijn door H. L. A. van der Horst te Leiden, secretaris van den R. v. B. Het lidmaatschap van het Congres, hierin be grepen een exemplaar van de praeadviez^n en het stenogrophisch verslag van het verhandel de, is vastgesteld op ƒ4. Het programma von de 40e (Jubileum)-ten- toonstelling van de Nederl. Ver. Aviculturn, in eonsluiting waaraan het congres wordt gehou den, verschijnt 11 December o.s. en zal bevat ten klassen voor hoenders, krielen, watervogels, duiven, konijnen, cavia's, zong- en siervogels en aquariums, totaal 1855 klassen. De lijst der eere-prijzen beloopt 1625 nummers, waaronder drie medailles van de Kon. Familie en onge veer 100 wissclbekcrs. Bovendien nog 50 mas sief zilveren, en éénmaal te winnen Jubi'cum- bekertjes HET STATION TE OLDENZAAL. Pionnen tot aanzienlijke uitbreiding. De directie der Ned. Spoorwegen heeft de plannen voor een aanzienlijke uitbreiding van stationsgebouwen en emplacement te Oldenzaol goedgekeurd. De kosten worden begroot op 1.400.000. Aon de Staatscourant van gisteravond ontleenen wij nog de volgende Kon. besluiten: benoemd op I Jan. aan het gerechtshof te s Hertogenbosch tot president jhr. mr. A. F. O. van Sassc van /ssclt, thans vice-president; tot vice-president mr. J H. Loeff, thans presi dent van de rechtbank; tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor onderzoek in gerechtelijke psychiatrie dr. J M. Rombouts, geneesheer bij het krankzinnigengesticht Ende geest, te Oegstgcest; op verzoek eervol ontslagen ais commissaris voor Nederland von het weduwen- en weezen- fonds der Europeesche officieren van het Indi sche leger A. de Wit, luit.-kolonel der inten dance van dat leger, en benoemd ols zoodanig R Schuursma, majoor*van den generalen staf van dot leger. benoemd en aangesteld bij het wapen der in fanterie tot majoor, onderscheidenlijk bij het eerste, tweede en dertiende regiment de kapi teins P. E. Hojenius, T. J. C. A. Boele en G. H. H. G. Bonhomme, respectievelijk van de Jagers, Jagers en het dertiende regiment; bij de artillerie tot majoor, met tijdelijke of- wijking der bestaande organisatie, de kapitein D. A. W. van der Moer, commandant der school voor verlofsofficieren; tot majoor, commandant van het korps pontonniers en torpedisten, de kapitein W. J. Kiiller van den stof van het wapen, toegevoegd aan den commandant der vesting Holland; tot majoor, onderscheidenlijk bij het derde en zevende regiment veld-artillerie de kapiteins G. Klinkhamer en jhr. D. Mollerus, respectievelijk adjudant van het derde cn vijfde regiment veld-ortillerie; tot kapitein bij het vijfde regiment veld-ortillerie de eerste luitenant T. Ziedses des Plantes van het tweede reg. veld; tot luitenant-kolonel, commandant onderschei denlijk van het vierde en tweede regiment veld- nrt. de majoors C. M. G. P. Couvce en E. W. J. Groen, respectievelijk belast met het bevel over het vierde en tweede reg. veld-ortillerie; belast met het bevel, onderscheidenlijk over het derde, zevende en achtste veld-artillerie de majoors M. C. van Hoboken, J. U. H. Feikcma en T. Paloiret Hooglandt, respectievelijk be last met het bevel over het zevende, achtste en vierde regiment veld-ortillerie, de majoors van Hoboken en Fcikema beiden voornoemd, onder eervolle ontheffing van het tegenwoordig bevel; in rang overgeplaatst bij het regiment jagers de kapiteins T. J. Logerwerff en W. baron van Ittersum, respectievelijk van het zesde reg. in fanterie en adjudant bij het negentiende regi ment infanterie en de eeTStc-luitenant E. Dijk stra, van den staf van het achtste infanterie brigade; verleend den titulairen rang van dirigeerend militair apotheker met den rang van majoor aan den militairen apotheker eerste klasse A. C. Huijsse, van den geneeskundigen dienst der landmacht; op verzoek eervol ontslagen de kopiteins F. A. Pannekoek van het regiment vesting-artille rie; J. H. Haremaker van het een-cn-twintigste infanterie; de majoor J. C. Rijk van het tweede regiment infanterie; de titulaire rang van ma joor verleend aan kapitein Pannekoek voor noemd; benoemd en aangesteld bij het reserve-perso neel der landmacht bij het wapen der Genie, tot reserve-kapitein bij zijn tegenwoordig,korps de reserve-eerste-luitenent J. T. Thijsse van het regiment Genietroepen; bij het wapen der in fanterie tot reserve-kapitein bij het ccn-en-twin- tigste regiment de kapitein J. G. Haremakcr voornoemd; eervol ontslagen de reserve-luitenant kolonel H. Beijerman van het regiment vesting-artillerie de reserve-majoor A. Schimmel, van de militai re odminitsratie en den reserve kapitein jhr. W. A. E. Snoeck van het vijftiende regiment infan terie; eervol ontslagen als opzichter en ols schrijver bij de artillerie-inrichtingen wegens lichaams gebreken J. J. Geldof en J. A. van Gellekom; op verzoek eervol ontslagen mr. B. de Gaay Fortman als lid-plaatsvervanger bij het distri butie-gerecht van den eersten aanleg 's Gra venhage en P. Tjallingii als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Harlingen. Eerbied voor ziclizelven, de hoeksteen van alle deugd. JOH. HERSCHEL. door HULBERT FOOTNER 52 Deze werd gestild door kameraad Berg, een heel jongen man nog, dien Jack tot dusverre niet opgemerkt had. Hij stond met bevende handen cn extatische oegen op en sprak met een zacht doordringende stem. Zijn onderwerp was de noodzakelijkheid om zich rein te maken voor het groote offer. De woorden op zichzelf waren niets bijzonders, maar de wegcijfcring van zichzelf, de vreemde, half krankzinnige hartstocht van den spreker brachten de luid ruchtige bende tot kalmte. „Allodacht Jack. „Dat is je ware I" Schuins keek hij naar kumcrGüd Wilde, die eveneens scherp toeluisterde. Zijn toespraak stond niet in verband met wat eraan voorafgegaan was. Hij had zich tot zoo'n extase opgewerkt, dat hij niets merkte van wat er om heen gebeurde. „We moeten voder, moeder, bloedverwan ten, geliefden en vrienden opgeven we moe ten leeien het te stellen zonder liefde cn toe genegenheid we moeten alles van ons wer pen, dat het leven bcgcerenswaord maakt, zoo dat er, wanneer do tijd komt om henen te gaan, geen onmanlijke angst is. Wc moeten niet meer eten en drinken dan noodig is om het leven in het lichaam te houden. De wereld zal nooit goed worden door zuiplappen. Veel eten verduistert den g^est bi onthouding en eenzaamheid komt de ware inspiratie. Ik ben jong. Ik heb geen recht om mannen, ouder in de zaak dan ik, te zeggen wat zij doen moeten. Ik spreek slechts voor mezelf. Ik heb, tot de boodschap tot mij kwam, alleen geleefd. Ik ben nu bereid alles le geven. Wan neer gij een werktuig noodig hebt, vraag ik u mij in de eerste plaats te gebruiken." Barbarossa begon zich hoe langer hoe min der op zijn gemak te voelen. Hij viel den jon gen man nu in de rede. „Eén oogenblik, kameraad. Je bent buiten do orde. Er is de vorige maal nog wat onaf gedaan gebleven. Daarna zullen we graag naar je luisteren. De vraag, die nog in stemming gebracht moest worden, is „Zullen we mede doen aan de volgend© verkiezingen Dot was een algemeen geliefd onderwerp van debat en de vergadering was onmiddellijk weer een schreeuwende bende. Berg ging zitten Hij mocht niet meer spreken. „Arme kerel I" docht Jack. „Hij ziet eruit alsof hij omkomt van gebrek. Ik zal hem mc- denemen om te soupeeren." Na afloop der vergadering voegde Jack zich bij den jongen Berg. „Dat was een kranige speech, zeg," zeide hij bij wijze van inleiding. De jonge man streek het lange haar uit zijia oogen en keek Jack woest aan. Het licht van komende krankzinnigheid was in zijn oogen. „Arme duivel I Arme duivel I" dacht Jack. De aonblik deed hem pijn. „Laten we wat gaan eten," zeide hij. Berg schudde zijn hoofd. „Kom, ga nou mee I" zeide Jack, terwijl hij zijn arm door dien van den ander stak. De toon van echte vriendschop meet tot het hart van den jongen man doorgedrongen zijn. Berg ging zonder verdere tegenwerpingen mede. Zij liepen een der groote lunchrooms in Grand Street binnen en bestelden koffie en Homburgsche rib. De braadlucht bracht een flauwe kleur op Berg's bleeke wongen en zijn neusgaten gingen wijd open. Maar de Hamburgsche ribben waren niet be stemd om door hen opgegeten te worden. Toen Juck besteld had, ging hij even weg om Evers te telefoneeren, dat hij niet op hem moest wachten, daar hij ergens bleef logecren en eerst 's ochtends zich zou komen verkleeden. Mrs. Evers nam de boodschap aan. Toen hij uit de telefooncel kwam, zot Berg niet meer oon hun tafeltje. „Waar is mijn vriend naar toe gegaan?" vroeg Jock aan den kellner. ,lk weet het niet. Er ;s iemand binnenge komen en heeft hem iets ingefluisterd en toen heeft hij zijn hoed genomen cn is met hem iveggegaan „Hoe zag die man er uit „Dik Pikzwart haar, zwarte snor, bleek ge zicht. Een Derby-hced en ccn zwarte Mclton- overjas." Dot was precies het signalement van kame raad Wilde. „Vcrdprevelde Jack. Hij betaalde wot hij besteld lmd en ging weg. Drie uur long dwaalde hij rond in East Side en keck hij in de restaurants cn kroegen, die nog open waren, in de hoop Berg ergens te zul len zien. Alles vergeefs natuurlijk. Ten slotte zocht hij een goedkoop logement op en wierp zich uitgeput op zijn bed. Hij .werd gemarteld door het gevoel van een dreigend en naderend onheil. HOOFDSTUK XXXIL s Ochtends belde Jack het Madagascar op, om te hooren of er een boodschap voor hem was. Het bleek, dat iemand hem sedert den vo- rigen avond verscheidene malen had opgebeld. Er was geen naam, maar wel een telefoonnum mer opgegeven. Het nummer zeide Jock niets. Hij belde het op en een stem, die hij niet kende, antwoord de. Hij vroeg of er iemand was, die Mr. Ro binson wilde spreken, en na korten tijd hoorde hij een andere stem „Met Mr. Robinson Goddank I Ik docht, dat ik u nooit te pakken zou krijgen." „Mei wien spreek ik „Whitcomb. U weet wel." „Whitcomb. Neen dot weet ik niet," zeido Jack verbijsterd. „U weet het wel, uw vertrouwde agent, aan wien u gisteren orders gegeven hebt." Een licht brak voor Jack door. „O jo, na tuurlijk I" riep hij. „Ik herinnerde me den naam niet." „O, je weet nooit wie er ergens anders het gesprek afluistert." „Heel verstandige voorzorgsmaatregel. Wat is er. Tommy ik bedoel Whitcomb „Ik heb wat te rapportecrcn." „Ga je gong maar." „Ik kan het niet door de telefoon zeggen. Het is te gewichtig. Zeg, Mr. Robinson ik heb te* pakken wat u hebben moest." „Ecu prachtjongen ben je 1" „Wilt u, dat ik naar het hotel kom Jack, die niet wist of Bobo en Miriam er waren, zeide„Neen." Hij dacht even na. „Wacht op me in den winkel van Hormon Evers No. Eost Twenty-Ninth Street. Over een half uur." De oonbestcding kon in April o.s. worden ver wacht. GEMEENTELIJKE MEELVOORZIENING TE AMSTERDAM. Ontevredenheid ondcT verschillende bakkers. Noar men ons uit Amsterdam meldt, hecrscht er ontevredenheid onder verschillende bakkers over de gemeentelijke mcelvoorziening, en wel in verband met het feit, dat zij den prijs von do door de gemeente geleverde bloem in verhou- din'g tot den vastgcstcldcn broodprijs te duur achten. Door eenige bakkers, die aangesloten zijn bij de Vereeniging van werkers in het Isroclietisch Bakkersbedrijf, is ter bespreking van deze oon- gelegenheid cn spoedvergadering hunner ver eeniging aangevraagd, welke morgenavond zal worden gehouden. DE HEFFINGEN VOOR AUTO'S AAN DE OOSTGRENS. Vrijstelling voor Nederlanders, die lid von een Duitschc ver eeniging zijn. Heerlen, 6 Dcc. Nederlandsche auto's moesten den laatstcn tijd, wanneer zij de Duit- sche grens over gingen oon den Duitschen tol een hooge belasting betalen cn bovendien een zeer groote som ols cautie oon het tolkantoor betalen. Vooral voor de talrijke expediteurs le verde zulks een groote moeilijkheid op. Door deze bepaling werd het hun nagenoeg onmoge lijk gemaakt hun bedrijf te blijven uitoefenen. Het tronsitovcrkcer wos door deze omstandig heden nagenoeg geheel in henden gekomen van Duitsche expediteurs. De Nederlandsche regcering had tot nu toe tevergeefs getracht opheffing van deze druk kende bepaling te verkrijgen. Heden echter heeft het „Houptzollombt" te Aken mcdcdgcdccld, dot leden van de Duitscho Automobiclciub te B,rlijn, van de Alg. Auto Club te Münchcn cn van de Deutsche Touring- club tc Münchcn, ook indien zij Nederlanders zijn, vrijgesteld worden van het betalen der cauties bij het overschrijden der grens. Hollnndres kunnen dus voortaan door lid te worden van een dezer drie vcreenigingen wor den vrijgesteld van belastingbetaling. DE BOTSING BU LEIDEN. De bewaker van het kruis punt vrijgesproken. De Hoogsche rechtbank heeft vrijgesproken den chauffeur C. C. de V. uit Noordwijkerhout van het hem ten laste gelegde veroorzaken door schuld van gevaar voor het stoom verkeer. Het betrof hier de botsing nabij Leiden tu»« schen een tTom van de electrische lijn Schcve- ningen—Leiden en een trein van de lijn Woer den—Leiden. AFPERSING. Met studenten uit rijden. De Haagsdie rechtbank heeft W. S. R, chauffeur te Leiden, wegens bedreiging van drio studenten met zware mishandeling, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. DE VECHTPARTIJ MET DE POLITIE TE ALMELO. De getroffene overleden. A. J. E., uit Losser, die Zaterdagnacht In een treffen met de politie te Almelo een schot in den buik bekwam, is gistermiddag in het R.-K. Ziekenhuis aldaar overleden. MOTORONGELUK. Een 17-jarig student gedood. Men meldt ons uit Den Haag Gisternacht is op den Leidschestroot- weg bij het Boschhek een motorwiclrij- der in bcwusteloozen toestand, liggende naast zijn motorrijtuig, aangetroffen. Bij nader on derzoek bleek, dat de bewusteloozc een sche delfractuur had bekomen. Nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht, is hij daar he denochtend, zonder tot het bewustzijn to zijn teruggekeerd, overleden. Wel is de identiteit van het slachtoffer kunnen worden vastge steld en gebleken is, dat het is de 17-jarigo student J. van P., wonende Leidschestraatwcg 110 in Wassenaar. Omtrent het ongeval zelf is bij de politio nog weinig bekend. Uit de ligging von het motorrijtuig, dot slechts licht was beschadigd, kon worden opgemaakt, dat de student zich begaf in de richting den Hoog. Voorts be vond zich op eenigen afstond van dc plaats, Het halve uut gaf Jack tijd om noar Evers te gaan en zich te metamorphoseeren. Het was oog geen acht uur. Evers toondo groote belangstelling in Tom my, toen hij kwam. „Leuk kereltje, hè zeido hij. Dot verwarde, blonde haar verraodt een ondernemend korakter. Dio jongens van de stroat leeren vroeg voor zichzelf te denken." Tommy cn Jack sproken notuurlijk niet over de zaak vóór zij den winkel uit waren. Buiten zeide Jack „Heb je het huis, waar <lc oude man woont, ontdekt „Niet wear hij woont, maar waar hij zich verkleedt." „Een prochtkcrel ben je. Waar is heft „Forty-Eighth Street, dacht bij do Seventh Avenue." „We zullen cr naar toe gaan," zeide Jack, terwijl hij een tuxi aanriep. „Je kon mo onder weg do heele geschiedenis vertellen. We zullen even aanrijden ean het Modogoscor om een pistool en handboeien te halen voor het geval wc onzen vriend ontmoeten." Toen zij in de auto zaten, begon Tommy zijn verhaal. „Ik heb over alles wat u mij ver teld hebt eens goed nagedacht cn toen vond ik, dat het niet leep van me zijn zou den ouden man alleen te volgen. Misschien kende hij mijn gezicht, begrijpt u, cn in ieder geval kon de uniform mij verraden. Daarom heb ik mijn neef gevraagd mij te helpen. Hij is groo- ter don ik. Wanneer we cr de duiten voor hebben, zetten we samen een detectivcnbureau op. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1924 | | pagina 5