BEZOEKT DEN ÖRGELBAZAR WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. NUTSSPAARBANK W.SLUITER in „AMICITIA Vrijdagmiddag vrije toegang. Vrijdagavond (siustingsavond) Entrée 10 ets. Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40,- Gewas 1920 St, EMILION f 1,40 f.65- BINNENLAND. Geopend 21|2 tot 5 en 7 tot 10 uur. Entrée 10 ets. UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 COSTUMES naar MAAT Chique coupe f 45.-f55.- f65,-f75.- Prima afwerking DE ADELAAR Langestraaf 40 Telefoon 224 AMERSFOÖRTSCH DAGBLAD Bronchitis i i Abdijsiroop KOLONIËN. 99 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: Gepensioneerden, die nog gebruik wenschen te maken van de kostelooze bemiddeling der Spaarbank voor het innen van hun pensioen worden verzocht ■■■HEn zich NU daarvoor op te geven inlichtingen aan het kantoor UTRECHTSCHEWEG 1 AFD Advertentie Bureau Arnhemsclie Poortwa' 2a. Tel. 553 Plaatsing van advertenties in alle biaden zonder B prijsverhoogingBS S. H. MftSSA. Havik 41, Tel. 252 j Orlgineete Duiische Bieren Pilsner Urquell Miinchner Löwenbrau Speciaal aanbevolen: st. BENHJ B.E.I Löwer6riu, Münctien, zeer smaakvol dubbel- bocktler. Slechts enkele weken verkrijgbaar. Laat ons U bij aanschaf fing en eventueele repa ration vakkundig voorlich ten en U bespaart zich in vele gevailen verdere on kosten. asm RIJWIELHANDEL amsz Lange Beeksir, 35 - Tel. 958 en andere borstaandoeningen genezen met AKKER's zijn, uiterst modern en geschikt voor verdedi ging ter zee, te land, onder den zeespiegel en in de lucht, maar die zóó geleid moet worden, dat de heele veiligheid er geen bedreiging, maar een werktuig van veiligheid en vrede in ziet". Overgaande tot het onderwerp van de inter nationale conferenties, verklaarde Coolidge, dat •Amerika nooit de politiek van den wedloop in bewapening heeft gevolgd. „Wij hebben on langs ons zelf bij verdragen met de andere groote mogendheden gebonden tot beperking van de zeemacht. Eén der resultaten hiervan is, dat onze marine naar verhouding een hoo- gere plaats inneemt dan zij ooit gedaan heeft, voordat Amerika ten deze de leiding nam, welke leiding het moet blijven behouden. Als wij van anderen verwachten, dat zij zullen betrouwen op onze eerlijkheid en rechtscha penheid, moeten wij loonen te betrouwen op de hunne". Coolidge voegde hieraan loc, dat, oordeelende naar de opgedane ervaring, er van geregelde conferenties veel te verwachten viel. Hij is sterk voor de voortzetting dezer po litiek, zoodra de omstandigheden moor zóó zijn, dat er maar even een belofte is, dat prac- tische, gunstige resultaten verkrijgbaar zijn. Na te hebben verklaard, dat het een overle vering in de Amerikaansche politiek is om regeling van internationale geschillen te zoe ken door arbitrage, herhaalde Coolidge zijn wensch, dat het land zal deelnemen aan het permanente hof van internationale justitie, met de verzekering, dat „waar groote beginselen in het spel zijn, waar een groote beweging op gang is, welke veel belooft voor het welzijn der menschheid, wij onze goedkeuring niet dienen te onthouden om een of ander gering en buiten dc hoofdzaak vallend punt van ver schil". De president verklaarde, dat Amerika niet wenschte tusschenbeiden te komen in de po litieke toestanden van Europa, noch betrokken te worden in de politieke tegenstellingen der oude wereld, maar de groote hulpbronnen van Amerika leggen het den plicht op nood te leni gen en te helpen bij het herstel van de getrof fen volken het land zal niet in gebreke blij ven om aan enkele van de beste gedachten der menschheid gevolg te geven. Coolidge verklaarde, dat hij lang gezocht had naar „een formule voor duurzamen vrede". Terwijl economische druk een voornaam ele ment is, dat tot oorlog onder de volken leidt, Is een ander, nog voornamer element, dat aan het eerste paal en perk stelt, „het hart deT menschheid." „Het perkament zal falen, het zwaard zal falen, alleen de geestelijke natuur van den mensch kan overwinnaar blijven." De stelregel van Amerika, zei Coolidge, dient te zijn: nimmer te verdrukken, maar steeds bij stand te verleenen. „Wij hebben reeds veel bijgedragen tot de regeling van gesohillen, zoo- Oost-Indië. BEZOEK VAN ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN. Het Britsche oorlogsschip Marazion cn vier onderzeeërs uit Singapore bezoeken 13 Maart gedurende een week Soerabaia. De oorlogs schepen Blue Bell, Fox Glove en Carlisle zullen in den loop van Maart te Makassa binnenloo- pen. AARDVERSCHUIVING. De Pemalangsche desa Gombong is twintig bouw afgeschoven, waarbij een aantal woningen werden vernield. De afschuiving duurt voort. Tachtig bouws zijn vol scheuren. Het bestuur ontruimde de bedreigde streek. wel in Europa als in Azië, maar het is alleen mogelijk hen te helpen, die zichzelven helpen. Indachtig aan deze beperking eischt de groote plicht, die zich voor ons afteekent, van ons, dat wij onze geweldige hulpbronnen gebruiken om de weegschalen der wereld in evenwicht te houden." De eenige zinspeling in de rede op de jong ste verkiezing, die Coolidge met ongeveer 7,000,000 stemmen gewonnen heeft, was de verklaring, dot de regeerin? een duidelijk man- daar heeft van het volk, dat voor handhaving van de grondwet, de rechtspraak en het parti culier bezit zich had uitgesproken. De president drong vervolgens aan op het betrachten van nationale soberheid en een be langrijke belastingverl vjing, „Ik ben voor ccn politiek van bezuiniging, niet omdat ik geld wil sparen, maar omdat ik het volk wil sparen. De mannen cn vrouwen in dit land, die het handwerk beo f?r.en, zijn degenen, die de kosten der regeering dragen. Elke dollar, die wij verspillen, beten-kent dat hun bestaan zoo veel soberder moet zijn. Elke dollar, die wij voorzichtig besparen, fceteekent dat hun bestnnn zooveel beter zal worden. In een overzicht van de vorderingen van Amerika inzake zijn herstel van de oorlogsge volgen wees de president erop, dat de beper king van de irrmifrratie en de invoerrechten daartoe bijdragen. De transportmiddelen der Ver. Staten, zoo ging hij voort, zijn nu pas in staat aan alle behoef:en te voldoen en de priis van de granen toont aan, dat de landbouw op het punt stond van zorgen bevrijd ie worden. In zijn conclusie zei president Coolidge „Ziehier ons land een voorbeeld van rust binnenlands cn beschermer van rust buitens lands ziethier zijn regeering bewust van haar macht, maar gehoorzaam aan haar geweten en zoo zal het blijven. Strevende naar vrede en welvaart, zoekt Ameiika geen aardsch rijk, gebouwd op bloed en geweld. Geen eerzucht, geen verlokking verleidt het tot de gedachte aan heerschappij binten zijn gebieden. De le gioenen, die het uitzendt, zi?n ni°t mnvapend met het zwaard, maar met het kruis. Het koes tert geen ander doel dan de gunst te verwerven van God Almachtig." Teckening van westsontwerpen. Voordat hij gisterenochtend werd geïnstal leerd, heeft Coolidge vele wetten geteekend, die door het Congres waren aangenomen, w.o. een, waarbij de schadeloosstelling van de leden van het congres van 7500 tot 10,000 dollar wordt verhoogd en die van de leden van het kabinet van 12,000 tot 15,000 dollar. Eerste Kamer. Bij de Woensdag voortgezette algemeene be schouwing zegt minister Ruijs de Beeren- brouck, dat het protocol van Genève de instemming van de regeering heeft, maar dat toch een afwachtende houding moet worden aangenomen. Nationale eenzijdige ontwapening beleekent nationale zelfmoord De gruwelen van den chemischen oorlog moeten internatio naal worden bestreden. Spr. verdedigt de con tinuïteit in het beleid van minister Aalberse en bestrijdt den heer Rink in diens opvattin gen. Spr. bepleit verder krachtig het nut van de coalitie, waarin steeds kleine geschillen zul len voorkomen tegenover de oneenigheid aan de linkerzijde. Minister C o 1 ij n deelt mee, dot de daling van de opbrengst der inkomstenbelastingen nog niet is geëindigd Spr. verdedigt den aan den Rotterdamsche Bank verleenden steun en ont kent, dot het tempo der bezuinigingen te snel en de gevolgde methode verkeerd zou zijn ge weest. Zonder salarisverlaging e.a. zou 1926 weer een tekort van 91 millioen hebben opge leverd. Thans vertrouwt spr. op een sluitende begrooting. Noodig is verbetering van het aan tal ambtenaren en vereenvoudiging van den staatsdienst. Voorzichtigheid in het financieel beheer is een eisch van de eerste orde gebleven en zal nog vele jaren nooclig zijn. Aflossing van dc Staatsschuld zal in 1930 tien millioen hooger zijn dan nu en in 1933 weer tien millioen hoo ger Als lichtpunten is er de doorvoering van óe onderwijs- en defensiê-bezuinigingcn en na drie jaren conversie van staatsschuld. Norma liseering der schulddelging is in voorbereiding. Sprekers meening is, dat ook ons land uit de ebeurtenissen der laatste tien jaren verarmd te voorschijn is gekomen. Tot 1938 drukt de last van de crisisleenin- gen nn 1955 in afnemende mate. Gestreefd moet worden naar meer bestrijding van uitgaven uit de gewone middelen om een gezond financieel staatsbeleid te krijgen. De taak van deze Christelijke regeering was niet aan een volgend kabinet over te loten, dc staatsrekening in het reine te brengen, ook al was de stembus in het zicht. De heeren Van Lanschot, Wibaut, Rink en Mevr. Pothui s—S m i t replicee- ren. Tweede Kamer. Op voorstel van den voorzitter wordt in de zitting van Woensdag besloten Dinsdag o.s. het ontwerp tot afschaffing van den zomertijd en het voorstel-Staalmnn tot invoering van een mid-zomertijd te behandelen. De motie-Hiemstra betreffende maatregelen tot verbetering von den toestund in de Drent- sche venen wordt verworpen met 47—22 stem men. De motie-Bierema betreffende maatregelen tot verlichting van den financicelen toestand der noodlijdende gezinnen in de nabijheid van de venen wordt verworpen met 4223 stem men. Aan de orde is het z.g. psychopathen-ont- werp, welker invoering de heer van Sasse van IJsselt toejuicht. Spr. oppert eenige bedenkingen, welke hij gaarne uit den weg geruimd zou zien. De heer B e u m e r juicht eveneens het ont werp toe. Van groote beteekenis is het instituut van het ówangverband, doch als voorwaarde moet gesteld worden, dat het misdrijf ernstig zij. De kosten vallen zeker niet mee. Mevr. B e k k e r heeft bezwaren tegen ter beschikkingstellen van tien jaren. Deze termijn acht spr. te lang. De heer Dresselhuys verwacht, dat het ontwerp met algemeene stemmen zal worden aangenomen, omdat het groote verbeteringen brengt, terwijl juist de zwakzinnigenverpleging in ons land nog een vrijwel braak terrein is. Spr dringt met kracht aan op spoedige invoe ring dezer wet door samenwerking van Staat met particulieren. Spr. vraagt om in het al gemeen belang onder curateele stellen moge lijk te laten. Spr. vraagt een staatscommissie om een diepgaand onderzoek in te stellen, omtrent de algemeene behandeling van de zwakzinnigen. De termijn voor de terbeschikkingstelling van 10 jaar zou spr. bekort willen zien tot 2 jaar. De heer Kleerekoop er betoogt dat voor hem hef ontweip nog maar een begin is, daar de deskundige ontbreekt. Spr. vroagt wanneer ongeveer de wet in werking znl kunnen treden. De heer van Wijnbergen betoogt dat waar verschillende stroomingen bestaan omtrent de toepassing van het strafrecht men met een ont- .weip als dit voorzichtig moet zijn. Berichten. Aan de Staatscourant van gister ontleenen \\rjj nog- de vol'gende Kon. besluiten aan den heer W. G. E. d'Artillacf Brill, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Caracas, verlof verleend tot het aanne men van het commandeurskruis der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg oan de heren C. W. Dresselhuys, minister resident van de Republiek Liberia te Londen, en J. Knoppers, te Ploesti, verlof verleend tor het aannemen onderscheidenlijk van het of ficierskruis der Orde van de Afrikaansche Verlossing van Liberie en van het officiers kruis der Kroonorde van Roemenie. Bij Kon. besluit van 23 Februari j.l. is aan P. van Velzen, bloemistknecht, werkzaam bij de firma E. Kruyff te Sassenheim, de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. is mr. F. E. H. Groenman, consul der Ne derlanden te Kaapstad, benoemd tot consul- generaal der Nederlanden te Shanghai. Het ressort van het consulaat-generaal om vat Midden-China, te weten de provinciën Kiangsu, Chehkinng, Anhui, Kiangsi, Hunan, Hupeh en Szechuen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek bevorderd te rekenen van I Januari j.l. of, tot commies A. Bos cn mej. P. R. H. Zuidcrhoek, beitten thans adjuct-commies te rekenen van 1 Februari j.l. of, tot adjunct commies mej. G. N. van der Schenk, thans klerk beroemd tot officer van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht de heer K. M. Slot boom, arts. op verzoek eervol ontslagen C. G. Riem als tolk 2e klasse bij het Nederlandsch gezant schap te Peking benoemd tot officier van gezondheid 2e klas se bij de zeemacht de arts. H. M. Slotboom op verzoek eervol ontslagen Th. Sander als betaalmeester te Tiel benoemd tot consul-generaal van Nederland te Sjanhai mr. F. E. H. Groenman, consul te Kaapstad. HET KONINKLIJK ECHTPAAR IN ZWITSERLAND. Doorkomst te Bazel. De correspondent te Bern der N R. Ct. seinde gisteren: De Koningin en Prins Hendrik zijn vanmid dag om twaalf uur na een voorspoedige reis te Bazel aangekomen. Het Koninklijk echtpaai heeft de reis van Nederland naar Zwitserland met den gewonen trein gedaan, waarin de Ko ninklijke salonwagen was ingevoegd. Te Bazel hebben de Zwitsersche president, Musy; de vice- president, Haberlin, en de minister van buiten- ïandsche zaken, Motta, Koningin Wilhelmina cn den Prins in den salon wagen begroet. Overeen komstig de vaste gewoonte bij incognilo-reizeD van de Koningin was niemand van het Neder landsche gezantschap te Bazel aanwezig; alleen bevond zich de vice-consul te Bazel, de heei Haessig, op het perron, teneinde eventueele wenschen van de Koningin en den Prins in ont vangst te nemen. Na eenig oponthoud te Bazel zijn dc Ko ningin en de Prins naar Zurich doorgereisd, vanwaar zij per trein tot Ziegelbrücke gingen om daarna per auto het doel van de reis, Glarus, te bereiken. De vórste'ijke personen hebben in het hotel, waar Prins Hendrik reeds vroeger .gelogeerd heeft, voor acht dagen ka mers doen reserveeren. Men betreurt het in Zwitserland algemeen, dat de Koningin bij haai kortstondig verblijf in Zwitserland niet een plaats heeft uitgekozen waar de schoonheid van het land beter tot haar recht komt dan in het juist dit seizoen zeer weinig aanlokkelijke Glarus. DE KAMERVERKIEZINGEN. De candidoten der Chr. Hist Linie De candidatenlijst van de Christelijk Histori sche Unie is, naar de Nederl. meldt, vastgesteld als volgt: 1. mr. J. Schokking, 2. jhr. mr. D. J de Geer, 3. J. R. Snoeck Hengemans, 4. dr. J Th. de Visser, 5. J. A. Bakker, 6. J. Weit kamp, 7. J. M. Krijger, Jr., 8. mej. mr. C. F. Kntz, 9. H. W. Tilanus. 10. dr. H. J. Lovink, 11. dr C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbel dam, 12. jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, 13. ds. Joh. Longman, Groningen; 14. P. J. Nahuisen, Utrecht; 15. mr. A. A. van Rhijn, Amsterdam; 16. J. Ter Haar Jr., Amsterdam; 17. J. Knoppers, Meppel; 18. H. van Boeyen, Voorburg; 19. jhr. mr. D. E. van Lennep, Heemstede; 20. W. F. C. van den Broek, Zwolle. Plaatsvervangers: 21. T. Krop, Uithuizermee- den; 22. jhr. W. Röell, 's Gravenhage; 23. A. N. Vaandrager, Rotterdam; 24. dr. J. van Bruggen, Dordrecht; 25. prof dr. J. de Zwaan, Groningen; 26. J L. Oosterhoff, Tornaard; 27. C. E. Koetsveld, Vught; 28. H. C. J. te Loo, Apeldoorn; 29. mr. J. A. de Visser, Rotterdam; 30. A. A. Bajemo, Warns. DE ZOMERTIJD. Adressen om behoud. De Geldersche Industrieele Club heeft aan de Tweede Kamer verzocht den zomertijd in den geest van de meerderheid der tijdcom- missie te willen handhaven. DE WEELDEBELASTING. Een enquête der R. K. Wcrk- geversvereeniging. De Algemeene R. K. Werkgeversvereniging heeft aan haar leden de volgende vragenlijst toegezonden: 1. Acht gij een weeldebelasting, zooals deze in dit wetsontwerp is uitgewerkt, een juist mid del om te komen tot het doel, dat de minister zich voorstelt o.a. met dit ontwerp te zullen bereiken, n.l. verlaging van de directe belastin gen en in het bijzonder verlaging van het suc cessierecht, de inkomstenbelasting en de ver- dedigingsbelosting? 2. Zijt gij van meening, dat dit ontwerp, door de daarin voorgestelde heffingen van 10 of 5 pet. op sommige artikelen het verbruik van die artikelen belangrijk zal doen afnemen, en zoo ja, dat daardoor nijverheid en handel in het algemeen en uw industrie of handel in het bijzonder zullen worden getroffen, zoodat dit ontwerp, hoe loffelijk van bedoeling ook, wet geworden, een kwaad op zichze'f zal beteeke- nen, dat het voordeel der bovenvermelde be lastingverlagingen geheel of gedeeltelijk zal neutraliseeren? 3. Acht u, tengevolge van deze weeldebelas ting, een herziening van de accijnswetgeving noodzakelijk? Daar de mogelijkheid van dubbele belasting (in het bijzonder bij suiker en ge distilleerd) niet denkbeeldig is. DE HUURWETTEN. Een adres van Amsterdomsche arbeidersorganisaties. In een adres aan de ministers van arbeid en van justitie stellen dc Amsterdamsche Bestuur- dersbond, het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, het Loc. Synd. Arbeidssecretariaat, de R.-K. Volksbond, de Amst. Chr. Besturenbond en de Neutrale Bestuurdersbond vast le. dat de omstandigheden niet zoodanig zijn gewijzigd, dat de huurwetten voor Amsterdam buiten werking moeten worden gesteld 2e. dat de arbeidersklasse en zij, die met arbeiders en ambtenaren gelijk gesteld kunnen worden en een huur verwonen tot 12 per week, in sterke mate zullen wolden gedupeerd door huurverhooging en huuropzegging metdc sociale ellende, die daarvan het gevolg is 3e. dat de huren der oude woningen met groote sprongen zullen stijgen, zonder andere gevolgen don een onredelijke verhooging van het inkomen van verhuurders 4e. dat de sociale werking van een huur- commissic, waar als regel, de beslissingen met algemeene stemmen worden genomen, niet en kel van blijvende beteekenis is voor een rede lijke beslechting van geschillen tusschen huur der en verhuurder, doch ook als instituut, dat voorkomt, dat onredelijke lasten op een groot» bevolkingsgroep worden gelegd, zonder cco* nomische noodzakelijkheid 5e. dat door de groote bezuiniging de ko®» ten der huurcommissie geen beletsel moge* zijn deze instelling te doen voortbestaan, daar zij in het algemeen belang werkzaam is. DE PENSIOENEN VAN HET SPOOR WEGPERSONEEL Een conferentie met de directie. In- een gister gehouden conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en de ver tegenwoordigers. der 5 vakbonden van spoor wegpersoneel werden besprekingen gevoerd over de hangende pensioenregeling. Door den vertegenwoordiger der Nederl. Vereeniging we'd voorgesteld om de behandeling uit te stellen totdat de Tweede Kamer een uitspraak zal hebben gedaan over de pensioenregeling der Rijksambtenaren. De directie had daartegen verschillende be zwaren, o.m. dat men de weduwen en weezen niet langer meer wilde laten wachten op een definitieve regeling. De vertegenwoordigers van den B.A.N.S. en Neutralen Bond deelden mede aan de behandeling wel te zullen deelnemen, als eerst overeenstemming verkregen zou zijn over de reeds gisteren gepubliceerde 4 hoofdpunten. Daar de vertegenwoordigers van St. Raphael en den Prot. Chr Bond zich voor behandeling verklaarden, werd besloten allereerst de vier punten van den B.A.N.S. en Neutralen Bond in behandeling te nemen. De vertegenwoordiger van de Nederl. Ver eeniging verliet hierop de conferentie. Bij dc voortgezette besprekingen verklaarde de directie zich bereid bij de regeering aan te dringen om voor hen, die sinds T April 1919 ontslagen waren en nog ontslagen zullen worden, totdat de nieuwe regeling van kracht zal zijn, voor ieder dienstjaar 2 van het loon als pensioen uit te keeren. Dc houding der Ned. Vereeniging. Omtrent de houding van den vertegenwoor diger der Nederlandsche Vereeniging, Óen heer Moltmaker op de conferentie tusschen de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers *óer vijf personeelsorga nisaties, deeh men ons nader mede Nadat door de directie was medegedeeld, dat er over óe pensioenregeling drie verschillendo brieven waren ingekomen, deelde de heer Molt maker mede. dat hij ter conferentie gekomen was om uits'el van de bespreking te vragen, daar hij een onderhoud met minister Colijn heeft gehad, die zeide niet voldoende met deT technische zijde van de pensioenregeling op de hoogte te zijn en na de toelichting die spr. aan Z. Exc. gaf, verklaarde de minister de zaak nocr wel eens te willen bekijken. De directie merkte hiertegen op, óat de heer Moltmaker vroeger al eens eenzelfde mededee- ling heeft gedaan. Minister Colifn mag met de kleine onderdeelen misschien niet bekend zijn, in groote lijnen weet hij het wel, wat in een mondeling onderhoud me{ minister Colijn en óe directie wel was gebleken, en wat ook-bleek uit het antwoord der regeering op het verzoek der directie om de ongewijzigde regeling in te voeren. Indien wij niet zorgen dat óe regeering de opmerkingen over de wijzigingen krijgt, dan komt er in óeze wetgevende periode zeker niets van de pensioenregeling en blijft ze lig gen tot na de verkiezingen, wat beteekent, dat het wel 1926 of 1927 worden zal. De heer Moltmaker was van meening, dat er toch wel niets van zal komen in deze wet gevende periode, terwijl het rijkspersoneel schade van deze onderhandelingen zal hebben. De directie verklaarde deze redeneering niet te begrijpen, omdat alle organisaties al bij voorbaat aansluiting met de wijzigingen voor rijkspersoneel, zooals die straks zullen komen, hebben aanvaard. Bovendien kunnen de orga nisaties nu volkomen alle voorbehoud maken. De brief van den minister van October 1924 moet nu eens eindelijk beantwoord worden en geen enkel personeelbelang is met langer uit-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2