23eNJaa2r,97°n9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander"""—""—"p» BINNENLAND. SPORTNIEUWS DERDE BLAD. DE KONINGIN EN DE PRINS IN ZWITSERLAND. .Bizondcrhcdcn uit Genève. De Zwitserschc N. R. Ct.-correspondent meldde gisteren uit Genève Het Journal de Genève herinnert in een wel komstartikel aan Koningin Wilhelmina bij ge legenheid van haar incognito-bezoek aan Genève eraan, dat onze Koningin door haar huwelijk, met Prins Hendrik burgeres van Genève geworden is. Op 30 October 1815 is namelijk aan den Groothertog van Mecklen- burg-Schwerin, die te Gencve gestudeerd had, op diens verzoek het burgerschap van Genève verleend en uitgereikt aan diens kleinzoon Paul, die toen te Genève verblijf hield. Prins Hen drik is de kleinzoon van den lateren Groother tog Paul en heeft de rechten van burgerschap van Genève geërfd. Door haar huwelijk heeft Koningin Wilhelmina deze ook verkregen. Prin ses Juliana is de erfgename van dit recht. Prins Hendrik is vanmiddag hier aangeko men. Nader wordt uit Genève gemeld Koningin Wilhelmina is vanavond om kwart over negen alhier aangekomen. De Prins was haar tot Lausanne tegemoet gereisd. OUD-MINISTER TREUB. In den Haog teruggekeerd. Naar de Tel verneemt is de heer mr. M. W. F. Treub, voorzitter van den Onderne- mersraod, dezer dagen uit het Zuiden van Frankrijk, waar hij voor herstel van gezond heid heeft vertoefd, in de residentie terugge keerd en heeft bereids zijn werkzaamheden her vat. ELECTRIFICATIE EN WONINGNOOD TE BOSKOOP. Er moet gebouwd worden. In de raadsvergadering van Boskoop is aan B. en W. een crediet van 1000 toegestaan voor het samenstellen van een volledig advies in zake elect'rificatie van deze gemeente. De voorzitter heeft meegedeeld, dat thans in deze gemeente een buitengewoon groot wo ningtekort bestaat, zoodat wellicht spoedig de afwijzende houding van den raad in zake den steun van den bouw van volkswoningen zal moeten worden prijs gegeven. DE WEELDEBELASTING Een brief van den Middenstands- raad aan den minister van Fi nanciën. In aansluiting aan het reeds gepubliceerde communiqué van den Middenstandsraad om trent een onderhoud met den minister van Fi nanciën betreffende Weeldebelasting, volgt hier afschrift van den brief die d.d. 6 Maart tot den minister is -gericht Excellentie, De Middenstandsraad veroorlooft zich on derstaand eenige opmerkingen ter kennis van Uwe Excellentie tc brengen, waartoe een voor- loopige bespreking van de ontwerpen „Aanvul ling der Zegelwet 1917 c. s." (no. 304) aanlei ding heeft gegeven. Bij deze bespreking is de Raad niet getre den in een beantwoording der vraag, of het juist gezien is van de Regeering en indien ja, of het thans het meest geschikte tijdstip daartoe is een reeks wetsontwerpen in te [dienen, die eenerzijds een verlichting beoogen jvan den druk van sommige directe belastingen en anderzijds ten doel hebben om uit een ver hooging der indirecte belastingen de gelden to vinden, die de Staat tot handhaving van het i evenwicht tusschcn de inkomsten en uitgaven der Staatshuishouding behoeft. De beantwoor- iding dezer vraag toch behoort in het bijzonder tot de taak der Staten-Generaal. De Raad, zonder meer aanvaardend, dat de Regecring eenerzijds verlaging van sommigo belastingen en anderzijds compensatie noodig oordeelt voor hetgeen door die verlaging wordt prijsgegeven, heeft zich dan ook beperkt tot de bespreking der vraag, of de uitwerking der denkbeelden van de Regeering in de vooige legde wetsontwerpen zoodanig is, dat zij met ihet algemeen belang van den handeldrijvenden jen industrieelen middenstand in overeenstcm- jming is -tc achten. Deze vraag moet tot zijn leedwezen de Mid denstandsraad ontkennend beantwoorden. Allereerst merkt de Raad op, dat door de verlaging ,von de Rijksinkomstcnbelasting cn ider Verdedigingsbelasting II, alsmede door de f,Wijziging der Successiebelasting, personen met en middelmatig inkomen slechts weinig gebaat orden. Hoofdzakelijk worden door die verla- g gebaat de kleine en groote inkomens. Toch is het niet te ontkennen, dat Bet huidige stelsel der belastingwetgeving juist zeer in het bijzon der zwaar diukt op de middenklasse der be volking", die ook hierom terecht op vermin dering van belastingdruk aanspraak mag ma ken, wijl zij in zoo hooge mate zou kunnen bijdragen tot kapitaalvorming en haar menta liteit in het algemeen ook zoo is ,dat zij in werkelijkheid zeer tot die kapitaalvorming bij draagt. Indien ergens, dan zou bij uitstek hier een verlaging van belastingdruk zegenrijk wer ken, daar de vrij gekomen gelden zouden be steed worden voor het doel, waarvoor zij vrij komen, n.l. bevordering der kapitaalvorming, waaraan de maatschappij behoefte heeft. Wat oangaat de invoering eener nieuwe be lasting, met het doel de uitgaven te beperken cn dus de besparing te bevorderen, merkt de Middenstandsraad op, dat, hij zich zeer wel met zoodanige belasting kan vereenigen, mits deze ook inderdaad het gestelde doel bereikt d. w. z. een belasting op de weelde is en de uit voering op practische wijze geschiedt. Aon deze eischen voldoet naar het oordeel van den Raad het ingediende ontwerp echter niet. In dit verband merkt de Raad op het zeer te betreuren, dat bij de voorbereiding geen voeling is gehouden met de kringen van handel en nijverheid, ten einde te komen tot een practischer belichaming der denkbeelden. welke de Regeering zich heeft voorgesteld te bereiken. Gelijktijdig hiermede richt do Raad zich tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met het verzoek wel te willen be vorderen, dat zoodanig overleg alsnog plaats vindt, welk overleg, naar het den Raad voor komt, het best zou kunnen uitgaan van het Departement van genoemden minister, die uiter aard niet met hef zoogenaamde gecompli ceerde bedrijfsleven van handel en nijverheid bekend is dan Uwe Excellence's Departement De bezwaren, dio de Middenstandsraad heeft tegen het ontwerp, zooals het nu luidt, komen in hoofdzaak hierop neer, dat het niet een be lasting is op de weelde en het in de pvactijk niet uitvoerboor zal blijken. Het huidige ontwerp beoogt tal van artike len te belasten, die geen weeldeartikelen zijn en laat VQn artikelen vrij, die zulks wel zijn. Het bindt voorts de al of niet toelaatbaar heid aan een bepaalden prijs welke prijs in sommige gevallen wel zeer vreemd gekozen schijnt in plaats van aan den aard van het artikel zelf. Waar hef prijsniveau in korten tijd zeer wis selen kon, zou de consequentie met zich bren gen, indien althans hetzelfde effect bereikt zal worden, dat ook de prijs, wuarbij de belast baarheid aanvangt, veranderd wordt, hetgeen een voortdurende en in deproctijk niet door- voerbare wijziging der wet zou vcreischen. CVk de keuze der artikelen, die belast worden schijnt ons vreemd, cn daarbij is het wel zeer duidelijk, dat Bet Uwe Excellentie aan deug delijke deskundige voorlichting heeft ontbro ken. Om één voorbeeld uit vele te noemen, waarop de pers nog niet gewezen heeft, en dit kenmerkend is ols bewijs, hoezeer ten onrech te bij het gereedmaken van het ontwerp geen voeling met handel en industrie is gehouden, noemt de Raad het voorstel tot belasten van alle soorten geslepen kristal of glaswerk. Belast zouden dan worden de eenvoudigste glazen zelfs van enkele cents per stuk mits zij geslepen zijn, terwijl het zeer dure ongeslepen glas- cn kristalwerk onbelastbaar blijft. Welnu, juist in deze ongeslepen soor ten openbaart zich tegenwoordig de meeste luxe, geslepen kristal en glas is uit de mode en wordt geen geval meer gevraagd door de kringen, die zich weeldeuitgaven van beteekenrs kunnen veroorlooven. Het gevolg van de ge kozen omschrijving zou dus zijn, dat niet be last wordt wat belast behoorde te worden, en omgekeerd. Ten aanzien van het voorgaande punt geeft de Middenstandsraad dan ook in overweging, een geheel andere opstelling van den aard der artikelen, welke belast zullen worden, bij wei- we opstelling de hulp van deskundigen uit nij verheid en handel ,w6rdt ingeroepen. De raad stelt zich voor, dat eenerzijds het aantal der te belasten artikelen zeer zal worden inge krompen cn anderzijds uitgebreid, tenvijl de vraag, of belast zal worden, niet zal gebonden zijn aan den prijs van het artikel, maar aan den aard of de soort. Wat betreft de wijze van invordering der belasting, is dc raad van oordeel, dat zooveel mogelijk moet gevolgd worden een belastingheffing bij de bron, of als dit om re denen, den raad onbekend onuitvoerbuar mocht zijn, subsidiair naar den omzet. Wordt, zooals voorgesteld, de belasting ge heven bij eiken verkoop aan het publiek, dan komt de fiscus voor onoverkomelijke bezwa ren te staan. Het ontwerp stelt o.m. voor om belasting te heffen van de onderscheidene sui kerhoudende. waren, vervaardigd in het koek- bakkersbedrijf en chocoladefabrieken. In de practijk komt dit hierop neer, dat de fiscus eiken winkel in Nederland, hoe nietig de win kel en de omzet ervan ook moge wezen, zal moeten controleeren. Blijkens de lijst van in geschreven winkeliers, indertijd door het Rijks kantoor voor Suiker opgemaakt, zijn er in Ne derland c.a. 100.000 winkeliers, die suiker vcr- koopen en men mag wel aannemen, dat er on der hen geen enkele is, of hij verkoopt tevens hagelslag, ontbijtkoek, z.g. zuurtjes en derge lijke artikelen, waarvoor volgens het ontwerp belasting verschuldigd is. Het Is duidelijk, dat op deze wijze van een uitoefenen van controle geen sprake kan zijn en evenmin ook van een naleving der Wet door de betrokken verkoopers, onder wie er tal- loozen zijn, dio niet in staat zijn een boekhou ding tc voeren, die eenigermote voldoen zal aan de eischen, die in verband met de bepalin gen der gewijzigde Zegelwet de fiscus zou moe ten stellen. Afgezien hiervan heeft dc Raad tegen de voorgestelde regeling dit overwegende bezwa.iT dat aan do verkoopers der belaste artikelen een zeer omvangrijke, tijdroovende arbeid wordt opgelegd, gepaard gaande met nog belangrijk meer rompslomp dan in Frankrijk, waar een soortgelijk stelsel in werking is, het geval is en aldaar-tot zoodanige moeilijkheid want onner niet in de laatste plaats fraude heeft aanleiding gegeven, dot de Fransche Regeering een ontwerp tot intrekking der wet heeft in gediend. Op grond van een en ander herhaalt de Mid denstandsraad zijn hiervoren leeds geuit ver zoek, dat alvorens de verdere behandeling van het ingediende ontwerp voortgang vindt, met handel en nijverheid overleg wordt gepleegd inzake een belasting op weclde-ultgaven, die kaas biedt de door de Regeering noodig ge oordeelde bedragen op te brengen, en in de praktijk ook uitvoerbaar is. IET DE MIJNINDUSTRIE. Voorlocpige schorsing van het mijnrecht Men meldt ons uit Heerlen: De bondsraad van den Nederiandschen Mijn- werkersbond vergaderde gisteravond alhier en heeft besloten een circulaire aan alle mijnen te verspreiden, waarin zij mededeelt, dat in de commissievergadering van gistermorgen een brief voorgelezen is door den voorzitter, afkom stig van'den minister van Waterstaat, meldend, dat de regeering een vrachttariefverlaging voor haar rekening neemt op de korte afstanden van 20 en dat een voorstel tot voorloopige ophef fing van mijnrecht zal worden ingediend bij de Tweede Kamer met dien verstande, dat toch aan de gemeente en provincie de uitkeeringen zullen worden verstrekt, zoodat er geen belas- tingverhooging voer de arbeiders uit voort vloeit. Evenwel blijven de ondernemers 5 loonsverlaging eischen. Bovendien werd door de werkgevers eraan toegevoegd, dot over eèn paar maanden nog weer wijziging in de looncn zal worden gebracht. Wij vermoeden dat dit na de Kamerverkiezing zal zijn. Ons oordeel is: De mijnwerkers kunnen geen nieuwe loonsverlaging aanvaarden, onderhandelen helpt niet meer. Er blijft slechts één middel over, d. i. door staking te trachten loonsverlaging te keeren. Welnu, wij zijn bereid, cn als de Christelijke mijnwer- kersbond reeds te kennen guf in do contact- commissievergadering van 28 Februari tegen de spoorwegdirectie te willen stoken, nu niet do moed in de schoenen zinkt, dan is de mogelijk heid daar voor daadwerkelijk verzet. DE GRONINGSCHE VADER MOORD. Drie en één jaar gcëischt. In den avond van den 20stcn December kwam de vrouw van den schipper A. F. in Groningen een dokter meededen, dat zij bij haar terugkeer van eenige boodschappen haar man dood in de gang van hun woning hnd gevonden, met een doek stijf om den hals gebonden. De dokter kon niet anders dan den dood vaststellenhij stelde de politie met het geval in kennis. Aanvankelijk kreeg de re cherche den indruk, dat de schipper, die sterk aan den drank was, zelfmoord had gepleegd, maar een nauwkeurig onderzoek wees aon, dat aan den dood' een worsteling moest zijn voorafgegaan. Dc buren hadden ook wel ru zie gehoord, doch zij hadden daar minder acht op geslagen, omdat huiselijke twisten in het gezin van F. herhaaldelijk voorkwamen. Bovendien waren zij eenigszins op den twist voorbereid door de vrouw, die hun had ver teld, dat haar beide zoons, de 26-jarige J. en de 20-jarige W„ dien middag zouden terug- keeren van Engelen (N.-Br.) waar zij met hun klipperschip lagen, en dat er dan zeker wel weer, zooais gewoonlijk, ruzie zou komen tus- schen vader cn zoons. Het vermoeden rees, dat de schipper door zijn eigen bloedverwanten moest zijn ver moord. De moeder cn de jongens werden ge arresteerd en aan een streng verhoor onder worpen. Alle drie ontkenden ten stelligste schuldig te zijn aan den dood von man en vader, maar na herhaald verhoor werd de vrouw tot bekentenis gebracht, en daarna ga ven ook de jongens toe, dat zij hun vader hadden gewurgd. Het was tusschen den vader en J. tot handtastelijkheden gekomenJ. had den ouden man toen bij de keel gegrepen en hem neergedrukt op een in de gong staande bank. Rochelend had de voder nog om hulp geroepen, maar in plaats van hem te ontzet ten uit de greep van zijn oudsten zoon, was de jongste zoon toegesprongen met een zak doek, waarmee hij den vader den mond dicht- snoerde om de angstkreten te smoren. Nog had het slachtoffer de kracht gehad den doek weg te rukken, maar de hand, die hem de keel dichtkneep, kon hij niet weg krijgen, en ten slotte was hij ineengezegen. Zonder een vinger uit te steken had do vrouw, die in de keuken zat, hoor zoons laten begaan. Toen de man geen teeken van leven meer gaf, had J. een handdoek uit de keuken gehaald en dien stijf om den hals van zijn slachtoffer gebon den, om den schijn te wekken, dot de man zelfmoord had gepleegd. Gisteren hebben de beide ontaarde zoons voor de rechtbank te Gfoningen terecht ge staan. Him verdediger was mr. W. J. M. Weersma. De officier van justitie, mr. J. L. Steenlack, eischte tegen den eersten beklaagde drie jaar gevangenisstraf en tegen den tweeden I jaar. De verdediger was van oordeel, dat voor den tweeden beklaagde vrijspraak zou moeten volgen, omdat het drukken van een zakdoek op den mond z. i. niet positief meegewerkt kan hebben tot het veroorzaken van den dood. Voor den eersten beklaagde vroeg pleiter cle mentie, omdat de directe aanleiding tot den doodslag de vader zelf zou zijn geweest, die het leven van zijn gezin tot een hel maakte. ERNSTIGE STEEKPARTIJ TE HEERLEN. Een los werkman levensgevaar lijk gewond. In de gaarkeuken „Het Goed Kosthuis" te Heerlen ontstond twist tusschen den 40-jarigen gehuwden los werkman W. I. en zekeren H. A., bijgenaamd Drieske de Koekoek, een berucht smokkelaar. De twist werd buiten voortgezet en Drieske, die hulp kreeg van den arbeider J. K., bewerkte zijn tegenpartij met een mes. Toen de politie arriveerde, lag deze bewusteloos op den grond en bleek hij een 7-tal messteken te hebben ontvangen. Zijn halsslagader was nage noeg doorgesneden. De smokkelaar werd we gens poging tot doodslag gearresteerd en be kende de messteken te 'hebben toegebracht onder den uitroep„dut hij hem kapot zou maken." In zijn woede had hij zichzelf een die pe wonde in de kuit toegebracht Drieske is reeds meermalen wegens mishandeling veroor deeld. De toestand van het slachtoffer is hoogst ernstig. Tel. DRAMA OP DEN O.Z. ACHTERBURGWAL. Acht maanden geëischt Men meldt ons uit Amsterdam In den nacht van 1 op 2 November 1.1. speel de zich op den OZ. Achterburgwal een droe vige geschiedenis af. Een 25-jarige magazijnbediende gTeep daar op een gegeven moment een 27-jarige vrouw aan, smeet haar op den grond en duwde haar in de richting van het water met het oogmerk haar te verdrinken. Reeds lag zij met beide beenen over den walkant, toen een agent van politie op haar hulpgeroep toeschoot en haar terugtrok, ware zij in het water terecht geko men, dan zou zij zeer vermoedelijk in den mod der zijn gestikt. De dader S. A. O. geheeten, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring had zich heden voor dit misdrijf te verant woorden voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam. Bij stukken en brokken kwam aan het licht, wat hem tot dezen bruten daad had bewogen. Het slachtoffer, de 27-jarige vrouw M. W. P., als getuige gehoord, verklaarde dat zij cir ca twee jaar geleden met den man had samen gewoond. Nadat daaraan een einde was geko men is zij nog wel met hem gegaan, doch ver leden najaar zei ze hem, dat ze niets meer met hem te doen wilde hebben In den nacht van 1 op 2 November kwam get. om I uur met èenige mannen van den Zeedijk, waar zij in een café sinds T7 October 1.1. buffetjuffrouw was. Op den O.Z. Achter burgwal gekomen, sprong bekl. op eens op haar toe. Met de woorden„Schijthik ver zuip je!" pakte hij haar met beide handen ach ter in den rug en schouder cn drong haar naar het water. Zij viel door zijn duwen op straat doch zij werd verder voortgesleurd. Toon zij op den walkant lag, trapte bekl. haar cn duw de hoar verder, zoodat zij met de beenen over den walkant kwam te liggen. Zij gilde vreese- lijk. Plotseling werd get. door een agent gegre pen, anders had zij zeker in het water terecht gekomen. Vervolgens kwam beklaagde aan het woord. Hij zeide een klein jaar met dc vtouw te heb ben samengewoond en geleefd. Zij woonden toen op den Overtoom 600, welk perceel op naam van de vrouw stond. Omstreeks 15 'Au gustus werd de verhouding verbroken cn kwam aan het samenwonen een einde. Bekl. kwam bij z'n ouders thuis, doch bracht af en toe nog een bezoek aan den Overtoom. Bekl. zelf zei- de, dat hij besloten was met de vrouw tc trou wen, maar hoor liefde voor hem scheen lang zamerhand bekoeld te zijn, want op het laatst scheepte zij hem bij zijn bezoeken geregeld of. Toch bleef hij van haar houden. Bekl. vermoedde dat zij met onderen ging, wat hij niet goed kon verdrogen. Op 17 Sep tember schreef hij hoor een brief, doch ontving geen antwoord. Toen deelde eenige weken la ter de moeder van de vrouw hem mede, dat deze op den Zeedijk werkte als buffetjuffrouw. Bekl. stelde een onderzoek in cn kwam te we ten, dat de jonge vrouw niet in het cufé, waar zij werkzaam was, sliep. In den nacht von I op 2 Nov. zog bekl. haar met 2 mannen uit het café op den Zeedijk komep. Op den O.Z. Ach terburgwal sprak hij haar aon op de stoep van een nachthuis en hij vroeg haar of zij hem nog kende. Bekl. heeft haar van den stoep afgetrok ken cn toen is hij, volgens zijn beweren weg geraakt. Hij kreeg zijn bewustzijn terug, toen hij door de politie werd aangepakt. Op een vraag van den president, mr. Eekhout, zeide de vrouw, dat bekl. wel lost had van toevallen. Dc agent, die bijtijds tehulp wos geschoten, verklaarde, ols get. gehoord, dat bekl wel de gelijk gepoogd had de vrouw te verdrinken. Toen hij, nodat enkele collegos waren opge daagd, gelegenheid kreeg zich met den man bezig te houden, zeide deze tot hem „Ze ma ken me toch niks, ik ben zenuwlijder I" Get verklaarde, dat de man op het oogenblik van zijn arrestatie kalm wos en hij zeid'e tot hem „dat kon wel wezen, maar je goat mee". Op een vraag van het O.M., mr. dr. van Heijnsbergcn, zeide de vrouw, dat bekl. tegen hoor moeder gezegd had„II; zal d'r wel krij gen I" „Dat is een bewijs beklaagde", zeide dc offi cier, dot U hoor niet goed gezind was, den laatsten tijd. In zijn requisitoir zeide het O. M. vervolgens, dot bekl. schuldig is ean poging tot doodslag. Door de verkloringcn van beide getuigen is het feit wettig en overtuigend be wezen. De moeilijkheid, zei spr., is hier niet het be wijs, doch de strafmaat. Deze is in psychologi sche zaken, waar liefde omslaat in haat, moei lijk te bepalen, doch de daad van bekl., al heeft de vrouw aanleiding gegeven tot verbit tering, is zeer afkeurenswaardig. Aon den on deren kont moet met den toestond van bekl rekening worden gehouden. Hij is niet geheel toerekeningsvatbaar. Spr. eischte tenslotte aert maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Als verdediger trad op mr. Goote. Uitspraak over veertien dogen. DE RAMP AAN DEN HOEK. De borging van de Soerakarta. Personeel van L. Smit Co.'s Internationa len Sleepdienst is thans druk doende met do werkzaamheden voor beTging van het stoom schip Soerakarta en de lading. Allereerst zal getracht worden, het stookruim droog te krij gen, opdat de vuren weer aangemaakt kunnen worden. Omtrent de bergingskansen valt in do eerstvolgende dagen nog niets te zeggen. Bo vendien speelt bij de berging van een gestrand schip natuurlijk de weersgesteldheid een be langrijke rol. De Soerakarta is verzekerd voor 800.000. ERNSTIG ONGEVAL TE ROTTERDAM. Twee dooden. Op het terrein van de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij aan de Heijplaat is gistermid dag een bak, gevuld met 29 ledige zuurstof- cylinders, tengevolge van het losschieten van een moer van een loopkraan, die over een'brug heen en weer reed, gevallen. De moer zat met een haak aan een takelblok van de kraan vast. De expeditiewerkers J. de Deugd, oud 36 jaar, en H. van Hulst, oud 24 jaar, die op het oogenblik dat de bak viel, onder de kraan doorliepen, werden door den vallenden bak getroffen en zoodanig verwond, dat de dood nagenoeg terstond intrad. Dr. J. G. Veenen- bos, wiens hulp men inriep, heeft den dood geconstateerd. Dc moer en de haak van de loopkraan zijn door de politne voor het nader onderzoek in beslag genomen. KORTE BERICHTEN. Een IJshaoL De stoomtreiler Maria Elisabeth IJ. M. 37 heeft te IJmuiden een visch aangebracht, die een lengte van 5 meter en een middellijn van 70 centimeter heeft. Het is een ijshaai, met een gewicht van ongeveer 450 K.G. Het dier werd voor 29 gekocht door eenige arbeiders, die het in verschillende plaatsen willen ten toon stellen. Een onvoordeeligo huurster. Een huiseigenaar te Rotterdam had aan een juffrouw een in de Diergaordclaan staand, ge meubileerd huis verhuurd. De juffrouw maakte er een pension van, maar is dezer dagen ver dwenen, met twee verhuiswagens vol meubels, die ze op brutale wijze heeft laten weghalen. Lastige studenten. In het danshuis aan de Gedempte Vest te Rotterdam zette een aantal studenten den boel op stelten. Ze werden er uit gewerkt en kwa men buiten in conflict met de politie, waar tegen ze zich verzetten. Aan hun verzet werd met de blanke sabel een eind gmaakt. De stu denten zochten hun hei3{ in jecru overhaaste vlucht Dirivcnliefhcbbcrs in actie. Sinds ecnigen tijd is in de gemeente Kerk rede een verordening in werking getreden, waarbij bepaald werdt dat 10 pet. belasting geheven wordt van de duivcnwedvluchtcn. Door deze bepaling zijn de duivcnliefhcbbrrs in actio gekomen. Zij hebben zich tot den raad gewend ten getale van mcej" dan 1000, alle leden van drie groote bonden, verzoekende deze verorde ning zoo spoedig mogelijk in te trekken. Een dergelijke belasting bestaat in heel het land niet. Zondag o.s. houden dc duiven lief hebbers een protestvergadoring. Luchtvaart. DE HOLLAND—INDIË-VLUCHT. jfc Dc huldiging der vlieger». Het Regeüngscomité heeft inderdaad niet over medewerking te klagen al mogen er en kele bonden zijn waaronder een der grootst» in ons land, dio ondanks de toetreding van hun voorzitters cn voormannen in het Eere-comité, een louwheid oon den dag leg gen, welke scherp afsteekt bij het enthousiasme van de andere sportïchamen. Voor de demonstraties op Houtrust is hef aantal aanbiedingen thans zoo groot geworden dat het Comité tot haar leedwezen vcrdcro oanbiedingen niet zal kunnen ounnemen, ver mits het geheclc schouwspel, chronologisch' berekend, uur zal vorderen. In verband daarmede werd besloten, het oonvongsuur. oorspronkelijk op half vier geste'd, een half uur to vervroegen en dus op drie uur te Be palen Wij laten hieronder eenige bizonderheden volgen van eenige nader ontvangen toezeggin gen voor deelneming oon het défilé. Met Leidsche Studentencorps verraste het Comité met de mededeeling dat het met al zijn sport- verccnigingen oon het défilé zal deelnomen, terwijl door het Corps aan de andere senaten uitnoodigingen zijn verzonden om zich bij hen oon te sluiten. Do Motorclub Noord-Brnbnnt bereidt een gTOote clubtocht voor nnor Hout- rust De Neder 1. Korfbal Bond zal met onge veer 100 deelnemen^ vertegenwoordigd (zijn, waarbij o.a. clubs uit Winterswijk en Alkmaar. Voor de vertegenwoordiging der roeisport wordt groote propaganda gemaaktdo deel neming van 5 vereenigingen staat vast. Onze handboogschutters komen met oen 50-tal deelnemers uit, terwijl aan een vorig bericht kan worden toegevoegd dof het dorpje Hui- sen bij Arnhem niet alleen het 2(Mal vendeU zwoaiers zal zenden, doch dc vertegenwoordi ging van dit typischo dorpsvermauk een groep van ongeveer 50 personen met ruiters erbij zu'len vormen Van den Nederl. Biljartbond zullen eveneens deputaties mede-defilccren, de Krochtsportbond verschijnt met een 40-tol othleten, dc Ned. Wietrennersbond met een paorhonderd deel nemers. De Ned. Schaakbond bood aan, bcholv» deelneming aan het défilé, een levend schoak- spel te dcmonstrceren, welk aanbod dankbaar werd aanvaard. Onze zeilers blijven evenmin ten achter, terw wijl de bekende Haogsche Politie Sportvcrceni- ging deelneemt met hoor muziekkorps, ruiters», athletiekcrs, voetballers en schermers. Alleen onze Ned. voetballers lieten tot nog toe heel weinig van zich hooren, doch het comité vertrouwt, dat deze deelneming ten slotte van dien aard zal zijn, dat de toeschou wers een waordigen indruk zullen krijgen van do plaats, dis deze tok van sport onder hot Nederlondsche volk inneemt. Ten slotte dient nóg vermeld, dot het Comité besloten heeft do directie en redactie van „Het Leven" als gost uit tc noodigen bij do festiviteiten, in verbond met het belangrijke aandeel, dat het bekende gele weekblad heeft gehad in het welslagen van de HollandIndië- vlucht. Hedenmiddag om 3 uur heeft in café restaurant Riche te 's Grnvenhage een verga dering ploots van het regelingscomité met olie leiders van de verschillende sportbonden, ter nadere bespreking van het opmaken van hcj programma. Voetbal. WEDSTRIJDPROGRAMMA. Zondag 15 Maart, Lan den-wedstrijd. Antwerpen: BelgiëHolland. Kampioenschap van Nederland. Rotterdam: SpartaN. A. C. Promotie-competitie 3e klasse. den Helder: HelderK. F. C Bussum: RapiditasZeist. Promotie-competitie 4e klasse. Amsterdam: Wilh. VooruitB. F. C. Sloterdijk: SloterdijkHilllnen. Reserve 3e klasse B. Bussum: A. W. 2—Baarn 2. Afdeeling II. Promotiecompetitie 2e klasse, den Haag: A. D. 0.D. H. C. 1 Afdeeling III. Ie klasse Deventer: Go AheadEnsch. Boys. Afdeeling V. Leeuwarden: FrisiaVelocitas. Om den N. V. B.-beker. Amersfoort: Quick I—Hilversum I. HOLLANDDUITSCHLAND. Het Duitsche elfta». Het Duitsche elftal is voor de ontmoeting Holland—Duitschland volgens de yolgt -samengesteld:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9