23»'"9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD BINNENLAND. Ce Kluiieimi van Far-End. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. „DE EEMLANDER',Woensd,25Maart1925 Dc Staatscourant van hedenavond 2-1 Waart bevat de volgende Koninklijke beslui- ten: benoemd tot burgemeester van Luyksgestel P. J. G. Aarts, burgemeester van Bergeijk. toegekend de zilveren eere-medaille in de O. an je-Nassa u-orde aan W. H. Bczcmer, mees terknecht bir de firma I. dc Bruyn. te Scheve- n in gen. op verzoek eervol ontslagen met dank de kan- tonrechters-plaatsvervangers mr. O. Schreuder in het kanton Dordrecht en M. P. R. Meuwissen in het kanton Helder; idem mr. C. Lucasse als kantonrechter tc Goes; op verzoek eervol ontslagen mr. G. Kirberger als lid-plaatsvervanger van den Centralen Raad van Beroep tc Utrecht; idem mr. J. J. Schokking als adjunct-commies bij het departement van Justitie; benoemd tot adjunct-Rijkspluimveeteeltcon- sulent W. Knol te W a gen in gen herbenoemd tot burgemeesters van: Steenbergen en Kniisland H. P. M. van Et- ten; Dommelen C. M. Ploegmakers, secretaris; Rossum M. baron van Rand wij ck; Copelle aan den ÏJssel: J. Verloop; Brielle: mr. F. J. D. G Egter van Wissekerke; Hille- gom: D. Wentholt; Andijk: P. Groot Jzn.; Blok ker: H. Oostveen, secretaris; Twisk: H. Vijn Hzn., secretaris; Nieuwerkerk: J. Bouman; Sint Jansteen: G IJzebaert; Dalfsen: G ynzonid^s; Rijssen: J. Knottenbelt; Heerlen: mr. M. A M. Waszink; Schaesberg: M. H. J. M. Quaedvlicg; Jabeek: J. L. J. Meertens; Horst: A. M. C. Es- ser; Eiicrelshoven: J. W. M. Loyson, secretaris. eervol ontslagen wegens verandering in de in richting van het dienstvak, waardoor zijn werk zaamheden overbodig zijn geworden, P. E. van Renesse, commies-redacteur bij de Visscherij- inspectie bij de ofdeeling Visscherijen van het departement van Binnenlandsche zaken en Landbouw; op 'verzoek eervol ontslagen E. G Erzey als burgemeester van Oudenrijn. •DIPLOMATIE. Onze nieuwe gezant in Brazilië. Naar wij vernemen zou binnenkort de be noeming te verwachten zijn van Mr. G Ridder von Rappard, die laatstelijk met den rang van minister-resident werkzaam was aon Hr. Ms. gezantschap te Berlijn, tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister in Brazilië. COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND. Dc nieuwe functionnaris. Naar het Hbld. verneemt kan spoedig worden verwacht de benoeming van mr. S. baron van Heemstra, tot commissaris dar Koningin in Gelderland. De heer Van Heemstra is de zoon van den oud-burgemeester van Sassenheim en heeft een Indische carrière achter den rug; hij was lid van de suikerfirma Tieleman en Van Krechten en te voren secretaris van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij. Hij vertoeft thans in Zwitserland. HET WETSONTWERP TOT AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd. Een aantal leden wenschte, blijkens het ver slag, in de eerste plaats de aandacht te vesti gen op de ten aanzien van het vraagstuk door de regeering aangenomen houding Met nadruk stelden zij de vraag: „Welke in 1922 nog niet bekende omstandigheden hebben zich sinds dien tijd voorgedaan, waardoor de gewijzigde houding der regeering gerechtvaardigd of al thans verklaard zou kunnen worden7 F de ge wijzigde houding der regeering het gevolg van verandering van inzichten zonder dat deze door bepaalde nieuwe omstandigheden in het leven geroepen zijn en zoo ja. welke zijn dan de re denen van die verandering Vele leden verklaarden zich met het wets ontwerp niet te kunnen vereenigen. Zij betreuT- Opwincing, ergernis cn ontstemming zijn dc gevaarlijkste hinderpalen voor uw Vcorspoedi- gen arbeid door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E PONT. 71 „Ik kan u heel weinig vertellen. Ik geloof, dat er een ongelukkige liefdesgeschiedenis is ge weest juist voordat de oorlog uitbrak. Al wat ik weet, is dat zij verloofd was en dat het engage ment plotseling afgebrokèn werd." „Hm! En nu heeft ze na dien tijd op haar oude kre.'ht voortgeleefd. Zend u haar naar En geland —zoo gauw mogelijk." Dus was Sara in October weer in Engeland terug en toen de trein het station van Monks- haven binnenstoomde en haar verlangende biik de kleine groep gewaar werd, die door stond te wachten op het perron om haar te verwel komen, schoten haar de tranen in de oogen. Zij pinkte ze weg cn leunde uit het raampje. Diur waren ze allen de groote Dick Selwyn en Molly, die er uit zag als een vcrkleede Venus in haar uniform van roode kruis verpleegster, en de Lavcndeltante cn Miles en stralend en ele gant als altijd. Miles' vrouw. Hot huwelijk van Herrick cn Andrey had in alle stilte plaats gehad. Ongeveer een maand na Sara's vertrek naar Frankrijk waren Miles en Andrey op een morgen om negen uur kalm naar den dat de regeering meent aan het vraagstuk van den zomertijd een oplossing te moeten ge ven als in het wetsontwerp is neergelegd. Door overdrijving aan beide kanten is er in do laatste jaren, ter zake van dit vraagstuk een tegenge stelde werking tusschen de stedelijke bevolking en het platteland, welke zoodrn mogelijk dient te worden v. '.'r-enomen. Goed regeerm'^'Vid had daarom volgens hen medegebracht, dat er nanr ware gestreefd om deze tegenstelling op te heffen, althans te verzachten In stede donr- von geeft de regeering alles toe aan dc eenc groep Niet eens de talrijkste, zonder ook maar eenigszins rekening tc houden met de wenschen en belangen van de andere Elke poging tot e«n compromis bleef harerzijds uit. alhoewel een meerderheid van de ingestelde Staatscommissie zoodanig compromis had aan de hand gedaan. Deze leden meenden, dot alsnog het compro mis-voorstel der commissie dient te worden oonvnard. Enkele leden, die terwffle van de voordeelen vroeger voor den zomertijd hadden gestemd, overwogen de vTaog, of bij aanvaar ding van een compromis, die voordeelen nog wel belangrijk genoeg bleven om een voortzet ting van den zomertijd te wettigen. Ook meen den zij dat eeen beperkte zomertijd moeilijkhe den voor de internationale spoorwegdiensten met zich zou brengen. Andere leden, die niet ongenegen waren met eenig compromis-voorstel mede te gaan, ves tigen er de aandacht nog op, dat talloos ge wichtige voordeelen voor een overgroot deel der bevolking overbleven en de inkrimping van die voordeelen kon h. i. nimmer een reden zijn, om ze nu moor alle op te heffen. In dit verband wordt het hoofdmotief door de regeering bij de Memorie van Toelichting aangevoerd ook door deze leden ernstig gewraakt. Vele leden sproken als hunne overtuiging uit, dat de bezwaren tegen een tijdelijken zo mertijd sterk overdreven woren en ten platte- lande niet algemeen worden gedeeld. Onjuist is de bewering, dot de steden voor den zomertijd zijn en het plattdeland daartegen. Vele landbou wers zijn voorstander van den zomertijd; in het overgrootc deel van het platteland hebben de boeren er geen bezwaar tegen, vooral zij die in de nabijheid van de groote steden wonen. De boerenstand op de zandgronden heeft van den zomertijd geen hinder ondervonden, omdat de melk daar algemeen wordt geleverd aan de fabrieken, die zich niet naar den zomertijd be hoeven te richten. En wat de melklevering aan de groote steden betreft, zoo meende men, de melk wordt gepasteuriseerd, waardoor men aan geen melktijd gebonden is. De zomertijd is daar entegen voor dc stedelingen van groote hygië nische en psychische waarde. In het bijzonder in een nevelig en zonloos land als het onze, zoo wordt beweerd, is aan het zonlicht voor de gezondheid en het geluk der bevolking, een groote bcteekenis toe te kennen. Eenige leden achtten een nieuw argument voor den zomertijd gelegen in de omstandigheid, dot sinds de be handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer Engeland den zomertijd permanent heeft ingevoerd en Frankrijk en België zullen volgen. Zij achtten het niet juist, dat ons land in West- Europa afgezonderd zou zijn. Bovendien heeft ons land dan nergens aansluiting met het bui tenland, daar het rtoch Europeesche, noch Mid- den-Europeesche, noch Zomertijd heeft, het- gecir een groot bezwaar is voor het telegraaf- en telefoonverkeer Verschillende andere le^en konden zich wel met het wetsontwerp vereenigen De zomertijd, zeiden zij, beteekent meer levensgenot voor den stedeling, doch meer last voor het platteland. Dat levensgenot kunnen de stedelingen zich ook op andere wijze verschaffen door vrijwillig op tijd op te staan en, evenals het platteland het leven te regelen nuar de zon. De bevolking van het platte and kan echter den last niet ontgaan. Voorts wezen zij erop, dat blijkens de erva ring de voordeelen van den zomertijd in do steden mindei algemeen worden gevoeld. Im mers ook daai treft men velen aan, die tegen standers zouden zijn, terwijl h. i. de groote menigte er onverschillig tegenover staat. Een krachtig motief tegen den zomertijd meenden deze leden te zien in het feit, dat deze tijd be staat in een kunstmatig geheel willekeurige af wijking van den natuurlijken tijd, welke afwij king velen en zeer tegen hun zin zijn opgelegd geworden, doordat vele stedelingen zich ge wend zouden hebben om den dag meer en meer te verschuiven in de richting van den nacht. De zomertijd wordt een ernstig bezwaar geacht voor den land- en tuinbouw en de melkvee houderij, ook in economisch opzicht. Tegenover het argument dat Nederland bij niet-invoering van den zomertijd een geïso leerde positie zou innemen tusschc: de omrin gende stutcn, werd van andere zijd opge merkt, dat ons land aan de zeer lange oostzijde grenst aan Duitschland, dot geen zomertijd kent. Evenmin bestaat deze, zoo werd ten slotte ge zegd, in Zwitserlond en Italië. Dc uctic lot behoud. Voorts hebben dc Bond van Nederlandsche graan- cn zoad-importcurs, het comité van graanhandelaren, de Rotterdamschc vereenr- ging voor den termijnhar.del in granen, de Bond van Nederlandsche meel-importeurs, de Verecniging van importeurs van vetten en oliën, de Nederlandsche bond voor den handel in vetten, oliën, oliezaden en aanverwante ar- Jikulen, de verecniging voor den handel in olie en de verecniging voor den goederenhandel een adres aan de Eerste Kamer gerich' tot be houd van den Zomertijd. Een adres om aanneming van het ontwerp. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft een telegram aan de Eerste Ka mer gezonden, waarin wordt verzocht de wet tot afschaffing van den zomertijd aan te ne men DE TARIEFWET. Voorloopig niet afgekondigd, uit vrees voor represailles Naar dc Avondpost uit Welingelichte han delskringen zegt te vernemen zal de Tarief- wet voorloopig niet worden afgekondigd in verband met de vrees voor reprc illes uit het buitenland PENSIOENWET. Een bezwaarschrift van het neutraal overheidspersoneel. Het bestuur van het comité van ncuttaal overheidspersoneel heeft een bezwaarschrift tegen do voorgestelde wijziging vnn de Pen sioenwet bij de Tweede Kamer ingediend. Met klem verzoekt het aan de Tweede Kamer, voer al de bestaande rechten te eerbiedigen. EEN DIENSTPLICHTKWESTIE. Dc Min. van Oorlog contra den Raad van State. 9 Oct. 1924 weigerde de Minister van Oot- log vrijstelling van den dienstplicht aan een dienstplichtige, uit overweging, dat „het verblijf van dienstplichtige in werkelijken dienst niet tot gevolg zou hebben, dat voldoende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbre ken aan degenen, als wier kostwinner hij zich beschouwde." De moedér van den dienstplichtige, een we duwe, ging in beroep bij de Kroon, o. m. aan voerende, dat hare 8ndere kinderen niet' al hun verdiensten konden afstaan en dat zij do ver diensten van den dienstplichtige niet ontberen kon. De ofdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State, oordeelde, dot op grond van nader ingewonnen inlichtingen, aan genomen moest worden, dat door het verblijf in verk v1'en dienst van dAn dienstplichtige, in derdaad voldoende middelen tot levensonder houd aan het gezin, waartoe hij behoorde, zou den komen te ontbreken, waarom dan ook een ontwerp-besluit aan de Koningin aanbevolen wed strekkende tot vrijstel!van den betrok ken dienstplichtige van den dienstplicht vooi den tijd van één jaar. De Minister van Oorlog kon zich met dit advies niet vereenigen, hoewel hij 26 Febr j.l. aan de Koningin mededeelde, dat inderdaad, in verband met nader verkregen inlichtingen, de gezinsomstandigheden waren zooals de Raad ven State aangaf. Hii wees er echter op. dat hoewel al T art. 17 der Dienstplichtwet bepaalt dat vrijstelling we gens kostwinnerschap wordt verleend eon hem, door wiens verblijf in werkeliiken dienst voor eerste oef ning voldoende middelen tot levens onderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken, het derde lid van vermeld artikel de bevoegdheid schenkt, om, wanneer het iemand geldt, die reeds is ingelijfd, de vrijstelling niet te verleenen, zoo dc belan gen van den dienst dit wenschelijk moker». In zulk een geval kan krachtens art. 38 der Dienst plichtwet vergoeding wegens kostwinnerschap worden toegekend. De betrokken dienstplichtige nu was reeds sedert 3 October 1924 voor eerste oefening in werkelijken dienst en zou die oefening half „Goede hemel I Ik zou denken, dat het nogal duidelijk is. Zij houdt nog net even veel van Garth Trenth als een jaar geleden en ze vecht er ieder uur van haar leven tegen. En die in sponning breekt haar." „Kunnen we niets doen om haar te helpen?" Andrey stelde de hulpelooze vraag in het vollo bewustzijn, dat er toch niets te doen viel. Herrick's oogen keken haar vriendelijk aan. „Niets," antwoordde hij met rustige beslist heid. „Iedereen moet zijn eigen behoud zelf be werken, wil het een behoud zijn, dat waarde heeft" Herrick had de zaak tot op den bodem ge peild toen hij verkloorde, döt Sara nog even verliefd was als een jaar te voren. Zij was zelfs ook tot deze conclusie gekomen en het had haar leven gemaakt tot een voort- durenden strijd tusschen haar liefde voor Garth en haar schaamte over zijn onwaardigheid. En nu had haar terugkeer in Monlcshaven, het zien van de bekende plekjes vol herinneringen, dien strijd opnieuw oangewakkerd. Met den breederen kijk op de dingen, dien de ervaringen in den oorlog haar hadden gegeven, begon zij zichzelf af te vragen of een man ver oordeeld moet worden, voorgoed en volkomen veroordeeld, omdat hij één oogenblik zijn zelf- beheersching heeft verloren zelfs Elisabeth had toegegeven, dat het waarschijnlijk niet meer was geweest don dat! Maar dan kwam on middellijk de verwachting, die Patrick Lovell hoor van haar kindsheid af bad ingegoten, juist voor dien vorm van zwakheid, weer boven en zij deinsde met afschuw terug voor de gedochte, dat zij haar liefde had gegeven aan een man, die zich daaraan had schuldig gemaakt En de wijze, waarop hij zich nu in den oor logstijd gedroeg, was ook al niet geschikt om haar met hem te verzoenen. Zij had van Molly gehoord, dat hij iederen vorm van oorlogs- werk had vermeden. Hij scheen volkomen on verschillig voor den nood van het oogenblik en heel Monkshoven was vol vaderlandschlievende afkeuring over zijn gedrag. Er woren nu weinig handen die niets uitvoerden. Een groote muni tiefabriek was in Oldhamton opgericht en daar of in het hospitaal was voor ieder werk, lecg- loopers hoefden er niet te zijn. De bittere gedachte kwam in Sara op, dat de eenige moed, dien Garth scheen te bezitten, een soort koelbloedige moreele moed was onbe schaamdheid noemden de menschen in het stad je het die hem hardnekkig deed weigeren uit Monkshaven te vertrekken, al was de algemcene opinie vierkant tegen hem. En dan kwam weer met overweldigende kracht de herinnering aan dien dag op het Dui- velskapeiland boven, toen hij vastberaden zijn leven had gewaagd om haar goeden naam tc redden; die herinnering spotte met de uitspraak van den krijgsraad, en scheen die veroordee ling, waarom zij hem uit haar leven had ge- stooten, op zij te willen zetten. Zoo werd zij heen en weer geslingerd, en elke beweging deed haar hart pijn. Maar haar blinde afschuw bij het hooren van wat er op de grens van Britsch Indië gebeurd was, was nu voorbij. Zij hed zich op het oogenblik in haar eersten schrik, met geweld van Garth afgewend, met het gevoel, dat zij zelf bezoedeld en onteerd werd alleen al door haar liefde voor hem, te opstandig om aan iets anders te denken don eoo gauw mogelijk den band tusschen best te verbreken. (Wordt vervolgd) Maart j.l. hebben volbracht. Daar hij dus het grootste gedeelte van zijn eersten oefentijd reeds achter den rug had, achtte de minister het in het belang van den dienst, dat zijn mili taire opleiding werd voltooid. Onder dez© omstandigheden meende dc mi nister, dat om redenen van dienstbelang, aan den betrokken© géén vrijstelling meer moest worden verleend, met welk advies de Koningin zich. blijkens een in Stbl. opgenomen besluit, heeft vereenigd. LOONEN BU DE RADEN VAN ARBEID. Een adres uun den Minister van Arbeid. Dc Algemcene Nederlandsche Bond van Hondels- en Kantoorbedienden heeft zich heden tot den Minister van Arbeid gewend met ver zoek een onderzoek in to stellen naar de loo- nen door de Raden van Arbeid voor het z.g. kaarten schrijven te betalen. Tevens is den Minister verzocht in afwach ting ven de resultaten van het onderzoek, reeds thans maatregelen te nemen, die aan hot geven van te lage bezoldigingen een einde maken. HULDIGING P. J. TROELSTRA. Uitstel tot Sept. a.s, In overleg met den heer P. J. Troelstra is volgens „Het Volk" besloten de huldiging, welke oorspronkeb'jk op 4 April zou plaats hebben, uit te stellen tot begin van Sept o.s. De huldiging gaat van het N. V. V. en dc S. D. A. P. uit. DE HEER FIMMEN EN DE S.D.A.P. Het antwoord von den heer Fimmen aan den heer Vliegen. Naar aanleiding van den open brief van den voorzitter der S.D.A.P., den heer Vliegen aan den heer Edo Fimmen, stelt laatstgenoemde al vorens antwoord te geven, in „Het Volk" de volgende vragen aon den partij-voorzitter Ie. Van welke zijde bereiken u voortdu rend „berichten en geruchten van open lijke of zijdelingsche beschuldigingen", door mij geuit Noem s.v.p. man en paard. 2e. In welke „vergaderingen" of waar „elders" heb ik beschuldigingen geuit, „openlijk of zijdelings", tegen de S. D. A. P. Noem s.v.p. plaats en tijdstip. 3e. In welke „vergaderingen" of waar „elders" is daarbij mijnerzijds ten aanzien von de S. D. A. P., het woord korruptie „meor dan eens gevallen". Noem s.v.p. de vergaderingen en geef s.v.p aan, waar „el ders" was of is. 4e. Waaruit blijkt, dot mijnerzijds „het gepraat over korruptie of dergelijke mis standen, die in de Nederlandsche sociaal democratische beweging zouden bestaan", doorgaaf en in den laatsten tijd nog toe neemt Geef s.v.p. de bewijzen voor deze aantijging. Indien zijn vragen beantwoord zijn, zal de heer Fimmen naar hij verklaart, van repliek dienen MR. R. H. A. M. ROMME. 40 jaar doctor in de rechts wetenschap. Zaterdag o.s. zal het, naar de N. R. Ct. mee deelt. veertig |aar geleden zijn, dot mr. R. H. A. M. Romme. lid van den Rand van State, te Leiden bevorderd werd tot doctor in de rechts wetenschap, na verdediging van een proef schrift over verlating van hulpbehoevenden. Na korten tijd als advocaat te 's Hertogen bosch werkzaam geweest te zijn, is hij over*- gegaan tot de magistratuur en was o.a. kan tonrechter te Oisterwijk en rechter te 's Gra- venhage. Vele jaren was hij raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, laatstelijk als vice-president, totdat hij benoemd werd tot lid van den Rood van State DR. S. J. HALBERTSMA. f Bekend geneesheer te Rot terdam. Te Rotterdam is in den ouderdom van 80 jaar overleden dr. S. J. Halbertsma, die daar meer dan 40 jaar werkzaam is geweest, waar van ruim 30 jaar als praktiseerend geneesheer. Dr. Halbertsma promoveerde den 26sten October 1869 te Utrecht en werd 17 Septem ber 1870 te Rotterdam, ten overstaan van een artsencommissie, tot arts bevorderd. Na het uitbreken van den Fransch-Duitschcn oor log bood hij zijn diensten aan cn in dat jaar werkte hij in do Fransche ambulance te Mrtz. In 1871 vestigde hij zich te Schicdom cn drie jaar later kwam hij ols geneesheer te Rotter dam, waar hij van 1880 tot 1890 directeur geneesheer was van het krankzinnigengesticht. Daarna is hij uitsluitend als praktiseerend ge neesheer werkzaam geweest. Dr. Halbertsma" was in en buiten Rotterdam een bekende figuur, zegt de N. R Ct. Voor zijn patiënten een bekwaam geneesheer en een beminlijk man tevens, genoot hij hun aller achting en waardecring. Zijn groote belang stelling voor zijn vak en voor het onderwijs 'was oorzaok, dat hij in den loop der jaren tal van bestuursfuncties heeft bekleed Zoo nam hij ook in dc medischo wereld een belangrijke plaats in en ook onder rijn collega's was hij een algemeen gezien man, dien men ook ols mensch hoog schatte. Tot de vereenigmgen cn instellingen waar aan dr. Halbertsma zijn kennis en zijn liefde gegeven heeft, behooren do Inrichting voor oogliiders, de Vereeniging voor volkssanatorie, het Roode Kruis, de Gezondheidscommissie, het Ondersteuningsfonds voor weduwen en weezen der Maatschappij tot bevordering der gnneeskunst, het Genootschap tot bevordering der koepokinenting, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, enz. De overledene wos o.m. offidcT in de ordo van Oranie-Nassau en ridder von het Legioen van eer. Hij hoeft ook enkele jaren deel uit gemaakt van den gemeenteraad en heeft zelfs een korte poos het wethouderschap waargeno men. Zijn krocht log echter niet op dit terrein. W. F PAYENS. f Oud-bcdrijfsdirccfcur tc Nijmegen. Te Nijmegen is overleden, 72 jaren oud, de heer W. P. Poyens, oud-directeur der gemeen te-gasfabriek en waterleiding, ridder in de ordo von Oronjc-Nossnu. De heer Poyens volgde in 1888 zijn vader, den heer J. Poyens, bij diens overlijden op ols directeur der gasfabriek, door dezen in 1871 voor de gemeente Nijme gen gebouwd. De overledene, wien na een diensttijd von 48 jaren in 1920 op verzoek eervol ontslag werd verleend, stond om rijn bekwaamheden, tact en werkkracht in hoog EEN PRIJZENCONTROLE-COMMISSIE. Middenstandsbczwaren. Het bestuur van den Middenstandsbesturen bond te 'sGinvcnhage heeft, noor wordt mede gedeeld, zich met een adres gewend tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, naar aanleiding van het instellen van een Prij- zencontróle-commissie. Daarin woidt er op gewezen, dot dc Haog- sche Middenstands-organisatie reeds voor jaren heeft bewezen dat zij zoo noodig zelfde maat regelen weet te nemen, die do contróle op klein handelsprijzen regelen Medegedeeld wordt dat de maatregel van den minister in de rijen van den middenstand als een voorbijgaan van dien stond wordt gevoeld. Waar aldus het adres de Toriefwet cn allerlei dure «ociole wetten het prijzenniveau hooger opvoerden, ge lieve de minister bij eventueele contróle aller eerst do kostbare regeeringsbemoeiingen aan nauwgezette inspectie te onderwerpen „opdat Nederland ophoude, het duurste land ter we reld te zijn juist door de verkeerde economi sche beïnvloeding door de regeering". BUREAU VOOR HANDELSINLICHTINGEN. Noorsch bezoek. Elf leerlingen van het handelsgymnasium to Oslo hebben gisteren onder ge'eide van de heeren J. M Looman, vice-consul van Noor wegen te Amsterdam en ing. Ch. Bruff te Oslo een bezoek gebracht aan het bureau voor han delsinlichtingen te Amsterdam. ONZE MOLENS De laatste molen te Medemblik. Medemblik bezat enkele jaren geleden 16 windgemalen der „Vier Noorder Koggen" één er van is nog over gebleven nu zal ook deze worden gesloopt, in de plaats waarvoor komen een 3-tol ijzeren molens. De overige molens zijn vervangen door stoomgemalen. de kerk gewandeld en hadden hun huwelijk la ten inzegenen. Monkshaven »-as geweldig teleurgesteld ge weest. De babbelaars, die zoo dikwijls van An drey's gastvrijheid hadden gebruik gemaakt en haar daarna scherp hadden becritiseerd, hadden gerekend op een reusachtig festijn, waarmee, zelfs in oorlogstijd, de bruiloft van een million- nairs-weduwe verwacht werd gevierd te zullen worden. Inplaots daarvan was er niets geweest don een soort van „achter de schermen" bnriioft, zooals de teleurgestelde vrouwelijke helft van Monkshaven het verkoos te noemen, en na een zeer korte huwelijksreis waren Miles en Andrey teruggekeerd en hadden zich met hort en ziel geworpen op het organisecren en gereed ma ken van een hospitaal voor herstellende offi cieren, waarvan Andrey de gehecle bekostiging op zich had genomen. Van toen of waren de kwaadsprekende mon den gesloten. Zij was niet langer „die aanstel lerige kleine weduwe met dat geverfde haar," maar een vrouw, die door haar huwelijk tot een van de oudste families in het land behoorde en wier reusachtig eigen fortuin haar in staat had gesteld het land in zijn ontzaglijke nooden van grooten dienst te zijn. „Ik vond het gewoon prachtig van je, Andrey". zei Snra op wormen toon, toen allen aan de thee bijeen waren op Greenncres, waarheen de auto von Andrey hen van het station had gebracht. Andrey lachte. „Maar kind, wat kon ik nu anders doen met mijn geld Ik heb zoo afschuwelijk veel geld, zie jel Bovendien" zei ze met een plagenden blik naar haar man „i!: geloof, dat het alleen maar het vooruitzicht was, van zich hier in het hospitaal nuttig te kunnen maken, dat Miles er toe bracht met mij te trouwen. Hij is nu mijn particulier secretaris, zie je cn baas van het commissariaat." Miles salueerde. „Kwartiermeester, om u te dienen, juffrouw", zei hij vroolijk en met een grinnikend lachje „Ik zag de kans schoon een baantje te krjjgen, wanneer ik met Andrey trouwde, en die heb ik natuurlijk waargenomen." Hij zag er buitengewoon goed uit Het feit, dat hij zich nu nuttig kon maken in de wereld was een prikkel voor hem geweest en de blik van geluk en volkomen begrijpen tusschen hem cn zijn vrouw was niet te miskennen. Sara zag het en was er blij om, maar het her innerde haar pijnlijk aan alles wat zij gemist had. Het wekte opnieuw het groote verlongen naar Garth Trenth, dat haar al die lange maan den van haar afwezigheid niet hod verlaten, al had zij er tegen geworsteld, het onder gehou den en het soms een korten tijd niet zoo hevig gevoeld, doordat het dagelijksche werk haar duizend eischen stelde. Hierdoor had zij dat teere, uitgeputte gekre gen, niet door den harden lichomelijken arbeid, dien zij had verricht. Zij was altijd tenger ge weest, een raspaardje, maar nu had zij bijna iets doorschijnends en hoor sombere oogen le ken dubbel zoo groot in het smalle gezichtje, dat rich zoo scherp afteekende. Toch was zij even levendig nis altijd; zij scheen als het ware met een soort geestelijken stralenkrans omge ven. „Zij doet je denken aan een vlam," zei An drey tegen haar man, toen zij weer alleen wa ren. „Zij heeft zoo iets levenskrachtigs, ondanks haar eigenaardig teere uiterlijk." Miles knikte. „Zij brandt zichzelf inwendig op", zei hij kort. Andrey keek verschrikt. „Wat meen je daarmee. Miles

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5