AMERSFOORTSCH DAGJ3LAD „DE EEMLANDER,'Woensda9,5*',ril192S BINNENLAND. TWEEDE BLAD. .FEUILLETON. Be Tercgitesr tan Klompvoet. 23e Jaargang Mo. 242 Do Staatscourant van heden 14 April bevat o. a. de volgende Kon. besluiten toegekend de eeremedaille der Oranje-Nas- sau-orde in zilver aan H. Bocirigtcr, electro- monteur bij de firma H. ten Cate°Hz^ en Co. te Almelo E. J Hendriks, magazijnmeester bij de firma H. Kooij te Arnhemin brons aan D. Becker, machinist bij de stichting Bethesda ,te Laag Soeren, gemeente Rhedenin zilver non A. Bult, meesterknecht op de Kon. Haarden- fabriek E. M. Jaarsma te Hilversum. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder nom op eersten Paaschdag s morgens deel aan het Heilig Avondmaal in de 'Kloosterkerk te 's-Graven- hagc, waar voorganger was dr. A. Troelstra. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 16 April 1&25 niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. De Voorzitter der Tweede Kamer zai aan de te benoemen Centrale Afdeeling voorstellen om op Dinsdag 21 April, onmiddellijk na de dien dag té elf uur te houden openbare ver gadering, in de ofdeelingcn te doen onderzoe ken een groot aantal ingediende wetsontwer pen, vermeerderd met eventueel nog dezei da gen inkomende ontwerpen van eenvoudigen of spoedcischendcn aard. DE KAMERVERKIEZINGEN. Ontstemming over het politiek advies. Naar „De Rsb." van een der penningmees ters van een parochiale R. K. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage vernam, heeft hij dezer dagen van meer dan 200 leden de aangebeden con- tributiekaart teruggekregen, mot de mededee- ling, na de publicatie van het politiek advies geen lid meer te zullen blijven van de Katho lieke Staatspartij en ook niet meer katholiek te zullen stemmen Democratische Bond. In een te Alkmaar gehouden vergadering van afdeelingen, correspóndetsdhappcn en alge- meene leden van de Democratische Partij in den kieskring Helder is de volgende candida- tenlijst opgemaakt1. prof. mr. J. E. Heeres, 2. mevrouw mr. A. Leydensdorff-de Leeuw, 5. H. S. Eriks, 4. Gerh. van Dijk, 5 D. Rogge-" veen 6. mevrouw H. van Biema-Hymans, 7. K. Dilling, 8. \V. J. Krewinkel, 9. mevrouw W. ven de Pnuwert, 10. Generaal J. W. Koo~ lemsns-Beynen, II. mevrouw A. Schwier-Rut- ters, 12. J. N. de Jong, 13. dr. R. de Waard, 14. B Israel, 15. J. A. van Sijn, 16. H. T. Tille- ma, 17. Th. B. V. Dill, 18. A. I. Witmons, 19. mevrouw W. Willink-AItes, 20. A. van Gent. Een actie voor de condidatour B. Kooiman. In den kieskring Helder zal men vanwege den Vrijz.-Dem. Bond een actie voeren om den heer D. Kooiman te Purmerend, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, die op de bijlijst no. 13 is geplaatst, door voorkeurstemmen go- kozen te krijgen. PHARMACEUTISCHE WETTEN. Een nieuwe wet op de artsenij- bereidkunde. Naar wij vernemen is een nieuwe wet op de uitoefening der artsenijbereidkunde in voor bereiding. De verkoop van geneesmiddelen zal aan drogisten slechts volgens een beperkte lijst worden toegestaan. De vestiging van apothe kers ten plattelande zal worden bevorderd door het mogelijk te maken op ieder willekeu rig oogenblik aan apotheekhoudende genees kundigen het recht te ontnemen de nrtsenijbe- reidkunst uit te oefenen DE TOESTAND VAN OUD-GEPENSION- NEERDEN EN HUN WEDUWEN EN WEEZEN. Een bash voor een eventueele steunrcg-.ing gevonden. In zijn antwoord op de vragen van den heer Ter Hall in veiband met de voorgenomen ver betering van den toestand der oud-gepension- neerden en hun weduwen en weezen, zegt de Minister van Binnenlandschc Zaken en Land bouw, dat er nog geen maatregelen zijn geno men omtot verbetering daarvan te geraken. De verbetering van den financieclen toestand des Rijks heeft nog niet een zoodanig blijvend karakter aangenomen, dat er aanleiding bestaat om een voorziening in den nood der oud-ge- pcnrionncerdcn voor te stellen. Er zijn tusschen dc Departementen van Ma rine en Oorlog en dat van Financiën bespre kingen gehouden, die tot resultaat hebben ge had, dat een basis is gevonden, waarop een eventueele regeling zou kunnen worden ge grond voor het vcrlcenen van steun, met sub sidie en onder toezicht van de Regeering, door particuliere vereenigingen, welke daartoe han medewerking willen geven. TOEPASSING ONGEVALLENWET. Dc uitkeering aan vooroorlog- sche rentetrekkers. De heer Ter Hall, lid var. de Tweede Kamer, heeft aan den minister vgn arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld 1. Kan de minister mededeelen, of er niet vele rentetrekkenden krachtens de Ongevallen wet zijn, wier uitkeeringen weróéh vastgesteld vóór den wereldoorlog, die verzocht hebben, in aanmerking te mogen komen voor een zooda nige herziening hunner uitkeeringen, dat deze meer in overeenstemming worden gebracht met de sedert dén oorlog gewijzigde levensomstan digheden 2. Zoo ja, zijn er beslissingen op dergelijke verzoeken genomen in gunstigen of in ongun- stigen zin 3. Indien ongunstig op zoodanige verzoeken is beslist, op grond van bezwaren, ontleend aan de eenmaal vastgestelde wettelijke bepalingen, is de minister dan bereid, een wijziging van die bepalingen te bevorderen, waardoor een hoo- gere uitkeering aan deze menschen kan wor den verstrekt DE REMUNERATIE AAN DEN GEDEL COMMISSARIS DER ROTT. BANK. Geen vragen van den heer Scheper. Wij namen dezer dagen uit Het Volk over vragen, die door den heer Schaper aan den minister van financiën zouden zijn gesteld be treffende het salaris van den gedelegeerden commissaris der Rotterdamsche Bankvereeni- giAgr- De heer Schaper deelt aan het blad mede, dat deze vragen niet door hem zijn gesteld. Wij zijn dus, zegt „Het Volk", het slachtoffer geworden van een wat erg laten Aprilgrap- penmaker. DE VERNIELING VAN DEN ST. PIETERSBERG. Vragen van het Kamerlid Van Ravesteijn. De heer Van Ravesteijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de vernieling van het natuurmonument den St. Pietersberg bij Maastricht voor een Belgische maatschap pij thans zoover is gevorderd, dat de bekende ruïne ten zuiden van Slavante met ondergang "wordt bedreigd V Is het juist, dat de Belgische maatschappij aan bet gemeentebestuur van Maastricht toe stemming heeft gevraagd voor den bouw van een cementfabriek ter plaatse, waardoor het voor ons land unieke landschapsschoon nog meer zou worden vernield Is de regeering voornemens, ook tegen deze laatste ontsiering geen maatregelen te treffen en ligt het in het voornemen, de verdere ver nieling van den St. Pietersberg ongestoord voortgang te doen hebben LEGERMUTATIES. Naar wij vernemen, zal de majoor der In fanterie A. Dohna binnenkort worden overge plaatst bij den Generalen Staf en optreden als chef van den Staf der IVe Divisie, terwijl de majoor van den Generalen Staf C. J. H. van der Harst, thans werkzaam bij het Departement van Oorlog, den troependienst zal hervatten en overgeplaatst wordt bij het 10e regiment In fanterie te Ede. BEZOEK VAN STATISTICI. De commission d'études uit den Volkenbond. Heden zal de commission d'études, welker leden zijn benoemd door den Volkenbond, het Internationaal Arbeidsbureau en het Internatio naal Statistisch Instituut, een bezoek aan 's Gra- venhage brengen. Het gezelschap, allen statis tici, met hunne dames, zal hedenmiddag vijf uur door het gemeentebestuur in de receptieznnj aan dc Jnvastraot worden ontvangen en zal des avonds diens gast zijn bij het Diligeotia-con- cert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schoppen, waar o.m. de 9e Symphonie van Beethoven ten gehoore wordt gebracht. AFSCHEID VAN JHR. H. VAN CITTERS. De scheidende Commissaris in Gelderland. Van de gelegenheid, die Zaterdagmiddag te Arnhem aan burgerlijke en militaire' autoritei ten, verenigingsbesturen, colleges en ambtena ren geboden werd om afscheid te nemen van den of tredenden Commissaris der Koningin in Gelderland jhr. H. van Citters, is een zeer dink gebruik gemaakt. Onder degenen die hun op wachting kwamen maken, waren baron Vnn Voorts tot Voorts, voorzitter van de Eerste Kamerde heeren Goedhart cn Smcenk, wet houders der gemeente Arnhem, met den ge meentesecretaris, mr. Van Essen de gemeente secretaris van Rheden, de heer De Lang Everts vrijwel alle leden van het Arnhemsche gerechtshof, met den procureur-generaal, mr V. Lulofs Umbgrove en den advocaat-generaal mr. Cnopius mr. Van der Does, president von, en mr. Kleffens, officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, de garnizoens comman dant kolonel van Druncn, met verschillende hoofd- en subalterne officierenvertegenwoor digers van kerkgenootschappen, het Ned. Hcrv. diaconessenhiris, de Johannastichting, het Ned. Openluchtmuseum, waterschappen en polder besturen, de hoofddirectie van de Gelderscho Credietvereeniging en vele andere vereenigin gen cn instellingen. Heden zullen burgemeesters en gemeente en provinciale ambtenaren gelegenheid hebben, afscheid te nemen van den aftredenden com- BURGEMEESTER VAN ALMELO. Ontslagaanvrage tegen 1 Juni. De heer dr. Wijckerheld Bisdom heeft we gens gezondheidsredenen met ingang va,n 1 Juni ontslag gevraagd als burgemeester von deze gemeente. MR. R. J. H. PATIJN. Benoemd tot voorzitter der ge mengde Rijncommissie. Naar de Parijsche bladen melden, is mr. R. J. H. Patijn benoemd tot voorzitter der ge mengde commissie ter uitvoering von het ver drag van Londen, belast met de levering van goederen in natura aan het Rijnleger. De bij zondere taak van deze commissie bestaat in de verrekening der bezettingskosten. De werk zaamheden, die reeds verscheidene weken du ren, nemen een gunstig verloop en doen een spoedig resultant verwachten. De heer Patijn is scheidsrechter voor alle geschillen, die tus schen de geallieerden en Diiitsche commissie leden zouden kunnen rijzen. GRAAF A. O. J. E" M. DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG. f De overleden burgemeester vc.n Amstenrade. Met den op zijn kasteel te Amstenrade in den ouderdom van 71 jaar overleden graaf A. O. J. E. M. <3e Marchant et d'Ansembourg, bur gemeester van Amstenrade en lid van de Prov. Staten van Limburg, is een der laatsten van een zeer oud geslacht heengegaan. Hij werd in 1884 benoemd tot bur gemeester van Amstenrade en mocht nog het vorige jaar onóer groote blijken van belangstelling zijn veertigjarig ambtsjubileum vieren. Hij was sinds 1882 lió der Provinciale Staten van Limburg. In 1890 werd hij benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst. De Paus benoemde hem o.a. tot commandeur van de Pius-orde, een hooge onderscheiding. Het vorige jaar werd hij tot geheim kamerheer van den Paus ber\pemó. De overledene was voorts officier in de orde van Oranje Nassau cn hij droeg het grootkruis der Spaansche orde Isa bella la Catholica. Ook was hij langen tijd lid van de Malthezer orde, reeds vóór de Neoer- londsche afdeeling daarvan werd opgericht. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. De wcthoudersvcrkiczing. Dc gemeenteraad van Amsterdam kwam gistermiddag bijeen tot verkiezing van z'-s wethouders. Er was zeer veel belangstelling. Dc publieke tribune was stampvolop de gere- seerdv? tribune hadden ccn aantal gcnocdigden cn ambtenaren plaats genomen. Alle raadsleden waren bij hot begin van dc zitting aanwezig, behalve het communistische raadslid Wijnkoop. Na afdoening van ecnige ingekomen stuk ken was allereerst aan de orde de voorziening in do vocature-Wibaut. Uitgebracht werden 44 stemmen, waarvan 41 op den heer Wibout. Dc heer Wibout houdt desgevraagd de be noeming in beraad. Aan de orde was vervolgens de benoeming in.de vacoture-Wierdels. Uitgebracht werden 44 stemmen, waarvan 22 «.temmen op den heers Ter Haar cn 22 blanco, zoodot de heer Ter Haar is geko zen. Deze nam de benoeming aan. Vervolgens werd., gestemd voor de vacatine- Dc Miranda. Uitgebracht waren wederom 44 stemmen Hiervan kregen de heer De Miranda cn de heer Vos 22 en drie blanco. De heer Vos was dus gekozen en nam dc benoe ming aan. Gestemd werd vervolgens over de vacature- Ter Hair. Uitgebracht werden nogmaals 44 stemmen. Hiervan waren 4 stemmen blanco. Verder kregen 21 stemmen de heer Von Fry ing Drabbe en 19 op den heer Do Miranda. De heer von Frytog Drabbe was dus gekozen. Hij hield dc benoeming in beraad. Aon de orde was daarna de voorziening ii de vacature-Vos. Uitgebracht werden 44 stemmen, waarvan 3 blanco. Dc heer Ketelaar verkreeg 22 en de heer Abrahams 19 stemmen. De heer Ketelaar was dus gekozen cn hield de benoeming in beraad. Tenslotte werd voorzien in de vacaturc-E. Polak. Er werden weer uitgebracht 44 stem men, waarvan 3 blanco. Verder kreeg de heer Polak 22 en de heer de Miranda 19 stemmen. De heer Polak was dus gekozen. Hij hield de benoeming in beraad. De heer Von Frytog Drabbe zcide vervolgens de benoeming te aanvaarden. Aan het slot der zitting zei de burgemees ter dat de mogelijkheid besloot, wanneer niet alle benoemde leden zitting nomen, het in zijn voornemen log nog deze week, vermoedelijk Donderdag of Vrijdag den raad opnieuw bij een te roppen oplat de volgende week het college weer volleddig zal zijn. De zitting werd hierna gesloten. Gekozen zijn dus de heeren Ter Hoor (C.H.), Vos (V.B.)r v. Frytog Drabbe (R.K.). Ketelaar (V.D.), Wibout (S.D.A.P.), Polak (S.D.A.P.). De laatste drie heeren hebben hun benoe ming in beraad gehouden. De heeren Wierdels (R.K.), de Miranda (S.D.A.P.) zijn derhalve niet herkozen. Uit de stemmencijfers is af te leiden, dot de heer Wibaut met algemeene stemmen is her kozen, de herren Ter Haar, v. Frytog Drabbe en Vos kregen de stemmen van alle partijen met uitzondering van de sociaal- cn vrijzinnig- democraten. Ook de heer Ketelaar kreeg dc stemmen van de burgerlijken en won het door door op zijn partijgenoot dr. Abrahams, op wien d-e S.D.A.P. en de V.D. hebben gestemd. De heer de Miranda die de stemmen kreeg van S.D.A.P. en V.D. viel uit doordat zijn par tijgenoot de heer Polak met meer stemmen, van de burgerlijke partijen afkomstig, uit de bus kwam. Indien dp drie heeren die de be noeming in beraad houden, deze aanvaarden, hetgeen op 't oogenblik niet w a o r s c h ij n 1 ij k wordt geacht, zal het College van B. en W. bestaan uit 2 S. D. A. P., 1 V. D., 1 V. B., 1 R. K. en 1 C. H. Het vroegere college bestond uit 3 S. D. A. P., 1 V. B., 1 R. K en 1 C. H. Na de gister plaats gehad hebbende wet houdersverkiezing in den Amsterdamschen Gemeenteraad heeft de Vrijz Dem. raadsfractie aan de fractie der S. D. A. P. bericht, dat zij an de S. D. A. P. weer dc vrijheid geeft los van de tusschen beide fracties gemankte overeenkomst de verkiezinng von drie soc dem. wethouders te bevorderen De S. D. A. P. fractie heeft dit schrijven van de Vrijz. Dem.-1 fractie bevestigd. Vermoedelijk zal thans do heer Ketelaar (v.d.) die tot wethouder is gekozen, de benoeming niet aanvaarden terwijl getracht zal worden den niet herkozen heer De Miranda weer als lid van het Collego van B. en W. verkozen te krijgen. In dat geval zullen de heeren Wibaut cn Polak do benoe ming aanvaarden. Wethouder J. v. Frijtag Drabbe. De heer J. v. Frijtag Drobbo (r.k) in do raadsvergadering van gisteren tot wethouder van Amsterdam verkozen, werd geboren te Gorinchem, II Mei 1873. Hij bezocht de H. B. S. te Leeuworden. No opgeleid te zijn voor den militairen dienst werd hij 1 Juli 1895 benoemd tot ombtenaur ann het dcj>ortement von Waterstaat, Handel cn Nijverheid. Hij ging later over naar het departement van bin nenlandschc zaken en werd met ingang van 15 Januari 1903 oongesteld bij de Rijksverzeke ringsbank tc Amsterdam. Sinds 1919 bekleedt hij den rong von refe rendaris. Voorts is hij o.a. voorzitter van de Algemeene R.K. Ambtcnoorsvcrecniging cn van dc R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel cn secretaris van het Plaatselijk Co mité der Koth. Sociale Actie. Sinds 1919 maakt hij deel uit van den Am sterdamschen gemeenteraad. Zooals bekend, heeft hij hier bij de bestrijding der z.g. „melk- voordracht" een leidende positie ingenomen welke werd bekroond door de aanneming van de z.g. „motie-Drobbe" in zake de gemeente lijke melkvoorzicning". Ook is hij het geweest, die de motie von of- keuring heeft voorgesteld, welke ten gevolge had, dot het vorige wcthoudcrscollcgo collec tief ontslag genomen heeft. Dc houding der S. D. A. P. Gisteravond vergaderde het federatiebestuur der S.D.A.P. in verbond met db wethouders crisis. De zeer druk bezochte vergadering be sloot met algemeene stemmen, dat de beide gisteren gekozen socinol-democrotische wet houders hun benoeming niet zullen aanvaarden. Voorts besliste de vergadering met groote meerderheid, dot, mochten alsnog bij de vol gende stemming de drie aftredende soe.-dem. wethouders worden gekozen, zij alsdan dezo benoeming zullen aannemen. HENRIËTTE ROLAND HOLST. Uittreden uit het religieus-s**- cialistisch Verbond. Mevrouw Henriëtte Roland Holst—van dor Schalk is wederom uit het Religieus Socialis tisch Verbond getreden, volgens hare motivce- ring echter om opportunistische redenen. Volgens de Kommunist schreef zij aan den secretaris van het verbond .Tot mijn leedwezen moet ik u hierbij be richten, dot ik besloten heb uit het R. S. V. te treden. De oorzaak is, dat ik bemerkt heb^ dat mijn lidmoatschap van het verbond ver* warrend werkte onder de orbeiders cn door sommigen als een min of meer beslist opge ven van mijn communistische overtuiging werd opgevat. Ik voel mij verplicht, aan deze ver warring een einde te maken, het communisme, ook als organisatorisch verbond met de Kom- munistische Internationale, weegt voor mij het zwaarst. Wilt mij dus van heden af niet meer als lid van het R. S. V. beschouwen". DE AMSTERDAMSCHE PLAN ^ENEN. Een burgermeestcrlijkc ver- moning. De burgemeester te Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat de intree van het voorjaar voor een deel van het Amsterdamsche publiek cn vooral voor do jeugdige Amsterdammers het sein schijnt te zijn over te gaan tot het plun deren en vernielen van de planten en bloemen de openbare- parken cn langs de wegen. Zoo veel mogelijk wordt door pork wachter en poli tie getracht dit ernstige kwaad tegen te gaan, doch het is noodzakelijk, dot het publiek er van doordrongen is cn de kinderen ervan 'door dringt, dat de pionten en bloemen toch voor het genot von allen worden aangebracht en niet dienen voor het bevredigen ve~» do ver nielzucht van boldadige volwassenen en van kinderen. De burgemeester meent dan ook do parken en lanen in de zorg von het publick met ernst te moeten aanbevelen. De nieuwe bepaling der politieverordening, dio verbiedt honden los in parken te laten loo- pen, wordt nog veelvuldig overtreden. De poli tie heeft reeds tolrijjce processen-verbaal moe ten opmaken. De burgemeester brengt onder de aandacht von de houders von honden, dot aan deze bepaling streng de hand zal WQrden gehouden. Men dekt dc waarheid, maar zij rust voor zij naakt is. VONDEL. door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. HOOFDSTUK I. Dono Luisa. Toen ik op de verando van John Bard's land huisje zat, en een oude Sketch van twee maan den geleden doorbladerde, hoorde ik beneden mij hef ijzeren hek dichtslaan. Ik keek op van mijn tijdschrift en zag neer op den tuin. Be neden mij zag ilc*de donkere massa van polm- boomen en weelderige gewassen, cn daarachter in de verte het kristallen oppervlak van de zee, waarop de heldere maan een breed pad van licht wierp. De nacht was rustig Vanaf de haven, onder non den heuvel, waarop mijn oude vriend John Bard zijn landhuisje had gebouwd in dit aard- sche paradijs, klonk nu en dan het geluid van een scheepslier, waarmee geheschen werd, met zeldzame duidelijkheid door de warme lucht. Ergens in de verte klonk het zachte getokkel van een guitaar. En bij deze nachtelijke ge luiden van de kleine havenstad in Middel- Amenko zong.de zee onophoudelijk een zachte begeleiding. Ik hooide stemmen in den tuin. Binnen in het huis werd een deur met een bons dicht geslagen i voetstappen sloften over de matten- vloer in de woonkamer en Akawa, Bard's Ja- pansche bediende, stond naast mij. Zijn sneeuw witte pakje stak scherp af tegen de donkere schaduwen, die de maan achter in de veranda wierp. Hij sprak niet; maar zijn maskerach tig gezicht wad Ue, tot ik hem zou opmerken. „Wel Akawa V zei ik wat is er „Dona Luisa vraagt den Senor Commandante te spreken, neemt U me niet kwalijk I" zei de Japanner onhandig. Ik lag gemakkelijk uitgestrekt in een rieten stoel met een glos ijskoude limonade naast mij en Jjvendde mij om naar den knecht. Ik was ongètwijfeld de Senor Commandante, want zoo was mijn titel van majoor verspaonscht tijdens een verloftijd, dien ik luierend en zonder be paald doel aan de kust van den Atlantischen Ocea'an doorbracht. Maar welke dome liet mij roepen Wie ter wereld kon mij hier kennen. Ik, die pas den vjorigep dog op een van John Bard's vruchten schepen vanuit San Salvador hier geland was? Dono LuisaDie naam had eert verlokken- den, romantischcn klank, in 't bijzonder op de zen heerlijken avond, nu de fluweeldonkere he mel bezaaid was met schitercnde sterren, de lucht zwaar was van geuren, die uit de tuinen opstegen. Mijn groote neiging tot het roman tische (die ons Kelten zooveel last bezorgt) was sterk onder den invloed von mijn omge ving. Dono Luisa I De verwijderde klank van muziek scheen dien liefelijken naam in mijn oor te tokkelen. Met een zwaai waren beide beenen op den grond en ik stond overeind. „Waar is die dame V' vroef*jk. Jn de woon kamer „Neen, mijnheer", ontwoordde de Japanner. „In den tuin I" Meer en meer romantisch I Was een of an dere scnorita, met hooge kam en mantilla, in vlam gezet bij het zien van den Inglez, toen ik dien morgen dooi de straten von dc stad wan delde met John Bard en vervolgde zij mij tot in den tuin van mijn gastheer om mij haar liefde te verklaren De gedachte was grappig en ik glimlachte. Toch wil ik wel toegeven, dat ik, onder Akowa's geleide door de zitkamer loo pend, even een blik in den spiegel wierp en met voldoening opmerkte, rdat mijn wit pok smet teloos was en mijn haar keurig glad. Ik trok mijn das recht en met dat tikje gewichtigheid, dat het vooruitzicht van een romantisch ren dezvous oan de houding van den meest be- scheidcne onder ons mannen geeft, ging ik de kamer uit, de gong in, naar de deur, die toe gang gaf tof den tuin. De doorgang was helder verlicht, zoodat, toen ik weer in de duisternis kwam, mijn oogen verblind waren. Eerst kon ik niet meer onder scheiden don een groote donkere gedaante. Maar al gauw ontwaarde ik de aanzienlijke af metingen van een geweldig dikke, koolzwarte negerin. Zij droeg een gescheurde, vuile jurk en om haar hoofd was een zakdoek met witte en roo- de ballen gewonden. De geweldige omvang van borst en heupen deed haar bijna even breed schijnen als zij lang was. Toen ze mij zag, maakte zij een soort van buiging. „Bent U de Senor Commandante vroeg zij in het Engelsch met Laar zachte ncgerstem. „Ja','r ontwoordde ik, verbijsterd en teleur gesteld bij deze dwaze verschijning. „Wat wou je van me _^Jk_ heeft een brief voor U, meneer I" Zij dook met dc hand in de onpeilbare diep ten van haar corsage. „Van Dona Luisa vroeg ik vol verwach ting. De negerin hield op met zoeken en grinnik te mij toe, zoodot haar witte tonden schitter den. Het wit van haar oogen glansde en hoor gelaat trok in een broeden glimlach. Toen klop te ze zich. op de borst met een vuile hand. „Ik is Dona Luisa I" kondigde ze met trots aan. Ik was veibijsterd door den schok, dien deze openbaring mij gaf. Mijn visioen van een zwartoogige schoone in een mantilla verdween als rook. „Ik heeft een mooie Spanasche naam," merk te de dame op, haar krampachtige pogingen denbrief op te diepen hei vattend, „maar ik werd grootgebracht in New Orleans. Daarom spreekt ik zoo goed Engelsch I Ha I" Met een grijnsv an genoegen dook zij een opgevouwen, vuil stukje notitiepapier op en stak het mij toe. „Weet je zeker, dat dit voor mij bestemd is?" vroeg ik, mijn hersens pijnigend om te verzin nen wie mij met mogelijkheid berichten kon zenden door middel van zulk een tusschenper- soon op zulk een uur. „Ik zeker weer I" antwoordde Dona Luisa be slist. Teruggaand naar de gang, waar het licht was, vouwde ik het papiertje open cn los „Aan Majoor Desmond Okcwood D. S. O. „Herinnert U zich den strandjutter aan wien LI een paar weken geleden zoo'n grooten dienst heeft bewezen Ik geloof, dat ik nu in {laat ben U dien te vergelden, wanneer U met 9 Distinguished Service" Older (een militai re onderscheiding. brengster dezes wilt meegaan. Ik wcnschtc heel dringend U te spieken, maar ben to ziek om naar U toe te komen. Leg dit bericht niet ter- zijde, alsof dit alleen een slimme poging von mij zou zijn om geld van U los te krijgen. Misschien zal ik, wanneer U deze ontvangt, de ongenade en do schande van mijn tegenwoor dig bestaan al vaarwel gezegd hebben. Daar om vrong ik Ukom onmiddellijk. En haast U." Het briefje wag met potlood geschreven in tamelijk beverig hondschrift. Het was niet on- derteekcr.d. Mcar ik herinnerde mij den schrij ver best en zijn onderteekening zou mij toch niets gezegd hebben, want ik had zijn naam nooit gehoord. Onze ontmoeting was als volgt geweestik bracht een bezoek in do gevangenis van San Salvador en op de binnenplaats merkte ik on der den troep gevangenen, die daar slente rend hun dogelijksch rondwandeling maakten, een bleeken, holoogigen kerel op, wiens ze- nuwachtig-trekkende mond en beverige honden den dronkaard verriedden, die zijn roes juist uitgeslapen heeft. Ik zou misschien niet verder over deze vo- gelverschrikkersfiguur gedacht hebben, was het niet, dot hij, plotseling den kleinen negerbewa- ker ontwijkend, mij bij mijn jas had getrokken en geroepen „Wanneer je een sahib bent, man, breng me don uit deze he) (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5