BELASTINGJAAR 1925 wijnhandel ü!a. schoterman Zn. SCHITTEREND Vraagt onze reclame Gabardinejas met zijde gevoerd f 16,50 DE ADELAAR - Langesiraat 40 - Tal. 224 Gewas 1020 RAYMOND MACAU f 1.» f 40.- Gewas 1920 St. EMILIÖN f 1,40 f 56.- Rijwiolhandel W. SLUITER ANEMiTSGü DAGBLAD a i=a 'is sorteering Gabardine s; en Whïp-Cord Jassen UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Telef. S. H, MASSA, Havik 41. Tel.292 ~ca~&s~ 1 RECLAMES. Prijs 1—3 rebels f 1.55. elke resel meer 1 0.30. Sluit U voor 1 Mei aan bij den afhaaidienst der Muts spaarbank. Inlichtingen en circulaires gratis te ver krijgen op de uren van openstelling aan het kantoor Utrechtscheweg 1. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: Billijk adres voor vak- kundige reparaties LfïNGE BEEKSTRAAT 35 trairm GEBRUIKTE RIJWIELEN AFD Advertentie Sursau Arnbeiasclie Poortwai 2a. Tei. 513 Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder i£3 prijsverhoogingi&a I I m II 11 9». It. t Onze Advocaat onderscheidt zich door haar bijzonder fijnen smaak.* Zij heeft iets geheel eigens. U kant haar herkennen tnsschen vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze j Advocaat offreert, zullen zi\ Uw ger lukkige keuze waardeeren. i i deken lagen, en slechts één deken tot bedek king hodden, over den deken ruzie, welke zoo hoog liep, dat een der jongens, de 16-jarige B. een dolkmes nom en M. daarmede een steek gat' met het noodlottige gevolg. De politie heeft tegen den dader, die al mc-ïi met de politie in aanraking is geweest, proces verbaal opgemaakt. De beide andere jongens zijn Zondag naai hun ouders teruggekeerd. (Alkm. Crt.) EEN NACHTELIJK DRAMA. uitzag, en eischte het geld dat het tweetal in hun zakken had. Dit was niet veel en het twee tal offerde respectievelijk 88 cent en twee gulden. Toen de twee zeelieden aan hun lot waren overgelaten en eenigszins ontnuchterd waren ge worden, stevenden ze naar het politicposthuis en vertelden wat hun overkomen was. Eenige agenten wisten den dader te arresteeien. Bij fouilleering kwam o.a. een knalpistooltje te voorschijn, hetwelk door de bcschonkenen voor een Mauser tepeteerpistool was aangezien. Ter zake van straatroof is naar de Tel. meldt dc jonge man in verzekerde bewaring gesteld. VECHTPARTIJ ONDER PADVINDERS. Een hunner met een mes ge stoken. Zaterdagavond, omstreeks kwartier voor tien uur, vervoegde zich bij den rijksv^ldwachttcr te Bergen de 15-jarige D. M. uit Amsterdam, met de mededeeling® dot hij door een zijner ka meradon met een mes was gestoken Daar dc wonde in de borst hevig bloedde, achtte de rijksveldwachter, na een noodver band te hebben gelegd, het noodzakelijk, de hulp van een dokter in te roepen. Deze achtte overbrenging naar het St. Elisobethgasthuis noodzakelijk en de jongen werd, na door de politie te zijn gehoord, naar het ziekenhuis vervoerd. De rijksveldwachter S. en dc gemeente-veld wachter v. d. K. namen een voorloopig verhoor of, waaruit bleek, dat de jongen des morgens met 2 kameroden, allen padvinders van de Podvindersvereeniging Amsterdamsche Pod- vihders-Organisatie, naar Bergen was gewan deld, met het voornemen gedurende de Peasch- dagen in de duinen te knmpeercn. Daar de avond vrat kil was, en zij niet voldoende de kens bij zich hadden, besloot het drietal in Bergen-binnen te blijven, en zochten zij een tuin uit in de St. Antoniusstraat, om aldanr to overnachten. ■Al spoedig kregen de jongens, die op een De vrouw in 't spel. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur werd de politic gewaarschuwd, dat er in de Poeldijkscho straat te 's-Gravenhago waar schijnlijk een moord gebeurd zou zijn. Er zouden eenige schoten gelost en een man zou voorover op straat gestort zijn. Dc poli tic spoedde zich naar de genoemde straat en vond daar inderdaad een man in een groote bloedplas voorover op het trottoir liggen. De gemeentelijke geneeskundige dienst werd direct gewaarschuwd en deze vervoerde den man, die levensgevaarlijk ge wond was, naar het Ziekenhuis. Dc commissaris der afdceling C vergezeld van eenige inspecteurs en rechercheurs, stelde direct een onderzoek ter plaatse in. Ondanks hot late uur waren er veel men- schen, die allen op het geknal der schoten afgekomen waren, maar niemand kon iets positiefs zeggen, omtrent den dader. Wel liepen er allerlei geruchten, zoo zou volgens het zeggen van eenige der omstanders mid den op de straat geschoten zijn, maar al spoedig bleek dit onjuist en kon men vast stellen, dat de schoten gelost waren van uit perceel Poeldijksche straat 86. Dit kon na gegaan worden, doordat een der plinten van de deur door een kogel vernield was. Dc be woners van dat perceel konden weinig om trent het afgespoelde drama mcdedeelen. Dc hoofdbewoonster van het perceel was voortvluchtig. Uit dc gegevens, die de politie langzamerhand uit verschillende verklarin gen bij «elkaar kreeg, bleek dat hef slachtof fer cn de dader ruzie hadden gehad over de vrouw, die het perceel bewoonde en nog steeds voortvluchtig is. Het slachtoffer, een zekere H., van beroep koopman, wonende te Rotterdam, is gistermiddag omstreeks half vijf uit zijn woning vertrokken cn ngar den Ilaag gegaan. Hij had het plan dc bewoon ster van lrot. perceel, Th. van Mw w; vroeger getrouwd geweest is, en die thans met een zekeren bloemenkoopnian S. samen woonde, op te zoeken. H. ontmoette bij zijn bezoek aan zijn vroe gere vrouw deze S. Dc beide mannen kre gen om do vrouw een lioi glo-.vnende ruz;e. die daarmede eindigde, dat H. het huis uit liep en S. hem eenige revolverschoten ach terna zond. Hij viel onmiddellijk voorover op de straat, en bleef onbeweeglijk liggen. Een bij hem zijnde kameraad liep een schampschot op en moest zich Tater laten verbinden. De dader en de vrouw hebben direct daarop de vlucht genomen. Toen de commissaris van. politie zich in het ziekenhuis vervoegde en het slachtoffer eenige vragen stelde, was dezo niet in staat daarop een antwoord te geven. Hij maakte met zijn vingers echter eenige bewegingen, waaruit men opmaakte, dat liij iets opschrij ven wilde. Toen men hem schrijfgereedschap gegeven had, schreef hij met groote inspan ning den naam S. op papier. De politie kan nu, voortbouwende op dc verklaringen van ooggetuigen, het verloop van liet drama, zooals hierboven medegedeeld, vaststellen. Onmiddellijk werden allo pogingen in het werk gesteld om S. cn dc vrouw, die samen gevlucht,waren, tc arresteeren. Dit is hun echter niet gelukt Hedenmorgen omstreeks half twaalf is S. zich echter bij de politic komen melden. Nader seint men ons Omtrent den moordaanslag, hedennacht ge pleegd op den Rotterdamschen koopman H. in de Poeldijkschestroat, kan nog worden mee gedeeld, dat do dader S., die zich hedenoch tend bij de politie gemeld heeft, een volledige bekentenis heeft afgelegd Dc revolver, waar mee hij de schoten gelost heeft, was nog in zijn bezit. Hij verklaarde tegenover den com missaris der nfd C, dat hij uit nocdweer ge handeld heeft. Reeds verscheidene rra'en zou H hem ge dreigd hebben, één keer zelfs met een scheer mes. Dc politie heeft hem in arrest gesteld. De politie heeft de vrouw uit het perceel Poeldijkschestroat 36, waar hedennacht een moordaanslag op den Rotterdamschen koop man H. gepleegd is, opgespoord en aangehou den. Zij vertoefde in een perceel in de Tul- linghstraat. EEN NEDERLANDSCH JOURNALIST TE BERLIJN OVERLEDEN. Slachtoffer van een communis tisch relletje. Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat de Nederlondsche journalist, de heer Gabriel W. Hayer te Berlijn is overleden, als gevolg van een verwonding, bekomen bij een botsing tus- schen de politie en een groep communisten, na afloop van een vergadering in verband met de presidentsverkiezingen te Berlijn gehouden. De heer Hayer, redacteur bij de Berlijn- sche ofdecling van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, kreeg met een gummistok een slag op het hoofd. Aanvankelijk liet de ver wonding zich niet ernstig aanzien, maar Zon dag was de toestand van dien aard, dat ope ratief ingrijpen onmiddellijk noodzakelijk was. In het „Stüdtische Krankenhaus Charlotten- burg", waar hij werd opgenomen, had de ope ratie plaats en daaraan is hij helaas bezweken. BRAND IN DEN KERKTOREN TE ZUNDERDORP. Dc spits door den bliksem ge^. troffen. Een poliiie-agcnt levensgevaarlijk gewond. In Zunderdorp, een ploatsje aan den over kant van het IJ nabij Nieuwendam, dat in 1921 bij Amsterdam is geannexeerd, heerschte gisteravond groote consternatie. De bewoners werden ongeveer kwart over zeven door een geweldigen slag opgeschrikt. Een zwaar onweer had zich boven de plaats ontlast en na den vierden slag trof het hemel vuur aan <jen rcchtervoorkont de spits van den eeuwenouden kerktoren. Twee mannen uit het dorp snelden langs de houten trap door dc kerk naar boven op den toren, waar reeds een begin van brónd was waar te nemen. Zij wilden een poging doen om met emmers water het vuurtje te blusschen, i maar dit bleek onmogelijk Aangewakkerd door den sterken wind, vrat j het vuur verder en binnen enkele oogcnblik- I ken stond de geheele houten spits met lood- j bedekking in lichtelaaie. De mannen gTepen toen ten einde raad naar I de torenklok, welke zich in den brandenden kerktoren bevond. Zij lieten de klok luiden, als een teeken voor de vrijwillige brandweer om er direct op uit te rukken. Spoedig verschenen dc Zunderdorpelingcn met de oude handspuit. Het was echter niet mogelijk daarmede iets uit te richten. Niettemin trachtte men met de derpsspuit de neervallende vonken te doovcn om te voorkomen dut de omliggende houten huisjes daardoor zouden worden aangetast. Inmiddels slaagde men er na veel moeite in telefonisch de Amsterdamsche brandweer te waarschuwen, die daarop onmiddellijk uitrukte met de aan den overkant van het IJ gestation- neerde babyspuit alsmede met de polderspuit van het Centraal Bureau aan de Nieuwe Ach tergracht. Een automotorspuit uit de brand weerkazerne aan de Dc Ruytcrkade kon langs den londelijken weg de plaats van den brand niet bereiken. In afwachting van de komst deT Amsterdamsche brandweer trachtten verschil lende menschen zooveel mogelijk verdienstelijk werk te doen. Dit werk eischte helaas een slachtoffer. Toen eenige manpen het kerkgebouw passeerden viel de spits van den kerktoren met groot geraas naar» beneden. De politie-agent Ligtermqed uit Ransdorp werd daarbij c!oor een brandenden balk getroffen, tengevolge waarvan hij zeer ernstige brandwonden en een beenfractuur op liep. Het kostte zeer veel inspanning den man uit zijn benarde positie te bevrijden doordat de brandende spits op dc clcctrische draden van het bovengrondsche net waren terechtg» komen, dis daardoor afknapten. Een dier draden kwam in contact met een ijzeren hondenkelting, waaraan een hond lag, die door den electrischen stroom werd gedood. Onmiddellijk werd het net stroomloos gemaakt met het gevolg dat geheel Zunderdorp in duis ternis werd gehuld. Maar de ver boven het dorp uitstekende brandende kerktoren wierp lichtstra len af alsmede de brandende fakkels van de in middels gearriveerde Amsterdamsche brand- Een moeilijke taak was het voor de Amster damsche brandweerlieden om het vuur te bena- deren. Do stralen van buitenaf op het vuui richten zou geen resultaat kunnen opleveren. Daarom gaf da commandant, de heer Gordijn, order, de slargen binnen in den kerktoren te brengen cm zoodoende het vuur met grootei kracht te kunnen bestrijden. Levensgevaarlijk was de gong der brandwachts naar de spits van den kerktoren. Op hun weg ontmoetten zij do oud? torenklok, die in het jaar 1710 was gego ten door Claes Noorden en Jan 'Albert do Grave. Van de ecneiv trans was de klok naar de an deren gekomen. Op de tweede verdieping was de vol gebroken en bleef de klok daar in een gat hangen. De brandweerlieden hadden onder weg ook al kennis gemaakt met het gesmolten iocd, dat van den brandenden toren naar bene den druppelde. Niettemin klauterden zij, al de ze gevaren trotseerend, tot op een plaats boven de naar beneden gevallen klok, zoodat hun dit gevaar riet meer boven het hoofd bleef hangen Teen zij den hoogsten top hadden bereikt kon den eerst met goed succes de krachtige stralen op de vlammen worden gericht. Zicnderoogen verminderde het vuur dot de geheele torenspits in de nsch legde en den Gothischen kerktoren zelf ernstig havende. In het kerkgebouw, dat geheel gespaard bleef, had vroeger reeds eenige molen brand gewoed Ne. afgebroken te zijn werd het gebouw der Ne- dsrduitsch Hervormde Kerk in 1710 herbouwd en later eveneens na een brand nogmaals in 1824. De kerktoren, die nu zoo ernstig onder de vlammen had te lijden, werd in de 15e eeuw tegen de kerk aangebouwd. De met een mo dern koepeltje bekroonde toren had znndstoc- nen hoekblokkcn en een geprofileerde spitsbo- gige nis, waarin zich de ingang bevindt. Onder enorme belangstelling bleef de brand- wey tot Iaat in den avond, totdat de laatste vonk gedoofd was, het blusschingswerk ver richten. De zwaargewonde politie-agent was door een autobrancaid van dan Geneeskundi gen Dienst naar het Binnengasthuis overge bracht, waar hij in zeer' zorgdijken toestand bewusteloos was aangekomen. De eerste medi sche hulp was den armen man eerst anderhalf uur na het ongeluk verleend door den directeur iran den Geneeskundigen Dienst, dr. L. Heyer- rr.ans, doordbt geen andere arts in den omtrek eerder aanwezig was. VERKEERSONGELUKKEN. Uit een auto geslingerd. Tc Nieuw Vennep is een knaap van 11 jaar tengevolge van een kuil in den weg uit een auto geslingerd waardoor hij een zware her senschudding heeft bekomen. Motorongeluk. Nabij Holten heeft, naar het „Vad." meldt een crnslig motorongeluk plaats gehad. De heer B. uit Enschedé, die zijn verloofde op de duozit ting had, wilde cèn boerenwagen passeeren en gaf daartoe de noodige signalen, waarop de landbouwer evenwel niet reageerde. Daarom reed de heer B. tenslotte rechts langs den wa gen, waar de weg vrij was, doch juist op dat oogenblik week de landbouwer uit roet het ge volg, dat de heer B. tegen een boom reed. De motorrijder zelf kwam er betrekkelijk goed of, doch zijn verloofde werd met een ernstige sche- delfrectuur opgenomen cn is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Enschedé vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Ernstige val. De vrouw van den arbeider Damhuis te Paaslo betond zich naar de „Zw. Crt." meldt per fiets op weg naar de Steenwijker markt. Achter op de fiets was. een kind van haar zus ter gezeten. Nabij Tuk kwam zij bij het uitwij ken voor een passeerenden auto cn een wagen te vallen. Met een ernstige gapende wonde aan een der slapen van het hoofd en mogelijke an dere inwendige kneuzingen werd zij in bewus- teloozen toestand, terwijl zij gedurig bloed op gaf, opgenomen en ergens binnengedragen. De ontboden geneesheer was spoedig ter plaatse en constateerde o.m. hersenschudding. Later op den dag is de vrouw nog in denzelfden ernsti- gen toestand verkeerende per auto naar haar woning vervoerd. Het kind had geen letsel be komen. KORTE BERICHTEN. Muggenplaag to Groningen Dc gemeentelijke gezondheidsdienst te Gro ningen heeft geconstateerd, dat er bij het Rcit- dicp aldaar een hevige en ernstige muggen plaag optreedt. Het is nog niet vastgesteld vanwoat deze muggen komen. De gezondheids dienst heeft de bevolking verschillende wenken gegeven om deze lastige insecten te bestrijden. Brand. Te Zuidzande is Zondagmiddag de landbouw- schuur van den landbouwer Knibbe afgebrand. De brand is in een stroovim, welke tegen de schuur aanstond, ontstaan. Vermoed wordt dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. Het vee, benevens de landbouwwerktuigen, konden intijds gered wórden. De schuur is, naar wij vernemen, laag verzekerd. Bcrooving. Maandagavond is een koopman uit Alkmaar in de Lange Beanstraot te Rotterdam in een huis, waar hij zich met een vrouw had afge zonderd, beroofd van. 3500. Toen hij de be- rooving bemerkte gaf hij de vrouw een afram meling, waarop de vrouw begon te gillen. Hier door werd de aandacht der politie getrokken, die de bcroofster, L. van M., cn haar handlan ger, de koopman J. H. B., heeft gearresteerd Prettige kermis I Maandagavond omstreeks 8 uur had bij het café Zwiers te Dalen tijdens de kermis een zeer ernstige vechtpartij plaats. Zekere A. B. te Cocvorden en R. te Vossenbelt werden ernstig met een mes bewerkt. Verdacht wordt een persoon uit Borger-Oosterveld. De gewon den zijn naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. A. verkeert in levensgevaar. Te gen de twee schuldigen is proces-verbaal op gemaakt. Inbraak. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Maandagavond ingebroken in de woning van den heer Van der K. in de Prins Hendrikstraat to Eindhoven. Er werden drie kasten openge broken; een geldkistje met papieren van waar de en gouden sieraden werden gestolen. De politie heeft het kistje leeg teruggevonden, als mede een der vermiste gouden voorwerpen. Van de daders geen spoor. Verder werd Maandag ingebroken in de wo ning van den heer Van der S. tc Woensel, waar ongeveer f 50 en eenige huishoudelijke arti kelen werden gestólen. Dviflig heerschap. De heer v. D., te Enkhuizen, in zijn huiska mer zittend, hoorde eensklaps zijn vrouw hevig gillen. De man snelde toe cn merkte, dat zijn vrouw door een vreemden man was beetgepakt De heer des huizes maakte korte metten en smeet den kerel buiten de deur. Later bleek, dat de indringer een autobe stuurder was. H«*t zoontje van den heer D. had met een stok naar zijn auto geworpen en daar op was hij zoo driftig geworden, dat hij z'n auto stopte, den jongen narende, en toen deze zich, in huis vluchtend, echter zijn moeder ver school, had hij zijn drift op de moeder willen koelen. Kinderen op de fiets Op tweeden Paaschdag kwam nabij de Kalf jeslaan op den Amste'.dijk te Amsterdam een wielrijder die zijn 3-jorig zoontje als duorijdet medevoerde,ydoor het breken van zijn vork te vallen. De man bekwam bloedende verwondin gen aan hoofd en becr.en Het ventje was er erger aan toe; een passeerende geneesheer con stateerde hersenschudding Vader en zoontje werden per auto naar hunne woning te Am sterdam overgebracht. Ernstige vechtpartij. Maandagavond heeft te Velseroord een ern stige vechtpartij plaats gehad, waarbij A. door K. op drie plaatsen in den rug is gestoken. De gewonde werd naar'de woning van zijn zwagei vervoerd, waar dr. De Weerót uit Velsen de eerste hulp verleende. Deze achtte de verwon dingen van zeer ernstigen aard. De politie heeft A. nog geen verhoor kunnen afnemen. De po litie heeft den dader uit zijn bed gelicht. Hij wordt ter besqhikking van de justitie gesteld. Lysol gedronken. Hedennacht heeft te Rotterdam het 3-jarige meisje D. I. gedronken uit een flesch lysol, welke het kind in handen heeft kunnen krijgen. Met ernstige inwendige brandwonden werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaax zij is overleden. Dc verduistering to Klimmen. De Maastrichtschc rechtbank heeft J. P. J. D., kassier bij de Boerenleenbank te Klimmen, wegens verduistering en valschheid in geschrif te tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld. School- en Kerknieuws. WIJZIGING ART. 3 L. O.-WET 1920. Het onderwijs in dc moderne talen op de Lagere school. Een wetsvoorstel van mej. Wester man. Mej. Westerman heeft een voorstel van wet ingediend tot wijziging ^on art. 3 der Lager- onderwijswet 1920. Dit voorstel vindt aldus de Memorie van Toelichting zijn verklaring in het onbevre digende antwoord, dat door den Minister van Onderwijs,- Kunsten en Wetenschappen op 9 April j.l. is verstrekt op de vragen, door mej. Westerman 16 Maart j.l. gedaan, een ant woord, waaruit blijkt, dat van den Minister vooralsnog geen wijziging van de L. O.-wet 1920 is te wachten, welke het mogelijk zou maken in het vijfde en zesde leerjaar der lage re school onderwijs te doen geven in een der moderne talen. De voorstelster acht zich ge- reohtigd in deze zaak een beslissing van de Volksvertegenwoordiging uit te lokken, temeer waar nog steeds tal van ouders op ondubbel zinnige wijze blijk geven voor hun kinderen onderwijs in een der moderne talen vóór het zevende leerjaar te verlangen, getuige 't niet onbedenkelijke instituut der Fronsche cursus sen, in verschillende ploatsen van ons land, waaraan duizenden kinderen deelnemen. Waar bovendien in het schooljaar 1925'26 de da tum volt van de overgangsbepaling, vervat in art. 193 der L. O.-wet 1920, zoodat reeds bij den aanvang van het schooljaar het onderwijs in Fronsch, Duitsch of Engclsch uit het leer plan der zes laagste klassen van vele scholen zal moeten worden geschrapt, meent de voor stelster een poging tot behoud van dat onder wijs niet langer te mogen uitstellen, en heeft zij, met het oog op den korten tijd, die de Tweede Kamer nog in deze zitting zal bijeen zijn, met de indiening van het voorstel den meest mogelijken spoed betracht. TOELAGEN AAN BIZONDERE CATEGORIËN VAN ONDERWIJZERS (ESSEN). Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een ontwerp vuh wet op het verlccnen van toelagen aan hoofden, onderwij zers en onderwijzeressen, die in het tijdvak van 1 Jan. 1920 tot en met 31 Dec. 1924 werkzaam zijn geweest aan een openbare of bijzondere leerschool, die als eenige leer school was verbonden aan een gemeentelijks of bijzondere kweekschool voor onderwijzers (of onderwijzeressen), en toekenning van be voegdheid aan gemeenteraden'en besturen van bijzondere leerscholen, tot het vcrleencn van zoodanige toelage. Blijkens de memorie van toelichting is, nu met ingang van 1 Jan. 1925, de gelijkheid tot stand is gebracht tnsschen de bezoldiging van het personeel der Rijksleerscholen en dat der eenige leerschool, verbonden aan een gemeen telijke of bijzondere kweekschool, het oogen blik aangebroken om die gelijkheid ook le scheppen voor het tijdvak, waarvoor ze ont brak, n.l. ven 1 Jan. 1920 tot en met 31 Dec. 1924. Dit zal, waar de eerste dienstjaren van dit tijdvak inmiddels afgesloten zijn, slechts kunnen geschieden door het verleenen van toelagen, gelijk aan de solorisverhoogingen, die de collega's hebben gehad. Het kwam de regeering niet gewenscht voor, de gezamen lijke toelagen over dit tijdperk op 1 Maart uit te betalen, omdat het een te zwaren lost op 's lands financiën zou leggen. Vandaar, dat wordt voorgesteld do uitbetaling te doen plaats hebben in de eerstvolgende vijf jaren. Het totaal bedrag der aldus te verleenen toe- logen zal don ongeveer 490.000 bedrogen. Alleen de verplichte onderwijzers komen voor een dergelijke toelage uit 's rijks kas in aanmerking. Voor de onverplichte onderwij zers wordt aan gemeenteraden cn schoolbe stuur dc bevoegdheid toegekerd, lot het ver leenen van toelagen op dcnzelfden voet, onder voorwaarde, dat cle uitbetaling op dezelldo wijze plaats vindt. Aangezien is uitgegaan van de gedachte, dat voor deze belanghebbenden behoort te wor den goedgemaakt wat zij in tegenstelling met het personeel der Rijksleerscholon hebben ge derfd, is het volgens den minister, billijk, de toelage mede te begrijpen onder die inkom sten, welke hun voor 90 of 80 ten honderd, in gevolge art. 27, Te lid van het bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren T925 wor den gegarandeerd voor het jaar 1925. Kunst en Wetenschap. JOHN SARGENT, f De beroemde portretschilder John Sargent is plótseling gisternacht in zijn slaap overleden. Hij heeft een omvangrijke oeuvre van piachtige portretten geschapen en was ongetwijfeld de beroemdste levende portretschilder in Engeland. De National Gallery heeft hem de buitenge wone eer aangedaan een geheele zaal acn wer ken van hem te wijden, terwijl zij gemeenlijk alleen het werk van reeds gestorven meesters opneemt. De Britsche draadlooze dienst maakt de op merking, dat geen modern kunstenaar grooter waardeering is te beurt gevallen. Sargent heeft schitterende portretten van vele vooraanstaande mannen en tal van bevallige vrouwen voor het nageslacht nagelaten John Singer Sargent werd, als zoon van een Amerikaanschen geneesheer, in 1856 te Flo rence geboren. Na in Italië en in Duitsch.snd zijn opvoeding te hebben genoten, kwam hij in 1874 op het atelier van Carolus-Durand te Parijs. Hij kreeg in 1874 een eervolle vermel ding van het Salon en in 1881 de tweede me daille voor een vrouwenportret. Daarna vestigde

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2