Maison de Nouveauté "stadsnieuws. SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. RECLAMES. Van 1i regels 2.05, elke regel meer 0.5ö SJtrechtsche weg 38. Tel. 302 Grootste sorteering in Dames en Kinderkousen en Handschoe nen in de nieuwste tinten. Luchtvaart. KOOLHOVEN WATERVLIEGTUIGEN. Naar wij vernemen gaat de Nationale Vlieg tuig Industrie thans ook watervliegtuigen ver vaardigen. De bekende Koolhoven F. K 31 jager-verkenners zullen voor zoover noodig daartoe worden omgebouwd en van drijvers worden voorzien, teneinde daarna aan de ma rine-autoriteiten te worden voorgevlogen VLIEGER GEDOOD. Gemeld, wordt uit Lakehurst d.d. 24 Mei Luitenant James R. Kyle Jr., houder van het record voor lange afstandsvluchten van vlieg- bootert, werd gedood bij een vol van een hoog te van 200 voet uit zijn vliegmachine. Zijn parachute weigerde. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het N. O. C. besluit de Olym piade 1928 in Nederland te doen doorgaan, ondanks het feit. dat de benoodijfde fond sen nog niet geheel cn al bijeen zijn. Het Nederlandsch Olympisch Comité doelt het volgende mede Aan de vertegenwoordigers van Nederland op het Olympisch Congres te Praag, morgen 26 Mei, zal gevraagd worden, of Nederland in 1928 gastheer wil zijn bij de Olympische spelen, en daar het antwoord op die vraag niet langer uitgesteld kon worden, heeft het Nederlandsch Olympisch Comité besloten, deze vraag bevestigend te beantwoorden. Het Nederlandsch Olympisch Comité meent, dat het in deze een zware verantwoordelijkheid op zich neemt, aangezien de golden, noodig voor de Spelen, nog niet bijeen zijn. Uit de groote bereidwilligheid van alle kringen van Nederlanders, uit de groote medewerking o.a. van de Nederlandsche pers, en uit de royale toezeggingen in voorbereiding met de bestu ren van de stad Amsterdam en de provincie Noord-Holland, put het comité den moed om die verantwoordelijkheid te aanvaarden, ver trouwende, dat het publiek voort zal gaan met geldelijken steun te verschaffen, zoodat wer kelijk binnen korten tijd de benoodigde fond sen bijeen zullen zijn. Het Nederlandsch Olym pisch Comité spreekt zijn hartelijken dank uit jegens al degenen, die lot heden hielpen cn doet een ernstig beroep op hen, die hebben afgewacht, of de Spelen zullen doorgaan, om thans hun gift vast te stellen Het Neder landsch Comité vertrouwt, dat deze g'roep Ne derlanders binnen enkele dagen het ontbre kende zal aanvullen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft aan den voorzitter van het Haagsöhe Olympische Comité bericht, dat zij ten behoeve van het houden van de Olympiade in Nederland in 1928 met f 5000 zal deelnemen in het garantiefonds en voorts een bijdrage van 500 ter beschikking zal stel len van het nationale financieele comité voor de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam. De Kamer van Koophandel te Groningen heeft 1000 beschikbaar gesteld voor het garantiefonds voor de Olympiade. Het bureau van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en omstreken stelt voor, het voorstel Beynes c.s. om 10.000 beschikbaar te stellen voor dc Olympiade, niet aan te nemen, omdat er zijns inziens geen verband bestaat tusschen handel en nij verheid in het district van deze Kamer en de Olympiade De Senaat van 't Delftsche Studentencorps heeft in de laatste drie dagen wederom 5000 aan toezeggingen ontvangen voor het garantie fonds van het Neder]. Olympisch Comité. thans in totaal voor 17.000 De heer J. C. Stoop, voorzitter van de Hollandsche Club te Londen, heeft, naar aan de Tel. wordt gemeld, een gift van 5000 Beloofd Te Vlissingen hoeft hot plaatselijk comité, onder voorzitterschap van den burgemeester, thans twaalfhonderd gulden voor dc Olym piade bijeengebracht. Aan toezeggingen en als gevolg van verdere actie kan in de komende jaren bovendien nog op een inzameling van ten minste vijftien honderd gulden worden gere kend. Een voetbalwedstrijd, te Culemborg ge houden tusschen een Utiechtsoh en een Culem- borgsch elftal, heeft ongeveer 165 voor het Nederl. Olympisch Comité opgebracht. Sport in Beeld heeft het plan, Woensdag en Donderdag a.s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam feestavonden te geven, waarvan de netto-opbrengst zal worden afgedragen aan het comité Olympische Spelen 1928 Te Tiel, Helder, Rijswijk en Nijmegcp zijn plaatselijke comité's voor de Olympiade gevormd. Op de bestuursvergadering van de Amster- damsche vereeniging van koffiehuis-restau rantshouders en slijters is besloten om aan de leden voor te stellen een bedrag van 1000 ter beschikking te stellen van het Olympiade fonds. Voetbal. VOETBALUITSLAGEN. Zondag 21 Mei. Gewestelijke Interlandwedstrijd. Groningen N.-Nederland—N.-Duitsrh- land 31 Kampioenschap van Nederland. Rotterdam SpartaH. B. S. 12 Bceda N. A. C —Go Ahead 6—2 Af deeling I. Promoticcompetitie 4e klasse. Amsterdam SloterdijkD O. O. 4—T Afdeeling II. 2e klasse Rotterdam Neptunus—Olympia I0 Om den N. V. B -beker Demi-finale. Amersfoort EnschedeXerxes 0—3 Hilversum Wilhemina—Z. F. C. 2—4 (Enkele uitslagen ontleend nan „De Crt.") ak OM DEN N. V. B.-BEKF.R EnschedéXerxes 0—3 Op het nieuwe Quickveld op Birkhovcn speelden gistermiddag voor een talrijk publick de Oostelijke eerste klassei Enschedé en de Rotterdnmschc tweede klasscr Xerxes de demi- finale om den N. V. B.-beker. Hef spel de.* Rotterdammers kon ong minder bekoren dnn dat der tactisch spelende Enschede-'ers Met rust was de stand T0 voor Xerxes. Kort na do rust moest eerst 10 minuten gestopt werden voor een der doelnetten dat onklaar geraakt was. De Rotterdammers vergrootten in de tweede helft hun voorsprong nief 3—0 en ko men nu in de finale tegen Z. F. C.r welke, ver moedelijk in Utrecht gespeeeld zal worden. Scheidsrechter Kapteyn was 'goed. Korfbal UTRECHT-GELDERLAND 1—3. Een geflatteerde overwinning. Deze tc Utrecht gespeelde wedstrijd trok slechts matige belangstelling. De afwezigen hebben misschien geen ongelijk gehad, daar het spelpeil middelmatig was. Er lag iets mots over het vertoonde spel, waartoe het weer wel licht medewerkte. Ook het terrein was zwaar, de bal te licht, factoren welke hun invloed lo ten gelden Hét meeste enthousiasme vertoonde nog de Geldersche ploeg en waarschijnlijk dan ken zij hieraan de overwinning. De Gelder- schen waren wel iets sterker, doch een 31 overwinning was toch geflatlee.vd. De Utrecht- sche ploeg vertoonde veel bet-r aanvalsspel en indien zij van de vele kansen éen beter gebruik gemaakt had, zou 8e uitslag ongetwijfeld an ders geweest zijn. ITet Geldersche 12-la! was samengesteld uit 4 dames en 4 heeren van E K. C. A I, het Oostelijk kampioens 12-tal cn 2 dames van Quick Nijmegen, 1 heer van Noviomagum Nijmegen en 1 heer van Be Quick Arnhem. Het E. K. C. A. 12-tal, dat uitstekend veldspel cn verdedigïngsspel ver toont, v/as difs versterkt met een 4-tal uit an dere clubs, dat schietcapacieiten bleek te be zitten en dun ook de 3 goals voor zijn rekening heeft gencmen.' Over het geheel waren de Utrechtsche dames niet tegen de Geldecscho opgexvassen. De beide Bilthoven-dames Pots en Rozenschoon waren de beste. Van den wedstrijd thans het volgende Om 2 uur stellen beide 12-tallen zich' ondei leiding van scheidsrechter ITeyboer uit Rotter dam op. Gelderland heeft den' toss gewonnen en gooit uit. De Utrechtsche verdediging onder schept dezen eersten aanval en het U. midden zet zijn aanval aan hef werk. De Gelderland verdediging meet «He zeilen bijzetten tegen het vlugge spel van Van Wijk en Maas. Het gaat h'aar echter goed af en slechts Van Wijk krijgt eenige kansen. Gelderland komt dan langzamerhand in de meerderheid, daar het U. middenvuk minder goed op dreef is. Dc U. verdediging houdt goed stand. De dames v. d. Bos cn Enkelstroth verdedigen goed, doch steunen slecht bij het opbrengen van den bal. He gevolg is dat minder goed weggewerkt wordt cn de bal vëel in den G. aanval zweeft. Als v. Piggelen een oogenbük zijn heer uit hét oog verliest deelt deze en is het 10 voo; G. Niet ontmoedigd speelt U verder. Snappei werkt hard in het middenvak en als Groot en Mej. v. 't Hoenderdaal er beter inkomen krijg! de U.-aanval meer te doen. Maas speelt daai wat slordig, vooral het schieten is nonchalant Eenmaal lost hij een goed afstandschot, dat weer uit den mand springt. Ook v. Wijk hcefl pech met een raar goede schoten. Hoewel G meer aanvalt is het aantal schoten van U. veel grooter dan van G. Rust breekt echter aan met ongewijzigden stand. Na de thee pakt U. direct llink aan en het schijnt dat de gelijkmaker een kwestie van tijd is. Als echter na 10 min. Mej. dc Koning fraai doorbreekt, brengt zij met een goed schot den stand op 2—0 voor Gelderland. In de nieuwe opstelling is Utrecht veel sterker. Het Biltho- venvak speelt een keurige partij middenvak, terwijl het Amersfoortvak in de verdediging goed werk doet. Vooral Snapper speelt weei een ouderwetsche partij, zooals wij dit seizoen nog niet van hem zagen. De U.-aanval krijgt volop werk. E. Jansen breekt aanhoudend fraai dooi, doch zijn talrijke schoten gaan steeds over. Vrij onverwachts maakt dan een G.-heer er 30 van als Groot gevallen is en op den grond ligt. Kort daarop heeft ook Utrecht suc ces doof E. Jansen. Dit tegenpunt was ruim schoots verdiend. Kort daarop komt het eindo en heeft Gelderland wederom voor een jaar be slag gelegd op den wisselprijs, die door den heer Vrijburg, voorzitter G. E. K. B. met een langen toespraak wordt uitgereikt. LAWN TENNIS. TeddyAmersfoort I 43. Een wederom niet volledig A. L. T. A. I heeft te Amsterdam een eervolle nederlaag te gen Teddy geleden met rt kleinstmogelijk ver schil. Waren de A.L.T.A heeren zoo goeó in verm geweest als de dames, dan zou zeker de over winning behaald zijn. Thans werden de dames nummers gewonnen tegen de sterke Teddy-da mes n.l. het enkelspel en het dubbelspel, voorts het tweede gemengd dubbelspel, doch gingen de overige nummers, n.l. eerste mixed, beide heeren enkelspelen en 't heeren dubbelspel ver loren. Teddy heeft thans de beste kansen op 't af- deelingskampioenschap. Na afloop werden op een vergevorderd uur nog een paar restanten gespeeld in 't Eilers Sportpark tegen D. D. V. IIA, n.l. twee mixed partijen, die beide op onfortuinlijke wijze in drie lange sets verloren werden. De totale uit slag van dezen, eenige weken geleden gespeel den wedstrijd, is daardoor een 7—0 nederlaag voor A.L.T.A. geworden, wat niet de verhou ding weergeeft; o.a. sloeg A:L:T:A: verleden week D. D. V. te Amersfoort met 4—3. Amersfoort IITopspin 51. A.L.T.A. II behaalde inmiddels thuis een mooie overwinning op 't Amsterdamsche „Top spin", voorloopig met 5—1, want 't zevende nummer werd wegens regen niet meer gespeeld. De heeren van Topspin waren vrij sterk, doch de dames waren lang niet tegen de A.L.T.A. dames opgewusscn. De uitslagen zijn Gewonnen Ie heeren single 6—3, 8—10, 6—4; dames single 6—0, 6—0; dames double 6—0, 6—Ile mixed .6—0, 6—3; 2e mixed 3—6, 6—4, 62. Verloren werd de 2e heeren single met 06, 5—6. De heerer. double moet rtog gespeeld worden. Volgende week Zondag speelt 'A.L.T.A. II den luatslen wedstrijd tepen T. A. C. III te Amsterdam. A.L.T.A. I moet op nader te bepalen da tum nog Smash IIA ontvangen. Athletiek. 5 K.M. WEGLOOP TE HILVERSUM. Bij den Zaterdag to Hilversum gehouden 5 K.M. wegloop, hebben ook een j.. .ir Amers- foorters een prijs verworven. In de afdeeling cracks behaalde L. Heugen van Emma den der den en in de afdeeling nieuwelingen J. de Baas van I. V. O. den tweeden prijs. De laatste liep het parcours in 18 min. 52 sec. NATIONALE VIERKAMP. Excelsior wint den notionalen vier kamp toestelturnen 2e Gr. te Am sterdam. Gisteren vonden te Amsterdam onder groote belangstelling de nationale vierkampen toestei- turnen plaats, uitgeschreven door dc Amster damsche gymnastiekvereniging D. O. S. ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De wedstrijden werden gehouden in Hotel Bellcvue cn bestondenuit oefeningen aan Rek, Brug, Paard cn Ringen. Aan dezen nationalen vier kamp toestelturnen namen deel 7 Amsterdam sche vereepigingen en verder vereenigingen uit Utrecht, Gouda, Purmerend, Alkmaar, Hoofd dorp, Culemborg en Amersfoort. Daar de prestaties van de vier beste turners van elke vereeniging in aanmerking komen voor den na tionalen vierkamp, kwam Excelsior slechts met 4 leden uit, rt.l. met dc heeren J. J. van der Linde, G. v. d. Velden, J. Dekker cn J. v. Doorn Dit viertal wist na harden strijd het hoogst aantal punten te behalen, daarmede beslag leg gend op den eersten prijs. Tevens wist de Heer v. d. Velden den derden prijs te bc-halcn in den personeelen wedstrijd, heeren 2e Gr. Hieronder laten wij een lijstje volgen van na tionale vierkampen waaraan Excelsior heeft deelgenomen. 1921 Den Haag, deelname van 60 vereeni gingen, 3e prijs. 1922 Apeldoorn, deelname van 13 vereeni gingen le prijs. 1923 Utrecht, deelname van 11 vereenigin gen le prijs. 1924 Utrecht, deelname van 37 vereenigin gen 5e prijs. 1925 Amsterdam, deelname van 17 vereeni gingen le prijs. m AMERSF. GYMNASTIEKVEREENIGING „EXCELSIOR". Donderdag; Hemcrvaartdag j.l. had te Zeist, op een terrein achter het fraai gelegen „Slot", onder begunstiging van fraai zomerweer, de groote jaarlijksche sportbetooging plaats van den „Stichtschcn Turnkring". Hieraan namen ditmaal alle aangesloten vereenigingen deel, ge zamenlijk met een 2000 dames, heeren, meisjes en jongens. Ook de Amersfoortsche vereenigin gen Excelsior en Victoria waren met een groot aantal leden aanwezig. Te één uur namiddag had de optocht van alle deelnemende vereenigingen plaats. De zeventien vereenigingen met hunne banieren, benevens een 3-tal muziekkorpsen vormden een fraaie stoet. De belangstelling was dan ook buitengewoon groot. Overal langs den weg stonden dichte drommen belangstellenden geschaard. Aangezien aan dezen optocht voor de vereenigingen een marschwedstrijd verbon den was, werd door de meeste vereenigingen keurig gemarcheerd, zoodat de jury een zeer moeilijke taak te vervullen heeft gehad. Excelsior Amersfoort wist beslag te leggen op v' .n derden prijs, met slechts punt ver schil op no. 2 cn met y, punt verschil op no. I. Toeri te kwart over één de opmarsch plaats vond op het terrein, hadden zich reeds eenige duizenden belangstellenden op dit terrein ver zameld. Een schitterend programma werd afge werkt, waarvan het nummer vrije oefeningen door een duizendtal heeren en jongens uitge voerd, uitblonk. Na afloop van het gymnastiek gedeelte, wat een zuiver demonstratief karakter droeg, had den de atletiekwedstrijden plaats. De meeste belangstelling was zeer zeker voor de vereeni- gingsestafette,, waarvoor niet minder dan 9 vereenigingen hadden ingeschreven en waar voor een fraaie zilveren beker, als eereprijs voor de'beste ploeg was beschikbaar gesteld. Ook i Excelsior nam aan dezen wedstrijd deel en na harden strijd, vooral tegen de vereeniging „Er- nos" wist Excelsior den Te prijs te behalen, hiermede tevens beslag leggend op den fraaien beker. Ook bij de andere nummers, n.l. speer werpen en polsstokhoogspringen wisten respec tievelijk de Excclsiorleden Huizinga en Schef- fer den Tsten prijs te behalen, zoodat Excelsior van een succesdag kan spreken. Ten slotte had nog een wedstrijd in touwtrekken, plaats, een wedstrijd welke o.i. op déze mooie turndagen en athletiekwedstrijdcn niet thuis behoort. Des avonds had in „Hotel Boschluscht" de feestavond plaats, waar o.a. de Burgemeester van -Zeist met een kernachtige rede, die ge tuigde van zijn groote sympathie voor de li chamelijke opvoeding, de prijzen uitreikte. ONWEER. Barneveld. Terwijl de bewoners juist het middagmaal gebruikten, is Zaterdag do bliksem ingeslagen in het woonhuis van den metselaar C. ten Hoven alhier. Het hemelvuur volgde den radiodraad, die aan den schoorsteen was ver bonden, en wierp dit meer dan 100 K.G. zware stuk metselwerk met een geweldig lawaai naar beneden. Dc schoorsteen kwam terecht op een tuinbank, waarop een oogenbük tevoren de huisgenootcn nog hadden gezeten. Voorts wer den een aantal pannen door den bliksem ver brijzeld, die echter geen brand veroorzaakte. BRAND. Barneveld. Zaterdagvoormiddag is een hevige brand uitgebroken bij den landbouwer Heimen Versteeg, wonende te Zeumcrcn, on der deze gemeente. Terwijl de bewoners zich in huis bevonden, kwamen dc buren hen waar schuwen, dat de schuur in brand stond. Door den krachtigen wind aangewakkerd, grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dot aan blus- schen niet te denken viel. En in heel korten tijd sloegen de vlammen over op het nabijstaando woonhuis, een hooiberg met 5000 K.G. hooi, een varkenshok en twee op het erf staande houtmijten, welke gebouwen en mijten olie totaal verbrand zijn. Ook de in de schuur zich bevindende vier vette kolveren en twee vette varkens kwamen in de vlammen om, terwijl het in hetzelfde gebouw gestalde paard op het laatste moment nog kon worden gered. Ook dit arme dier had echter reeds zulke brandwonden bekomen, dat herstel niet kan worden ver wacht. Van den inboedel, die niet verzekerd was, kon bijna niets gered worden. Zelfs ont brak de tijd om al het in het kabinet gebor gen geld in veiligheid te brengen. Zóózeer was de bewoner-eigenaar in de war, dat hij het eerst ging zoeken noar de belostingplontjes von de beide eveneens verbrande rijwielen. De ge bouwen waren laag verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat men in een der vertrekken van dc schuur een vuur had gestookt. OUD-KATHOLIEKE KERK. Wijdingen. De HoogEerwaarde Heer Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. F. Kenninck, hoopt op Zondag 7 Juni a.s., op den feestdag van de Allerhei ligste Drievuldigheid, in de kapel van het Semi- nari de vier kleine wijdingen en dc wijding van sub-diaken toe te dienen aan den theologant van het Bisdom Haarlem Theodorus Moleman en de diakenwijding aan den Eerw. Heer Cor- nelis van Nieuwenhirizen, sub-diaken van het uartsbisdchri Utrechi GARNIZOEN. De opheffing van de school voor verlofsofficieren. Bij beschikking van den Minister van Oor log is nader bepaald, dat de school voor ver lof sof ficieren te Amersfoort in stede van op 30 Juni a. s. op I Juli a. s. wordt opgehe ven dc staf van de school voor verlofsofficie- ren tc Kampen wordt thans opgericht op 2 Juni n. s., de compagnieën van die school op 2 Juli d.a.v. VOOR DE IXDE OLYMPIADE. De opbrengst der collecte. De winkeldog. De secretaris van het Comité tot inzameling van gelden voor de IXde Olympiade schrijft ons Hoewel de medewerking, in Amersfoort on dervonden, buitengewoon gering moet genoemd worden, hebben wc ons niet loten ontmoedigen cn het ons gestelde plan zooveel mogelijk af gewerkt. Dank zij den steun, welke ons van enkele kanten is toegezegd, 'hebben we althans de hoop, dat 'Amersfoort nog niet zoo'n 'heel treurig figuur zal maken onder de plaatsen, waar voor de nationale inschrijving is gewerkt. Dc collecte Zaterdag j.l. gehouden heeft on geveer T20 opgebracht. De 'heer Vierdag, die zich voor de organisatie dezer collecte heel veel moeite heeft gegeven, kan dus nog met eenige voldoëning op zijn werk terugzien Het harmoniko-orkest was aanstonds bereid voor deze collecte medewerking te verleenen, hetgeen door het comité op 'hoogen prijs is ge steld. Ook de gymnastick-vereeniging „Victoria", wier jeugdige leden met zooveel ijver collec teerden, komt ongetwijfeld een woord van dank toe. Bij den gisteren gehouden voetbal wedstrijd EnschedéXerxes werd nog ƒ23.21 gecollec teerd. De verschillende vereenigingen, die een in- teekenlijst ontvingen, zullen het comité ten zeerste verplichten met deze lijsten al of niet ingevuld, zoo spoedig mogelijk in te leveren. Bij de winkeliers, die zich bereid hebben ver klaard Dinsdag mede te doen aan den „winkel dag", zullen de gelden worden afgehaald. CONCERT IN HET PLANTSOEN. Door de muzickvereeniging H. J. Hegeroat. Zooals wij met een enkel woord reeds ver meldden, zal de muziekvereeniging H. J. He geraat morgenavond te 8 uur een concert ge ven in de muziektent in het plantsoen. Het programma voor dit concert luidt als volgt No. I Marsch Dilbeek Marsch Léon Mar- chand. No. 2 Ouverture Symphonique Sam Vlessing. No. 5 Walse Espagnale Santiago 'A. Corbin No. 4 Fantasie. 'Air Variée Solo pour Trom bone J. Christopho. Pauze. No. 5 Fantasie. Dans L'Azur O. Coonelet. No. 6 Ouverture Le Moulin Du Hameau (De Molen der wijk) Henri Mestdagh. No. 7 Cortege de Ballet Louis Montagne. No. 8 Faust. Fantasie sur I'Opera de Gounoo M. J. H. Kessels No. 9 Marsch. Vivat Europa E. Larue. VRIJHEIDSBOND Filmvertooning. De afdeeUng Amersfoort van den Vrijheids bond zal op Woensdag a.s., 's avonds te 8 uur, in de Valk een filmvertooning geven van de z.g.n. Vrijheidsfilm. Deze film, aan de tot standkoming waarvan o.a, vele groote mannen als Clinge Doorenbos, Tom van Tost e.n. heb ben medegewerkt, is met zeer groot succes ver toond tijdens het jongste congres van den Vrij heidsbond te 's-Grovenhage. Voor bijzonderheden verwijzen wij noor de dcsbetrcffendo advertentie in dit nummer. NEDERLANDSCHE NATUURHISTO RISCHE VEREENIGING. Tentoonstelling in dc H. B. S. Zaterdagmiddag om half twee werd do ten toonstelling der afd. Amersfoort en O. van do Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging in de lijnteekenzoal der Rijks Hoogere Bur gerschool in tegenwoordigheid van den bur gemeester cn ondero autoriteiten, waaronder do hoofden van onderwijs van H.B.S, cn Gym nasium, Middelbare Handelsschool en de Kweekschool voor Onderwijzers, door den voorzitter der afdeeling, den hceT B. W. baron van Dcdem, met een enkel woord van welkom aan do aanwezigen cn van toelichting omtrent doel en streven van de leden der afdeeling geopend. De voorzitter legde er voorol den klemtoon op, hoe de nadere kennis en nauwere omgang met de natuur niet anders don goede vruchten opleveren kunnen voor de vorming van ka rakter en gemoed, vooral ook van de jonge ren onder dc leden. Hij hoopte dat qok deze tentoonstelling zou sproken van het schoone streven der afdeeling. Daarna gingen de aanwezigen de tentoon- stelUng bekijken. Op de tafels, waor anders ijverig lijnen worden getrokken, was nu een schat van wildgroeiende planten in potten en vozen gezet, zoools wij niet wisten, dut de flora om onze stad opleverde. Alle waren von etiquetten met de Hollandsche en wetenschap pelijke namen voorzien. Hier en daar zagen wij er een, waarvan we twijfelden, of ze een indigecn uit den omtrek was, moor wc hoor den, dot ook uit andere streken enkele mooie exemplaren waren aangevoerd. We wijzen bijv. op de Hondtong uit de duinen, de Wilde Ci chorei uit Groningen, de Bolla-donna uit Zuid- Limburg. Echterdit waren uitzonderingen. Wat waren er aardige dingen I Daar stonden de vlecschetende Pinguicula's cn in een bokje parelden de blaadjes van do Vliegenvangertjes, die hier en door een beestje hadden verschalkt en dit verteerden. In een flesch dreef het visch- jesvangende Blaosjeskruid. In flesschen was meer moois te zien cn in dc glazen aquaria's niet minder. Palingen zoo dik als een griffel, jonge stekelbaarsjes, salamanders, spinnende cn roovende waterkevers, een libel juist uit de pop, malariamuggen enz. enz., teveel om op te noemen. In een terrarium wandelende tukken uit Voor-Indië, die aan diverse jongens en meisjes werden cadeau gedaan, padden, ha gedis, heianl, etc etc. In kleine insectoria knab belden rupsen von Meidoorn of «ik. In een hoek van de zaal was door een twee tal jeugdleden een stukje natuur nagebootst met bloeiendcn Meidoorn-boom, Geldersche roos, Els en andere struiken voor een mocrosje met diverse planten, omgeven door een stukje grasveld. Daar liep een koet noor 'n nest cn bewaakte een kievit zijn 4 eieren. In de hoo rnen broedde een lijster, en een koekoek zat dit belangstellend gade te slaan. Een karakiet zat bij z'n nestje tusschen de rietstengels op gehangen en tol van andere vogels varen door- bij tegenwoordig. We noemen nog wulp, kemp haan, musch, koolmees, pimpel, maar er waren er nog meer, bv. een klauwier, die op de meidoorns, meikevers had vastgespietst. Op een kast tal van andere vogels, roofvogels cn spechten, bijv. met een pestvogel en een goud vink. In de vensterbank wielewaal, goudvink, roodstoortje, blauwbontje. In de gangen was een aardige inzending vo geleieren en mooie inlondsche en exotische vlinders. Zaterdag en Zondag mocht de tentoonstelling zich in een druk bezoek verheugen. Voor wie er nog niet geweest is, is er heden avond nog gelegenheid tot 8 uur. POLITIENIEUWS. Korte berichten. De persoon, die wegens diefstal van een rijiwielplaotje naar Utrecht was overgebracht, is door den Officier van Justitie aldaar aan gehouden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een wielrijder, wiens fiets niet voorzien was van een rijwielplaatje. Tegen een winkelier alhier, is proces-verbaal opgemaakt, terzake overtreding van 'de veror dening op dc winkelsluiting. Een bezoeker van den winkel is eveneens geverbaliseerd. In het politiebureau is aan 4 personen nachtverblijf verleend. Tegen een persoon is proces-verbaal opge maakt terzake overtreding von de arbeidswet, i.e. het laten werken op Zaterdagmiddag. Een wielrijder is bekeurd wegens het rijden zonder licht na den daarvoor vastgestelden tijd. Aanrijding. Op het Julianaplein had een aanrijding plaats tusschen twee motorrijders. De botsing liep vrij goed ofalleen de motorrijwielen werden eenigszins besahadigd, terwijl een dame, die op de duo zat, lichte ontvellingen opliep. De schade is onderling geregeld. KANTONGERECHT. Uitspraak in strafzaken. T. G. H., Leusden, een fazant vervoeren na sluiting der jacht, 10 of 2 weken tucht school. G. B., Amersfoort, dronkenschap, (recidi vist), 15 of 30 d. hechtenis. A. S., Amersfoort, idem idem, 3 d. hecht. H. S., Amersfoort, idem, 8 of 8 d. C. v. P., Amersfoort, idem, 8 of 8 d. J. B., Amersfoort, idem, 8 of 8 d. T. de W., Bus9um, idem, 8 of 8 d. C. J. v. B„ SoesterbcTg, idem, 8 of 8 d. J. v. d. B., Soest, idem (recidivist), 3 d. hech tenis. L. K., Spakenburg, op hondenkar zitten, 4 of 2 d. F. D. K., Scherpenzecl, overtr. Arbeidswet, 4 maal 2 of 4 maal 1 d. T. v. O., Baem, vee leiden over een rijwiel pad, 10 of 3 d. G. J. B., Eerbeek, met auto rijden over een daarvoor gesloten weg, 10 of 3 d. A. D., Hilversum, idem, 10 of 3 d, G. H. H., Soest, idem, 10 of 3 d.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3