AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMlander" w°e"sd°»3 BINNENLAND. TWEEDE BLAD. 23e Jaargang No. 282 Juni 1929 KONINKLIJKE BESLUITEN. De Staatscourant van heden 2 Juni bevat q.a. de volgende Koninklijke besluiten bevorderd tot commies bij de Rijksverzeke ringsbank J. Ph. Meessen, J. P. C. Meeuwse en H. F C. Werner, allen adjunct-commies en tot hoofd-commies P. Borlsma, thans commies op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst W. P. Duinstro, als ontvanger der in voerrechten en accijnzen te Vlodrop (station) benoemd tot belastingontvanger te Wom- mels G. Hovenkamp, adjunct-commies 'der be lastingen in de inspectie Groningen op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst A. J. Zonnevylle, ontvangen 5e kontoor der directe belastingen te Amsterdam toegekend de bronzen eere-medoille der Oranje-Nassau orde aan C. B van Eldik, ves tenmaker bij de firma Sormani te Amsterdam J. H. J. JanSsens, smid-bankwerker bij de firma Kleine te Sittard en mej. C. van Loon, dienstbode bij de familie Janssen van Mil te Hedel. opgedragen het beheer der rentambten Bre da, Oosterhout en Zwaluwen aan den Rentmees ter der Domeinen der rentambten Niervaart en Steenvaart en Steenbergen Ir. A. L. A. Roe broek te Klundert. AUDIËNTIES. De gewoine audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 4 Juni 1925 niet plaats hebben. DIPLOMATIE. De nieuwe gezant van Brazilië. Met het stoomschip Gelria is Zaterdag 1.1. hier te lande gearriveerd ^e nieuwe gezant van Brazilië bjj orvs hof, de heer Luiz Guimaraes. De heer Guimaraes, die laatstelijk zijn land vertegenwoordigde te Montevideo (Uruguay), is behalve diplomaat ook een bekend schrijver en lid van de Académie Brésiüenne de Lettres. Verscheidene werken in proza en poëzie ver schenen van zijn hand. Hij is drager van vele onderscheidingen. De heer en mevr. Guimaraes hebben Zondag hun intrek genomen in het Braziliaansche lega tiegebouw te 's-Gravenhage. OPHEFFING DER HUURWETTEN NOODZAKELIJK. De opinie van den hoofd inspecteur der Volksge zondheid. De hoofdinspecteur der Volksgezondheid deelt in zijn jaarverslag over 1924 o.a. mede dat gedurende het verslagjaar werden voltooid 46.640 woningen, een aantal, dat grooter is dan ooif in eenig jaar is bereikt, terwijl op 31 December 1924 nog 29.622 woningen in uit voering waren. Gedurende 1924 werden nieuw in aanbouw gebracht 49.259 woningen of ge middeld 4105 per maand. Aan-gaande de Huurwetten maakt de heer Van der Kaa gewag van een advies van hem aan den minister van Arbeid naar aanleiding van het adres van het gemeentebestuur van Utrecht betreffende een eventueele opheffing van de Huuraanzeggingswet. Hij vervolgt „Aan dc hand der beschikbare gegevens meende ik de verwachting te mogen uitspre ken, dat op het einde van 1924 in het tekort aan woningen zou zijn voorzien, terwijl de productie van 1925 dan zou dienen voor de vo'/ning van een reserve. Voorts meende ik ervan te mogen uitgaan, dat de Huurwetten, die crisiswetten zijn, zoo dra de crisis, welke deze wetten in het leven riep, als geweken kan worden beschouwdy niet langer in Stand mogen worden gehouden. De crisis op woninggebied, zich uitende in een nijpend tekort aan woningen, waarin wegens het groote risi'50 van toekomstige waardeda ling door h'et particulier initiatief niet kon worden voorzien, dwong de Overheid tot het verleenen van crisissteim en tot het maken van wettelijke bepalingen tegen huurwoeker. De steunverleening is thans opgeheven, waar mede is uitgesproken dat in een nog eventueel bestaand tekort zonder steun zou kunnen wor den voorzien. Voor een volledige herleving van het bouw bedrijf moeten alle beletselen worden weg* genomen, welke de vrije uitoefening in den weg staan. Ete opheffing der Huurwetten is in dit opzicht noodzakelijk te achten. Vóór 1924 kon zulks met het oog op den be perkten woningvoorraad nog niet geschieden tegen het einde van 1924 zou zulks naar mijn oordeel geen bezwaar meer ontmoeten. In den loop van 1925 zouden dus de Huurwetten bui ten werking kunnen worden gesteld, wijl de werking daarvan nog een ha'f jaar zou aan houden." Schr. wijst er o.m. op, dat de Huurwetten de juiste waardevorming van alle huizen be letten, doordat zij invloed uitoefenen op den marktprijs van een groot aantal huizen. D e Huurwetten zijn ook nadeelig voor oen goed onderhoud. Door sommigen is de opmerking gemaakt dat nog steeds het overgroote deel van de be staande woningen onder de Huurwetten volt. Dit is echter niet hot geval, zoodat de wet ten thans slechts dienen to bescherming van een gedeele der bevolking Bij de woningtel ling van 1919 zijn geteld 1.221.630 woningen, waarvan 343.624 eigen woningen (circa 28 en 815.218 huurwoningen (circa 62 pet.) In het geheele Rijk waren aanwezig circa 1.380000 woningen. Wijl in de kleinere gemeenten, waar de telling niet heeft plaats gehad, relatief meer eigen woningen zullen zijn dan in de steden, is het aantal eigen woningen te stellen op ten minste 28 van 1.380.000 of 387.000. Naar dezen maatstaf bedroeg het aantal door de eigenaars bewoonde woningen op 31 Decem ber 1920 395.000, terwijl op dien datum 50 60.000 woningen aanwezig waren, gebouwd met steun krachtens de Woningwet. Voorts zullen midden 1925 circa 200000 woningen aanwezig zijn, welke na 1920 zijn gebouwd. Indien de wetten niet reeds voor een be langrijk deel van het Rijk ten gevolge van de opheffing van HuurcommissieS practisch bui ten werking waren gesteld, zouden alsdan toch reeds ten minste 650.000 woningen buiten de wet tegen 950.000 onder de wet vallen. Nu in tal van gemeenten geen Huurcommissie meer bestaat en in vele zelfs nooit een Huurcom missie heeft bestaan, is het aantal woningen, dat practisch buiten de wet valt, neg bedui dend grooter dan 650.000. Met recht kan dus worden gesproken van bescherming van een deel der bevolking in een deel van het land. Ten slotte vormen de Huurwetten een be letsel voor de opschuiving naar nieuwe wonin gen, zoodat de vraag daarnaar vermindert en dus de aanbouw tot sti'stond komt, voordat de nood geheel gelenigd is. Volledige opheffing van den woningnood kon dus nimmer gepaard gaan met handhaving van de Huurwetten. AFSLUITING EN DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. Twee ingediende wetsontwer pen. In lui ding van een periode van krachtige voortzetting der werken? Totale kosten 360 millioen. Duur 8 jaar. Verschenen zijn de wetsontwerpen tot Wijziging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee Wijziging van de wet van 20 December 1918 tot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee. Met deze wetsontwerpen wordt in hoofdzaak beoogd a. krachtig ter hand te nemen de uitvoering van de werken voor het maken van een afsluit dijk en voor de droogmaking van den N. W.- polder b. de kosten, verbonden aan het maken van den afsluitdijk niet te doen drukken op de re kening der droogmakingswerken, doch deze voor de helft te kwijten uit de gewone midde len en voor de wederhelft uit buitengewone middelen, te vinden uit leeningen. Als grootste en belangrijkste voordeelen, welke het IJsselmeer zal kunnen opleveren, stelt de commissie Lovink voorop de mogelijkheid van inlaat van het zoete IJsselmeerwater vooi de provincies Friesland en Noord-Holland. Daarnaast worden als bijkomstige voordee len der afsluiting genoemd a. de bezuiniging op het onderhoud van de bestaande waterkeeringen binnen den afsluit dijk en de betere beveiliging der achterliggen de landen tegen buitengewone overstroomin gen b. het uitblijven van periodieke overstroo mingen voor in een rondom de af te sluiten Zuiderzee gelegen landstreken c. de verbetering der afwatering van de lan den, aan het af te sluiten gedeelte der Zuider zee gelegen d. het Watervrij maken van de bebouwdo kommen van sommige nabij de of te sluiten Zuiderzee gelegen gemeenten e. de mogelijkheid eener zekerder en snellei spoorwegverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland dan de thans bestaande en de veiliger vaart, welke voor dc scheepvaart doo: vorming van het IJsselmeer zal ontstaan; f. de mogelijkheid om het IJsselmeer tot een zeer rijk vischwater te maken. Als algemeene conclusie omtrent de waarde der gronden merkt de commissie in haar be sluit op „In verband hiermede (n.l. de stijging der grondprijzen) bestaat er grond om aan te ne men, dat wanneer de Zuiderzeegronden zullen worden uitgegeven hetgeen vermoedelijk in de jaren tusschen 1930 en 1950 zal mogen worden tegemoet gezien gemiddelde pacht prijzen voor goede kleigronden van niet min der dan 125 150 per jaar en per H.A. kunnen worden verwacht, terwijl voor deze gronden op gemiddelde koopprijzen van om streeks 3000 per H.A. gerekend mag wor den. Voor lichter gronden dienen de prijzen iets lager gesteld te worden". Voor onbehuisd land moet naar het oor deel der commissie de koopprijs 500, de pachtprijs met 25 fier H.A. verminderd wor den. De regeering stemt in met de meening der commissiie-Lovink, dat het allerminst ge- wenscht is, zich thans reeds te begeven in de oplossing van de vraag, hoe in de toekomst met de gronden gehandeld zal dienen te wor den. Blijkens een globaal overzicht van hetgeen in de thans in te luiden periode van krachtige voortzetting van de werken jaarlijks noodig zal zijn, worden die kosten in de jaren van 1925 tot en met 1933 geraamd op resp.2 mil lioen, 15.3 millioen, 18.3 millioen, 18.3 millioen, 15 millioen, 18.8 millioen, 16 millioen, T0.5 millioen, 9 millioen, totaal 123.2 millio'en. Aan de men rie van toelichting is een nota omtrent de vonedige kosten van de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee toegevoegd, waaruit blijkt, dat de totale kosten van de af sluiting na het gereedkomen van het beperkte werkplan 1922/'25 90 millioen zullen beloo- pengerekend wordt op een duur der uitvoe ring van 8 jaar. De kosten van de te maken werken voor de droogmaking zijn begroot op 37.000.000 voor den N.-rW.-polder, 101.000.000 voor den ZAV.-polder, 143.000.000 voor den Z.O.-polder, 84.000.000 voor den N.O.- polder, totaal voor de droogmakingen 270.000.000. De totale kosten der werken (exclusief de memorieposten ter voorziening in de belangen der defensie en van de visscherij) beloopen dus een bedrag van 360.000.000. De kapitaalwaarde der droog te leggen gron den wordt geschat op43.916.000 voor den N.W.-polder, 123.780.000 voor den Z.W.- polder, 222.069.000 voor den Z.O.-polder, 120.972.500 voor den N.O.-poldertotaal 510.738.000. De te betalen rente bij een rentevoet van 5 pet. tijdens het maken der droogmakingen totdat de gronden him normale kapitaalwaar de bezitten, wordt berekend op 183.777.600. VAN PASVISA EN VAN VLEESCHINVOER. Vragen van het Kamerlid Weitkamp. Vragen van den heer Weitkamp aan de mi nisters van buitenlandsche zaken en van arbeid handel en nijverheid 1. Zijn de berichten in de bladen juist, dat waar de Diritsche regeering bereid is de pas visa voor Nederlanders af te schaffen, de Neder'andsche regeering daartoe niet wenscht over te gaan, wijl zij een trek von Duitsche arbeiders, die de orbeidsloonen in ons land heeten te drukken, vreest 2. Indien het bovenstaande juist is, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat ook ten opzichte van het ir* ons land ingevoerde bui tenlandsche vleesch, waardoor de kleine boe ren, met een minimum arbeidersinkomen, even eens in hun bestaan bedreigd worden, dezelfde afwerende mootregclcn moeten worden toege past VEREENVOUDIGING EN INEBNVOEGING VAN GENEESKUNDIGE RIJKSDIENSTEN. Het ropport der Staatscommissie gereed. Het rapport der Staatscommissie tot vereen voudiging en ineenvoeging der geneeskundige rijksdiensten (Commissie dr. Sikkel) is dezer da gen aan den Mihister van Arbeid, Handel en Nijverheid aangeboden. Het gaat vergezeld van eenige minderheidsnoto's. DE NIEUWE DIRECTEUR DER HOOGERE KRIJKSSCHOOL. Een hulde voor den Franschcn generulen staf? De Action Frangaise ziet in de benoeming van luit.-kolonel van Munnekrede tot directeur van do Hoogere Krijgsschool een hulde aan dc leer van den Franschcn generalen staf, omdat die officier verscheidene jaren bij de krijgs school te Parijs gedetacheerd is geweest ONDERSCHEIDING De heer G van Lanschot, banki. te den Bosch, is door de Fransche regeering benoemd tot Officier de llnstruction publique. PROF. DR. F. PUPER. Prof. dr. F. Pijper, die het vorig jaor wegens gezondheidsredenen is afgetreden als hooglee raar in de geschiedenis van het Christendom en van de leerstellingen van den Christel ijken godsdienst aan de Leidsche Universiteit, is se dert eenigen tijd opgenomen ter verpleging in het rusthuis voor ouden van dagen van het R. K. gesticht St. Johannes de Deo te Haarlem. MR. H. M. WITSEN. f Vice-president der Amsterd. rechtbank. Te Amsterdam is gister overleden mr. H. M. Witsen, vice-president der arrondissements rechtbank te Amsterdam. Mr. Witsen studeerde te Amsterdam en promoveerde in 1888 op proefschrift. In 1894 werd hij benoemd tot sub stituut-griffier, in 1900 tot rechter bij de Am- sterdamsche rechtbank. Sedert 1909 nam hij de functie van vice-president waar. In deze qualiteit leidde hij verschillende groote zaken, waaronder die van het gebeurde op de Nico- laas Witsenkade; de zaak betreffende de in braak bij Begeer e.o. Hij stond zegt het Hbld. bekend als een voortreffelijk kenner van ons strafrecht, toonde zich bij de leiding van strafzaken een voortreffelijk, wereldwijs magistraat van zeer humane opvattingen. P. M. DIKKENBERG. f Oud-lid der Prov. Staten van Zeeland. Te Zuidzande is in den ouderdom van 59 jaar overleden de heer P. M. Dikkenberg", arts, oud-lid van de provinciale Staten van Zeeland. E. L. DE LA PARRA. f Gcp. ass.-rcsidcnt. In den ouderdom van 52 jaar is te den Haag j.l Zondag onverwacht overleden de heer E. L. de la Parra, gewezen assistent-resident op Java en Madoera MR. M. I. DUPARC. f De crematie op Westerveld. Gistermiddag had op „Westerveld" onder buitengewone belangstelling de verassohing plaats van het stoffelijk overschot van mr. M I. Duparc, chef der afdeeling Kunsten en We tenschappen. Onder de vele aanwezigen merk ten wij op jhr. mr. E. A. van Beresteyn, al gemeen voorzitter der Maatschappij tot Bevor dering von Toonkunst en voorzitter van de Centrale Vereeniging von Openbare Leeszalen, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, oud-hoofddirecteur van het Rijksmuseum, prof dr. W. Martin, directeur van het Mouritshuis, prof. dr. J. Hui- zinga, voorzitter der rijkscommissie van advies inzake de musea, de heeren G. D. Graloma, directeur van het Frans Hals Museum te Haar lem en H. Buisman, directeur van Teyler's mu seum te Haarlem, mr. A. E. von Soher, vooi het Museum van Kunstnijverheid te 's-Graven hage. Van het Parijsche Tentoonstelüngs-co- miteit waren aanwezigir. de Bie Leuvelink Tje. -k, commissaris-generaal en voorzitter van den Nederlandschen Tentoonstellingsroad, E. Heldring, W. H. Six, Th. Wijdeveld en mr. von Saher. Voorts mr. P. J. v. Tienihoven, secretads der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumen ten, E. Kuipers, van den Bond van Ned. Archi tecten. Verder de bekende tooneelkunstenaars mevr. E. de BoerVan Rijk en Louis de Vries, mr. J. F. van Roqen xan het Instituut voor Sier en Nijverheidskunst. Van het ministerie merk ten wij op den secretaris-generaal, jhr mr. C. Feith, den referendaris, den heer Visser en de heeren Canneman en Tromp. Verder waren aanwezig prof. N. van der Waay, prof. Sluiter man, prof. Van der Bilt, allen uit Delft, prof. dr. E Cohen uit Utrecht, prof. Van der Pluim, prof. Derkinderen en prof. Wolter voor de Academie van Beeldende Kunsten, terwijl prof. Wolter ook de maatschappij Arti et Amicitiae veitegenwoordigde. Van de letterkundigen was aanwezig de heer Frans Mijnssen, namens Pul- chri Studio de heer Willy Sluiters en de heeren Albert van Raalte en Poolman namens de Co- Opera-tie. Voorts generaal-majoor Kalff, voor zitter van Nederland-Oostenrijk voor die ver eeniging, de bekende kunstenaar dr. Hofstede de Groot, dr. Jan Kalff, directeur van Rijks- Monumentenzorg, mr. Cranenburg, voorzitter an Nederland-Frankrijk voor die vereeniging, Mr. Fruin, rijksarchivaris, mr. G. van Haeften, voor het Koninklijk Conservatorium te 's Gra- venhage, de heer A. O. van Kerkwijk, direc teur van het Kon. Penningkabinet, die tevensj de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gra- venhago vertegenwoordigde, mej. PrinsDe Jong,' directrice van het Museum Carnegiclaan 12, Den Haag, en vele anderen. Jhr. mr. C F ei t h, secretaris-generaal van het departement van onderwijs, voerde het eerst het woord. Duparc is heengegaan in volle glo rie, weinige dogen nadot hij op de tentoonstel ling den president der Fransche republiek had ontvangen en hét gastheerschap voor ons land had waargenomen. Hij schetste do ambtelijke loopbaan van mr. Duparc, en deed uitkomen, dot minister De Visser zich geen beteren raads man had kunnen denken. Daarna sprak de heer Visser, referendaris bij het departement, dio den betreurden chef herdacht, vervolgens mr. S. J. H i r s c h, ouó- vice-president van het hooggerechtshof in Ne- derlandsch-Indië, en eindelijk dr. Schmidt De^ener, hoofddirecteur van 't Rijksmuseum, die het open en eerlijk karakter van mr. Duparc roemde, en zeide dot alle besturen die met mr. Dupoic te maken hadden, zich zijner nog lange jaren zouden blijven herinneren. Spreker zeide, geen ander te hebben gekend, die als ambtenaar zóó anderen wist te bezielen. Daarna sprak dr. N. J a p i k s e, namens het Oranje-Nossou-Museum en als vriend mr. Verspyck Mijnssen, welke laatste, nadat de kist onder de muziek van het „Adagio" uit Mahler s derde symphonie verdween, namens dc familie dankte voor de groote belangstel ling. REMBRANDT'S „CLAUDIUS CMLIS". Tc Amsterdam aangekomen. Rembrandt's beroemde schilderij „De samen zwering van Claudius Civilis", welk schilde-ij uit het Nationale Museum te Stockholm, is af gestaan ten behoeve van de historische ten toonstelling te Amsterdam welke 3 Juli n.s. geopend wordt ter gelegenheid van de herden- l'ing van het 650-jarig bestaon von Amsterdam, is in de hoofdstad aangekomen. De bc-.oemdp schilderij maakte de reis van Stockholm nuor Amsterdam in een dubbele kist. een zinken en daaromheen een houten, onder geleide ven jhr. Röell, conservator aan het R'jks-Museum. Dank zij de medewerking van alle spoorwegmaatschappijen vooral in Zweden was oV.es goed georganiseerd is de reis vlot gegaan Ze duurde iets langer dan ver wacht werd, omdat de kist wegens hare groote afmetingen, op het traject SossnitzAmster dam, niet minder don viermaal moest worden overgeladen. De schilderij is voor de afzending geheel op geknapt en n;euw gevernist.Op het oogenblik staat ze reeds op de ploats van de Nachtwacht, maar voorloopig is ze natuurlijk niet voo»- het publiek te ziön. Zij zal de groote attractie vor men van de 3 Juli te openen tentoonstelling. Voorts wordt medegedeeld dot per stoom schip „Vo'cndam", von de Holland—Ameriko- lijn, uit Ait-eiiko is aangekomen een ondei meesterwerk van Rembrandt, dot voor do ten toonstelling bestemd is, namelijk de prachtigo Vaondeld nger uit het bezit van Sir Joseph Duveen. HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN HET GROOT N. H. KANAAL. Tentoonstelling Stad-Helder. De tentoonste'iling-Stad-Hclder op het gebied van scheep- en luchtvaart, radio, handel, in dustrie, electriciteit cn gas is Zaterdagmiddag, na een rede ven dën heer Biersteker, voorziaer van Helders Belang, door den burgemeester geopend ir tegenwoordigheid van heel veel autoriteiten, onder wie de Minister von Marine en vice-admiraal Fock. De tentoonstelling duurt tot 8 Juni. Gedu rende dien lijd zijn er op het terrein en in '»et gebouw concerten en andere attracties. Heien wordt in somenwerking met Alkmaar, waar da komende dogen ook allerlei feestelijkheden zullen zijn een boottocht op het Maisdiep gemaakt, aangeboden door het tentoonstellings comité. Van Alkmaar uit zal don een feestelijke vaart var. een convooi stoom- en moterbooten over het kanna! naar Helder plaats hebben. Te Helder worden de Alkmaarders en Broek-op Lonjendijkers, die met het convooi meegekomen zijn, officieel ontvangen en vervolgens zal men zich op stoomschepen en motorbotters aan boord begeven voor" het watertochtje op het Marsdiep, dot zal worden opgeluisteid dcor zeilwedstrijden von de Koninklijke Mo-ine Jacht club en demonstraties van onderzeebooten en ■watervliegtuigen Het ligt voor de hond, dat een tentoonstelling op een punt, voor de marine zoo gewichtig als Helder is, ook over een belangrijk deel aan de marine zal gewijd zijn. Dit is dan ook zoo er zijn verschillend zeer aantrekkelijke inzen dingen van de marine. Ook de scheepvaart, de kustverlichting, het reddingswezen en het Meteorologisch Instituut zijn vertegenwoordigd. Buitendien is er don nog een heele reeks van inzendingen op allerlei gebied. Een zeer fraai model van het pantserdekschip Koningin Wilhelmina is voor de tentoonstelling door H. M. de Koningin afgestaan. In totaal zijn er 16 scheepsmodellen, w.o. de nieuwste torpedojagers, die nog in aanbouw, of pos be steld zijn. De onderzeedienst van de marine heeft het model van de eerste Neder!nndsche onderzee boot en de onderzeeboot O 3 ingezonden. Een zeer fraaie inzending is die van de of- deeling electriciteit van de Marinewerf. De marine-vliegdienst heeft in de zaal twee jagers van de Hollandsche marine hangen. Het reddingswezen is verzorgd door de Noord- en Zuid-Hollondsche Redding-Maat schappijen. Het middenstuk van de zaal wordt ingeno men door een draaiend vuurtorenlicht van de Rijkskustverlichting. HET TROELSTRA-OORD. Een aparte stichting beheer. met eigen Naar het Volk verneemt, heeft het bestuur van het N.V.V. besloten, aan de binnenkort te houden hoofdbesturenvergadering voor te stel len van het Troelstra-oord een aparte stichting met eigen beheer te maken. De exploitatie der stichting zal in verbinding met het Instituut voor Arbeidsontwikkeling worden gevoerd. Verder werd besloten een vijftal socialis tische architecten uit te noodigen een ontwerp te maken van het voor het Troelstro-oord^ to stichten gebouw. Vooraf zal over dc inrichting van den bouw met allo uitgenoodigde architec ten overleg worden gepleegd. NEDERLANDSCHE PLEEGOUDERS TE WEENEN. Een hortclijko ontvangst Te Wccncn zijn 530 Nederlondsche pleeg ouders van Oostenrijksche kinderen aongeko- men. Zij werden door officieel© personen cn een zeer groot aantal pleegkinderen allerhar telijkst ontvangen. Bij het weerzien van pleeg ouders en -kinderen speelden zich rocrcndo tooneeltjes of. De heer Tulp dankte namens do Nederlan ders voor de ontvangst. Het comité von ontvangst non het hoofd waarvan Bondspresident Hoinisch staat heeft groote feestelijkheden voorbereid. De Neder londsche gasten blijven te Weenen een weck. HAAGSCHE POLITIE. Het plaatsen fn den gewonen dienst van agcnten-rcchcr- cheurs. De burgemeester van den Haag heeft het vol gende geantwoord op dc door den heer Spiosz gestelde vragen: Het plaatsen in den gewonen dienst van 21 agenten-rechercheurs, met ingang van 16 Mei 1925, is inderdaad een gevolg hiervan, dot deze rechercheurs niet geheel tegen hun taak opgewassen bleken. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding von klachten van de Justitio over ingeleverde processen-verbaal. De maatregel was noodza kelijk ook in verband met de zwaardere eischen, die het eerlong in werking tredende nieuwe Wetboek van Strafvordering aan de recher cheurs stelt. Veranderingen ten aanzien van het hooger personeel bij de recherche zijn voor het oogen- blik niet te verwachten. Wel hebben verande ringen eenigen tijd geleden ploats gehod. Aan eenige non tc stellen rechercheurs is in derdaad gevraagd tot welken vakbond zij be- hooren. Deze vraag is gedaan, omdot men het wenschelijk achtte, zoo volledig mogelijk om trent de aan tc stellen personen ingelicht te zijn en dan ook nog nadere inlichtingen bij de betrokken organisaties zouden kunnen worden ingewonnen. Afgescheiden van de wenschelijkheid, acht de burgemeester de gestelde vroog overbodig, om dat vrijwel van iederen agent bekend is tot welken bond hij behoort. De organisaties zijn hiermede niet geheimzinnig cn doen o.a. mede- dccling van de namen van diegenen van haar leden, die geslaagd zijn voor een der diplo ma's, na den cursus van do betrokken organi saties te hebben afgeloopen ter verkrijging van do hiervoor vastgestelde subsidie. Sommige be sturen geven de leden der vereeniging schrifte lijk non den hoofdcommissaris op cn de leden lijst van een der bonden is in een kamer van het hoofdbureau opgehangen. In verband met een en ander heeft do burgemeester gelast do vraag voortaan niet moer te stellen. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. De dader ter beschikking der justitie. Omtrent den aanslag van den 15-jarigen jongen op het leven van zijn moeder meldt men nog, dat de moeder niet in levensgevaar verkeert. De dader, die nog steeds verklaart, geen spijt van zijn daad te hebben, is ter be schikking von de justitie gesteld. EEN FAMILIEDRAMA. Een vader door zijn zoon gedood. Gisteravond heeft er in het perceel de Con stant Rebecqueplein 21 te den Haag, bewoond door het gezin van C. H. P. v. B., een drama ploats gehod. Daar vielen herhaaldelijk huis lijke onaangenaamheden voor waaraan het feit, dot v. B. dikwijls misbruik maakte van sterken dronk, niet vreemd was. Gistermiddag was er ook weer twist geweest, en toen gisterovond de 15-jarige zoon. thuiskwam, was er opnieuw on- eenigheid ontstaan tusschen zijn vader en moe der. Volgens de buren moet de zoon de moeder toen hebben toegeroepen to vluchten, omdat er anders ongelukken zouden gebeuren. De vader moet daarop den zoon hebben vastgegrepen. Buren hadden gezien, dat de jongen door zijn vader in den outbouw was geduwd. De lezingen liepen verder uiteen of de zoon toen den vader met een zaag gedood zou hebben, of dat deze daarin bij dc worsteling kan zijn gevallen. In elk geval was de vader weldra een lijk. De zoon werd door de buren geschetst als een goede jongen. De vader, die bouwkundige heette te zijn, zou volgens buren thans geen bezigheden meer gehad hebben. 9 Vast is komen te staan, blijkens het politio neel onderzoek, dat inderdaad de zoon door den vader is beetgegrepen, cn er een worsteling is gevolgd. De zoon greep toen het eerste het beste voorwerp, dat onder zijn bereik lag, een schrobzaagje, kort geleden door den vader ge kocht, en weerde zijn vader daarmee af. De scherpe punt van het zaagje drong den vader in het hart, deze was dadelijk dood. Het lijk is in beslag genomen. De zoon is naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De moeder, die in overspannen toestand ver keerde, werd door den Eerste-Hulpdienst naar den centralen post en van daar naar familie go- bracht. VERKEERSONGELUKKEN. Kind onder de tram. Zondagmiddag wandelde de 4-jarige D. E. B. met zijn vader in de Parklaan te Rotterdam. Op een gegeven oogenblik wist het ventje los te rukken en wilde vóór een motorwagen van lijn 1 om den weg overstoken. De be stuurder van de tram, die een ongeluk voor zag, remde uit alle macht, doch kon niet ver hoeden, dat het ventje onder den wagen ver dween. Vreeselijk verminkt werd het knaapje na een half uur werken te voorschijn gehaald en door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. Door een auto overreden. Op de Leidsche Voert te Haarlem is een vrouw, de 63-jarige M. S., door een auto aan gereden. Hoewel de wonden er onschuldig uit zogen, is zij thans in het St. Elisabethsgast- huis te Haarlem aan inwendige kneuzingen overleden, - '■*-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5