BINNENLAND. DERDE BLAD. No. 285anS AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" Zaterdag 6 Juni 1925 DB VORSTIN VAN BENTHEIM EN STEINFURT. De vorstin-weduwe van Bentheim en Stein- furt, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, is gedureade eenige dagen de gast van H. M. ten paleize Soestdijk. MINISTER RUIJS NAAR TEXEL. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw gaat a.s. Maandag- een bezoek bren gen aan Tex^l en Terschelling- voor landbouw- oangelegenhedcn. NEDERLAND EN DE ARBEIDSCONFEREN- TIE TE GENEVE. De samenstelling- der Ncder- londsche delegatie. Uit Genève wordt d.d. 5 Juni aan de Tel. geseind In de arbeidsconferentie verklaarde heden de heer Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid te 's-Gravenhoge, tfaarom de Ne- derJandsche delegatie geen werkgever-gedele geerde telde. Het was niet de schuld der Ne- derlandsche regecring, doch die der patroons. Dezen verlangden, gelijk men weet, behalve twee deskundige adviseurs een doTde als per manent adjunct-gedelegeerde. Echter het regle ment kent deze functie niet. Zij hadden hem, zeide spr., evenwel niet-officie cl kunnen of- vaardigen. Zelfs de industrieel meest belang- rijke landen stelden zich met slechts twee advi seurs tevreden voor een pe (roons-gedelegeerdet De Nederiandsche rcgccring laat zich, ver klaarde spr., niet de wet voorschrijven, noch door de arbeiders, noch door de patroons, noch zelfs altijd door Genève. STRENGE TOEPASSING DER ARBEIDSWET. Vragen van het Kamerlid De Boer. Van den heer De Boer aan den minister van arbeid, handel en nijverheid T. Is het den minister bekend, dot in de laatste weken in sommige streken van Zeeland zeer streng wordt opgetreden ter handhaving van de Arbeidswet 2. Is het den minister bekend, dot door deze strenge toepassing voor velen, die in tak-, ken van landbouw en nijverheid een bedrijf uit oefenen, met nome de vlasroterij, veel last en schade wordt veroorzaakt 3. Zoo ja, is de minister bereid, zooveel mogelijk, vergunningen voor verlengden ar beidsduur te verleenen, opdat deze bedrijven kunnen worden uitgeoefend en voorkomen wor de, dat de concurrentie van het buitenland dezen tak van nijverheid onmogelijk maakt, waardoor de werkloosheid zich zal uitbreiden? uit een oogpunt van geschiedenis of kunst van belong zijn, worden verminkt of afgebroken. De voornaamste bepalingen komen in het kort op het volgende neer: B. en W maken een lijst op van alle ge bouwen of gedeelten van gebouwen, welke uit een oogpunt van geschiedenis of kunst van be lang zijn. Zonder vergunning van B. en W. mag een op de lijst geplaatst gebouw of gedeelte van een gebouw niet worden gesloopt of van uiter lijk veranderd. Alvorens een gebouw of een ge deelte van een gebouw op de lijst te plaatsen of daarvan af te voeren of een beslissing te nemen op een verzoek om vergunning tot sloo ping of verandering, winnen B. en W. het ad vies in van een commissie. Deze commissie bestaat uit 5 leden, van wie ambtshalve lid is de directeur van den bouw en woningdienst, 2 leden en 2 plaatsvervangen de leden worden benoemd door B. en W. en, na ingewonnen advies van de commissie ter be vordering van den algemeenen kunstzin, worden de 2 andere leden en plaatsvervangende leden aangewezen door twee door B. en W. aan te wijzen vereenigingen. De vereenigingen, die B. en W. hiervoor thans in aanmerking willen brengen zijn: de Ver- eeniging tot instandhouding van oude gebou wen en de vereenigïng Öud-Dordrecht. Van de besluiten van B. en W. kunnen be langhebbenden bij den raad in beroep komen. Voor het onderzoek van devbezwaarschriften benoemt de raad uit zijn midden een commissie. De door B en W. opgemaakte lijst zal op de secretarie ter inzage liggen, en afdrukken ervan zullen tegen den kostenden prijs voor het pu bliek verkrijgbaar zijn. Voorts wordt aan elk der eigenaren van de op de lijst voorkomende gebouwen of gedeelten van gebouwen een afdruk of uittreksel van de lijst toegezonden. 60-JARIG JUBILEUM. Dinsdag, 9 Juni, zal de bekende boomkwee- kersfirma wed. de Bievan Aalst en Zonen te Zundert (kweekerijen de Pijnboom) haar 60-ja- rig jubileum vieren. Deze firma was de eerste in Zundert, die dennen in hoar kweekerijen uitzaaide en zij be schikt thans over de grootste uitgestrektheid kweekerijen aldaar. DE MELKPRIJS TE AMSTERDAM. Vei hooging met 2 cent. Naar vernomen wordt, heeft de melkhandel (melkinrichtingen, coöperatie en melkslijters) te Amsterdam besloten den verkoopprijs van de melk met ingang van Maandag a.s. met 2 cent per liter te verhoogen. GELUKTELEGRAMMEN. Het gebruik tot dusver ervan gemaakt. Vanaf den datum der instelling, zijnde 25 December 1924 tc' en met 31 Maart 1925 zijn in de grootere kantoren verzonden 5719 geluk- telegrammen en wel als volgt verdeeld Amsterdam 2210, Rotterdam 808, 's Graven- hage 904; Alkmaar 51, Arnhem 126, Breda 56, Deventer 29; Dordrecht 72; Eindhoven 46, Groningen 192, Haarlem 238; 's Hertogen bosch 74, Hilversum 114, Leeuwarden 53; Lei den 125, Maastricht 44, Middelburg 54; Nij megen 142: Tilburg 47, Utrecht 253, Zutphen 26; Zwolle 55. De instelling der geluktelegrammen schijnt evenwel nog niet overal voldoende bekend te zijn. DE NIEUWE LOONREGELING VAN HET "SPOORWEGPERSONEEL. Samenwerking der organisaties. Op uitnoodiging van du Nederlondsche Ver- eeruging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd gisteren alhier een gecombineerde hoofdbestu- renvergadering gehouden van de Nederiandsche Vereeniging, St. Raphael en den Prot. Christ- Bond, teneinde de mogelijkheid onder het oog te zien om een zelfde standpunt in te nemen in zake de a.s. loonherzicning voor het spoorweg personeel. De B A. N. S., welke ook was uit- genoodigd, had ter vergadering het volgende schrijven gedeponeerd „Naar aanleiding van bovenvermeM schrijven gericht aan de hoofdbesturen van B. A. N S., St. Raphaël en P. C. B. hebben wij de eer U mede te deelen, dat voor ons geen aanleiding bestaat a0n de in dat schrijven vermelde be spreking deel te nemen. Namens het hoofdbe stuur B. A. N. S. De Secretaris, bij afwezigheid, (get) B. J. W. BUIJTENHUIS. Bondsambtenaar." De aanwezige hoofdbesturen kwamen op alle hoofdpunten tof overeenstemming. Een commissie, bestaande uit de Loonroads- leden, de heeren Molfmaker en Joustra van de Nederiandsche VereenigingVan Leur, van St. Raphaël, cn Belger van den P. C. B., zal een rapport over de in te dienen correcties samen stellen, welk rapport daarna docr de betrokken hoofdbesturen zal worden beoordeeld. DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. Een lief zoontje. AANSLAP OP EEN JACHTOPZIENER. Een noodgedwongen vrijspraak. Een 32-jarig arbeider te Mander gemeente Tubbergen werd- door de rechtbank te Almelo wegens aanslag op een jachtopziener veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met of- trek der preventieve hechtenis. In een jacht veld bij de grens was beid. door den jachtop ziener Nijkamp een bekeuring aangezegd; de jachtopziener was toen weggegaan, maar op een afstond van 75 meter had bekL een ge weerschot op hem gelost. De jachtopziener werd slechts door enkele hagelkorrels getrof fen. Bekl. die gisteren voor het Arnhemsche Hof terecht stond ontkende het feit en beweerde bij het schieten op een konijn den jachtopziener bij ongeluk te hebben getroffen. De advocaat-generaol, mr. Cnopius verklaar de dot hij vrijspraak zou vragen, niet omdat hij den jachtopziener niet vertrouwde, ook niet om- dot hij beklaagde wel gelooft, maar omdat bekl. van achteren op den jachtopziener schoot, waardoor het bewijs niet afdoende is geleverd. De vrienden van bekl. zullen hem misschien in triomf mee naar huis voeren, doch zij voeren dan niet een onschuldige mee, maar een mis dadiger, die door toevallige omstandigheden niet gestraft kan worden. De trefkans was ge ring omdat de jachtopziener een Manchester pak droeg en een pet op had, zoodoende was hij geheel voor hagelkorrels beschermd. ■Adv.-gen. achtte vrijspraak onvermijdelijk. Uitspraak T8 Juni. ZEVEN JAAR GEËISCHT VOOR KIPPEN DIEFSTAL. Een kippendief die zich met een mes tewecrstclde. Voor het Arnhemsche gerechtshof heeft te recht gestaan een recidivist, die bij het plegen van een kippendiefstel te Worm in de gemeen te Gendringen op heeterdoad werd betrapt. Toen hjj zich ontdekt zag heeft beklaagde zich met een mes verzet tegen de bestolenen de ge broeders Geurtsen. De rechtbank te Arnhem had beklaagde ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Voor het Hof bekende bekl. den kippendiefstad te heb ben gepleegd, doch hij ontkende met een mes te hebben gestoken. De advocaat-generaal mr. Cnopius achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Men kan den diefstal met geweldpleging als een kleine dorps gebeurtenis beschouwen, maar men kan ook veel gewicht hechten aan het feit, dat een kip pendief zich met een mes te weer stelt. „Er bestaat, zeide spr., een „opbergsysteem" om onverbeterlijke- gevangenisklanten buiten de maatschappij te houden en het schijnt hem juist, dat de bekl., die tal van jaren in de ge vangenis heeft doorgebracht een strenge straf wordt opgelegd. Adv.-gen. eischtc daarom toe passing van de maximum straf, zeven jaren gf»vangoxwcotraf. De verdediger mr. Couwert drong aan op een nader instructie. Uitspraak T8 Juni. DIEFSTAL UIT INHALIGHEID Stelen gemakkelijker dan koo- pen. Voor het Gerechtshof te Arnhem stond te recht een landbouwer uit Bathmen, die wegens diefstal viermaal gepleegd door den politie rechter te Zutphen tot vijf maanden gevange nisstraf werd veroordeeld. De zaak was daarom eigenaardig, omdat bekl. niet onbemiddeld was en desondanks stal-: in 1921 "stal hij te Deventer een rijwiel, in 1922 weer een fiets, in 1924 een cape en in 1925 op nieuw een rijwiel. Op de vraag van den presi dent waarom hij diefstal pleegde antwoorddo bekl. dat hij voor zijn kinderen fietsen noodig had en geen geld beschikbaar om ze te koo- pen. De advocaat-generaal mr. Cnopius vond dat de zaak een vreemd geval opleverde» Beklaagde behoefde volstrekt niét te stelen, maar hij vond het blijkbaar gemakkelijker dan koopeh. Volgens een officieel rapport is bekl. een in halig boertje, maar in een rapport van het Le ger des Heils wordt een veel gunstiger oordeel over hem geuit. Adv.-gen. meent, dat het beste is om een derde rapport te doen uitbrengen door den ambtenaar der reclasseering; spr. vroeg daarom een nader onderzoek der zaak. De verdediger mr. Pauwels uit Amsterdam meende, dat de beste oplossing szou zijn om bekl. een voorwaardelijke straf op te leggen en daarbij tc bepalen dat hij de geledene schade zal hebben te vergoeden. Het Hof schorste de behandeling der zaak en bepaalde dat op 25 Juni de ambtenaar der re classeering zal worden gehoord. INBRAAK TE NOORDWIJK. De daders voor de Haogschc rechtbank. Gisteren hebben voor de Haagsche rechtbank tereoht gestaan C. M., mijnwerker, 29 juar en H. G. Z., timmerman, 24 jaar, beiden zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, wegens diefstal ondes verzwarende omstandigheden. In den nacht van 9 op 10 April j.l. hébben bekl. zich naar zij bekenden na eenige ruiten te hebben ingedrukt, toegang verschaft tot een villa aan den Rembrondtweg te Noordwijk. De bewoners der villa waren afwezig. Uit de villa hebben de bekl. een schrijfmachine, een hec- rerfcostuum en een groote hoeveelheid tafel zilver ontvreemd. Het ontvreemde tafelzilver had naar de bestolene mededeelde een waarde van pl.m. f 1500. Het is reeds gedeeltelijk weer opge spoord. Bekl. deelden mede, dat zij het zilver te Am sterdam verkocht hebben voor f 50. -Eisch tegen' ieder der bekl. 2 jaar gevangenis straf. Mr. Heemskerk pleitte clementie voor de bekl. Uitspraak 78 dezer. DE HAVENDIEFSTALLEN TE ROTTERDAM. De zaak voor de Rotterdam- sclic rechtbank. De rechtbank te Rotterdam heeft gister de tweede zaak behandeld in verband met dc groo te transitodiefstallen in de Rottcrdamsche ha ven. Groote hoeveelheden kleeding- en meubel stoffen, fauteuils, stoelen enz. waren in dc rechtszaal opgeslagen, zoodat deze een waar pakhuis geleek. Thans stonden a)s vermoedelijke daders van de diefstallen terecht de 38-jarige sleeper J. H. S.aiens 35-jarige broer L. S. C. en de 37-jarige sleepcrsknccht J. M. C. Allen waren gedetineerd. Er waren 44 getuigen gedagvaard. Beklaagde C., die een zwager van S. «is, legde een volledige bekentenis af. Verschillende ma len in den zomer van 1924 had hij rollen mo quette, hcerenstof, rijwielbanden, tres, enz. ge stolen. Met beklaagde S. fè znmen, had hij in den stal van laatstgenoemde dc kisten, die deze had te. vervoeren, opengemaakt. Des avonds werden de goederen aan zekeren San ders verkocht, die f 2— per meter stof betaal de. Beklaagde kreeg een kwart van de op brengst. De beklaagde J. S. verklaarde, dat hij de goederen nooit tevoren gezien hafl. De president wees hem er op, dat hij bij den rechter-commissoris gezegd had, dat hij wist, dat de goederen gestolen waren en dat hij de 'opbrengst met zijn broer en C. deelde. Echter bleef beklaagde thans bij zijn ont- kentenis volharden. Hij zeide bij den rechter commissaris nooit iets dergelijks te hebben verklaard De rechtcr-commissaris had, zeide hij, maar wat opgeschreven en met de vuist gedwongen, dat hij het proces-verbaal zou tee kenen. Ook bij de politie, heeft hij volgens zijn verklaringen rooit bekend. Bij beklaagd^ is een briefje gevonden, dat hij aan zijn broer geschreven heeft en waarin hij dezen aanraadde, dat hij moest blijven .ont kennen. Vnn dat briefje kon hij geen verklaring geven. Beklaagde L. C. S. kwam ook terug op zijn vroeger bij de politie on den rechtercommissa ris afgelegde bekentenis. Hij verklaarde wel moquette verzonden te hebben, doch hij zeide niet geweten te hebhen, dat dit gestolen was. Ëerst na de aanhouding van C. had hij dit be grepen. Door hem was nooit nagegaan, waar die goederen vandaan kwamen. Daarna werd met het getuigenverhoor, dat den verderen dag in beslag nam, een aanvang gemaakt. Het1» O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter bracht in zijn requisitoir hulde aan de politie-inspecteurs De Jong en Valken en wees er op dat met het ontsluieren van dit com plot een nationaal belang gemoeid is, daar vele buitenlandscho firma's benadeeld zijn,' welke een niet al te gunstigen indruk van dc toestan den in de Rotterdamsché hoven gekregen zul len hebben, hetgeen spr. met het voorlezen van weinig vriendelijk gestemde brieven van de benadeelden, nader illustreerde. Spr. noemde de Gebr. S. de hoofddaders en eischtc tegen ieder hunner drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van dc preventieve hech tenis. Als verdedigers traden op mrs von Wanrd- huyzen, De Ruyter en Van Nus die resp. vrij spraak en clementie pleitten. De rechtbank deed gister nog uitspraak in de zaak tegen den 49-jorigen koopman S. R., beklaagd van heling van een partij velvet, welke afkomstig was van bovenbedoelde tran sito-diefstallen. De rechtbank veroordeelde bekl. tot 8 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL IN EEN HULPPOSTKANTOOR. zijn hemdsmouwen aangeloopen. Daar het ver moeden van brandstichting reeds aanstonds was opgevat, werd hij onmiddellijk in verhooT genomen. Dc man verklaarde aanvankelijk, dot hij zeer laag tegen brancf verzekerd was, doch bij het nakijken der papieren vond men een verzekeringspolis ter waarde van 5000. (Tel.) KORTE BERICHTEN. Kind onder een tram. Per auto vnn den geneeskundigen dienst is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd het lijkje van het 2-jarig meisje, dnt op de Mar- nixstraat te Amsterdam door een tramwagen wes overreden. Volgens eenige getuigen treft den wagenbestuurder geen schuld. Zigeuners. Te Dinxpcrlo heeft de politic de aankomst van een troep zigeuners, bestaande uit 20 man en vijf woonwagens, gesignaleerd, die zich bij het grcnsplaotsje IJssclburg ophouden met het doel naar ons land te trekken. De politie hoeft de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, dat ze buiten Nederland blijven. Branden. Donderdagavond is te Loosdirinen brand ont staan in óo. groote rubberfabriek Vredestein. Nadat de Hoagsch'e brandweer was opgebeld, stond in 10 minuten de groote motorspuit, uit de Archimedesstraat op hef terrein der fabriek. Nu was het vuur spoedig gebluscht. Dit wa9 waarschijnlijk ontstaan door broeiing in een gTooto kist met rubber en had reeds zware stutten en balken in de smederijofdccling aan getast. Binnen het uur rukte dc brandspuit weer in. Gistermorgen woedde een felle brand te Asten bij Helmond, waarbij dc gloeilampen- handel der firma Mnrso cn de mandenfabriek der firma Buul cn Van Goch zijn afgebrand. Dc brand ontstond in de magazijnen van den gloeilompenhnndcJ. Rn minder dun geen tijd stonden deze gebouwen in lichte laaie. Alleen do kontoorinventoris en de boeken konden ge red worden. Een groote voorraad vloeilan\pen, c.a. 25.000 alsmede veel verpakkingsmateriaal, 'gingen verloren. Daarna sloeg de brand over op de mondénmakerij." die eveneens totaal af brandde, De totale schade wordt geschat op 25.000. De oorzaak is onbekend. School- en Kerknieuws. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. De jaarlijksche olgemccn© vergadering. Dezer dagen is te Middelburg de juarlijksche vergadering van deze vereeniging gehouden ondvr voorzitterschap van prof. dr. W. J. Aal- ders, uit Groningen. •Aan dc Koningin werd een telegram met huldebetuiging gezonden. De voorzitter wijdde eenige. woorden von groote waardeering aan de nagedachtenis van wijlen den heer Krijn Timmers, ln leven lid van het hoofdbestuur. Naar aanleiding van het jaarverslag zeide de heer Brouwer, tc Middelburg, dat daarin zeer terecht gewezen wordt op de groote moeilijkheid, waarin de M.U.L.O.-scholen ko men met 1926hij aan zijn school zal voor het L.O. maar over leerkracht beschikken, en het zal niet toelaatbaar zijn, leerkrachten van de kopschool lager onderwijs te doen ge ven of omgekeerd. Hij zou er op willen aan dringen, dat dit wel wordt toegestaan. De he^r Ligtvoet, lid van het hoofdbestuur en administrateur bij het ministerie van on derwijs, deelde mee, dat een verzoek in dien geest door den minister reeds is toegestaan, en verwisseling van leerkrachten aan oude scholen, die, hoewel gesplitst, onder 6éi\ hoofd blijven staan, zal geoorloofd zijn, maar de tij delijk bij het u.l.o. werkzame personen niet de daaraan verbonden vergoeding zullen krijgen. Deze mededeeling werd met applaus begroet. De heer Brants meende namens allen te spre ken, als hij woorden van hulde voor dit be sluit uitte aan den eeTe-voorzitter der vereeni ging, minister De Visser. Deze woorden von den veel instemming. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren ds. A. de Haan te Zwolle, jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozenburg te Utrecht, en ds. W Magendans te Achtum, en gekozen de heeren H. W. Tilanus te 's-Gravcnhage en jhr. mr. L. H. G. Queries von Ufford te Am sterdam. Na de pauze heeft de heer ds. De Haan, uit Antwerpen opgewekt tot steun om het mogelijk te maken, in Antwerpen een Protes- tantsche school te openen, waarvoor reeds een gebouw teT beschikking staat, maar waarvoor eerst na 5 of 6 jaar rijkssubsidie kan worden verkregen. Vervolgens hield de heer J. K. von Dnxnen te Middelburg een referaat over projectie in de volksschool. "Hij bepleitte het nut daarvan boven het gebruik van wandkaarten, enz.het gebruik van fimls voor de scholen achtte hij te duur. Naar aanleiding van deze inleiding werd nog een discussie gehouden over het nut van schoolbioscopen. De algemeene opinie bleekte zijn, dot daartegen de. ouders in het algemeen geen bezwaar hebben. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST TE MrDDACHTEN. Do lijst der sprekers. Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat D. V. Woensdag 15 Juli in de bosschen van Middachten (bij de Steeg) gehouden wordt, zul len als sprekers optreden Prof. dr. J. A. Cramer, hoogleeraar te Utrecht openingsrede; ds. H. E Beerninck van Charlois: zendingsverlangen en zendingsvenfulling; ds. D. A. van den Bosch van 's-Gravenhage: hoe wij t zendingsmenschen worden; kolonel J. G. Brou- wer van het Leger des Heils: zendingservarin gen op Java en in N. China; zendeling F. J. F. van Hosselt van Nieuw-Guinee: van drie kanni balen-dochters; ds. W. A. Hoek van Amster dam: ootmoed in het zendingswerk; dr. H. Kaa- jan van Utrecht: Visschers aan de Doode Zee; zendeling H. von der Klift van Mowewe: Het eerste morgengloren des Evangelies op Zuid- Oost-Celebes; ds. B. J. C. Rjjnders, zendings- director: Gelijkelijk deelen; ds. J. A. van Selms IR. CANTER CREMERS. De toestond van ir. Conter Cremers, de voor zitter van de Nijlwatcr-commissie, die in een ziekenhuis te Kalro lijdende aan typhus ligt, is zeer critiek geworden. Zijn familie in Neder land is ontboden. DIERENBESCHERMING. Een prijsvraag voor een be vattelijk geschrift. De commissie van beheer van de Criellaert- Stichtir.g (Nederiandsche Vereeniging tot be scherming van Dieren) heeft een prijsvraag uit geschreven ter verkrijging van een kort ge schrift, waarin op beschaafde en boeiende wijze, voor ieder bevattelijk, het beginsel der dierenbescherming en de beteekenis en dieren beschermingsbeweging wordt uiteengezet Het geschrift mag ten hoogste 5000 woorden tellen en moet getypt -5- worden ingezonden uiterlijk 30 September 1925 aan den secretaris van de commissie van beheer voornoemd, 40 Prinses Mariestraat, 's-Gravenhage, in gesloten enveloppe, voorzien van een motto en verge zeld van een eveneens gesloten enveloppe, dragende buitenop het motto en waarin naam en adres van schrijver of schrijfster. Beschikbaar worden gesteld een eerste prijs van 100 en een tweede prijs van 60. Het bekroonde geschrift blijft eigendom van do stichting. VREEMDE OORLOGSSCHEPEN IN ONS LAND. Italiaanschc torpedojagers te Amsterdam. Na een bezoek aan verschillende Engelsche havens, zullen drie groote Italioansche torpedo jagers van het type der „leaders", dat zijn de schepen, die de torpedo-flottieljes aanvoeren, ook Amsterdam bezoeken. De Pantera, Tig're en Leone aldus heeten zij fcehooren tot de sterkste van dit type wat bewapening en grootte aangaat. De waterver plaatsing is 2200 ton, de lengte bedraagt 110 meter, de breedte 10 meter en de diepgang 3 meter. De snelheid is 34 knoop. De be wapening bestaat uit- acht kanonnen van 12 c.M., twee van 7.6 c.M. en 2 van 4.7 c.M. De vaartuigen hebben twee drievoudige torpedo- lanceerbuizen en kunnen bovendien nog hon derd mijnen meevoeren. Eerst onlangs zijn deze oorlogsschepen voltooid. Voorts wordt te Amsterdam, zooals reeds vermeld is, verwacht de Amerikoansche tor pedojager Converse, in 1920 gebouwd, en veel kleiner, dan bovengenoemde vaartuigen. De waterverplaatsing is n.l. 1350 ton. De bewa pening bestaat uit 4 kanonnen van 10 c.M. en 1 van 7.6 c.M. Dit schip, dat een snelheid heeft van 35 knoop, is van hetzelfde type als de Worden, die verleden zomer, te Amsterdam kwam. De jager maakt deel uit van het Ame rikoansche eskader in de Europeesche wateren. Verder zal de Amsterdamsche haven dezen zomer nog bezocht worden door den Engel- schen politiekruiser Harebell. Dit schip was te Amsterdam ook in het vorige jaar. (Tel.) ONS STEDENSCHOON. Een verordening te Dordrecht tegen het afbreken van oude merkwaardige gebouwen. B. en W. van Dordrecht hebben den ge meenteraad ter vaststelling aangeboden een verordening tegen het afbreken van oude merk waardige gebouwen. Zij beoogt te voorkomen, dat gebouwen of gedeelten van gebouwen, welke De 15-jarige scholier uit Amsterdam, die een moordaanslag op zijn, in de Kleverlaan te Haarlem wonende, moeder heeft gepleegd, is door den kinderrechter naar Amsterdam gezon den, waar een onderzoek naar zijn geestver mogens zal worden ingesteld. De jongen heeft eenige maanden geleden ook al een leelijke streek tegen zijn moeder uitge haald. Hij ging toen naar Haarlem om te zeg gen, dat een broertje thuis doodelijk ziek was. De moeder tTok naar Amsterdam, maar daar bleek, dat het verhaal over het zieke broertje verzonnen was. Toen de moeder weer in Haar lem kwam, bleek het zoontje er met al haar zilver vandoor te zijn. De jeugdige dief kon achterhaald worden, en de moeder kreeg het gestolene terug. De jongen zei toen dat hij het gedaan had, omdat hij een hekel aan zijn moe der had. HET VLEESCH VAN GESTORVEN GEITJES Von kwaad tot erger Op 31 Maart vervoerde de hondelaar in vee B. B. uit Ameide drie gestorven geitjes van twee dagen, welke dieren geen keuringsmerk droegen. Voor deze overtreding van de Keuringswet had de koopman, die voor een zelfde geval nog een maand hechtenis heeft te ondergaan, zich voor het kantongerecht tc Gorinchem te ver antwoorden. Bekl. meende, dat het vervoerde vleesch geen handelsartikel en ongeschikt voor de consumptie was. De rijksveearts uit Meerkerk had opdracht van den officier van justitie om dergelijke over tredingen na te gaan. De collega van get. uit Groot-Ammers kon verklaren, dat jonge geitjes van twee h drie dagen niet ter keuring werden aangeboden De ambtenaar van het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat deze geringe overtredingen gelegenheid bieden, om grootere dingen te doen Spr. eischte 200 boete subs, één maand hechtenis. Voor twee dergelijke overtredingen van de Keuringswet, door denzelfden bekl. ge pleegd, eischte het O. M. I week principale hechtenis en 50 boete subs, één maand. De verdediger mr. Vonkenberg vroeg resp. ontslag van rechtsvervolging, geen toepassing van straf en clementie. (Tel.) De brandkast open gebroken. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het hulppostkantoor te Woensel. Verschillende laden zijn door de dieven geopend. Tenslotte is de brandkast geforceerd en een aanmerke lijke hoeveelheid postzegels cn waardevolle papieren daaruit ontvreemd De kantoorhou der die in hetzelfde perceel in de bovenkamer sliep heeft van den diefstal niets bemerkt. De recherche stelt een onderzoek in BRAND IN EEN SLAGERIJ TE BUSSUM. De bewoner in arrest gesteld. Woensdagavond omstreeks kwart over negen ontdekten buren brand in de slagerij van A. S„ op den hoek van de KTuislaan en het Oosteindo te Bussum. De politiebrandweer was zeer spoe dig aanwezig. Aangezien de bewoners niet thuis waren werd er een ruit ingeslagen en nu ontdekte men, dat de brand was uitgebroken in een kost in do achterkamer, waar de slagersklecren geborgen waren. Het vuur was reeds naar boven getrok ken, zondat op de bovenverdieping een ver stikkende rock hfng. Met twee slangen werden de vlammen aan getast. No een kwartier spuiten was de brand gebluscht. Er is meer waterschade dan brand schade. De bewoner, die sedert zes weken de slagerij in dit perceel drijft, kwam omstreeks 10 uur in I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9